Haberler

10 Nisan 2011, Pazar

İspanya''ya Oscar Niemeyer''den Modern Dokunuşİspanya''ya Oscar Niemeyer''den Modern DokunuşEfsaneleşmiş Brezilyalı mimarın İspanya''da uygulanan ilk projesi, bir sahil endüstri şehrinde yer alan bir grup soyut sanat eserinden oluşuyor adeta. Modern mimarinin bilim kurgu ile karşılaştırılması uzun zamandır yapılıyor. Bu karşılaştırma sadece şekilsel ve malzeme bağlamında olmuyor, aynı zamanda ideal demokrasinin ve ızgara şeklinde şehir planlamasının bir araya geldiği bir nevi sosyal bir uzay alanı gibi de algılanabiliyor. Haberin Devamı
Emre Arolat Mimarlık’a Uluslararası Yeşil Tasarım ÖdülleriEmre Arolat Mimarlık’a Uluslararası Yeşil Tasarım ÖdülleriEAA-Emre Arolat Architects, "Maslak No.1 Ofis Kulesi", "Yalıkavak Konutları" ve "Zorlu Center" projeleriyle "Green Good Design Awards"da üç ödüle birden layık görüldü.
İstanbul’un sokakları ‘rengin ahengi’ ile estetik kazanıyorİstanbul’un sokakları ‘rengin ahengi’ ile estetik kazanıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Boya Sanayicileri Derneği ve ilçe belediyeleri ile birlikte hazırladığı "Rengin Ahengi İstanbul" projesi'' kapsamında 7 ilçede sokakların altyapıları yenilendi, binaların dış cephesi yeniden düzenlendi ve boyandı.
Asya''da radyasyon paniğiAsya''da radyasyon paniğiJaponya''daki nükleer felaketin ardından Güney Kore''de radyoaktif bulutlar nedeniyle okullar kapatıldı. Çin''de ise gıdalarda radyoaktif madde tespit edildi.
İstanbul otobüsünün rengini seçiyorİstanbul otobüsünün rengini seçiyorİstanbullu yeni otobüsünün rengini seçiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş.''nin yeni otobüslerinin rengini İstanbullular belirleyecek.
Egepen Deceuninck PVC Profil ve Pencere Sektörü''nün En Beğenilen Markası SeçildiEgepen Deceuninck PVC Profil ve Pencere Sektörü''nün En Beğenilen Markası SeçildiDoğan Medya Grubu''nun ekonomi alanındaki dergisi Capital ve Adecco Araştırma Şirketi, 24 Ağustos 2010 - 12 Kasım 2010 tarihleri arasında en önemli 35 sektör ile ilgili olarak online araştırma tekniği kullanılarak, 7.500 yöneticiye online anket, 3.000 yöneticiye telefonla anket yaparak sektörlerin en beğenilen şirketlerinin sorulduğu bir çalışma yürüttü ve bu detaylı çalışmanın sonuçları, ödül töreni ile Türkiye''de duyuruldu.
Japonya''nın yine yüreği ağzına geldiJaponya''nın yine yüreği ağzına geldiFelaket yaralarını sarmaya çalışan ülkede 7.4 büyüklüğünde deprem oldu, verilen tsunami alarmı kaldırıldı.
İDO''da ihale günüİDO''da ihale günüİDO''un özelleştirme ihalesi bugün yapılıyor. Açık artırma usülüyle yapılacak ihalede 5 firma yarışıyor. İhalede rakamın 1 milyar doları bulabileceği belirtiliyor.
Akfen''in HES''leri enerji üretmeye başlıyorAkfen''in HES''leri enerji üretmeye başlıyorOtluca 1 Hidroelektrik Santrali bu gece yarısından itibaren ticari enerji üretimine geçiyor.
Dere yatağında kentsel dönüşüm tehlikesiDere yatağında kentsel dönüşüm tehlikesiİMO Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan, "Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi"nde inşaatın temel kazısı sırasında, Hatip Çayı''nın kazının temelinin doldurduğunu ve inşaata zarar verdiğini kaydetti.
Çin''in son çılgın projesiÇin''in son çılgın projesiPing-pong raketi şeklinde dev otel.
Çadırda fuar, Ankara''nın ayıbıÇadırda fuar, Ankara''nın ayıbıAnkara Mobilya ve Dekorasyon Fuarı açılışında konuşan ASO Başkanı Özdebir, "Daha geniş alanlara ihtiyacımız var" dedi.
Konteynır Deposu Ofis Binasına DönüşüyorKonteynır Deposu Ofis Binasına DönüşüyorThames Nehri kenarındaki 14 katlı yapı lüks bir otele dönüşebilirdi.
“Uygulanabilir Fikirler” Yarışması“Uygulanabilir Fikirler” YarışmasıYTONG tarafından Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi işbirliği ile düzenlenen "Çatılar ve Sürdürülebilirlik" konulu ulusal mimari tasarım yarışmasının kolokyumu jüri üyeleri ve ödül alan proje sahiplerinin katılımıyla 6 Nisan Çarşamba günü Yapı-Endüstri Merkezi''nde gerçekleşti. İlk olarak Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Prof.Dr. Deniz İncedayı söz alarak, yarışmanın amacından ve temasından bahsetti.
Filip Dujardin''den Çılgın YapılarFilip Dujardin''den Çılgın YapılarBelçikalı fotoğraf sanatçısı Filip Dujardin gerçekte var olmayan yapıların fotoğraflarından oluşan bir dizi yarattı. Gerçek ile fantazi arasında bir yerde kaybolmuş gibi gözüken fotoğraflar, Dujardi''in kopyala-yapıştır yeteneğinin ürünleri. Fotoğraflar o kadar gerçekçi ki böyle bir mimari gerçekten var mı diye insan kendine sormadan geçemiyor.
Frank Gehry''nin Tasarladığı İlk Gökdelen Manhattan''da İnşa Ediliyor Frank Gehry''nin Tasarladığı İlk Gökdelen Manhattan''da İnşa Ediliyor Birçok New Yorklu, Belediye Başkanlığı Binası''nın hemen güneyinde yer alan 8 Spruce Street adresinde yükselen yeni konut binasına heyacan ve korku ile yaklaşıyor.
"Yeni çağın materyali" karbon elyaf binaların ömrünü 1.000 yıl uzatıyorBilim insanlarının analiz ve tahminlerine göre, Türkiye Marmara bölgesinde, Japonya''daki kadar olmasa da, er geç oldukça büyük bir deprem geçirecek. Bu nedenle Marmara çevresinde yüz binlerce binanın güçlendirilmesi ya da yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.