Haberler

10 Haziran 2008, Salı

Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 4Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 4Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da farklı üniversitelerin mimarlık bölümü diploma jürilerine izleyici olarak katıldık. Katıldığımız ilk jüri, 4 Haziran 2008 tarihinde gerçekleştirilen Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’ne aitti. İçinde bulunduğumuz yıllarda mezun olacak mimar adaylarının mimari projeye yaklaşımlarını, diploma jürilerinde ne gibi eleştirilerle karşılaştığını yansıtmak amacıyla yaptığımız bu ziyaretler, aynı zamanda jürilerdeki benzerlik ve faklılıkları da ortaya koymayı amaçlıyor. Haberin Devamı
İkiz kulelerden birine EPDK talipİkiz kulelerden birine EPDK talipEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB) ait Eskişehir yolundaki ikiz kulelerden birini kiralamak üzere girişimde bulundu.
İstanbul’da yeni metro istasyonunda ilk kaynakİstanbul’da yeni metro istasyonunda ilk kaynakTaksim-Maslak arasını 20 dakikaya indirecek metro hattında bugün yeni bir aşamaya geçildi. Hattın Sanayi Mahallesi-Sarıyer Hacıosman bölümünde döşenen raylara ilk kaynak yapıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Boğaza Mega Projeİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Boğaza Mega ProjeUlaşım alanında yaptığı başarılı çalışmalarla ilklere imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki günlerde kamuoyunda marina olarak bilinen 10 yeni yüzer iskele projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Lafarge Aslan Çimento Darıca İlköğretim Okulu AçıldıLafarge Aslan Çimento Darıca İlköğretim Okulu Açıldı1999 Depremi’nde kullanılamaz hale geldiği için öğrencileri 9 yıldır prefabrik binalarda eğitim gören Darıca İlköğretim Okulu’nun yerine Lafarge Çimento tarafından yaptırılan Lafarge Aslan Çimento Darıca İlköğretim Okulu açıldı.
Kıraç, bürokrasiden bıktı kültür kompleksinden vazgeçiyorKıraç, bürokrasiden bıktı kültür kompleksinden vazgeçiyorSuna-İnan Kıraç ailesinin Tepebaşı’nda TRT binası ve çevresinde yaptırmayı planladığı, üstelik projesi Bilbao Guggenheim’la tanınan ünlü mimar Frank Gehry’ye yaptırılan dev kültür kompleksi bükokratik nedenler yüzünden yapılamıyor.
Karayollarında tekerlek izi olmayacakKarayollarında tekerlek izi olmayacakTürkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü (TCK), ağır vasıtaların yoğun kullandığı devlet yolları ile otoyollarda çökmelere karşı dayanıklı ve tekerlek izi tutmayan "taş mastik asfalt" kullanmaya karar verdi.
Büyükşehir'den İzmir'e dev sismo kulakBüyükşehir'den İzmir'e dev sismo kulakKurulacak sismoloji istasyonları ile İzmir Körfezi’ndeki hareketler dinlenirken, metropol ve çevresindeki zemin hareketleri de izlenerek kayıtları alınacak.
Datça'ya bir dokun bin ah işitDatça'ya bir dokun bin ah işitDatça'da, değişik yerlere asılan ‘Datça Huzurevi'ne Hoşgeldiniz. Mezarlık bedava’ yazılı kağıtlar tartışma yarattı. Kimler tarafından asıldığı belirlenemeyen kağıtlardaki yazının, ilçenin içinde bulunduğu sıkıntıyı özetlediğini belirten esnaf ve turizciler, yeterli turist gelmemesi nedeniyle siftah yapamadıklarını, borç batağında yüzdüklerini söyledi.
Lala lala, o termik santral buraya mı ola!Lala lala, o termik santral buraya mı ola!Fatih Sultan Mehmed’in görür görmez hayran kalıp, hocasına dönerek, "Lala, lala Çeşm-i Cihan bu mu ola?" dediği doğa cenneti Amasra’ya termik santral yapılmak istenmesi büyük tepki çekti.
Her şey kızını daha çabuk görebilmek için!Her şey kızını daha çabuk görebilmek için!Zonguldak'ın Kilimli beldesinde oturan bir vatandaş, karşı apartmanın aynı katında oturan kızına rahatça gidip gelebilmek için 2 apartman arasına köprü yaptırdı. Balkondan balkona köprüyü görenler, hayretlerini gizleyemiyor.
Park Et Devam EtPark Et Devam EtKent merkezlerine ulaşmak isteyen kişilerin, özel araçlarını kent merkezi dışında düzenlenen otopark alanlarında bırakarak toplu taşıma araçlarını kullanımını teşvik eden park and ride sisteminin, “Park Et Devam Et” adıyla Türkiye’de de uygulanmasına başlandı. Aracını gün boyunca bu otoparklara park eden kişiler, otobüs, metro ya da deniz yolunu kullanarak kent merkezinde gitmek istedikleri noktalara ulaşıyor, gün bitiminde de tekrar otopark alanına dönerek araçlarını alıyorlar.
Lego Ofislere Hoş GeldinizLego Ofislere Hoş GeldinizMobilya tasarımına verilen önem, dekorasyon trendlerindeki çeşitliliğin de etkisiyle artmaya başladı. Kurumlar, iş verimini artırmak ve çalışanlarına daha ‘albenili’ bir ortam yaratmak için kurumsal kimliklerine uygun tasarımlara ihtiyaç duyuyor.
KİPTAŞ’ın yeni projesi “Masko Evleri” satışa sunulduKİPTAŞ’ın yeni projesi “Masko Evleri” satışa sunulduBüyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden KİPTAŞ, İstanbul’un gelişen ve sürekli yenilenen semti İkitelli’de inşa edilen “Masko Evleri”ni satışa sundu. Projenin satış kampanyası Saraçhane Belediye Sarayı’nda düzenlenen törenle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından başlatıldı.
Fenerbahçe’de Bir Köşk Restorasyonu ve Ardındaki Gerçekler…Fenerbahçe’de Bir Köşk Restorasyonu ve Ardındaki Gerçekler…Fenerbahçe’deki ünlü Borsa Lokantası’nın bulunduğu köşk restore ediliyor. Sizlere çeyrek veya yarım sayfa olarak vermemiz gereken bir haber bu. Ancak, Kadıköy Life okurlarını daima farklı olmanın ayrıcalığıyla buluşturma misyonumuz ve biraz da olayların arkasına bakma özelliğimiz bize bu haberi bir köşk restorasyonundan ziyade bakın nerelere götürdü.
Müteahhitler yasak dinlemiyorMüteahhitler yasak dinlemiyorAntalya’nın en çok turist çeken bölgelerinden biri olan Kadriye’de, Antalya Valiliğinin turizm sezonunda inşaat yasağına ilişkin genelgesine rağmen, bazı inşaatlar devam ediyor.
Levent Loft Bahçe basın toplantısı ile tanıtıldıLevent Loft Bahçe basın toplantısı ile tanıtıldıİstanbul’da, son 10 yılda kentin yeni işmerkezi olarak gelişen Maslak - Levent aksında, Deva ve Fako İlaç fabrikaları arasında bulunan arsada ofis binası olarak inşaatına başlanmış olan “Levent Loft 1” binasının devamı niteliğini taşıyan, “Levent Loft Bahçe”nin satışa sunuldu.
İYTE Mimarlık AR 102 Temel Tasarım Stüdyosu Final Projeleri SergisiİYTE Mimarlık AR 102 Temel Tasarım Stüdyosu Final Projeleri Sergisiİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, Proje yürütücüleri olarak Yrd.Doç.Dr. Özlem Erkarslan, Yrd.Doç.Dr. Ebru Yılmaz, Yrd.Doç.Dr. Fatma Şenol, Öğr.Gör.Dr. Ela Çil ve Öğr.Gör. Clarissa Ersoy ile Araştırma Görevlileri Nida Özbolat, Özlem Taşkın, Özgü Özkan, Ayşe Çelik, Feray Maden ve İpek Ek'in yer aldığı AR 102 Temel Tasarım dersi finali, 22 Mayıs Perşembe günü geniş katılımlı bir proje sergisiyle gerçekleştirildi. Sergi süresince katılımcı hocalardan projeleriyle ilgili eleştiriler alma fırsatı da bulan öğrenciler, İzmir Kordon ve Fuar'da "Çok Amaçlı Ekran-Strüktür," İYTE Kampüsünde "Öğrenci Toplanma Mekanları için Giriş Saçağı" ile "Üstörtü Tasarımı," ve Gülbahçe yarımadasında "Seyir Terası için Üstörtü" konularını kapsayan projelerini sergilediler.
Tarih: 9 Haziran 2008
Göbeklitepe tarihi değiştirdiGöbeklitepe tarihi değiştirdiGöbeklitepe'de bulunan kalıntılar, insanlık tarihinin bilinenden daha eski dönemlerine ışık tutuyor. Kazılar ve ölçümlerin sonucunda ulaşılan anıtlar, Göbeklitepe'nin neredeyse 12 bin yıl öncesinde insanlığın önemli bir buluşma merkezi olduğunu ortaya çıkardı.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Bakanlık’tan Ulucanlar için toplantı çağrısıAdalet Bakanlığı, Ulucanlar Cezaevi’nin tamamının kültür merkezine dönüştürülmesi projesinin Altındağ Belediyesi ve Mimarlar Odası arasında anlaşmazlık yaratması üzerine, tarafları toplantıya çağırdı.
Büyükşehir, Körfez'e 10 sismometre koyacakBelediye, İzmir'in zemin hareketlerini izleyip kayıt altına almayı amaçlayan bu çalışmayı yürüten Dokuz Eylül'e destek sağladı.
Parklar halkındır, satılamaz!Gaziantep’te, Büyükşehir Belediyesi’nin yeşil alanları yok eden uygulamalarına karşı tepkiler devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde belediyenin Fransız bir firmaya ihaleyle verdiği ve eğlence parkı yapılmak üzere etrafını çevirerek halka kapattığı Recep Koç Parkı’nın önü protestolara sahne oldu.
Kyoto imzasına inanılmaz gerekçeKyoto’nun neden imzalanmasına karar verildiğini bir de Çevre ve Orman Bakanı Veysi Eroğlu’ndan duyun. Çevre ve Orman Bakanı Veysi Eroğlu’nun Kyoto Protokolü’nü bunca zamandır neden imzalanmadığına verdiği cevaplar kamuoyunu şaşırttı.
"Gültepe'yi, kent yenileme kurtatır"Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu üç mahalleyi ziyaret etti, halkla konuştu.
Madımak projesine vali engeliMadımak Oteli’ni satın alıp müze yapma projesi Vali engeline takıldı. Sivas’ta 2 Temmuz 1993 yılında yaşanan katliamda 33 aydının hayatını kaybettiği Madımak Oteli’nin müze yapılmasına ilişkin tartışmalar sürüyor.
"İzmir'in birikimini kullanacağız"İzmir Ticaret Odası Başkanı Demirtaş, "Liman kenti kimliğini yeniden canlandırmak için çalışıyoruz"
Termik santral için önce bilim konuşacakİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gencelli’de yapılması planlanan termik santral konusunda bilim adamlarının hazırlayacağı rapora göre bir değerlendirme yapacaklarını açıkladı.
Metroyla Ayazağa’ya bir adım kaldı…Ulaşımı ciddi ölçüde rahatlatacak 4. Levent- Atatürk Sanayi Sitesi Metrosu’nda raylara ilk kaynak Başkan Topbaş tarafından atıldı. Şişhane İstasyonu ile birlikte yılsonunda hizmete girecek metroyla, Taksim’den Ayazağa’ya 24 dakikada ulaşılabilecek...
TOKİ’nin başarısıDünkü gazete sayfalarında TOKİ’nin beş yılda 100 bin nüfuslu 14 şehir büyüklüğünde konut ürettiğine ilişkin haberler vardı. Beş yılda Türkiye genelindeki 81 il ve 421 ilçe merkezinde, bin 19 şantiyede toplam 312 bin 561 adet konut tamamlanmış.
Başkan Kocaoğlu: "Öncelik kent dönüşümde"Kent içinde en büyük sorunlarının yatırım yapacak arazi bulamamaları olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Seçimlerden sonra göreve kim gelirse gelsin, önceliği kent dönüşümü olmalı” diye konuştu.
Termik santral yarışıBugün Özgür’le birlikte Karadeniz’den yola çıkarak, Türkiye’deki termik santraller meselesini konuşacağız. Haftasonu 3 günlüğüne Karadeniz’deydim, daha çok Hopa civarında, Çamlıhemşin, Rize, Trabzon civarındaydım.
Kamu arazilerindenKullanıma açılmamış kamu arazilerinin ekonomiye kazandırılması için düzenlemeler yapan hükümet, bu arazilerin satış ve kiralanmasından beş yılda 4 milyar YTL gelir sağladı.
"Kyoto'yu baskıyla kabul etmedik"Eroğlu, 'protokolü AB baskısıyla kabul ettikleri iddialarının' doğru olmadığını söyledi.
TOKİ’nin ihalelerinde aslan payını Siirtli Kuzu İnşaat kaptıTOKİ’den en çok ihale alan ilk 20 firma arasında liderliği 501 milyon 858 bin YTL’lik ihale bedeliyle Siirtli Kuzu İnşaat aldı.
Yargı, “yıkın” dedi 7 yıldır dinleyen yokKlassis Oteli’nin 10 dönümlük bölümünün köylülerin merası üzerine inşa edildiği saptandı. Yargı, yıkım kararı aldı. 7 yıldır yıkım gerçekleştirilemedi. Köy muhtarı, “Hamoğlu’nun ödeyeceği parayı biz toplayıp yıkacağız” diyor.
Taksim - 4. Levent metrosu uzatılıyorTaksim-4. Levent arasında hizmet veren metro, yıl sonunda Maslak'taki Atatürk Oto Sanayi'ne ulaşıyor. Tünel kazısı tamamlanan hattın elektro-mekanik ve ray döşeme çalışmasına başlandı.
Osmangazi'den Gündoğdu'ya meydan ve hizmet binasıOsmangazi Belediyesi, Gündoğdu Mahallesi'nin hem meydanın yeniden düzenledi hem de tarımsal amaçlı depolama tesisi olarak kullanılan hizmet binasını halkın hizmetine sundu.
Aliağa'ya dev yatırımİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, görevi süresince Aliağa'ya 30 milyon YTL'nin üzerinde yatırım yaptığını açıkladı.
Turhal altgeçitle tanışıyorTurhal'ın yıllardır özlemini çektiği altgeçit nihayet tamamlanıyor. Turhal Belediye Başkanı Ali Gözen, 9 Mayıs'ta yer teslimi yapılan geçidi 90 gün içinde hizmete almıyı planladıklarını söyledi.
İDO’da yaz tarifesi başlıyorİDO okulların tatile girmesinin ardından 16 Haziran’dan itibaren yaz tarifesine geçecek. 16 Haziran-14 Eylül tarihleri arasında geçerli olacak tarifeyle Pendik ve Yenikapı’dan Bursa, Yalova, Bandırma’ya deniz otobüsü ve hızlı feribot seferleri arttırılacak. Yeni tarifeyle Sedef Adası’na ulaşım da başlatılacak. Tarifeye ilişkin 444 4 436 No’lu çağrı merkezinden ve “www.ido.com.tr” sitesinden bilgi alınabilir.
Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İnşaat sektöründe durgunluk yaşanmazSanko Holding Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, inşaat sektöründe durgunluk beklemediğini belirterek, "Zaten inşaat 1-1,5 yıl durur, 2 yıl tam hız yapar. Mehter takımı gibi iki ileri bir geri gider" dedi. Konukoğlu, 500 milyon dolarlık yatırımla Kahramanmaraş'ta kurdukları Narlı Çimento Fabrikası'nda 6 aydır üretimin devam ettiğini, tek fırında Türkiye'nin en büyüğü olan fabrikanın kapasitesinin yıllık 3,3 milyon ton olduğunu söyledi.
Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Su kesintisi yokİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu yaz kentte su kesintisi yapmayacaklarını açıkladı.
İzmir Körfezi canlanıyorDokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Denizcilik Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Mümtaz Tıraşın, Büyük Kanal Projesi’nin devreye girmesiyle İzmir Körfezi’nde canlılığın arttığını ve bazı balık türlerinin sayısında artış gözlemlendiğini söyledi.
Kyoto’yu biz istedikÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmasıyla ilgili kamuoyunda yapılan tartışmalara açıklık getirdi.
Serbest bölgelere teşvik geliyorSerbest bölgelerde teşviklerin sağlanmasını öngören yasa tasarısı Meclis’e sunuldu. Tasarıya göre, Serbest Bölgeler Koordinasyon Kurulu oluşturulacak.
Ankaralı Anıtkabir diyorBaşkent’in sorunlarına en duyarlı derneklerden Ankara Genç İşadamları Derneği’nin (ANGİAD) yeni yapılacak amblemle ilgili yaptığı araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı.
İnşaat sektörü EUbuild ile güçbirliğine gidiyorİnşaat Sektörü, inşaat malzemeleri sanayisinin AB’ye uyumunu ve işbirliğini hedefleyen, İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği liderliğinde yürütülen EUbuild Projesi için güçbirliği yaptı.
Vali Kıraç: İzmir kendini iyi anlatmak zorundadırİzmir Valisi Cahit Kıraç, "İzmir, yapısını iyi anlatmak zorundadır. İlk başta biz kendimizi tanıtacağız." dedi. İzmir Kalkınma Ajansı ve Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) tarafından Çeşme Altınyunus Oteli'nde düzenlenen 'EXPO Arama, Takvim, Karar Konferansı' sona erdi.
Atakule GYO, Manag'la hisse devir sözleşmesi imzaladıAtakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, 63 milyon YTL olan çıkarılmış sermayesinin yüzde 51'ini temsil eden hisse senetlerinin, Manag Gayrimenkul Yatırım ve İnşaat Limited Şirketine satılması amacıyla hisse devir sözleşmesi imzaladı.
İstanbullar İstanbullularDünyanın en başdöndürücü ve sanatçılar açısından en ilham verici şehirlerinden biridir İstanbul. Zor ve zorlayan. Buram buram yaşam, hız ve dinamizm.
TOKİ ihalelerinin bir numarası Siirtli KuzuTOKİ’den, iş toplamı itibariyle ilk 20 firmanın aldığı ihale bedelinin, toplam 4 milyar 200 milyon YTL olduğu bildirildi.
Apartmanlar, aidatları düşürmek için kapıcı dairesini kiraya veriyorBüyük şehirlerde hızla yayılan apartman hayatı yeni sorunları da beraberinde getiriyor. Daire sakinleri, en çok aidatların yüksekliğinden şikayetçi.
Yüzme havuzlu sitelerle yeni bir yaşam kültürü oluşturuluyorSon yıllarda yeni yapılan konutların hepsinin ortak bir özelliği var: Yüzme havuzu. Villa tipinden çok katlı bloklara kadar hangi tarzda olursa olsun sitenin ortasında mutlaka açık bir yüzme havuzu bulunuyor.
500 milyon $’lık Port Alaçatı’ya Polat teklif verdi500 milyon euro’nun üzerinde yatırımla, 10 yılda tamamlanması planlanan Türkiye’nin ilk marina-kent projesi Port Alaçatı’ya teklif verenler arasında Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat da var.
Özel lobisi olan da bebek plajı bulunan da varAntalya'ya 2007'de 0-12 yaş arası 893 bin çocuk geldi. Bu yıl ise beklenti bu rakamın 1 milyonu aşması. Çocuk sayısındaki artışı gören bazı tesisler çocuk lobisi bile açtı.
'Türk kültürüne özgü tasarım şehri İstanbul'Almanya'da haftalık yayınlanan Focus dergisi bu sayısında İstanbul'un son kültür şehri olmak dışında son dönemlerde ilginç mekân tasarımlarıyla dikkat çektiğini yazdı. Dergi, özellikle restoran, bar ve kulüplerin modern tasarımlarıyla göz doldurduğunu vurguladı. "Türk kültürüne özgü motiflerle modernize edilen mekânlar bulunuyor. Bir tarafta tarihi eserler diğer tarafta ise güzel ve modern tasarlanmış yerler, kendi içinde farklı ama güzel bir kombinasyon oluşturuyor" ifadelerini kullanan dergiye göre, Boğaz'ın ortasındaki Su Ada, dış görüntüsü kadar iç tasarımıyla da ziyaretçilerin keyifli saatler geçirmesini sağlıyor. Mimarların çalışmalarını da öven dergi, Türkiye'ye gidildiğinde gezilecek birçok yerin adres ve fiyat bilgilerine yer veriyor.
Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
İstanbul dünyanın en iyi 20 kenti arasında yokİngiliz dergisi Monocle, yaşam standartlarının kalitesine bakarak dünyanın en iyi şehirlerini listeledi.Geleneksel listede bu yıl Danimarka'nın başkenti Kopenhag, tüm kriterlerde en yüksek oyu toplayarak birinci seçildi. Kopenhag ayrıca dünyanın en iyi tasarlanan kenti olarak da gösterildi. İş dünyasının en iyisi ise İspanya'nın başkenti Madrid seçilirken, dünyanın kültür bakımından en zengini Almanya'nın başkenti Berlin, küreselleşmenin en etkili olduğu kent ise Fransa'nın başkenti Paris oldu. Japonya'nın Fukuoka kenti ise dünyanın en iyi perakende satış merkezi oldu.
Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Kybele'ye ulaşmak için yol açılıyorHitit ordularının 13. yüzyılda bölgeye bir sefer sırasında yaptıkları sanılan ve 3300 yıldır bulunduğu yerden Gediz Ovası'nın bereketli topraklarını gözleyen Ana Tanrıça Kybele'nin kaya oyması rölyefinin bulunduğu yüksek bölgeye ulaşım güçlükle sağlanıyor.
Tosun Paşa Yalısı Sabancı ortaklığıyla butik otel olduTürkiye'nin turizmde hızlı yükselen bölgelerinden Çeşme, özellikle üst gelir grubuna yönelik tesis yatırımlarıyla dikkat çekiyor.
Ro-ro iskelesi Kapanca'ya olmaz, çünkü...Kısa adı İDO olan İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi bir süredir Ambarlı-Mudanya ro-ro hattı üzerinde çalışıyor. Proje, günde 1700 tır taşınmasını ve İstanbul yollarının rahatlatılmasını amaçlıyor. Fakat...
Mekke`ye makyajMüslümanların kutsal mekanı Mekke`de Kabe çevresi 10 yıl içinde tamamlanması öngörülen projelerle yepyeni bir çehreye kavuşacak.
Marmara fayı dünyanın en hızlısı ve en yıkıcısıFransız ve Türk deprem uzmanları tarafından yapılan son araştırma Türkiye’de 1999 yılında gerçekleşen iki büyük depremin çok şiddetli yıkıcı etkiye sahip “süperkıran” (Supershear) türünde olduğunu belirledi.
Kemer Country’ye villa davasıİstanbul Kemerburgaz’daki ünlü Kemer Country villalarının sahibi Kemer Yapı şirketi, villa yapmak için müşterilerden topladığı senetlerle banka kredisi kapatmakla suçlandı.
Tesadüfen fışkıran tarihAntalya Büyükşehir Belediyesi’nin doğu garajındaki temel kazıları sırasında çıkan nekropol, Kentsel Dönüşüm Projesi’nin seyrini değiştirdi.
İstanbul'a Ses Geçirmeyen OtelAtatürk Havalimanı çevresindeki otellere bir yenisi daha ekleniyor. Plato Turizm ve Otelcilik tarafından havalimanına 5 km mesafede inşa edilen ve Marriott tarafından 20 yıl işletilecek olan Courtyard by Marriott İstanbul Airport Otel, Çuhadaroğlu ses yalıtımlı doğramaları sayesinde de İstanbul’un en sessiz otellerinden biri olacak.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Akşam
Tepekent'te tapular dağıtılmaya başlandıTepekent Konut Yapı Kooperatifleri Birliği Başkanı Fevzi Bilek: "Tepekent, kooperatif örgütlenmesiyle yapılan ilk örnek villakent ve ekokent projesidir."
Minarelere Yasak Referandumuİsviçre’de milliyetçiler, ülkede minare inşaatının yasaklanmasının ulusal referanduma sunulması için gereken imzayı topladıklarını açıkladı. İmza toplayan grubun Girişim Komitesi eşbaşkanı Ulrich Schlueer, referandum için gereken 100 bin imzayı geçtiklerini ve 103 bin imza topladıklarını açıkladı. Eğer öneri referandumda kabul edilirse İsviçre anayasasına minare inşaatının yasaklanmasını öngören bir madde eklenecek. Geçtiğimiz hafta da İsviçre’de yabancılar için vatandaş olmayı zorlaştıracak bir referandum yapıldı ancak hayır çıktı.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Akşam
Karşıyaka'ya marina yapılıyorKarşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Bostanlı Vapur İskelesi'nin yanındaki balıkçı barınaklarının bulunduğu mendirekte 50 yat kapasiteli marina kuracaklarını açıkladı. Balıkçı barınağının bulunduğu alanda marina oluşturmak için çalışmalara başladıklarını söyleyen Başkan Durak, "Şu anda yaklaşık 500 metre uzunluğundaki mendireği onarmaya ve iyiliştirmeye başladık. Önümüzdeki yıl yatlar yeni marinaya bağlanmaya başlanacak" dedi.
Ev kredisini ödeyemeyen İngiliz sayısı arttıİngiltere’de tutsat (mortgage) ödemelerini yapamayanların sayısının arttığı, devlet ve vakıfların görevlendirdiği gönüllü avukatların bu konuda yol arayışı içinde olanlara ve açılan davalara yetişemediği bildirildi. Adalet Bakanlığı’nın rakamlarına göre, İngiltere ve Galler’de 2008’in ilk çeyreğinde mahkeme kararıyla evlerine el konulanların oranı bir önceki yılın ilk üç aylık dönemine göre yüzde 17’lik bir artış kaydetti. 2008’in ilk çeyreğinde 27 bin 530 mahkeme kararı alınırken, bu rakam 2007’nin aynı döneminde 23 bin 438 olmuştu. Yapılan araştırmalar evlerine el konulması sürecinde hukuki yardım alabilenlerin yüzde 85’inin evlerinin ipoteğini elinde tutan bankaya dönmesi tehlikesini atlatabildiklerini ortaya koyuyor.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Milliyet
Boğaz'ı damperler kurtaracakBoğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Koprüsü'ne "Damper" denilen enerji sönümleyicileri yerleştirildi. Sönümleyiciler deprem esnasında oluşan enerjiyi emerek köprünün zarar görmesini engelleyecek.
Turizm bölgelerindeki yasağa rağmen inşaatlar devam ediyorAntalya Valiliği, 15 Mayıstan itibaren turizm bölgelerinde inşaatların durdurulmasına ilişkin bir genelge yayınladı. Ancak Antalya’nın Kadriye beldesinde bazı otel ve yazlık konut inşaatları hızla sürüyor.
9 bin yıllık tarihe ahşap örtüİnsanoğlunun bilinen en eski toplu yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük kazı alanının üzerine, Türkiye’deki kazı alanlarında ilk olacak dev ahşap örtü yapılıyor. 15 yıldır çalışmaların yapıldığı alanda kazılar önümüzdeki hafta başlayacak. 9 bin yıl öncesine ait duvar resimleri ve çeşitli figürlerle süslü kap kacak ve mühürlerin bulunduğu Neolitik dönem yerleşimi Çatalhöyük’ün “40’a 40 açması” olarak tabir edilen alan ve çevresine, dev bir çatı yapılıyor. Çatının yapımını üstlenen Atölye Mimarlık firması sorumlusu Sinan Omacan, yapının 1300 metrekare alanın üzerini yağmur, kar ve güneş gibi etkilerden koruyacağını söyledi.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
İkinci sınıf bir şehir: İstanbulKompleksiz şehirler kendilerine benzer. Stockholm’da oturan bir arkadaşımın bana övünçle buradan Kuzey’in Venediği diye söz ettiğini hatırlıyorum.
Tarihî Tütün Hanı ayağa kaldırıldıGaziantep’te tarihi kültür varlıkları, yapılan restorasyonlarla yeniden hayata kazandırılıyor. Karagöz Caddesi’nin sonunda Kürkçü Hanı ve Külekçi Hanı’nın hemen ortasında yer alan 250 yıllık Tütün Hanı, Gaziantep’in kültür ve ekonomisine katkı sağlaması için restoran ve hediyelik eşyaların satıldığı bir mekan haline getirildi. Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer alan tarihi mekan, geniş bir avlu ve bu avlunun etrafından bulunan 15 satış merkezi ile yerli ve yabancı turistlere hem alışveriş imkanı sağlıyor, hem de bölge kültürü konusunda önemli bilgiler veriyor. Restorasyonu için 1 milyon YTL’ye yakın para harcanan hanın içindeki Mağara Restoran ise görenleri hayran bırakıyor.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Kamu arazilerinin geliri 4 milyar YTLHazine’ye ait olan ve bir kamu hizmetine tahsis edilmeyen taşınmazların ekonomiye kazandırılması için satış, kira, trampa ve kat karşılığı inşaat yapımı gibi işlere izin veriliyor.
Kuşadası TOKİ’ye kırmızı kart verdiBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Kuşadası’na yapacağı konutlar, Belediye Meclisi’ne takıldı. Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle ‘seçim yatırımı’ da denilen ödenek önce kuşa döndü sonra başka işe ayrıldı.
Güler: Nükleer santral Sinop için talihsizlik değil, şanstırEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Sinop'ta kurulması düşünülen nükleer santral için endişeli olan Sinoplular'ın gönlüne su serpti.
Vergi kaçırmayan sektör kalmamış!Maliye Bakanlığı Gelirler kontrolörlerinin sektör incelemeleri, bankalardan faktoring şirketlerine, akaryakıt şirketlerinden kömürcülere, ithalatçılardan müteahhitlere kadar her sektörde ciddi oranlı vergi kaçağı bulunduğunu ortaya koydu.
Bergama'da Akropol'a teleferikle ulaşımBergama'da tarihi Akropol ile bulunduğu dağın eteği arasına 4 milyon euroya yapılacak teleferiğin temeli Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de katıldığı törenle atıldı.
Ayasofya Hayat BuluyorMS 325 yılında ilk konsüle ev sahipliği yapan ve 3 tanrı (teslis) akidesinin kabul edildiği Ayasofya, restore edilerek yeniden gün ışığına çıkartılıyor.
St. Paul, binlerce turisti Tarsus'a çekecekKatolik dünyasında önemli bir rolü olan Tarsus doğumlu St. Paul'ün 2000. doğum yıldönümü kutlamaları nedeniyle binlerce turistin Tarsus'u ziyaret etmesi bekleniyor.
Hastanelerde engeller kalkacakSağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinin sunumunda engellilere kolaylık sağlanması için genelge yayınladı. Genelge ile, sağlık hizmetlerinin verildiği iç ve dış mekanlarda özürlülerin kullanımına elverişli çevresel ve mimari düzenlemeler yapılacak. Sağlık kuruluşlarında engelliler için, işlemlerinde yardımcı olacak refakatçi personel sağlanacak.
Aslı ile Alakası YokBolu Atatürk Lisesi’ne çıkarken, yokuşun başında solda duran 4 katlı tuğla bina bilindiği gibi Anıtlar Yüksek Kurulu’nca eski eser olarak tescil edilmiş bir yapı idi.
Afrodisias yeniden doğuyorAfrodisias'ta Roma imparatorlarıyla Yunan kahramanların rölyeflerinin sergilendiği Sebasteion-Sevgi Gönül Salonu, arkeolojide yeni bir sayfa açtı.
OECD: Türkiye'de konuttaki büyümenin hızı kesilecekOECD'nin hafta ortasında yayınladığı Ekonomik Görünüm Raporu'nda, Türkiye'nin konut yatırımlarındaki büyümenin keskin bir hız keseceği ülkeler arasında yer aldığı belirtildi.
Mora depremi Türkiye'yi böyle etkileyecekTürkiye Jeofizik Kurumu Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Yunanistan’da yaşanan 6,5 büyüklüğündeki sarsıntının kaydedildiği Mora-Girit-Rodos-Fethiye yayındaki depremlerin, Marmara ve Kuzey Anadolu kırığıyla ilgisi bulunmadığını söyledi.
Arkeoloji Müzesi'nin Çatısı Yeniden YapıldıOrta Anadolu’nun en büyük Arkeoloji Müzesi olma özelliğini taşıyan Sivas Arkeoloji Müzesi’nin iç peyzaj ve düzenleme çalışmaları tamamlanırken, çatısında akıntıdan meydana gelen sorunda giderildi.
Kiptaş halka açılacak, parası ulaşıma gidecekBugüne kadar 30 bin konut inşa eden Kiptaş'ı halka açmayı düşündüklerini söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Kiptaş'ı halka açıp kárlılığı artıracağız, böylece ulaşıma projelerine kaynak sağlayacağız" dedi.
Avrupalı hazır giyim markaları 100 milyon dolarlık outlet'e geliyorBayraktar İnşaat tarafından 100 milyon dolara İstanbul Kurtköy'de inşa edilen outlet alışveriş merkezi Viaport Projesi'yle, birçok Avrupalı hazır giyim markaları Türkiye'ye outletleriyle giriyor.
Atatürk Evi, Müze OlacakKültür ve Turizm Bakanlığı, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun Malatya'da düzenlediği 3 günlük toplantı sona erdi. Toplantıda, Atatürk Evi'nin, Atatürk Müzesi olmasına karar verildi.
Santral çevresel felaketlere yol açacakİskenderun’da bulunan çok sayıda dernek, siyasi parti, sendika, çevre örgütü ve mahalle muhtarı, bir araya gelerek “Körfezimizi Koruyalım Platformu”nu oluşturdu.
'Küresel ısınmayı 1 derece düşürmek için 100 trilyon dolar gerekiyor'Dünya, son üç yılda Kyoto Protokolü kapsamında çevreyi korumaya yönelik önlemler için 500 milyar dolar harcadı. Ancak 2050'de küresel ısınmayı 1 derece düşürebilmek için toplam 100 trilyon dolar gerekiyor.
Tarım arazilerine yargıdan destekZiraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Gökhan Günaydın, Çanakkale Biga’daki tarım arazisinin imara açılmasını reddeden yargı kararının ardından, Antalya Kırcami ve Adana Pozantı’daki verimli arazilerin tarım dışına çıkarılmasının da yargı kararları ile durdurulduğunu bildirdi.
Çevre günü Çamköy’de kutlandı5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle geleneksel hale gelen Bergama Çamköy’de yapılan basın açıklamasında ‘Koza Altın Madeni’ne ‘Bergama’yı terk et’ mesajı verildi.
Az daha bekleselerdi Kyoto’nun ömrü bitiyordu2005 yılından beri Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nü imzalaması için eylemler yapan, imza kampanyaları düzenleyen Küresel Eylem Grubu, Kyoto’yu imzalayacağı söyleminin ardından ‘zaferleri’ kutluyor.
Saros'un 'talan'ı Meclis'teSaros Körfezi'nin 'deniz milli park' ilan edilmesi önerisini getiren doğa ve denizsever Erdal Batmaz'a destek yağıyor. Batmaz, Çanakkale ve Edirne valileri ile yörenin belediye başkanlarına birer mektup yazarak önerisini yerel makamların dikkatlerine sundu.
Tarihi Şehirler Konferansı Konya'da yapılacakKonya, 10-13 haziranda düzenlenecek 11. Tarihi Şehirler Konferansı kapsamında, yurt dışından gelecek belediye başkanları ile birlikte toplam bin civarında misafir ağırlayacak.
OECD: Türkiye konutta hız kesecek OECD'nin yayınladığı Ekonomik Görünüm raporunda örgüte üye ülkelerdeki konut sektöründen söz edilirken, Türkiye, konut yatırımındaki büyümenin keskin hız keseceği ikinci grup ülkeler arasında sayıldı. Raporda, önceden açıklanan inşaat izni verilerinin konut yatırımları alanında faydalı bir gösterge olduğu ifade edildi.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
İngiliz emlak devi Türkiye'ye geliyor İngiltere'nin önde gelen emlak yatırım şirketlerinden Savills, Türkiye piyasasına girmeye hazırlanıyor. Türkiye piyasası için başlangıç olarak 400 milyon Euro'luk bir fon ayıran şirket, yüzde 25 net getiri amaçlıyor. Savills'in yatırım yönetmeni Ian Jones, 70 milyonluk Türkiye nüfusunun yarısının 30 yaşın altında olduğunu, yüzde 1'in üstündeki yıllık nüfus artışının da konut talebini artıracağını söyledi.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
KOBİ'lere enerji şansıHükümet piyasa koşullarında elektrik enerjisi üretmek için düğmeye bastı. Yenilenebilir enerji kaynakları yasası yürürlüğe girdi.
Arama motoru Google 'bilim kenti' kuracak İnternetin dev arama motoru Google, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) için ileri teknoloji araştırmalarını yürütebileceği bir bilim kenti inşa edecek.
Türkiye, Ocak-Şubat'ta 5.4 milyon ton çimento ürettiTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği'nce yasa gereği iki ay gecikmeli olarak açıklanan verilere göre, 2008 yılı Ocak-Şubat aylarında tamamı özel sektöre ait fabrikalarda 5 milyon 387 bin 85 bin ton çimento üretildi.
İzmir'e 15 eylem planı, öncelik kentsel tanıtımdaİzmir Kalkınma Ajansı ile Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı'nın işbirliğinde hafta sonu Çeşme Altınyunus Oteli'nde yapılan İzmir'in geleceğini arama ve karar konferansında kentin geleceğine yönelik 15 eylem planı belirlendi.
'Sapanca Gölü'nde kirlilik baskısı oluştu'Çevre Günü kapsamında Sapanca Su Ürünleri Fakültesi'nde yapılan panelde Sapanca Gölü konuşuldu. Fakülte Dekanı Prof. Öztürk, göl üzerinde büyük bir kirlilik baskısının oluştuğuna dikkat çekerken, Yard. Doç. Dr. Hacer Okgerman, İsrail sazanı balığının diğer balıkları tehdit ettiğini anlattı.
Expo'yu kaybeden İzmir Afa'yı da İstanbul'a kaptırdıPrefabrik sektörünün önde gelen üreticilerinden İzmirli Afa Prefabrik, Expo 2015 projesinin kaybedilmesinin ardından Ege Bölgesi'nde iş potansiyelinin azalması nedeniyle İstanbul'a taşınma kararı aldı.
İngiltere'de artan mortgage davalarına avukat yetmiyorİngiltere'de mortgage ödemelerini yapamayanların sayısı hızla artarkan, devlet ve vakıfların görevlendirdiği gönüllü avukatlar yardım arayışı içinde olanlara ve açılan davalara yetişemiyor.
Hemzemin geçitlerde kazalar azalacakTCDD Genel Müdürlüğü, 2008 yılı içerisinde 300 hemzemin geçite, 40 ton dingil basıncına dayanıklı ve 80 yıl ömrü olan betonarme plak kaplamalardan yerleştirecek.
Deva Holding'in yatırım planında Güneydoğu da varDeva Holding Yönetim Kurulu Başkanı Philipp D.Haas, Türkiye'nin sağlık sektöründe yatırım için çok uygun bir ülke olduğunu söyledi.
TOKİ yurdu sarıyorToplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) 2003 yılında başlattığı “Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği” kapsamında 5 yılda 100 bin nüfuslu 14 şehir kurduğu bildirildi.
Zeugma'nın değerini anladık mı ?Dünyanın yeni 7 harikasından biri olarak tanımlanan Zeugma Antik Kenti'ndeyiz.
Sağlık Kentleri için geri sayımBilkent ve Etlik (Ankara), İkitelli (İstanbul), Erzurum, Adana ve Kayseri’de mimari konsept çalışmalarının tamamlanması, ihale teknik şartname ve dokümanların hazırlanmasından sonra ihale süreci gerçekleştirilecek.
Yabancıya mülk satışı gündemdeMeclis, bu hafta gündemindeki üç düzenlemeyi görüşecek. Genel Kurulda, yarın TRT Yasası’nın görüşmelerine devam edilecek. Tasarının 10. maddesinin oylamasının ardından yürürlük ve yürütme maddeleri görüşülecek. Bu tasarının görüşmelerinin tamamlanmasının ardından Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararlarına karşın AKP’nin ısrarla bir kez daha gündeme getirdiği yabancılara arazi satışına ilişkin yasa tasarısı görüşülecek. Tasarı, yabancılara arazi satışı sistemini “imarlı arazi” kriterine göre düzenliyor. Böylece yabancıların uygulama imar planı ve mevzi imar planı sınırları içinde kalan toplam alanların yüzölçümünün yüzde 10’una kadar olan kısmında taşınmaz mal edinmelerinin yolu açılıyor. TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Kemal Yardımcı’nın teklifi de bu hafta görüşülecek. Teklif, askeri personele sağlık, harç, sınav hakkı ve yaş sınırı kolaylığı sağlanmasını amaçlıyor. Plan ve Bütçe Komisyonu da Türkiye ile Suriye arasındaki kara sınırı boyunca yapılacak mayın temizleme faaliyetleri ile ihale işlemleri hakkında kanun tasarısını, 11 Haziran Çarşamba günü görüşecek.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
‘Cennet’e ‘Cehennem’ Projesi“Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethettiği zamanki duygularını ifade eden herhangi bir sözünü bilmiyoruz; ama 1460 yılında Amasra’yı tepeden gördüğü andaki duygularını bilmeyen yoktur; ‘Lala, acep çeşm-i cihan bura mı ola?’ demiş yanındakine..”
Ankara’da bir ayda iki alışveriş merkezi açıldıAnkara’da alışveriş merkezlerinin sayısı neredeyse her ay artıyor. Geçen ay, iki merkez daha açıldı. Hollandalı gayrimenkul yatırım şirketi Corio’nun açtığı 365, kategorilendirilmiş mağaza düzeni ile diğerlerinden ayrılıyor.
Ne içeride, ne dışarıda...Rezidanslar hızla İstanbul’a yayılıyor, alışveriş merkezlerinin üst katları, şehrin göbeği ya da sınırlarında bir rezidans bulmanız pekâlâ mümkün.
Kyoto ülkenin geleceğinde belirleyici olacakÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmamasının kendilerine sıkıntı yarattığını belirterek, "İklim değişikliği konusunda çalışmalar yapıyoruz. Ama Kyoto Protokolü’ne taraf olmamız gerekiyordu." dedi.
Hilton Türkiye pazarında büyüyecekHilton Grubu’nun Türkiye ve İngiltere’de yeni bir hamleye hazırlandığı bildirildi. The Sunday Times gazetesine göre, Türkiye’de 25 yeni Hilton Garden Inn oteli açılacak. Pazar günleri İngiltere’de yayınlanan The Sunday Times gazetesi, Hilton grubunun bu hafta iki önemli projeyi açıklayacağını duyurdu. Gazeteye göre, Hilton Grubu, Türkiye’de orta gelirlere yönelik 25 Hilton Garden Inn hotelini açacak. Türkiye’de açılacak otellerin Kosifler grubunca finance edileceğini ve Hilton tarafından işletileceğini de belirten gazete, "Türkiye, İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, Rusya, Çin ve Hindistan dahil olduğu bir grup ülke, Hilton için büyüme pazarı olarak değerlendiriliyor" diye yazdı.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Zigetvar Kalesi’ni onarıyoruzMacaristan’daki tarihi Zigetvar Kalesi’nin işletmesini Türk Macar İslam Kültür Derneği üstlenecek. Dernek ve Zigetvar Belediyesi’nin ortak projesi kapsamında kalenin içinde bulunan, 1570’li yıllardan kalma Sultan Süleyman Camisi ve caminin minaresi restore edilecek, kalenin içinde yapımına başlanan, otel olarak da kullanılması öngörülen kervansarayın inşaatı tamamlanarak, Türk kültür merkezi olarak hizmete açılacak.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Kaçak iskele için belediyeye 5 bin YTL cezaMuğla’nın Bodrum İlçesi’nde belediyenin 300 bin YTL harcayarak yaptırıp 2007’nin Mayıs ayında hizmete sunduğu 60 yat kapasiteli Bodrum Limanı Kale İskelesi, Başkan Mazlum Ağan’ın başını ağrıttı.
İtalyan arkeologlar Likya'yı inceleyecekİtalya Di Pisa Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden altı öğretim üyesi ve iki öğrenci, Likya ve Roma uygarlıklarını incelemek amacıyla Demre'ye geldi.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.