Haberler

10 Temmuz 2008, Perşembe

İzmit''te Köye Dair: Saraylı - Örcün Köyleri Atölye Çalışmasıİzmit''te Köye Dair: Saraylı - Örcün Köyleri Atölye ÇalışmasıKocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, kendi çatısı altında ulusal düzeyde farklı üniversitelerden mimarlık ve sosyoloji öğrencilerini bir araya getirerek 27 Haziran - 6 Temmuz 2008 tarihleri arasında “İzmit’te Köye Dair: Saraylı - Örcün Köyleri Atölye Çalışması” düzenledi. Yürütücülüğünü KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Gül Köksal ve Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Aynur Özuğurlu’nun yaptığı atölye, birbirine çok yakın olan Gölcük’e bağlı Saraylı ve Değirmendere’ye bağlı Örcün köylerinde geleneksel yerleşim dokusunun günümüze ulaşan mimari izlerini... Haberin Devamı
The Marmara 40 otelle uluslararası zincir olacakThe Marmara 40 otelle uluslararası zincir olacak18 yıllık aile şirketinde kurumsallaşma başlatan ve yönetimi profesyonel bir kadroya devreden The Marmara, 10 yılda uluslararası bir zincir olmayı hedefliyor.
Bütün Planlama Yetkileri Hükümetin Özel Kurumlarına!Bütün Planlama Yetkileri Hükümetin Özel Kurumlarına!TMMOB Şehir Plancıları Odası, kamu arazilerinin ayrıcalıklı planlama hakları sağlanarak satılması ve bu amaca yönelik olarak hükümetin ayrıcalıklı kurumları olan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve TOKİ''nin sınırsız planlama yetkileri ile donatılması hakkında bir basın açıklaması yayınladı.
Sahil şeridinde ucuz yazlık kapma yarışıSahil şeridinde ucuz yazlık kapma yarışıYaz hareketliliğinin gayrimenkul sektörüne de yansıdığı yazlık bölgelerde her gelir grubu için uygun konut alternatifi bulmak mümkün. Fethiye''den Marmaris''e konut piyasasının nabzı 50 bin YTL''den 2.5 milyon YTL''ye kadar uzanan fiyatlarla atıyor.
19 bin İstiklal şehidi için abide yükselecek19 bin İstiklal şehidi için abide yükselecekKonya Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Harbi''nde şehit olan Konyalı ecdadın hatırası için yaptıracağı şehitliğin temelini 11 Temmuz 2008 Cuma günü atıyor.
Turgut Mahallesi''ne modern sosyal tesisTurgut Mahallesi''ne modern sosyal tesisKocaeli Büyükşehir Belediyesi, Turgut Mahallesi''nde 3 bin metrekarelik alan üzerine modern bir sosyal tesis inşa ediyor. Tesisin yapımıyla vatandaşların sosyal hayatına renk gelecek.
Kayseri Şehir Stadı''nın tali taşıyıcıları indiriliyorKayseri Şehir Stadı''nın tali taşıyıcıları indiriliyorKayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen şehir stadyumunda önemli bir aşama daha geride bırakıldı.
Tarihi mezarların üzerine yapılan 2 havuz yıkıldıTarihi mezarların üzerine yapılan 2 havuz yıkıldıBodrum''un Turgutreis beldesindeki Kaya Mezarları''nın üzerine izinsiz yapıldığı iddia edilen 2 havuz, belediye ekiplerince yıkıldı.
Esenboğa Yolu’ndaki Binalara Estetik KaplamaEsenboğa Yolu’ndaki Binalara Estetik KaplamaAnkara Büyükşehir Belediyesi, Esenboğa Havaalanı Yolu''na cephesi bulunan binaların duvarlarını tuğla ile kaplayarak çevreye uyumlu hale getiriyor.
Dünya yalnız çöp ayrıştırmakla kurtulmazDünya yalnız çöp ayrıştırmakla kurtulmazÇoğumuzun aklına ‘yeşil tüketim’ deyince alışveriş yapmak gibi günlük zevklerimizden vazgeçmemiz gerektiği geliyor. Oysa küresel ısınmanın önüne geçecek önlemler aslında yeşil binalarda oturmaktan ferah ve temiz toplu taşıma araçlarına binmekten geçiyor.
İstanbul örnek oldu, Enka ABD’ye 7 elçilik binası yaptıİstanbul örnek oldu, Enka ABD’ye 7 elçilik binası yaptıABD, bu konsolosluk binasına taşınmasının ardından inşaatı yapan Türk inşaat firması Enka’ya 7 ülkede daha, toplam proje değeri yaklaşık 600 milyon dolar olan elçilik projesi daha yaptırdı.
Susuzluğun fotoğrafıSusuzluğun fotoğrafıİstanbul''a su sağlayan barajlardan biri olan Alibeyköy''de su rezervi dün yüzde 1''e düştü. Topbaş "Su kesintisi yok" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önceki gün bir açıklama yaparak, su rezervinin tehlike sınırında olduğunu açıklamıştı. İstanbul''a su veren su havzalarından biri olan Alibeyköy''de çekilen bu fotoğraf, Topbaş''ın açıklamalarını destekledi. Kapasitesi 34 milyon 140 bin metreküp olan barajdaki su dün 355 bin metreküpe kadar geriledi.
İtalya’dan Türk Öğrencilere Ödülİtalya’dan Türk Öğrencilere Ödülİtalyan Panini firması Torino 2008 Design Capital organizasyonu içinde, öğrenci ve profesyonel kategorilerinde "Bank Branch of the future: Share a new vision" isimli uluslararası bir tasarım yarışması düzenledi.
Mersin''deki yangın rüzgar nedeniyle ilerliyorMersin''deki yangın rüzgar nedeniyle ilerliyorMersin''in Gülnar ilçesinde 2 kişinin öldüğü orman yangını kontrol altına alınamıyor. Alevlerin tehdit ettiği 2 köy daha boşaltıldı. Şiddetli poyraz nedeniyle ilerleyişini sürdüren yangından bin hektarlık alan etkilendi.
Uluslararası Piyasalar: Dünyanın En Hızlı Büyüyen 10 PazarıUluslararası Piyasalar: Dünyanın En Hızlı Büyüyen 10 PazarıBuilding web sitesi, İngiltere dışında iş sahası olabilecek en heyecan verici ekonomiye sahip coğrafyalar hakkında bilinmesi gerekenleri sunuyor. Dünyanın inşaat pazarında en hızlı büyüyen 10 ülkesi Davis Langdon tarafından sıralandı. Davis Langdon’un da içinde olduğu Atkins, Buro Happold, Barton Willmore ve Gleeds gibi İngiliz firmaları burada iş yapıyor. Esas yerli aktörler ise Çin Hükümeti İnşaat ve Mühendislik Şirketi gibi genellikle devlet sahipli olduğu girişimciler -yüklenici, müteahhit- olarak beliriyor.
Corio, İskenderun’a 116 milyon Euro’ya gidiyor, 1.5 milyar Euro’ya yaklaşıyorCorio, İskenderun’a 116 milyon Euro’ya gidiyor, 1.5 milyar Euro’ya yaklaşıyorHollandalı gayrimenkul yatırımcısı Corio, Türkiye’deki 10’uncu alışveriş merkezini 116 milyon Euro’ya İskenderun’da kuracak.
130 bin YTL''ye malolan bu eve elektrik faturası gelmeyecek130 bin YTL''ye malolan bu eve elektrik faturası gelmeyecekGeleceğin evlerinde; ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi tüm enerji ihtiyacı güneşten karşılanacak, yerin 3 metre altında yüzlerce metre dolaştırılan su borularından alınan enerji klima gibi kullanılabilecek.
Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması SonuçlandıUluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması SonuçlandıFarklı tasarım disiplinlerine ilişkin fikirleriyle 50’ye yakın adayın katıldığı Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması, İngiltere Başkonsolosluğu’nda düzenlenen bir törenle sonuçlandı.
Arkiv Seçkileri 2007 SonuçlandıArkiv Seçkileri 2007 SonuçlandıArkitera Mimarlık Merkezi’nin, Türkiye’deki mimarlık üretimini belgelemek amacıyla bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Arkiv Seçkileri projesinin sonuçları belli oldu. Amacı, Türkiye’de bir yıl içinde üretilen mimarlığı kayıt altına alıp, okunabilir bir kaynak oluşturmak olan Arkiv Seçkileri projesi, Türkiye’nin tek mimarlık başvuru kaynağı olan Arkiv üzerinden yürütüldü. Mimarlara yapılan çağrılar, projelerin toplanması, düzenlenmesi ve değerlendirilmesiyle birlikte toplam 4 aylık yoğun bir çalışmanın ürünü olan belirleme süreci, geçtiğimiz hafta yapılan ikinci etap değerlendirmeleriyle tamamlandı.
M. Emre Çamlıbel, Soyak Holding CEO Vekilliğine AtandıM. Emre Çamlıbel, Soyak Holding CEO Vekilliğine Atandı47 yıllık tecrübesiyle gayrimenkul sektörünün lideri olan Soyak, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde liderliği sağlamak hedefiyle organizasyon yapısını geliştiriyor. Bu kapsamda, 1998 yılından beri Soyak Holding bünyesindeki çeşitli şirketlerde çalışan, 2001 yılından bu yana da Soyak Yapı’da Genel Müdürlük görevini yürüten ve aynı zamanda Yönetim Kurulu üyesi olan M. Emre Çamlıbel, Soyak Holding CEO Vekili görevine atandı.
Bursa Büyükşehir''e tam notAK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Bursa''nın son 4 yılda Büyükşehir Belediyesi''nin yatırımlarıyla çok büyük bir gelişim gösterdiğini söyledi.
61 hidroelektrik santral yapılacakEnerji üretiminde verimliliğin sağlanması amacıyla özel sektörün kullanımına açılan su kaynakları üzerinde 61 yeni santral kuruluyor.
Corio’dan İskenderun’a 116 milyon Euro yatırımHollandalı gayrimenkul yatırım şirketi Corio, İskenderun’a 55 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacak bir alışveriş merkezi projesine 116 milyon Euro yatırım yapacağını açıkladı.
UNESCO, Dünya Mirası listesine yeni yerler eklediFransa’daki eski askeri bina Vauban Kalesi ve Meksika, Guanajuato’daki San Miguel de Alende mahallesi (altta) Dünya Mirası listesinin yenilerinden. Geçen hafta İstanbul’a listeden çıkarılmaması için beş ay ek süre tanıyan UNESCO Dünya Mirası Komitesi, tüm dünyada korunacak mekânlar listesine 19 yerleşim yeri ve sekiz doğal alan ekledi. Böylece Dünya Mirası listesinde 145 ülkeden 878 yerleşim alanı oldu. Papua Yeni Gine, San Marino, Suudi Arabistan ve Vanuatu listeye ilk kez giren ülkeler. Doğal yaşam alanlarından çok, mimari değeri yüksek yerlerin tercih edildiği bu yılki listeye Türkiye’den eklenen yer yok. Yeni listedeki yerlerden bazıları şöyle: Eski Osmanlı yerleşim yeri Arnavutluk’taki Berat, modern apartmanlara ilham veren Erken Alman Dönemi evleri, İran Ermeni Manastırı, Fuji dağ evleri, Suudi Arabistan’daki arkeolojik alan El-Hicr, Kanada’daki Joggins Fosil Kayalıkları, İzlanda’daki volkanik dağ Surtsey...
Tarih: 10 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Gökçek tarzı belediyecilikYerel seçimlere az kala, yerel yönetimlerin ve belediyeciliğin ne denli öneme ve güce sahip olduğunu görmek açısından Dikili Belediyesi ve uygulamaları en güzel örnek.
Köy kanunu yenileniyorKöy kanununun ele alınacağı ve iki gün sürecek ‘Köy Çalıştayı’ Sheraton Oteli’nde başladı. Türkiye’de 34 bin 475 köy, 47 bin mezra bulunduğunu belirten Atalay, köylerde halen 12 milyon 47 bin 755 kişinin yaşadığını, bunun toplam nufüsun yüzde 17.1’i olduğunu ifade etti. Muhtarların seçimle göreve gelen yöneticiler olduğunu hatırlatan Bakan Atalay, “Muhtar bugün ne iş yapıyor. Muhtar bir yandan seçimle geliyor, vatandaşın temsilcisi, yerel yönetici. Ama diğer yandan adeta bu kanuna göre uygulamada devletin bir memuru. Muhtarın konumuyla ilgili ciddi değerlendirmelerde bulunmalıyız” diye konuştu. Atalay, hizmetlerin köylere daha çok il özel idareleri aracılığıyla götürüldüğünü, köy bütçesinin yeterli olmadığını ve bunun da yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
Tarih: 10 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Depremden önceki gerilim ölçülebilir mi?Depremlerden önce yer kabuğunda meydana gelen özel bir gerilimi ölçmenin, yer sarsıntılarının önceden bilinebilmesi ve haber verilebilmesinde kullanılabileceği ortaya çıktı.
40 Yıllık Özlem Bittiİzmir Büyükşehir Belediyesi, Gümüldür’den sonra Bağyurdu, Yukarıkızılca ve Armutlu’daki çok amaçlı salonların inşaat çalışmalarını da tamamladı.
Çeşme''ye toplu konut müjdesiAK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, CHP''li belediyelerin, bürokratik engellerle TOKİ''yi yavaşlatarak, daha fazla vatandaşın ev sahibi olmasını geciktirdiği söyledi.
Tarlabaşı vatandaşın görüşleriyle şekilleniyorİstanbul’un tarihî semtlerinden Tarlabaşı, tepeden tırnağa yenilenmeye hazırlanıyor. Tarlabaşı Yenileme Projesi, son şeklini almadan önce “Tarlabaşı Geleceğini Paylaşıyor” adlı sergiyle halkın ve uzmanların görüşlerine sunuldu.
5. Dünya Su Forumu İstanbul’da yapılacakSu konusunda en büyük milletlerarası etkinlik olan forum 16-22 Mart tarihleri arasında Sütlüce Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
Belediye, Metrobüs Kozyatağı etabı için ihaleye çıkıyorİstanbul''un trafik sorununa çözüm ve toplu taşımaya teşvik amacıyla uygulamaya konulan metrobüs sistemi, üçüncü etapta Kozyatağı''na kadar gidecek.
Kartal’da Beyaz YıkımZabıta Daire Başkanlığı, Zabıta Tedbir Müdürlüğü''nce, Kartal İlçesi, Yeni Mahalle, Bostan Caddesi, No:3-5-27/2-35/A-47/1-53-55/1-55/2 adreslerindeki 11 gecekondunun yıkım işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandı.
Abant Gölü hızla kirleniyorAtıkların göle dökülmesi sonucu nilüferlerin hızla çoğaldığını belirten uzmanlar, bunun da yeteri kadar güneş alamayan canlıların hayatını tehdit ettiği uyarısında bulundu. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Külköylüoğlu, Abant Gölü’nün 125 hektar alana sahip olduğunu, gölün çevresinde 5-6 yıldır incelemelerde bulunduklarını, 1220 çeşit canlı türüne ulaştıklarını, bunlardan 70-80’inin dünyada sadece Abant’ta bulunan endemik türler olduğunu söyledi. “Abant Alası” diye adlandırılan balık türünün de dünyada sadece burada yetiştiğini belirten Külköylüoğlu, “Yerleşimin olmadığı bölgelerde kolay kolay nilüfer veya saz göremezsiniz. Ancak Abant’ta otellerde, çay bahçelerinde bunların sayısının oldukça arttığını gördük. Bunun tek sebebi, bu bitkilerin orada belirli besin kaynaklarına kolayca ulaşabilmesi. Bunda insan faktörü de önemli rol oynuyor” dedi.
Tarih: 10 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Kuruma noktasına gelen Melen Çayı''nın yatağına deniz suyu dolduİstanbul''un da içme suyunun bir bölümünü karşılayan Melen Çayı''nın kimi kollarında su seviyesi, ''yok'' denecek kadar azaldı.
Mobilya şirketi yüzde 600 büyüdü2005 yılında Türkiye’de yatırım kararı alan ve 2007 yılından itibaren bayilik vermeye başlayan Häfele’nin pazara girdiği günden itibaren yaptığı yatırımların 15 milyon euronun üzerine çıktığı bildirildi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, bayi ağını genişleterek daha çok noktada tüketici ile buluşmaya başlayan Häfele’nin aynı dönemdeki büyüme oranı ise yüzde 600 oldu. 2008 yılında 20 yeni bayi ile el sıkışmayı hedefleyen şirketin 2008 sonu büyüme beklentisi ise yüzde 90 seviyesinde. Häfele Türkiye Genel Müdürü Hilmi Uytun “Bu yüzden bayi ağımıza büyük önem veriyoruz ve yatırımlarımıza bu yönde devam ediyoruz. 2007 yılında bayilik vermeye başladık ve şu anda Türkiye’de 8 noktada tüketici ile buluşuyoruz” diye konuştu.
Tarih: 10 Temmuz 2008 Kaynak: Taraf
TIR''lar turisti kaçırıyor, Antalya''ya çevre yolu şartATSO Başkanı Kemal Özgen, turizmin en yoğun olduğu dönemde kent trafiğinin TIR''lar ve yakıt tankerleri tarafından işgal edildiğini belirterek ''Can güvenliğinden endişe eden turist kaçıyor.
250 yıllık tarihi kışla yok oluyorBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti hazırlıkları kapsamında yenilenmesini istediği 250 yıllık tarihi Rami Kışlası, kuru gıda toptancılarının deposu olarak kullanılmaya devam ediyor. Esnaf, kendileri için yapılan İSTOÇ ve Mega Center’a uzak olduğu gerekçesi ile taşınmıyor.
Kilis’in ‘örnek’ envanteriKilis’in 400 sayfalık Envanter Kitabı geçmişin tüm kültür birikimlerini içeriyor. Eski sokaklardaki “tescil edilmemiş” anı değerleri de belgelenirken (1) anıtsal yapıların (2) kitabeleri de Türkçeleriyle yer alıyor.
‘Her bireye görev düşüyor’“Küresel Isınma Konferansı”nda bir araya gelen bilim insanları, küresel ısınma konusunda her bireye görev düştüğünü belirterek “Fosile dayanan kaynakların tüketimini azaltmalı, kaynak kullanımında tasarrufa yönelmeliyiz” uyarısında bulundular.
Buzullar EriyorKuzey Buz Denizi’ndeki bir kutup istasyonu, üzerine kurulduğu buzulun erimesi yüzünden tahliye ediliyor. Norveç’in NRK televizyonunun haberine göre Rus yetkililer, Rus araştırmacıların görev yaptığı bu istasyonun acilen tahliye edilmesine karar verdiler. Norveç’e bağlı Svalbard Takımadası’nın 120 kilometre yakınındaki istasyonun üzerine inşa edildiği buz kütlesinin çok büyük oranda eridiği bildiriliyor. Rusya Kutup Kâşifleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Vladimir Strugatski, kutup istasyonunda yaklaşık 20 Rus araştırmacının görev yaptığını, geçen yıl eylül ayında bölgeye giden araştırmacıların normalde gelecek eylül ayına dek istasyonda kalmalarının planlandığını söyledi.
Tarih: 10 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
''Medeniyetler beşiği'' Türkiye müze fakiriTarihinde üç imparatorluk görmüş "medeniyetler beşiği" olarak kabul edilen Türkiye''de, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile kişi ve kurumlara ait toplam 295 müze bulunuyor.
Gökçek''in Ulus sevinci kısa sürdüDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, sit alanı olarak ilan edilen Ankara Tarihi Kent Merkezinin "yenileme alanı" olarak tespitine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması isteminin reddine yapılan itirazı kabul etti.
Yenimahalle sanat ve kültür merkeziKlasik belediyecilik anlayışının ötesinde sosyal belediyeciliği de ön plana çıkardıklarını söyleyen Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, iddialı konuşarak, "Kültür ve sanatın merkezi oluyoruz" dedi.
Rize kaplıca turizminde iddialıRize İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Ayder''in dışında İkizdere ilçesinde yapılmakta olan tesislerin de hizmete girmesiyle Rize''nin termal turizmde çok daha iddialı duruma geleceğini söyledi.
Kesikköprü Guinness’likmişAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı olağan toplantısı Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Başkan Vekili Ayhan Yılmaz’ın Ankara’nın su sorunu üzerine gündem dışı tartışma teklifi üzerine uzun tartışmalara sahne oldu.
KÖYDES projelerinde tamamlanma oranı yüzde 90''a çıktıAK Parti''nin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi''nde 22 Temmuz seçimlerinde aldığı oyda etkili olduğu yorumlarına neden olan Köy Altyapısını Destekleme Projesi''nde (KÖYDES) geçen yıl 23 bin 20 proje tamamlandı.
Amplio 300 milyon dolarlık yatırımla 20 otel yapıyorTürkiye''nin çeşitli illerinde iş otelleri kurulması için 2009 yılı sonuna kadar 300 milyon dolar yatırım hedefleyen Amplio Hotel Investments, otel satın alınmasına yönelik olarak dünyanın önde gelen özel sermaye fonlarından 3-5 yıllık bir dönem içinde 1.5-2 milyar dolarlık fon getirme tekliflerini değerlendirip yıl sonuna kadar bir anlaşma yapmayı planlıyor.
Kumkapı Balık Hali taşınıyorKumkapı’daki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 25 yıllık Su Ürünleri Hali, balıkçıların günümüzdeki ihtiyaçlarına yanıt vermediği için taşınıyor. Bölgede yapılacak coğrafi inceleme ve hazırlanacak ÇED sonucu olumlu olursa, proje ve inşaat ihalesi açılacak. Gürpınar’da AB standartlarında, modern bir hal inşa edilecek. Hal, balık müzayedesinin yapıldığı alan, idari binalar, İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği ile Komisyoncular Derneği binaları ile balıkçı motorlarının yanaştığı limandan oluşuyor. Gürpınar’da kurulması planlanan hal için İstanbul Metropolitan Merkezi’ndeki uzmanlar, akademisyenler, Tarım Bakanlığı ve ilgili sektör temsilcilerinin onayı alındı.
Tarih: 10 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Kınalı
Boşa akan sudan yılda 58 milyar dolar gelecekÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, özel sektörün başvurduğu hidroelektrik santral projelerinin yapım maliyetinin 25 milyar doları bulacağının hesaplandığını anlattı.
Ayrılık Çeşmesi tarihi kimliğine kavuşuyorAyrılık Çeşme’nin yerinin değiştirilmesi tepkiyle karşılanıyor. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Arif Atılgan, İstanbul’un tarihî kalıntılarla dolu 2 bin 700 senelik şehir olduğunu hatırlattı.
Enerji ihaleleri zamanında olacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer başta olmak üzere hiçbir enerji ihalesinin tarihinde en ufak bir değişikliğin söz konusu olmayacağını ve hepsinin belirlenen tarihlerde yapılacağını söyledi. Elektrik üretiminde bilhassa termik santrallerin özelleştirilmesinin söz konusu olduğunu belirten Güler, “Elektrik Piyasası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” yasalaştıktan sonra söz konusu özelleştirmelerin gündeme geleceğini bildirdi. Konuyla ilgili bir soru üzerine Bakan Güler, yakın zamanda müsteşarın asaleten atanacağını sözlerine ekledi.
Tarih: 9 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Işık kirliliği, yıldızları söndürüyorYanlış aydınlatma ve ışık kirliliği, gökyüzünü karartarak yıldızların görülmesini engelliyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar bu yüzden, geceleri gökyüzünü süsleyen yıldızları göremiyor.
Başkan Topbaş; “Suda tasarruf edersek yağışlı mevsime ulaşırız”İstanbul’da suyu kesmeyeceklerini tekrar eden Başkan Topbaş, “İstanbulluları susuz bırakmamak için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Mevcut suyumuzla tasarrufa devam edersek yağışlı mevsime ulaşabileceğiz” dedi.
İngiliz yatırımcıya Türkiye''de ev tüyosuİngiliz The Times gazetesi, fiyatların düşük olduğu Türkiye''ye ilginin arttığını, yatırımcıların da, Türkiye''nin Avrupa Birliği''ne (AB) girmesi halinde fiyatların fırlamasını beklediğini yazdı.
ABD''de konut satışları Mayıs''ta yüzde 4.7 düştüABD''de Mayıs ayında sözleşmeleri imzalanan ve bekleyen konut satışları öngörülenden daha fazla, yüzde 4,7 düştü. Ulusal Emlakçılar Derneği''nden yapılan açıklamada, önceki ay bekleyen konut satışlarının yüzde 4,7 düştüğü belirtildi. Ekonomistler, bekleyen konut satışlarının yüzde 2,8 düşmesini öngörüyordu. Bir yıl önceyle karşılaştırıldığında bekleyen konut satışları yüzde 14 geriledi. Nisan ayında bekleyen konut satışları yüzde 7,1 düşmüştü.
Tarih: 9 Temmuz 2008 Kaynak: CNN Türk
Düğümlü ip…Hükümet tarafından 9 Nisan 2008 tarihinde TBMM’ye iletilen, “Erişme Kontrollü Karayolları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile otoyol özelleştirmelerine yönelik oldukça önemli bir adım atılıyor.
"Körfez''in çamuruyla dev bir ada yapalım"Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, kanal açma, tarama ve tüpgeçit çalışmalarının bir an önce başlatılmasını istedi. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, daha önce Körfez ile ilgili hazırladığı projelere bir yenisini daha ekledi.
TOKİ, arazileri cilalayıp tezgâha koyacakYabancılara yönelik konut projelerine 5-6 ay içinde başlayacakları bilgisini veren Bayraktar, "Elimizde çok değerli arsalar var. Onları da biraz cilalayacağız ve tezgâha koyacağız" dedi.
240 Milyon YTL''lik İmzaİzmir’in ulaşım sorununu büyük ölçüde rahatlatacak olan 79 kilometrelik Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nin en önemli aşamalarından biri daha tamamlandı.
Kızlarağası Hanı dünyaya tanıtılacakBir dönemler İpek Yolu ticaretinin önemli merkezlerinden olan tarihi Kızlarağası Hanı’nı tanıtmak için çalışma başlatıldı.
AOÇ imar plansız kaldıAnkara 13. İdari Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Nâzım İmar Planı’nın yürütmesini durdurdu. AOÇ arazileri, 2006’da bir kanunla Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş; belediye 2007’de imar planı hazırlayıp yürürlüğe sokmuştu. Plana dava açan TMMOB’a bağlı odaların açıklamasında “Çiftlikte tarımı kısıtlayacak, çiftliği spor kulüplerine sunacak faaliyetlerin hukuka aykırılığı anlaşılmıştır” denildi. AKP ise arada belediye olsun olmasın, çiftliğin spor faaliyetlerinde kullanılması için yasa hazırlıyor. Tasarıya göre çiftlik 49 yıllığına Gençlik Spor Müdürlüğü’ne devredilecek.
Tarih: 9 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
İstanbul’un kabusu sadece 6 ay geciktiUNESCO’nun İstanbu’a eksiklerini tamamlaması için 2009 Şubatı’na kadar süre vermesini değerlendiren uzmanlar, Dünya Mirası listesinden çıkartılmasının 2010’da Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul için “kabus” olacağını söylüyor.
Pekin sınıfta kaldıOrganizasyona ev sahipliği yapacağı açıklandığı günden beri zayıf insan hakları karnesi ve hava kirliliği nedeniyle eleştiri bombardımanına tutulan Çin’in başkenti Pekin’in, 8 Ağustos’ta başlayacak olimpiyatlara bir ay kala hava kalitesi açısından uluslararası standartları tutturamadığı iddia edildi.
Kültür mirasına eklenenlerBirleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Kanada’da yaptığı toplantıda dünya kültür mirasına yeni yapıtlar ekledi. Kamboçya’da bir Hindu tapınağı, Malezya’da iki tarihi kent, Papua Yeni Gine’de antik bir tarım alanını listeye eklenen tarihi ve kültürel mekânlar arasında. Dünya kültür mirası listesine ilk kez adını yazdıran bir ülke var. O da San Marino. Titano Dağı’nın zirvesindeki, 13’üncü yüzyıldan kalma San Marino Tarih Merkezi listeye girdi. Avrupa’dan adını yazdıran diğer yapıtlar arasında Almanya’nın başkenti Berlin’deki 1910-1933 yıllarında inşa edilen yerleşim birimi örnekleri, Hırvatistan’daki Stari Grad Ovası, Fransa’da, Sebastien Le Prestre de Vauban’ın imzasını taşıyan kale ve başka yapıtlar, Slovakya’daki sekizi kilise ve İtalya’daki, Rönesans döneminden kalma kent merkezleri Mantua ve Sabbioneta yer alıyor.
Tarih: 9 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Yabancılara ‘Acele’ SatışGeçen haftanın ilk günlerine dönelim... Cumhuriyet Başsavcısı iktidar partisini kapatma davasındaki sözlü açıklamalarını yapıyor; yani “AKP’yi eleştiriyor”...
ABD’nin TOKİ’si çöktüABD’deki mortgage piyasasının en büyük iki oyuncusu olan Freddie Mac ve Fannie Mae’in 80 milyar doları bulan “acil” sermaye ihtiyacı, “küresel kriz henüz bitmedi” yorumlarını alevlendirince, Avrupa’dan, Amerika’ya kadar borsalar satışlara yenildi.
Japonya''nın Başı "Tuvalet"lerle Dertteİş, enerji tasarrufuna gelince tüm dünya uluslarına ders verebilecek tek bir millet vardır, o da Japonlar. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki dönemde hızlı bir teknoloji devrimi yaşayan Japonya, bugün petrole olan bağımlılığını önemli ölçüde azaltabilen nadir ülkelerden biri.
Sulukule’ye UNESCO ayarıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UNESCO Dünya Kültür Mirası heyeti tarafından eleştirilen “Sulukule Yenilenme Projesi”ni gözden geçireceklerini açıkladı.
Sera gazı emisyonlarını düşürecek büyük bir fırsat: Yeşil binalarZamanımızın çoğu binaların içinde geçmekte. Ekolojik olmayan binalar insanların ve gezegenimizin sağlığını temelden etkilemekte.
Su(suzluk)CHP’nin önceki hafta sonu bilim adamlarının katılımıyla düzenlediği ’İstanbul’un Su Politikası Sempozyumu’na Başbakan Erdoğan’dan sonra Belediye Başkanı Kadir Topbaş da tepki gösterdi.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.