Haberler

10 Haziran 2010, Perşembe

İstanbul Hilton Oteli''nin 55. Yılıİstanbul Hilton Oteli''nin 55. YılıBugün İstanbul Hilton Oteli''nin açılışının 55. yıldönümü. İstanbul Hilton Oteli, Hilton Otelleri''nin Amerika''dan sonra yurtdışında açılmış olan ilk örneği, Türkiye ve İstanbul''un ilk 5 yıldızlı oteli olması açısından önem taşıyor. 1952 yılında Amerikalı mimarlar, Skidmore, Owings ve Merill (SOM) tarafından tasarlan otel, Cumhuriyet mimarlığı açısından döneminin kapanışını simgeliyor. Amerikalı firma SOM''a, otelin tasarlanmasında Sedad Hakkı Eldem yerel danışmanlık yaptı. Haberin Devamı
İZDSO, binasına kavuştuİZDSO, binasına kavuştuUzun zamandır İsmet İnönü Sanat Merkezi binasında hizmet veren İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Atatürk Müzesi''nin olduğu tarihi binaya taşındı.
İstanbul 22 dereyi Dünya Bankası kredisi ile ıslah ediyorİstanbul 22 dereyi Dünya Bankası kredisi ile ıslah ediyorDünya Bankası Başkan Yardımcısı Philippe Le Houerou''yu ağırlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önceliği bulunan 22 dereyi Dünya Bankası''ndan alacakları krediyle ıslah edeceklerini açıkladı.
Bin 579 HES projesinden bin 173''ü vize aldıBin 579 HES projesinden bin 173''ü vize aldıÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Mayıs ayı itibariyle bin 579 Hidroelektrik Santrali Projesinden (HES) bin 173''ünün uygun bulunduğunu ve EPDK''ye lisans işlemleri için gönderildiğini söyledi.
Kültürel değerle başa çıkamıyoruzKültürel değerle başa çıkamıyoruzAvrupa başkentlerinin meydanlarında billboardlara yerleştirilen Sarayburnu resmi, İstanbul''u oryantalist düşlerin merkezi olarak görme zevkinden asla vazgeçmeyen geniş AB kitlelerini mest etti, ama İstanbul''un gerçeklerini keşfetmenin zevkine varan entelektüel AB''liler bu resmi hiç ilginç bulmadı!
Efes kazıları başladı!Efes kazıları başladı!İzmir''in Selçuk İlçesi''ndeki Efes Antik Kenti''nde Artemis mabedi çevresinde iki ayrı yerde kazı yapılırken, restorasyon ve onarım çalışmalarına da devam edilecek.
Eyüp''teki ahşap dükkânlar hizmete hazır Eyüp''teki ahşap dükkânlar hizmete hazır Eyüp Belediyesi tarafından Haliç kıyısında teleferiğin olduğu bölgeye yaptırılan otantik çarşı hizmete hazır hale getirildi.
"Ev alırken de ne kadar enerji tükettiğine bakılacak""Ev alırken de ne kadar enerji tükettiğine bakılacak"Katar''da gerçekleştirdiği proje ile gündeme gelen Dome Mimarlık''ın kurucusu mimar Murat Yılmaz, "otomobil alırken ne kadar yakıt tükettiğine baktığımız gibi ev alırken de bakacağız" diyor.
 Kadıköy Belediyesi''nin Kurbağalıdere''ye hafriyat döktüğü tespit edildi!... Kadıköy Belediyesi''nin Kurbağalıdere''ye hafriyat döktüğü tespit edildi!...İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekipleri, Kadıköy Belediyesi''ne ait araçları hafriyat toprağı ve inşaat yıkıntı atıklarını izinsiz olarak Kurbağalıdere''ye sıfır konumda depolarken fotoğrafladı.
Yağışlar sonrasında Kurbağalıdere ve diğer dereler ile Boğaz''dan 47.5 ton çöp toplandıYağışlar sonrasında Kurbağalıdere ve diğer dereler ile Boğaz''dan 47.5 ton çöp toplandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hizmetleri Müdürlüğü''nce son yağışlar sonrasında Kurbağalıdere ve diğer dereler ile Boğaz''dan 47.5 ton çöp toplandı.
İstanbul''da Yeni Bir Müze: Barış Manço 81300İstanbul''da Yeni Bir Müze: Barış Manço 81300Demir bahçe kapısındaki heykeliyle karşılıyor sizi Barış Manço... Bahçedeki domates, biber ve patlıcana selam vererek evin girişine yöneliyorsunuz. Henüz basamakları çıkarken, sesini de duymaya başlıyorsunuz unutulmaz sanatçının. Pek çok hayranının yıllardır beklediği de bu, Barış Manço''nun evini müze olarak görebilmek.
Ayasofya''nın sırrı çözüldüAyasofya''nın sırrı çözüldüDayanıklılığı ile asırlara meydan okuyan Ayasofya''nın harcında, Dişbudak ağacı yaprağının kaynatılarak kullanıldığı ortaya çıktı.
Autopia, 2012''de açılacak oto dünyasını buluşturacakAutopia, 2012''de açılacak oto dünyasını buluşturacakAutopia''da 470 mağaza 117 bin m2 satılabilir ve kiralanabilir alan bulunuyor.
Uludağ yükseliyorUludağ yükseliyorJeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Engin Er, Uludağ''ın 70 milyon yılda oluştuğunu söyledi.
Medeniyetler İttifakı 3. Forumu ve Rio de Janerio notlarıMedeniyetler İttifakı 3. Forumu ve Rio de Janerio notlarıİBB Başkanı ve UCLG Eş Başkanı Kadir Topbaş, Rio de Janerio''da düzenlenen Medeniyetler İttifakı Üçüncü Forumu''na katıldı. Başkan Topbaş, forumun ardından Brezilya''ya birlikte gittiği meclis üyeleri ile tarihi ve turistik alanları gezdi.
4. Uluslararası Beton Tasarım Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu 4. Uluslararası Beton Tasarım Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu 2002 yılından beri Avrupa Çimento Birliği''ne üye ülkelerle birlikte ortaklaşa olarak düzenlenen Uluslararası 4. Beton Tasarım Yarışmasını Kazanan Öğrenciler, Dünyaca ünlü İsviçreli mimar Valerio Olgiati''nin yürüteceği Uluslararası Master Class Programına Katılma şansı da elde ettiler.
2. Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülleri Sahiplerini Buldu2. Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülleri Sahiplerini Buldu13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı günü etkinlikleri içerisinde yer alan "2.Ulusal Peyzaj Ödülleri" sahiplerini buldu.
Nilüfer Belediyesi`ne uygulama ödülüNilüfer Belediyesi`ne uygulama ödülüNilüfer Belediyesi Özlüce Kilisesi`nde yaptığı restorasyon çalışmasıyla Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması`nda "Uygulama Ödülü" aldı.
Yağdı Yağmur Çaktı Şimşek...Yağdı Yağmur Çaktı Şimşek...Son günlerde İstanbul, yağmurdan şikayetçi... Yaz yağmurundan dolayı hayat neredeyse felç oldu, bir kişi öldü, okullar tatil oldu. Yağmur sebebiyle ortaya çıkan sel ve taşkınlara karşı alınan çözüm olarak kentte olağanüstü hal ilan edildi. İstanbul''un altyapısı, kanalizasyon sistemi, atık su sistemi, bu suların geri dönüşebilir ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılabilmesine imkan vermiyor. Sağanak yağmurda, birkaç saat sonra tüm sistem tıkanıyor ve şehir ortasında taşkınlar yaşıyoruz.
Ulucami''nin duvarları kuru buzla temizleniyor Ulucami''nin duvarları kuru buzla temizleniyor Bursa Ulucami''de devam eden çevre ve bahçe düzenlemeleri kapsamında duvarlar kuru buzla temizleniyor. Yıllar içinde rengi koyulaşan küfeki taşları orijinal dokusuna zarar vermeyen özel bir yöntemle temizlenecek. Çalışma sonunda taşlar ilk günkü parlaklığına kavuşacak.
Kurbağalıdere''nin ıslahı için ihale yapılacakKurbağalıdere''nin ıslahı için ihale yapılacakİstanbul''da etkisini sürdüren sağanak yağışta taşkın noktalarından biri olan Kurbağalıdere''nin ıslahı için 24 Haziran''da ihale yapılacak.
Kale Tasarım Merkezi BEDA''ya Kabul EdildiKale Tasarım Merkezi BEDA''ya Kabul EdildiAvrupa''nın tasarım birlikleri, enstitüleri ve tasarımı tanıtma amaçlı kurulan yerel ve ulusal merkezlerin üye olarak kabul edildiği BEDA''nın (The Bureau of European Design Associations), 2010 Mart ayında Lizbon''da yapılan Genel Kurul sonuçları açıklandı.
İstanbul Afrika''nın gelişmesine destek veriyor...İstanbul Afrika''nın gelişmesine destek veriyor...Nairobi Belediye Başkanı Geophrey Odhiambo Majiwa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''a Saraçhane Belediye Sarayı''nda ziyarette bulundu. Başkan Topbaş, "Afrika''nın gelişmesi için her türlü desteğe hazırız" dedi.
"Çanakkale''ye 50 metrelik Hektor heykeli" heyecanı"Çanakkale''ye 50 metrelik Hektor heykeli" heyecanıKültür ve Turizm Bakanı Günay, antik çağın efsane kahramanı Truva Prensi Hektor''un dev heykelinin kentte uygun bir yere yapılabileceğini belirterek, "Eser, tanıtıma ve turizme büyük katkı sağlar" dedi.
11 milyon euroluk Türk yatı Monaco''da görücüye çıkacak11 milyon euroluk Türk yatı Monaco''da görücüye çıkacakTürk mühendis ve işçilerinin emeğiyle tamamlanan ‘Clear Eyes'', 43 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde. Lüks yat, 14 yolcu ve 8 personel kapasiteli.
Fransız hakime göre asfalt kanser sebebiFransız hakime göre asfalt kanser sebebiFransa''da bir mahkeme, bir asfalt işçisinin cilt kanserinden ölümünde, işverenin ‘affedilmez kabahati'' olduğuna hükmetti.
İstanbul Finans Merkezi projesinin önü açıkİstanbul Finans Merkezi projesinin önü açıkDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: "Maya tutuyor, fikir kabul görmeye başladı"
CABE Rehberleri''nde İki Yeni Kitap Daha EklendiCABE Rehberleri''nde İki Yeni Kitap Daha EklendiBuildist''in desteğiyle Türkçe''ye çevirilen CABE rehberlerine iki tanesi daha eklendi. "Creating successful masterplans (Başarılı Master Planlar Yaratmak-İşverenler için Rehber)" işverenlerin ihtiyaç duyduğu master plana ulaşmasında yardımcı olmayı amaçlıyor. CABE''in Etkinleştirme ve Tasarım İnceleme Ekipleri ile CABE''in Etkinleştirme Paneli üyelerinin deneyimine dayanan öneriler içeriyor.
Big Ben, ünvanını Çin''e kaptırıyorBig Ben, ünvanını Çin''e kaptırıyorİngiltere''nin başkenti Londra''da, parlamento binasına bitişik olan dünyaca ünlü saat kulesi ''Big Ben'', ''en büyük dört yüzlü saat kulesi'' unvanını Çin''e kaptırıyor.
Eyüp''teki ahşap dükkânlar hizmete hazır Eyüp''teki ahşap dükkânlar hizmete hazır Eyüp Belediyesi tarafından Haliç kıyısında teleferiğin olduğu bölgeye yaptırılan otantik çarşı hizmete hazır hale getirildi.
Arenadan toplu mezaraArenadan toplu mezaraArkeologlar, İngiltere''de Eski Roma döneminden kalma mezarlar buldu. En az 2000 yıllık mezarlardan çıkan iskeletlerin ise80 genç gladyatöre ait olduğu belirtildi. Araştırmacılara göre, genellikle savaş esirleri ve kölelerden oluşturulan bu gladyatörlerin, kaplanlar tarafından parçalanmış ya da rakipleri tarafından öldürülmüş olduğunu gösteren kanıtlara ulaşıldı.
Tarih: 9 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Şafak
"Balçova Arsaları"na zemin etüdü "Balçova Arsaları"na zemin etüdü İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Arsa Mağdurları''nın sorununa çözüm olacak planlama için zemin etüdü çalışmalarını tamamladı. 53 hektarlık alanda 2.861 metrekarelik bir bölüm "dikkat edilmesi gereken dolgu alanı" olarak belirlendi.
Mavi tunelin yarısı bittiMavi tunelin yarısı bitti17 kilometre uzunluğundaki tünelin 8.3 kilometresi tamamlandı. Mavi tünel için 17 aralık 2011, suyun akacağı tarih olarak belirlendi. Yaklaşık 650 bin hektar alanı suya kavuşturacak olan projeyle yüzde 50''leri aşacak bir ürün artışı yaşanması bekleniyor.
Problemli şehir manzaralarıProblemli şehir manzaralarıOutlet/İhraç Fazlası Sanat, kent temalı resimleriyle iki sanatçıyı birden ağırlıyor. Kente ilişkin sorunları ve hayalleri sorgulayan sergilerde sanatçı Hakan Kırdar ‘Problemli Manzara’ ve Merve Şendil ‘Üç Şehrin Hikâyesi’ başlıklı çalışmaları ile kent yaşamına dair farklı bakış açılarını dile getiriyor. İzmirli sanatçı Hakan Kırdar alışıldık güzel manzara resimlerinden farklı olarak, her gün kent yaşamında karşılaştığımız objelerden oluşan manzaradan yansıyan problemleri sorgularken, Merve Şendil kurgusal anlatılarla hayallerindeki renkli kent yaşamını sanatseverlere aktarıyor. ‘Problemli Manzara’ ve ‘Üç Şehrin Hikâyesi’ 19 Haziran’a kadar pazar - pazartesi hariç her gün Çukurcuma’daki Outlet/İhraç Fazlası Sanat’ta görülebilir.
Tarih: 8 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
''Pisa Kulesi'' koltuğunu kaptırdı!''Pisa Kulesi'' koltuğunu kaptırdı!Abu Dabi''de inşaatı süren bir gökdelen, dünyanın en eğik kulesi unvanını İtalya''daki Pisa Kulesi''nden aldı. Birleşik Arap Emirlikleri basınının haberinde, 160 metre yüksekliğindeki 35 katlı "Capital Gate" adlı gökdelenin bu unvanının Guinness Rekorlar Kitabı tarafından kabul edildiği belirtildi. Pisa Kulesi’nin aksine, mimarların gökdelenin 12. kattan itibaren eğik olmasını istedikleri kaydedildi. İnşaatı bu yılın sonunda bitmesi planlanan ve beş yıldızlı bir otelle büroların bulunacağı gökdelenin eğikliğinin 18 derece olduğu, bu eğikliğin Pisa Kulesi’ninkinden dört kat fazla olduğu kaydedildi.
Tarih: 8 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
Megakentten Meta KenteMegakentten Meta Kente1950''de nüfusu 8 milyondan fazla yalnızca iki tane büyük şehir vardı: Londra ve New York. Bundan bir 10 yıl sonrasında da Tokyo bunlara katıldı. Bu üçlü, Amerikan sosyolog Saskia Sassen''in "küresel kentler" olarak tanımladığı, güçlerini imparatorluklarından değil de ekonomik etkilerden alan kentsel merkezler kavramının çekirdeğini şekillendirdi. Dünya''nın malvarlığı bu şehirler vasıtasıyla geçti - genellikle kağıt üzerinde olsa bile- Onlar, insanların fırsatları paylaşmak için doluşmasını hızlı bir şekilde arttırdı.
Haydi Renklendir!Haydi Renklendir!Boya firması Dulux''un sevilen Let''s Colour (Haydi Renklendir) projesi gönüllülerin dünyanın sıkıcı ve kasvetli köşelerine seyahat ettikleri ve boya yeni bir kaplama ile canlandırdıkları uluslararası bir sosyal proje. Fırça darbeleriyle toplulukların dönüşeceğine dair umut besleyen bu program için "Dünyanı renklendir" cümlesi bir slogan oldu.
Dördüncü köprüye hazır mısınız?Dördüncü köprüye hazır mısınız?Karayolları 17. Şube Müdürlüğü 12 yıl önce İstanbul''a yeni köprü için altı koridoru değerlendirdi. Yıllar sonra bunların en ''olumsuz''u benimsendi. Karayolculara göre bu köprü bir ''çözüm'' değil...
İstanbul sekiz bin yıllık geçmişiyle kendi sahnesindeİstanbul sekiz bin yıllık geçmişiyle kendi sahnesindeSabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi''nin (SSM), İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın işbirliğiyle ve Sabancı Holding''in sponsorluğunda düzenlediği, "Efsane İstanbul: Bizantion''dan İstanbul''a-Bir Başkentin 8000 Yılı" sergisi 4 Haziran Cuma akşamı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan''ın katılımıyla açıldı.
İzmir''in silüeti değişecekİzmir''in silüeti değişecekİnşaatı sırasında bin kişiye iş imkanı sağlayacak ikiz kulelerin tamamlandığında yaklaşık 4 bin kişinin çalışacağı dev bir kompleks haline geleceği bildirildi.
Beş farklı kimliğin hüküm sürdüğü uygarlıklar kentiBeş farklı kimliğin hüküm sürdüğü uygarlıklar kentiAntakya; Arap, Hristiyan, Müslüman, Ermeni ve Musevi kültürünü yaşatan tam bir sentez. İlk Hristiyan kelimesi buradan çıkmış. Burası aynı zamanda Hac yeri. Büyük İskender suyunu çok beğenmiş, "Annemin suyu kadar tatlı" demiş.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği''nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir''den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
Allianoi''nin ‘direniş posterleri''‘Sivil toplum''cu siyasilere, odalarına asmaları için en sivil armağan.
Fatih Belediyesi, AVM''sini satıyor İstanbul Fatih Belediyesi, sahip olduğu 46 adet bağımsız bölümden oluşan alışveriş merkezi (AVM) Historia''yı 110 milyon TL muhammen bedelle satışa çıkaracak. Tesisin içinde 36 adet dükkan, bir sergi salonu, bir çocuk oyun alanı ve 8 sinema salonu bulunuyor. AVM için geçici teminat bedeli 3 milyon 300 bin TL olarak belirlenirken, ihale kapalı teklif usulü ile 29 Haziran''da saat 11.00''de yapılacak.
Tarih: 10 Haziran 2010 Kaynak: Zaman
Mimar Sinan''ın kafatasıSon günlerde bazı gazetelerde Mimar Sinan''ın kayıp kafatası meselesi, Prof. Dr. Selçuk Mülayim''in yaptığı açıklamalardan hareketle sanki ilk defa ortaya çıkmış gibi haberleştiriliyor.
Karadeniz''de Bir Zafer Daha RİZE İdare Mahkemesi, Çayeli ilçesi Senoz Vadisi''nde yapımı tamamlanma aşamasına gelen Uzundere Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu" kararı için yürütmenin durdurulması kararı verdi.
Sel felaketinden sonra şimdi de TOKİ felaketi Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Ayazma''da eylül ayında meydana gelen sel felaketinde bir oğlunu kaybeden...
Fay hattına imar kararı! İNŞAAT Mühendisleri Odası (İMO), Sakarya''nın Akyazı ilçesinde Kuzey Anadolu Fay Hattı''nın her iki tarafına 10''ar metreye kadar imar izni verilmesini eleştirdi.
''Kamusal Alan'' videoları Depo''daGezici video sanatı inisiyatifi Videoist tarafından Depo işbirliğiyle düzenlenen video gösterim programı bugün başlıyor. Tophane Tütün Deposu''nda 19.00''da başlayacak gösterimler ‘Kamunun İki Gölgesi: Ekran ve Uzam'' başlığını taşıyor. Gösterimler, 10-11-13 Haziran''da 12.00, 15.00, 18.00''de ve 12 Haziran 12.00''de tekrarlar halinde yapılacak. Ayrıca etkinlik boyunca gösterimlere paralel olarak sunum ve konuşmalar yapılacak. Etkinlik kapsamında Ahmet Albayrak, Volkan Arslan, Nancy Atakan, Fikret Atay, Zeynep Erpolat, Başak Kaptan, Gülsün Karamustafa, Evrim Kavcar gibi sanatçıların çalışmaları izlenebilir.
Tarih: 9 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
İşte Kültür Merkezi, İstanbulOrkestra çukurlu salonu olmadığı için adam gibi opera ve bale temsili yapamayan İstanbul''da kış geçirmenin ayıbını yaşadık. Hem de Avrupa Kültür Başkenti olduğu 2010 yılında.
3. köprü mü İstanbul mu? Sarıyer Belediyesi tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi''nde ‘İstanbul mu, 3. Köprü mü?'' başlıklı bir panel düzenlendi.
İstanbul''da Ayazmalılara Ev Yok mu? TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Küçükçekmece Belediyesi''nin başlattığı Ayazma/Tepeüstü Kentsel Dönüşüm Projesi için Ayazmalılara verilen sözler unutulunca, halk yeniden eylemlere başladı.
İstanbul''un en büyük meydanı olacakToplu Konut İdaresi, Kayabaşı''nda, maden ocağı boşluğunun hafriyat alanı olarak kullanılmasına ilişkin ihaleyi yenileyecek.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.