Haberler

10 Temmuz 2010, Cumartesi

Psikiyatri MimarisiPsikiyatri Mimarisiİnsanın yapabileceklerinin sınırı nereye kadar? Mimari, insanoğlunun yapabileceği her şeye karşılık verebilen bir disiplin oldu hep. İnsanın yapabileceğinin sınırları, mekanların sınırlarını da çizip, bize kentler, kent içinde tanımlı-tanımsız bölgeler kazandırdı. Her zaman konut, eğitim merkezi gibi hizmet veren yapılar değil, insanların sorunları, hastalıkları, ölümleri, sapkınlıkları, yakılmaları için yapılar, siteler büyük kompleksler tasarlandı. Mimarlık hep toplum tarafından sempati gören şeylere hizmet etmedi. Psikiyatri ve adli psikiyatri için mimari, kent içinde her zaman sakınılıp çekinilen, fakat hasta psikolojisi açısından çok dikkat edilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Haberin Devamı
Avrupa''da sanatın başkenti ''Viyana''Avrupa''da sanatın başkenti ''Viyana''Osmanlı İmparatorluğu''nun iki kez kuşattığı ancak alamadığı Viyana, Avrupa''da sanatın başkenti olarak biliniyor. Mimarisi, tarihi, valsleri, ünlü bestecileri ve yazarlarıyla bu kent gezenleri büyülüyor.
Vakko''nun cam binası modanın sanat merkezi olacakVakko''nun cam binası modanın sanat merkezi olacakDünyaca ünlü ABD''li REX''e ait Vakko Moda Merkezi, iki yılın sonunda görkemli bir moda ve sanat merkezine dönüştü. Nakkaştepe''deki merkezin iç dekorasyon danışmanlığı Autoban''a ait.
Dünyadan 41 ülke, 41 şehir, 41 kareDünyadan 41 ülke, 41 şehir, 41 kareDeposite Sanat Merkezi, dünyamızı keşfettirecek birbirinden özel fotoğrafların yer aldığı sergiye ev sahipliği yapıyor. Her fotoğrafta farklı ülkelerin şehirlerine doğru yolculuğa çıkartacak sergi, 10 Temmuz-10 Haziran 2010 tarihleri arasında Deposite Outlet Merkezi''nde ziyaretçilerini bekliyor.
Tuzla Plajı Ağustos''ta hizmetteTuzla Plajı Ağustos''ta hizmetteTuzla sahilinde yapımına başlanan ve 2 bin 500 metrekare kum alanı ile içerisinde bin şezlongu bulunacak plaj, Ağustos ayı başında halkın hizmetine açılacak.
Jean Nouvel Tarafından Tasarlanan Serpentine Galeri Pavyonu AçılıyorJean Nouvel Tarafından Tasarlanan Serpentine Galeri Pavyonu AçılıyorBu sene (Serpentine''in 40. yıl dönümü), Serpentine Galeri Pavyonu Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlandı. Bu, aynı zamanda şimdiye kadar tasarlanmış 10. pavyon ve mimarın İngiltere''de gerçekleştirdiği ilk bina olacak.
Yok Olan CamiYok Olan CamiNew York''lu mimarlık ofisi RUX, Birleşik Arap Emirlikleri''nde uluslararası düzeyde gerçekleştirilen cami tasarımı yarışmasını kazandı.
İstanbul yayalaştırılmış en büyük meydanına kavuşuyorİstanbul yayalaştırılmış en büyük meydanına kavuşuyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, 13 bin m² inşaat alanı, 700 metre alt geçit ve 22 bin m² trafikten arındırılmış alanıyla İstanbul''un yayalaştırılmış en büyük meydanını kente kazandırıyor.
Steven Holl Mimarlık Tarafından Tasarlanan Knut Hamsun Merkezi 2010 Kuzey Norveç Mimarlık Ödülü''nü KazandıSteven Holl Mimarlık Tarafından Tasarlanan Knut Hamsun Merkezi 2010 Kuzey Norveç Mimarlık Ödülü''nü KazandıSteven Holl Mimarlık, Norveç, Hamoroy''da gerçekleştirdikleri Knut Hamsun Merkezi tasarımı ile 2010 Kuzey Norveç Mimarlık Ödülü''ne layık görüldü. Bu ödül her yıl Kuzey Norveç''in tarihi, kültürel, ekonomik ve fiziksel özelliklerini gösteren projelere veriliyor. 4 Ağustos 2009''da, Knut Hamsun''un 150. yıldönümünde kapılarını açan Knut Hamsun Merkezi, Norveç''in en tanınmış yazarına ve 1920 Nobel Ödülü''ne adandı.
EAA''nın Ortakları Kerem Piker ve Gonca Paşolar''a ÖdülEAA''nın Ortakları Kerem Piker ve Gonca Paşolar''a ÖdülAvrupa Mimarlık, Sanat, Tasarım ve Kentsel Araştırmalar Merkezi ile Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi tarafından her yıl gerçekleştirilen "Europe 40 Under 40" ödüllerinin sonuçları belli oldu.
Gelişen ekonomilerin modern mimariyle sınavıGelişen ekonomilerin modern mimariyle sınavıİşte baş döndüren projeler: Çin''de Büyük Kanal''da bir yaşam alanı oluşturulurken, Hindistan taştan yapılan ilginç bir kültür evine, Rusya ise dünyanın en sosyal spor alanına ev sahipliği yapıyor.
Türkiye''nin İlk E-faturası Filli Boya Tarafından KesildiTürkiye''nin İlk E-faturası Filli Boya Tarafından KesildiFilli Boya, Türkiye genelinde ilk e-fatura uygulamasına geçen ve e-fatura kesen firma oldu. Maliye Bakanlığı''nın 05 Mart 2010 tarihinde Resmi Gazete''de yayımlanan 397 Sıra numaralı sirküleriyle başlayan e-fatura uygulamasına başvuran Filli Boya, 28 Nisan 2010 tarihinde Maliye Bakanlığı''nın portalı aracılığıyla kestiği e-fatura ile, Türkiye genelinde ilk e-fatura kesen firma oldu.
İstanbul için tehlike çanlarıİstanbul için tehlike çanlarıGeçtiğimiz yıl Haziran ayında UNESCO Türkiye''nin Dünya Kültür Mirası Listesi''nden çıkartılabileceğini, İstanbul''un gözden geçirildiğini ve 1 yıl süre verildiğini açıklamıştı.
Kyzikos Antik Kenti''nde kazılar başladıKyzikos Antik Kenti''nde kazılar başladı"Hadrianus Tapınağı" ve 3 antik limanın ortaya çıkarılması hedefleniyor.
Adalar''a müze geldi Adalar''a müze geldi Hazırlıkları bir yıldır devam eden Büyükada''daki Adalar Müzesi, 31 Temmuz''da açılıyor. Müzede Adalıların fotoğraf albümleri başta olmak üzere çeşitli kaynaklardan toplanan 20 binin üzerinde arşiv belgesi sergilenecek.
Prefabrik Yapı AŞ''den Engelsiz Ev Projesine Büyük DestekPrefabrik Yapı AŞ''den Engelsiz Ev Projesine Büyük DestekPrefabrik Yapı AŞ, Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ile birlikte engelsiz yaşamlar için Engelsiz Ev projesini hayata geçiriyor.
Geçmişin Modern Mimarlığı - 3: Beşiktaş - ŞişliGeçmişin Modern Mimarlığı - 3: Beşiktaş - ŞişliBeşiktaş, İstanbul''un sur dışındaki en eski semtlerinden biri. Eski yazılı kaynaklara göre Beşiktaş adının aslı Beştaş''tı. Bu da Barbaros Hayreddin Paşa''nın gemilerini bağlamak için kıyıya diktirdiği beş taş sütundan gelir. Beştaş adı zamanla Beşiktaş''a dönüştü. Beşiktaş''ın antik dönemde, sık ormanlarla kaplı olduğu belirtilen Boğaz kıyı şeridinin Roma döneminde kıyılarda yapılan birkaç tapınakla yapılaştığı, Bizans döneminde yine birkaç manastır ve imparator yazlık ikametgahına (Ayios Mamas) mekan olduğu, Osmanlı döneminde ise bir "yerleşim yeri kimliği" kazandığı biliniyor.
High Line''nın Bir Benzeri Los Angeles''ta YapılacakHigh Line''nın Bir Benzeri Los Angeles''ta YapılacakNew York''taki High Line''nın başarısı üzerine bir benzeri Los Angeles''ta yapılacak. Los Angeles Wilmington Limanı''ndaki 30 dönümlük, 9 parsel boyunca uzanan Harry Bridges Boulevard Buffer adındaki alan New York''taki gibi terkedilmiş bir tren yolu değil. High Line ile arasındaki yegane benzerlik, Los Angeles''takinin de büyük bir kamusal parka dönüşecek olması.
Tarihî eserler lazerle temizleniyor Arkeolojik kazılarda elde edilen binlerce yıllık tarihi eserler, artık hiçbir zarar görmeden temizleniyor.
Kıraç: Efes Dünya Kültür Mirası listesine girmeliVali Cahit Kıraç, UNESCO tarafından kentin tarihi zenginliğinin değerlendirilmesi için düzenlenen kongrede önemli bir eksikliği dile getirdi.
Babam ve ProustTepebaşı''ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü''nün sergi salonunda ‘İmparatorluk Başkentinden Cumhuriyet''in Modern Kentine: Henri Prost''un İstanbul planlaması'' sergisini gezerken birden babamın, Fatih''teki doğup büyüdüğüm eve dair söyledikleri geldi aklıma. Babam 1952''de, çalışıp, dişinden tırnağından artırarak biriktirdiği parayla, dededen kalma arsaya iki katlı kâgir bir ev inşa ettirdiği sıralarda, etrafta dolaşan söylentiden söz etmişti bana.
Metro, Sabiha''ya uzayacak Avrupalı potansiyel olacakKadıköy meydanından başlayarak, İbrahimağa, Acıbadem istasyonlarıyla E-5 üzerinden devam eden metro Marmaray ile entegre olacak, Sabiha Gökçen''e ekstra yolcu trafiği doğacak.
Kirazoğlu, krizde büyüyorYapı malzemeleri ve inşaat sektöründe 30 yıldır faaliyet gösteren Kirazoğlu A.Ş., Alsancak Cumhuriyet Bulvarı''nda ikinci mağazasını açtı. Altı yıllık İntema-Vitra iş ortaklığı döneminde müşteri memnuniyeti ilkesini daima ön planda tuttuklarını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Safa Kirazoğlu, ‘yenilikçi ve kaliteli hizmete devam'' mesajı verdi. Kirazoğlu, "Amacımız şirket ilkelerimizin doğrultusunda Vitra Showroom sayımızı artırmak ve hizmeti müşterinin ayağına götürmek" diye konuştu.
Tarih: 9 Temmuz 2010 Kaynak: Milliyet Ege
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.