Haberler

10 Temmuz 2006, Pazartesi

UNESCO İstanbul’u tartışıyorUNESCO İstanbul’u tartışıyor8-16 Temmuz tarihlerinde Litvanya''nın başkenti Vilnius''da düzenlenecek olan toplantıda UNESCO Dünya Mirası Komitesi, İstanbul''un ''Dünya Kültür Mirası'' listesinden çıkarılıp ''Tehlikedeki Dünya Kültür Mirası'' listesine alınıp alınmayacağına karar verecek. Türkiye, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve STK temsilcilerinden oluşan bir heyetle toplantıya katılacak. Bu toplantıda UNESCO ve ICOMOS uzmanlarından oluşan bir heyetin Nisan ayında yaptıkları İstanbul ziyareti sonrasında hazırladıkları rapor sunulacak. Haberin Devamı
178 milyon 702 bin metrekare yabancıda178 milyon 702 bin metrekare yabancıdaMaliye Bakanlığı, MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü, Hazine Müsteşarlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü temsilcilerinden kurulan özel komisyon, yabancılara 56 bin 953 adet taşınmaz satıldığını ortaya koydu.
90 günde biten maliyet katili evlere talep patladı90 günde biten maliyet katili evlere talep patladıDolardaki dalgalanmadan çekinen tüketici, Eston Yapı''nın 90 günde teslim garantisi verilen villalarına yoğun talep gösterdi. Dolardaki yükselişin, TOKİ dahil pek çok inşaat firmasının mevcut inşaat projelerinin bitirme riskini ortaya çıkarması, Eston Yapı''nın Türkiye''de ilk kez başlattığı ve 90 günde teslim edileceği garanti edilen ''Eston Villa'' satışlarına hız verdi.
Rhodiapolis''te kazılar başladıRhodiapolis''te kazılar başladıAntalya''nın Kumluca ilçesinde bulunan Rhodiapolis antik kentinde kazı çalışmaları başladı. Kazı çalışmaları, Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında yürütülecek.
Başkan Kocaoğlu Yatırımları İnceledi, İlçelere Jeotermal ve Salon MüjdesiBaşkan Kocaoğlu Yatırımları İnceledi, İlçelere Jeotermal ve Salon Müjdesiİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent genelinde devam eden yatırımları yerinde inceledi. Genel Sekreter Yardımcısı Gül Şener ve İZBETON Genel Müdürü İsmet Halim Gürsoy ile birlikte çalışmaların yapıldığı yerleri gezen Başkan Kocaoğlu, yatırımların son durumları hakkında bilgi aldı.
UNESCO uyarısı ''surlara''UNESCO uyarısı ''surlara''UNESCO heyetinin nisan 2006''da yaptığı incelemelerin ardından hazırlanan raporda birçok uyarı yer alıyor. En önemlisi ise surlardaki yanlış restorasyon uygulamaları. Raporun ardından, Anemas zindanlarındaki çalışmalar durduruldu.
Sakla samanı, evin olsun!Sakla samanı, evin olsun!Betonlaşma ve yüksek maliyetler şehir hayatımıza damgasını vururken, ekolojik mimari çağımız insanına yeni alternatifler sunuyor. Doğal kaynakların en verimli şekilde mimaride kullanımını amaçlayan ekolojik mimari bizler için saman balyasından ya da kâğıttan ev gibi doğaya saygılı ve düşük maliyetli mekânlar yaratıyor.
Dolmabahçe 150 yaşındaDolmabahçe 150 yaşındaTBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı''nca, Dolmabahçe Sarayı''nın 150. yılı nedeniyle Has Bahçe''de kutlama gecesi düzenlendi. TBMM Başkanı Bülent Arınç''ın ev sahipliği yaptığı geceye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bine yakın davetli katıldı. Gecede içki servisi de yapıldı.
Beyoğlu''nda sanat merkezi tartışmasıBeyoğlu''nda sanat merkezi tartışmasıAkbank Sanat Merkezi''nin girişini ve birinci katını kapsayan, toplam 450 metrekarelik bir alana kurulu sergi salonunun Teknosa''ya dönüştürüleceği haberi, sanatçıların tepki göstermesine yol açtı.
Bağımsız Editörler Belirlendi!Bağımsız Editörler Belirlendi!Katılımcılığı artırmak ve okuyucularıyla iletişimi üst düzeye taşıyıp yayın anlayışını daha da iyiye götürmek amacıyla, geçtiğimiz Mayıs ayında “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesini başlatan Arkitera Mimarlık Merkezi, Türkiye’nin çeşitli kentlerinden ve yurt dışından bağımsız olarak çalışacak editörlerini belirledi. “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesini her sene düzenlemeyi hedefleyen Arkitera Mimarlık Merkezi, bu çalışma ile mimarlık yayıncılığına ilgi duyan kişilerin bir araya gelmesini ve iletişim kurmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.
Barselona''da Yeni Bir Odak NoktasıBarselona''da Yeni Bir Odak NoktasıEnric Miralles ve Benedetta Tagliabue tarafından Gas Company şirketi için tasarlanan yapı Barselona’da yeni bir odak noktası oluşturuyor.Gas Company gökdeleni sadece tek bir perspektif ile algılanabilcek bir yapı değil. Yapının etrafında gezdiğinizde gökyüzü ile nasıl ahenk içerisinde olduğunu keşfedebilirsiniz.
Marmaray''a dava açılıyorMarmaray''a dava açılıyorMarmaray Projesi kapsamında Üsküdar Selmanağa Mahallesi''ndeki Makas Tüneli çalışmalarında çökme tehlikesi geçiren 2 apartmanda yaşayan vatandaşlar, ihaleyle tüneli kazan TAİSEİ şirketinin kendilerini mağdur ettiğini öne sürerek yargıya gitme kararı aldı.
Beton köprüler yıkıldı beton zihniyet ayaktaBeton köprüler yıkıldı beton zihniyet ayaktaKaradeniz''de yaşanan sel felaketinde günümüz teknolojisiyle yapılan onlarca köprü yerle bir olurken, yüzyıllardır sellere, fırtınalara dayanan tarihi köprüler ayakta kaldı.
Sonradan Yetişmenin PsikolojisiSonradan Yetişmenin PsikolojisiMimarlık söylemleri içinde 80’ler dünyada, postmodernizmin söndüğü ve eleştirilerinin başladığı bir süreçti. Ancak bu dönem, toplumlar için bir çok patlamaları da beraberinde getirdi. Dünya güçlerinin çift merkezden teke inmesi, serbest piyasanın hararetlenmesi, erişimin, açılmaların ve yayılımın büyümesi toplumlar üzerinde bir takım kırılmalar meydana getirdi. Modernizmin üretken ve “taraf” olan insanlarının hayat tarzlarında meydana gelen odak kaymaları, üzerlerinde geçici, değişken, zemini kaygan ve ayrışmaya yatkın profiller çizdi.
Türkiye, deprem problemini ‘altyapısız ev’ ile aşabilirKullanılan elektriği, suyu ve diğer ihtiyaçları kendisinin karşıladığı ‘Altyapısız Ev’ projesini duydunuz mu? Üstelik birkaç gün değil isterseniz dışardan hiçbir enerji almadan bir yıl boyunca normal hayatınızı sürdürebileceğiniz bir ev bu.
Şantiyesinde çalışanların emekli olduğu barajın inşaatına 50 yıldır başlanmadıAnkara''nın Kırbaşı beldesinde 1956 yılında fizibilite ve sondaj çalışmaları yapılan Gürsöğüt-Kargı Barajı ve Hidro Elektrik santrali şantiyesinde çalışan işçiler ve şantiye bekçisi emekli olmasına rağmen halen baraj inşaatına başlanamadı.
Müteahhitler, stokları eritmeden yenisini yapmayacakİnşaat malzemeleri fiyatlarındaki artış, kamuya iş yapan müteahhitleri yeni tedbirler almaya yöneltti. Müteahhitler, ellerindeki konutları satmadan yeni inşaat yapmama kararı aldı. Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı ve Adana Müteahhitler Birliği Başkanı İsmail Babacan, inşaat demirinin tonunun bin 80-bin 100 YTL’ye satıldığına dikkat çekti. Yükselişe çözüm olarak gösterilen ithalatın hemen sonuç vermeyeceğini ifade eden Babacan, "Kamuda teslim sürelerini iki üç ay uzatıyoruz. Yeni projeleri birkaç ay askıya alıyoruz." dedi. Babacan, inşaattaki daralmanın kısa vadede istihdamı olumsuz etkilemeyeceğini kaydetti. Müteahhit Mehmet Coşkun, konut fiyatlarının düşmesinin mümkün olmadığı görüşünde. İşçilik ve inşaat malzemelerindeki artışın ardından, bu şartlarda başlamış konutlarda fiyat indiriminin zarara yol açacağına işaret eden Coşkun, "Bu durumda konut fiyatlarını düşürme yerine yeni konut yapmamayı tercih edeceğiz. Artık müteahhitler başladığı işi bitirmeyi ve bir süre yeni konut yapmamayı düşünüyor." şeklinde konuştu.
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Ali Akçoban
Adalet, bodrum kattan saraya taşınıyorKiralık iş hanlarında, hükümet konaklarının bodrum katlarında adalet dağıtmaya çalışan mahkemeler saraylara taşınıyor. Yıllardır ihmal edilen adliye binalarını yenileyen Adalet Bakanlığı, 3 yıl içinde 33 il ve ilçede eski adliyelerin yerine adalet sarayı yaptı.
Türkiye, Kültürel Miras Listesi hazırlıyorKültür ve Turizm Bakanlığı ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ortak bir çalışmayla “Türkiye Kültürel Miras Listesi Protokolü”nü hazırladı. Her iki kurum arasında imzalanacak olan protokol anlaşmasından sonra, Türkiye’de koruma altına alınacak tarihî eserlerin listesi oluşturulacak.
Herkes krizde cebine bakıyor, bize talep artıyorIKEA Genel Müdürü Bartroff, kriz ve dalgalanma dönemlerinde, tüketici ''en uygun ürünü en ucuz fiyata'' almaya odaklandığını belirterek ''Bu nedenle krizde satışlarımız artar'' dedi.
"Zorunlu Göç"te Çözüm ÖnerileriTESEV''in "Ülke İçinde Yeriden Edilme Sorunu: Sorunlar ve Çözüm Önerileri" çalışmasında, eldeki verilerin, ülkede yerinden edilmiş kişilerin sayısının belirlenmesi için yeterli olmadığı belirtildi. Raporda, 1985 ile 2000 nüfus sayımlarından, Köye Dönüş Projesi''ne dahil olan illerinin nüfusunun toplam 1.5 milyon arttığı ifade edildi.
Ayasofya''ya itirazlarYazı İşleri''nde sorgulu ve yoğun tartışmalar sonucunda manşetten 4 Temmuz Salı günü verilen İbadete Açık Ayasofya haberi hayli sert tepkilere yol açtı. Önemli bir kısmı habere eleştiri değil, "Ayasofya''yı tabii ki cami yapacağız" tarzında, kanaate dayalı, iddiacı ifadelerdi.
Şile’de ‘kirli’ serinlikDoğal Hayatı KorumaDerneği Proje Müdürü Sema Atay, Şile’nin, İstanbul ve çevresinde denize girilebilecek son birkaç yerden biri olduğunu, bu nedenle de her yaz Şile nüfusunun arttığını anlattı.
6 ilde daha kongre merkezi ve otel yapımı için tahsisler yoldaTürkiye''de turizmin 12 aya yayılması için çalışmalar sürdürülüyor. Kongre merkezi ve otel yapımı için 6 ilde daha yeni tahsisler verilecek. Turizm Bakanı Atilla Koç, Antalya''nın Serik ilçesine bağlı Kadriye Belde Belediyesinin günübirlik tesislerini ziyaret etti.
Yeni Yasalara, Oda ve Sendikalardan İtirazCumhutbaşkanı Ahmet Necdet Sezer''in peyzaj mimarlarının mesleki yetkilerini orman mühendislerine devreden, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerini Ankara Büyük-şehir Belediyesi''ne tahsisini öngören ve hakimlerle savcılara maaş artışını düzenleyen yasaları onaylaması sendika ve oda yöneticilerini isyan ettirdi. İlgili sendikalar ve meslek odaları Sezer tarafından onaylandıktan sonra dün Resmi Gazete''de yayınlanan yasaları önümüzdeki günlerde yapacakları eylemlerle protesto edecekler
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
Paylaşılamayan köşk 12 FransızınmışKandilli''de, Osmanlı Bankası''nın kurucularından İngiliz David Glavany''nin yaptırdığı 113 yıllık tarihi köşkü de içine alan 5 dönümlük arsa, 36 yıldır paylaşılamıyor.
Belediye, İstanbulluyu ''Kültür Başkenti''nin Tarihiyle Buluşturdu2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul''da Büyükşehir Belediyesi kültür gezileri düzenliyor. Geziler, kentin tarihi kalbi kabul edilen Sultanahmet, Beyazıt ve Fatih bölgelerinde yapılıyor.
Ev almak isteyenler son fırsatı kaçırmadıKonut almak isteyenler, konut kredisinde yüzde 2''ye çıkan faiz öncesi son fırsatı kaçırmadı. Dalganın başından bu yana kullanılan konut kredisi 3 milyar YTL oldu.
Konya-Ankara hızlı tren hattının temeli atıldı/ Boğaz''da tüp geçit 2009''da hizmete girecekKonya-Ankara Hızlı Tren Projesi''nin temeli atıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Asya''yı Avrupa''ya demiryolu hattıyla bağlayacak olan Marmaray Tüp Geçiş Projesi''nin 2009 yılından itibaren hizmete başlayacağını söyledi.
TMSF, Göltaş Çimento''yu Sonbaharda Satmayı PlanlıyorTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu(TMSF), Italcementi''nin borsadaki alımlarla sermayesinin yüzde 27,43''ünü ele geçirdiği Göltaş''ın satışını ekim-kasım aylarında gerçekleştirmeyi planlıyor.
6 bin konutluk TOKİ ihalesi iptalİnşaat sektöründe artan maliyetler TOKİ''nin elini kolunu bağladı. 300 YTL olan metrekare fiyatlarının 400''e çıkması üzerine idare, 6 bin konutluk 16 ihaleyi iptal etmek zorunda kaldı.
KKTC''de mülk savaşları başlıyorOrams davasının karar günü yaklaşırken, İngiliz basını KKTC''den ev alacaklara, "Biraz fazla ödeyip temiz ev alın" uyarısı yapıyor. Rumlar eski malları için tazminat davaları yağdırmaya hazırlanıyor.
Belediyeye İş Yapan Müteahhitten Yüzde 5 Vergi Kesintisi YapılacakYeni Kurumlar Vergisi Kanunu ile tam mükellefiyete tabi olanlara uygulanacak vergi kesintileri için özel düzenleme yapıldı. 21 Haziran 2006''dan sonra yapılacak inşaat ve onarım işi ödemelerinden yüzde 5 kesinti yapılacak.
Liman İhalesine Fransız Yatırımcılar da İlgiliYönetimi Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu''nda (TMSF) olan ve satışa çıkarılan Hayyam Gariboğlu''na ait Antalya Limanı''na, Fransızların da ilgi gösterdiği bildirildi.
Kızılırmak Deltası''na Kuş Cenneti ProjesiTürkiye''nin önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası''nın tanıtılması ve yaban hayatın korunması amacıyla Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Projesi”yle ilgili çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi. Toplam 1 milyon YTL''ye mal olacak proje kapsamında yer alan ziyaretçi merkezi binasının ihalesi yapılırken, diğer yapıların ödeneğinin ise hazır olduğu öğrenildi. Bafra ilçesine bağlı Doğanca beldesi sınırları içinde yer alan Kızılırmak Deltası Cernek Gölü çevresinde yürütülecek olan proje 4 aşamadan oluşuyor. Proje kapsamında ziyaretçi merkezi, kuş gözetleme kuleleri kurulacak.
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Referans
Maliye''den Satılık TesisKamunun en gözde kampı olarak bilinen Maliye Bakanlığı''nın Marmaris-İçmeler''de bulunan sosyal tesisi, 33 milyon 987 bin YTL tahmini bedelle yeniden satışa çıkarıldı. Marmaris ve çevresi Turizm Merkezi içinde yer alan tesisin satışına ilişkin onay yazısı bakanlıktan çıktı. 2 Mart 2005 tarihinde de satışa sunulması kararlaştırılan Marmaris Kampı''nın ihalesi, imar planı sorunları nedeniyle iptal edilmişti. Sorunların giderilmesi ile birlikte yeniden satışa çıkarılan turizm alanı içinde 30 oda ve 98 yatak kapasiteli sosyal tesis bulunuyor.
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Referans
Toplu konutta arsa KDV''si yüzde 1''e indiBelediyeler ve Toplu Konut İdaresi''nin toplu konut arsaları için KDV oranı yüzde 1''e indirildi. Karar ile yapılan değişiklikle, yüzde 1 oranında katma değer vergisi uygulanacak olan konut teslimlerini düzenleyen madde genişletildi. Söz konusu maddeye şu ibare eklendi:"Belediyeler, il özel idareleri, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve bunların yüzde 51 veya daha fazla hissesine ya da yönetiminde oy hakkına sahip oldukları işletmeler tarafından konut yapılmak üzere projelendirilmiş arsaların net alanı 150 metrekarenin altındaki konutlara isabet eden kısmı." Söz konusu arsaların KDV''si yüzde 18 düzeyinde bulunuyordu.
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Marmaris Sarıgerme Projesi''ni DevrediyorMarmaris Martı Otel, Muğla''da bulunan Sarıgerme Turizm Projesi yatırımını, Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''na devrediyor.
Toplu Konut Frene Bastı 16 İhaleyi İptal EttiToplu Konut projelerinde ortaya çıkan sıkıntı, 6 bin konut, yurt, hastane, okul gibi binaları içeren toplam 16 projenin ihalesinin iptaline yol açtı. TOKİ yetkilileri, "İhalelerde ortaya çıkan fiyatlar bizi tatmin etmedi. Kamu menfaatine uygun görmedik. Piyasayı gözleyeceğiz. Dengeler sağlanınca yeniden ihaleye çıkacağız" dedi.
Mortgage Yasası Ekime Kaldı Ülkenin En Mutsuzu BenimDevlet Bakanı Abdullatif Şener, Türkiye açısından önem verdikleri Mortgage yasasının meclis tatile girdiği için ekim ayına kaldığını söyleyerek “Bu nedenle Türkiye’nin en mutsuz insanı benim” şeklinde konuştu.
Kuşadası''nda betona vizeKuşadası Belediyesi Fransız Tatil Köyü''ne (Club Med) yüzde 53 oranında imar ve 12 kat çıkılabilme izni verdi. Belediye Başkanı Fuat Akdoğan başkanlığında dün toplanan belediye meclisinde, Ofer-Kutman grubunun Global Yatırımcılık olarak ortak olduğu Kuşadası Yatırımlar A.Ş.''nin imar izni talebi ele alındı. Meclisin CHP''li üyeleri, ormanlık arazi olduğu gerekçesiyle talebe karşı çıktı. AKP''li ve DYP''li üyelerin oylarıyla Fransız Tatil Köyü''ne imar ve kat izni verildi. Emekli Sandığı''nın malı olan tatil köyü arazisine 30 ve 15 katlı binalar yapılmasını öngören proje, çevrecilerle TÜRSAB''ın da aralarında olduğu turizm örgütlerinin "Kıyı beton yığınına dönüşecek" itirazıyla karşılaşmıştı. Tepkiler üzerine Ofer-Kutman ortaklığı, "Gökdelen projesini rafa kaldırdık, binalar ağaç boyunu geçmeyecek" demişti.
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
Guggenheim Vakfı''nın Abu Dabi''de kültür atağıGuggenheim Vakfı, Bilbao, New York, Venedik, Berlin ve Las Vegas''tan sonra, Guggenheim Modern Sanat Müzeleri zincirinin en sonuncusunu Abu Dabi''de açacak. Guggenheim Abu Dabi''nin mimarı Bilbao Guggenheim''in da yaratıcısı olan 77 yaşındaki Amerikalı mimar Frank Gehry olacak. Gehry, henüz tasarlayacağı binanın Arap motifleri içerip içermeyeceği bilgisini vermedi ancak müzenin körfezde bulunan çöl adasının ruhuna uygun olacağını söyledi. Abu Dabi''nin Saadiyat Adası sahilinde inşa edilecek olan müzenin alanı şu anda su altında. Müzenin inşa edileceği arazi doldurulduktan sonra çalışmalara başlanacak. Saadiyat Adası''nın 27 milyar dolarlık bir yatırımla emirliğin kültür merkezi olması planlanıyor.
Tarih: 10 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
TOKİ, 16 ihalesini iptal ettiToplu Konut İdaresi (TOKİ) inşaat maliyetlerindeki artış ve belirsizlik nedeniyle, 16 ihaleyi iptal etti. Daha önceki sosyal konut ihalelerinde 300 YTL civarında gerçekleşen metrekare fiyatının, son ihalelerde 400 YTL''nin üzerine çıkıması üzerine bekleme kararı aldıklarını belirten TOKİ yetkilileri, projelerin değil ihalelerin iptal edildiğini söyledi.
Dalgalanma TOKİ''yi de SalladıToplu Konut İdaresi (TOKİ) inşaat mali-yederindeki artış ve piyasalardaki belirsizlik nedeniyle, 16 ihaleyi iptal etti. Edinilen bilgiye göre, daha önce yapılan sosyal konut ihalelerinde 300 YTL civarında gerçekleşen metrekare fiyatı, son zamanlarda gerçekleştirilen ihalelerde 400 YTL''nin üzerine çıktı. Ortaya çıkan fiyadarın "kamu menfaatine uygun olmaması" nedeniyle, TOKİ, ihaleleri iptal ederek, bekleme kararı aldı.
Mortgage ekimde yasalaşacakDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener , Mortgage sisteminin bu yasama yılında yasalaştırılamadığını, ancak ekimde yasanın çıkarılacağını söyledi.
Konutta Kalite DönemiHer gün bir yenisi başlayan konut projelerinin sayısı arttıkça ev alacaklar da konutlarda daha fazla özellik aramaya başladı. Bunun paralelinde ise sektörde kriter çıtası yükselince, yeni konut projelerinde kalite ve ucuzluğu bir arada sunabilenler ön plana çıktı
Türk Mimara Rum İşkencesiKKTC''de 1974 öncesinde Rumlara ait olan arsalara inşaat yapılmasını engellemek isteyen Kıbrıs Rum Yönetimi''nin güneye geçen mimar Osman Sarper''i (solda) aracında inşaat projeleri bulundurduğu gerekçesiyle tutuklaması Kıbrıslı Türkleri ayaklandırdı.
Türk Tarihinin 150 Yıllık MekánıDolmabahçe Sarayı''nın yapılışının 150. yıldönümü törenle, konserle kutlandı, cuma akşamı.
Antalya Kaleiçi Neden Önemlidir?Antalya şehrinin merkezi ve kalbi niteliğinde olan Kaleiçi’nin önemini vurgulamak için özet bir değerlendirme yapmak gerekirse, ortaya çıkan basit tablo şöyle.
Ağaoğlu GYO Kurup 2007’de Halka Açılıyorİnşaat sektörünün en büyük firmalarından Ağaoğlu Şirketler Grubu, 2007 yılında Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) kuracak. Ağaoğlu Şirketler Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı, halka açılmak için gerekli çalışmaları başlattıklarını ve kısa sürede bunu tamamlayacaklarını belirtti.
Mimardan turizm dersiPritzker Ödülü''nü alan Paulo Mendes da Rocha''nın mütevazı binalarından turizmcilerimizin alacağı dersler var.
Üstü Minare Ortası Ev Altı CamiSamsun Zafer Mahallesi Dr. Kamil Caddesi''nde bulunan apartman camii ilginç görüntüsüyle dikkat çekiyor. 1978 yılında Samsunlu işadamlarından İslam Varlı tarafından yaptırılan cami, özellikle Cuma günleri dolup taşıyor. 5 katlı binanın giriş katı namaz kılmak için kullanılıyor. Üst katlarda aileler oturuyor. Ancak caminin minaresi 5 katlı binanın tepesine konulunca ortaya ilginç bir görüntü çıktı. Kadrolu imamı da olan Saadet Camii 250 kişi alıyor. Cuma günleri ise mahalle ve esnafın akın etmesi ile cemaat dışarıya taşıyor. Mahalle esnafından Harun Uslu, "Ben 30 yıldır burada esnaflık yapıyorum. Rahmetli işadamı İslam Varlı tarafından burası yaptırıldı. O yıldan beri hem mahalleli hem de esnaf burada ibadet ediyor"
Tarih: 8 Temmuz 2006 Kaynak: Hürriyet
Püskül, Hilal Gibi Sembollerin Kullanılması Bazen Eleştiriliyor Ama Bu Çok Doğru Bir Yolİnce belli çay bardağı, padişah koltuğu, sedir, kazan... Hepsi de Türk kültürünün en eski parçaları. Dikkatinizi çekmiştir, son yıllarda Türk tasarımında geleneksel parçalar yeniden yorumlanıyor. Semaver, Kunter Şekercioğlu’nun nargilesi ve Defne Koz’un modernize ettiği kahvehane tepsisi ilk akla gelen örnekler.
Yeni felaketler kapıdaTEMA Vakfı, son günlerde yaşanan sel felaketlerinin nedeninin yeşil örtünün tahribi olduğunu belirterek Türkiye''nin doğal bitki örtüsünü korumaya yönelik her türlü yasal önlemi almasını, ulusal bir tarım ve orman politikası oluşturmasını istedi.
Zehirli varillere gece operasyonuGebze Şekerpınar''da toprağa gömülü 10 zehirli varil olduğu ihbarıyla başlayan olaylar, esrarengiz bir hâl aldı. Önceki gece 23.00 sularında, varillerin gömülü olduğu iddia edilen bölgede "şüpheli" bir kazı çalışması yapıldı.
Arapların Talip Olduğu Cevahir Alışveriş Merkezi Eylül''e Kadar SatılacakCevahir Holding ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin ortak yatırımı olan Cevahir Alışveriş Merkezi''nin satış süreci hızlandırıldı. İbrahim Cevahir, ''Eylül ayında satış tamamlanır'' dedi.
Gökçek usulü dönüşümTürkiye Cumhuriyeti''nin kurulduğu yer olan Ulus''un kentsel dönüşüm süreci, Anakent Belediyesi''nce TMMOB Mimarlar Odası''na kayıtlı olmasına karşın, 12 yıldır odadan projesi geçmeyen, en fazla 500 metrakarelik alanda çalışmış, yaptığı cami restorasyonlarıyla tanınan Hassa Mimarlık ve Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd''ye emanet edildi.
İstanbul''un mavi zakkumu korunacakDünyada sadece Türkiye''nin kuzeybatısıyla Yunanistan''ın birkaç bölgesinde yetişen ''mavi yıldız'' için proje başlatıldı. Çiçeğe mavi zakkum veya doğurazyası da denildiğini belirten Doğal Hayatı Koruma Derneği Proje Müdürü Sema Atay, "Araştırmalarımız sonucu çiçeği, Ömerli Havzası''nda yalnızca 10-15 metrekarelik alanda bulduk. Bir de Halkalı''da olduğunu biliyorduk. Ama şimdi Halkalı''da o bitkiyi bulabilir misiniz? Çiçeği korumak için Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı ve Atatürk Arboretumu''yla koruma projesi başlattık" dedi. Atay, İstanbul''un 2 bin 500 farklı bitki türüne ev sahipliği yaptığını, bunun 300''e yakınının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
145 tarihi ev restore ediliyorAfyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek ''in öncülüğünde İl Özel İdare Müdürlüğü''nce Tarihi Millet Hamamı''ndan sonra 145 tarihi evin ön cepheleri de aslına uygun olarak restore ediliyor. Şanlıurfa Valiliği döneminde de birçok tarihi binayı aslına uygun olarak restore ettirerek kültürel etkinliklerin kullanımına açan Vali Dilek, benzer projelere Afyonkarahisar''da da imza atıyor. Tarihi evlerin yoğunlaştığı bölgelerde geçen yıl başlatılan ''''Sokak İyileştirme Projesi'''' kapsamındaki sivil mimarlık örneği 25 evin sokağa bakan cepheleri iyileştirildi, çatıları onarıldı. Bu yıl da çalışmalar ikiye bölündü. Kuyulu Camii Sokak, Tacıahmet Caddesi, Tacıahmet Millet Hamamı Caddesi ile Yukarıpazar Camii ile Ulu Camii arasındaki Camii Kebir Caddesi''ndeki 65 evin restorasyonu 388 bin YTL''ye, ikinci bölümdeki 51 ev de 253 bin YTL''ye ihale edildi.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Çeşme ''ilan tahtasında''Çeşme''deki meslek odaları ve sivil toplum örgütleri, projeyle ''mülkiyete konu olamayacak kamu varlıklarının özel kurum ve kişilere devredileceğini'', var olan planlara aykırı olarak orman ve tarım arazilerinin turizme açılacağını söylüyor.
Milas Güllük Limanı Hizmete AçıldıUlaştırma Bakanlığı''nca, Milas''ta yap-işlet-devret modeliyle inşa ettirilen Güllük Yükleme ve Boşaltma Limanı tamamlandı.
Konut inşaatı 100 bini aştıYılın ilk üç aylık döneminde 102 bin 359 dairenin inşaatına başlandı. Türkiye İstatistik Kurumu''nun (TÜİK) inşaat ruhsatlarıyla ilgili istatistiksel verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine göre daire inşaatı sayısında yüzde 32.5 artış kaydedildi. Dairelerin brüt inşaat alanı olarak ortalama büyüklüğü 147 metrekare olarak belirlendi. Apartmanların metrekare başına ortalama birim maliyeti 407 YTL olarak hesaplandı.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Sabah
Avrupa''nın en kirlisi Napoliİtalya Çevre Bilimleri Araştırma Enstitüsü''nün, Avrupa''daki 26 kent üzerinde yaptığı araştırma Avrupa''da en kirli kentlerin İtalya''da olduğunu ortaya çıkardı. İtalyan çevre bilimciler, ağaçlık alanların az olduğu ve kanalizasyon sorunu bulunan Napoli''yi ''en kirli kent'' seçti. Araştırmalara göre en temiz kentler ise şöyle: Helsinki, Berlin ve Barcelona.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Avrupa''nın en kirli kentleri İtalya''daİtalya Çevre Bilimleri Araştırma Enstitüsü''nün, Avrupa''daki 26 kent üzerinde yaptığı araştırma, ağaçlık alanların az olduğu ve kanalizasyon sorunu bulunan Napoli ile Milano''yu, en kirli kent listesinin ilk iki sırasında gösterdi.
Çöken bina ile ilgili dava yeniden görülecekYargıtay, Marmara Depremi sırasında Adapazarı''nda 44 kişinin öldüğü binayla ilgili davada sanıklara verilen cezayı az buldu. Yargıtay''a göre, 650''şer YTL para cezasına çevrilen 10''ar ay ağır hapis cezası, ‘adalet ve hakkaniyet kurallarına’ uymuyor.
Galata Köprüsü trafiğe kapatılıyorYeni Galata Köprüsü, periyodik bakım çalışmaları nedeniyle 11 temmuz salı günü 01.00-04.30 saatleri arasında trafiğe kapatılacak.
‘Akdeniz Ülkeleri Kent Risk Yönetimi Toplantısı’ AKOM’da yapıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) Akdeniz ülkeleri sivil savunma uzmanlarına ev sahipliği yaptı. İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nün organize ettiği “Avrupa-Akdeniz Zarar Azaltma Önleme ve Doğal ve Yapay Afetlerin Yönetimi Sisteminin Geliştirilmesi” konulu toplantı AKOM’da yapıldı.
Alaçatı''da turizm yatırımcısına tahsisTurizm kentleri projesinin ilk tahsisi ''İzmir-Çeşme Alaçatı ve Paşalimanı'' bu ay ilana çıkıyor. Ağustos ayında tahsis edilmesi planlanan ''Çeşme-Alaçatı ve Paşalimanı'' turizm kenti projesi İzmir kent merkezine 80 kilometre, Urla''ya 40 kilometre ve Adnan Menderes Havaalanı''na yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Tahsis edilecek yaklaşık 11 bin 700 hektarlık alanda golf sahaları, turizm konaklama tesisleri, termal köy, kür parkı, kür (tedavi) merkezi, sağlık-güzellik merkezi, gastronomi alanları, turizm konaklama tesisleri, butik tatil villaları, termal tatil merkezi, günübirlik kullanıma yönelik tesisler, ticaret alanları, sosyal merkez ve kongre merkezi bulunacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizm Kentleri Projesi''nde Çeşme''nin ardından Dalaman''ın tahsise açılacağını bildirdi. Tahsise yabancı yatırımıcıyı çekmek isteyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, konuyla ilgili olarak yurtdışında da tanıtım yapıyor.
Tarih: 7 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.