Haberler

10 Temmuz 2007, Salı

Reklama Hayır Diyen Şehir: São PauloReklama Hayır Diyen Şehir: São PauloSão Paulo, reklamlardan arınmış bir şehir. Poster yok, el ilanı yok, otobüslerin, trenlerin üstünde ilan yok. Kulağa, “Reklamavcıları Başmakalesi: Bir Militanın Rüyası” gibi geliyor ama bu rüya São Paulo, Brezilya’da gerçekleşti. Geçen sene Eylül ayında popülist başkan Gilberto Kassab’ın sunduğu Temiz Şehir Yasası’nın halk tarafından kabul edilmesinin ardından görsel kirlilik yarattığı gerekçesiyle 1 Ocak’tan itibaren São Paulo’daki 8.000 reklam panosu, tüm açık hava reklamlarının yasaklanmasıyla boşaltıldı. Haberin Devamı
Termikel Ankastre 2007 Serisi Artık İstanbul’daTermikel Ankastre 2007 Serisi Artık İstanbul’da7 Temmuz’daki açılışında TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar’ın da yer aldığı Termikel Ankastre Showroom’u, Termikel’in Türkiye çapında hızla kurmaya başladığı konsept ankastre mağazalar oluşumunun Alanya, Bursa, Ankara ve Çorum’dan sonra İstanbul’daki merkezi olma özelliğini taşıyor.
Kızıyla geldi, 14 saat yarıştı ve kazandı...Kızıyla geldi, 14 saat yarıştı ve kazandı...İstanbul''da yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı''nın dış hatlar terminalinin işletilmesi için düzenlenen ihaleyi Limak İnşaat-GMR Infrastructure-Malaysia Airport Holding Berhad konsorsiyumu kazandı. 37 turluk ihale 14 saat sürdü. Maratonun galibi olan Limak önderliğindeki konsorsiyum, havalimanının dış hatlar terminalini 20 yıl süreyle işletmek için KDV dahil 2 milyar 279 milyon euro (3.1 milyar dolar) teklif etti.
Patara kazıları 20. yılında sürüyorPatara kazıları 20. yılında sürüyorLikya Uygarlığı’nın başkenti olan Patara kentinde yürütülen kazılar 20. yılını doldurdu. Antalya’nın Demre ilçesinde Likya Uygarlığı’nın başkenti olan Patara kentinde yapılan kazılar devam ediyor.
Çatalca da Büyükşehir’in yatırımlarından payını aldıÇatalca da Büyükşehir’in yatırımlarından payını aldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Çatalca’da gerçekleştirilen Durusu Karaburun Plajı ve Sahil Yolu Düzenlemesi, Çatalca Nazım Özbay Kültür Merkezi ve Çatalca Futbol Sahası Başkan Kadir Topbaş tarafından açıldı. Kadir Topbaş, 3 yılda sadece Çatalca’ya 300 milyon YTL’ye yatırım yaptıklarını söyledi.
Büyükçekmece tarlasıBüyükçekmece tarlasıBelirtilerini Konya Ovası''ndan Beyşehir Gölü''ne kadar her yerde gösteren küresel ısınma ve kuraklık, İstanbul''un 3''üncü büyük su havzasını da vurdu. Büyükçekmece Gölü''nün yüzlerce metrekarelik alanı kurudu.
Yangına karşı kırmızı alarmYangına karşı kırmızı alarmSon yangınlarla birlikte bu yıl yanan orman alanı geçen yıla göre ikiye katlanıp 2 bin hektarı buldu. Çeşme''de helikopterler denize girenlerin yanından su aldı. Bodrum''da pijamalı tatilciler elde kazma kürek yangın söndürmeye çalıştı.
Yeni yedi harika belirlendiYeni yedi harika belirlendiDünyanın yeni yedi harikası, Portekiz''in başkenti Lizbon''daki Benfica Stadı''nda yapılan törenle ilan edildi. Ayasofya Müzesi ve Mısır piramitleri, yeni ''harikalar listesi''nde yer almadı.
Orman yangınları bu kez İzmir''deOrman yangınları bu kez İzmir''deİzmir''de aynı anda 4 ayrı noktada çıkan orman yangınlarından 3''ü kontrol altına alındı. Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli beldesindeki yangın yüzünden yaklaşık 2 bin kişi tahliye edildi.
Toplu Taşımacılık Dünyası Türkiye’ye GeldiToplu Taşımacılık Dünyası Türkiye’ye GeldiUluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Türkiye Ofisi, İstanbul Ulaşım AŞ’nin ev sahipliğinde açıldı. Açılış töreninde konuşan İstanbul Ulaşım AŞ Genel Müdürü Süleyman Pektaş: “Günümüzde Türkiye’nin birçok kentinde toplu taşımacılık alanında yeni projeler geliştirilmekte, önemli yatırımlar yapılmakta, toplu taşımacılık adeta yeniden keşfedilmektedir” dedi.
Tarihi Tosya Evleri OnarılıyorTarihi Tosya Evleri OnarılıyorÇEKÜL Vakfı’nın girişimi ve Tosya Belediyesi’nin desteğiyle, Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bulunan tarihi evler onarılıyor, tarihi evlerin bulunduğu sokaklarda ise, sağlıklaştırma çalışmaları yapılıyor.
Biz Tarlabaşı''nı, evimizi seviyoruz...Biz Tarlabaşı''nı, evimizi seviyoruz...Tarlabaşı''nda yakında büyük bir "temizlik" başlayacak! Ne ev sahipleri kurtulabilecek bu temizlikten, ne de kiracılar. Temizliğin adı, Kentsel Dönüşüm. Şimdilik 21 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Şehrin merkezini yoksullara ve orta sınıfa bırakmak istemeyenler emlak peşinde...
Tarihi eser hastanesiTarihi eser hastanesiSaime Teyze... 40 yıldır Süleymaniye''de yaşayan, sanki Süleymaniye''nin bir simgesi gibi... İnsanları, mahalleleriyle geçmişe ait birçok anıyı saklıyor zihninde. Oturduğu Demirtaş Mahallesi''nde, geçmişten günümüze gelen harap olmuş ancak geçmişi yaşatan sokaklarında birçok yaşanmışlığın izleri duruyor.
Güral, Sapanca''ya 17 milyon dolarlık ''wellness'' oteli yaptıGüral, Sapanca''ya 17 milyon dolarlık ''wellness'' oteli yaptıKütahya Porselen, Kütahya Seramik, Club Ali Bey Tatil Köyü gibi kurumları bünyesinde bulunduran Güral Grubu, 17 milyon dolar yatırımla Sapanca''da spa/wellness (iyi ve sağlıklı yaşam) oteli kuruyor.
Eski Dünyanın "Yenikapı"sıEski Dünyanın "Yenikapı"sıİstanbul’un Lang Mevki’inde Roma imparatoru tarafından yaptırılan antik Theodosius Limanı’nın bulunması sürpriz değildi aslında. Gerçek sürpriz Langa Koyu’nun neleri sakladığıydı. Atlas dergisinin temmuz sayısında bu konuda kapsamlı bir dosya var.
Nuxx İlk Mağazasını Addresistanbul’da AçtıNuxx İlk Mağazasını Addresistanbul’da AçtıNuxx, Türkiye’ de ilk defa dünyaca ünlü, tasarım odaklı ve seçkin 30 markayı biraraya getirerek yeni bir alışveriş deneyimi yaşatıyor.
Boğaz''ın 45 metre altında yürüdük...Boğaz''ın 45 metre altında yürüdük...İstanbul''un iki yakasını Boğaz''ın altından birleştirecek Marmaray projesinin inşaatı, deniz yüzeyinin 45 metre altında tüm hızıyla sürüyor.
Bir Mardin gözlemi...Bir Mardin gözlemi...Eski kentlerin, insanı tarihin derinliklerine taşıyan mimari doku özellikleri, var olanla olmayan arasındaki büyülü ilişkilerin de somut göstergeleridir.
Kantemir''in evi müze olabilecek mi?Kantemir''in evi müze olabilecek mi?Büyük müzik adamı Dimitri Kantemir''in Balat''taki evi restore ediliyor. Restorasyon sonrası ziyaretçilerini ne isimle karşılayacağı ise belli değil; kimi müze diyor kimi sosyal merkez. Dimitri Kantemir evinin restorasyonunu üstlenen (sağdan) Burçin Altınsay ve Aygün Ayman, evin sosyal merkez olarak hizmet vereceğini söylüyor.
Hasankeyf''in ''ölüm mutabakatı'' açıklandıHasankeyf''in ''ölüm mutabakatı'' açıklandıBatman''ın tarihi Hasankeyf ilçesinin yüzde 80''ini sular altında bırakacak olan ve uluslararası alanda tartışılan Ilısu Barajı''na kredi veren Avusturya, Almanya ve İsviçre''deki üç kredi kuruluşu, kredinin koşullarını 175 sayfalık mutabakat zaptıyla garanti altına aldı.
Ayasofya harika olamadıAyasofya harika olamadıDünyanın yeni 7 harikası, önceki gece Portekiz''in başkenti Lizbon''da yapılan görkemli bir törenle açıklandı. Çin Seddi, Ürdün''deki Petra Antik Kenti, Brezilya''daki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru''daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika''daki Chichen Itza Piramidi, İtalya''nın Roma kentindeki Kolezyum ve Hindistan''daki Tac Mahal, "dünyanın yeni 7 harikası" olarak belirlenirken, son 21 aday arasında yer alan Ayasofya listeye giremedi.
Sabiha Gökçen ihalesi yapılıyorSabiha Gökçen ihalesi yapılıyorSabiha Gökçen Havalimanı yeni dış hatlar terminali binasının yap-işlet-devret modeli kapsamında yapımını ve işletmesini öngören ihale bugün yapılıyor.
Arsası olan ’hazır ev’i seçti sektör 4 milyar dolara ulaştıArsası olan ’hazır ev’i seçti sektör 4 milyar dolara ulaştıFiyatları 5 bin YTL’den başlayarak malzeme kalitesi ve büyüklüğüne göre 200 bin YTL’ye kadar çıkan prefabrik konutlar, arsası olan herkesi 20 gün içinde ev sahibi yapıyor.
İşte Çölleşen Gölİşte Çölleşen Gölİstanbul''da yazın gelmesiyle üst seviyelere ulaşan susuzluk sorunu, Alibeyköy Barajı''ndan sonra Büyükçekmece Barajı''nı da kurutmaya başladı. 302 milyon metreküplük su tutma kapasitesi bulunan Büyükçekmece Barajı üçte iki oranında küçüldü. Barajdaki doluluk oranı ise şu sıralar yüzde 31.9 oranında.
Çankaya Merkez Camisi’nde Olup BitenlerÇankaya Merkez Camisi’nde Olup BitenlerAnkara’nın kent içi camileri arasında nitelikli mimarisi ve modern kimliğiyle öne çıkan ve Hayati Tabanlıoğlu tarafından tasarlandığı söylenen 1961 tarihli Çankaya Merkez Camisi’nin üzerinde son bir senedir kara bulutlar dolaşıyor. Başarılı mimarisiyle kent içindeki nadir camilerden biri olan Çankaya Merkez Cami, imamının “… cuma ve bayram namazlarında cemaat camiye sığmıyor” bahanesiyle yıkıp yerine daha büyük bir cami yapmak istemesi yüzünden tehlikede. Konuyla ilgili ilk bilgilendirmeyi yapan ve bir insiyatif oluşuturulması yönünde çeşitli adımlar atan Aslı Özbay ile konuştuk ve geçtiğimiz seneden günümüze yaşananları kendisine sorduk.
Karanlıkta aydınlatıyor yön bulmak kolaylaşıyorKaranlıkta aydınlatıyor yön bulmak kolaylaşıyorIşıkla kendi kendisini temizleyen antibakteriyel boyadan sonra şimdi de, karanlıkta parlayan ışık veren boya üretildi.
Bodrum böyle karardıBodrum böyle karardıTurizm cenneti Bodrum''da önceki sabah başlayan ve dün sabah kontrol altına alınan yangında 1100 hektarlık alan etkilendi, yaklaşık 200 bin kızılçam, ve 7 bin zeytin ağacı ile makilik alandaki bitki örtüsü kül oldu.
Baykan Kombi ve Panel Radyatör Üretim Tesisleri AçıldıBaykan Kombi ve Panel Radyatör Üretim Tesisleri Açıldı“Baykan Kombi”, her kesime ve her bütçeye yönelik uzmanlaşmış kadrosu ile ürettiği ürünleri tüketicilere sunmak amacıyla Düzce’de kurduğu Kombi ve Panel Radyatör Üretim Tesisleri’ni açtı.
Sevsinler böyle varoşuSevsinler böyle varoşuGaziosmanpaşa''da ana cadde üzerinde 180 metrekare bir arsanın 3 trilyon 700 milyar liraya alıcı bulduğunu söylersek ne dersiniz? Şaşırdınız değil mi? Bir zamanlar varoş listesinin ilk sırasındaki Gaziosmanpaşa''ya ''özel sektör vizyonu'' dokundu böyle oldu.
THBB Çevre Çalışmalarını ve 3. Yeşil Nokta Çevre Ödülü Alan Tesisleri TanıttıTHBB Çevre Çalışmalarını ve 3. Yeşil Nokta Çevre Ödülü Alan Tesisleri TanıttıTürkiye Hazır Beton Birliği (THBB) hazır beton sektöründe doğa ve kentsel çevreye uyum için yapılan çevre uygulamaları hakkında bilgi vermek ve bu konularda üreticilerin teşviki için düzenlediği 3. Yeşil Nokta Çevre Yarışması’nı kazanan ve ülkemizi yurt dışında temsil ederek Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) tarafından ödüllendirilen 3 hazır beton kuruluşunu kamuoyuna takdim etmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.
Saucier + Perrotte’den Ulusal Dağ MerkeziSaucier + Perrotte’den Ulusal Dağ Merkezi2002 yılında, merkezi Kanada dağlık bölgesi olan bir grup dağ tutkunu, dağları değerlendirmek, anlamak ve daha iyi deneyimlemek amaçlı bir ulusal merkez yaratma gündemiyle bir araya geldi.
Kartal - Pendik Master PlanıKartal - Pendik Master PlanıKartal – Pendik Master Planı İstanbul’un doğu yakasındaki yeni bir kent merkezi için düzenlenen yarışmada ödül alan teklif. Bu plan, kullanılmaz durumda olan bir sanayi bölgesini, bir merkezi iş alanını, kaliteli bir yerleşke gelişimini, konser salonlarıın, müze, tiyatro gibi kültürel faaliyetlerini, bir marina ve turistik otelleri kapsayacak şekilde, İstanbul’un yeni bir alt merkezine dönüştürmeyi amaçlayan bir yeniden gelişim planı.
Giuseppe Mario Oliveri 1921 - 2007Giuseppe Mario Oliveri 1921 - 2007Nizzoli Stüdyoları’nın daimi üyesi ve ismi pek çok olayda Domus’la birlikte geçen mimar Giuseppe Mario Oliveri, 19 Haziran günü 86 yaşında Milano’da öldü. Kendisi Editoriale Domus’un 2001’de yayınladığı kitabın yazarları tarafından, yazdığı bir çok makale ve yazıyla anıldı.
Ünlü Cam Ev için Halka Açık Turlar BaşladıÜnlü Cam Ev için Halka Açık Turlar BaşladıTasarım olarak, Philip Johnson’ın ikonik Cam Ev’i açıklık ve ulaşılabilirlik duygusu uyandırıyor. Ne var ki, onyıllardan beri sadece mimarın arkadaşları ve misafirleri 1949 yapımı ünlü evi ve New England köyünün civarlarını gezebiliyordu.
Santiago Calatrava’dan Puente de la MujerSantiago Calatrava’dan Puente de la MujerBuenos Aires’in eski limanı olan Puerto Madero şu aralar yeni bir ticaret ve yerleşim merkezine ve turizm bölgesine dönüştürülüyor. Dikkati çeken gelişmeler arasında bir Hilton Oteli binasının inşaatı, bir deniz müzesi ve Puerto Madero’nun 3 numaralı rıhtımının doğu yakasındaki sinemalar sayılabilir.
Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007’de Son Başvuru Tarihi YaklaşıyorKendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007’de Son Başvuru Tarihi YaklaşıyorMimarlık yayıncılığına ilgi mi duyuyorsunuz? Fakat çalışma şartlarınız nedeniyle buna zaman ayıramıyor musunuz? Bunun için Arkitera Mimarlık Merkezi’nin bir projesi var: Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat. Bağımsız editörlerini belirlemek amacıyla Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat projesinin ilkini geçtiğimiz sene düzenleyen Arkitera Mimarlık Merkezi bu arayışını bu sene de sürdüyor. Merkez’in bağımsız editörlerden biri olmak için 9 Temmuz Pazartesi gününe kadar başvurmanız yeterli. Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat’a başvurmak için İstanbul’da oturma zorunluluğu bulunmuyor. İstanbul dışındaki şehirlerden ve Türkiye dışındaki ülkelerden de başvuru yapılabiliyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Çevre Dostu Yapı MalzemeleriÇevre dostu yapı ürünleri söz konusu olduğunda, izolasyon malzemeleri doğal olarak hep göze çarpıyor. Enerji verimini arttıran çevre dostu yapı ürünleri izolasyonun her zaman birincil kullanımı oluyor.
Mimar Kemaleddin Bey’in Anıt Mezarı Sonunda GerçekleştiMimarlar Odası, 1988 yılından itibaren Mimar Sinan anısına, her iki yılda bir Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’ni gerçekleştiriyor.
Pepe: Yanan yerlerin bir metrekaresini bile işgal ettirmeyizSon günlerde peş peşe çıkan orman yangınları, kaçak yapılaşma endişesine yol açtı. Ancak sıkı tedbirler uygulayan Orman Bakanlığı, zarar gören bölgeleri tel örgülerle çevirerek ağaçlandırmayı planlıyor.
Afyonkarahisar’ı anımsamakBir önceki kent yazılarının konusu da kentler ve susuzluktu. Konu; Ankara’nın içine düştüğü susuzluk ve belediye başkanı İ. Melih Gökçek’in su kesintilerini seçim sonrasına bırakarak Ankara kentini içine düşürmek üzere olduğu korkutucu tabloydu.
Suudi Arabistan''ın susuzluğunu Yüksel İnşaat giderecekSuudi Arabistan’ın Doğu kesiminde yaklaşık 4 milyon insanın yaşadığı 6 kente su ulaştıracak olan Doğu Bölgesi İsale Hattı Projesi ihalesine, 384 milyon dolar proje bedeliyle, Yüksel İnşaat en uygun teklifi verdi.
Sosyal dışlanma tehdidi altında RomanlarRomanlara yönelik sosyal politikalar üretebilmek için, yaşanan yoksulluğu ve sosyal dışlanmayı anlamak gerekiyor.
İstanbul''a 72 otopark geliyorBüyükşehir Belediyesi, yap-işlet devret modeliyle önümüzdeki 3 yılda 72 otoparkı devreye alacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şehrin kanayan yarası otopark sorununu çözmek için kolları sıvadı. Belediye yeni geliştirdiği yap-işlet-devret modeliyle toplam 72 otopark inşa ettirecek.
''En iyi 100'' listesinde Antalya''dan 11 isimDünyanın en büyük tur operatörlerinden Alman TUI firmasının müşterileri, ''En iyi 100 oteli'' seçti. Listeye Türkiye''den 11 otel girdi.11 otelin 11''inin de Antalya''da yer aldığı belirtildi.
Başkentteki skandala bakanlık el koydu2 bin derecede yok edilmesi gereken zırai atıkların devlete bağlı bir kuruluşça başkentin ilçelerine gömüldüğü iddiası şok yarattı. Skandala Tarım Bakanlığı el koydu.
Giyimkent''i fark edebildikYıllardır güne Bağcılar/ Güneşli yolunda başlıyoruz. Ama erken saatlerde de tenha değil artık TEM. Geçerken görmüşsünüzdür. Şehirden gazetelere giderken solunuzda iki kule yükselir.
Bir tıkla ''tasdix''name verilirTasdix isimli sistem Türkiye''de bir ilki gerçekleştiriyor. Fikir ve sanat eseri sahipleri artık bu sitemi kullanarak belgelerine internet aracılığıyla, eserin oluşturulduğu anda zaman damgası ekleyebilecek ve eserin oluşturulduğu andan itibaren üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığını gösteren, herhangi bir uyuşmazlıkta delil olarak gösterebilecek bir sayısal zaman damgasına sahip olabilecekler. Böylece, hukuki açıdan bu çalışmaların özgün ve kendilerine ait olduğunu kanıtlamaları kolaylaşacak.
İstanbul''a kâğıt üstünde 630 kilometrelik bisiklet yoluŞehir dışına kaçanlar şanslı da önümüzdeki pazar İstanbul''da olan İstanbullular yandı. Kadıköy''de İşçi Partisi''nin, Çağlayan''da Saadet''in, Kazlıçeşme''de de AKP''nin mitingi varmış.
''Cennet Rize'' santral cehennemine dönüşecekFırtına Vadisi, Ikizdere Vadisi derken şimdi de, hidroelektrik santral projeleri Rize''nin genelini içerisine alıyor. Köy dernekleri ve diğer sivil toplum örgütleri, projelerin bütününe karşı çıktıklarını belirtiyor. Suların toplanıp büyük bölümünün kanallardan geçmesinin doğal yaşam için yıkım olacağını belirtiyor. Yaz aylarında suyu azalan derelerin yüzde 30''luk suyla var olmasının olanaksız olduğuna dikkat çeken Rizeliler, projelerin kente katkı sağlamayacağını savunarak baraj yapımı yerine bölgenin turizme açılması gerektiğini savunuyor.
Londra''dan Üsküdar''a trenle durmadanMarmaray Projesi kapsamında denize daldırılan birinci ve ikinci tüplerde incelemelerde bulunan ve yetkililerden bilgi alan Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, ikinci tünelin en uç noktasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Her bir tüpün uzunluğunun 135 metre olduğunu belirten Yılmaz, Üsküdar kıyısından 570 metre İstanbul Boğazı''nın içinde bulunulduğunu, derinliğin de 45 metre olduğunu ifade etti. "Ulaştırma Bakanlığı''nın birçok projesi var ama bu, insanlığa hizmet edecek bir projedir, itibar projesidir. Londra''dan trenle kalkan da buradan faydalanacak, Avrupa''dan gelenler de hiç duraklama yapmadan geçebilecek" diyen Yılmaz, toplam 11 tüpten oluşacak Marmaray''ın, 2011 yılında hizmete başlamasının öngörüldüğünü söyledi.
Tarih: 10 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
''En iyiler listesi''nde 11 Türk oteli varDünya''nın en büyük tur operatörlerinden TUI tarafından seçilen "Dünyanın en iyi 100 oteli" arasına Türkiye''den de 11 otel girdi. TUI Türkiye Product ve Kontrat Müdürü Melih Yetiş, "TUI müşterileri arasında her yıl misafir memnuniyeti en yüksek 100 otel seçiliyor.
Büyükşehir’den Adalar’a 50 yıldır beklenen dev yatırımlarAdalar’ın 50 yıldır özlemini çektiği su, doğalgaz, altyapı ve çevre yatırımları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, “İş yapmaktan temel atma töreni yapamıyoruz. Açılışları da toplu olarak gerçekleştiriyoruz” dedi.
Bakan Koç 7 Harika''yı önemsemediKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Ayasofya Müzesi''nin "dünyanın yeni 7 harikasından biri" olmamasının çok da önemli olmadığını söyledi.
Suudi Arabistan''ın suyunu Yüksel İnşaat taşıyacakYüksel İnşaat, Doğu Bölgesi İsale Hattı Projesi''nin müteahhitlik görevini 384 milyon dolara üstlendi. 29 ayda bitirilmesi planlanan proje, Suudi Arabistan''ın kuzeydoğu sahilinde yer alan Jubail Sanayi Bölgesi''nde yeni yapılacak olan Marafiq Deniz Suyu Arıtma Tesisleri''nde üretilecek olan suyu, Doğu Bölgesi''ndeki Dammam ve El Hobar şehirleri de dahil olmak üzere çeşitli yerleşim birimlerine ulaştıracak.
Petronas''ın mimarı Zorlu için yarışacakZorlu Holding''in, Karayolları arazisinde inşa edeceği Zorlu Center için açtığı proje yarışmasına teklif veren 117 mimarlık bürosundan 14''ü yarışmaya hak kazandı. Yarışmaya hak kazanan 14 büro içinde Cesar Pelli, Ken Yeang, Mario Botta gibi dünyaca ünlü mimarlar yer alıyor. Cesar Pelli, dünyanın en yüksek ikinci binası olan Petronas Kuleleri''nin mimarı olarak tanınıyor. Malezya''nın Kuala Lumpur kentindeki kuleler 452 metre yüksekliğinde.
Praktiker Türkiye''nin ülke müdürlüğü görevi Frank Bednar''ınPraktiker Türkiye''den yapılan açıklamaya göre, 1998 yılından bu yana Praktiker''in yurt dışındaki ofislerinde çeşitli pozisyonlarda çalışan ve 2003 yılından bu yana Praktiker Türkiye''de Satış Direktörü olarak görev yapan Frank Bednar, görevi 2002 yılından bu yana Praktiker Türkiye Ülke Müdürlüğü yapan Werner Müller''den devraldı.
Zorlu, "Zorlu Center" için projelendirme sürecine başladıZorlu Holding''in, Karayolları arazisinde inşa edeceği Zorlu Center için projelendirme süreci başladı. Zorlu Holding''den yapılan açıklamaya göre, İstanbul Zincirlikuyu''da bulunan eski Karayolları arazisine inşa edilecek Zorlu Center için mimari proje yarışmasına katılmaya hak kazanan şirketlerin temsilcileri, arazi incelemesinde bulundu.
Sabiha Gökçen için zorlu ihalede son gülen Limak olduSabiha Gökçen Havalimanı''nın 20 yıllık işletme hakkı için yapılan ihaleyi 1 milyar 932 milyon euroluk teklifle Limak İnşaat Ortak Girişim Grubu kazandı. Yaklaşık 14 saat süren ve kıran kırana geçen ihalede son gülen İbrahim Çeçen''in İçtaş İnşaat firmasını geride bırakan Limak OGG oldu.
UNESCO’dan dünyanın yeni harikalarına tepkiPortekiz’in başkenti Lizbon’da haftasonu açıklanan “Dünyanın 7 Yeni Harikası” listesine Birleşmiş Milletler’den tepki geldi. Özel bir vakfın öncülük ettiği kampanyayla hiçbir ilgisi bulunmadığını vurgulayan UNESCO, listenin belirlenme biçimini eleştirdi.
Ormanlar kavruldu...Türkiye''nin çeşitli noktalarında çıkan orman yangınları, yüzlerce hektar ormanlık alanı yok etti. İzmir''de çıkan büyük çaplı yangın kontrol altına alınırken, çeşitli bölgelerden yangın haberleri gelmeye devam ediyor.
Live Earthİklim değişiklerinin tehlikesi dikkat çekmek için yapılan Live Earth konserine bir dizi ünlü şarkıcı ve grup özel jetleriyle geldiler ve arkalarında tonlarca çöp bırakarak yine jetleriyle ayrıldılar.
Topkapı Sarayı''na gecekondu yapan bekçiye, oturma izniKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Ayasofya''nın ''Dünyanın Yeni Yedi Harikası'' listesine girememesiyle ilgili olarak; "Bu bir sivil toplum örgütünün hareketi, UNESCO''nun değil. Büyütmeye gerek yok." açıklamasını yaptı.
Zorlu Center start aldıZorlu Holding’in, Karayolları arazisinde inşa edeceği Zorlu Center için projelendirme süreci başladı. Zorlu Holding’ten yapılan açıklamaya göre, İstanbul Zincirlikuyu’da bulunan eski Karayolları arazisine inşa edilecek Zorlu Center için mimari proje yarışmasına katılmaya hak kazanan şirketlerin temsilcileri, arazi incelemesinde bulundu.
Turizm cennetleri alev alevBodrum’daki orman yangını geride bir cehennem manzarası bırakırken, Alanya’da çıkan yangın kontrol altına alındı. Erdek’te üç ayrı noktada ve Çeşme’de de makilik alanda yangın çıktı.
Cumhuriyet Döneminin Mimarlık İzleri Gün Işığına ÇıkıyorArkitera Mimarlık Arşivi (ARKİV), günümüzden Cumhuriyet’in kuruluş yıllarına kadar olan zaman diliminin mimarlık uygulamalarını sistematik olarak belgeleyerek bu alandaki önemli bir eksikliği gün ışığına çıkarıyor.
Topbaş: İstanbul kongre kenti olduİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ümraniye’de, Büyükşehir Belediyesince yaptırılan kapalı yüzme havuzunun açılış töreninde, Sarıgazi Belediyesi Kültür Merkezi ve hizmet binası, Hekimbaşı Av Köşkü Restorasyonu, Şile Yolu Yenidoğan Köprülü Kavşağı ve bağlantı yollarının da aralarında bulunduğu toplu açılışları gerçekleştirdi. Törende konuşan Topbaş, bir dünya kenti olan İstanbul’un, Türkiye’nin ekonomisinin yüzde 43’ünü de taşıdığını ifade etti. İstanbul’un bir kongreler kenti haline geldiğini de dile getiren Topbaş, şehrin çehresini değiştirdiklerini ve kaynakları doğru kullanarak meseleleri çözdüklerini kaydetti. Vatandaşların su uyarılarına dikkat ettiği için yüzde 10’lara ulaşan bir tasarruf olduğunu belirten Topbaş, “Bu sevindirici. İdareli kullandığımız takdirde biz su sıkıntısını yaşatmamaya özen gösteriyoruz” dedi.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
Ankara’da çevre skandalıAnkara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü’nün, büyük indüksiyon döküm fabrikalarında 2 bin derecede imhası gereken zirai ilaç atıklarını, Beypazarı ve Ayaş gibi ilçelerde toprağa gömdüğü ve kanalizasyon sistemine verdiği iddia edildi.
Okul rantı ''engel'' tanımıyorEmirgan''da bulunan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi''nin boşaltılması kararına tepki gösteren Altı Nokta Körler Vakfı ve Derneği, merkezin şuanda bulunduğu yerde hizmete devam etmesini sağlamak için eylem ve etkinliklerini arttırdı.
Ya sosyal heyelan ne olacak?Heyelan bölgesi olduğu gerekçesiyle ilk etapta 1968 evin boşaltılmak istendiği Kadifekale’de halk belediyeye güvenmiyor. Topraktaki kaymayı 30 yıldır bölgeye altyapı hizmeti götürülmemesine bağlayan halk, borçlandırılarak TOKİ konutlarına taşınmaya karşı.
Büyükşehir’den Ümraniye’ye de 330 milyon YTL’lik yatırımİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Ümraniye’de gerçekleştirilen Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Alt Geçidi, Şile Yolu Yenidoğan Köprülü Kavşağı, Ümraniye Hatboyu Caddesi Yol ve TEM Otoyolu Üst Geçidi, Sarıgazi Belediye Hizmet Binası ile Ümraniye Kapalı Yüzme Havuzu törenle hizmete alındı.
IC Holding, Bomonti’ye 45 katlı lüks kule dikecekÜnlü mimar Erdal Tusavul ile çalışan IC, 170 milyon dolarlık projede tarihi binayı koruyacak. İstanbul Bomonti Tekel Bira Fabrikası’nın tahsisini 49 yıllığına 60 milyon 250 bin YTL’ye alan IC Holding şirketlerinden IC Antbel, buraya otel, residence ve 3.500 kişilik kongre merkezi yapacak.
Kent Dönüşümünde Büyük Adımİzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Yenileme Projesi kapsamında çok önemli bir adım daha attı. Buca’da oluşturulacak ve 12 ayda bitirilecek 578 konutun temeli törenle atıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Hedefimiz bütün İzmirlilerin layık oldukları sağlıklı konutlarda oturmasıdır” dedi.
Ankara’nın en büyük projesi Redevco’nunBelçika kökenli Redevco Ankara’da alışveriş merkezi aldı. Geçen hafta Kahramanmaraş otogarının ihalesini kaybeden Redevco Ankara’ya odaklandı. Şirket Ankara’da brüt 82 bin 500, net 50 bin metrekare alanlı proje aşamasındaki alışveriş merkezini devraldı.
Morgan Stanley Gazi''de altın madeni bulduİstanbul Gazi Mahallesi’nde metrekaresi 670 YTL’ye arazi alan ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley’e piyango vurdu.
Dağ başını 2 bin 500 dolara satıyorlar Ümraniye''yi Etiler yaptıkİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin şirketlerinden KİPTAŞ''ın Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Ümraniye''de yapımını tamamladıkları 600 lüks konutluk Yeşil Vadi Projesi''nin bölge için referans proje olduğunu ve Ümraniye''nin Anadolu Yakası''nın Etiler semti gibi olduğunu söyledi.
Barış''ı koruma kurulu (mu?) öldürdü!Manşeti okuyup, ''ne alakası var?'' diyenleriniz vardır. Alaka, Mecaz''ı Mürsel''den (hatırlatan benzetme) geliyor. Tüm ülkenin sevdiği genç bir sanatçı, Barış Akarsu trafik kazasında öldü.
Partilerin Çevreyle İlgili Vaatleri Beğenilmedi, Maksat Seçmen Çevreci Zannetsinİyi haber: Küresel ısınma tehlikesi partilerin seçim bildirgelerine ilk kez girdi. Kötü haber: Çevreci örgütler partilerin vaatlerini inandırıcı ve tutarlı bulmadı.
Nehirlerimiz de ''satılıyor''...Telefonda bir ses; kendisini tanıttıktan sonra Petkim''in satılmasına kahroldum. Kazakistan''ın arkasında hangi Rus gücü vardır. Hele Kazakların, Türk işçilerini dövmesi aklıma gelince AKP iktidarı kime hizmet ediyor diye düşünüyorum" diyor. Soru sormaya fırsat vermeden şaşırtıcı bilgiler aktarıyor: "Bu iktidar, Türkiye''nin nehirlerini 3.1 milyar dolar karşılığında 29 yıllığına satıyor; buna devral-işlet demek gerekiyor. Yani en değerli varlığımız, sularımız da gidiyor."
Gitmek mi zor, yoksa kalmak mı?Eminönü Belediyesi''yle tekstil toptancılarını tek çatı altında toplamayı hedefleyen Giyimkent yönetimi tarihi yarımadadaki esnafı taşımak konusunda anlaştı. Ama esnaf onlarla aynı şekilde düşünmüyor.
11 bin kişilik mahkûm şehriSilivri''de içinde 8 adet ''L tipi kapalı cezaevi'' ve bir adet açık cezaevi bulunacak olan "Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusu"nun tamamının 2008''de bitirilmesi hedefleniyor. 10 bin 904 kişi kapasiteli olacak yerleşkede her biri 1333 kişi kapasiteli olan L tipi kapalı cezaevlerinde 61 adet 21 kişilik, 40 adet tek kişilik, 4 adet de 3 kişilik birimler bulunacak. "F tipi" yüksek güvenlikli kapalı cezaevlerinde kalması gerekmeyen mahkûmların konulması planlanan "L tipi" cezaevlerinin her birinde 2 açık ve bir kapalı spor alanı, konferans salonu, kütüphane ve iş atölyeleri bulunacak. Girişlerin "göz biyometrisi taraması" ile gerçekleştirilecek olan yerleşkede kişi ve eşya giriş çıkışları sırasında X-ray cihazları da kullanılacak.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Vahşet bu ülkeye bazen Medeni Kanun''la geliyor500 iğde, 390 kavak, 325 söğüt, 326 kayısı, 5 dut ağacı, toplam 1546 ağaç. Malatya''nın Yazıhan ilçesinde bu ağaçlar, hukuku uygun biçimde, bir gecede kal ediliyor.
Hasankeyf''i baraj mağdurları kazacakTarihi Hasankeyf ilçesinin yüzde 80''ini sualtında bırakacak olan ve uluslararası alanda tartışma yaratan Ilısu Barajı''na kredi veren Avusturya, Almanya ve İsviçre''deki üç kredi kuruluşu, verilecek kredinin şartlarını 175 sayfalık matabakat zaptıyla garanti altına aldı.
''Hasankeyf''te her şey bitmiş değil''Ilısu Barajı için yeniden kredi bulununca ''Bu iş bitti'' havası yaratılmaya çalışıldığını söyleyen sivil toplum kuruluşları ve çevreciler ''Böyle bir şey yok. Baraj yapılsa bile açılamaz'' diyor.
Liselilerin İstanbul''a müdahale hakkıYaz geldi. İstanbul''da kültür tartışmaları yatışır gibi oldu. AKM konusu rafa kalkmadı. Konuşmalar, çalışmalar derinden sürüyor.
Aydınlılar teleferiğe binmek için İzmir''e gitmeyecekAydın Belediyesi, Pınarbaşı mesire alanı ile Aytepe arasını teleferikle birbirine bağlayacak. Pınarbaşı''nda teleferik kalkış istasyonunun temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanı İlhami Ortekin, "Belediyecilik, sadece sokak temizlemek ve içme suyu temin etmek değildir. Klasik belediyecilik yerine Aydın''a ivme kazandıracak bir anlayışla çalışıyoruz." dedi. Temel atma törenine Aydın Vali Yardımcısı Mesut Kırcalı ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Kırcalı, Aydınlıların her türlü hizmete layık olduğunu, bu modern değişikliklerin aydın insanların yaşadığı Aydın''ı dünya şehri yapacağını söyledi. Aydın''ı 100 dönümlük bir mesire alanına kavuşturacakları müjdesini veren Başkan Ortekin ise, "Aydınlı hemşehrilerimizin, teleferik görmek için İzmir Balçova ya da Uludağ''a gitmesine gerek kalmayacak." şeklinde konuştu. Projenin yapımını üstlenen firmanın sahibi Orhan Yılmaz, Ortekin''in isteği üzerine projenin 29 Ekim 2007 tarihinde bitirileceğini söyledi. Pınarbaşı ile Aytepe''yi bağlayacak teleferik hattının uzunluğu 560 metre olacak. Teleferik, 5 dakikalık sürede iki nokta arasındaki turunu tamamlayacak. Bir saate 216 kişi yukarıya ve aşağıya varacak. Gondollar üç kişilik iki bölüm olarak 6 kişilik olacak.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
ADASU''dan 6 ayda 12 milyon YTL''lik altyapıAdapazarı Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) Genel Müdürü Rüstem Keleş, 2007 yılının ilk yarısında 35 bin metre uzunluğunda içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapı şebeke inşaatı gerçekleştirdiklerini söyledi. Keleş, 2007''nin ilk yarısında hayata geçirilen 72 altyapı projesinin maliyetinin ise 12 milyon YTL olduğunu belirtti. Keleş, yaptığı yazılı açıklamada, 2007 yılının ilk yarısında önemli altyapı projelerine imza attıklarını kaydetti. Yılın ilk yarısında 72 altyapı projesinin hayata geçirildiğini kaydeden Keleş, ocak-haziran ayları arasında 35 bin metre uzunluğunda altyapı inşaatı gerçekleştirdiklerini ve bu projelerin maliyetinin 12 milyon YTL olduğunu ifade etti. Bu yıl içerisinde gerçekleştirdikleri en önemli projenin içmesuyu projesi olduğunu anlatan Keleş, bu dönem içersinde 18 kilometre uzunluğunda içmesuyu şebeke inşaatını tamamladıklarını dile getirdi.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Küresel ısınmadan bihaber toplumKüresel ısınmadan ötürü artan çevre duyarlığına karşı dünya, bizde de NTV''de yayınlanan ''Live Earth'' konserleriyle ayağa kalkarken bizler İstanbul''u bu konser serisine dahil etme becerisini gösteremedik.
Yozgat''a 86 milyon YTL''lik termal tesisŞatıroğlu Şirketler Grubu, Yozgat Boğazlıyan''a 86 milyon YTL''ye mal olacak bir ''termal şehir'' yapacağını açıkladı.
İstanbul''un merkezine Klassis Otel açılacakİstanbul''da lüks otel yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Sheraton''un 3 otel, Rixos''un 2 otel açacağı İstanbul''da şimdi de Hamoğlu Holding yeni bir Klassis Otel yapacağını açıkladı.
Sincabın oy hakkı yok...Farkında mısınız; siyasi partilerin dillerinde çevre-doğa yok...Seçim bildirgelerindeki birkaç göstermelik satır dışında denizler, göller, ırmaklar, ormanlar, yaylalar, sulaklar onları ilgilendirmiyor.
İstanbul''u Melen kurtaracakDSİ (Devlet Su İşleri), Büyük Melen Suyu''nu yılbaşından önce İstanbul''a akıtmaya çalışıyor. Büyük Melen Deresi''nden gelecek su İstanbul''un su sorununu çözecek.
Tarihi Buldan evleri korumaya alınıyorOsmanlı padişahlarından Yıldırım Bayezid''in kızına gelinlik, padişah Genç Osman''a gömlek dokumasıyla ünlenen Denizli''nin Buldan ilçesi tarihine sahip çıkıyor.
Erciş Belediyesi, TOKİ''ye arsa tahsis ettiVan''ın Erciş Belediye Başkanı ve Vangölü Belediyeler Birliği Başkanı Fatih Çiftçi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı''nca yaptırılan konut ve sosyal tesislerin arazisinin tamamının belediye tarafından verildiğini söyledi. Belediyenin misafirhanesinde konu ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Çiftçi, yeşil Erciş''in daha modern bir yapıya sahip olması için ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini söyledi. Daha önce yapılan 228 konut için belediyenin Karataşlar mevkiinde yer tahsisi yaptığını belirten Başkan Çiftçi, daha son yapılan 304 konut ile henüz temeli atılmayan 400 konutluk 3. etap için de, belediyenin aynı yer arazi tahsis ettiğini belirtti. Yapılan konutlar için imar tadilatının TOKİ''nin isteği doğrultusunda yeniden düzenlendiğini söyleyen Başkan Çiftçi, yol olarak bırakılan yaklaşık 50 dekarlık arazinin ise yeşil alan olarak kullandığını vurguladı. Çiftçi, "Konut ve sosyal donatının yapıldığı ada ve parselin tamamını Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''na bildirdik. Yapılacak konutlar zemin artı üç olacak." dedi.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: İsmail Kerez
"Kirlilik, Karadeniz''in ekosistemini değiştirdi"Avrupa, Sovyetler Birliği ve Balkan ülkelerinin Tuna Nehri aracılığı ile getirdiği atıklar başta olmak üzere yerel kaynaklı faktörlerin, son yıllarda Karadeniz''in kirlenmesinde büyük etkisi olduğu belirtiliyor. 8 bin 350 kilometre uzunluğunda kıyı şeridine sahip Karadeniz''de gittikçe artan bu kirliliğin denizin ekosisteminde aşırı değişimlere yol açtığına dikkat çeken bilim adamları, denizde oksijenleşen alanın her yıl büyüdüğünü, artan bakterilerin de canlı türlerinin neslinin tükenmesine sebep olduğu uyarısında bulundu. ''Sinop kıyılarında deniz kirliliğine genel bakış'' konulu bir araştırma yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sinop Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilgiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Bat, sınır ötesi ve yerel faktörlerden oluşan etkenlerin Karadeniz''i kirletmeye devam ettiğini dile getirdi.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Fatih Yalçıner
İçinden ırmak geçen şehir: AmasyaAhşap Amasya evleri şehre sıra dışı bir lirizm katıyor. Irmak kenarında sıralanmış bu evlerin bir kısmı bugün pansiyon ve otel olarak kullanılıyor.
Yurtta kalmak yerine krediyle ev alıyorlarGayrimenkul sektörünün büyümesine bağlı olarak üniversite çevrelerindeki konut projelerinin artmasıyla, okumak için İstanbul’a gelen öğrenciler konut kiralamak veya yurtta kalmak yerine uzun vadeli krediyle ev almaya başladı.
"Zeugma''daki bilimsel çalışmalar bu yıl 25 kişilik ekiple yapılacak"Zeugma Antik Kenti''nde bu yıl gerçekleştirilecek bilimsel kazı ve çalışmalara önümüzdeki hafta içinde başlanacağı bildirildi. Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, yaptığı açıklamada, antik kentte bu yıl yapmayı planladıkları bilimsel çalışmaları 25 kişilik bir ekiple yapacaklarını söyledi.
Kızıltepe hükümet konağı 65 bin YTL''ye restore edildiMardin''in Kızıltepe ilçesinde hükümet konağı 65 bin YTL harcanarak restore edildi. Kızıltepe kaymakamlığı binasında daha önce adliyenin de bulunduğunu belirten Kızıltepe Kaymakamı Fecri Fikret Çelik adliyenin yeni binaya taşınmasıyla binayı yeniden düzenlediklerini söyledi.
Osmangazi, yeni bir parka daha kavuştuBursa''nın Osmangazi ilçesinde belediye tarafından yapılan Kemerçeşme Itır Parkı hizmete açıldı. Yoğun yapılaşma sebebiyle sosyal tesis yapacak yer bulunamayan Kemerçeşme Mahallesi''nde 4 parseli kamulaştıran Osmangazi Belediyesi, elde edilen yaklaşık bin metrekarelik alanı çocuk oyun parkı yaptı.
Tarihi binalar koruma altına alındıManisa''nın Salihli ilçesinde, tarihî binalar koruma altına alındı. Aralarında kaymakamlık, Sol ve Sağ Sahil Sulama birlikleri, Altınordu İlköğretim Okulu, Devlet Demir Yolları binaları ve bir kapının da bulunduğu 18 tarihî bina tescillendi. İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu''nun tespit ettiği yapılar, belediye meclisinin kararıyla tescil altına alındı.
Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Durdurun treni Bizans’ta inecek varAslında, İstanbul metro projesi 1870’te Abdülmecit zamanına kadar gidiyor. Yüz otuz yıllık bir proje. Dolaştığım sergide, Abdülmecit’in projesini görüyorum. 130-140 yıl sonra, şimdi benzer bir proje, yeni teknolojiyle karşımda.
Biz olmasak konut fiyatları 5''e katlanırİnşaat sektörü temsilcilerinin "TOKİ ve Kiptaş haksız rekabet ediyor. Konut yapmaktan vazgeçsin" eleştirisine İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin konut projeleri üreten şirketi Kiptaş''tan cevap geldi. Kiptaş Genel Müdürü Yıldırım, "Konut fiyatları seçimlerden sonra yükselir." dedi.
Orman yakan insanBodrum, Manavgat ve Denizli''de orman yangınları... Dün de İzmir''de dört yerde yangın çıktı. Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Bodrum''daki orman yangınının "sigara izmaritinden" kaynaklandığını söylüyor.
Elektriksiz hastaneyi Erdoğan açtıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Haziran’da Balıkesir’de, aralarında Ayvalık Altınova’da dokuz yıldır hizmete girmesi beklenen, üç katlı 100 yataklı Alaattin Süberoğlu Devlet Hastanesi’nin de bulunduğu 440 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi.
Bizim otellerimizde en az 7 gün kalmak zorunlu olacakSinpaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, İstanbul’da üç rezidans otel ve üç yeni alışveriş merkezi yapacak. Asgari 7 gün konaklanabilecek rezidans otellerdeki süitler ortalama 6 ay süreyle kiralanacak.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.