Haberler

10 Temmuz 2009, Cuma

Arkitera.com''un RekortmenleriArkitera.com''un Rekortmenleri2010 yılında 10. yaşını kutlayacak olan Arkitera.com, Türkiye''nin en çok takip edilen mimarlık yayını olma unvanını uzun süredir elinde tutuyor. Alexa''ya göre Arkitera.com, Mimarlık, İnşaat ve Bilgi Kaynakları olmak üzere toplam 3 kategoride birinci konumda. Google Analytics de Alexa gibi internet sitelerinin istatistiki bilgi elde etmek için kullandığı bir başka kaynak. Google Analytics Arkitera.com''un ziyaretçi sayısı, sayfa gösterimi gibi bilgilerinin yanında farklı verilere ulaşmak için de kullanılıyor. Haberin Devamı
Seyrantepe''de son teklif 27 Temmuz''daSeyrantepe''de son teklif 27 Temmuz''daTOKİ, firmaların, tanıtım dosyaları ile birlikte 17 Temmuz''a kadar idareye başvurmasını istemişti.
Prenses mezarı bulunduPrenses mezarı bulunduÇanakkale''nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyü sınırları içinde yer alan Parion Antik Kenti''nde ortaya çıkarılan ve bir prensese ait olduğu sanılan lahit mezarın içinde altın taç parçaları, küpeler ve yüzükler bulundu.
Boğaz''ı geçen Melen Tüneli dünyada ilk su tüneli olacakBoğaz''ı geçen Melen Tüneli dünyada ilk su tüneli olacakMelen Çayı''ndan İstanbul''a yılda 1 milyar 180 milyon metreküp suyu taşıyacak olan projenin en önemli safhalarından biri olan Sarıyer-Derbent ile Beykoz-Ortaçeşme arasındaki Boğaz geçiş tüneli basına tanıtıldı.
Güneş enerjisi destekli klimalar geliyorGüneş enerjisi destekli klimalar geliyor2014''de bir milyar dolar ciro hedeflediklerini belirten Arçelik-LG Klima Sanayi GM Bulgurlu, klimaları önümüzdeki yıl piyasaya sunacaklarını açıkladı.
Eseri habersiz değiştirildi 25 bin TL tazminat kazandıEseri habersiz değiştirildi 25 bin TL tazminat kazandıGüzey, kendisine ait Deniz Şehitleri Anıtı habersiz olarak değiştirilince, Deniz Ticaret Odası''na dava açtı.
"Deutsche Bank Urban Age Award" Bu Yıl İstanbul''u Seçti"Deutsche Bank Urban Age Award" Bu Yıl İstanbul''u Seçti6 Temmuz 2009 Pazartesi günü İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü''nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında Urban Age Yöneticisi ve London School of Economics Şehircilik ve Mimarlık Profesörü Ricky Burdett, Deutsche Bank Alfred Herrhausen Society Koordinatörü Ute Weiland ve Demet Mutman, ödülün konsepti, kapsamı ve şartları hakkında bilgi verdiler.
İstanbul''un tarihi okulları satılıyor mu?İstanbul''un tarihi okulları satılıyor mu?İstanbul''un en değerli semtlerindeki tarihi okul binalarının satılması gündemde. Milli Eğitim Bakanlığı, bu yönde bir çalışma olmadığını açıkladı ama İstanbul Valiliği aynı görüşte değil.
Adı Dubai''de yaşayacakAdı Dubai''de yaşayacakBirleşik Arap Emirlikleri''nin finansal merkezi Dubai''de yapılması planlanan bir kuleye, 2007''de 71 yaşında ölen İtalyan tenör Luciano Pavarotti''nin isminin verileceği açıklandı.
Minare duvarda cami bodrumdaMinare duvarda cami bodrumdaVan’ın Kazım Karabekir Caddesi’ndeki Soydan İş Merkezi’nin duvarında bir minare yükseliyor. Cami ise iş hanının bodrumunda bulunuyor.
Tarih: 9 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
''Metrekare dönemi bitti şimdi metreküple uğraşıyoruz''''Metrekare dönemi bitti şimdi metreküple uğraşıyoruz''Tabanlıoğlu Mimarlık''ın ortaklarından Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, yüksek tavanlarla mimariyi üçüncü boyuta taşıdıklarını söylerken konutlarda yeni trendin birbiri ile geçişi olan alanlar yaratmak olduğunu belirtiyor.
Tasarımla İlgili Her Kural Gülünç Müdür?Tasarımla İlgili Her Kural Gülünç Müdür?Tasarım dünyası, görünüşe göre asla sonu gelmeyecek olan sayısız kuralların içinde boğuluyor. "Biçim İşlevi İzler", "Basit İyidir" ve "Az Çoktur" gibi saptamalardan oluşan kurallar listesi, uzayıp gidiyor. Tasarım, gerçekten de sınır tanımıyor ve hal böyleyken yaratıcılığı birkaç eski kurala bağlı kalarak kısıtlamak kulağa gülünç geliyor. Yine de, bazı kuralların da her tasarımcının saygı duyması ve gözetmesi gereken temel prensipler olma ihtimali yüksek. Ancak içlerinden bir tanesi, muhtemelen mimarlara oldukça tanıdık gelecek: "Son dakikaya bırak."
Kadıköy-Kartal Metrosu 2011’de hizmete girecekKadıköy-Kartal Metrosu 2011’de hizmete girecekİnşaatı hızla devam eden Kadıköy-Kartal Metrosu''nu 2011''de hizmete almayı planladıklarını açıklayan Başkan Topbaş, Kaynarca''ya kadar uzatılan metronun Kadıköy-Pendik arasını 35 dakikaya indireceğini, Marmaray ile entegre olacak bu hatla Maslak, havalimanı ve Yenikapı''ya da hızlı ve konforlu ulaşım imkanı olacağını söyledi.
Eroğlu: Hasankeyf bizim kalbimizdeEroğlu: Hasankeyf bizim kalbimizde''Hasankeyf''in kurtuluşu için llısu fırsattır'' diyen Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Türkiye''nin barajı kendi başına yapmaya kararlı olduğunu tekrarladı.
Hayalet kentte dünyayı kurtaracaklarHayalet kentte dünyayı kurtaracaklarDünyanın en zengin ülkelerinin liderleri G-8 Zirvesi için İtalya''nın L''Aquila şehrinde buluştu. Liderler iklim ve ekonomi konularını masaya yatıracak. Zirvenin düzenlendiği, Nisan''da depremle sarsılan kentte neredeyse kimse yaşamıyor.
Gökdelen Projeleri BeklemedeGökdelen Projeleri Beklemede"Askıda" geçtiğimiz aylarda dünyadaki pek çok mimarlık ofisinde belki de en sık duyulan deyiş oldu. İlk bakışta ufak bir erteleme olarak görünen durum, aslında çalışan durumdaki bir bahçe hortumunun üzerine basmak olarak tanımlanabilir. Kesinti kısa sürelidir. Ya proje gerçekleşme evresine hızlı geçer ya da hortum patlar ve proje sona erer. Projelerin askıya alınmasının istihdam konusunda da etkisi ciddi. Niş market ürünü olan "gökdelen" dünya çapında 280.000 kişilik istihdam kaybına neden olabilir.
YTÜ Interaktif Medya Tasarımı (IMT) Tezli Yüksek Lisans Programı Başvuruları Ağustos''ta BaşlıyorYıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnteraktif Medya Tasarımı (IMT) Tezli Yüksek Lisans Programı, 2009 - 2010 akademik yılında 3 öğrenci kabul edecek.
Karşıyaka Tünelleri yine tamamlanamıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi kapsamında yapımını sürdürdüğü tünel ve 4 istasyonun yarım kalan işleri için çıktığı ihale bu kez de yargıya takıldı.
İhsaniye''ye altın gerdanlıkKocaeli Büyükşehir Belediyesi, İhsaniye de yıllardır çöp alanı olarak kullanılan sahil kısmında başlattığı park alanı çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.
"İstanbul''da üçüncü köprü bir zaruretti"Bakan Eroğlu, köprü yapımında Bakanlığın ormanlara zarar verilmemesi konusunda gerekli bütün çalışmaları yapacağını belirtti.
Kadıköy-Kartal metrosu 2011''de yolcu taşıyacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2010 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan Kadıköy-Kartal metro hattında, 2011 yılının ilk yarısından itibaren yolcu taşınmaya başlanacağını bildirdi.
İstanbul''u kültür başkenti yapmak için 2 bin proje başvurdu, 281''i kabul edildiİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç hem gelen projeler hakkında bilgi verdi, hem de eleştirileri cevapladı. Projesi kabul edilmeyen bir sanatçı toplantıda protestoda bulundu.
Kiptaş''tan metroya sıfır dairelerSatışları başlayan Başakşehir Metrokent''in, İstanbul metrosu ile bağlantıya sahip olacağı böylece sakinlerine ulaşım kolaylığı sağlayacağı vurgulandı.
"Küresel Isınma Üzerine Küresel Konferans" sona erdiİstanbul''da düzenlenen, 49 ülkeden 247 bildirinin sunulduğu ve 300''den fazla bilim insanının yanında çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin katıldığı ''''Küresel Isınma Üzerine Küresel Konferans'''' sona erdi.
Bursa''ya hayran kaldılarDünya Kaleli Kentler Birliği Başkanı John Price, ekim ayında yapılacak birlik toplantısı öncesinde surlarını ve tarihi mekanlarını gezdiği Bursa''ya hayran kaldı.
Emirsultan projesi hızla ilerliyorBursa''nın önemli manevi değerlerinden Emir Sultan''ın cami, türbe ve civarındaki kültürel değerleri ön plana çıkaracak, yaşanan otopark sıkıntısını giderecek proje yapılan revizyonun ardından hızla ilerliyor.
''2 derece'' uzlaşmasıSanayileşmiş ülkelerin oluşturduğu G8 grubunun İtalya''daki liderler zirvesinde, iklim değişikliğiyle mücadele yolunda önemli bir karar alındı.
Bazilika''da kazılar başlıyorDerecik Köyü''nde tesadüfen bulunan Bizans Dönemi''nden kalma bin 600 yıllık Bazilika''daki kazılar uzman ekipler tarafından yeniden başlıyor.
Son moda arenaTürkiye''de insanların toplandığı sosyal ortamlara son dönemde konulan en gözde isim ''''Arena'''' oluyor. Kitlelerin bir araya gelip, birtakım sosyal aktiviteleri takip ettiği stat, spor salonu ve konser alanları gibi yerlere verilen ''''Arena'''' ismi son dönemin en gözde ismi oldu.
Van''da bisiklet günleri"Bisikletime Biniyorum Doğayı Koruyorum" projesi kapsamında Avrupa''nın çeşitli ülkelerinden gelen 15 üniversite öğrencisi, bisiklet kullanımına dikkat çekmek amacıyla Van''da pedal çeviriyor.
Termik santrale karşı kampanyaİskenderun Çevre Koruma Derneği ile Erzin Çevre Koruma Derneği üyeleri, İskenderun Körfezi’ne kurulması planlanan termik santrale karşı imza kampanyasını sürdürüyor. İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Aylin Canpolat Ödemiş, sahilde kurdukları çadırda imza kampanyasını sürdürdüklerini belirterek, şu ana kadar toplanan imza sayısının 6 bini aştığını söyledi. Ödemiş, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun web sayfasından aldığımız bilgilere göre, İskenderun Körfezi ve çevresinde 4 tanesine lisans izni verilmiş, 10 tanesinin ise lisans baş vurusu yapılmış 14 termik santral planlanmaktadır. Erzin Gönüllüleri Derneği ve İskenderun Çevre Koruma Derneği olarak termik santrallere karşı hukuki mücadelemiz sürecek” dedi.
Tarih: 10 Temmuz 2009 Kaynak: Evrensel
Gözde okullar satılıyorİstanbul Valisi Muammer Güler itiraf etti. Vali, İstanbul''un en gözde okullarının da aralarında bulunduğu 22 okulun satılacağını duyurdu.
Yatırımlarla yaşanabilir kent olduKazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, hükümet ve Büyükşehir Belediyesi''nin ilçeye yatırımlarını övdü, Ankara''nın en çok yatırım alan üçüncü ilçesi olduklarını açıkladı.
‘İstanbul Avrupa Başkenti’nde 2 milyar dolarlık proje rekoruİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''na parasal büyüklükleri toplam 2 milyar doları bulan 1990 adet proje başvurusu oldu. Şu ana kadar kabul edilen 281 projenin bütçesi ise yaklaşık 258 milyon TL. Ajansın Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul''un Avrupa''nın kültür başkenti olmasını bir yıllık maç gibi görmediklerini söyledi.
Bir gece ansızın üçüncü köprüÖzeleştiri zamanı. Beni hâlâ rahatsız eden, unutamadığım iki sosyal hatam var.
Kişilerin ve sivil toplum kuruluşlarının önemiIlısu Barajı yapılacak mı? Tarihe, arkeolojiye önem veriyor muyuz? Evet ya da hayır yanıtını vermek mümkün değil.
Yurtdışı müteahhitlere Güneydoğu teşviki geliyorBüyük müteahhitler denince, yıllık iş hacmi 1 milyar dolar ve üzeri olanlar anlaşılır ki, bunların sayısının da sektörün ilk 23 firmasıyla sınırlı olduğunu söyleyebiliriz.
Adalar şiirini yitirdiSit alanı olmasına rağmen üç adada 700 adet yıkılması gereken kaçak yapı var. Yıllardır çıkar ilişkileri sayesinde yıkılamamış. Ancak, Ada Belediye Başkanı Farsakoğlu, önümüzdeki yıllar için bu rant hastalığını yenmekte kararlı.
Tulip Turkuaz satışa çıktıProje dünyanın en önemli 10 mimarından biri olarak gösterilen Ken Yeang tarafından tasarlanmıştı.
TOKİ lüks tatil köyü yapacakSahil bölgelerindeki bazı Hazine arazileri TOKİ''ye devredildi. TOKİ buraya yabancılara yönelik yazlık villalar inşa edecek. Maliye''ye pay verildikten sonra kalan parayla dar gelirlilere konut yapılacak.
Uzaylı metrobüsler geliyor...Başta Genel Müdür Mehmet Öztürk olmak üzere metrobüs sisteminde aksaklıklar olduğunu kabul eden İETT, yenilikler için kolları sıvadı. İstanbul''un metrobüsleri artık uyduyla uzaydan yönetilecek.
İnşaat kesiminde daralmaKrizle beraber iktisatçı fıkralarında gözle görülür bir artış var. Sevgili dostum Tavit Köletavitoğlu''ndan aldığım SMS''i sizinle paylaşmak istiyorum. "Dün öngördüklerinin bugün neden gerçekleşmediğini yarın açıklayabilen kişiye ‘iktisatçı'' denir."
Atakule''de ''blok satış'' için bilgi odası süreci başladıAtakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş''nin yüzde 51 çoğunluk hisselerinin satışında ön teklifi veren yatırımcılarla bilgi odası sürecinin başlatıldığı duyuruldu.
Fransız Lafarge, Van Çimento’yu 33 milyon Euro’ya Aşkale’ye sattıTürkiye''nin "En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu" listesinde yer alan Aşkale Çimento, Fransız çimento devi Lafarge Grubu''ndan Van Çimento''yu 33 milyon Euro''ya satın aldı. Aşkale Çimento Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, uzun süredir görüşmeler yaptıkları Lafarge Grubu ile anlaştıklarını açıkladı. Yücelik, mütevazı bir ortaklıkla 16 yıl önce yola çıkan Aşkale Çimento''nun, Van Çimento ile birlikte gücüne güç kattığını ifade etti.
Bakan rest çekti, Ilısu için yeni formül aranıyorAlmanya, Avusturya ve İsviçre''nin kredi vermekten vazgeçtiği Ilısu Barajı için Çevre ve Orman Bakanlığı, konsorsiyumun kararını bekliyor. Bakan Veysel Eroğlu, "Barajı yapmak için herhangi bir desteğe ihtiyacımız yok" derken, yeni kredi bulunup bulunamayacağı, ve çalışmalara nasıl devam edileceğine ilişkin yeni bir yol haritası çizileceği öğrenildi.
Aliağa planlamanın geleceğine yön veriyor9 Eylül Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama öğrencileri 1 yıl boyunca Aliağa''yı inceleyecek. Öğrencilerin Aliağa''daki 10 günlük saha çalışması başladı.
Tarihî Sümbüllü Konak, Bursalıların hizmetine açılacakBursa''da, tarihî Sümbüllü Bahçe Konağı''nın inşaatında son aşamaya gelindi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, inşaatı hızla devam eden Sümbüllü Bahçe Konağı''nda incelemelerde bulundu.
Van Çimento, Aşkale''nin olduDoğu''nun sanayi lokomotifi olarak gösterilen Aşkale Çimento, Fransız çimento devi Lafarge grubundan Van Çimento''yu satın aldı. Aşkale Çimento Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, uzun süredir görüşmeler yaptıkları Lafarge ile anlaşarak Van Çimento''yu 33 milyon Euro''ya satın aldıklarını açıkladı. Satış sözleşmesinin imzalandığını belirten Yücelik, mütevazı bir ortaklıkla 16 yıl önce yola çıkan Aşkale Çimento''nun, Van Çimento ile birlikte gücüne güç kattığını ifade etti. Aşkale Çimento''nun, Erzurum, Trabzon, Erzincan, Gümüşhane ve Ağrı''da tesisleri bulunuyor. Lütfü Yücelik, ihracata odaklandıklarını vurgularken, "Bizim için ihracat çok önemli. Trabzon Çimento ile birlikte bu anlamda güzel adımlar attık. Van Çimento ise ihracat noktasındaki hedeflerimizi pekiştirecek. Hedefimiz İran ve Türk cumhuriyetlerine daha fazla ütün satmak." dedi.
Tarih: 9 Temmuz 2009 Kaynak: Zaman
Metro, Sabiha Gökçen''e kadar uzuyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, metro çalışmalarının Sabiha Gökçen Havaalanı''na kadar uzatılması için proje çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.
YKS''den "Bandırma AVM" ile ilgili AçıklamaYKS Tesis Yönetim Hizmetleri AŞ, 06 Temmuz 2009 tarihli Taraf gazetesinde yer alan "Gayrimenkul Yatırımcısı Tam Siper" başlıklı haberde geçen Bandırma''daki Alışveriş Merkezi''nin yatırımından vazgeçildiğine ilişkin bilginin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.