Haberler

10 Haziran 2009, Çarşamba

Geleceğin Ürünü: BioplastikGeleceğin Ürünü: BioplastikKüçük bir düşünce egzersizi yapalım ve geçtiğimiz ay New York''ta, 21. Uluslararası Çağdaş Mobilya Fuarı''nın düzenlendiği Javits Center''ın koridorlarını bir kere daha turlayalım: Koridorlarda gördüğünüz bütün o plastik mobilyaların, rengarenk polipropilen sandalyelerin ya da polyester elyaf dolgulu yastıkların, yaklaşık 100 yıl boyunca etrafta olacağını düşünün. Hatta belki de binlerce yıl boyunca... Bir an için gözünüze ilişen bütün o modern mobilyalar "yarın" çöplükleri dolduruyor olacak. Haberin Devamı
Havada eylemHavada eylemBir Greenpeace eylemcisi Türkiye''de bulunan bir kömürlü termik santral üzerinde uçtu. Üzerinde ‘Stop CO2'' yazılı olan bir pankart taşıyan Greenpeace eylemcisi, Bonn''daki müzakerecileri ve sorumsuz enerji politikasıyla hızla artan karbon salımlarına yenilerini eklemek üzere olan Türk hükümetini sorumlu davranmaya çağırdı.
Rüzgar HasadıRüzgar HasadıÜç genç Fransız tasarımcı varolan altyapı sistemlerini kullanarak temiz enerji elde edilebilecek dahice bir proje geliştirdiler. Fransa''yı baştan sona son hızla kateden hızlı trenin camından, kırlardaki düzlüklerde elektrik kuleleri ve bir balerin gibi parmak ucunda uçuverecekmiş gibi görünen rüzgar tirbünleri izleniyor. Yolculuk sırasında birçok yolcu ya yanındaki yolcuyla konuşuyor ya da burnunu gazeteye gömüyor. Ama üç genç tasarımcı için bu manzara, geleceğe bir bakış. Rüzgar türbinleri ve elektrik direkleri, neredeyse bütün enerji kaynakları nükleer enerjiye dayanan bir ülkenin, tesisatı yenilenerek yeni bir enerji elde etme yöntemi elde edebileceğinin işareti. Nicola Delon projenin ortaya çıkışını şöyle anlatıyor: “Trene ne zaman binsek bu rüzgar türbinlerini ve elektrik direklerini görürdük ve şunu düşünürdük: İkisi de burada, bir araya getiremez miyiz?”
Kınalıada’nın çirkin ‘boynuz’ları söküldüKınalıada’nın çirkin ‘boynuz’ları söküldüKınalıada’daki 12 adet televizyon ve radyo anteni verici kulelerinin sökümüne başlandı. Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, söküm işlemi öncesinde yaptığı konuşmada, “18 senedir Kınalıada’da bulunan kuleler hem görüntü kirliliği hem de çevreye yaydıkları elektromanyetik radyasyonla halk sağlığı için olumsuz etki oluşturuyordu. Özellikle hamile kadınlarımız için ciddi bir tehlikeydi. Adalar’a gelmeye çekiniyorlardı. Bundan sonra tersi olacak. Herkes çocuklarıyla birlikte buralara rahatlıkla gelebilecek” dedi. Kulelerin İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 6 Eylül 1996 tarihli 8642 sayılı kararına karşın bugüne kadar kendinden önceki belediye başkanları tarafından sökülmediğini belirten Farsakoğlu “Ağustos ayına kadar yedi veya sekiz tanesini sökmeyi planlıyoruz” dedi.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Taraf Yazan: İbrahim Günel
Güllük''te deniz molozla doldurulduGüllük''te deniz molozla doldurulduMuğla Güllük''te büyük inşaat şirketlerinden birisi kıyıya hafriyat döktü ve denize dolgu yaptı. Kıyıya dökülen molozların bir kısmı kaldırıldı.
Bodrum 44 yılda böyle betonlaştıBodrum 44 yılda böyle betonlaştıMuğla''nın eğlence ve tatil cenneti Bodrum İlçesi''nin nasıl betonlaştığı, fotoğraflarla ortaya çıktı.
Ben bir baz ağacıyım Bakırköy''de, ne sen bunun farkındasın ne polis farkındaBen bir baz ağacıyım Bakırköy''de, ne sen bunun farkındasın ne polis farkındaFotoğrafta gördüğünüz aslında bir ağaç değil. İstanbul Bakırköy''de bir hastanenin bahçesine dikilmiş ve kaldırılamayan bu plastik ağaç bir baz istasyonu.
Astana Arena''nın Cephesi ÖdüllendirildiAstana Arena''nın Cephesi ÖdüllendirildiTabanlıoğlu Mimarlık, Uluslararası Trimo Mimarlık Ödülleri kapsamında Kazakistan''daki Astana Arena projesiyle "Efficient Design of the Façade Shell" kategorisinde tema ödülü aldı.
Material Connexion Mimar ve Tasarımcılarla addresistanbul''da BuluşuyorMaterial Connexion Mimar ve Tasarımcılarla addresistanbul''da BuluşuyorDünyanın yenilikçi malzemeler konusundaki en önemli araştırma merkezi olan Material Connexion''ın sergisi 18 Haziran - 31 Temmuz 2009 tarihleri arasında addresistanbul Ev Dekorasyon Merkezi''nde ilk defa Türk tasarım dünyası ile buluşacak.
Venedik Bienali''nde Türk Pavyonu''na İlgi BüyükVenedik Bienali''nde Türk Pavyonu''na İlgi BüyükVenedik Bienali 53. Uluslararası Sanat Sergisi, Daniel Birnbaum''um küratörlüğünde "Dünyalar Yapmak" başlığıyla 07 Haziran 2009 tarihinde sanatseverlerin ziyaretine açıldı.
İşte İstanbul''un yeni vapurlarıİşte İstanbul''un yeni vapurlarıİstanbullular''ın "Haydi İstanbul Vapurunu Seç" kampanyasında 8 model arasından belirlediği 4 numaralı şehir hatları vapurundan "Beyoğlu" ve "Kadıköy" ismi verilen 2 vapur daha sefere başladı.
Bir Kenti Keşfetmenin Farklı YoluBir Kenti Keşfetmenin Farklı YoluKentsel Keşif, kamusal ve endüstriyel alanların görünmeyen, herkesin giremediği bölgelerine ya da tamamen terkedilmiş binalara yapılan ziyaretlere deniyor. Bir çeşit şehir turu da sayılabilecek bu keşifler rehber, iki katlı otobüs, harita ya da yönlendirmeler olmadan, sıradan insanların gidemeyeceği yerlere yapılıyor. Kaşifler için terkedilmiş binalar, faaliyette olan binaların yasak bölgeleri, kanallar, servis tünelleri en uygun mekanlar. Avrupa''dan, Amerika''ya, Avustralya''ya pek çok coğrafyaya yayılan bu merak, yaş ve meslek tanımıyor.
Çankaya''da Mimar Sinan Galası''Mimar Sinan'' gibi bir dâhiyi anma vesilesiyle Çankaya Köşkü''nde düzenlenen galaya gelen meslektaşlar, "Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz?" sorusunun cevabını aradılar.
Türkiye''yi dünyaya tanıtacak en büyük marka Mimar SinanCumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün himayesinde Mimar Sinan''ı anma etkinlikleri çerçevesinde ''Mimar Sinan Belgeselinin gala gösterisi ve sergi açılışı'' Çankaya Köşkü''nde yapıldı.
Rami esnafının yeni istikameti İkitelliRami esnafı dördüncü kez taşınmaya hazırlanıyor. Esnaf, Rami''nin Türkiye''nin en büyük kütüphanesine dönüştürülecek olması nedeniyle Kayabaşı''nda inşa edilecek gıda merkezinin yolunu tutacak.
Yine dolgu skandalıMilas Güllük''ün Sıcak Su Koyu''nda, İzmirli emlakçı İlyas Ergül''ün 40 yıl önce 70 dönüm hazine arazisini kapatarak otel, apart villa, restoran yaptığı ortaya çıktı.
Yangın ve deprem denetim heyeti hazır26 Mayıs''ta Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi''nde çıkan ve 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının ardından, tüm hastane, okul, huzurevi, öğrenci yurtları ile düğün salonu ve büyük marketler gibi yerlerin yangın ve deprem yönetmeliklerine uygunluğu denetlenecek.
Gecekondunun altında tarihi ''Harem Konağı''Yenikapı Mevlevihanesi''nin etrafını saran gecekonduların altında mevlevihanenin bir parçası olan Harem Konağı''nın temel kalıntılarına ulaşıldı.
Müze ve ören yerleri yeniden düzenleniyorBatı ülkelerinde dolaştığım müzelerden aldığım hediyelik eşyayı saklarım. Orada sergilenen bir resmin kopyasını, el sanatlarından örnekleri alırım.
TOKİ''ye HABİTAT''tan en iyi uygulama ödülüTOBAŞ tarafından gerçekleştirilen "Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi", 2009 yılının 26 "En İyi Uygulaması"ndan biri seçildi.
Aydınlı Grubu''nun Solarkent''i kendi elektriğini üretecekAydınlı Grubu ilk inşaat projesi Solarkent''te kendi elektriğini üretecek. Proje kapsamında her biri 220W olan 2 bin 600 adet güneş paneli kullanılacak.
İnşaat iç piyasanın lokomotifi olacakİnşaat sektörünün Türkiye''nin itici gücü ile lokomotifi olmaya devam edeceğini ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Büyükekşi, 2023 yılı için ihracatta 500 milyar dolarlık hedef koydukları inşaat sektörünün de aynı tarih için koyduğu 100 milyar dolarlık hedefi desteklediklerini söyledi.
İnşaat malzemesi yoksa, inşaat da yokYeni Teşvik Sistemi''nde, inşaat sektörüne, hele inşaat malzemesi endüstrisine yönelik hiçbir düzenleme yok. Ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörünün desteklenmemesi ciddi bir eksiklik.
Bonn: Kopenhag''a Giden Yolda Bir Durakİklim değişikliği konusunda üst üste çok sayıda toplantı yapılıyor, bunlardan biri de Bonn Zirvesi. Zirve mi diyoruz bunlara?
DB''den temiz enerji için 600 milyon dolar krediTürkiye''nin, özel sektör yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projesi çerçevesinde Dünya Bankası''ndan sağlanan 600 milyon dolar krediye ilişkin Kredi ve Garanti Anlaşmaları imzalandı.
Çöpten enerji üretilecekEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yeni bir kanun teklifi sunacaklarını belirterek, "Türkiye''de bulunan bütün çöpleri ihtiva edecek, teşvik ettiğimiz bir paket var" dedi.
Levent''te trafik yer altına iniyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İETT arazisinde plan tadili yaparak arsayı imarlı olarak satacaklarını söyledi. Topbaş, Büyükdere Caddesi''ndeki trafiğin yer altına alınıp Şanzelize gibi bir bulvar oluşturacaklarını belirtti.
Devletin zirvesi, Mimar Sinan''a sahip çıkıyorMimar Sinan''ın daha iyi tanıtılması amacıyla yapılacak etkinlikler, Çankaya Köşkü''nde başlıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün ilk toplantıya ev sahipliği yapacak.
Metropolis Alışveriş ve Ofis Merkezi Projesi Moskova''da 2009''un En İyi Projesi Seçildi1996 yılından bu yana her yıl tekrarlanan Arch Moscow etkinliği, bu yıl da Merkezi Sanatçılar Evi''nde, 27 - 31 Mayıs 2009 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Hazine arazisi satışıAntalya Defterdarı Hidayet Mat, yaptığı yazılı açıklamada, atıl durumdaki Hazine arazilerinin ekonomiye kazandırılması amacıyla, belirli dönemlerde yapılan satış ve kiralama ihalelerinin devam ettiğini bildirdi.
Malatya-ElazığÖnce Malatya''ya gittim... "Sosyal yaşamın biçimlenmesi"ni konuşacaktım orada... Mimarlar Odası''nın yeni kurulan şubeleri çağırmışlardı...
Diyarbakır''a "Güneş Köyü"Diyarbakır''da kurulan ''Güneş Evi''nin ardından sıra ''Güneş Köyü''ne geldi...
İnşaatta Kalite Zirvesi Başlıyorİnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği''nin (İMSAD) düzenlediği "1. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi" bugün Kadir Has Üniversitesi''nde başlıyor.
Hayvanat Bahçesi canlanacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Soğanlı''daki ''Hayvanat Bahçesi''nin eksikliklerinin giderilerek yeni bir yaşam merkezi haline getirileceğini söyledi.
BTM''ye "Ege Bölgesi Yılın Başarılı Ekibi" Ödülü VerildiSu ve ısı yalıtım sektöründe geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veren BTM AŞ, Türkiye Kalite Derneği (Kalder) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen "10. Mükemmelliği Arayış Sempozyumu"nda, "Ege Bölgesi Yılın Başarılı Ekibi" ödülüne layık görüldü.
Doğanbey''de son ihale de yapıldıDoğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi''nde son iki etabın ihalesi de geçtiğimiz gün yapıldı. 508 konutluk 5. etabın ihalesini İpek İnşaat, 635 konutluk 6. etabın ihalesini ise Kuzu İnşaat Grubu kazandı. TOKİ`nin değerlendirme sürecinde olan ihalelerin kesinleşmesinin hemen ardından yer teslimi yapılarak inşaatlar yükselmeye başlayacak. Son kısım olan 5. ve 6. etap ihalelerine konu olan bölge, Medical Park''ın arka kısmındaki yaklaşık 35 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Bu bölgenin de ihale edilmesiyle birlikte bölgede ihalesi yapılmamış alan kalmadı. Sözleşmeleri 2008 Temmuz ayında imzalanan 550 gün yapım süresi verilen birinci ve ikinci etap ihalesi kapsamındaki konutların 2010 yılında tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmesi bekleniyor. Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında toplam 2 bin 747 konut yapılacak.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Olay
"Dev emlak yatırımlarına ihtiyac var"Barışkent Gayrimenkul Genel Müdürü Barış Aydın, Ankara ekonomisinin ayağa kalkması için dev emlak yatırımlarına ihtiyaç olduğunu belirtti.
"Mardin Venedik gibi olacak"Mardin''de tarihi ve kültürel mekânların restorasyonları devam ediyor. Vali Hasan Duruer, eski hükümet konağı, abbaralar ve bir çok tarihi binanın restorasyon ve sokak ıslahını tamamladıktan sonra beton binalara karşı savaş açtı.
Doğu Karadeniz çok değişecek!Doğu Karadeniz''de hidroelektrik santral için 341 firma başvurdu. 73 projeye izin çıktı. 17''sinde inşaatı mahkeme durdurdu.
Gölbaşı 10 yıl sonra en seçkin yer olacakÇevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanı Ahmet Özyanık, Gölbaşı’nın, 10 yıl sonra Ankara’nın en seçkin yerleşim bölgesi olacağını söyledi.
Fortis Türkiye''den tarihi binalara kredi desteğiFortis Bank Türkiye, sadece tarihi binaların yenilenerek korunması amacıyla kullanılmak üzere yeni bir nakit kredi sunuyor. Türkiye''de bir ilk olan Tarihi Bina Restorasyon Kredisi ile tarihi binaların kaderlerine terk edilmesi engellenerek, gelecek nesillere kazandırılması hedefleniyor. Fortis Bank Türkiye yetkilileri, tarihi binaları restore etmek isteyen ancak bunun için maddi kaynak bulmakta sıkıntı çekenlere çok cazip bir nakit kredi imkanı ile destek vereceklerini bildirdi. Kredi, 60 aya varan vade seçeneği ile kullandırılacak. Tarihi Bina Restorasyon Kredisi hakkında 444 0 144 Fortis Telefon Bankacılığı ve Fortis şubelerinden detaylı bilgi almak mümkün.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Akşam
Devlet yoluna sahip çıktı, toprak yol tarih oluyorTürkiye''de özellikle 2000''li yıllardan itibaren ulaşımda yapılan yatırımlar meyvelerini vermeye başladı. Son kırk yıldaki çalışmalarla yolların yüzde 96''sı asfalt yapıldı. Gelinen bu nokta kaza oranlarını da azalttı.
İşte yaşanabilir kentlerİngiliz The Economist dergisi "yaşanabilir kentler"i sıraladı. Sıralamada Vancouver kenti ilk sırada yer alırken, İstanbul ise listede 110. sırada bulunuyor.
Metrobüs eleştirilerine ''köşeli jetonlu'' yanıtBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hollanda malı ‘Phileas’ marka metrobüslerin hem çok pahalıya alındığını hem de İstanbul şartlarına uygun olmadığını ileri sürenlere yanıt verdi. ‘Beyoğlu’ ve ‘Kadıköy’ vapurlarının hizmete girmesi nedeniyle Kabataş İDO İskelesi’nde düzenlenen törende, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Topbaş, 50 metrobüs aldıklarını ve bunların sadece bir kısmının geldiğini söyledi. Eski otobüslerin kapasite itibarıyla yeterli olmadığını belirten Topbaş, Phileas’ları eleştirenlere “Önce bir eğitim vermek lazım bakın budur diye. Anlatacaksınız. Belki köşeli jetonları düşer” dedi.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Radikal
Her yıl 20 yeni nükleer santral kurulmalıUzmanlar, enerji sektöründe büyük değişim ve devrim yaşanmasının şart olduğunu belirtiyor.
Ordu''da 200 yıllık konak butik otel olduOrdu''nun Ünye ilçesindeki 200 yıllık tarihi Sebile Hanım Konağı restore edilerek, butik otel olarak açıldı. Ünye Ticaret ve Sanayi Odası''nca restorasyonu yaptırılan Sebile Hanım Konağı''nın butik otel olarak açılışına katılan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, otelin Ünye turizmine önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Fahri hemşerilik beratı sunulan Koç, Ünye''nin hem ticaret hem de turizm merkezi olması gerektiğini belirterek, "Ünye''nin tarihi geçmişinde kültürel ve sosyal gelişmişlik var. Tekrar eski günlerine kavuşması için çalışmak lazım'''' dedi. Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Şimsek ise Ünye''nin her alanda gelişmesi için büyük çaba gösterdiklerini belirterek, Sebile Hanım Konağı''nın butik otel olarak açılmasının turizme ivme kazandıracağını bildirdi.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Sabah
Yeşil bir Ataköy için bir araya geldiler Ataköy 1. Kısım ve 2. Kısım’da ikamet eden semt sakinleri, Pazar günü “Ataköy için elele” sloganıyla bir piknik düzenledi. Ataköy 1. Kısım Parkı’nda bir araya gelen Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği ile Ataköy 2. Kısım Sakinleri Dayanışma ve Çevre Koruma Derneği üyeleri, piknik alanında ortak bir basın açıklaması düzenledi. 1. Kısım Dernek Başkanı Prof. Dr. Ayfer Kaynar ile 2. Kısım Dernek Başkanı Hayati Karakullukçu, “İçinde huzurla yaşadığımız mahallemizin imar planı, yeşil alanlarımızda turizm ve ticaret alanlarının kurulmasına zemin sağlayacak şekilde değiştirilmiştir. Biz yeşil alanlarımızın katledilmesini istemiyoruz. Bu işin takipçisi olacağız” dediler.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Türkiye
Evini güçlendirmeyene cezaCan ve mal güvenliğini tehdit ettiği belirlenen yapıları güçlendirmeyen bina sahibine 10 bin TL cezası geliyor.
İnşaat sektöründe umut 2010 yılındaSektörün geçen yıl yüzde 7.7 oranında küçüldüğünü belirten İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Başkanı Orhan Turan, gerilemenin bu yıl da süreceğini ve büyümenin ancak 2010''da gerçekleşeceğini söyledi. Orhan Turan, "Ekonomiyi canlandırmak istiyorsanız inşaat sektörünü hareketlendirmeniz gerekiyor. Sektörde istihdam oranı 1.7 milyondan 900 binlere kadar düştü" dedi. İnşaatın stratejik bir sektör olduğunu vurgulayan Turan, son çeyrekten itibaren kıpırdama olacağını vurguladı. Turan, 2010 hedefi için de kamunun yatırımlarını ertelememesi gerektiğini dile getirdi.
Tarih: 9 Haziran 2009 Kaynak: Taraf
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.