Haberler

10 Ağustos 2006, Perşembe

Stuttgart Mercedes-Benz MüzesiStuttgart Mercedes-Benz MüzesiStuttgart kentini besleyen, büyüten, tanımlayan Mercedes’in, firma tarihini, Dünya’daki, kıta Avrupa’sı ve ülkedeki sosyal-politik-ekonomik gelişmeler içindeki yeri çerçevesinde aktarmayı hedefleyen proje yarışmasını UN Studio 2005’de kazanmıştı. Haberin Devamı
Trafolar "Sihirli Resim Tekniği" ile Boyanıyor, İstanbul GüzelleşiyorTrafolar "Sihirli Resim Tekniği" ile Boyanıyor, İstanbul GüzelleşiyorEtüt ve Projeler Daire Başkanlığı Kentsel Tasarım Müdürlüğü, kentin görünen yüzünü değiştiren Kentsel Tasarım Projeleri ile, İstanbul’un ana arterlerinin modern bir görünüme kavuşması, Mimarlık ve Şehircilik kuralları çerçevesinde Kent Estetiğinin sağlanması, işlevsel, yaşanabilir mekanlar oluşturulmasını amaçlıyor.
Ankara''ya dev eğlence parkı geliyorAnkara''ya dev eğlence parkı geliyorHollywood''un büyük film şirketlerinden ve dünyanın sayılı eğlence parkı sahiplerinden olan Paramount Pictures, Ankara''da Disneyland benzeri ''''tema parkı'''' kurmak için Toplu Konut İdaresi''ne (TOKİ) yatırım teklifi getirdi.
İstanbul metrosunun tavanı delindiİstanbul metrosunun tavanı delindiİstanbul Taksim metrosunun tavanı sondaj sırasında delindi. Metroya düşen sondaj borularına çarpan tren hasar gördü. Belediye, sondaj yapan firma hakkında suç duyurusunda bulunacak.
Louvre Cam Piramidi YenileniyorLouvre Cam Piramidi YenileniyorFrançois Mitterrand ilk olarak 1989 yılında cam piramit fikrini ortaya attığında, eleştirmenler bunun göze korkunç görünen bir yapı olacağını ve sosyalist cumhurbaşkanını, sonsuz ölümsüzlüğü koklamak isteyen bir firavun olmak istediğini düşünmüşlerdi. Mitterrand ise bunun 14 yıllık yönetimindeki en onurlu başarı olduğunu söylüyordu.
Efes''in Görkemine Sağlamlık KatkısıEfes''in Görkemine Sağlamlık KatkısıTürkiye''ye gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında bulunan, her yıl binlerce kişiyi ağırlayan Efes''in, henüz gün ışığına çıkmayan bölümleri için kazı çalışmaları sürüyor.
''Mavi Bayrak''ı bile taklit ettiler''Mavi Bayrak''ı bile taklit ettilerTemiz ve güvenli plajlar ile marinaları sembolize eden uluslararası Mavi Bayrak''ın Türkiye''deki bazı kuruluşlarca taklit edildiği ve yasadışı olarak asıldığı ortaya çıktı.
Gökkuşağı rekreasyon alanı açılıyorGökkuşağı rekreasyon alanı açılıyorAnkara Büyükşehir Belediyesi''nin yaptırdığı Gökkuşağı rekreasyon alanı, 20 ağustos pazar günü açılacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin yazılı açıklamasına göre, Milli Kütüphane önündeki 340 metrelik altgeçit üzerinde inşa edilen rekreasyon alanı törenle hizmete girecek.
İspanyolların yeni gözdesi İstanbulİspanyolların yeni gözdesi İstanbulİspanya''nın en yüksek tirajlı gazetelerinden ABC''nin haftasonu dergisi, İstanbul''u Avrupalıların ''yeni modası'' olarak tanımlıyor.
Jinhua Mimarlık ParkıJinhua Mimarlık ParkıSanatçı, tasarımcı ve küratör Ai Wei Wei* tarafından biraraya getirilen 16 mimar, Şangay’ın güneyinde bulunan Yiwu Irmağı’nın kıyılarına çadırlardan oluşan bir mikro-şehir kurdular. Jinhua, Zhejiang bölgesinde, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ortadoğusunda, Hangzhou’nun yaklaşık 130 km güneyinde bulunan bir şehir. Dış bölgeleriyle beraber şehrin nüfusu 4,5 milyonun üzerinde bulunuyor. Şehir; antik bir tarihe ve de endüstri, tarım ve turizme bağlı gelişmekte olan bir ekonomiye sahip. 2002 yılında şehir hükümeti daha önce tarımsal alan olan Jindong Bölgesi’ni yüksek konaklama ve servis imkanları olan bir şehir bölgesine dönüştürdü.
KüpşekerKüpşeker4 yıllık bir planlama ve yapım süresinden sonra Zollverein Designschule (İşletme ve Tasarım Okulu) 31 Temmuz 2006 tarihinde Essen kentinde bitirildi ve teslim edildi.
Tanrıça Artemis’in başını da çaldılarTanrıça Artemis’in başını da çaldılarDenizli’de Tavas İlçesi’nin Vakıf Köyü’nde bulunan Herakleia Salbake Antik Kenti’nde 5 tonluk blok üzerinde bulunan Herakleia Hieronu Anıt Mezarı’ndaki Avcılık Tanrıçası Artemis’in başının çalındığı ortaya çıktı.
2006 Aluminyum Mimarlık Yarışması ve Ödülleri Duyuruldu2006 Aluminyum Mimarlık Yarışması ve Ödülleri DuyurulduAvusturya Mimarlar Derneği ve Mimarlar Odası, Aluminium Fenster Institut (Aliminyum Pencere Enstitüsü) ile ortak düzenledikleri Aluminyum Mimarlık Yarışması’nı ve Ödülleri’ni duyurdular.
Yeni TiranYeni TiranTiran, Avrupa’nın son 15 yıl içerisinde değişen bir başkenti. 1990 yılında Arnavutluk''ta komünist rejimin düşmesinden sonra şehir demokrasinin gelişimi, göç, oluşan kargaşa sonrası askeri müdahale ile dramatik ekonomik kriz yaşanması ve daha sonra da hızlı ve oransız bir biçimde ekonominin gelişmesi gibi postmodern prenslerin ellerinde bulunan, pragmatik kentsel politika hikayeleriyle karşı karşıya kaldı. Sürreal bir çıkmaz süreci içinde olan, belediye başkanı ve başbakan arasındaki düellonun azalmasını bekleyen şehre, Pier Paolo Tamburelli’nin anlatımı ve Valentina Gugole’nin fotoğraflarıyla bir görsel gezi düzenleyelim.
Yeni Ülkeler, Kentler mi?Yeni Ülkeler, Kentler mi?Özgürlüğün peşinden koşan en son devlet adamı, Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone. Süper kentlerin yükselişi ulus-devleti tehdit mi ediyor?
İmparator’un Sığınağı Artık Yasak Olmayacakİmparator’un Sığınağı Artık Yasak OlmayacakAmerikalı koruma uzmanı John Stubbs, zarif kaligrafi çizgileri hakkedilmiş tozlu pano duvarın önünde durduğunda el lambasını yakmış Yasak Şehir’in içindeki bir karanlık merdiven boşluğunda ağır ağır yukarı çıkıyordu.
Betonart''ın 11. Sayısı Çıktı!Betonart''ın 11. Sayısı Çıktı!Betonart Dergisi 11. sayısı ile bayilerde yerini alırken, birbirinden farklı makaleler, röportajlar ve projelerle mimarlık yayıncılığındaki iddiasını sürdürüyor. İç Mekanda Beton konulu dosyanın editörlüğünü Çağıl Yurdakul üstlenirken, Emine Görgül de gelecekçi filmlerde iç mekan tasarımına dair önemli bir yazıyla dosyaya katkıda bulunuyor. Dosyanın dışında Pritzker Ödüllü mimar Paulo Mendes da Rocha ile yapılan bir röportaj ve mimarın Brezilya Heykel Müzesi projesi dergide yerini alıyor. Kanadalı bir mimarlık ofisi olan Moriyama & Teshima, Kanada''nın savaşa karşı duruşunu şiirsel Savaş Müzesi projesi ile hayata geçiriyor.
Kanatlı Denizatı Soygununun Kilit İsmi YakalandıKarun Hazinesi’nin en değerli parçası Kanatlı Denizatı Broşu’nun Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sahtesiyle değiştirilmesiyle ilgili aranan galerici Oğuz Sağlam yakalandı. Sağlam’ın, broş için müze müdürü Kazım Akbıyıkoğlu’nu tehdit ettiği iddia ediliyordu. Firari Oğuz Sağlam, Uşak’ta kayınpederinin evine girerken yakalandı. Uşak Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Sağlam’ın sorgusu devam ediyor. Kanatlı Deniz Atı’nı satmak için İstanbul’a getiren dört kişiden gasp ettikleri iddiasıyla aranan Ahmet Düzyer ve Suat Yenmez de 26 Temmuz günü, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yurtdışına çıkma hazırlığı yaparken yakalanmışlardı. Firarilerin saklandığı evde yapılan aramada çalıntı broşun izine rastlanmamıştı.
Tarih: 10 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet Yazan: Uğur Dündar
Fırsatlar Ülkesi Türkiye''ye YatırımCumhurbaşkanı Sezer’in Türkiye’nin ’fırsatlar ülkesi’ olduğunu söyleyerek yatırım beklentisini iletmesi üzerine Kral Abdullah, kurmaylarına özellikle turizm ve sağlık alanında araştırma yapılması talimatını verdi.
Romanlar hakkında ''göç'' kararıTOKİ, Şişli Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı protokolle Roman vatandaşların yaşadığı Kuştepe''de "Gecekondu Dönüşüm Projesi" başlatıyor. Pilot bölge seçilen semtte 12 bin metrekare alan üzerinde 228 konut yapılacak. Proje tamamlandığında 174 gecekondu sahibine yeni binalardan daire verileceği iddia ediliyor. Kuştepe halkı kadar, konuyla başından beri ilgilenen sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler de yıkıma tepkili. Ulaşılabilir Yaşam Derneği Başkanı Hacer Foggo, Kağıthane''de 80, Kuştepe''de 174, Kanberler''de 154, Küçükbakkalköy''de de 156 evin yıkıldığını veya yıkılacağını belirterek "Buna Romanları sürgün etme kararı da diyebiliriz" dedi.
Tarih: 10 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah
Türkiye''ye Özgü Bir Metro KazasıÖrneği çok zor görülebilecek ve yetkililerin bile "Dünyanın en önemli facialarından biri haline gelebilirdi" dediği türden bir faciya kıl payı ile atlatıldı.
600 Trilyonluk Araziye Dev Şirketler TalipHazine arazilerinin satışını yapan Milli Emlak Genel Müdürlüğü, tarihinin en büyük arsa ihalesine hazırlanıyor.
Pakistan''ın Yeniden İmarı İçin Toplu Konut İdaresi DevredeToplu Konut İdaresi (TOKİ), Pakistan’da, Garhi-Dopatta, Muzafferabad’da yaptırılacak hükümet binaları ve altyapı yatırımları için ihale açtı.
Uşak Garı''nda tarihe yolculukYakın geçmişe kadar ''demiryolu uygarlığı'' mızla bütünleşen Anadolu kentlerinden biri de Uşak''tı. Ege ile İç Anadolu arasındaki ''kültürler arası buluşmalar'' a ev sahipliği yapan Uşak, 19. yüzyılın sonlarında ''trenle ulaşım'' ın da ayrıcalığına kavuşmuştu.
Deprem Olursa İstanbul''da 5 Bin Bina ÇökerMuhtemel İstanbul depreminde hasarı en aza indirmek için yürütülen çalışmalar devam ederken depremin büyüklüğü ve şiddeti ile ilgili tahminler de yapılıyor.
Dilovası''nda 40 bin YTL''lik çevre cezasıKanser kasabası olarak nitelendirilen Dilovası beldesindeki beş fabrikaya havayı ve çevreyi kirlettikleri gerekçesiyle İl Çevre ve Orman Bakanlığı Müdürlüğü ekiplerince 39 bin 857 YTL para cezası kesildi. Kansere bağlı ölüm oranlarının ortalamanın üstünde olduğu ve çok sayıda sanayi kuruluşunun hava ve çevreyi kirlettiği Dilovası''nda bulunan beş işletmeye ceza yağdı. Haziranda yapılan kontrollerde, ''kirlilik yaratma suçu sabit görülen'' işletmeler, para cezasına çarptırıldı. Nuh Çimento Sanayi''ye 3 bin 925 YTL, Nuryak Enerji Pazarlama''ya 3 bin 925 YTL, Diler Demir Çelik Endüstrisi''ne 24 bin YTL, Mustafa Nevzat İlaç Sanayi''ye 7 bin 850 YTL ve Vekil Yıldırım''a 157 YTL ceza kesildi.
Tarih: 10 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Disneyland, Ankara''ya geliyorHollywood''un büyük film şirketlerinden ve dünyanın sayılı eğlence parkı sahiplerinden olan Paramount Pictures, yeni yatırım için Ankara''yı tercih etti. Şirket, Ankara''da, Ortadoğu ve bölge ülkelerinden ziyaretçi çekmeyi hedefleyen, dev bir eğlence parkı kurmak için Toplu Konut İdaresi''ne (TOKİ) yatırım teklifi getirdi.
460 milyon YTL''lik arsaya ilgi yoğun18 Ağustos''ta ihalesi yapılacak arsa, Türkiye''nin en pahalı arsası. Arsa 2004''te de ihaleye çıkarılmış ama satılamamıştı. Karayolları''nın satışa çıkartılan Zincirlikuyu''daki 96.5 dönümlük arazisi için yalnızca İstanbul Defterdarlığı''na beş başvuru var.
Yıkımdan Doğan bir Kentin Yok Edilişi: Beyrutİsrail''in Lübnan''a girmesi ve başlattığı bombardımanlar bir taraftan bir insanlık ayıbını ortaya koyarken, diğer taraftan da Lübnan iç savaşından sonra yeniden yapılandırılan bir kentin hunharca yıkımını sergilemektedir.
Utanç tepesi olmasın8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ''ın başbakanlığı sırasında dönemin Suudi Arabistan Veliaht Prensi olan Kral Abdullah bin Abdülaziz el Suud ''a satılan İstanbul''daki Sevda Tepesi''ne inşaat izni verilmesine ilişkin tartışmalara, Şehir Plancıları Odası''ndan sert tepki geldi.
Haydarpaşa''da bilirkişi incelemesiMimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası''nın (BTS) talebi üzerine Haydarpaşa Garı''nda, ''''zarar verici nitelikte inşaat faaliyeti yapılıp yapılmadığının'''' belirlenmesi amacıyla dün bilirkişi heyeti tarafından inceleme yapıldı. Kadıköy 4. Sulh Hukuk Mahkemesi hâkimi ve 2 kişiden oluşan bilirkişi heyeti, Haydarpaşa Garı''nda ve harabe haline getirildiği ileri sürülen 3. katta incelemede bulundu. BTS Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Soner Önal, gar binasının üçüncü katında, yasalara aykırı inşaat ve tadilat yapıldığını tespit ettiklerini ve İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanlığı''na durumu bildirdiklerini anlattı. Gar binasının ''''1. Sınıf Korunması Gereken Yapı'''' olarak tescilli olduğunu ifade eden Önal, ''''Gar geçen mayıs ayında çevresi ile birlikte SİT alanı ilan edildi ancak karar kurul tarafından yayımlanmadı ve bakanlık tarafından onaylanmadı'''' dedi. ''''İzinsiz tadilat yapılan 3. kat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropolitan Planlama Bürosu için düzenlenmek isteniyor'''' şeklinde iddiada bulunan BTS yöneticilerinden Ali İhsan Kapıkıran şöyle devam etti: ''''Bu büronun Haydarpaşa''da oynayacağı rol ise zaman içerisinde garın tüm işlevlerini sonlandırıp garı bir ticaret merkezine dönüştürmek ve bölgeyi büyük bir rant alanı haline getirmek.''''
Tarih: 10 Ağustos 2006 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Deniz Koşulu Yazan: Gürler Ateş
100 yapıya deprem kayıt cihazı İstanbul''da yerleşim, sanayi ve ticaret bölgelerinden seçilmiş yapılara yerleştirilen 100 deprem kayıt cihazıyla, olası bir depremin bilgilerinin enstitüye iletilerek ön hasar tespiti ve acil müdahalenin yapılması planlanıyor.
Ölümün CoğrafyasıÖlümün coğrafyası göçebedir. Zorbalığın ise coğrafyası, mekânı yoktur. Zorbalık her coğrafyada yer edinebilir, yıkım üretebilir. Yıkımı yurt edinmek coğrafya için kolay bir şey değildir.
Metroda faciadan dönüldüİstanbul Mecidiyeköy''de dün inanılması güç bir olay yaşandı. Zemin etüdü için izinsiz sondaj yapan firma, metro duvarını delip raylara doğru sarkınca facianın eşiğinden dönüldü.
Türkiye için Şimdilik Tehlike Yokmuş!Uluslararası çevre koruma örgütü Greenpeace ve uzmanlar, İsrail bombardımanı sonucu denize sızan binlerce ton petrol tabakasının Türkiye ve Kıbrıs kıyıları için tehdit oluşturduğu uyarısında bulunurken, Denizcilik Müsteşarlığı yaptığı açıklamada, şu an itibariyle acil müdahale sorumluluk sahalarında "Lübnan kaynaklı" bir kirliliğin mevcut olmadığını bildirdi.
Hollywood şirketi, Ankara''da ''Disneyland'' kurmak istiyorHollywood''un büyük film şirketlerinden ve dünyanın sayılı eğlence parkı işletmecilerinden Paramount Pictures, Ankara''da Disneyland benzeri tema parkı kurmak için Toplu Konut İdaresi''ne (TOKİ) yatırım teklifi getirdi.
Haydarpaşa Garı''ndaki Tadilata Suç DuyurusuMimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Haydarpaşa Garı''ndaki tadilattan dolayı TCDD yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.
Bayramyeri ve Balçova''daki Alt Geçitler Boyandıİzmir Büyükşehir Belediyesi kentte bulunan karayolu alt geçitlerini bakıma aldı. Alt geçitler, boyanıyor ve elektrik tesisatları elden geçiriliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi kent genelinde bulunan üst geçitlere yaptığı bakım, onarım ve boyamadan sonra bu kez de aynı çalışmayı karayolu alt geçitlerinde yaptı. Bayramyeri’ndeki alt geçit boyandı ve elektrik tesisatı elden geçirildi. Balçova’daki Orgeneral Eşref Bitlis Karayolu Alt geçidindeki boyama ve bakım çalışmalarının ise hafta sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.
Tarih: 10 Ağustos 2006 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Bir Beyaz Yıkım da Fatih''teFatih İlçesi''nde, muhtelif işgallerin yıkım işlemi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Tedbir Şube Müdürlüğü ekiplerince dün gerçekleştirildi. Fatih İlçesi, Seyitömer Mahallesinde bulunan gecekondu işgalleri, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarında itfaiye alanında kalması nedeniyle yapılan tebligatlar hitamında ilgilerince boşaltılmış olup, söz konusu taşınmaz üzerinde bulunan bu işgallerin yıkım işlemleri Zabıta Tedbir Şube Müdürlüğü ekiplerince 09.08.2006 Çarşamba günü gerçekleştirildi.
Tarih: 10 Ağustos 2006 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Zeugma''ya ''arkeopark'' çatısıAntik Kent''te geçen yıl başlatılan bilimsel kazıya başkanlık eden Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kutalmış Görkay, 45 kişilik ekiple yürüttükleri çalışmaların 30 Ekim''e kadar süreceğini söyledi.
Koç''tan ''müzelik'' yanıtlarKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, bu yıl içerisinde Bolu, Denizli ve Eskişehir müzelerinde hırsızlık olayları meydana geldiğini bildirerek ''Eskişehir Müzesi''nden çalınan Hygieia heykel başı 2006 Mart ayında İstanbul''da bulunmuştur" dedi.
Bir saatlik yağmur İstanbul’u felç ettiİstanbul’da sabah saatlerinde özellikle Anadolu Yakası’nın bazı ilçelerinde sağanak şeklinde yağan yağmur, hayatı olumsuz etkiledi. Yaklaşık 1 saat süren yağmurda Kartal’da bazı ev ve işyerlerini su bastı.
Boğaz’a saray izni istiyorSuudi Arabistan Kralı Abdullah’ın Türkiye ziyareti ile, kralın 1984 yılında satın aldığı Beykoz Kandilli sırtlarındaki Sevda Tepesi gündeme geldi. 27 milyon dolara satın aldığı araziye imar izni verilmediği için tek bir çivi bile çakamayan kral, Boğaz’ın tüm ihtişamını gözler önüne seren tepeye rezidans yaptırmak istiyor.
Bakan Çelik''ten ''Okul yapın'' çağrısıMilli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''''Hükümetimiz iktidara geldiğinden beri en büyük payı milli eğitime ayırıyor'''' dedi ve yardımseverleri okur yapmaya çağırdı.
Tarihi Yalılar Havai Fişek Tehdidi AltındaSon zamanlarda muhtelif sebeplerle kullanılan havai fişeklerin Boğaz’daki tarihi yalıları tehdit ettiği öne sürüldü. Havai fişeklerin bir kıvılcımıyla yalıların yok olabileceğini söyleyen Yeniköy’deki 220 yıllık Abubekir Yalısı’nın sahibi Suna Mardin, yetkilileri, Boğaz’da havai fişek gösterilerini yasaklamaya çağırdı.
Diyarbakırlılar Dicle Nehri''ni Salla Değil, Feribotla GeçecekSiyasi literatürde sıkça kullanılan ‘Kayseri’ye gemi getireceğim’ lafı Diyarbakır’da gerçekleşiyor. Denizle hiçbir bağlantısı olmayan Diyarbakır’a gemi gidiyor.
TOKİ''den lüks konut satışı için ucuz krediToplu Konut İdaresi (TOKİ), konut kredilerinin faizinin artması ve piyasadaki gelişmeler nedeniyle durma noktasına gelen lüks konutların satışını hızlandırmak için yeni bir formül geliştirdi.
Çankaya''nın Belediyesi''''Belediyecilikte en önemli sorunumuz, yasadan kaynaklanıyor. Çünkü yeni yasa, ilçe belediyelerini hemen hiç yetkisiz denecek şekilde pasifleştirdi. Bir büyük kentte alınacak kararlar sadece büyükşehir belediye başkanının inisiyatifine bırakılıyor. Biz sadece çöp toplama ve park sulama konusunda yetkiliyiz!''''
TOKİ''den, lüks konut alacaklara kolaylıkToplu Konut İdaresi (TOKİ), konut kredilerinin faizinin artması ve piyasadaki gelişmeler nedeniyle durma noktasına gelen lüks konutların satışını hızlandırmak için yeni bir formül geliştirdi. TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar , vatandaşı, bankadan daha düşük faizle kredilendirmiş olacaklarını bildirdi. Bayraktar, ''''Buna göre, halen 1-2 yıl civarında olan bu projelerdeki vadeyi 5 yıla çekeceğiz. Vatandaş, elindeki, yastık altındaki parasını yüzde 20-30 peşinata yatıracak. Sonra 5 yıl vadeli konutu alacak. Aylık yüzde 1.2-1.5 faiz uygulanacak'''' dedi.
Tarih: 9 Ağustos 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Karayolları arazisi yine mahkemelikYapı-Yol-Sen, Zincirlikuyu''daki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arsasının satışına ilişkin Bakanlar Kurulu ve İstanbul Defterdarlığı tarafından alınan kararların iptali için dava açıyor. Yapı-Yol-Sen, 2002 ve 2004 yılında aynı konuyla ilgili açtığı davaları kazanarak satış kararları iptal ettirmişti. Yapı-Yol-Sen Genel Başkanı Bedri Tekin , 18 Ağustos''ta Zincirlikuyu''da üzerinde Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü''nün kurulu olduğu arsa üzerindeki binalarla birlikte satılacağını belirtti. Toplam 96 bin 500 metrekarelik alana ilişkin İstanbul Defterdarlığı duyurularında ''''eşsiz Boğaz manzaralı'''' ifadesinin kullanıldığını kaydeden Tekin, ''''Daha önce de müdürlüğün bulunduğu alan birilerinin hep iştahını kabartmıştı'''' dedi. Tekin, ''''Kaç tane karar verilirse verilsin AKP iktidarı ''eşsiz boğaz manzaralı'' bu satıştan vazgeçemezdi, geçmedi de. İmar planı değişikliği yaptılar. 5018 sayılı yasa ile Karayolları''nın mülkiyetindeki tüm taşınmazları hazineye devrettiler. Bu arsanın daha önceki satış isteği de şimdiki satış isteği de birilerine peşkeş çekmek içindir. Arsanın alıcısı bellidir: Dubai Şeyhi El Makdum . Arsada yapılacak plazadaki ofisler için broşür bile bastırıldı'''' dedi.
Tarih: 9 Ağustos 2006 Kaynak: Cumhuriyet
İmar izni mümkün değilSuudi Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud ''un henüz ''''prens'''' lik yıllarında Boğaziçi kıyılarında satın aldığı ünlü ''''Sevda Tepesi'''' yeniden gündemde...
İmar Düzeni...Bir ülkenin imar düzeni onun gelişmişliği ile bağlantılıdır. Geri kalmış ya da gelişmemiş toplumlarda kentlerin ve diğer yerleşim yerlerinin düzensiz oluşumu bundandır. Batı''da ortaçağın ardından özellikle kentlerde gözlemlenen imar hareketleri, sözünü ettiğimiz toplumsal gelişmenin göstergeleridir.
İstanbul''u en iyi hangisi anlatıyor?"2010 Avrupa Kültür Başkenti" olan İstanbul için afiş hazırlama projesi başlatıldı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu, Türkiye''de isim yapmış 64 grafik tasarımcısına "Siz olsaydınız, nasıl bir İstanbul afişi hazırlardınız?" sorusunu yönelterek bir teklifte bulundu.
TOKİ''nin ''çevre vergisi''ne tepkiTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, dünyanın bazı ülkelerinde çimento üretiminden veya ihracatından çevre vergisi alındığı iddiasının tamamen yanlış ve hayal ürünü olduğunu savundu. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, ihraç edilen çimentodan çevre vergisi alınmasını önermişti. İğnebekçili, çevre vergisiyle ilgili yaptığı açıklamada, sanayileşmede Türkiye''den çok daha ileri noktada olan ülkelerin bile böyle bir kısıtlamayı reddettiğini söyledi. İğnebekçili, AB ülkelerindeki çimentocuların, ülkeler bazında kendilerine tahsis edilen kotalarla üretim yaptıklarını ve herhangi bir çevre vergisi ödemediklerini belirtti.
Tarih: 9 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Zincirlikuyu''da Yargı Savaşı BaşladıKESK''e bağlı Yapı Yol Sen''in Genel Başkanı Bedri Tekin, İstanbul Zincirlikuyu''da halen üzerinde Karayolları 17''nci Bölge Müdürlüğü''nün bulunduğu çok değerli arsanın 18 Ağustos''ta satılacağını belirterek, yargıya başvurduklarını söyledi.
Zeytinburnu-Bağcılar Tramvay Hattının Araçları Sefere HazırAğustos ayı içinde hizmete girmesi planlanan Zeytinburnu-Bağcılar tramvay hattında hizmet verecek araçların rehabilitasyon çalışmaları tamamlandı.
Gayrimenkul satışında İspanya modeli geliyorTürkiye''de çok tartışılan yabancılara mülk satışı konusunda ''İspanya modeli'' üzerinde karar kılındı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Turizm Bakanı Atilla Koç ile birlikte 28 - 30 Temmuz arasında gerçekleştirdiği İspanya gezisi sırasında, yabancılara mülk satışı konusunda incelemede bulundu.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.