Haberler

10 Ağustos 2009, Pazartesi

Mega Mağazaları Tekrar KullanmakMega Mağazaları Tekrar KullanmakZaman zaman kırsal dağınıklığın sembolü olarak ayıplanan "mega mağaza"lar giderek artan bir şekilde okul, kilise, hastane, mahkeme, kütüphane ve hatta müze olarak yeni hayatlar kazanmaya başlıyor. Böylece bu projeler, dağınıklığın aksi olan yeni bir kentsel gelişim yaklaşımının, adapte edilmiş kullanımın sembolü oluyorlar. Boşaltılmış Wal-Mart mağazaları, St. Petersburg''da Calcary Şapeli ve de Wyoming''de Snowy Range Academy sözleşmeli okulu olarak yeni işlevi buluyor. Bu dönüşümlerin olmasının sebebi, "mega mağaza" satıcılarının giderek mağazalarını boşaltması. Haberin Devamı
Rüzgâr Eser, Güneş Yakar, Su Akar, Türk Bakar...Rüzgâr Eser, Güneş Yakar, Su Akar, Türk Bakar...Yenilenebilir enerji, sürekli devam eden doğal süreçlerdeki enerji akışından elde edilen enerjidir. Su gücü, rüzgâr gücü, güneş enerjisi, biyoyakıtlar bu tür enerjiye örnektir.
Rami Kışlası ‘Şimdilik’ KurtulduRami Kışlası ‘Şimdilik’ KurtulduTOKİ''nin İstanbul''daki Rami Kışlası''nın bahçesinde sadece ‘baraka temizleme çalışması yaptığı'' bildirildi.
Princess Otel ihaleye çıktıPrincess Otel ihaleye çıktıİhalenin Eylül 2009 tarihinde açık teklif usulüyle yapılacağı açıklandı.
Kazı Çalışmaları Son BulduKazı Çalışmaları Son BulduAntalya''nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesindeki Xanthos Antik Kenti''nde yürütülen kazı çalışmalarının bu yılki ayağı son buldu.
Dünyanın en eski haritası bulunduDünyanın en eski haritası bulunduİspanya''nın kuzeyindeki bir mağarada heyecan verici buluş.
İstanbul Gösteri Merkezi’nin yıkımı tamamlandıİstanbul Gösteri Merkezi’nin yıkımı tamamlandıÖnemli gösteri ve konserlerin tertip edildiği İstanbul Gösteri Merkezi(Mydonose Showland) ruhsatsız ve kaçak konumda olması nedeniyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Tedbir Müdürlüğü ekiplerince yıkıldı.
''Taksim Kışlası'' önerisini koruma kurulu reddetti''Taksim Kışlası'' önerisini koruma kurulu reddettiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1939''da yıkılarak yerine Taksim Gezi Parkı yapılan Taksim Kışlası''nı sosyal ve kültürel amaçlı kullanılmak üzere yeniden yapılmasını önerdi. Öneriyi Koruma Kurulu reddetti. Büyükşehir Belediyesi''nin hazırladığı ve Meclis tarafından onaylanan Beyoğlu İlçesi Kentsel Sit Alanı 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı''nda Taksim Kışlası''nın Taksim Gezi Parkı''nda yeniden inşası önerildi. Planı inceleyen İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, öneriyi reddetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Orada bir kültürel değer varsa bir bölümünü kültür sanat galerisi veya bir müze haline getirmek üzere bir teklif olabilir, kurul da reddeder. Belediyemiz bunda ısrarlı olmaz" dedi. Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan ise, "Taksim Kışlanın rekonstürksiyonu yapılacaksa meydanın büyük bir kısım kalmaz" diye konuştu.
Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Hasan Ay
Kağıthane’ye 100 Milyon Dolarlık Ofis YatırımıKağıthane’ye 100 Milyon Dolarlık Ofis YatırımıTekfen OZ Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Ömer Egesel, İstanbul Kağıthane''deki bir çivi fabrikasının arsasına 100 milyon dolarlık yatırımla ofis binası inşa edeceklerini açıkladı.
Saray''da geri dönüşümSaray''da geri dönüşümDoğubayazıt İshakpaşa Sarayı''nın restorasyonunda sona gelindi. Restorasyon çalışmalarında geri dönüşümlü malzemeler kullanıldı.
Tarihî silüet, gökdelenlerin gölgesinde  Tarihî silüet, gökdelenlerin gölgesinde İstanbul denilince pek çok insanın aklına Ayasofya, Sultanahmet ya da Süleymaniye camileri başta olmak üzere tarihî yarımadadaki eserler ve onların kente damgasını vurmuş silüetleri gelir.
Sera Etkisine Karşı ‘Bulut Kalkanı’Sera Etkisine Karşı ‘Bulut Kalkanı’Küresel ısınmaya çareler arayan bilim adamları, okyanuslardan aldıkları suları buharlaştırarak havaya püskürten gemilerle bulutlar yaratmayı ve güneş ışınlarının dünya yüzeyine gelmeden geri yansımasını sağlayarak küresel ısınmanın önüne geçmeyi planlıyor. İngiliz Kraliyet Cemiyeti’nin açıklamayı planladığı proje, rüzgar gücüyle çalışan 1900 gemiden oluşuyor. Gemiler üzerlerindeki yapılarla denizden emdikleri suyu buharlaştırıp atmosfere salıyor. Oluşturulan bulutlarla güneş ışınlarının yüzde 1 ile 2’sinin uzaya geri yansıtılma-sı ve karbondioksit gazlarının yarattığı sera etkisi-nin dengelenmesi planlanıyor.
Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
17 Ağustos Depremi 10. yıl Sempozyumu Başlıyor17 Ağustos Depremi 10. yıl Sempozyumu Başlıyor17 Ağustos Depreminin 10. Yıl Anma Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilecek olan ''Uluslararası Deprem Sempozyumu'' 17 Ağustos''ta Kocaeli''nde başlayacak.
Konak’tan DTM İnşaatına Yeşil IşıkKonak’tan DTM İnşaatına Yeşil IşıkKamuoyunda ‘Basmane çukuru'' olarak bilinen ve yıllardır çözüm bekleyen alandaki inşaatın önünü açacak uygulama planı onaylandı.
Kapadokya''daki Tarihi Konaklar Koruma AltındaKapadokya''daki Tarihi Konaklar Koruma AltındaTürkiye''nin peri bacaları ve balon turları ile ünlü önemli turizm merkezlerinden Kapadokya''daki tarihi konaklar koruma altına alınıp, turizme kazandırılıyor.
Ayasofya''nın 6 kanatlı meleği gün ışığı gördüAyasofya''nın 6 kanatlı meleği gün ışığı gördü160 yıldır kimsenin görmediği üzeri metal maske ve kat kat sıva ile kapatılan 6 kanatlı melek figürü ortaya çıkarıldı.
''AKM aslına uygun yapılsın''''AKM aslına uygun yapılsın''AKM ihalesini iptal ettiren Kültür-Sen''in başkanı Yavuz Demirkaya''ya göre mevcut proje ''AKM''yi ticari mekân olarak kullanmak fikri üzerinden'' hazırlanmış.
Bir acıklı hikâyenin kahramanıBir acıklı hikâyenin kahramanıTabanlıoğlu Mimarlık tarafından yapılan AKM yenileme projesinde bina Taksim Meydanı''yla bütünleşecek.
Kocaoğlu, Agora''yı gezdiKocaoğlu, Agora''yı gezdiTarihi Agora''daki kazı çalışmaları 4 noktada birden sürdürülürken, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin kamulaştırma yaptığı alanlarda yeni mozaikler ve kent meclisi ortaya çıkarıldı.
Agora’da Kent Meclisi Gün Işığına ÇıkarıldıAgora’da Kent Meclisi Gün Işığına Çıkarıldıİzmir Agorası''ndaki kazı çalışmaları dört noktada birden sürdürülürken, yeni bir keşfe imza atıldı.
Rami Kışlası satılıyorRami Kışlası satılıyorŞimdi sıra geldi Rami Kışlası''na... Gıda toptancıları, gıda satışını bıraktı, şimdi de Rami Kışlası''nı TOKİ''ye satıyor...
Kağıthane’ye 100 milyon dolarlık yatırımKağıthane’ye 100 milyon dolarlık yatırımTekfen OZ Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Ömer Egesel, Kağıthane Ofis Park projesinin tanıtımı amacıyla Santralistanbul''da düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Kağıthane''yi kent merkezi ile Levent-Maslak iş merkezlerine yakınlığı nedeniyle tercih ettiklerini belirtti.
Çatalca-Silivri''ye köprü ve havaalanı dopingiÇatalca-Silivri''ye köprü ve havaalanı dopingiYapımı planlanan 3. Boğaz Köprüsü ile yeni havaalanı projeleri Çatalca Silivri hattındaki arazi ve emlak fiyatları üzerinde doping etkisi yarattı.
İstiklal caddesine Şanzelize modeliİstiklal caddesine Şanzelize modeli20 yıl önce araç trafiğine kapatılan caddenin etrafındaki 43 nokta daha, Paris''in ünlü Şanzelize bulvarında olduğu gibi tamamen yayaların kullanımına açılacak.
Arkitera.com YenileniyorArkitera.com Yenileniyor9 Ekim 2000''de internet üzerinden yayına başlayan Arkitera.com, kısa süre içinde mimarların ve mimarlık öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği güncel yayınlardan biri olmayı başardı. 2010 yılında yepyeni bir tasarım ile kullanıcılarının karşısına çıkacak olan Arkitera.com, bunun için görüş ve önerilerinizi bekliyor. Sizin katkılarınızla şekillenecek yeni arayüz sayesinde, Arkitera.com tarafından sunulan bilgilere ulaşımın kolaylaşması hedefleniyor.
Haliç Köprüsü''nde çalışma başlıyorHaliç Köprüsü''nde çalışma başlıyorHaliç Köprüsü''nde depreme karşı güçlendirme çalışması 25 Temmuz Cumartesi günü başlayacak.
Edirne Sarayı''nın restorasyonu başladıEdirne Sarayı''nın restorasyonu başladıTopkapı Sarayı''ndan sonra Osmanlı''nın en büyük sarayı olan Edirne Sarayı''nın restorasyonuna başlandı. Tunca Nehri kenarındaki saray, 1878 Osmanlı-Rus Savaşı''nda cephanelik olarak kullanılmış. Saray, Rusların eline geçmesin diye dönemin Edirne Valisi Cemil Paşa tarafından havaya uçurulmuş.
Ayasofya''nın meleği 160 yıl sonra gün ışığındaAyasofya''nın meleği 160 yıl sonra gün ışığındaEn son Sultan Abdülmecid ve o dönem restorasyonu yürüten İsviçreli mimar Gaspare Fossati''nin gördüğü, üzerleri sıva ve metal maskeyle kapatılan 700 yaşında olduğu tahmin edilen altı kanatlı melek figüründen birinin yüzü açıldı.
TOKİ, Yafes Öztürk''ün arsasını satışa çıkardıTOKİ, Yafes Öztürk''ün arsasını satışa çıkardıTOKİ, Yafes Öztürk''le, onun ölümünden sonra da mirasçılarıyla16 yıl süren tahliye davası sonucunda devraldığı C Motelleri arazisinin 153 dönümlük bölümünü 517 milyon liraya satışa çıkardıİdare, aynı yerdeki 60 dönümlük bir parseli de yıllık 6 milyon lira bedelle kiraya verecek.
64.8 milyon TL ile AKM ihalesi Özsoy İnşaat''ın64.8 milyon TL ile AKM ihalesi Özsoy İnşaat''ınAtatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yenilenme ihalesini Kars Havalimanı, Harran Sulama, Hatay Yayladağ İçme Suyu gibi projeleri yapan, daha çok kamu işleriyle gündeme gelen Özsoy İnşaat Turizm Ticaret A.Ş. kazandı.
''Bursa vagon üretim merkezi olacak''Olay TV`de Barış Keskin`in hazırlayıp, sunduğu Olay Pazar Programı''na konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, raylı sistemin kentin geneline yayılabilmesi için vagon ve ray imalatlarının Bursa''da yapılması gerektiğini vurgulayarak, ''Bursa, bir yıl içinde kendi vagonunu imal edecek seviyeye gelecek'' dedi.
Türkiye''nin ilk arkeoloji parkı Bursa''da kuruluyor Türkiye''nin ilk arkeoloji parkı, büyükşehir belediyesinin öncülüğünde Bursa''da kuruluyor.
Bienallik camilerİstanbul''dan çıkın, istikamet Tekirdağ olsun. Mümkünse arabayı siz kullanmayın ve yol boyunca iki tarafa dizilmiş binalara bakın.
Uşak’ta Tarihi Evlere YenilemeUşak Belediyesi, kentteki yıkılmaya yüz tutmuş, kullanılmayan tarihi evleri yenileyip turizme kazandırmak için kolları sıvadı. İlk etapta Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu kurulacağı belirtildi. Kentteki 100’e yakın kültür mirası evin ayağa kalkmayı beklediğini belirten Başkan Ali Erdoğan, “Hepsi de aslına uygun olarak restore edilecek. Uşak’ın tarihi yüzü ortaya çıkacak” dedi.
Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
Realistanbul, Seyrantepe için teklif verecekTürköz İnşaat ve Oliv Yapı ortaklığında Realistanbul konsorsiyumunun Seyrantepe spor kompleksi için teklif vereceği bildirildi.
Seyrantepe’ye Bir Talip Dahaİstanbul Zeytinburnu’nda Realistanbul adlı konut sitesinin inşaatına devam eden Türköz İnşaat ve Oliv Yapı ortaklığı, Seyrantepe ihalesine teklif vermeye hazırlandıklarını açıkladı. Türköz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Türköz, ihaleye teklif vermeden önce Belçikalı ortağıyla finans görüşmelerinde bulunduğunu belirterek, “Tekstil konusunda birlikte çalıştığımız Belçika’daki ortağımızla gerekli istişareleri yaptık. Finans sorunumuz yok. Sadece ihale bedelinin düşündüğümüze yakın olması gerekiyor” dedi. Türköz, şartnameyi Belçikalı ortağının da görmek istediğini, bunun için önümüzdeki hafta Belçika’ya giderek son kez bir araya geleceklerini söyledi. Türköz-Oliv ortaklığından önce Siyah Kalem ile Aşçıoğlu İnşaat, ihaleye hazırlandıklarını açıklamışlardı.
Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
Karadeniz, Karadeniz...Karadeniz''e akan derelerin önünü asfalt yolla kapatıp, sonra "Dere niye taştı?" diye sormanın elbette bir adı vardır.
Ayasofya''nın sırlarına daldılarAyasofya''nın altındaki yaklaşık 1700 yıllık sırların, efsanelerin peşine düşen belgeselci Göksel Gülensoy, iki dalgıç ve dört mağaracıyla bugüne kadar girilmemiş mekânlara ulaştı. Dalgıçlar, sarnıçların Yerebatan ve Topkapı Sarayı''yla bağlantılarını araştırdı. Mağaracılar Tekfur Sarayı''ndan, Adalar''a uzandığı rivayet edilen gizli geçitleri bulmaya çalıştı. Çekimine 1998''de başlanan belgesel, bütçe, resmi izinler ve müzede sürdürülen restorasyon çalışmasının çıkardığı engeller nedeniyle ancak tamamlanabildi. 50 dakikalık "Ayasofya''nın Derinliklerinde", sonbahardan itibaren uluslararası yarışmalara katılacak.
Osmanlı arşivleri 100 milyon dolara Kağıthane''ye taşınıyorOsmanlı Arşivleri, 100 milyon dolarlık bir bütçeyle İstanbul Kağıthane''ye taşınıyor. Osmanlı Arşiv Sitesi adıyla kurulacak site, tüm arşivleri tek merkezde toplayacak. Sitenin inşaatı için TOKİ dün düzenlediği ihaleyle ön talep topladı. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, "80 bin metrekarelik projenin 50 bin metrekaresi yer altında olacak" dedi.
Lojman Davasını TOKİ KazandıToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ), eski TBMM lojmanlarının yerinde uyguladığı Parkoran adlı konut projesinde imar plan larının yürütmesinin durdurulması için açılan davalar reddedildi.
Parkoran projesine mahkeme onayıToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ), eski TBMM Lojmanlarının bulunduğu alanda uyguladığı PARKORAN proje bölgesinde imar planlarının yürütmesinin durdurulması için açılan davalar, idare lehine sonuçlandı.
Tenteler YenilendiTürkiye’nin sayılı meydanları arasında yer alan Konak Meydanı’ndaki yıpranan gölgelikler, Büyükşehir Belediyesi’nce yenilendi. 2002’de, 80 bin metrekaresi yeşil alan olarak düzenlenen 200 bin metrekarelik meydanın, Konak Vapur İskelesi’yle Kemeraltı çarşı girişi arasında uzanan yaya yolunun üzerindeki membran tenteler, güneşin ve yağmurun etkisiyle ömrünü doldurmuştu. Yeni tentelerin de PVC esaslı, antimikrobiyel, mantarlaşma ve yosunlaşma yapmayan, utraviyole ışınlara karşı korunaklı malzemeden yapıldığı, uzun süre dayanacak nitelikte olduğu bildirildi. Yetkililer, İnciraltı Kent Ormanı’ndaki tentelerin de bu ay yenileneceğini bildirdi.
Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
Bu Çağda Bu KafaDenizli İl Genel Meclisi''nin MHP Grup Başkanvekili Cafer Birtürk, "3-5 kişi gelecek diye milyonlarca lira aktarıyoruz. Bana kalsa bir kuruş vermem" dedi.
Kalecik KarasıAnkara''nın bozulmamış ilçelerinden birisidir Kalecik. Kızılırmak''ın bereketi can verir, bağlık bahçelik bu şirin yöreye..
Kağıthane 100 milyona ofis merkezi haline gelecekTekfen OZ, 100 milyon dolar yatırımla "Kağıthane Ofis Park" projesini başlattı. Tekfen OZ Gayrimenkul Geliştirme Genel Müdürü Ömer Egesel, Kağıthane ilçesindeki "Kentsel Dönüşüm Projesi" kapsamında "Kağıthane Ofis Park" projesini 2011 yılının Aralık ayında bitireceklerini açıkladı.
Marmara sahilleri atıksulardan kurtuluyor!..Kumburgaz, Selimpaşa, Celaliye ile Silivri’nin doğu kesiminin atıksularını toplayarak Selimpaşa Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştıracak TBM Makinesi, Başkan Topbaş’ın da katıldığı törenle şafta indirildi.
Limak 12 bin kişiye iş verdiGüneydoğu''ya çimento ve enerji ile giren Limak 12 bin kişiye iş verdi. Doğu ve Güneydoğu''ya yatırım çekmek için paket üstüne paket açılırken, Kürt Açılımı gibi tartışmalar gündemin ilk sıralarına otururken Limak Holding, bölgede bittiğinde 3 milyar dolarlık değere ulaşacak projeye imza atıyor.
Bu yanlıştan hemen dönmeliler21 santral ''Cennet''i yok edecek! Uzmanlar, Rize İkizdere Vadisi''ne yapımı planlanan 21 hidroelektrik santralının yeşil cenneti yok edeceğini hatırlatıp uyardı: İlgili makamlar bu yanlıştan hemen dönmeli.
Saatten fazlasını gösteren kulelerMemleket sathına yayılmış saat kuleleri, hepsi birbirinden farklı hikâyelerinde, zamandan fazlasını gösteriyor. Rehberimiz ''100 Saat Kulesi''ni, hazırlayan Meltem Cansever''le konuştuk.
Kültürpark’a Yeni DüzenBu yıl Uluslararası İzmir Fuarı için 78''inci kez kapılarını açmaya hazırlanan Kültürpark''ta tatlı telaş yaşanıyor.
İstanbul’un Barajları Yüzde 80 DoluAnkara''nın ardından İstanbul''daki barajların doluluk oranları da yüzleri güldürdü. İstanbul''a su sağlayan barajlardaki su miktarı, son yağışlarla birlikte 699 milyon 897 bin metreküp olarak ölçüldü.
Ataköy’de ''Sahil'' Gerginliği‘Sahiline ve Yeşiline Sahip Çık Platformu'' üyeleri Ataköy sahilindeki 125 bin metrekarelik arazinin TOKİ tarafından satışa çıkarılmasını protesto etti.
Turizme teşvik geliyorTürkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, 2010''un zor bir yıl olacağını belirterek, "AB''deki ekonomik sıkıntılardan biz de nasibimizi alacağız" dedi.
Çiftlikler Taşındı, Tartışma BitmediGüllük Körfezi''nde 15 yılda yaşamı kâbusa çeviren balık çiftliklerinin yeni taşındığı yerler de çevrecileri, halkı ve tatilcileri tatmin etmedi.
Türkiye’nin Enerjide Dayanılmaz YükselişiKimileri bir "poker oyunu"na benzetiyor, kimileri ise bizim gibi bir "satranç oyunu"na. Ancak kesin olan bir şey varsa, o da Rusya Başbakanı Vladimir Putin''in Ankara''ya yaptığı ziyaretin beklendiği gibi, Batı''da büyük yankı yarattığı gerçeğidir.
Ataköy''de karşı karşıya iki eylem!Bakırköy''de, "Sahiline ve Yeşiline Sahip Çık Platformu" üyesi bir grup, Ataköy sahil alanının Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından açık artırmayla satışa çıkarılacağı gerekçesiyle eylem yaptı. Aynı parkın başka bir yerinde toplanan diğer bir grup ise satışa destek vermek amacıyla eylem yaptı.
"Fırtına" geri dönüyorBüyük Roma İmparatorluğu''nun kurulmasına vesile olan gemi Kaz Dağları''nda turizmi canlandıracak
Enka İnşaat, sermaye tavanını yükseltecekŞirket, kayıtlı sermaye tavanını 2 milyar 800 milyon liraya çıkartmak amacıyla SPK''ya başvurdu.
Seyrantepe''de şartlar yumuşuyor, ''açılır tavan'' başka bahara kaldıTOKİ, Seyrantepe Projesi ihalesine katılımı artırmak için TOKİ payının yüzde 5''inin peşin ödenmesi şartını kaldırıyor. Stadın açılır-kapanır çatısı da teslimden bir yıl sonra yapılabilecek.
Doğuş, Port Göcek ve Select Maris Oteli alıyorTurizm sektöründeki büyümesini sürdüren Doğuş Grubu, Turkon Holding''e bağlı Port Göcek ve Marmaris''te bulunan Select Maris Otel''i alıyor. Böylece Doğuş''un Türkiye''de sahip olduğu marina sayısı üçe, otel ve tatil köylerinin sayısı sekize çıkıyor.
Metro inşaatında sözleşme feshedildiİzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez arasındaki 3.3 kilometrelik metro hattını tamamlayamayan Bozoğlu Firması’yla sözleşmesini tek taraflı feshetti. İhalenin 4.2 milyon TL’lik teminatı nakde çevrilerek, firmaya fesih tebligatı yapıldı. Hattın tamamlanması için yeni ihale şartnamesi hazırlanacağı, ardından ihaleye çıkılacağı bildirildi.
Tarih: 7 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
Kordon’un cumbalı evleri onarılıyor Kordon’un cumbalı evleri onarılıyorSekiz bin yıllık zengin geçmişiyle dünya kenti olma hedefi güden İzmir’de, gözler hangi köşeye dönse bir başka güzellik görüyor. Her dönemde şehrin vitrini olma özelliğini koruyan, Körfez’e nazır Alsancak’ta da Türk ve Rum mimarisinin birbirinden seçkin örnekleri yer alıyor. Yıllara inat ayakta duran, ancak çok da yıpranan cumbalı evler de onlardan... Birinci derece koruma altındaki bu tarihi binalar için restorasyon izni çıktı. Sahipleri, çalışmalara başladı. Şimdi her biri, İzmir’in inci gerdanlığı Birinci Kordon’da, o eski ihtişamlı günlerine geri dönme yolunda tek tek onarılıyor.
Tarih: 7 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
Sulukule’yi kurtarma projesi UNESCO’yu sevindirdiUNESCO, Roman kültürünü mahalle sakinleriyle birlikte yeniden hayata geçirmek için hazırlanan projeyi olumlu karşıladı. Projeyle 400 ailenin yaşamını sürdürmesi amaçlanıyor.
AKM’ye Topkapı Sarayı muamelesi yapılır mı?13 aydır kapalı olan ve Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya gibi ‘birinci grup anıtsal yapı'' kapsamına girdiği için koruma altına alınan AKM''nin tadilatı şimdi de bu özelliği nedeniyle çıkmazda.
Mardin''de beton binalar yıkılıyor Mardin Valiliği ile Belediye Başkanlığınca yürütülen Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 1. Cadde''de bulunan eski Bağ-Kur binasının yıkımına başlandı.
AKM, bir kez daha tartışıldı Cumhuriyet tarihinin en çok tartışılan yapısı olan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önceki gün bir kez daha tartışıldı.
İzmir neden kokuyor?Bildiğiniz gibi bundan iki ay önce herkes gözü (ve burnu) kapalı bir vaziyette harıl harıl İzmir güzellemeleri yaparken ben "kral çıplak" dedim. "İzmirli hanımlar ve beyler; şehrinizle ve kendinizle pek övünüyorsunuz ama şehriniz lağım kokuyor, bilmem farkında mısınız.." dedim.
Doğuş, Hırvatistan''dan sonra Muğla koylarına 2 otelle döndüTemmuz''da Hırvatistan''da marina yatırımı için ortaklık anlaşması imzalayan Doğuş Grubu, Port Göcek Marina ile Marmaris Select Maris Oteli''ni bünyesine katmak için Turkon Holding ile anlaştı.
Pazar yerlerine AB standardı getiren yasa tasarısıHükümet, hal ve pazar yerlerine AB standartlarını getirmek için hazırladığı yasa tasarını Meclis''e sevk etti.
TOKİ Seyrantepe’de şartları yumuşattıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, yaptığı değerlendirmede, firmaları mali yönden rahatlatmak üzere, "firmanın teklif etti idare payı toplam gelirinin (İPTG) yüzde 5''inin sözleşmenin imzalanacağı güne kadar TOKİ hesabına yatırılması" şartını kaldırdıklarını belirtti.
İngiltere''de inşaat siparişleri yüzde 18 arttıÜlkede özel konut inşaatı siparişleri 2. çeyrekte yüzde 25 artarken, bir önceki yıla göre yüzde 33 düştü.
İDO vapurlarında tiyatro keyfi''''Ne Ala Temaşa'''' adlı tiyatro oyunu bu kez yolcularla buluşacak.
Tarih gün yüzüne çıkıyorAntalya''nın Manavgat ilçesi Side antik kentinde başlatılan kazı çalışmaları sürüyor.
Baz istasyonları 9''a katlanacakHalen kullanılan her bir baz santrali yerine 3G ile 9 santral kurulması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Selim Şeker, yeni teknolojinin insan sağlığına daha zararlı olduğunu öne sürdü
İnşaat Mühendisleri''nden uyarıİnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Nevzat Ersan, "Ankara''da metro inşaatları hızla tamamlanmalı, bunun ardından ise çağdaş kent yapısına uymayan katlı kavşaklar kapatılmalıdır" dedi.
Yeşilköy Parkı otopark olmayacakMahalle sakinleri tarafından tepkiyle karşılanan Yeşilköy Olimpiyat Parkı''na yapılması planlanan zemin altı otopark projesi iptal oldu. Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu raporunda, "Bakırköy ilçesi, şevketiye mahallesi Nazım İmar Planı kararlarının iptal edilerek parselin yeşil alan olarak korunması komisyonumuzca uygun görülmüştür" denildi. Meclis''te okunan komisyon raporu oybirliğiyle kabul edildi, projenin Merter''de başka bir yere kaydırılmasına karar verildi.
Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Orman yangınları hakkında...Dünya''daki ve ülkemizdeki orman yangınlarının % 80''inden fazlası yaz mevsiminde meydana geliyor. Yazın rehaveti, yangına elverişli koşullar ve benzeri nedenlerle orman yangınlarının her yıl yeniden yaz aylarında gündeme gelmesi neredeyse olağan bir durum olarak algılanıyor.
İptal ettirenin alnından öperimBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Akay Kavşağı, Çankaya Belediyesi''yle ilişkiler ve belediyenin kent uygulamaları konusunda Ankara Hürriyet''e günlerce konuşulacak açıklamlarda bulundu.
Türkiye güneş enerjisi yasasını neden ağırdan alıyor?Enerjide büyük oranda doğalgaza ve dolayısıyla dışarıya bağımlı olan Türkiye, doğanın bu bedava nimetinden eninde sonunda yararlanmak zorunda.
Terim, kışın hareket olsun diye Bodrum''a 5 stadyum önerdiGeçen cumartesi akşamı The Marmara Bodrum''dan ilçe merkezindeki trafik tıkanıklığını izlerken, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon''a işaret ettim.
Neden İTÜ''den değil de Berlin Üniversitesi''nden görüş alındıİETT''nin metrobüs hattında kullanılmak üzere Almanya''dan tanesini 450 bin Euro''ya satın aldığı 250 Mercedes Capacity araçla ilgili dava dün Beyoğlu 5''inci Asliye Ceza Mahkemesi''nde başladı.
TOKİ taksitlerine zamTOKİ, yılın ikinci yarısında, taksitlere yüzde 4 artış uyguladı. Toplu Konut İdaresi''nden (TOKİ) edinilen bilgiye göre, bu yılın ikinci yarısında, kredi ve konut taksitlerinin geri ödenmesinde uygulanacak artış oranı belli oldu.
Metrobüs, İETT müdürünü koltuğundan ettiTanesi 2.4 milyona alınan metrobüslerle ilgili ortaya atılan iddialarda adı geçen İETT Genel Müdürü görevden alındı. Hollanda’dan tanesi 2.4 milyon liraya satın alınan ve bir kısmı garajda bekletilen Phileas marka metrobüslerle ilgili ortaya atılan iddialarda ismi sık sık gündeme gelen İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, görevden alındı. Öztürk’ün görevden alınğını yaptığı açıklamayla duyuran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, boşalan genel müdürlük koltuğuna Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hayri Baraçlı’nın atandığını kaydetti. Topbaş, “Mehmet Öztürk’ün, Baraçlı’ya yardımcı olacağına, destek vereceğine inanıyorum. Herkesin katkısının olmasını arzu ediyorum. Başarıya birlikte imza atmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.
Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Taraf Yazan: Fırat Alkaç
Stadyumda killi zemin kazığı mı?Bugünlerde Atatürk Stadı''nın yenilenmesi kentin en önemli sorunu olarak gündeme oturdu. İş güç bırakıldı, memleket memleket en iyi stat projesi araştırmasına çıkıldı.
Gayrimenkul kriz dinlemediEmlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ahmet Gür, ekonomik krize rağmen haziran ayında gayrimenkul fiyatlarının en çok arttığı şehrin Bursa olduğunu söyledi.
Hasankeyf SİT alanı olsunHasankeyf''i Yaşatma Girişimi, 1985 yılından bu yana sürdürülen Hasankeyf kazılarının amacı ve Hasankeyf''te bundan böyle yapılacak olan kazı ve kurtarma çalışmalarına ilişkin öneri ve taleplerini basın toplantısı ile duyurdu.
Aphrodisias''ın görkemine yaraşır bir kitapAphrodisias''ın, Erken ve Orta Roma dönemlerinde (M.S. birinci ve ikinci yüzyıl), sahip olduğu refah düzeyi, kentin mimari ve heykel sanatında benzersiz bir konuma gelmesini sağlamıştı.
Trump Towers''ta 71 daire şimdiden satıldıTrump Towers''ın örnek daireleri tanıtıldı. Trump Towers İstanbul - Şişli''de dairelerin metrekaresi ortalama 6 bin 200 dolardan satılacak.
İstanbul''u boşaltacaklar Bulgaristan''a mı gideceğizİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin sanayiyi şehir dışına taşıma planı sanayicilerden büyük tepki aldı. Projenin uygulanamayacağını savunan İSTOÇ Başkanı Nahit Kemalbey "Bizi İstanbul''dan çıkarırlarsa sanırım Bulgaristan''a kadar gideriz" dedi.
En büyük şemsiye sigaracılara armağan!Konya Seydişehir İlçesi''nde işadamı Hüseyin Ulaşan 150 metrekareyi kapatabilecek büyüklükte bir şemsiye yaptı.
Apartman ve sitelere 50 milyon TL EKOkrediŞekerbank, ekonomik kriz ortamında apartman ve site yönetimlerine, enerji tasarrufu sağlayacak ''EKOkredi Yalıtım'' kredisi veriyor. İlk etapta 50 milyon TL kaynak ayrılacak.
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.