Haberler

11 Eylül 2008, Perşembe

Yeni New YorkYeni New YorkMohammed Atta, Dünya Ticaret Merkezi’nin Kuzey Kulesi’ne doğru Boeing 767’yle uçarken, mimarlığın bir şehri tanımlamaktaki gücünü belki de Manhattan’da yaşayan birçok insandan daha iyi biliyordu. Kahire Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan Atta, Hamburg’da şehir planlamada öğrenciydi. Onun ve topluluğunun şehrin silüetinde bıraktığı boşluk ve New York ruhu, şehrin bina kültüründe en alışılmadık değişimlerden birini teşvik etti: Dünya şehirlerinin silüetlerini şekillendiren, sürekli olarak dünyanın farklı yerlerinde bulunan, birçok ödüller kazanan uluslararası mimarların katkılarını sağladı. Haberin Devamı
İşte İstanbul’un toplu taşımayla kat ettiği yolİşte İstanbul’un toplu taşımayla kat ettiği yolSize bir matematik problemi: İstanbul’da, Beylikdüzü ile Taksim arasındaki 35 kilometrelik yolda bir kişi otobüs-metrobüs ve metroyla, diğeri özel otomobille yolculuk ediyor.
Marmaray’a durdurma kararıMarmaray’a durdurma kararıMarmaray Projesi’nin Yenikapı-Yedikule arasındaki bölümündeki çalışmalar, İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararıyla durduruldu. Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH), projenin Yenikapı-Yedikule arasındaki bölümünde yer alan 550 binanın tünel kazma çalışması sırasında yıkılma riski bulunduğu gerekçesiyle bina sahiplerinden geçici tahliye istedi. Ancak binalardan birinin sahibi Fikret Düzgün’ün avukatları DLH’nin tebligat için yetkili olmadığını ve proje için inşaat ruhsatı alınmadığını belirleyerek tahliye kararının durdurulması için mahkemeye başvurdu. Bunun üzerine Fatih Belediyesi DLH’ye 15 Ağustos’ta yazı yazarak ruhsat için başvuru yapılmasını istedi. Avukatlar, ruhsatsız projenin yasa, yönetmelik ve plan kararlarına aykırı çalışıldığını belirterek İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na da başvurdu. Başvuruyu inceleyen kurul çalışmalarının ruhsat ve gerekli izinler alınıncaya kadar durdurulmasına karar verdi.
Tarih: 11 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şefik Dinç
Magic Life’ın yarısı 200 milyon Euro’ya fona gitti lüks otel Sensimar geliyorMagic Life’ın yarısı 200 milyon Euro’ya fona gitti lüks otel Sensimar geliyorConnexia, Magic Life’ın yüzde 50.1’i için 200 milyon Euro ödedi, ’Sensimar’ markalı yeni otel zinciri kurma çalışmalarına da Türkiye’den başlıyor.
Barok Kilisenin İçinde Işıktan Bir EvBarok Kilisenin İçinde Işıktan Bir Ev14 Eylül 2008 tarihinde dünyanın en büyük mimarlık organizasyonlarından 11. Venedik Mimarlik Bienali ziyaretçilerine kapılarını açacak.
Olimpiyatları gölgede bırakacak otel açılışıOlimpiyatları gölgede bırakacak otel açılışıDünya emlak piyasasının yükselen yıldızı Dubai, yedi yıldızlı Burj el Arap''tan sonra yeni bir lüks bir otele ev sahipliği yapıyor.
Kanuni’nin öldüğü Zigetvar Kalesi çöküyorKanuni’nin öldüğü Zigetvar Kalesi çöküyorKanuni Sultan Süleyman’ın son seferi olan Zigetvar Savaşı’nda duvarları önünde hayatını kaybettiği Zigetvar Kalesi’nin etrafına çökme tehlikesi nedeniyle güvenlik şeridi çekildi.
Sürdürülebilirlik Sıkıcı mı?Sürdürülebilirlik Sıkıcı mı?Ben o kadar zeki sayılmam. Aslında daha çok orta düzey biriyim: Hiçbir zaman soğuk duş almam, spor yapmam. Tırnaklarımı yerim. Yalnızca bir moleküler tasarımcıyım. Moleküllerle başlarım ve sonra büyük resme bakarım. Ama ikisinin ortasında endüstriyel tasarıma, grafik tasarıma ve mimarlığa ihtiyaç var. Genelde, insanlar çevreyi koruduklarında daha az kötü olduklarını düşünürler. Alman Çevre Koruma Kurumu’nun söylediği gibi: “Lütfen çevreyi koruyun. Arabanızı bu kadar sık kullanmayın!” Bu şunu söylemekten çok farklı değil: “Lütfen çocuklarınızı koruyun. Onları bu kadar sık dövmeyin!” Daha azını mahvetmekle hiçbir şeyi korumuyoruz. Yani bu daha az kötü olmakla ilgili değil, doğru şeyi yapmakla ilgili. Bütünsel güzellikle ilgili.
Rus milyarder, Antalya’ya “Çakma İstanbul” yapıyorRus milyarder, Antalya’ya “Çakma İstanbul” yapıyorAntalya sahillerindeki tematik otel akımının son örneğinde sınır tanınmadı. Sahip olduğu servetle dünyanın sayılı zenginlerinden Rus işadamı Roman Abramovich’in sahibi olduğu ve lüks kavramına yeni bir boyut getiren mimarisiyle dikkat çeken Antalya’daki Mardan İstanbul Palace, ekimde açılıyor.
2009 Yılı Pritzker Mimarlık Ödülü ve Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü Adayları Belirleniyor2009 Yılı Pritzker Mimarlık Ödülü ve Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü Adayları BelirleniyorArkitera Mimarlık Merkezi, 2009 yılı Pritzker Mimarlık Ödülü ve Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü adaylarını belirlemek üzere geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da iki kurumdan nominatörlük (aday gösterme) teklifi aldı ve çalışmalarına başladı.
İş adamına aracını bıraktırdıİş adamına aracını bıraktırdıAvcılar-Zincirlikuyu hattında seferlere başlayan Metrobüs''ün beklenenden çok talep gördüğünü söyleyen Başkan Kadir Topbaş "Aracını bırakıp Metrobüs''e binen iş adamları var. Teşekkür telefonları yağıyor” dedi.
Magic Life’ın yüzde 50.1’i Avusturyalılara satıldıMagic Life’ın yüzde 50.1’i Avusturyalılara satıldıTurizm gazetesinin haberine göre, TUI bünyesindeki otel markalarından olan Magic Life hisselerinin 50.1’i Connexio adlı yatırım fonuna satıldı.
Bu caminin inşaatında Don Kişot’un yazarı Cervantes amelelik yaptıBu caminin inşaatında Don Kişot’un yazarı Cervantes amelelik yaptıGarip ama, Don Kişot yazarı diye meşhur İspanyol romancısı Cervantes de Kılıç Ali Paşa Camiinin inşaatında çalışmıştı. Ama amele olarak. Mimar Sinan’ın emrinde cami inşaatında çalışanların isimlerinin yazılı olduğu defterler vakıflar arşivinde bulundu.
İhsan Bilgin ile Europan Süreci ve Sümer Mahallesi Üzerineİhsan Bilgin ile Europan Süreci ve Sümer Mahallesi ÜzerineZeytinburnu Sümer Mahallesi, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin 8. döneminin Türkiye’de düzenlenmesini sağladığı Europan yarışmasına konu olan alanlardan biriydi. Europan 8’in Türkiye Ulusal Komite Başkanı Prof.Dr. İhsan Bilgin ile içinde bulunduğumuz günlerde tekrar gündeme gelen Europan sürecini, yarışmanın getirilerini ve bu getirilerin kentsel dönüşüm bağlamında taşıdığı değeri konuştuk.
Arkitera Eğitim Merkezi 500. Öğrencisini Ücretsiz EğitiyorArkitera Eğitim Merkezi 500. Öğrencisini Ücretsiz EğitiyorOn ay süre içinde beş yüze yakın öğrencisi olan Arkitera Eğitim Merkezi’ne gösterilen yakın ilgi ve güven nedeni ile AEM yöneticileri, kısa zaman içinde belli olacak 500. öğrencisini ücretsiz eğitme kararı aldı.
9 höyükte kazı çalışması tamamlandıDiyarbakır''ın Bismil ilçesindeki Ilısu Barajı''nın altında kalacak höyüklerdeki kurtarma kazılarının bu yılki bölümü tamamlandı.
Belkahve Operasyonuİzmir Büyükşehir Belediyesi, Belkahve’den taşınmaları için verilen süreye uymayan taşocaklarının faaliyetlerini durdurdu.
Tarihî yalı ayağa kaldırılacak2002 yılında meydana gelen şüpheli bir yangınla büyük bölümü harap olan Ortaköy''deki tarihî Naime Sultan Yalısı, 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle kiralanacak.
Metroya kalite belgesiİzmir Büyükşehir Belediyesi Metro A.Ş, TSE''den, 3''lü kalite belgesini tanımlayan ''Entegre Yönetim Sistemi'' belgesi almaya hak kazandı.
Harbiye Muhsin Ertuğrul ilk yerine taşınıyorDün CRR’de düzenlenen yeni dönemde Şehir Tiyatroları konulu basın toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu sezondan itibaren eski YEM binasının Harbiye Sahnesi olarak kullanılacağını ve Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin ise 29 Ekim 2009’da yeniden açılacağını açıkladı.
Kat irtifaklı arsa payı devirlerinde tapu harcı hangi bedel üzerinden alınmalı?Önceki haftaki "Gayrimenkul devirlerinde tapuda beyan edilecek değer ne olmalı?" başlıklı yazımızda açıkladığımız üzere; 492 sayılı Harçlar Kanunu hükümleri uyarınca, bu kanuna ekli (4) sayılı tarifede belirtilen tapu ve kadastrolama işlemleri harca tabidir.
Başkan Topbaş; “Hilton arazisine yeni yapıya izin vermeyiz!...”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kentsel Sit Alnı’nda kalan Hilton arazisiyle ilgili imar planı değişikliğini Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu onaylasa bile kendilerinin onay vermeyeceğini söyledi.
TOKİ Bursa''ya 7 bin işyeri ve 15 bin konut yapacakBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Kestel yakınlarında 4 bin 500 dekarlık alanda site şeklinde 7 bin işyeri ile Gürsu ilçesinde 5 etap halinde 15 bin toplu konut inşaatına başlayacak. AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, ''TOKİ Bursa''ya damga vuracak'' dedi.
Rüzgar santrali başvurularında ''yaprak kıpırdamıyor''Yerli ve yabancı rüzgar yatırımcılarının Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu''na (EPDK) yaptığı, 78 bin megavatlık rüzgar enerjisi lisans başvurularının üzerinden yaklaşık 10 ay geçmesine karşın yatırımların hayata geçmesi noktasında hala bir gelişme yaşanmadı.
Metrobüslü hayatımızın ilk 3 günüMetrobüs meselesi, şoförüm Hamit nedeniyle 1 yıldır gündemimizdeydi. Avcılar-Topkapı hattının geçen yıl bu sıralar devreye girdiğinden beri Hamit, metrobüsün 2. etabı Topkapı-Zincirlikuyu hattını yakın takibine aldı ve beni de sık sık bilgilendirmeyi ihmal etmedi.
Zigetvar Kalesi çöküyorMacaristan’ın Baranya bölgesindeki Zigetvar şehrindeki çökme tehlikesi bulunan tarihî Zigetvar Kalesi etrafına güvenlik şeridi çekildi. Kanuni Sultan Süleyman son seferi olan Zigetvar Savaşı’nda kale duvarları önünde ölmüştü. Zigetvar Belediye Başkanı Jozsef Paizs, restorasyon için devletten bütçe alamadıklarını, belediyenin de parasının yetmediğini belirtti. Kalenin Türkler için önemini bildiğini kaydeden Paizs, Trabzon ile kardeş şehir olduklarını hatırlattı. Paizs, kalenin işletme hakkını, onu restore edecek herhangi bir Türk iş adamına veya Türk firmasına verebileceklerini söyledi. Şehirde yapılan Zigetvar Festivali’ne katılan Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, kalenin durumuna çok üzüldüğünü belirtti.
Tarih: 11 Eylül 2008 Kaynak: Taraf
İngiltere konut satışında 30 yıl geriye döndüRoyal Institution of Chartered Surveyors (Rics) adlı konut teknik denetim kuruluşu uzmanları, ev satışlarının bu konudaki kayıtların tutulmaya başlandığı 1978’ten bu yana en düşük seviyede olduğunu vurguladı. Uzmanlar emlak krizinin etkilerinin ağustosta da sürdüğünü belirtti. İngiltere’de emlakçıların mayıs-ağustos döneminde sadece ellerindeki emlağın yüzde 12.7’sini satabildiklerine dikkat çekilirken, bunun da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47’lik bir düşüşe işaret ettiği kaydedildi. Rics sözcüsü Jeremy Leaf, ‘’Emlak piyasasının toparlanabilmesinin en önemli unsurunu tutsat likiditesinin arttırılması oluşturuyor’’ diye konuştu.
Tarih: 11 Eylül 2008 Kaynak: Taraf
TOKİ tekrar ''deprem''e yoğunlaştıToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara''nın Bala ilçesinde geçen yıl yaşanan depremden konutları zarar gören hak sahipleri için konut yapımına bu ay başlıyor. Buna göre, bu ay yapımına başlanacak 726 konut, 1 yıl içinde hak sahiplerine teslim edilecek. Açıklamada, Başbakan Erdoğan''ın talimatı ile harekete geçen TOKİ''nin, proje kapsamında Bala merkezde 12 dairenin yer alacağı bir blok, ilçeye bağlı köylerde 714 müstakil ev yapılacağı, afet konutu kapsamında evrakların tamamlanmasından sonra yapılacak konut sayısının ise 765''i bulacağı kaydedildi.
Tarih: 11 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Frankfurt’ta İstanbul fotoğraflarıTürkiye’nin şeref misafiri olduğu Frankfurt Kitap Fuarı’na paralel açılan ve üç medeniyete beşiklik yapan İstanbul’u anlatan “Becoming Istanbul/İstanbullaşmak” adlı sergi, 9 Kasım''a kadar Frankfurt’taki Alman Mimarlık Müzesi’nde görülebilecek.
TOKİ arsaları satsın mı kiraya mı versin?Başbakan Erdoğan''la Aydın Doğan arasındaki "Hilton kavgası" aslında kentlerde yaratılan "imar rantı"na ayna tutuyor.
Bayrampaşa ceza istemiyorOn binlerce insanın umutlarının yok olduğu, geleceğinin karardığı Bayrampaşa Cezaevi kapatılmadan önce isyanları, konuk ettiği ünlü kişileri, hak ihlalleriyle hep gündemdeydi.
Kavşak bitti, dava sürüyorAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD Gar Meydanı’na yaptığı katlı kavşak 18 Mayıs 2008’de açıldı. Peyzaj Mimarları Odası (PMO) ve Mimarlar Odası (MO) Ankara Şubesinin katlı kavşak projesine karşı Temmuz 2007’de açtığı dava ise aradan geçen 14 aya rağmen sürüyor.
Söke gelişiyorAydın’ın Söke İlçesi Belediye Başkanı Necdet Özekmekci, Kuşadası-Bodrum-İzmir karayolu üzerinde özel bir önemi olan yörenin, sahip olduğu tarım potansiyeli dışında önemli bir turizm merkezi olduğunu söyledi. Özekmekci ile Söke’yi konuştuk.
Gökçek durdurma kararlarına isyan ettiÇeşitli odaların, Büyükşehir Belediyesi’nin geçit ve kavşak inşaatlarına yargıya başvurarak aldırdıkları ’yürütmeyi durdurma’ kararları, Başkan Gökçek’i kızdırdı.
Oyak Çimento satış gelirlerini yüzde 20 artırdıOyak Çimento''dan 2008 yılı ilk 6 aylık sonuçlara ilişkin yapılan açıklamaya göre, Oyak Çimento Grubu, yılın ilk yarısında 4 milyon 135 bin 99 tonluk satış gerçekleştirdi.
TOKİ, Tunceli''de hastane ihalesi açtıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Tunceli''ye 150 yataklı devlet hastanesi inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işlerini yaptırmak üzere ihale açtı.
AKM reklam panosu oluyorİstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 2006 yılında aldığı Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) cephelerine reklam panosu asılamayacağı kararını hiçe sayarak 07.07.2008 tarihinde kültür merkezinin tadilatı sırasında kurulacak iskeleye İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları kapsamında tanıtım ve bilgilendirme panosu asılabileceğine karar verdi.
İzmir teknokent daha temeli atılmadan üç yatırımcı çektiİzmir''e 45 kilometre uzaklıktaki Urla İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi''nin uluslararası teknoloji kentine dönüştürülmesi için ilk imzalar dün atıldı.
Demir fiyatlarında büyük düşüşYaklaşık 2 yıl önce konut kredisi faizlerindeki düşüşle canlanan inşaat sektörüyle birlikte tırmanışa geçen demirin, yılbaşında kilogramı 2 YTL olan fiyatı 1,15 seviyesine kadar geriledi.
İnşaat demiri fiyatlarında tarihi düşüş yaşandıİstanbul Demir Çelik İhracatçıları BirliğiBaşkanı Serdar Koçtürk,Türkiye''nin demir-çelik ihracatındaki ana pazarlarından Amerika ve Avrupa ülkelerindeki talebin daralması ve Körfez ülkelerinde stok seviyesinin yüksekliği nedeniyle demir çelik fiyatlarında son iki ayda "tarihi" bir düşüş yaşandığını söyledi.
Kastabala ‘çimento’lanmayacak“AB’nin dışladığı çevre suçlusu çimento fabrikaları, Avrupa’nın da gereksinmesini karşılamak üzere Türkiye’ye göz diktiler...”
Bayrak ve BorazanBodrum ve çevresi son yıllarda her şeyden önce kapatma ve kapanma kavramlarını çağrıştırır oldu bende: dağlar, taşlar, tepeler, ovalar, kıyılar kapatılıyor da kapatılıyor.
Robotla güneş paneli üretecekAnel Grup, tam otomatik cihazlar ve robotlar kullanarak fotovoltaik modül (PV panel- robotla güneş enerji paneli) üretimine geçiyor.
Villakent sakinleri öfkeli: İZSU’nun şu yaptıklarına bakar mısınız?İzmir’in Menemen ilçesine bağlı Seyrek’te Ege-Koop tarafından oluşturulan 1000 konutluk Villakent’te yaşayanların susuzluk konusundaki şikayetlerini “Villakent sakinleri dertli mi dertli” ve “Villakent sakinleri dertli: Biz denizi geçtik, bizi derede boğmayın” başlıkları dile getirerek yetkililerin dikkatine sunmuştuk.
Plan abesle iştigaldirTürkiye''de kent mimarı deyince ilk akla gelen isimlerden biri olan Prof. Ahmet Vefik Alp''ten duymuştum bu sözü. Ege Koop Başkanı Hüseyin Aslan kaynaklı ve "Kaçak yapıya ödül vermedikleri kaldı" başlıklı haberi okuyunca Hoca''nın sözlerini anımsadım.
"Yol kazıları Karşıyakalıları bıktırdı"MHP İzmir Milletvekili K.Erdal Sipahi, seçim bölgesi olan Karşıyaka''yı ziyaret ederek ilçenin sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve esnafla bir araya geldi.
Athena Tapınağı’na ait kalıntılar bulunduPedasa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, AA muhabirine, Bodrum’un Konacık beldesinde Anadolu uygarlığının en önemli eserlerinden biri olan Athena Tapınağı’nın bulunduğu yeri tam olarak tespit ettiklerini söyledi.
Tarihî hamamın kurşun kaplamaları çalındı, MOBESE kurulmadığı için hırsızlar yakalanamıyorTarihî Gümrük Hamamı''nın kurşun kaplama çatıları kimliği belirsiz kişilerce çalındı. Mahalle muhtarı hırsızların bulunup adalete hesap vermesini istedi.
Nükleer santraller için yeni güvenlik kriterleriTürkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından hazırlanan "Nükleer Güvenlik Tüzüğü Taslağı" ile nükleer tesislerin faaliyetleri sırasında toplum ve çevrenin radyasyondan korunmasını sağlayacak yeni güvenlik kriterleri uygulamaya konulacak.
Büyükşehir’den Karacaören’e Sevgi Parkı…Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Altındağ ilçesine bağlı Karacaören Mahallesi’nde yapılan 10 bin 500 metrekarelik bir alana yapılan Karacaören Sevgi Parkı hizmete hazır.
Şehzadeler Şehri''nde tarih yeniden can buldu"Şehzadeler Şehri" olarak anılan Manisa''da bu döneme ilişkin yitirilen tarih yeniden canlandırıldı. 16. yüzyılda Taliki Zade''ye ait minyatürden yola çıkarak yaptırılan 2,20 metre eninde 2,80 metre yüksekliğindeki Saray-ı Amire maketi törenle açıldı.
Yalova''ya katı atık tesisiTesisin AB normlarında olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, ''Burası Yalova''nın 2030 yılına kadar olan çöp depolama ihtiyacını karşılayacak" dedi.
Bursa''nın sahilleri temizlenecekBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, bir şehirde yatırımlar kadar çevre ve altyapı yatırımlarının da önemli olduğunu belirterek, en önemli çevre yatırımlarından bir tanesinin ''derin deniz deşarjı'' olduğunu söyledi.
Plansız kalkınmaya karşıyızTrabzon Gazeteciler Cemiyeti''ni ziyaret eden Trabzon Genç İşadamları Derneği Bakanı Cafer Kurt, "Şehrin dokusuna ve özgün yapısına uygun olmayan, plansız kalkınma hamleleri Trabzon''a ancak zarar verir" dedi.
”Su konusunda savaş çıkmasını istemiyorsak tasarruf etmeliyiz”Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon, "Eğer su konusunda bir savaş çıkmasını istemiyorsak yapılması gereken bazı şeyler var.
En modern sebze pazarı Nevşehir''de kurulacakTürkiye''nin en modern sebze pazarlarından birisi konumunda bulunacak Nevşehir Sebze Pazarı''nın inşaat çalışmaları başlatıldı. Nevşehir Belediyesi tarafından İbrahimpaşa Mahallesi''nde eski Toprak Mahsulleri Ofisi''nin yanı sıra Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, İl Özel İdaresi Lojmanları ve Petrol Ofisi ile birlikte Milli Eğitim Müdürlüğü''ne ait İş Eğitim Metresi ve Eğitim Uygulama Okulu''nun bulunduğu toplam 21 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde kurulacak Sebze Pazarı''nda 10 bini aşkın kamyon dolusu hafriyatın taşınması planlanıyor. Farklı mimari şekliyle de dikkatleri üzerine çekecek Nevşehir Yeni Sebze Pazarı''nda engelli vatandaşlar için asansör sisteminden, pazar alışverişi için gelecek bayanlar için bebek bakım odası bile yer alacak.Alt katta yaklaşık 1000 kişilik olarak 2 bin 942 metrekarelik bir alanda sosyal amaçlı salon,119 araçlık otopark, polis, zabıta, veteriner hizmet ünitelerinin yanı sıra, 2 kattan oluşan Cafeteryanın da hizmet vermesinin planlandığı Nevşehir Sebze Pazarı''nda, pazar tezgahları ile birlikte, 44 işyeri, balık ve peynir satış üniteleri de hizmet verecek.
Tarih: 10 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
”Suda sıkıntı yatırımların zamanında yapılmamasından”Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Türkiye''de su sıkıntısı yoktur. Sıkıntı, yatırımların zamanında yapılmamasıdır" dedi.
"IKEA müşterisi yüzde 26 arttı"IKEA Türkiye Perakende Direktörü Tolga Öncü, bir önceki yıl ile kıyaslandığında müşteri sayısının yüzde 26 arttığını söyledi.
TOKİ, Tunceli''de hastane ihalesi açtıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Tunceli''ye 150 yataklı devlet hastanesi inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işlerini yaptırmak üzere ihale açtı.
Fannie ve Freddie''nin kaderi yeni başkandaABD yönetimi tarafından el konulan konut kredisi sektöründeki Fannie Mae ve Freddie Mac''ın nihai kaderinin, seçimlerin ardından yeni ABD Başkanı ve Kongre''ye kalacağı belirtiliyor.
Hatay''da tarihi Roma hamamıHatay''ın Erzin ilçesinde bulunan İssos Antik kentinde, yaklaşık 5 dönümlük Hazine arazisinde yapılan kazı çalışmasında, Roma dönemine ait soğuk, ılık ve sıcak su sistemlerinin bulunduğu, sauna ve havuzun yer aldığı tarihi hamam tespit edildi.
Binlerce yıllık tarihi miras kaybediliyorYenikapı Metro-Marmaray Arkeolojik Kazı Ekibi Çalışanları, bulguların ‘kaybedilmesini’ engellemek isteyen çalışanların işten atılmasını protesto etti.
Bayrampaşa Cezaevi ‘iftarevi’ olduBayrampaşa Belediyesinin düzenlemiş olduğu ramazan etkinliklerinin gerçekleştirildiği Bayrampaşa Cezaevi şimdi çok farklı bir görünüme sahip.
Konut ve arsa satışına tapu harcı dopingi geliyorGlobal ekonomik krizin etkileriyle artan faiz oranları nedeniyle durgun bir dönem geçiren gayrimenkul sektörüne can suyunu bu kez Maliye verecek.
Kadir Topbaş: Doğan, Hilton arazisini değerlendirmek istediİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir gazetecinin “Başbakan Erdoğan ve Aydın Doğan arasındaki Hilton Oteli arazisi ile ilgili tartışma var. Size araziyle ilgili bir talep geldi mi?” şeklindeki sorusu üzerine, konuyla ilgili gerekli açıklamaları Başbakan Erdoğan’ın yaptığını belirterek şunları söyledi: “Kendilerinin de bahsettiği gibi Şişli Belediyesinden oy birliğiyle geçen 2.7 tarzındaki bir emsal talep, Şişli planlarına yapılan itirazla belediyemize gelmiştir. Belediye İmar Komisyonu, bu talepleri inceleyip Şişli Belediyesine geri gönderdi. Aydın Doğan da bu Hilton arazisini değerlendirmek istediğini ve bunun için aldığından bahsetmiştir. Böyle bir yoğunluğun kabul olmasının mümkün olamayacağından kendilerine bahsetmiştim. Çünkü orası bir kentsel SİT alanı. Aynı zamanda kentin soluklanabildiği yeşil alandır. Biz bu alanlara hassasiyet gösteriyoruz. Kentin değerlerine, yaşam alanlarına saygı göstermek gerekiyor. Kentti rahatsız edici yapıların burada yeşeremeyeceğini söyledim.”
Tarih: 10 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Kommagene’den Bizans’a AntalyaAntalya’nın Gazipaşa ilçesine bağlı Güneyköy’de yapılan kazılarda, Roma ve Bizans dönemine ait antik bir kent gün ışığına çıkarıldı.
Teknoloji kentinde herşey rüzgar ve güneşle çalışacakFransa''nın Nice şehrindeki Sophia Antipolis başta olmak üzere dünyada 17 teknoloji bölgesini işleten Fransız yatırım şirketi CICOM''un Üst Yöneticisi Alain Andrea, Urla''da 2 milyon 183 bin metrekarelik teknoloji geliştirme bölgesinde kuracakları teknokent ile İzmir''i geleceğin yenilik merkezi yapacaklarını açıkladı.
Elausa Sebaste’de kazılar başladıMersin’in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş beldesindeki Elause Sebaste antik kentinde, 14’üncü dönem kazı çalışmaları 4 ayrı noktada yeniden başladı. 14 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarında özellikle son 2 yılda 300’ün üzerinde tarihi eserin çıkarılarak tescillendiğini belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Evgenia Eqnini Schneider, yapıtların Mersin Müzesi’ne teslim edildiğini söyledi. Schneider, kazılarda çıkan yapıtların ağırlıklı olarak Roma ve Bizans dönemlerine ait seramik, cam, sikke, pişmiş toprak heykelcikler ve değişik tip ve boyutlarda savaş malzemelerinden oluştuğunu belirtti. 12 Ekim’de bitecek kazı çalışmaları sırasında önemli yazıt ve heykeller bulmayı umduklarını belirten Schneider, Agora’daki restorasyon çalışmasını ise bu yıl tamamlayarak antik tiyatrodaki gibi ziyaretçilerin ve turizmin hizmetine sunacaklarını dile getirdi.
Tarih: 10 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Teleferik için ağaçları kestilerAydın’da Pınarbaşı ile Aytepe mesire alanlarını bağlayacak teleferik projesi kapsamında, 20 kızılçam ağacı kesildi. Projenin tamamlanmasıyla Pınarbaşı ile Aytepe’yi bağlayacak teleferik hattının uzunluğu 560 metre olacak.
Türkiye su fakiri, önlem almalıTürk Sanayiciler ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Türk Sanayiciler ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) hazırladığı “Türkiye’de Su Yönetiminin Durumu: Sorunlar ve Öneriler” başlıklı rapor İstanbul’da düzenlenen “Sürdürülebilir Su Yönetimi” konferansıyla açıklandı.
Airport AVM''nin hedefi rötarlı uçak yolcusuAirport Alışveriş Merkezi, havaalanına yakınlığını avantaja çevirmek için kolları sıvadı. Havayolu şirketleri ile işbirliğine giden alışveriş merkezi, özel servislerle yolcuları Airport''a alışverişe getirecek.
İngiltere''de ev satışları 30 yılın en düşüğüİngiltere''de emlakçıların mayıs-ağustos döneminde sadece ellerindeki emlağın yüzde 12.7''sini satabildikleri, bunun da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47''lik bir düşüşe işaret ettiği belirtiliyor.
Afşin Elbistan projesi artık 2014''e zor yetişirAfşin-Elbistan C ve D Termik Santralları için Park Teknik ve Akfen''in verdiği fiyat tekliflerini yüksek bularak ihaleyi iptal eden Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ), yeni ihaleyi 2009 yılında yapacak.
Sulukule için destek mektubuBirleşmiş Milletler Uluslararası Mukimler Birliği (IAI) Koordinatörü Cesare Ottolini, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve yerel yöneticilerine gönderdiği mektupla, Sulukule sakinlerinin onayıyla hazırlanacak alternatif bir proje üretilinceye dek her türlü zor kullanılarak tahliye veya yıkım girişiminin durdurulmasını istedi.
Socar ortaklığı Tekfen’e 10 yılda 37 milyar dolarlık iş getirecekTekfen Holding CEO’su Erhan Öner, "Tekfen İnşaat’ın yüzde 50’sini Azerbaycan devlet şirketi Socar’ın almasıyla birlikte bize önümüzdeki 10 yılda 37 milyar dolara kadar ulaşabilecek projeleri üstlenme kapısı açıldı" dedi.
36 milyon dolara Türkiye’nin ilk otomotiv limanını yaptılarTürk otomotiv sektörünün de merkez üssü konumuna gelen Kocaeli’de, İzmit Körfezi’nin en merkezi yerinde yılda 440 bin aracın ithalat ve ihracatının gerçekleştirilmesine uygun, Türkiye’deki ilk ’Autoport’ (Otomobil Limanı) işletmeye hazır hale getirildi.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.