Haberler

11 Mart 2011, Cuma

İstanbul Artık Parmaklarınızın Ucundaİstanbul Artık Parmaklarınızın Ucundaİstanbul artık parmaklarınızın ucunda... Bir tuşla kentin kültürel miras ve ekonomisine yönelik her türlü bilgiye kolayca ulaşabilmek mümkün. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Türkiye Bilimler Akademisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) ortaklığıyla hayata geçirilen "İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri" projesi iki yıla yakın süredir devam eden çalışmaların ardından tamamlandı. Haberin Devamı
Otoyollara hayvanlar için köprü geliyorOtoyollara hayvanlar için köprü geliyorÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Karayolları Genel Müdürlüğüne yol yapımı için ormanlık alanlardan yer verirken, yaban hayatının geçebileceği yeşil köprüler kurmalarını isteyeceklerini bildirdi.
MIPIM 2011 Ödülleri Sahiplerini BulduMIPIM 2011 Ödülleri Sahiplerini BulduAlmanya''dan Türkiye''ye, Hindistan''dan Japonya''ya kadar 27 ülkeden yaklaşık 100 projeyi incelemeye alan ödül jürisi altyapı, ulaşım bağlantıları, çevresel bütünleşme, teknik ve mimari kalite, sunulan hizmetler ile konseptin özgünlüğü gibi kriterlere özellikle dikkat gösterdi.
Japonya''yı boyu 6 metreyi bulan Tsunami dalgaları vurdu!Japonya''yı boyu 6 metreyi bulan Tsunami dalgaları vurdu!Japonya''nın kuzeyinde 8.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından tsunami meydana geldi. Depremin ardından Tokyo''da yaralılar olduğu belirtildi. Japonya''da son 7 yılın en büyük depreminin ardından büyük tsunami uyarısı yapıldı.
2012 Olimpiyatları Londra''nın Otel Sektörünü Canlandıracak2012 Olimpiyatları Londra''nın Otel Sektörünü CanlandıracakMimar Woods Bagot, önümüzdeki sene olimpiyatlara hazırlanan Londra''da 4 yeni oteli vitrine çıkarıyor. Projelerden bir bölümü, Pimlico''da Eccleston Square Hotel Hoding için 2 otel binasının 40 odalı lüks bir butik otele dönüştürülmesi şeklinde gerçekleşecek.
Tarihi Yarımada''ya "Yıldız" operasyonuTarihi Yarımada''ya "Yıldız" operasyonuYıldız Teknik Üniversitesi''nden uzman öğretim üyeleri bir merkez kurdu. YÖK''ün izniyle kurulan merkez sayesinde Tarihi Yarımada, üniversite hocalarının gözetiminde olacak.
Büyük Etkinlikler Sonrasında Dönüşüm YaşanıyorBüyük Etkinlikler Sonrasında Dönüşüm YaşanıyorQueen Elizabeth Olympic Park ve çevresi Londra''da 2012 Yaz Olimpiyatları sonrasında önemli bir dönüşüme sahne olacak.
"Biz buradayız, kurdurtmayacağız""Biz buradayız, kurdurtmayacağız"Başaranlar Firması''nın ÇED Olumlu Raporu''nun ardından, İl Genel Meclisi''nden Sığacık Körfezi''nde 35 dönüm yer kiralayarak, Orkinos Çiftliği kurulması çalışmalarında sona yaklaşması Seferihisar''ı ve çevrecileri çıldırttı.
En büyük peri bacasına restorasyonEn büyük peri bacasına restorasyonKapadokya''nın en büyük peri bacası Ortahisar Kalesi''nin turist ziyaretlerine açılması için ilk adım atılarak, restorasyon projesinin ihale sözleşmesi imzalandı.
İnşaatçıların gözü 2-B''deİnşaatçıların gözü 2-B''deÇatı kaplama ve yalıtım sistemleri üreticisi Onduline''nin CEO''su Burhan Karahan, imar affı için seçimi beklemenin geçmişte kaldığını, inşaatçıların dikkatini 2-B arazilerine tapuların verilmesinin çektiğini belirtti. Karahan, K. Afrika''daki olayların da orta vadede ticareti etkilemeyeceği görüşünde.
Mimar ve mühendisler için yasa çıkıyorMimar ve mühendisler için yasa çıkıyorBakan Demir, lisansını alan, mimar ve mühendis odalarına kaydını yaptıranların en devasa, nitelikli, kritik ve özel projelere imza atabildiğini belirterek, ''''2011 yılında mimarlık ve mühendislik meslek yasalarını çıkartacağız. Buna bir disiplin getireceğiz'''' dedi.
İstanbullulara müjde!İstanbullulara müjde!Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattının temeli 15 Mart''ta atılıyor. Metrobüsün dördüncü etabı olan Avcılar-Beylikdüzü Hattının temeli, 15 Mart Salı günü törenle atılacak.
Kuşadası liman için yürüdüKuşadası liman için yürüdüBelediye önünde toplanan, aralarında CHP, DSP, DP, HEPAR, İP, Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Balıkçılar Odası temsilcilerinin de bulunduğu topluluk, limanda planlanan yapılaşmayı ve balıkçı barınağının doldurulmasını protesto etti.
Batum’un ‘ucube’siBatum’un ‘ucube’siSanatçı Mehmet Aksoy tarafından Kars''ta yapılan ve Başbakan tarafından ‘ucube'' olarak nitelenerek tartımalara neden olan ‘İnsanlık Anıtı'' heykelinin bir benzeri Batum''da da mevcut.
Erenköy gümrük alanı TOKİ''ye devrediliyorErenköy gümrük alanı TOKİ''ye devrediliyorDevlet Bakanı Hayati Yazıcı, "Erenköy''deki gümrük alanını, henüz protokol imzalanmadı ama, TOKİ''ye devrediyoruz. Tuzla''da en az 500 dönümlük arazi belirlendi, seçimi yapmak üzereyiz. Gümrük hizmetlerini oraya taşıyacağız" dedi.
Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine SöyleşiÇağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine Söyleşi10 Mart 2011 Perşembe akşamı Bahçeşehir Üniversitesi''nde "Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine Söyleşi" etkinliği gerçekleşti. Söyleşiye Nevzat Sayın, Han Tümertekin, Murat Tabanlıoğlu ve Emre Arolat katıldı. Aynı zamanda Sayın''ın da hocası olan ve Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Bölümünde "Mimarlık ve Felsefe" dersini veren Sümer Gürel oturumun yöneticiliğini yaptı.
Tarihi yarımadada tek yön ulgulamasıTarihi yarımadada tek yön ulgulamasıTarihi yarımada olarak adlandırılan, Eminönü, Sirkeci, Sultanahmet, Gülhane ve Beyazıt''ın da içinde bulunduğu Fatih ilçesinde trafiği rahatlatmak için bin 600 sokak ve caddede ''''tek yön'''' uygulamasına geçilecek.
Depreme karşı ''su yalıtımı'' şart!Depreme karşı ''su yalıtımı'' şart!1999''da yaşanan iki büyük depremin ardından richter ölçeği, tsunami, zemin etüdü gibi kavramlarla tanıştık. "Korozyon" da bunlardan biriydi ve depremde birçok yapının yıkılmasının nedeni olarak gösterildi.
Nefesimiz kesiliyor!Nefesimiz kesiliyor!Ormanların tahrip edilmesinin çevre üzerindeki olumsuz etkileri tahmin edilenden daha büyük. Birleşmiş Milletler çevre uzmanlarına göre dünya iklimini felaketin eşiğine getirebilecek sera gazlarının yaklaşık beşte biri ormanların yok edilmesinden kaynaklanıyor.
2011 AIA New York Chapter Design Awards Kazananları Belli Oldu2011 AIA New York Chapter Design Awards Kazananları Belli Oldu2011 AIA New York Chapter Design Awards''un kazananları belli oldu. 38 proje ve mimarlık ofisinin seçildiği ödüller, iç mekan, mimarlık, inşa edilmemiş projeler ve kentsel tasarım olmak üzere 4 kategoride verildi.
Niğde''de hibe proje uygulanmaya başladıNiğde''de hibe proje uygulanmaya başladıNiğde Belediyesi tarafından AB''ye sunulan proje kapsamında kabul gören hibe projenin uygulama çalışmaları başladı. Proje Grontmij Türkiye ve Grontmij Hollanda Konsorsiyumu''nca gerçekleştiriliyor.
Siyasilere 800 bin dolarlık mobil sahneSiyasilere 800 bin dolarlık mobil sahneBir girişimci genel seçimler öncesinde siyasetçiler için 25 bin kişiye hitap edebilmeye olanak sağlayan mobil sahne yaptı.
Konya''nın altı kayıyor Mevlânâ Müzesi''ne acil önlem yoldaKonya''nın altı kayıyor Mevlânâ Müzesi''ne acil önlem yoldaÜnlü mutasavvıf Mevlânâ Celaleddin-i Rumi''nin türbesinin bulunduğu Mevlânâ Müzesi, Konya''da tabanda yaşanabilecek her türlü deformasyona karşı koruma altına alınıyor. Kent arazisinin taban çökmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalmasının ardından Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri harekete geçti.
Kentlerin Öncesi ve SonrasıKentlerin Öncesi ve Sonrası21 yıl önce Dubai sadece çorak topraktan ibaretti. Görünen o ki kendini sıfırdan yaratmış ve yaşanabilirliği, gelişmiş teknolojik olanakları ile bugün dünya standartlarında bir kent. Bu etkileyici sıçramalar gerçekleştiren kentlerden sadece biri. Etkileyici, dudak uçuklatan diğer bir fark ise bu iki resim arasında ve yukarıdaki resim eminim size 20. yüzyılın ortasında bir zamanda çekildiğini düşündürtmüştür. Fakat yanılıyorsunuz. Bu resim 1990 yılına ait. Şangay bugün akıl almaz bir hızla büyüyen modern metropollerden biri. Bu üç resim, birkaç ıssız binadan hınca hınç dolu bir kente doğru ilerleyen Dubai''de bulunan aynı sokağa ait. Görünen o ki bugün bina yoğunluğu bir hayli abartılı.
 Boris Johnson MIPIM''den Övgü Topladı Boris Johnson MIPIM''den Övgü TopladıLondra Belediye Başkanı Boris Johnson, Londra yenileme programı için duyduğu coşkuyu anlattığı MIPIM''de başarılı bir açılış konuşması gerçekleştirdi.
"Kutuplar çok hızlı eriyor""Kutuplar çok hızlı eriyor"Güney Kutbu ve Grönland''daki buzların erimesi son 20 yıl içinde giderek hızlanıyor. Yakın gelecekte deniz seviyesindeki artışın baş nedeninin bu olması bekleniyor.
Kentsel dönüşümün yol haritası için buluştularKentsel dönüşümün yol haritası için buluştularTOKİ tarafından düzenlenen, Türkiye''nin kentsel dönüşüm stratejilerinin belirlenmesine de katkı sağlaması hedeflenen 2011 Konut Kurultayı''na rekor katılım oldu. Kurultaya 30 ülkeden aralarında bakan ve yerel yöneticilerinde yer aldığı 4 bin kişi katıldı
''Coğrafyada çığır açan kitap'' 279 yıl sonra Türkçe''de!''Coğrafyada çığır açan kitap'' 279 yıl sonra Türkçe''de!Osmanlı bilgini Katip Çelebi''nin ''Cihannüma'' adlı kitabı tanıtıldı.
"Yüzyılımıza marka kentler damgasını vuracak""Yüzyılımıza marka kentler damgasını vuracak"Türkiye kentsel dönüşüme uzun süre uzak kaldı. Ancak 1999 yılındaki 17 Ağustos depremi ve deprem riskinin hâlâ devam ediyor oluşu kentsel dönüşümü adeta dayattı diyebiliriz. Kentsel dönüşüm ile ilgili olarak çıkarılan yasalar ise yeterli olmasa bile çalışmalara büyük ölçüde yön vermekte. Ancak gelişmiş ülkelerden farklı olarak Türkiye kendine özgü sosyo-ekonomik ve kültürel koşullara uygun bir strateji dahilinde bu çalışmaları yürütmekte.
İznik’te tarih kaderine terkediliyorİznik’te tarih kaderine terkediliyorRoma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, uğruna savaşlar yapılmış Bursa''ya bağlı İznik ilçesindeki Antik Roma Tiyatrosu ve Osmanlı dönemi eserlerinden İsmail Bey Hamamı kaderine terk edilmiş durumda.
50 milyar dolarlık tarihi imza50 milyar dolarlık tarihi imzaAlsancak Limanı ile Turan arasındaki 550 hektarlık Yeni İzmir Kent Merkezi''nin Konak ilçe sınırlarında kalan 315 hektarlık bölümünün imar planı meclisten geçti.
Güzelbey''den değişimi yerinde görme çağrısıGüzelbey''den değişimi yerinde görme çağrısıGaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, yerel yöneticileri hafif raylı sistem başta olmak üzere Gaziantep''te gerçekleştirilen hizmetleri yerinde görmeleri için şehre davet etti.
Eyüp Sultan''a 50 yıl sonra restorasyonEyüp Sultan''a 50 yıl sonra restorasyonEyüp Sultan Türbesi, 50 yıl sonra ilk kez kapsamlı bir restorasyondan geçecek. Tüm çinileri tek tek elden geçirilecek olan türbedeki restorasyonun 6 ayda tamamlanması planlanıyor. Bu süre içinde sadece dua penceresi açık kalacak.
Eğitim merkezleri tasarımın sihirli dünyasıyla tanıştıEğitim merkezleri tasarımın sihirli dünyasıyla tanıştıTokyo''daki Cocoon Tower her ne kadar bir ofis kulesi görünse de aslında içerisinde üç ayrı özel okulun bulunduğu dikey bir kampus.
 TOKİ Başkanı Bayraktar istifa etti TOKİ Başkanı Bayraktar istifa ettiTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti''den milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti.
Depremin zararı 100, kentsel dönüşümün maliyeti 25 milyar $Depremin zararı 100, kentsel dönüşümün maliyeti 25 milyar $İstanbul''da 7.0 büyüklüğünde bir depremin 100 milyar dolar hasar yaratacağı hesaplanıyor. Bu sorunun yaşanmaması için gerekli kentsel dönüşümün maliyeti ise 25 milyar dolar. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar bundan sonrası için deprem esaslı kentsel dönüşümü hedef aldıklarını söyledi.
‘Ali Sami Yen'' 75 günde yıkılacak‘Ali Sami Yen'' 75 günde yıkılacakGalatasaray''ın 47 yıllık stadı Ali Sami Yen, 75 gün sürecek bir çalışmayla yıkılacak. Yıkım bitiminde yaklaşık 30 bin metreküp moloz ve 4000 hurda çıkacak.
Yap-Boz KentlerYap-Boz KentlerKubilay Kağan, Marco Polo''nun kentleri arasındaki - sanki farklı kentler değilmiş de kentsel elemanlarda bazı değişiklikler oluyormuş gibi gözlenen - benzerliği belirtmiş. Binbir Gece Masalları''nın kentbilim versiyonunda Venedikli Polo''nun, Moğolistanlı Kağan''a imparatorluğunda gezidiği büyüleyici kentlerden keyifli hikayeler anlatıyor. Gerçekle kurgu arasında gidip gelen bu hikayeler, Italo Calvino''nun "Görünmez Kentler" kitabında toplandı.
Türk kadın mimara Avusturya''dan altın liyakat nişanıTürk kadın mimara Avusturya''dan altın liyakat nişanıODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydan Balamir, TBMM Ana Binası ile bakanlıkların da aralarında bulunduğu 15 binanın Avusturyalı mimarı Holzmeister üzerine yazdığı kitabı ve araştırmaları dolayısıyla "Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı"na layık görüldü.
Doğu Almanya''da Tasarlanan Etkileyici Açık Hava Kütüphanesi, 2011 Brit Insurance Mimarlık Ödülü''nü KazandıDoğu Almanya''da Tasarlanan Etkileyici Açık Hava Kütüphanesi, 2011 Brit Insurance Mimarlık Ödülü''nü KazandıDoğu Almanya''da 1.000 adet boş bira kartonunun bir araya getirilmesiyle tasarımına başlanan kütüphane bugün inanılmaz bir açık hava kütüphanesi olma yolunda ilerliyor.
La Cite du Sport Uluslararası Ortaklar ArıyorLa Cite du Sport dinlence park teması MIPIM''de potansiyel uluslararası ortakları ile bir araya geldi. Reel ve sanal olarak salt spora yönelik tasarlanmış La Cite du Sport, Ora - Ito''nun imzasını taşıyor.
En büyük termik santral İskenderun''aDiler Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fikret Kuzucu, İskenderun''a Avrupa''nın en büyük termik santralini kuracaklarını belirterek, "1.2 milyar dolara mal olacak tesisi üç yılda tamamlamayı planlıyoruz'''' dedi.
ISH Frankfurt Fuarı 15 Mart''ta BaşlıyorMesse Frankfurt tarafından 2 yılda bir düzenlenen ISH Frankfurt Fuarı 15-19 Mart 2011 tarihleri arasında Frankfurt''ta yapılacak. Geçtiğimiz yılki ISH fuarı, 58 ülkeden toplam 2.361 katılımcı firmaya yeni ürünlerini sergileme imkanı sundu; 202.000 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.
İMSAD: İçeride Yapı Ruhsatı Alımı Patladı, Dışarıda Libya''daki Gerilim Salladı İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği''nin (İMSAD) yayınladığı Türkiye''nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda Libya''daki gerilimin inşaat sektörüne etkisi, konut satışları ve yapı izinleri verileri ele alındı.
35. Sokak''ta % 40 su tasarrufuAkşan Yapı''nın İzmir''de hayata geçirdiği proje 35. Sokak projesi, yeşil bina kriterleri ile inşa ediliyor.
Baydemir: Tarım arazileri imara açılmayacakDiyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır''da tarım arazilerinin imara açılmayacağını belirterek, vatandaşları uyardı.
2011 Dünya Mimarlık Günü Teması Açıklandı: Mimarlık ve İnsan HaklarıHer yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan ve bu yıl 3 Ekim''de düzenlenecek olan Dünya Mimarlık Günü teması "Mimarlık ve İnsan Hakları" olarak belirlendi.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.