Haberler

11 Nisan 2006, Salı

Üzgünüm, Siyaset Değil Mimarlık TartışılmalıydıÜzgünüm, Siyaset Değil Mimarlık TartışılmalıydıKartal ve Küçükçekmece kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili tartışma sürmekte. Bu süreç içinde her ne kadar bana özel ve yüreklendirici birçok ileti gelse de genel basın ortamındaki tartışmaların inançsızlığı ve kimilerinin düzeysizliği beni üzdü. O nedenle öncelikle elektronik ortamda, istenirse de meslek yayın organlarında yayınlanmak üzere görüşlerimi Türkiye mimarlık kamuoyuna iletmeyi bir sorumluluk olarak görmekteyim. Haberin Devamı
Yaşanacak en güzel kent ZürihYaşanacak en güzel kent Zürihİngiltere’de faaliyet gösteren en büyük danışmanlık şirketlerinden Mercer Human Resource Consulting’in hazırladığı yaşam kalitesi endeksinde, Zürih birinci sırada İstanbul ise 108. sırada yer aldı.
Side''de Tarihine Göre YenilemeSide''de Tarihine Göre YenilemeEski Pamfilya''nın doğal limanı olan, Lydia, Pers ve Roma döneminde ticaret merkezi olarak ün salan, korsanların önemli merkezi Side''nin antik tarihi ortaya çıkıyor.
Pekin’de İki kat Fazla İnşaat İşçisi 31 Adet Olimpiyat Yapısını Yapmak İçin ÇalışıyorPekin’de İki kat Fazla İnşaat İşçisi 31 Adet Olimpiyat Yapısını Yapmak İçin ÇalışıyorPekin’de bugünlerde her zamankinden daha çok sayıda inşaat işçisi, 2008 Olimpiyatları için, 2007 yılının sonunda bitmesi hedeflenen, olimpiyat oyunları için gerekli 31 adet yapı üzerinde çalışıyor.
Kültür Başkenti Olmaya 4 Sene Kaldı!Kültür Başkenti Olmaya 4 Sene Kaldı!Uzun zamandır beklenen haber bugün geldi: İstanbul, kültür başkentliği için yarıştığı Ukrayna’nın başkenti Kiev’i geçerek 2010 yılı Kültür Başkentliğini elde etti. Avrupa Parlamentosu, AB Komisyonu ve AB Konseyi’nin ikişer, Bölgeler Komitesi’nin bir temsilcisinden oluşan 7 kişilik Seçici Kurul, 2010 yılı için başvuran kentlerin dosyalarını ve sunumlarından sonra gerekli kriterleri göz önünde bulundurarak bugün kararını açıkladı.
Liquid Stone: Sıvı Taş’ın SergisiLiquid Stone: Sıvı Taş’ın SergisiBetonun yenilikçi ve deneysel yönlerini öne çıkaran, son beş yıla ait çağdaş prolere odaklanan, görsel sunumla binaların ortaya çıkmasını sağlayan betonun özelliklerini test eden teknoloji istasyonlarının da bir arada tutmayı hedefleyen Liquid Stone Sergisi, 19 Haziran 2004 – 29 Ocak 2006 tarihleri arasında National Building Müzesi’nde açık kaldı.
3 Milyon Laleden Sonra 30 bin de Erguvan Ağacı3 Milyon Laleden Sonra 30 bin de Erguvan Ağacıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, lalenin 150 yıl aradan sonra tekrar anavatanına döndüğünü belirterek, ''Kente 30 bin de erguvan ağacı dikeceğiz'''' dedi.
2057’de Beyoğlu?2057’de Beyoğlu?Demirören Gayrimenkul tarafından düzenlenen, yarışma sekretaryasını Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yürüttüğü “2057’de Beyoğlu” konulu yeni bir yarışma açıldı.
Mimar adayları iş başına!Mimar adayları iş başına!Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Çimsa ana sponsorluğunda düzenlen “ARCHIPRIX-Türkiye 2006”ya başvurular başladı. Genç mimar adaylarının yarışacağı“ARCHIPRIX-Türkiye” bu yıl 11. kez düzenleniyor. Türkiye’deki tüm mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve mimar adaylarının ufkunu genişleten ARCHIPRIX Yarışması, bugüne kadar 21 üniversiteden 543 öğrenciyi biraraya getirdi.  
Mutfakçıların gözü Türkiye''deMutfakçıların gözü Türkiye''deDünyanın en büyük mutfak fuarı Eurocucina''ya damgasını vuran İspanyol Scic yetkilileri, "Yenilikçi Türk müteahhitlerle sık sık görüşüyoruz" diyor.
2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü Mendes Da Rocha kazandı2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü Mendes Da Rocha kazandıÇarpıcı, açık ve çevresiyle ahenk içinde kurgulanan yapılarıyla ünlü olan Brezilyalı mimar Mendes Da Rocha, Pazar günü açıklanan 2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nün sahibi oldu. Mendes, Hyatt Hotel zincirlerinin sponsorluğu ile verilen Dünya’nın en prestijli ödülü olan Pritzker’i Oscar Niemeyer’den sonra kazanan 2. Brezilyalı mimar. 30 Mayıs 2006 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek resmi bir törenle Mendes da Rocha’ya bronz bir madalya ve 100.000 Dolar ödül verilecek.
Marmaray''dan İstanbulMarmaray''dan İstanbulİstanbul trafiğine nefes aldıracak, Gebze-Halkalı arasını 105 dakikaya düşürecek Marmaray projesi devam ediyor. İstanbullular''ın kıyıdan ya da vapurdan merakla seyrettiği Boğaz''ın ortasındaki iki şantiye gemiye girdik.
Batı’ya Dönük Yüzümüzün 150 Yıllık Abidesi Dolmabahçe SarayıBatı’ya Dönük Yüzümüzün 150 Yıllık Abidesi Dolmabahçe SarayıKapısında, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı askerlerinin taş kesilmişçesine kımıldamadan nöbet tuttuğu, bir zamanlar Balkan Savaşı’nın ateşkes kararının alındığı, Meclis-i Mebusan’ın açılışının yapıldığı, harf inkılábının ilk adımlarının atıldığı, en önemlisi, Atatürk’ün hayata veda ettiği saray:Tam 150 yaşında.
Fener Balat Rehabilitasyon Programı 2. Kısım Restorasyon İhalesi duyuruldu!Fener Balat Rehabilitasyon Programı 2. Kısım Restorasyon İhalesi duyuruldu!MEDA programı çerçevesinde Avrupa Birliği fonlarıyla Avrupa Komisyonu ve Fatih Belediyesi ortaklığıyla yürütülen Fener Balat Rehabilitasyon Programı kapsamında gerçekleştirilecek restorasyon uygulamalarının 2. Kısmı için ihale duyurusu 06-04-2006 tarihinde yapıldı.
İstanbul 2005 Değerlendirme Raporu’nda Mimarlıkİstanbul 2005 Değerlendirme Raporu’nda Mimarlık“İstanbul Kültür-İstanbul Turizm” başlıklı İstanbul 2005 Değerlendirme Raporu İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yayınlandı.
Studio Bestar Ligting Showroomlarını YeniliyorAydınlatma armatürleri sektöründe 10 yıldır 1000''den fazla ürün çeşidiyle hizmet sunan Studio Bestar Ligting, Karaköy ve Nişantaşı showroomlarını yeniliyor.
Konutta devrimBaşbakan''ın Konut Kurultayı''ndaki iki cümlesi son 50 yıllık iç göç ve kentleşme tarihini özetliyordu. Bu iki cümlenin biri, yıllardır toplumu yönlendirmiş yanlış bir hükmü; diğeri de, bu hükmü düzelten kararı ifade ediyordu. Önce yanlış hükmü Başbakan''ın ağzından nakledeyim: "Gecekondu yaparak ve vatandaşlık hakkına sığınarak bir bölgenin sahiplenilmesi vatandaşlık hakkı değildir, bu vatandaşlık hakkının ihlalidir.
Gayrimenkuldeki patlama hazır mutfağa da yansıdıKonutta bahar canlılığı başlarken, hareketlilik hazır mutfak gibi sektörlere de yansıyor. İspanyol Scic gibi birçok mutfak üreticisi Türkiye pazarını inceliyor.
İstanbul''un gecekondu sorunu toplu konutla çözülecekİstanbul’da devam eden kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında, belediyeler kendi alanlarındaki gecekondu sahiplerini ikna yoluna giderek onları yeni yaptıkları sitelere yerleştirecek. Bu kapsamda Şişli Belediyesi, Kuştepe’deki 163 , Küçükçekmece Belediyesi de Ayazma Tepeüstü’ndeki 366 gecekondu sahibi ile anlaştı.
İnşaat sektörü nereye koşacak?Türkiye''nin yükselen yeni yıldızı inşaat sektörü. Ekonomi sayfamızda geçen hafta yer alan bir habere göre Türkiye''de yapılmakta olan konut sayısı 1 milyonun üzerinde.
Yanıltılmış olabilirimEge ve Akdeniz''deki bakir koylara tahsisle inşaat iznini veren Bakan Atilla Koç: Arkadaşlarım beni yanıltmış olabilir. Eğer yanlış yaptıysak vazgeçerim.
Topbaş için inceleme istendiKartal ve Küçükçekme kentsel dönüşüm projelerine Türk mimarların davet edilmemesi yüzünden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile mimarlar arasında çıkan gerilim tırmanıyor.
3 bin 500 dönümlük Lara için son günAntalya''nın ciğeri Lara''nın kaderi belli oluyor. Bakanlık tarafından tahsise çıkarılan Lara Kent Parkı için teklifler bugün alınıyor. 4.6 milyon YTL''den açık artırmaya çıkarılacak 3 bin 500 dönümlük alanda 70 bin metrekarelik yapıya izin verilecek.
Gökova KörfeziGökova Körfezi korunması gereken bir doğa harikasıdır . Turizm cenneti sayılan Gökova Körfezi''nin korunması ülkemizin geleceğini korumakla eş değerdedir. Bodrum-Marmaris-Datça-Ula dörtgeninde yer alan ve büyük bölümü özel korumaya alınan Gökova Körfezi, ülkemize gelen milyonlarca turistin hayranlık ve kıskançlıkla izledikleri bu bölgeye sahip çıkmak gerekir.
Nasıl bir Ankara?Dünya’da 3. Disneyland’ın yer aldığı bir Ankara. Milli maçların oynandığı bir Ankara. Yalnızca Ankaralı Turgut ile bilinmeyen bir Ankara. Sevdiğinin elinden rahatça tutabileceğin bir Ankara. Sokaklarında rahatça şarap içilebilecek bir Ankara...
Yaşam kalitesinde İstanbul 108. sıradaBirinci Zürih''in ardından Cenevre, Vancouver, Viyana, Auckland, Düseldorf, Frankfurt, Münih, Bern, Sydney geliyor.
Karabağlar''a Yeni İtfaiye BinasıNarlıdere İtfaiyesi’ni günün koşullarına göre yenileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, dar bir alanda hizmet veren Karabağlar İtfaiye Grup Binası’nı da daha büyük bir alanda yapılandırıyor.
Topkapı Kültür Adası’ndaki Yıkım TamamlandıTopkapı Mobilyacılar Sitesi, Füze Çarşısı ve Çağlar Sitesi’nde Zeytinburnu Sur Tecrit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında yapılan yıkımlar bitti.
İzmir Agorası için kamulaştırmaDünyanın en büyük agorası olarak nitelendirilen “İzmir Agorası” yeni bir çehreye kavuşuyor. Büyükşehir Belediyesi, 10 milyon YTL’lik kamulaştırma planıyla tarihi mekanın önünü kapatan 46 binayı yıkarak, Agora’yı İzmir’le buluşturacak.
Gaziantep Çimento yeniden satıştaTMSF, Gaziantep Çimento Fabrikası’nı 90 milyon dolar muhammen bedelle yeniden satışa çıkardı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzan Grubu’na ait 9 çimento fabrikası arasında yer alan Gaziantep Çimento Fabrikası’nı 11 Nisan Salı günü saat 11.00’de yeniden ihale edecek.
Dubai International ''Sama Dubai'' OlduDubai Holding, Sama Dubai adında yeni bir şirket oluşturarak tüm gayrimenkul yatırım faaliyetlerini bu şirketin çatısı altında topladı. İsmini Arapça''da ''göklere ulaşmak'' anlamına gelen ''Sama''dan alan Sama Dubai, portföyüne ilk olarak Dubai International Properties''i (DIP) katacak. Sama Dubai CEO''su Farhan Faraidooni, Dubai International Properties''in Sama Dubai''ye katılması ile birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla başlatılan 5 milyar dolarlık gayrimenkul yatırımlarının yönetiminin de Sama Dubai''ye geçtiğini belirtti. Faraidooni, ''Oluşturduğumuz kurumsal yapı içinde süreç hiçbir kesintiye uğramaksızın devam ediyor. Projedeki son gelişmeleri önümüzdeki haftalarda kamuoyu ile paylaşacağız. Sama Dubai, İstanbul''u kurmakta olduğu uluslararası portföyün en önemli parçası olarak görüyor'' dedi.
Tarih: 11 Nisan 2006 Kaynak: Akşam
Ladik Çimento''da Biz İşimize BakarızTasarruf Mevduatı ve Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 13 Ekim 2005 tarihinde gerçekleştirilen Ladik Çimento Fabrikası''nın ardından yaşanılan gelişmeleri, ihaleyi kazanan Türkerler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker Akşam''a anlattı.
Topbaş''a da imarda bakan yetkisiBüyükşehir belediyelerine tanınan özel yetkilerle eyalet sistemine ilk adımlar atılıyor. Melih Gökçek''ten sonra Kadir Topbaş da süper yetkilerle donatılıyor.
Dubai Holding yeni şirket kurduİstanbul''da inşa edilmesi planlanan Dubai Kuleleri ile adını duyuran Dubai Holding, Sama Dubai adında yeni bir gayrimenkul yatırım şirketi kurarak bu alandaki tüm farklı kuruluşları bir araya getirdi.
Topbaş uyarıyı dikkate almadıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin kentsel dönüşüm projelerinin yabancı mimarlara hazırlatılması ve İBB Başkanı Kadir Topbaş'' ın ''''Türkiye''de bu kategoride proje yapacak mimar henüz yok'''' sözlerine tepkiler sürüyor.
Yiğit Konut Satıp, TMSF’ye 555 Milyon Dolar ÖdeyecekBank Ekspres’in eski sahibi Korkmaz Yiğit, konut projelerinden elde ettiği parayla TMSF’ye olan borcunu ödeyecek. TMSF ile dün imzalanan protokol ile Korkmaz Yiğit’in 555 milyon dolarlık borcu 12 yıllık ödeme planına bağladı.
İstanbul’la Kiev’in başkentlik yarışıİstanbul’un 2010 yılında Avrupa’nın Kültür Başkenti olarak ilan edilip edilmeyeceği yarın belli oluyor. AB üyesi olmayan ülkeler kategorisinde yarışan İstanbul’un rakibi ise Ukrayna’nın başkenti Kiev.
Büyük usta Mimar Sinan ölüm yıldönümünde anıldıMimar Sinan, ölümünün 418. yıldönümünde Süleymaniye’deki kabri başında törenle anıldı.
Süleymaniye’de Mimar Sinan Müzesi KuruluyorBugün bile büyük bir hayranlıkla izlenen yüzlerce eser bırakan Osmanlı Devleti’nin büyük mimarı Mimar Sinan, Başkan Kadir Topbaş’ın da katıldığı Süleymaniye’deki bir törenle kabri başında anıldı.
İnşaatçılar Fiyat Artışı MağduruDemir fiyatlarında yılbaşından bu yana yüzde 30’lara varan artış, inşaat sektöründe tedirginlik oluşturdu.
Yurtseven İnşaat, termal yazlık site kuracakYurtseven İnşaat, Çandarlı-Dikili arasındaki Hayıtlı Koyu''nda, SS Karaelmas Turizm Geliştirme Kooperatifi tarafından yaptırılan Türkiye''nin ilk termal yazlık evlerinin temelini atmaya hazırlanıyor. 50 bin metrekarelik alan üzerinde 148 ikiz villadan oluşacak "Karaelmas Termal Evleri", tamamen ahşap konstrüksiyondan inşa edilecek ve jeotermal enerjiyle ısıtılacak. 16 Nisan 2006 Pazar günü temeli atılacak olan evler 2007 yazında sahiplerine teslim edilecek. Kooperatif Başkanı Tandoğan Yurtseven, projenin Mersin, Uşak ve Ankara''da da ilgiyle karşılandığını ve şu ana kadar 125 villanın bile belirterek, üyelerinin yüzde 10''unu İngiliz vatandaşlarının oluşturduğunu anlattı.
Tarih: 10 Nisan 2006 Kaynak: Dünya
Tekirdağ’daki tarihî eserler ilgisizlikten kurtulacakTekirdağ’da yıkılmaya yüz tutmuş tarihi eserlerin restore edilmesi, Kent Konseyi’nde nihai karara bağlanacak.
Gençler için ''eğlence''li bir tasarım yarışması...İçecek markası Ritmix''in geçtiğimiz yıl birincisi düzenlediği, Ritmix Creative Project''e bu yıl yeni kategoriler ve farklı dallar ekleniyor. Özgün ve yaratıcı gençleri çağıran Ritmix, ''Hayallerini gerçekleştirmek senin elinde!'' sloganıyla bütün katılımcılara hayallerini gerçekleştirme imkânı sunuyor.
Akdeniz kentlerinin tarihi yeniden yazılıyor13 Akdeniz kentinde sürdürülmekte olan “Akdeniz Sesleri: Akdeniz Kentlerinde Sözlü Tarih ve Kültürel Pratikler” projesinin meyveleri toplanmaya başlandı.
Dolmabahçe Sarayı 150 yıldır Boğaz’ın incisiOsmanlı padişahlarından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’e kadar birçok devlet adamına mekan olan Boğaz’ın incisi Dolmabahçe Sarayı, tam 150 yaşında...
100 milyon dolara ''yıldızsız'' otelAntalya Hillside Su Otel ve Bodrum EvTürkbükü projelerine imza atan mimar Eren Talu, Kayı Group''un Antalya''daki yeni oteli için yeni farklı bir konsept deniyor.
Türkiye’nin ‘diri fay haritaları’ güncelleşecekMaden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalar arasında yer alan Türkiye’nin yeni diri fay haritalarını güncelleştirme çalışmalarının sonuçları alınmaya başlandı.
Bebek''ten Vaniköy''e bakınca...Yıllardan beri, haftanın bir günü, birkaç saatliğine birkaç arkadaş, Bebek Oteli''ne gideriz. "Misafir sanatçılar" da gelir, eski arkadaşlar da, siyasetten, aşka kadar hemen her şey konuşulur. Kadınların kulağı çınlasın "dedikodunun âlâsı" yapılır.
BM''den imar uyarısı geldiBayındırlık ve İskân Bakanlığı, kıyılardaki kaçak yapılaşmaya imar affı getirmeye hazırlanırken, Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı yayımladığı "Mavi Plan" adlı raporla Türkiye''yi de içine alan 20 Akdeniz ülkesini uyardı.
Mimarlar Topbaş''la ipleri kopardıKüçükçekmece ve Kartal için düzenlenen uluslararası proje yarışmasına Türk mimarları yetersiz oldukları gerekçesiyle davet etmeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ile meslektaşı mimarlar arasında ipler koptu.
Türk Müteahhitler Lüks Mutfak Scic İçin YarışıyorMilano’da geçen hafta düzenlenen Eurocucina Fuarı’nda yüzlerce mutfak firması ürünlerini sergiledi. Fuarda Türk müteahhitlerin en çok da henüz Türkiye’de distribütörlüğü bile bulunmayan Avrupa’nın en pahalı mutfaklarını üretmesiyle ünlü Scic’in standını ziyaret ettiği bildiriliyor.
Kentteki çarpık yapılaşmadan mimarlar sorumluİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türk mimarları kentsel dönüşüm proje yarışmasına İstanbul Metropoliten ve Kentsel Tasarım Merkezi''nin çağırmadığını söyledi.
Kadir Topbaş''ı Mimar Sinan''a şikâyet ettilerİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB) Küçükçekmece ve Kartal''da uygulanacak kentsel dönüşüm projeleri için 6 mimara hazırlattığı projelerle ilgili başlayan tartışma nedeniyle Mimar Sinan ''ın 418. ölüm yıldönümü anma etkinlikleri protestoya dönüştü.
Bilime Aykırı Olan Yeni Kıyı Kanunu Tasarısı, Türk Turizmine Darbe VuracakTürkiye üç tarafı dört değişik özellikteki denizler ve 8 bin 333 km. uzunluğunda kıyı ile çevrili bir ülke.
Üç Haftada 505 Konut Sattı Hedef 5 Yılda 25 bin KonutOpet''in kurucuları Nurten ve Fikret Öztürk''ün çocukları Ufuk Öztürk ve Filiz Öztürk Gürgöze tarafından kurulan Regnum İnşaat, üç hafta önce tanıtımına başladığı projelerde 505 adet konut sattı.
Türkiye''de bakir koy kalmayacakKültür ve Turizm Bakanlığı''nın birçok koyu imara açması Mavi Yolculuk''u bitirme noktasına getirecek.
Toplu Konut Yapılmayan İl KalmayacakTürkiye''nin 78 ilinde toplu konut yapıldığını, TOKİ''nin projesi olmayan üç ilde daha inşaatların başlayacağını söyleyen Başbakan Erdoğan, ''TOKİ''nin başlattığı konut seferberliği ile Türkiye''yi ur gibi saran gecekondu düzeni ortadan kalkacak'' dedi
''Dar gelirliye en az 50 bin konut gelecek''İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Konut Kurultayı''nda yaptığı konuşmada, TOKİ ile beraber en az 50 bin konutun verileceğini ve bunun büyük bölümünün alt gelir grubundaki vatandaşlara yönelik olacağını söyledi. Topbaş, nüfus artışı ve gelişigüzel yerleşim olgusunun getirdiği sorunları ağır biçimde yaşayan kentte her yıl 300- 350 binlik nüfus artışı yaşandığını söyledi. Topbaş, İstanbul''da 1 milyon 600 bin civarındaki konutun yüzde 75''e yakınının imara aykırı olduğuna değinerek, İstanbul''da 600 bin civarında yeni konut yapılabilecek alanlar belirlediklerini ve bu çerçevede kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmeye başladıklarını kaydetti.
Tarih: 9 Nisan 2006 Kaynak: Sabah
Eskişehir''de Eğitim Karikatürleri Müzesi açıldıAnadolu Üniversitesi (AÜ) tarafından Odunpazarı semtinde restore edilen iki katlı tarihi binada Eğitim Karikatürleri Müzesi açıldı.
Konutta Hedef Dar GelirliToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından düzenlenen Konut Kurultayı’nda, Türkiye’deki konut sıkıntısını çözmek için çok sayıda yerli ve yabancı uzman bir araya geldi.
Çimsa: Çimento fiyatlarına iki yılda yüzde 20 zam yaptıkÇimsa, çimento fiyatlarına iki yılda yaklaşık yüzde 20 oranında zam yaptıklarını bildirdi. Çimsa Çimento Samayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Borsa''ya gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Son günlerde bazı basın yayın organlarında çimento fiyatlarında son iki yıldır % 100’e varan artışlar yapıldığı şeklinde haberler yer almaktadır. Şirketimiz yurt içinde satmış olduğu çimentoya enflasyona göre endekslenmiş değerlerle 2004 yılında % 10,8, 2005 yılında ise % 9,1 oranında zam yapmıştır. İki yıllık zam oranı % 20 seviyelerindedir."
Tarih: 9 Nisan 2006 Kaynak: Dünya
Avrupa''daki Türkler Emlak Zengini ÇıktıTürkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı''nın "Avrupalı Türkler''in Gayrimenkul Alma Eğilimleri" konulu araştırmasına göre, Avrupa''da yaşayan Türklerin 255 bininin, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde gayrimenkulü (konut) bulunuyor.
Dünya mirası listesinde bulunan Süleymaniye dirilişe gün sayıyorİstanbul’un tarihî semti Süleymaniye, UNESCO’nun şehri dünya mirası listesinden çıkarma tehdidinden sonra kurtarılmaya karar verildi.
Seyrantepe’ye Başbakan el koydu: Galatasaray’ın stadını TOKİ yapacakGalatasaray’ın 49 yıllığına kullanım hakkını aldığı İstanbul Seyrantepe’ye ilişkin tartışmalara son noktayı Başbakan Tayyip Erdoğan koydu.
Topbaş''la İstanbul''da Yeniden Lale DevriOsmanlı tarihinde bir devre adını veren laleyi yeniden İstanbul''la buluşturan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu yıl üç milyon lale ekti.
Fakirlere, ayda 100 YTL’ye 20 yıl vadeli konut imkanıToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) İstanbul’da düzenlediği ‘Alt gelir grubuna yönelik konut sunumu ve kentsel dönüşüm’ kurultayında, Başbakan Tayyip Erdoğan, konut alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
‘Gecekondudan apartmana taşınırsak annem ineği nerede besleyecek?’Büyükşehirlerin en önemli sorunlarının başında gelen kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için hükümet kentsel dönüşüm projeleri hazırlıyor.
Antik Köy''e beton elektrik direkleri!Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı ÇEKÜL''ün Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen''in ifadesiyle "Assos, hem arkeolojik sit, hem doğal sit, hem de kentsel sit anlayışının örtüştüğü, çok içiçe girdiği ender yerlerden biri."
Peşinatsız, 20 yıl vadeli 100 YTL taksitle konutBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, alt gelir grubundan vatandaşlara yönelik yeni bir konut projesine başladıklarını açıkladı. Erdoğan projede ödeme sistemi olarak ''hiç peşinat ödemeden, 100 YTL taksitle ve 20 yıl vade'' düşündüklerini belirtti.
Güriş, Cidde''de 340 milyon dolarlık iş aldıSon yıllarda Suudi Arabistan''da birçok projede yer alan Türk inşaat şirketlerinin çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Güriş İnşaat, Suudi Arabistan''da ''Orta-Güney Cidde Kanalizasyon Projesi''ni kazandı. Firmanın Suudi Arabistan''daki işlerinden sorumlu Proje Müdür Yardımcısı Ferit Öncel Mocan, "Projeyi 46.5 ayda bitireceğiz. Projede 1500 işçi çalışacak. Bunların arasında yer alacak mühendis, tekniker ve idareciler Türkiye''den gelecek" dedi. Ferit Öncel Mocan, Suudi Arabistanlı ortakları Al Mabadani ve Dallah grubu ile birlikte projeyi kazandıklarını, proje bedelinin 340 milyon dolar olduğunu söyledi.
Tarih: 9 Nisan 2006 Kaynak: Akşam Yazan: Şebnem Akalın Eryavuz
Mortgage''de dargelirliye düşük faiz imkânı geliyorKonutu olmayan dargelirliler için ödedikleri faizi vergiden düşürme imkanı sağlayan tasarı hazırlanıyor.
Saygın mimarlarımız zaten bize gelmiyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Türk mimarlar için "Saygın, büyük mimarlarımız bizim ihalelerimize girmiyor" dedi.
Tarihi Eserlerimiz Neden Dünya Müzelerinde?Bazen dünyaca ünlü müzeleri gezerken, ülkemiz topraklarına ait eserleri görürsünüz. Kataloglarda bu eserlerin nereye ait oldukları belirtilir, ama ne zaman ve nasıl götürüldükleri açıklanmaz. Bu eserler neden bulundukları yerden alınıp götürülmüş diye düşünürsünüz.
Topbaş özür dilemeliTMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci , İstanbul Anakent Belediye Başkanı Kadir Topbaş ''ın ''''Türk mimarları birikimsiz ve yetersiz'''' sözlerinin ulusal mimarlık onurunu rencide edici olduğunu bildirdi.
Vaillant Türkiye’de Almanya’yı GeçtiTürkiye pazarında 1992 yılından itibaren faaliyet gösteren Vaillant Türkiye, kombi satışlarında gösterdiği performans ve uyguladığı satış sonrası modellerle örnek oldu.
Topbaş, icraatlarını anlattı: Hız kesmeden devamİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şehrin trafik sorununu çözmek için daha çok çalışacaklarını açıkladı.
Konut Kurultayı bugün toplanıyorTürkiye''nin en büyük sorunlarından biri olan konut sorunu, TOKİ''nin düzenlediği ve Milliyet Emlak''ın da sponsor olarak destek verdiği Konut Kurultayı''nda bugün masaya yatırılıyor.
Kaz Dağları''na Kale''den otelKale Grubu şirketleri turizm yatırımına soyunuyor. Kale Grubu bünyesinde yeni kurulacak şirket tarafından Kaz Dağları''nın eteklerinde kalan Yenice ilçesinin Akçakoyun beldesi yakınındaki Hıdırlar Köyü''ne, beş yıldızlı otel yaptırılacak.
''Türk mimar da çalışacak''İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kartal ve Küçükçekmece projelerinin uygulamasında Türk mimarların görev alacağını söyledi.
Vedet mimarlar İstanbul''daKebapçıda gördüğümde anlamıştım. Zaha Hadid''in buralara daha çok gelip gideceği belliydi. Önce konferans için gelmişti. Sonra sergi açmak için. Dergilerde söyleşileri çıkmaya başlamıştı. Son gördüğümde katkat kesimli İ. Miyake lbiselerinden birini giymemişti. Üstünde kalender bir kazak ''Gavur Dağı'' salatasının başındaydı. Buraları sevmeye başladığı belliydi. New York''lu mimar Eisenmann''ın GS formasıyla fotolarını gördüğümde İstanbul''un uluslararası mimari piyasasının gözde müşterileri arasına girdiğinden kuşkum kalmamıştı.
Sultan Kaftanından Halı Yaptılar, Halı Oscar’ını Yine Aldılar2003’te halıcılığın Oscar’ı olarak tanımlanan America’s Magnificient Carpets Awards’ı kazanan Has Halı, bu yıl aynı ödülü ikinci kez aldı.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.