Haberler

11 Nisan 2008, Cuma

Expo’yu Milano’ya Taşıyan Uzun Soluklu ProjelerExpo’yu Milano’ya Taşıyan Uzun Soluklu ProjelerUluslararası Sergiler Bürosu''nun (BIE), EXPO 2015''in nerede yapılacağına dair kararını açıklamasıyla birlikte, uluslararası alanda daha fazla tanınma avantajına sahip olan Milano, rakibi İzmir''i geride bırakmış oldu. İzmir''in "Herkes için Sağlık: Daha İyi Bir Yaşam için Yeni Yollar" başlıklı temasına karşılık yarışa "Gezegenimizde Beslenme: Yaşam için Enerji" temasıyla katılan Milanolu yetkililer, gerek sunumlarında, gerekse tanıtım çalışmaları sırasında kentin böyle büyük bir organizasyon için gereken altyapıya şimdiden sahip olduğunu vurguladılar. Haberin Devamı
Konutta tasarruf yarışıKonutta tasarruf yarışıKüresel ısınmaya karşı alınan önlemler, yeni konut projelerinde de etkisini gösteriyor. Teknik Yapı Dilman Towers projesinde, kuyu suyunu arıtma yoluna giderken, Tulip de Tulipturkuaz ve TulipTowers projelerinde fotosel teknolojisiyle sıcak su ve elektrik üretimi gerçekleştirmeyi planlanıyor.
Taksim Cumhuriyet Müzesi, 6 ay geçtiği halde açılamadıTaksim Cumhuriyet Müzesi, 6 ay geçtiği halde açılamadıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Taksim Meydanı''na açacağı ''Cumhuriyet Müzesi'', Başkan Topbaş''ın söz verdiği 29 Ekim 2007 tarihinin üzerinden 6 ay geçmiş olmasına rağmen ziyarete açılamadı.
Gökçek''in Parkları ve DiğerleriGökçek''in Parkları ve DiğerleriBir yanda bakımsızlıktan dökülen merkezdeki simge mekanlar, diğer yanda gösterişli ve kente uzak dinlence alanları... İlkbaharın ikinci ayı yaşanırken, başkentlilerin doğanın canlanışıyla birlikte dinlenmek, güzel vakit geçirmek için gideceği parkların büyük bölümündeki durum içler acısı.
Bu ne hal böyle?Bu ne hal böyle?İzmir Körfezi’nde kıyıya kirlilik vurdu, çirkin görüntü ortaya çıktı. Yüzeydeki yağ tabakasının, gemilerden boşaltılan atıklar olabileceği belirtildi. Büyükşehir Belediyesi ise bu durumu doğal deniz yaşamının sonucu, mevsimsel plankton patlaması olduğunu öne sürdü. Yapılan açıklamada, “Rüzgarın etkisiyle de hareket edebilen plankton tabakaları yer değiştirebilir. Zaman zaman da kıyı şeridi boyunca birikerek gemilerden atık bırakılmış görüntüsü verebilir” denildi.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Mustafa Oğuz
Hani yakılan okul yeniden yapılacaktıHani yakılan okul yeniden yapılacaktıUzun yıllar okul olarak hizmet veren yalı, 2002’de şüpheli bir şekilde yandı. Yapının restore edilerek yeniden okul olarak açılacağı sözü verildi ama şimdi ihaleye çıkılacak.
Haliç''in iki yakası artık kültür merkeziHaliç''in iki yakası artık kültür merkeziFatih, Eyüp ve Beyoğlu belediyeleri sınırlarındaki Haliç, 15 yıldır süren restorasyon çalışmaları sonunda eski itibarını kazandı ve açık hava müzesi haline dönüştü.
Olasılıklar Dünyası İstanbul’da Barınma AlternatifleriOlasılıklar Dünyası İstanbul’da Barınma AlternatifleriİTÜ Konut Araştırma ve Eğitim Merkezi, 09 Nisan 2008 Çarşamba günü Boğaçhan Dündaralp''ın konuşmacı olarak katıldığı "Olasılıklar Dünyası Olarak İstanbul''da ''Kentsel Barınma'' Alternatifleri" başlıklı bir konferans düzenledi.
Camili Amblem Gidiyor Ankara Hitit''e DönüyorCamili Amblem Gidiyor Ankara Hitit''e DönüyorAnkara 3. İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2005’te aldığı kararla Ankara’nın ambleminin değiştirilmesine yönelik kararını iptal etti.
TOKİ’nin kentleriTOKİ’nin kentleriTürkiye’yi şantiye alanına çeviren Toplu Konut İdaresi, hem şehirlerin modern yüzü oluyor, hem de milyonlarca insanın ekmek kapısı...
Romalı savaşçılar, yüzlerce yıllık uykusundan uyanıyorRomalı savaşçılar, yüzlerce yıllık uykusundan uyanıyorAntik dönemde Bitinya ve Nikomedya krallıklarına başkentlik yapan İzmit’te, üzerinde asker figürleri bulunan Roma dönemine ait eşsiz değerde 2 mermer kabartma ve bir bütun bulundu.
Mimar Sinan Evinde Düzenlenen Etkinliklerle AnıldıMimar Sinan Evinde Düzenlenen Etkinliklerle AnıldıMimar Sinan ölümünün 420. yıl dönümünde memleketi Ağırnas’ta Belediye ve ÇEKÜL Vakfı işbirliğiyle düzenlenen etkinliklerle anıldı. Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu, yaptığı açılış konuşmasında tarihi ve kültürel mirası korumak adına, katkılarından dolayı ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen’e, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’ye teşekkür etti. Osmanbaşoğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Hakan Mahiroğlu, Mimar Sinan’ı anlamak için, ilk olarak onun içinde bulunduğu dönemin özelliklerini incelemek gerektiğine dikkat çekti.
Kerpiç surlarKerpiç surlarHitit kent surlarının iki kule ve üç duvar gövdesinden oluşan 65 metrelik kısmının ayağa kaldırılması için 64 bin fırınlanmamış kerpiç tuğla kullanıldı.
Häfele, Yapı Fuarı''nda Son Tasarım Ürünleriyle Fark YaratıyorHäfele, Yapı Fuarı''nda Son Tasarım Ürünleriyle Fark YaratıyorMobilya, kapı donanım ve aksesuarları alanında geniş ürün yelpazesine sahip olan ve dünya çapında kaliteleri kanıtlanmış birçok markanın da Türkiye distribütörlüğünü yürüten Häfele...
Erdoğan''dan Bağcılar''a 41 Açılış DahaErdoğan''dan Bağcılar''a 41 Açılış DahaBaşbakan Erdoğan, yarın saat 14.00''te Bağcılar Olimpik Spor Salonu''nda düzenlenecek olan "41 Açılış Daha..." programına katılacak.
ABD''de bekleyen konut satışları 11 Eylül''de bile böyle düşmediABD''de bekleyen konut satışları 11 Eylül''de bile böyle düşmediABD''de konut satışlarının şubat ayında yüzde 1.9 gerilemesi ardından konutta yaşanan dalgalanmanın henüz sonuna gelinmediği belirtiliyor..
Dünyanın En Büyük ve En Yüksek Binaları: 21 Mimari CanavarDünyanın En Büyük ve En Yüksek Binaları: 21 Mimari CanavarBelli dönemlerde dünyanın en yüksek gökdelenlerini derleyen, mimarlık, tasarım, moda ve sanat blogu Trend Hunter son zamanlarda inşa edilen, projesi hazırlanan ya da eğlenceye hizmet eden en yüksek ve en büyük binaları tekrar bir araya getirdi. Dünyanın en yükseği, en büyüğü ve en muazzamı olmak için yarışan projelerin tek limiti gökyüzü gibi görünüyor. İşte gökdelenlerden, bulundukları şehirlerin simgesi haline gelen dönme dolaplara ve el maharetini simgeleyen iskambil kulelerine kadar en uzun, en görkemli mimari yapılar...
Belçikalı Endüstriyel Tasarım Öğrencilerinin Koleksiyon ZiyaretiBelçikalı Endüstriyel Tasarım Öğrencilerinin Koleksiyon ZiyaretiKoleksiyon, Belçika’dan gelen endüstriyel tasarım öğrencilerini çalışma felsefesi ve yöntemlerine dair bir yolculuğa çıkardı. Gezileri sırasında öğrencilere yapılan sunumda, Koleksiyon çizgisi ve tasarımlarının varoluş öyküleri paylaşıldı.
Vitra’dan, Dünyanın "LGA" Onaylı İlk "Ekonomik" KlozetiVitra’dan, Dünyanın "LGA" Onaylı İlk "Ekonomik" KlozetiVitrA, Alman Standartları Enstitüsü LGA’dan dünyada ilk kez onay alan ve isteğe göre 2,5-4 litre suyla çalışan ekonomik klozeti üretti.
E.C.A.’dan Türkiye’ye “Tüm Zamanların En Tasarruflu Armatürleri” UNICERA Fuarı’ndaE.C.A.’dan Türkiye’ye “Tüm Zamanların En Tasarruflu Armatürleri” UNICERA Fuarı’ndaElginkan Topluluğu’nun Türkiye yapı sektöründe 50 yıldır pazar lideri olan yenilikçi markaları E.C.A. ve Serel’in tasarrufu, sağlığı, estetiği ve konforu bir arada sunduğu yeni ürün serileriyle Unicera Fuarı’nda ziyaretçileriyle buluşuyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İzmir-Nice teknoloji kenti için anlaştıEGİAD Başkanı Cemal Elmasoğlu, "Kentimizi bilişim merkezi yapmak istiyoruz. 20 bin kişiye iş imkanı yaratacak proje için nihai imzayı bi ay içinde atarız" dedi.
Ege Seramik''te satış için düğmeye basıldıİbrahim Polat Holding, iştiraki Ege Seramik''teki hisseleri ile ilgili olarak özellikle yabancı yatırımcılardan gelen satın alma taleplerinin ticari olarak değerlendirilmesi ve bu konuda stratejik ve/veya finansal yatırımcılarla görüşme yapılması amacıyla Standart Ünlü Menkul Değerlerler''i yetkilendirdi.
Heyecan uyandıran teleferik projesini bu dönem de unutacak mıyız?Gelişmeleri şöyle bir gözümüzün önünden geçirdik... 5 Ocak 2006 günü bu sütunlarda, Uludağ yolculuğunu 20 dakikaya indirecek modern teleferik hattı projesini ilk duyuruşumuzu anımsadık.
''Aslında onlar kaybetti''Vali Kıraç, "EXPO vizyonuna göre seçim yapılsaydı, bizim kazanmamız gerekirdi" derken, Cumhurbaşkanı Gül''ün 17 Nisan''da yapılacak zirvede sürecin değerlendirmesi yapacağını açıkladı.
Paşabahçe İstanbul Boğazı''na Sahip ÇıktıPaşabahçe Boğaz''a sahip çıkıyor. Hazırlanan Çevre Koruma Projesi''yle İstanbul Boğazı''nın Beykoz sahillerinden kontrolsüz atıksu girişi tamamen son bulacak. Proje kapsamında Beykoz, Paşabahçe ve Çavuşbaşı havzalarının atıksuları, inşası devam eden Paşabahçe Atıksu Ön Arıtma Tesisi''nde arıtıldıktan sonra, derin deşarj yöntemiyle Karadeniz''in ölü bölgesine gönderilecek. Yaklaşık 170 milyon YTL''ye mal olacak Paşabahçe Çevre Koruma Projesi kapsamında, Paşabahçe Atıksu Ön Arıtma Tesisi ve Deniz Deşarjı İnşaatı ile 2 bin 200 milimetre çapında 14 bin 250 metre tünel, 300 ile bin milimetre çapları arasında 154 bin metre kolektör ve atıksu şebekesi inşa ediliyor. Projenin tamamlanınca, İstanbul Boğazı'' nın Beykoz sahillerinden kontrolsüz atıksu girişi tamamen son bulacak.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Beyoğlu Sahnesi Proje Yarışması başvuru süresi uzatıldıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Projeler Müdürlüğünce düzenlenen, “İBB Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi Mimari Proje Yarışması” başvuruları 25 Nisan 2008 tarihine kadar uzatıldı.
''Yeşil bir yaşam mümkün...''Doğa dostu pazarlamanın ''kitabını yazan'' John Grant, dev firmaların da çevreci olabileceğini anlatmak üzere İstanbul''da...
Yağışlar barajlara yaradı ancak tasarruf şartAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ''''Son günlerdeki yağışlardan bir hayli memnunuz. 142 milyon metreküpe kadar düşen barajlarımızdaki su miktarı, yaklaşık bir ay içinde gelen yağışlarla 234 milyon metreküpe çıktı'''' dedi.
Yeni kule dayanıklıABD''de, yıkılan İkiz Kuleler''in enkaz alanına inşa edilecek yeni kulenin cephesi deprem, kasırga ve patlamalara karşı dayanıklılık testini geçti. Geçen aylarda inşa edilen normal boyuttaki iki model cephe, geçmesi zor testlere tabi tutuldu. ''Özgürlük Kulesi'' adı verilecek kulenin dış yüzeyi tamamen cam kaplı olacak. Kule üstündeki direk de hesaba katıldığında 541 metreyle New York kentinin en yüksek binası olacak. 541 metrenin karşılığı olan 1776 feet de ABD''nin bağımsızlığını ilan ettiği tarih olan 4 Temmuz 1776''dan geliyor.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Yüzü Değişen Kentte 448 Yıkım550 gecekondunun bulunduğu Yalı ve Şemikler mahallelerinde 9 ay içinde imar aflı ve imar afsız 448 evin yıkıldığını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “İmar afsız olanların hepsi Zübeyde Hanım Mahallesi’ndeki TOKİ ile yapılan evlere yerleştirildi.
Maden firması: "900 değil, 411 ağaç kestik"Muğla''nın Osmaniye köyünde maden için ağaç kesme tartışması sürüyor. Mahkeme, İl Tarım Müdürlüğü''nün raporuna dayanarak, manganez madeni rezerv araştırmalarını durdurdu.
Mobilya mı? Modeko''da...Türk mobilya sektörüne şöyle bir baktığımızda iki taraflı bir görünüm görmekteyiz. Bir yanda rekabet gücü düşük küçük işletmeler, bir yanda, uluslararası alanda “marka” olma yolunda ilerleyen firmalar.
Dünya şehirleri İstanbul''da buluşuyorİstanbul, beş kıtadan 35 metropol kente ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 12-13 Nisan tarihlerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu''nda düzenlenecek 1. Uluslararası İstanbul Yerel Yönetimler Sempozyumu''nun açılışını ise Başbakan Erdoğan yapacak. Dünyanın bir çok şehrinin belediye başkanları ile akademisyenlerin katılacağı sempozyum ile İstanbul''un, dünyada yerel yönetim ve şehircilikte yeni eğilimlerin incelendiği, yeni konseptlerin tartışıldığı bir merkez konumuna gelmesi hedefleniyor.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
"Hadi gel köyümüze geri dönelim" deyip gittilerİstanbul''a gelip umduğunu bulamayanlara Büyükşehir Belediyesi el uzattı. Son 11 yılda bin 822 aile memleketlerine geri gönderildi.
İstanbul''da tehlikeli projelerİstanbul''un tiyatro ve kültür merkezlerinin yenilenmesi gerekiyor ama yeşil alanlarına bloklar dikilmesinin önüne geçilmesi için bir şeyler yapmalı.
Sabiha Gökçen “uluslararası” oluyorSabiha Gökçen Havaalanı’nda 2 yıl içinde tamamlanması planlanan yeni dış hatlar terminalinin yapımı için başlayan hafriyat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 3 Mayıs günü Başbakan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katılımıyla temeli atılacak olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı Yeni Dışhatlar Terminali, 170 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Terminalde 96 adet check-in kontuarı, 6 adet bagaj karuseli ve otomatik bagaj ayırma sistemi ve A 380 operasyonuna uygun 14 adet körük yer alacak. Bunlara ek olarak, 4 bin 500 araç kapasiteli bir otopark, 60 odalı bir havalimanı oteli, iki katlı bir VIP terminalinin yapımı da gerçekleştirilecek.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Cemil Yıldız
Payitaht-ı Zemin: EminönüÜlkemizin en önemli tarihçilerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Vahdettin Engin ve Yrd. Doç. Dr. Erhan Afyoncu tarafından hazırlanan kitabın tanıtımı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er tarafından birlikte yapıldı.
Otoyol ve köprüler satılacakTurgut Özal’ın başbakanlığı döneminde gündeme gelen ve o dönemde büyük bir tartışma konusu olan otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi projesi hayata geçiriliyor. Hükümet, TBMM Başkanlığına sunduğu tasarı ile köprü ve otoyolların özelleştirilmesine start verdi. Tasarının yasalaşmasından sonra Türkiye’deki altı otoyol ile iki boğaz köprüsü özelleştirilecek.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Neslişah’ın patronundan savunma: 411 ağaç kestikMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde, orman alanındaki manganez madeni faaliyetleri nedeniyle çevrecilerin hedef tahtası haline gelen Neslişah adlı firmanın sahibi Mehmet Bekmez, Muğla Tarım İl Müdürlüğü’nün raporunda belirlendiği gibi yol açma çalışmaları için 900 değil 411 ağaç kestiklerini açıkladı. Bekmez, Muğla İl Tarım Müdürlüğü’nün hazırladığı raporun abartılı olduğunu ileri sürdü. Rapordaki bilgilerin baştan sona yanlış olduğunu iddia eden Bekmez, "Biz şu ana kadar madene yol açmak için 411 ağaç kestik. Bu ağaçları, 9. Orman İşletme Müdürlüğü tespit edip işaretledi. Kesebileceğimiz 39 ağaç daha bulunuyor. Bunları kesip kesmeyeceğimiz henüz belli değil. Kestiğimizi farz edersek toplamda 450 ağaç kesilmiş olacak. Bundan bir tane daha fazla ağaç kesmeyeceğiz. Nereden çıkarıyorlar 19 bin 320 ağaç keseceğimizi. Bunların hepsi uydurma. Bizim iznimiz belli, yapacağımız iş belli" dedi.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Yamanlar’a modern pazaryeri yapılıyorİzmir’in Karşıyaka İlçesi Yamanlar semtinde yeni pazaryeri yapılacak. 2125 metrekarelik alana inşası başlayan tesis, modern teknik görüntüsü ile de dikkat çekiyor. Daha önce yapılanlardan biraz daha farklı yapılacak. Yamanlar Pazaryeri tüp şeklinde olmasından dolayı uzay teknolojisi görünümünde bir bina olarak hayata geçiyor. Pazaryerinin etrafındaki yollar da Karşıyaka Belediyesi’nce yapılıyor
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Altın Anahtar’dan Sosyal Sorumluluk KonferansıAltın Anahtar Dergisi’nin düzenlediği "Konut ve Yapı Sektöründe Kentsel Sosyal Sorumluk" konferansı, 22 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın konuşmasıyla açılacak konferansta, Türkiye’de ekolojik yapılar ve temiz enerji konularında uzman isimlerle konunun konut ve yapı sektörüyle ilgili yönlerini irdeleyecek. 3 oturum olarak planlanan konferansta Altın Anahtar Dergisi’nin konut ve yapı sektöründe bilinç yaratmak amacıyla hazırladığı projeye de yer verilecek. "Yapılardaki fiziksel engelleri birlikte kaldıralım" sloganıyla mimari değişim ve gelişim, sosyal, kültürel etkinliklerle dayanışma ve bütünleşme programlarını kapsayacak olan bu sosyal sorumluluk projesi, bedensel engelli bireylerin mekansal ve çevresel sorunlarını gündeme getirmek ve en temel yaşamsal sorunları olan ekonomik, sosyal, kültürel sorunlara çözüm üretebilmek amacıyla başlatılıyor.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
2 milyar dolarlık sektörü buluşturan fuarAvrupa''nın 3’üncü büyük fuarı olması nedeniyle inşaat sektörü tarafından beklenen 20’nci Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı (Unicera) dün kapılarını açtı.
Armatür, tasarrufla 110 milyon Euro’ya ulaştıKüresel ısınma sonrası gündeme daha fazla gelmeye başlayan su tasarrufu kaygıları, armatür sektörünün hızla büyümesini sağlıyor.
Hazır betonda rekabet kaliteye zarar veriyorSonunda aklımız başımıza geldi. Ama, yine de akıllanmıyoruz. Altyapı çalışmaları ve inşaatlarda yılda kullanılan hazır beton miktarı 27 milyon metreküpten 73 milyon metreküpe ulaştı.
Mobilya modası Kültürpark’taKültürpark, İzmir Mobilya Fuarı’na (MODEKO 2008) ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 19’uncusu gerçekleştirilen organizasyona İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Antakya, Konya, Eskişehir ve Kütahya’dan toplam 173 firma katılıyor.
Şahinbey’in çehresi kentsel dönüşümle yenileniyorGaziantep Şahinbey Belediyesi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğiyle Serinevler’de kamulaştırma yoluyla bölgenin ilk kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdi.
Eskiyle yeniyi kaynaştırıyor özel mekanlar oluşturuyorumDekorasyon danışmanlığı, mimari projelendirme ve uygulama yapan iç mimar Anna Fresko, Kemerburgaz’da İstanbul İstanbul Evleri’ndeki müstakil bir evde yaşıyor.
Trilyonluk kompleksin tapusu yokBuca Belediyesi’nin 12 milyon YTL harcayarak Evka-1’le Egekent arasındaki vadide inşa ettiği spor kompleksi tapusuz çıktı. İçişleri Bakanlığı, Başkan Cemil Şeboy, encümen üyeleri ve bürokratlarla ilgili inceleme başlattı.
Faizi sıfıra indirdi ’nüfus cüzdanıyla konut satarım’ dediBankalarda uygulanan konut kredisi faiz oranlarının 1.50 civarında olması gayrimenkul firmalarını da harekete geçirdi.
ATÜ, Şangay''dan birincilikle döndüİstanbul Atatürk Havalimanında yenilediği mağazaları ile TAV Havalimanları Holding ile Unifree ortaklığında kurulan duty free şirketi ATÜ Şangay''dan birincilikle döndü.
Aydıner, Katarlı ortağıyla Körfez''de ihaleye girecekAydıner İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Aydıner, yeni projelerini Dünya''ya anlattı. Bugüne kadar Moskova''da villa, Ürdün''de konut projelerinin yanı sıra Afganistan''da koruma kampları gibi birçok projeyi tamamladıklarını belirten Aydıner İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Aydıner, Libya, Ürdün ve Moğolistan pazarlarıyla ilgilendiklerini ifade etti. Katarlı ortağı ile Körfez''de altyapı ihalesine gireceklerini söyledi. Enerjide 500 megavat üretime ulaştıklarını kaydeden Aydıner, Romanya ve Ürdün''de rüzgar enerjisi çalışmaları olduğunu bildirdi. Aydıner, Xanadu Resort Otel''i işleten yan kuruluşları arasında yer alan Ayset Turizm AŞ''nin Bodrum''a 22 milyon euroya mal olacak Xanadu Island''ı yapacağını da açıkladı.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Dünya Yazan: Dilek Güngör Yazan: F. Barış Parlak
Komşu Altından TedirginTürkiye''nin "oksijen deposu" ve biyoçeşitliliğin önemli merkezlerinden Kaz Dağları''ndaki madencilik çalışmaları, ülkemizde olduğu kadar "komşu"da da tepki çekiyor. Midilli''de yayımlanan günlük yerel "Aiolika Nea" gazetesi, geçen günlerde bu konuya değindi.
Mamak''ta kentsel dönüşüm sancısıMamak''ta 15 bin gecekondunun yıkılması ve yerine 50 bin yeni konut yapılması amaçlanan proje kapsamında henüz yurttaşlar sözleşmeleri imzalamazken, bazı şirketlerin bölgede yapılacak dairelerin satışına başlaması akılları karıştırdı.
''Camili amblem Ankara''yı yansıtmıyor''Ankara 3. İdare Mahkemesi, Ankara Anakent Belediye Meclisi''nin Ankara''nın "Hitit Güneşi" olan ambleminin değiştirilmesine yönelik kararını iptal etti ve bugünkü Kocatepe Camisi''nin yer aldığı amblemin "Ankara''nın kendine özgü karakteristiğini, tarihsel ve kültürel kimliğini yansıtmadığını" vurguladı.
Seramik fuarı bu yıl uluslararası ziyaretçi sayısında artış bekliyorTüyap tarafından 20 yıldır düzenlenen ve sektörünün en önemli yurtiçi fuarı olarak gösterilen Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı UNICERA, dün kapılarını açtı. Geçen yıl 51 ülkeden 54 bin 305 kişinin ziyaret ettiği fuarda bu yıl uluslararası ziyaretçi katılımında yüzde 30''luk artış bekleniyor. Tüyap Beylikdüzü Fuar Merkezi''nde gerçekleşen ve 13 Nisan''da sona erecek olan fuarda 20 ülkeden 300''ün üzerinde firma en son ürünlerini sergiliyor.
Vestel, endüstriyel tasarım ''devler ligi''ne girdiVestel Elektronik, endüstriyel tasarım alanında dünyanın en önemli birliklerinden olan Uluslararası Endüstriyel Tasarım Kuruluşları Konseyi''ne (ICSID) Türkiye''den kabul edilen ilk ve tek kurumsal üye oldu. Vestel Ar-Ge Genel Müdürü Murat Sarpel, "Vestel''in ICSID''ye üyeliği endüstriyel tasarıma verdiğimiz önemin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunurken tasarım alanındaki yetkinliğimizin de geniş kitlelerce bilinmesini sağlayacak" diye konuştu. 50 ülkeden 150 kurumu bir araya getiren ve Türkiye''den sadece İTÜ, ODTÜ ve İzmir Ekonomi Üniversitesi''nin üyesi olduğu ICSID bünyesinde 150 bin endüstriyel tasarımcı bulunuyor.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Referans
İstikbal 1 milyon YTL''ye radyasyonu engelleyen Biocare kumaş ürettiİstikbal''in Ar-Ge ekibi, günlük hayatta kullanılan elektronik cihazlardan yayılan non-iyonize radyasyonu yüzde 98,5 oranında engelleyen kumaş geliştirdi. 1 milyon YTL kaynakla geliştirilen ''Biocare kumaş'' öncelikle yatak takımlarında kullanılacak.
Gazbetoncuların yeni başkanı Levent AkgermanTürkiye Gazbeton Üreticileri Birliği''nin (TGÜB) 3 Nisan''da yapılan genel kurulunda yönetim kurulu başkanlığına AKG Gazbeton Yönetim Kurulu Görevli Üyesi Levent Akgerman seçildi. Akgerman görevi 2 yıl boyunca sürdürecek.
Bakan kaçak inşaatın temelini attıDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, belediyeden ruhsatı olmayan Kapıkule modernizasyonu inşaatının temelini attı. Bakan Yazıcı, hedeflerinin ülkenin ihracatı yükselmek olduğunu ve ajandalarında başka bir konu olmadığını söyledi.
Özyeğin 200 milyon $’a Türkler’i Çin’e taşıyacakFinansbank’ı Yunan NBG’ye 2.7 milyar dolara sattıktan sonra, inşaat sektörüne yoğunlaşan Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin,gözünü Çin’e çevirdi.
Gebze-İzmir Otoyolu’na yoğun ilgiKarayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, yap-işlet-devret modeli kapsamında yaptırılacak olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ve bağlantı yolları dahil) ihalesine yerli ve yabancı firmaların ilgisinin oldukça fazla olduğunu, ilginin daha da artmasını beklendiğini söyledi. Turhan, “Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu işine yabancı şirketler de teklif verebilecekler. Söz konusu işin yapım süresi sözleşme onayına müteakip 5 yıl 6 ay olarak öngörülmüştür” diye konuştu. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun yapım, işletim ve devri işi için geçen ay açılan ihale, kapalı zarf teklif alma usulüyle 7 Ekim 2008 tarihinde yapılacak.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Vatan
Çeşme Yat Limanı’nda devir-teslim bitiyorÇeşme Yat Limanı’nın 2006 yılında yapılan ihale sonrası 25 yıllık işletme hakkını alan IC Yatırım ve Camper & Nicholson konsorsiyumuna bu ay içinde devir teslim yapılacağı açıklandı. Konsorsiyum, limana 7 milyon dolarlık üst yapı yatırımı yapacak. Konsorsiyumun 15 gün içinde gerçekleşmesi beklenen devir-teslim sonrası “üst yapı” adı verilen sosyal tesisler, atölyeler ve gümrüklü-gümrüksüz satış alanlarının yatırımına başlayacağı, toplam 7 milyon dolar tutacak yatırımın 2009 yılı yaz dönemine yetiştirileceği belirtiliyor.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Vatan
İSPARK “Avrupa Park Birliği”ne üye olduOtoparkçılık alanında her gün büyüyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSPARK, “Avrupa Park Birliği – EPA” üyesi oldu.
Gökçek: VazgeçmedikBaşkan Gökçek tarafından "Başkent’e vizyon kazandıracağı" belirtilen Gençlik Parkı’nın yenilenmesi, Ulus Tarihi Kent, Safari Park, Hıdırlıktepe’ye Uçak Otel, Nasrettin Hoca, Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk heykellerinin de bulunduğu kent girişleri gibi projeler halen hayata geçirilemedi.
Ankara’daki AVM’leri eleştiren Corio kendi merkezi için iddialıHollandalı gayrimenkul yatırım şirketi Corio, Ankara’nın Çankaya semtini yepyeni bir alışveriş merkezi yapıyor.
Emlak krizi lüks evlere de sıçradıABD''de düşük gelir gruplarına yüksek faiz oranlarıyla verilen konut kredilerinde başlayan ve küresel piyasalarda likidite sıkışıklığı sorunu yaratan kriz şimdi de lüks ve pahalı evlere sıçradı.
Demirin fiyatı artıyor konuta zam görünüyorİnşaat demirinde gözlenen fiyat artışı, yılbaşından bu yana yüzde 40''ı geçti. Kasım 2007''de 659 YTL seviyesinde seyreden demir fiyatı yılbaşında bin YTL barajını aştı ve martta da tavan yaptı.
450 milyon $’lık habercilik müzesiDünyanın en büyük habercilik müzelerinden biri ABD’nin başkenti Washington’da açıldı. 14 galeri, 15 tiyatro ve iki televizyon stüdyosunun yer aldığı 450 milyon $’lık müzede kil tabletteki mesajlardan dijital çağa, haberciliğin gelişimi anlatılıyor.
Beyaz Saray’ın dibine Ermeni soykırım müzesiBeyaz Saray’ın çok yakın çevresi içinde yer alan ve 1925’te inşa edilen eski "National Bank" binası yeniden yapılandırılacak ve "Ermeni Soykırım Müzesi" adıyla açılacak. İnşaat çalışmalarının 2010 yılında tamamlanması bekleniyor. Amerika Ermeni Asamblesi (AAA) yetkilileri, müzenin "Erivan’daki gibi" olacağını ve çeşitli fotoğraf ve belgelere yer verileceğini belirtiyorlar. Müze ile Ermeni tarih ve kültürünün tanıtımının da amaçlandığı ifade ediliyor. Müzenin finansmanı çeşitli kuruluşlar ve bireylerce karşılanıyor. Ankara, hukuki olarak, bu müzenin hayata geçirilmesini önleyemiyor.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Kasım Cindemir
Durgunluk konutta yüzde 30’a varan indirimler getirdiJNR Fuarcılık tarafından 3-4 Mayıs’ta Hilton Convention Center’de düzelenlenecek olan 2’nci A Plus Gayrimunkul ve Finans Hizmetleri Fuarı’na katılan 40 firma piyasalardaki tedirginlik nedeniyle yüzde 10 ile 30 arasında özel indirimler yapma kararı aldı.
''Hayallerimizi ve ürettiğimiz yapıları ekoloji değiştirecek''Türkiye''nin ilk ekolojik alışveriş merkezi olan Meydan''ın İspanyol mimarı Alejandro Zaera Polo, Yapı Endüstri Merkezi''nin (YEM) düzenlediği Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar Sempozyumu için İstanbul''a geldi.
PO’nun rafineri iznine ’arazi freni’ göründüEnerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) aynı bölge için yapılan lisans başvurularının değerlendirmesini düzenleyen tebliğde değişiklikler öngören bir taslak hazırladı.
"Soli antik kentine tarım alanı yapıldı" iddiasıSoli Pompeiopolis Antik Liman Kentini Koruma ve Tanıtma Derneği Genel Sekreteri Cem Civaoğlu, antik kentin arkeolojik tarım alanı işlevi gördüğünü, burada kaçak inşaat yapıldığını ileri sürdü.
Çiniler geri dönüyorİstanbul''daki tarihi eserlerden çalınan, Türk ve İngiliz makamlarının işbirliği sonucu Londra Metropolitan Polisi (MET) tarafından 3 yıllık takiple ele geçirilen çiniler, dün Türkiye''ye teslim edildi.
Siz yüzde 50''yi iknaya bakın!İstanbul, 2010 Avrupa Kültür Başkenti ama Türkiye''nin ne yazık ki gündeminde şimdiye kadar ciddi yer alamadı bu konu. O nedenle Brüksel''de iki gün önce açılışı yapılan İstanbul Merkezi projesini çok önemsiyorum. Netice de AB nezdinde tanıtım yapmanın yolu iyi iletişim kurmaktan geçiyorsa, İstanbul Merkezi tam da bunu kendine misyon edinmiş olarak karşımıza çıktı.
Köprüleri özelleştirme tasarısı TBMM''deOtoyollar ve üzerindeki hizmet tesisleri ile köprülerin özelleştirilmesiyle ilgili kanun tasarısı dün TBMM Başkanlığı''na sunuldu. Otoyollar, köprüler ve bunlarda bulunan tesis ile varlıkların özelleştirilmesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı''nca (ÖİB) gerçekleştirilecek.
Ataşehirliler ''TOKİ yetkisiz'' dedi, Finans Merkezi davalıkEski Ataşehirliler Derneği Başkanı Alaettin Bahçekapılı ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nin, Ataşehir''in Merkez Bankası da dahil olmak üzere finans merkezine dönüştürülmesiyle ilgili askıdaki plan tadilatına, "Yasalara, planlama ilkelerine ve kamu yararına uyulmadığı" gerekçesiyle, Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinde itirazda bulunacağı belirtildi.
Çimsa''ya Altın Çekül Yapı ÖdülüÇimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş, ISIDAÇ 40 - Kalsiyum Aluminatlı Çimento ile Yapı Endüstri Merkezinin, "Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü"nü almaya hak kazandı. Ürünün, "yeni teknoloji ile üretilmesi, sektörde yaygın kullanım alanı bulunması” nedeniyle büyük ödüle değer bulunduğu bildirildi. Çimsa Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Özkan, ürünün yüzde 100 Türk sermayesi, Türk ham maddesi ve know-how''ı ile üretildiğine dikkat çekerek, üretimlerinin yüzde 80''inin 16 ülkeye ihraç edildiğini bildirdi.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
ABD''li ünlüler konutta ''çevre dostu'' oluyorTüm dünyada pek çok canlıyı etkileyen ve önümüzdeki yıllarda da etkilemeye devam edecek olan küresel ısınma sorunu, artık sadece çevre örgütleri tarafından dile getirilmiyor.
Kahramanmaraş Şantiyeye DöndüKahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, son 2 yılda yaklaşık 100 milyon YTL''lik projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, hedeflerinin Türkiye''de ilk 10 şehir arasına girebilmek olduğunu söyledi.
‘Başıbüyük’ten ayrılmayız’Maltepe Başıbüyük Mahallesi aylardır kendilerini evlerinden edecek olan ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ne karşı direniyor. Çevik Kuvvet’ten birçok polis, bölgede 24 saat nöbet tutuyor. Bölge halkı buna rağmen direnişini sürdürüyor ve demokrat kesimlerden güç alıyor.
Mimar Sinan yeniden okunmalıTMMOB Mimarlar Odası (MO) Ankara Şubesi, Mimar Sinan’ı ölümünün 420. yılında anmanın Türkiye’nin Başkenti Ankara’ya dair sorunları tespit ederek, kentsel ve mimari problemlere çözüm aramanın bir fırsatı olarak değerlendirilmesini istedi.
Problem aynı, doğru yanıt farklıBilgi Mimarlık ve VitrA işbirliğiyle düzenlenen ''Viyana-Chicago: Metropol ve Mimarlık'' sergisi Santralistanbul''da sürüyor. Bilgi Mimarlık''ın direktörü İhsan Bilgin göre sergi, Viyana ile Chicago''nun benzer problemlere nasıl farklı yanıtlar verdiklerini ortaya koyuyor ve iyi bir karşılaştırma olanağı sağlıyor.
Uzmanlar bildirilerine sahip çıktılarİnşaat Mühendisleri Odası’nın düzenlediği 7. Ulaştırma Kongresi’nde “Raylı Taşımacılıkta Yeni Yönelim: Hızlı Tren” bildirisini sunan uzmanlar, haklarında açılan soruşturmaya tepki gösterdi.
The Ritz Carlton''un mimarları konut dekore ediyor!ARTA Design''ın yaratıcı ekibi, bünyelerinde bulunan 31 markayla yaşam alanları sunuyor. The Ritz Carlton''un Türkiye ve Bahreyn''deki otellerinin dizaynını da yapan mimarlar, konut, ofis, banyo, mağaza gibi mekanların da dizaynını yapmaya başladı. Levent''teki mağazasında hizmet veren Arta Design Group, koltuğunuzdan yatağınıza, banyo havlunuzdan salondaki şamdana kadar her ayrıntıyı düşünürken, dizaynların maliyetleri 10 bin Euro''dan başlıyor. Yurt içi ve uluslararası proje kontrollüğü ve mesleki danışmanlık hizmeti de veren Arta Design, İtalyan Arredo mutfak markasının da Türkiye distribütörlüğünü yapıyor.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Kalekim''den Rusya''ya yeni fabrika yatırımıKalekim A.Ş, bünyesindeki Kalekim Yapı Kimyasalları, Kalecolor, Kaleterasit, Kalekim ve yeni markası Blue''Safe Dış Cephe Isı markalarıyla Rusya''daki 14. Uluslararası Moskova Yapı Fuarı''na katıldı. Fuara "Kalekim Rusya''da" konsepti ile katılan şirket, nisan ayı sonunda Rusya''daki fabrikasının açılışını gerçekleştirecek.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
İzmir, elektronik bir şehir oluyorBüyükşehir, İzmirNET Projesi’yle Türkiye’nin en kapsamlı ağını kuruyor. Kent, iletişim ve bilgi transferi sağlayacak fiberoptik kablolarla örülüyor. İzmir, Bilişim Çağı’nda yerini sağlamlaştıracak.
İstanbul AB''de...Avrupa Birliği’nde İstanbul’u temsil etmesi amacıyla kurulan İstanbul Center in Brussels / İstanbul Merkezi’nin Brüksel Bürosu’nun (ICiB) açılışı, önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn tarafından yapıldı.
İzmit’i kazdıkça ‘Roma’ çıkıyorRoma İmparatorluğu, Bitinya ve Nikomedya krallıklarına başkentlik yapan İzmit’te kent merkezinde yapılan hemen her kazıda tarihi eser çıkıyor. İzmit’te son olarak Çukurbağ Mahallesi Bahariye Caddesi’nde sit alanı olduğu için kamulaştırılan arazi içinde İzmit Etnografya Müzesi ekiplerinin yaptığı kazıda, 2. yüzyıldan kalma, Roma dönemine ait, üzerinde asker figürleri olan 2 mermer kabartma ve bir sütun bulundu. Çukurbağ’da halen bazı kişilerin bahçesinde gün ışığına çıkarılmayı bekleyen tarihi eserler bulunuyor. Bu eserler, maddi imkânsızlıkların yanı sıra kamulaştırma sorunları nedeniyle ortaya çıkarılamıyor.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Ergün Ayaz
2-B yeniden geliyor hedef 25 milyar dolarOrman vasfını yitirmiş arazilerin satışı 7 yıldır gündemde. Sezer''in vetosuyla askıya alınan proje için üç bakanlık yeni plan hazırladı. Anayasa''nın 170. maddesi değişecek, 2-B kanunu çıkacak ve toplu konut alanları ayrılacak.
Sistem Yapı, Cezayir''in çöp ve atığını toplayacakUğur Dinçer, yurtiçi ve yurtdışındaki projelerini ve hedeflerini Dünya''ya anlattı. Avrupa''daki çevre şirketleri arasında beşinci sırada olan Sistem Yapı, Cezayir''de 55 milyon euroluk çöp ve atık toplama işi aldı.
‘Kentsel Dönüşüm’ manifestosuKentsel dönüşümde asıl amacın insan değil rant olduğunu açıkça kanıtlayan uygulamaların başında Sulukule projesi geliyor. Bin yıldır “İstanbullu” olan bu yoksul ama kimlikli yaşam ortamı, Başbakan’ın “ucube” tanımıyla birlikte yok ediliyor.
İşveren de iş bırakacak!Müteahhitler, hükümetin fiyat farkı kararnamesini acilen değiştirmemesi halinde inşaatları durduracak. İnşaat sanayicileri ve müteahhitler, piyasanın gerçek fiyatlarıyla yüklenicilere ödenen fiyat farkları arasındaki dengesizliğin sektörü batma noktasına getirdiğini belirtiyor.
''Tasarım Kentleri'' sergisi 23 Nisan''da açılacakİstanbul Modern''in Londra Tasarım Müzesi ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği ''Tasarım Kentleri'' Sergisi 23 Nisan''da açılıyor. Sergide çağdaş tasarımın serüveni 7 kilit kent örneğiyle ziyaretçilere anlatılacak.
Tarih: 10 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.