Haberler

11 Şubat 2011, Cuma

Kentleri Ayaklarımızın Altına Seren MekanlarKentleri Ayaklarımızın Altına Seren MekanlarKentlere şöyle bir tepeden bakmayı kim istemez? Yaşadığımız kentin güzelliklerini keşfetmek ve belki de yaşarken farkında olamadığımız görüntülere kuşbakışı bakabilmek, insanı başka bir hayal dünyasına götürüyor. Ülkemizde bunu başarabilmek adına çok da fazla tasarlanmış mekan olmamakla beraber, geçmişten günümüze gelen bazı tarihi yapılar, kuleler, tepeler, teleferikler ve yeni inşa edilen gökdelenler bu heyecanı tatmamıza olanak verebiliyor. Haberin Devamı
Davutpaşa''ya dev arboretumDavutpaşa''ya dev arboretumYıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampusunda 2011-12 eğitim yılına yetiştirilmesi plananlanan dev bir arboretum yapılıyor.
Dört şehir daha yavaşlamak istiyorDört şehir daha yavaşlamak istiyorTürkiye''de ilk kez Seferihisar''a verilen "cittaslow" yani "yavaş şehir" unvanını almak isteyen dört belde için başvuru hazırlandı.
Uçurumun kıyısındaki evUçurumun kıyısındaki ev1,7 milyon sterline uçurum kıyısında bir ev alan çift yaşanan son toprak kaymasından sonra ölüm tehlikesiyle yüz yüze yaşıyor.
"Ucube" Anıtın Heykeltraşı İsyan Etti"Ucube" Anıtın Heykeltraşı İsyan EttiBaşbakan Erdoğan''ın "ucube" dediği "İnsanlık Anıtı"nın yıkımını engellemek için mahkemeye başvuran Heykeltıraş Mehmet Aksoy isyan etti.
İstanbullular tramvayını seçtiİstanbullular tramvayını seçtiİstanbulluların merakla beklediği anket sonuçlandı. Artık sokaklarda onların seçtiği tramvaylar hizmet verecek.
İstanbul''un müzeleri darphaneyi kıskandırdıİstanbul''un müzeleri darphaneyi kıskandırdıİstanbul''un müzeleri ve tarihi mekânlarını geçen yıl ziyaret eden 11 milyon 661 bin 624 kişi, yaklaşık 90 milyon lira gelir bıraktı. Topkapı Sarayı Müzesi, 3 milyon 588 bin 730 turist ile yine en çok ziyaret edilen müze oldu.
 Dersimiz İstanbul Konu Taksim Dersimiz İstanbul Konu Taksimİstanbul''da 41 üniversite var. Bunların 11''inde İstanbul; sosyoloji, polimer kimya veya anatomi gibi ders olarak okutuluyor. Üniversite öğrencileri, İstanbul''u sınava çalışır gibi geziyor. Ferhat Kentel''le Beyoğlu sokaklarında Beyoğlu okumaları yapıyor, Beşir Ayvazoğ-lu''ndan İstanbul estetiğini öğreniyorlar.
Ertuğrul Günay''dan sit alanı açıklamasıErtuğrul Günay''dan sit alanı açıklaması''O alanda sit statüsüyle aynı koruma şartları var.''
Panama''dan Daha Büyük Gemiler GeçebilecekPanama''dan Daha Büyük Gemiler Geçebilecek1914 yılında açılan ve Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus''unu birbirine bağlayan Panama Kanalı genişletiliyor. 2014 yılında tamamlanmasının ardından; Panama Kanalı''ndan, daha büyük gemiler de geçebilecek.
40 Yerde Deprem Kayıt İstasyonu Kuruluyor40 Yerde Deprem Kayıt İstasyonu KuruluyorDeprem tehlikesine karşı harekete geçen AKP, 40 yerde deprem kayıt istasyonu kurmak için kolları sıvadı. 20 adet zayıf ve 20 adet kuvvetli yer hareketi olmak üzere toplam 40 yerde kurulacak olan deprem kayıt istasyonu arasında Ankara, Antalya, Konya, Adana gibi iller yer alıyor.
Mahyacıların 140 yıllık sır odası gün yüzüne çıktıMahyacıların 140 yıllık sır odası gün yüzüne çıktıPertevniyal Valide Sultan Camisi''nin restorasyonu sırasında, mahyacıların odaları ile mahya yapımında kullanılan zeytinyağı küpleri ortaya çıkarıldı.
Görüntümüze Yakışmayan Çatıları Değiştirin Artık Görüntümüze Yakışmayan Çatıları Değiştirin Artık Vatandaşlar, İzmir''in Konak ilçesindeki Atatürk Kültür Merkezi ve Konak Vapur İskelesi''nin harabe halindeki çatılarının, görüntü kirliliği yarattığını söylediler.
Tophane''de Tarihi Camide YangınTophane''de Tarihi Camide YangınBeyoğlu Tophane''de bulunan tarihi Kılıç Ali Paşa Camii''nde restorasyon çalışmaları sırasında yangın çıktı.
İTÜ, Haydarpaşa Garı için kolları sıvadıİTÜ, Haydarpaşa Garı için kolları sıvadıProje yürütücüsü ve Technobee Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dikbaş, "Hasar tespit analizi, 3 hafta içinde sonuçlanacak'''' dedi.
 İstanbul İl Özel İdaresi; Yıldız Sarayı Harem dairelerini tarihe kazandırıyor İstanbul İl Özel İdaresi; Yıldız Sarayı Harem dairelerini tarihe kazandırıyorOsmanlı İmparatorluğu''nun son dönemlerine tanıklık eden Yıldız Sarayı''nın bugüne kadar ziyarete açılamayan harem daireleri, yenilenerek eski ihtişamlı günlerine döndürülüyor.
Toplu taşımada engel kalkıyorToplu taşımada engel kalkıyorBüyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Kaşif Barut, Ulaşım Koordinasyon Merkezi''nin aldığı karar gereğince, Adana''da faaliyet gösteren tüm toplu taşım araçlarının 7 Temmuz 2012 tarihine kadar engellilere uygun haline getirileceğini söyledi.
İzocam ile "Yalıtım Usta Eğitimleri" Devam Ediyorİzocam ile "Yalıtım Usta Eğitimleri" Devam Ediyorİzocam, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ile yaptığı işbirliği çerçevesinde ustalara yalıtım ürünlerinin nasıl doğru uygulanması gerektiği hakkında eğitimlerini sürdürüyor. Sektörde yalıtım uygulamaları yapan, yeni başlayan ya da başlayacak ustalara eğitimleri sırasında; kullandıkları yalıtım ürünlerinin nasıl yapıldıkları, teknik özellikleri, kullanım amaçları ve farklılıkları uygulamalı olarak öğretiliyor.
Yerinde dönüşüm yerinde güçlendirmeYerinde dönüşüm yerinde güçlendirmeİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ''UCLG Başkanı'' sıfatıyla Birleşmiş Milletler''de (BM) konuştu. Burada konuşan ilk Türk belediye başkanı olan Topbaş, halkı sistem içinde tutan kentsel dönüşüm modelinin dünyada da uygulanabileceğini söyledi.
Başbakan''ın açtığı otel kaçak çıktıBaşbakan''ın açtığı otel kaçak çıktıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın Kars''ta İnsanlık anıtına ''ucube'' diye nitelediği 8 Ocak günü açılışını yaparken İngilizce olan ismini değiştirdiği otelin ''kaçak'' olduğu iddia edildi.
Şehit Boşnakların Kabri Üstüne Kilise İnşaatıŞehit Boşnakların Kabri Üstüne Kilise İnşaatıBosna''daki savaş sırasında 1995 Temmuz ayında Srebrenitsa''da katledilenlerin defnedildiği Potoçari''deki şehitliğin üst kısmına Ortodoks kilisesi inşaatı başlatıldı. Boşnakların büyük tepkisine neden olan inşaat, belediye tarafından izinsiz olduğu gerekçesiyle durduruldu.
Grönland''ın Yeni Milli Galerisi''ni BIG TasarlayacakGrönland''ın Yeni Milli Galerisi''ni BIG TasarlayacakKuzey Avrupalı mimarlardan oluşan altı davetli ekibin katıldığı Grönland''ın yeni Milli Galerisi Tasarımı Yarışması''nı BIG, TNT Nuuk, Ramboll Nuuk ve Arkitekti''den oluşan ekip kazandı. Galeri başkent Nuuk''ta yapılacak.
Çingene Kızı "Bakire"Çingene Kızı "Bakire"Baraj suları altında kalacağı için dünyayı ayağa kaldıran Belkıs Harabeleri''nin kurtarılması sırasında bulunan Zeugma Antik Kenti''ndeki ''Çingene Kızı'' mozaiği hem tarihle bağlanan köprünün hem de Gaziantep''in simgesi olurken, bu mozaik için bir de nüfus cüzdanı hazırlandı. Zeugma Antik Kenti''nde bulunan ''Çingene Kızı'' mozaiği için nüfus cüzdanı hazırlandı. ''Çingene Kızı''nın medeni hali ise dikkat çekici. Nüfus cüzdanında medeni hali karşısında ''bakire'' yazıyor.
"İstanbul''a 20 tane 5 yıldızlı otel gerek""İstanbul''a 20 tane 5 yıldızlı otel gerek"Teşvik Yasası sayesinde 100 bin kişiye istihdam sağlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Oğuzhan Yurteri, İstanbul''da 20 tane daha 5 yıldızlı otele ihtiyaç olduğunu bildirdi.
Azerbaycan''ı olimpiyatlara Türk mimarlar taşıyacakAzerbaycan''ı olimpiyatlara Türk mimarlar taşıyacakTürk mimarlık ofisi TOCA, Azerbaycan''ı 2020 Olimpiyatlarına hazırlayacak ilk olimpik stadı inşa ediyor. Petrol şirketi SOCAR tarafından yaptırılan stadyumun 1 milyar dolara malolması bekleniyor.
Modern tasarımları ''denge''ye koyduModern tasarımları ''denge''ye koyduFransız tasarımcı Jean Marie Massaud''un çağdaş sanata uygun yaptığı tasarımlarda duyguları, doğallığı ve kültür kalıntılarını kullanıyor. Sanatçı tasarımlarında sade çizgilere yer veriyor. Jean Marie Massaud, doğadan aldığı doğal renkleri kullanarak çağdaş sanata özgü objeler ve mekânlar tasarlıyor.
Mimarlar ''en ilginç'' proje yarışındaMimarlar ''en ilginç'' proje yarışındaMimari artık en modern, en klasik gibi arayışlarını bir kenara bırakarak kendisinden en çok bahsettirecek projelere yöneldi. New York''ta çizgi kahramanlar müzesi, Hong Kong''da buz küpünden gökdelen, Seul''de ise suyun içindeki moder köy adından en çok bahsettirenler arasında...
Sapanca''da katmerli skandalSapanca''da katmerli skandalKocaeli''nin içme ve kullanma suyu havzası olan Sapanca Gölü''ne hafriyat döküldüğü, üstelik bu hafriyatın ‘tehlikeli atık'' olduğu ortaya çıktı.
Balat''ta Roman evleri renkleniyorBalat''ta Roman evleri renkleniyorRoman müzisyenlerin yaşadığı tarihi Balat semtindeki Lonca Mahallesi''nin çehresi değişiyor.
Rogers, Gove''a Okul Tasarımı ile Misilleme YapıyorRogers, Gove''a Okul Tasarımı ile Misilleme YapıyorRichard Rogers, son gerçekleştirdiği okul binası projesinde eleştirilerini dikkate almayan eğitim sekreteri Michael Gove''a hücum etti.
 Türkiye''nin En İyi Yeni Oteli: Pera Palace Türkiye''nin En İyi Yeni Oteli: Pera PalaceTürkiye''nin ilk uluslararası oteli olan Pera Palace Hotel, Orta Asya ve Türkiye Otel Yatırım Konferansı (CATHIC) tarafından verilen CATHIC Awards''ta, "Türkiye''nin En İyi Yeni Oteli" seçildi.
Alacahan sanat müzesi olacakAlacahan sanat müzesi olacakTrabzon''da 18. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve yaklaşık 15 yıldır kaderine kullanılmayan Alaca Han, sanat müzesine dönüştürülecek.
İstanbul için bir genel plan lazımİstanbul için bir genel plan lazımMimar Murat Tabanlıoğlu, İstanbul''un geniş kapsamlı bölgesel planlamalarla 10 yıl içinde daha yaşanır, üreten bir kent yapısına kavuşturulabileceğini kaydetti. Tabanlıoğlu, bu noktada tek tek projelerle değil, genel bir planlamayla kentsel bir iyileşmenin yapılması gerektiğini vurguladı.
Anadolu metrosu için yabancı sıraya girdiAnadolu metrosu için yabancı sıraya girdiİstanbul Anadolu yakasında inşa edilecek Üsküdar-Çekmeköy metrosunun ihalesine yabancı firmaların ilgisi büyük. İhale için aralarında Çin, Kanada ve Fransa''nın da olduğu 7 ülkeden firmalar kapıda.
Reklamsız KentReklamsız KentReklamların duvar afişleriyle, asfalt boyamalarıyla, devasa panolarla, dijital tabelalarla dünyanın büyük kentlerini kaplaması alışılmış bir durum. Özellikle Londra''daki Piccadilly Bölgesi ve New York''ta bulunan Times Meydanı her bir metrekarelerinin reklam ve ilanlarla dolu olmasıyla meşhur. Ancak, öyle yerler var ki bunun tam tersi yapılıyor: Brezilya''nın en kalabalık kenti olan São Paulo''da, 1 Ocak 2007 itibarıyla açık alanlardaki reklamlar tamamen yasaklandı.
"Kentsel Dönüşüm" Yıkımı Polis Operasyonuna Dönüştü"Kentsel Dönüşüm" Yıkımı Polis Operasyonuna DönüştüSarıyer Derbent Mahallesi sakinleri dün sabaha karşı saat 3-4 sularında Çevik Kuvvet ekiplerinin kapılarının önüne attığı sis ve gaz bombalarıyla neye uğradıklarını şaşırarak uyandı. Beraberinde nakliyat arabaları ve işçilerle birlikte gelen polisler ise evleri boşaltmaya başladılar. Mahalleliler kornalarla birbirine haber verdi, polise direndi.
Bursa''ya üçüncü üniversite geliyorBursa''ya üçüncü üniversite geliyorAnkara Bilge Üniversitesi, Altın Koza Üniversitesi, Gedik Üniversitesi ve Bursa Orhangazi Üniversitesi adlarıyla vakıf üniversiteleri kurulacak.
Bigalılar Termik Santral İstemiyorBigalılar Termik Santral İstemiyorÇanakkale''nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde, kurulmak istenen termik santrala ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuyla ilgili halkın görüş ve önerilerinin alınması için düzenlenen toplantı, belde halkının tepkisi nedeniyle yapılamadı.
 Arkeolojinin Büyükannelerine Ödül Arkeolojinin Büyükannelerine ÖdülKültür ve Turizm Bakanlığı''nca verilen 2010 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü''ne arkeoloji alanında layık görülen Prof. Dr. Halet Çambel ile Prof. Dr. Nimet Özgüç, ödülünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün elinden aldı.
Antalya''ya dev akvaryum yapılacakAntalya''ya dev akvaryum yapılacakAntalya Büyükşehir Belediyesinin Olbia Kanyonuna yap işlet devret modeliyle yaptıracağı panoromik akvaryum ihalesini, KDV hariç yıllık 661 bin lira kira bedeliyle Okyanus Akvaryum kazandı.
Yasa çıksa da çıkmasa da mağdur!Yasa çıksa da çıkmasa da mağdur!2B yasa tasarısının Meclis''ten geçmesi halinde yüzbinlerce kişi arazi tapularını yeniden bedel ödeyerek almak zorunda kalacak. Ancak yasa geçmezse yine aynı yüzbinler tapuları iptal edilmiş ya da iptal gerekçesiyle şerh konulmuş olduğu için tapu alamayacak.
Haiti Küllerinden DoğuyorHaiti Küllerinden Doğuyor12 Ocak Çarşamba günü tüm dünya bir yıl öncesi Haiti''de gerçekleşen doğa felaketini andı. Başkent Port-au-Prince''in 25 km batısını vuran 7.0 şiddetindeki korkunç deprem toplumu derinden sarstı. Depremi takip eden 2 haftada ise tüm nüfusu perişan eden 4.5 şiddetinde en az 52 tane artçı deprem gerçekleşti. Deprem sonrasında ölü sayısı 316 bine ulaşırken 300 bin yaralı da bu felaketten sağ kalanlardı. Bunun dışında 1,8 milyon Haitilinin yaşadığı konutlar harabeye dönüştü. Geçtiğimiz yıl sayısız uluslararası yardım kuruluşu, geçici barınakların kurulması ve kapsamlı sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi için Haiti kıyılarına inmişti. Uzun süredir devam eden çalışmalarıyla önemli bir yardım kuruluşu olan CARE International 1954''ten bu yana Haiti''de çalışıyor ve 2010 depreminden bu yana da toplum desteğini arkasına almış durumda.
Haydarpaşa''nın Geleceği Ne Olacak?Haydarpaşa''nın Geleceği Ne Olacak?Haydarpaşa Gar binası ve çevresinin geleceğinde söz sahibi olan ve olacak yetkililer ve uzmanlar, 8 Şubat 2011 tarihinde İTÜ Maslak Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi''nde, kurulan yeni danışma kurulunun düzenlediği ilk bilgilendirme toplantısında bir araya geldiler.
West 57''yi Tasarlaması için BIG SeçildiWest 57''yi Tasarlaması için BIG SeçildiManhattan silüetine davetkar bir kıvrım katacak ve New York City için tamamen yeni bir konut tipolojisi olacak olan West 57, BIG (Bjarke Ingels Group) tarafından tasarlandı.
Su başlarını devler tutmuşÇok sevdiğim rahmetli hocam Prof. Seha L. Meray''ın kitabının adı böyleydi. Sanki bugünleri görerek yazmış. Kendisinin de belirttiği gibi, "devlerin su başlarını tuttuğu bir gerçek ama, insanoğlu sırtını yere getirir devlerin."
Üçüncü köprü için bu ay ihaleye çıkılacakUlaştırma Bakanlığının İstanbul Boğazına üçüncü köprü yapılmasını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Proje ihalesi için YPK onayı alındı.Köprüde demiryolu bulunması ve projenin yapım ve işletiminde Karayolları Genel Müdürlüğünün hisse sahibi olmasına yönelik çalışmaların kesinlik kazanmasıyla bu ay ihale ilanına çıkılması bekleniyor.
Boğaz''ın en güzel karakolu!Sahil Güvenlik Komutanlığı''nın, Sarıyer''de yaptırdığı beş yıldızlı otel görünümündeki karakol binası, "yargılık" oldu. Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı, basında çıkan haberleri ihbar kabul ederek, karakol binası ile ilgili soruşturma başlattı.
Takvim
<<Şubat 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.