Haberler

11 Haziran 2011, Cumartesi

Devlet Başkanlarının Saray Yavrusu JetleriDevlet Başkanlarının Saray Yavrusu JetleriUçmak heyecan verici bir şey fakat bir uçakta en fazla kaç saat durabilirsiniz, bunu hiç düşündünüz mü? Çoğu insan uçuş süresinin çok hızlı bir şekilde geçip, ayaklarının bir an evvel yere değmesini ister. Ama devlet başkanlarının uçaklarını görünce emin olun, hep uçmak isteyeceksiniz. Abartılı ve lüks malzemelerle döşenmiş, adeta saray yavrusu diyebileceğimiz bu uçakların her biri aslında ülke devlet başkanlarının gücünü simgeliyor. Kimisi sade ve konforu ön plana çıkaran şekilde döşenmiş, kimisi de sarayların o şaşaalı görünümünü yansıtan altın kaplama, varaklı, oymalı malzemelerle... Haberin Devamı
''Ucube''yi parçalayanlar iş bıraktı''Ucube''yi parçalayanlar iş bıraktıKars''taki İnsanlık Anıtı''nın parçalayan işçiler, paralarını alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı.
Hekimpanel''li Yeni Tip Panel Konteynerler Belçika''daHekimpanel''li Yeni Tip Panel Konteynerler Belçika''daPrefabrik Yapı AŞ tarafından geliştirilen Hekimpanel''li yeni tip panel konteynerlerin ilk durağı Belçika şantiyeleri oldu.
Seçimde Engele Takılanlar El Kaldırsın!Seçimde Engele Takılanlar El Kaldırsın!Özürlüler Vakfı, bu seçimlerde özürlüler ve yaşlıların nasıl oy kullan(ama)dıklarını izliyor. 12 Haziran 2011 seçimlerinde "engele takılanları" kendilerine bildirmelerini istiyorlar.
‘Fukuşima bakış açımı değiştirdi''‘Fukuşima bakış açımı değiştirdi''2022''de nükleer enerjiden vazgeçecek Almanya''nın başbakanı Merkel, Fukuşima''da yaşananların alınan kararda etkili olduğunu belirtti.
BİGG, Her Kesime Hitap Eden  Yüksek Nitelikli Projeler YaratacakBİGG, Her Kesime Hitap Eden Yüksek Nitelikli Projeler YaratacakKG Mimarlık''ın ortaklarından Gürhan Bakırküre''nin kurduğu BİGG (Bakırküre İnşaat ve Gayrimenkul Geliştirme), inşaat sektörüne girmeye hazırlanıyor.
New York''un Kent Meydanı Programı, Los Angeles için Bir Açık Mekan Modeli mi?New York''un Kent Meydanı Programı, Los Angeles için Bir Açık Mekan Modeli mi?New York, hiçbir zaman yerinde durmayan bir kent. 8 milyonu aşan nüfusu ve milyonlarca ziyaretçisi, sadece 780,000 kilometrekarelik bir alanı paylaşıyor.
Hekim Holding Son Teknoloji Yatırımlarıyla İzolasyon SektöründeHekim Holding Son Teknoloji Yatırımlarıyla İzolasyon SektöründeBir Hekim Holding kuruluşu olan Hekim Yapı mevcut üretim tesislerine bir yenisini daha ekleyerek, Mayıs 2011 de başladığı EPS üretimi ile izolasyon sektöründe yerini aldı. 2010 yılında almış olduğu yeni yatırım kararıyla, Hendek 2.Organize sanayi bölgesinde yeni fabrika yatırımını gerçekleştirdi.
CHP''nin iklim raporu açıklandıCHP''nin iklim raporu açıklandıCHP''nin dün açıklanan ''''Küresel İklim Değişikliği Raporu''''nda CHP''nin iklim değişikliği ile mücadele ve sera gazlarının azaltımı konusundaki politikalarının, düşük karbonlu ''''çevre-dostu'''', ''''yeşil ekonomi'''' vizyonuyla şekilleneceği vurgulanıyor.
Otomobil Koltukları Neden Bu Kadar Kötü Bir Tasarıma SahipOtomobil Koltukları Neden Bu Kadar Kötü Bir Tasarıma SahipKocam ve ben parçaları bir araya getirmek konusunda (10 yıl boyunca mimarlık eğitimi almış olmamızdan ötürü) oldukça iyiyizdir. Bu nedenle bebek sahibi olduğumuz zaman araba koltuğunu kuramadığımızı görmek bizim için şok edici bir durumdu.
Sakin ve çiçekli bir düş adası BurgazSakin ve çiçekli bir düş adası BurgazBiraz kıyıda köşede kalmış bir ada. Sakin, tenha, kalabalık yok. Martı seslerinin, kuş cıvıltılarına karıştığı miskin köpeklerin kedilerle oynaştığı çiçekli bir düş bahçesi...
Bosna''yı keşif vaktiBosna''yı keşif vaktiHaftada beş gün uçak seferi, vizesiz giriş, parıldayan nehirler, tarih kokan sokaklar... Havalar ısındı, tatil sezonu açıldı. Bosna-Hersek''le tanışmanın tam zamanı.
Bakan Günay''ın Zeugma gözyaşlarıBakan Günay''ın Zeugma gözyaşlarıKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye''den yurtdışına taşınan tarihi eserlerin geri getirilmesinden bahsettiği sırada Zeugma örneğini verirken ağladı.
Antik kentte 1600 yıllık kumaş parçaları bulunduAntik kentte 1600 yıllık kumaş parçaları bulunduLaodikya Antik kentinde, MS 4-5''inci yüzyıla ait olduğu belirlenen yaklaşık 1600 yıllık kumaş parçalarına ulaşıldı. Denizli''nin 6 kilometre kuzeyinde yer alan, Romalılar için vazgeçilmez bir öneme sahip antik Laodikya kentinde bugüne kadar boya üretim atölyesi, dokuma tezgahı parçası, tekstil boya kalıntılarını ortaya çıkardıklarını belirtti.
Alternatif enerjilere yönelik teşvik paraları nereye gittiAlternatif enerjilere yönelik teşvik paraları nereye gittiAnkara''da güneş enerjisine ilgi duyan bir elektronik firmasının genel müdürü S.A hanım. Ticari hayatı nedeniyle ismini vermiyor ancak güneş enerjisi üzerine yatırım hedeflediği ülkesinde karşılaştığı zorluklar onu çoktan yıldırmış. Sonunda Bulgaristan''a yatırım yapma kararı almış S.A. Bir yurttaş ve tüccar olarak sorunlarını anlatıyor...
Hız ve Hareket, Siyah ve Beyaz: Karşınızda Trump TowersHız ve Hareket, Siyah ve Beyaz: Karşınızda Trump Towers8 Haziran 2011 Çarşamba günü Kalebodur sponsorluğunda düzenlenen ARKİV Buluşmaları''nın 13. toplantısı Mecidiyeköy''de yer alan Trump Towers''da gerçekleşti. Projenin mimarı Brigitte Weber''in önderliğinde proje tartışıldı ve gezildi. ARKİV Buluşmaları''na katılanlar arasında Ömer Kanıpak, Tekeli - Sisa Mimarlık''tan Mehmet Emin Çakırkaya ve Dilgün Saklar, Swanke Hayden Connell Mimarlık''tan Burcu Şenparlak, Özge Saka ve Duydu Gülaydın, D-Yapı''dan İlder Tokcan, Kalebodur''dan Asiye Bodur ve Pelin Özgen, Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Yılmaz, Emine Merdim Yılmaz, Pınar Koyuncu ve Özlem Duygu Çil ve basın mensupları da vardı.
"Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" Sergilerinin Dördüncüsü Açıldı"Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" Sergilerinin Dördüncüsü AçıldıTürk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Koleksiyon Mobilya’nın uzun soluklu ortak çalışması "Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin dördüncüsü CAG AW Mimarlık Bürosu mimari proje sergisi 8 Haziran 2011 tarihinde Koleksiyon Ankara Merkezinde açıldı.
Steve Jobs Kaliforniya''da Dev Bir Uzay Mekiği İnşa EdiyorSteve Jobs Kaliforniya''da Dev Bir Uzay Mekiği İnşa EdiyorSteve Jobs, Cupertine Kent Meclisi''ni, yeni Apple kampüsünü inşa edebilmek için ikna etmeye çalışıyor.
Seçim 2011: Siyasi Partilerin Kent Politikaları ÜzerineSeçim 2011: Siyasi Partilerin Kent Politikaları Üzerine2011 Genel Seçimleri yaklaşıyor. Ortamın kızıştığı şu günlerde partiler ard arda gelecek politikalarını, hedeflerini halka duyuruyor. Seçimi kimin kazanacağı belirsiz fakat biz, hangi parti kazanırsa kazansın kentlerin ve özellikle İstanbul''un geleceğini, partilerin kent üzerine geliştirdikleri politikalar üzerinden tartışacağız.
World Architecture Festival Awards''a Başvuru Süresi 30 Haziran''da TamamlanıyorWorld''un en büyük ve küresel mimarlık yarışması programı olan ve 2-4 Kasım 2011 tarihinde Barselona''da gerçekleşecek World Architecture Festival Awards''a (WAF Ödülleri) Türkiye''den katılım başvurusu yağıyor.
Avrasya Tüneli Projesi''nin İşlendiği Planlar Meslek Odaları Tarafından Yargıya TaşındıTMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi tarafından Avrasya Tüneli Projesi ile ilgili ortak bir bülten yayınlandı.
İzmir, görsel kimliğini yaratacak ekibi arıyor! İzmir Görsel Kimliği, Kurumsal Kimlik Kılavuzu ve Marka Mimarisinin Oluşturulması" işi, belli istekliler arasında ihale usulü ile ihale edilecektir.
Kenti, Seyahat Zamanına Göre Organize Eden Bir Uygulama: Mapnificent Mapnificent, yaşadığınız yere oldukça farklı yollardan bakmanızı sağlayan bir Google Map uygulaması.
Bu projeler çılgın değil gerekli Açın bakın, ''çılgın'' kelimesinin anlamına, ''aşırı, olağanüstü ve çok büyük'' diye yazar karşısında. Ak Parti''nin İzmir için hazırladığı 35 proje ne aşırı, ne olağanüstü ne de çok büyük.
Nicolai Ouroussoff New York Times''dan AyrılıyorNew York Times eleştirmeni mimar Nicolai Ouroussoff ay sonunda gazeteyle yolunu ayırıyor.
İzmir''i dünya kenti yapacak ekip aranıyorİzmir Kalkınma Ajansı, şehri uluslararası arenada bir marka haline getirmek için görsel kimlik, kurumsal kimlik kılavuzu ve marka mimarisi ihalesine çıktı.
Çorum''a engelli köyü kurulacakNüfusunun yüzde onu engelli vatandaşlardan oluşan Çorum''da sadece engellilerin yaşayabileceği, sosyal hayata kazandırılacağı bir engelli köyü kurulacak. Projenin sahibi bir milletvekili adayı olan İlksen Ceritoğlu Kurt. AKP adayı olan Ceritoğlu bunun kesinlikle seçim yatırımı olarak algılanmamasını, bunun iki yıldır süren bir sosyal sorumluluk projesi olduğunun altını çiziyor.
Tarih: 10 Haziran 2011 Kaynak: Taraf
Enerji ve Çevre FuarıSektörel Fuarcılık tarafından bu yıl 17''ncisi düzenlenecek ICCI 2011 - Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı 15-16-17 Haziran tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi''nde gerçekleşecek.
Bir kanal da antik Efes''eKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Efes Antik Kenti’ne bir kanal açılacağını söyledi. Beş kilometre ötedeki denizi, kentin antik limanıyla buluşturacak projenin iki yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Antik liman tamamen ortaya çıkarılacak ve ‘antik gemiler’ buraya yanaşacak. Efes’i Dünya Mirası Listesi’ne sokmak için çalıştıklarını anlatan Bakan Günay antik dönemin teknelerine benzeyen teknelerle ulaşım sağlamanın Efes’e bir çekicilik kazandıracağını söyledi.
Tarih: 10 Haziran 2011 Kaynak: Radikal
İstanbul''un kentsel dönüşümüne vatandaş katılıyorYılların birikimiyle büyük sorun haline gelen kamu arazilerinin işgali vatandaşların katılımıyla tarih oluyor.
İstanbul''da atık sorunuUzman Ekolog ve Sanatçı Ediz Hun, ''''İstanbul''da, banyo, tuvalet, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri ve yemeklerde kullanılan yağlarla birlikte toplam 100 milyon litre atığın'''' her gün Marmara denizine deşarj olduğunu bildirdi.
TUPOB Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması 2011Türkiye Planlama Okulları Birliği (TUPOB) ve Şehir Plancıları Odası işbirliği ile düzenlenen "Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması" bu yıl Ankara Şubesi sekreteryasında ve TUPOB 7. Dönem Başkanı Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.