Haberler

11 Haziran 2009, Perşembe

Çanakkale Seramik&Kalebodur Mimarlık Kültürüne ARKİV''e Sponsor Olarak Destek VeriyorÇanakkale Seramik&Kalebodur Mimarlık Kültürüne ARKİV''e Sponsor Olarak Destek VeriyorMimarlık ve tasarım kültürüne verdiği destek ile adından sıkça söz ettiren Türkiye''nin öncü markalarından Çanakkale Seramik&Kalebodur, Türkiye''nin Mimarlık Arşivi ARKİV''in 3 sene boyunca sponsoru oldu. Türkiye''nin Mimarlık Arşivi, eskisi gibi sürekli güncellenmeye, genişlemeye devam edecek ve Türkiye''deki mimari üretimin bir aynası olacak. Haberin Devamı
İstanbul''un ilk üçüz kulesi satışa çıktıİstanbul''un ilk üçüz kulesi satışa çıktıKrize rağmen peşpeşe Adres 1-2-3 ve Flex adlı yeni konut projelerini satışa çıkaran Dumankaya İnşaat, son projesi olan 300 milyon TL''lik İkon Residence''ı, İstanbul''un ''ikon''larından Galata Kulesi''nde tanıttı.
İzmir''e 5 Bin Kişilik Tiyatroİzmir''e 5 Bin Kişilik Tiyatroİzmir Büyükşehir Belediyesi, kente Bornova Rekreasyon Alanı içinde yeni bir tiyatro mekanı kazandırarak çok önemli sanatçıları ve tiyatro gruplarını daha sık ağırlayacak.
Varisler mahkemelik oldu, Boğaz manzaralı holding merkezi satılıyorVarisler mahkemelik oldu, Boğaz manzaralı holding merkezi satılıyorİstanbul Boğazı''nın en güzel yerlerinden birinde yer alan 42 dönümlük eski Şifa Yurdu Hastanesi, icradan satılıyor.
Selçuk Üniversitesi''ne 4 yıldızlı uygulama oteliSelçuk Üniversitesi''ne 4 yıldızlı uygulama oteliSelçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat Meslek Yüksekokulu bünyesinde yaptırılan 4 yıldızlı uygulama oteli önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde hizmete açılıyor.
Belediye sahilde devreden çıkıyorBelediye sahilde devreden çıkıyorAK Parti''nin yasa teklifi, kültür ve turizm bölgeleri ile sahil şeridinde "imar ve ruhsatlandırma" işlemlerindeki yetkileri belediyelerden alıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na veriyor.
Narlıdere Mesireliği çöplükten farksız!Narlıdere Mesireliği çöplükten farksız!Kent mobilyalarının büyük bölümü kırık. Ortalık pislik içinde. Her yer cam kırıklarıyla dolu. Binlerce lira harcanarak yaptırılan şelale kurumuş.
Yıllar Süren Mücadelenin Ardından High Line Sonunda AçıldıYıllar Süren Mücadelenin Ardından High Line Sonunda AçıldıYıllar önce büyükbaş hayvan taşımacılığında kullanılan bir demiryolu üzerinde yer alan yükseltilmiş gezinti yolu High Line''in ilk etabının inşaatı, Friends of the High Line grubunun yürüttüğü mücadele sonunda tamamlandı ve projenin açılışı yapıldı. Törenden hemen sonra Friends of the High Line üyelerine birer mesaj gönderdi: "Başardık."
Havada eylemHavada eylemBir Greenpeace eylemcisi Türkiye''de bulunan bir kömürlü termik santral üzerinde uçtu. Üzerinde ‘Stop CO2'' yazılı olan bir pankart taşıyan Greenpeace eylemcisi, Bonn''daki müzakerecileri ve sorumsuz enerji politikasıyla hızla artan karbon salımlarına yenilerini eklemek üzere olan Türk hükümetini sorumlu davranmaya çağırdı.
Geleceğin Ürünü: BioplastikGeleceğin Ürünü: BioplastikKüçük bir düşünce egzersizi yapalım ve geçtiğimiz ay New York''ta, 21. Uluslararası Çağdaş Mobilya Fuarı''nın düzenlendiği Javits Center''ın koridorlarını bir kere daha turlayalım: Koridorlarda gördüğünüz bütün o plastik mobilyaların, rengarenk polipropilen sandalyelerin ya da polyester elyaf dolgulu yastıkların, yaklaşık 100 yıl boyunca etrafta olacağını düşünün. Hatta belki de binlerce yıl boyunca... Bir an için gözünüze ilişen bütün o modern mobilyalar "yarın" çöplükleri dolduruyor olacak.
Venedik Bienali''nde Türk Pavyonu''na İlgi BüyükVenedik Bienali''nde Türk Pavyonu''na İlgi BüyükVenedik Bienali 53. Uluslararası Sanat Sergisi, Daniel Birnbaum''um küratörlüğünde "Dünyalar Yapmak" başlığıyla 07 Haziran 2009 tarihinde sanatseverlerin ziyaretine açıldı.
Rüzgar HasadıRüzgar HasadıÜç genç Fransız tasarımcı varolan altyapı sistemlerini kullanarak temiz enerji elde edilebilecek dahice bir proje geliştirdiler. Fransa''yı baştan sona son hızla kateden hızlı trenin camından, kırlardaki düzlüklerde elektrik kuleleri ve bir balerin gibi parmak ucunda uçuverecekmiş gibi görünen rüzgar tirbünleri izleniyor. Yolculuk sırasında birçok yolcu ya yanındaki yolcuyla konuşuyor ya da burnunu gazeteye gömüyor. Ama üç genç tasarımcı için bu manzara, geleceğe bir bakış. Rüzgar türbinleri ve elektrik direkleri, neredeyse bütün enerji kaynakları nükleer enerjiye dayanan bir ülkenin, tesisatı yenilenerek yeni bir enerji elde etme yöntemi elde edebileceğinin işareti. Nicola Delon projenin ortaya çıkışını şöyle anlatıyor: “Trene ne zaman binsek bu rüzgar türbinlerini ve elektrik direklerini görürdük ve şunu düşünürdük: İkisi de burada, bir araya getiremez miyiz?”
Astana Arena''nın Cephesi ÖdüllendirildiAstana Arena''nın Cephesi ÖdüllendirildiTabanlıoğlu Mimarlık, Uluslararası Trimo Mimarlık Ödülleri kapsamında Kazakistan''daki Astana Arena projesiyle "Efficient Design of the Façade Shell" kategorisinde tema ödülü aldı.
Material Connexion Mimar ve Tasarımcılarla addresistanbul''da BuluşuyorMaterial Connexion Mimar ve Tasarımcılarla addresistanbul''da BuluşuyorDünyanın yenilikçi malzemeler konusundaki en önemli araştırma merkezi olan Material Connexion''ın sergisi 18 Haziran - 31 Temmuz 2009 tarihleri arasında addresistanbul Ev Dekorasyon Merkezi''nde ilk defa Türk tasarım dünyası ile buluşacak.
Dünyanın kültür ve alışveriş merkezi İstanbulSon zamanlarda Nişantaşı geleneksel kimliğini alışveriş merkezlerine (AVM) kaptırmış görünüyor.
Hızlı Tren Konya''yı Ankara''ya yaklaştıracakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Hızlı tren sayesinde 2010 sonunda Ankara-Konya git gel 6 saat değil 2,5 saat olacak" dedi.
Mimar Sinan Çankaya''dan yola çıktıBu topraklarda bir Sinan yaşadı ki, başka hiç kimsenin hayatı, o kıvama ulaşamadı. Ne gıpta etmeye gücümüz yeter, ne kıskanmak haddimizdir.
Zeki başkanın oteli yıkılacakSinop eski Belediye Başkanı Zeki Yılmazer''in başkanlık yaptığı dönemde yapımına başlanan Öztürkler mevkiindeki kaçak turistik Kumsal Hotel''e, "Hazine arazisindeki eski yapıtların kıyı kenar çizgisini ihlalden" dolayı yıkım kararı alındı.
İstanbul''a üçüncü köprü sinyaliBayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, "Çok güzel dizayn edilmiş, amacına hizmet eden üçüncü bir köprünün çok yararlı olacağını düşünüyorum" dedi.
Gar, Reji ve Havagazı FabrikasıYurtdışındaki geniş meydanları görüp de imrenmemek imkansız. Her karışı cıvıl cıvıl, her köşesi başka güzel...
İnşaat sektörü sesini duyurmaya çalışıyorTürkiye İnşaat Malzemeleri Sanayii Derneği''nin Avrupa Birliği destekli iki gün süren uluslararası toplantısı Kadir Has Üniversitesi''nde yapıldı.
Torbalı''da arıtma çalışmaları sürüyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, Torbalı''ya da atıksu arıtma tesisi kazandırıyor. Temmuz sonunda devreye gireceği, bölgenin evsel atıklarını buraya bağlayacak toplayıcı hattın yapımına da başlanacağı açıklandı.
Konutlara enerji karnesi verilecekMakine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şube Sekreteri Melih Yalçın, Türkiye’de konutlarda kullanılan enerjinin AB ülkelerindeki tüketimden yüzde 30 fazla olduğuna dikkat çekti. Yalçın, enerji verimliliğini sağlamak amacıyla iki yıl önce çıkarılan yasanın uygulamasında sorunlar yaşandığını dile getirdi, şunları söyledi: “Enerji Performansı Yönetmeliği de hazırlandı. Binalara enerji kimlik belgesi verme zorunluluğu getirildi. Belge bütün apartmana olduğu gibi bir daireye de verilebilir. O konutta tüketilen enerji miktarı ve karbondioksit salınımı yer alacak. Yüksek enerji verimliliğine sahip evler daha değerli olacak. Tıpkı depreme dayanıklıların daha fazla rağbet görmesi gibi. Bu kimlik kartı o konuttaki enerji tüketiminin sınıfını da gösterecek. A sınıfı enerji tüketen elektrikli ev aletleri gibi. Tüketim verimliyse, karbondioksit salınımı düşükse sınıfı ‘A’ olacak. Bunu sağlamanın yolu da jeotermal ve güneş gibi karbondioksit salınımı olmayan enerjileri kulanmaktan geçiyor. Yasanın ve yönetmeliğin uygulanmasını bekliyoruz.”
Tarih: 11 Haziran 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Elif Demirci
Ege''nin başkanı ''Kocaoğlu'' olduEge Belediyeler Birliği''nin başkanlığına Aziz Kocaoğlu getirildi. Birlik merkezinin Manisa''dan İzmir''e taşınması da kararlaştırıldı.
Deniz kokmaya, turizmci endişe duymaya başladıKörfez''den yükselen kötü koku, turizmcileri sıkıntıya soktu. Ağız birliğiyle, "Konuklar şikayetçi. Bu durum, kent turizmini olumsuz etkiler. Bir an önce önlem alınmalı" dendi.
Koltuklar tehlikedeBelediyelerin çoğunda, ekonomik kriz ve İller Bankası''ndan gelen paylar azaldığı için kasaları boşaldı. Borçlar ödenemez oldu. Alacaklılar, haciz ve icra işlemleri başlattı.
Kıyılarda imar yetkisi belediyeden alınıyorTOKİ ile ilgili yapılan bir başka önemli değişiklik ise kaynak bulunmasına yönelik oldu. Kaynak sağlanması için TOKİ tahvil ihraç edebilecek.
Üsküdar konulu fotoğraf yarışmasıÜsküdar Belediyesi tarafından bu sene 3.’sü düzenlenen “Tarih ve Kültür Şehri Üsküdar” fotoğraf yarışmasına başvurular başladı. Türkiye Sanat Fotoğrafı Federasyonu tarafından desteklenen yarışmaya 31 Temmuza kadar en çok 5 adet renkli veya siyah-beyaz fotoğrafla başvuru yapılalabilecek. Amatör ve profesyonel bütün fotoğraf sanatçılarına açık olan yarışmada 10 esere biner TL verilecek. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler 0 216 531 30 00-2118’den bilgi alabilirler.
Tarih: 11 Haziran 2009 Kaynak: Türkiye
Bakan Demir; “İstanbul yatırımlarımızda önemli yer tutacak…”Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı makamında ziyaret eden Bayındırlık ve İmar Bakanı Mustafa Demir, İstanbul''un Asya, Avrupa ve Ortadoğu''yu birbirine bağlayan çok önemli bir şehir olduğunu belirterek, "Bakanlığımızın çalışmalarında İstanbul çok önemli bir yer tutacak" dedi.
Utanç Duvarı Sonunda YıkılıyorTrabzon''un Çaykara İlçesi''ndeki Uzungöl''ün doğal güzelliğini etkileyen ve tartışmalara yol açan 870 metre uzunluğundaki istinat duvarı, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan peyzaj proje kapsamında yıkılıyor.
''Bizim mahalle'' koktuSıcaklar arttıkça Kadıköy''ün deniz havasının yerini Kurbağalıdere''den yayılan berbat koku kaplıyor. "Kurbağalar şarkı söyleyecek" sözü veren Topbaş ile Öztürk hâlâ sahneye çıkamıyor.
"Seyhan Havzası''nı iklim değişikliğinden koruyun"Türkiye''nin iklim değişikliğine uyum kapasitesinin güçlendirilmesi için Birleşmiş Milletler Ortak Programı kapsamında Seyhan Havzası''nda hibe programı başlatılıyor.
İnşaat istihdamın lokomotifiİhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "İnşaat Türkiye''nin itici gücü olmaya devam edecek" dedi.
Japonya karbon emisyonunu azaltıyorJaponya, sera etkisi yaratan karbon gazı emisyonunu 2020''ye kadar yüzde 15 azaltacak.
Bursa''da riskli okul binası yokBursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa''daki bir kısım okulların depreme karşı dayanıklı olmadıkları yönünde haberler çıktığını belirterek, bu konuda bir düzeltme yapma ihtiyacı duyduğunu söyledi.
Kuzey Ankara’ya Habitat’tan ödülToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiği "Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi", Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Yerleşimleri Programı (HABİTAT) tarafından, 2009 yılının en iyi uygulamalarından biri seçildi.
Bonn: Kopenhag''a Giden Yolda Bir Durakİklim değişikliği konusunda üst üste çok sayıda toplantı yapılıyor, bunlardan biri de Bonn Zirvesi. Zirve mi diyoruz bunlara?
TOKİ''ye HABİTAT''tan en iyi uygulama ödülüTOBAŞ tarafından gerçekleştirilen "Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi", 2009 yılının 26 "En İyi Uygulaması"ndan biri seçildi.
Çankaya''da Mimar Sinan Galası''Mimar Sinan'' gibi bir dâhiyi anma vesilesiyle Çankaya Köşkü''nde düzenlenen galaya gelen meslektaşlar, "Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz?" sorusunun cevabını aradılar.
İnşaat iç piyasanın lokomotifi olacakİnşaat sektörünün Türkiye''nin itici gücü ile lokomotifi olmaya devam edeceğini ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Büyükekşi, 2023 yılı için ihracatta 500 milyar dolarlık hedef koydukları inşaat sektörünün de aynı tarih için koyduğu 100 milyar dolarlık hedefi desteklediklerini söyledi.
Gecekondunun altında tarihi ''Harem Konağı''Yenikapı Mevlevihanesi''nin etrafını saran gecekonduların altında mevlevihanenin bir parçası olan Harem Konağı''nın temel kalıntılarına ulaşıldı.
Türkiye''yi dünyaya tanıtacak en büyük marka Mimar SinanCumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün himayesinde Mimar Sinan''ı anma etkinlikleri çerçevesinde ''Mimar Sinan Belgeselinin gala gösterisi ve sergi açılışı'' Çankaya Köşkü''nde yapıldı.
İnşaat malzemesi yoksa, inşaat da yokYeni Teşvik Sistemi''nde, inşaat sektörüne, hele inşaat malzemesi endüstrisine yönelik hiçbir düzenleme yok. Ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörünün desteklenmemesi ciddi bir eksiklik.
Yine dolgu skandalıMilas Güllük''ün Sıcak Su Koyu''nda, İzmirli emlakçı İlyas Ergül''ün 40 yıl önce 70 dönüm hazine arazisini kapatarak otel, apart villa, restoran yaptığı ortaya çıktı.
Rami esnafının yeni istikameti İkitelliRami esnafı dördüncü kez taşınmaya hazırlanıyor. Esnaf, Rami''nin Türkiye''nin en büyük kütüphanesine dönüştürülecek olması nedeniyle Kayabaşı''nda inşa edilecek gıda merkezinin yolunu tutacak.
Müze ve ören yerleri yeniden düzenleniyorBatı ülkelerinde dolaştığım müzelerden aldığım hediyelik eşyayı saklarım. Orada sergilenen bir resmin kopyasını, el sanatlarından örnekleri alırım.
DB''den temiz enerji için 600 milyon dolar krediTürkiye''nin, özel sektör yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projesi çerçevesinde Dünya Bankası''ndan sağlanan 600 milyon dolar krediye ilişkin Kredi ve Garanti Anlaşmaları imzalandı.
Çöpten enerji üretilecekEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yeni bir kanun teklifi sunacaklarını belirterek, "Türkiye''de bulunan bütün çöpleri ihtiva edecek, teşvik ettiğimiz bir paket var" dedi.
Yangın ve deprem denetim heyeti hazır26 Mayıs''ta Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi''nde çıkan ve 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının ardından, tüm hastane, okul, huzurevi, öğrenci yurtları ile düğün salonu ve büyük marketler gibi yerlerin yangın ve deprem yönetmeliklerine uygunluğu denetlenecek.
Aydınlı Grubu''nun Solarkent''i kendi elektriğini üretecekAydınlı Grubu ilk inşaat projesi Solarkent''te kendi elektriğini üretecek. Proje kapsamında her biri 220W olan 2 bin 600 adet güneş paneli kullanılacak.
BTM''ye "Ege Bölgesi Yılın Başarılı Ekibi" Ödülü VerildiSu ve ısı yalıtım sektöründe geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veren BTM AŞ, Türkiye Kalite Derneği (Kalder) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen "10. Mükemmelliği Arayış Sempozyumu"nda, "Ege Bölgesi Yılın Başarılı Ekibi" ödülüne layık görüldü.
Metropolis Alışveriş ve Ofis Merkezi Projesi Moskova''da 2009''un En İyi Projesi Seçildi1996 yılından bu yana her yıl tekrarlanan Arch Moscow etkinliği, bu yıl da Merkezi Sanatçılar Evi''nde, 27 - 31 Mayıs 2009 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.