Haberler

11 Mayıs 2010, Salı

Taşınabilir MimarlıkTaşınabilir MimarlıkŞehir ve kasabalarda statik konut oluşturan toplumlar dominant model olsa da, hala konutlarını, sistemlerini yanında barındıran topluluklar bulunuyor. Göçebe bir toplumdan geliyoruz, hep bir yerden başka bir yere gittik. Yaşam alanlarımız ise çadırlardı. Yani o zamanki geçici konutlar. Yerleşik hayata geçtiğimizden itibaren de bu özgürlüğü bırakmış olduk. Kent hayatında sokaklara, apartmanlara, sitelere, caddelere konuşlandık. Haberin Devamı
Kapadokya Rusya''da tanıtılacakKapadokya Rusya''da tanıtılacakRusya K adlı televizyon kanalı, eylül ayında yayınlanacak ''''Sferes'''' adlı tanıtım programı için Kapadokya bölgesinin tarihi ve turistik merkezlerini görüntüledi. Kameraman Dmitry Tukalov''la Kapadokya''daki tarihi ve turistik mekanları gezen yönetmen Tatiana Pleshcheva, bölgenin büyüleyici atmosferi karşısında şaşırdığını belirterek, iki gün boyunca bölgenin insanları etkileyen alanlarını görüntülemeye devam edeceklerini bildirdi.
Osman Hamdi Bey''e UNESCO''dan saygıOsman Hamdi Bey''e UNESCO''dan saygıBM Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Miras Merkezi Başkanı Francesco Bandarin, Osman Hamdi Bey''i anarak "Türkiye''nin kültür mirasında süper güç olduğunu" söyledi.
Mamasın Barajı kirinden arınacakMamasın Barajı kirinden arınacakMamasın Barajı''nın kirletilmemesi için konunun masaya yatırıldığı toplantının sonucunda 17 maddelik bir tedbir paketinin hazırlandı. Çevre ve Orman Bakanlığı bu tedbirler çerçevesinde TÜBİTAK''a yetki verdi. Mamasın Barajı ve havzasında araştırma çalışması başlatılacak.
Şehrin Binbir YüzüŞehrin Binbir YüzüNational Geographic Türkiye dergisi, bu ay dokuz yaşına giriyor. Okuyucularına İstanbul''la ilgili kapsamlı bir fotoğraf albümü hediye ediyor.
İnşaat Sektörünün Gelişiminde Yeni Kaynak "İMSAD Dergi"İnşaat Sektörünün Gelişiminde Yeni Kaynak "İMSAD Dergi"Türkiye''nin geleceğini şekillendirmek, inşaat sanayisinde ortak biz vizyon oluşturmak amacıyla yola çıkan İMSAD, 26. yılında attığı adımlara bir yenisini ekledi ve İMSAD Dergi yayın hayatına başladı.Geleceğin altyapısını hazırlayan, bugünü ve yarını şekillendiren, üretim hacmi, ihracattaki liderliği ile ülke ekonomisini büyük ölçüde etkileyen bir sektörün temsilcisi olarak, 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan İMSAD Dergi; içerik yapısı, hedef kitlesi, pazarlama stratejisi ile inşaat sanayisinin güçlenmesine ve gelişmesine katkıda bulunacak bir araç olacak.
İdeal Standart Yeni Banyo Dolaplarını Yapı Fuarı''nda Tanıttıİdeal Standart Yeni Banyo Dolaplarını Yapı Fuarı''nda TanıttıIdeal Standard, Yapı Fuarı İstanbul 2010''da sergilediği ve ürün yelpazesine yeni katılan banyo dolaplarıyla ilgi çeken Ideal Standard, 2010 yılında yüzde 20 büyüme hedefliyor.
Aliağa-Menderes''e üçüncü hat geliyorAliağa-Menderes''e üçüncü hat geliyorTCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, raylı sisteme yeni bir hat yapılacağını belirterek, "Limana gidecek yük trenleri için de büyük bir gelişme olacak" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD''nin ortaklaşa yaptığı Aliağa-Menderes Raylı Sistemi''nde üçüncü bir hat yapılması için çalışma başlatıldı.
Not Alın!Not Alın!Centre Canadien d''Architecture (CCA) Octagonal Gallery''de açılan Take Note sergisi 30 Mayıs''a kadar devam ediyor. Sylvia Lavin, Whitney Moon ve Esra Kahveci tarafından düzenlenen sergi mimarlık ve yazı arasındaki ilişkiyi ele alıyor.
Tahtalı Barajı''nda özlenen tablo oluştuTahtalı Barajı''nda özlenen tablo oluştuGeçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle çatlayan topraklarının fotoğrafıyla Türkiye gündemine oturan İzmir''deki Tahtalı Barajı bu yıl doluluk oranıyla yüzleri güldürdü Kuraklığın sembolü haline gelen ve sadece İzmir''i değil tüm Türkiye''yi derinden etkileyen karelerin başrolündeki Bulgurca Camii artık sular altında kaldı.
Topbaş: 3. köprünün adını İstanbullular belirleyecek Topbaş: 3. köprünün adını İstanbullular belirleyecek İstanbul Boğazı''nda yapılacak 3. köprünün ismini İstanbullular belirleyecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gazetecilerin 3. köprünün isminin ne olacağı yönündeki sorusuna "3. köprünün halka sorulmasında fayda olduğunu düşünüyorum." dedi.
Şapkadan tasarım çıktıŞapkadan tasarım çıktıCumhuriyet yıllarında Feshane''nin karşı kıyısına kurulan eski şapka fabrikası, bugün iletişimin her alanının kullanıldığı bir ''düş tasarım fabrikası'' olarak hizmet veriyor.
Havaalanı yolunda tarih canlanacakHavaalanı yolunda tarih canlanacakGaziemir Belediyesi''nden tanıtım atağı... Bu topraklarda yaşayıp, tarihe damga vurmuş altı ismin dev rölyefleri, havaalanı yakınında sıralanacak.
Cim Bom''un yeni stadında 1.90''lık seyirci arkasındakinin görüşünü kapatamayacakCim Bom''un yeni stadında 1.90''lık seyirci arkasındakinin görüşünü kapatamayacakGalatasaray''ın inşaatı süren stadında yeni değişen UEFA kriterlerinin uygulandığını belirten Varlıbaş, ''Arkaya iki koltuk arası yükseklik artırıldı, 1.90''lık insan boyu ölçü alındı. Bence GS maçlara 1-0 önde başlayacak'' dedi.
Osmanlı Bahçeleri 2010''a UyandıOsmanlı Bahçeleri 2010''a UyandıOsmanlı zamanındaki çiçek sevgisi ''Bir İstanbul Bahçesi''nde yeniden canlandı. Yüzlerce çiçeğin yer aldığı düş bahçesinde, görselliği ile ön plana çıkan yapılar ve unutulmaya yüz tutmuş değerler yer alıyor.
Kamulaştırma yönetmeliği değiştirildi. Kira yardım tutarı artıyorKamulaştırma yönetmeliği değiştirildi. Kira yardım tutarı artıyorKamulaştırma nedeniyle yerleşim yerini boşaltmak zorunda olan ve adına kayıtlı konutu bulunmayan ailelere verilecek kira yardımı tutarı, asgari ücretin 30 günlük brüt tutarının yüzde 30''undan yüzde 50''sine çıkarıldı.
Bir Ofiste Masa Kiralama DönemiBir Ofiste Masa Kiralama DönemiŞirket kültürünün en belirgin özelliği olan küçük bölmeli monoton işyerlerinin belki miadı doluyor ama bunun nedeni işsizler ordusunun büyümesi değil. Hâlâ çalışacak kadar şanslıysanız daha şeffaf, akışkan ve işbirliğine açık bir ortama hazır olun. Artık yeni işyerlerindeki anlayış değişiyor. İnsanlar kümes gibi yerlerde tecrit içinde çalışmıyorlar.
Dünya, Mimarlık Gündemini Nereden Takip Ediyor?Dünya, Mimarlık Gündemini Nereden Takip Ediyor?Mimarlık dünyasındaki bilgi ve fikir paylaşımı uluslararası ağlar ile destekleniyor. Günümüzde bu paylaşım ağlarının araçlarından en önemlilerini, internet yayıncılığı ve dergiler oluşturuyor. Dünya''nın her yerinden insanın bu ağlar ile kendi ülkesinin dışında da olup bitenleri öğrenmesi ve kendi birikimlerine farklı bakış açıları eklemesi oldukça kolay.
Liman için dolgu formülüLiman için dolgu formülüİzmir İçin Denizcilik Platformu, kruvaziyer trafiğinin yarattığı yoğunluk sorununu çözmek için Kordon''a 20 bin metrekare dolgu yapılmasını önerdi.
Tarihî yarımadaya zarar vermemek için Çanakkale Köprüsü''nün güzergâhı değiştirildi Tarihî yarımadaya zarar vermemek için Çanakkale Köprüsü''nün güzergâhı değiştirildi Osmanlı İmparatorluğu''nun dünyaya meydan okuduğu tarihî yarımadanın korunması amacıyla Çanakkale Boğazı''na yapılacak köprünün güzergâhı kuzeye kaydırıldı. Daha önce tespit edilen ''Sarıçay-Kilitbahir'' güzergahı, Gelibolu Yarımadası''nın ortasından geçiyordu. Köprünün ''Sütlüce-Şekerkaya''ya alınmasıyla boyu da 200 metre uzayarak 1.600 metreye çıktı.
Üçüncü Köprü''nün Alternatifi Reel Sektörün GüçlendirilmesidirÜçüncü Köprü''nün Alternatifi Reel Sektörün GüçlendirilmesidirÜçüncü köprü konusunda tartışmalar 15 yıldır sürüyor aslında. Ama son dönemde ardı ardına gelen açıklamalar ve nihayet güzergâh da açıklanınca işin ciddiyeti yakıcı halde karşımıza çıktı. Önümüzdeki aylar İstanbul''da kentsel muhalefetin sınav aylarıdır diye düşünüyorum, çünkü üçüncü köprü İstanbul''a yapılırsa İstanbul''da muhalefet edecek bir şey kalmaz; yaşamak için başka bir kent bulmak durumundayız...
Süryani kilisesine iade-i itibarSüryani kilisesine iade-i itibarErotik filmlerin oynatıldığı bir yer haline gelen kilise tekrar ibadete açılıyor. İskenderun''da 1956 yılında sinemaya dönüştürülen, bu tarihten sonra erotik filmler oynatılan bir yer haline gelen Süryani Katolik Kilisesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ibadete açılacak.
Heykeltıraşla belediyenin ‘heykel kavgası''Heykeltıraşla belediyenin ‘heykel kavgası''İçişleri Bakanlığı, ilk kez Fikir ve Sanat Eserleri Yasası''na aykırı hareket edilmesini soruşturma nedeni saydı ve Üsküdar Belediyesi hakkında idari soruşturma başlattı.
Harbiye Kongre Vadisi kavşak düzenlemesi tamamlandıHarbiye Kongre Vadisi kavşak düzenlemesi tamamlandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin yürüttüğü yoğun çalışmalar neticesinde hizmete alınan Harbiye Tüneli ile araçların altı ayrı bağlantı yoluna kesintisiz ulaşması sağlandı.
Ekspertiz Parası Galatasaray''danEkspertiz Parası Galatasaray''danBaşmüfettiş Erol''un sorularını yanıtlayan Gençlik Spor Genel Müdürü Akgül, Ali Sami Yen - Seyrantepe takasında devletin uğradığı zararın sorumlusu olarak siyasi otoriteyi işaret etti. GSGM''nin ödeneği olmadığı için, iki arazinin eskpertiz raporunun ödemesini de Galatasaray''ın yaptığı ortaya çıktı.
Yeni Rüya önünde eylemYeni Rüya önünde eylemBeyoğlu sinemalarını yok ediş süreci hızla ilerlerken kültürel mirasa sahip çıkan yurttaşlar eylemlerini kapanan sinemalar önünde sürdürüyor.
"En zorlu etap" tamamlandı "En zorlu etap" tamamlandı Zemin özelliği nedeniyle Aliağa-Menderes Projesi''nin en zorlu etaplarından biri olan Karşıyaka Tüneli ve istasyonlarının yapımı tamamlanarak raylarıyla birlikte işletime hazır hale geldi.
Denizli''ye Arkeoloji ve Sanayi Müzesi Kurulması ÖnerisiDenizli''ye Arkeoloji ve Sanayi Müzesi Kurulması ÖnerisiDenizli Kent Müzesi Girişimcileri Derneği Başkanı mimar Süleyman Boz, çevresindeki 52 antik yerleşim merkeziyle zengin bir tarih ve kültürel geçmişe sahip Denizli''ye, açılması planlanan kent müzesinin yanında arkeoloji ve sanayi müzelerinin de kurulması gerektiğini söyledi.
Ayasofya''nın tapusu bulunduAyasofya''nın tapusu bulunduVakıflar Genel Müdürlüğü''nün yaptığı araştırmada Fatih Sultan Mehmet''in 1453''te İstanbul''u fethettikten sonra Ayasofya''yı kendi üzerine mal varlığı olarak geçirdiği ortaya çıktı.
Türk tasarımcılar Philippe Starck''ın elinden iş kaptıTürk tasarımcılar Philippe Starck''ın elinden iş kaptıSeyhan Özdemir ile Sefer Çağlar''ın kurduğu Autoban Mimarlık ve Tasarım Ofisi, Hong Kong''da efsane Philippe Starck''ın elinden proje kaptı. Şirketin ünü dünyaya yayıldı.
Tarihi binaların kapısı açılıyorTarihi binaların kapısı açılıyorSizin de önünden gelip geçerken içinizde merak uyandıran, mimarisi ve tarihi yapısıyla etkileyen binalar vardır mutlaka. Hep bir yolunu bulup bu binaya girmek isteriz ama her seferinde kapıları kilitlidir. İşte İstanbul''da düzenlenecek olan Açık Kapı Festivali, kentin önemli yapılarını keşfetmek için fırsat sunuyor.
12 Adalar''ın derinliklerine yolculuk12 Adalar''ın derinliklerine yolculukYunanlar da istiyor, biz de... Ama bu kez aramızdaki en büyük engel AB şartları. Yine de bu yaz komşuya gitmek için, vize zorunluluğumuz kalksa da kalkmasa da 12 Adalar''ı keşfe çıkabilirsiniz.
Al Bu Legoları Legocuya GötürAl Bu Legoları Legocuya GötürOyun oynama zamanı bir çocuğun gelişimindeki en önemli süreçlerden birini oluşturuyor. Aynı zamanda anlamlı keşifler yapmak, hayal gücünün yepyeni yönlerini keşfetmek ve yaratıcılıklarını ifade etmek için imkan veriyor. LEGO blokları tüm zihinsel şans getirmek için en iyi oyuncaklardan biri olarak gösteriliyor. Önceden düşünülmemiş, renkli çocukluk birikimlerinin gerçek dünyaya evrimleştirilmiş hali olan bu tam ölçekli yapılar içinden çocuk evinden hayvanat bahçesine kadar 5 tane şaşırtıcı gerçek boyutlu proje seçildi.
Tarihî mezarlık korunacakBitlis''in Ahlat ilçesinde bulunan, dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olarak da bilinen Selçuklu Mezarlığı''nda, Ahlat Kaymakamlığı koordinesinde çeşitli çalışmalar yapılıyor.
Kartal’da kamusal alanlar talan ediliyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) il ve ilçe belediyeleri sınırları içinde bulunan kamusal alanları ticari rantın aracı haline getirerek talan ve yağmalamaya devam ediyor.
Ayazmalılar mücadeleye devam ediyor Ayazma-Tepeüstü Kentsel Dönüşüm Projesi mağduru 18 aile önceki gün her hafta düzenledikleri oturma eyleminin ikincisini gerçekleştirdi.
İşte Rize mimarisi!Bir binanın 3.''üncü katında bulunan camiye kolayca ulaşılabilmesi bulunan yöntem hayli ilginç.
Emek: Aydın olmanın kriteriSoruyorlar: Niçin artık Emek üzerine yazmıyorsun diye... İnsaf edin, az mı yazdım? SABAH olarak bu sorunun üzerine en çok giden gazete olduk ve olayı yakından izledik. Artık söylenecek ne kaldı?
‘Hayal mimarisi''nin zirvesi: kuşevleriGeçmişi Anadolu Selçukluları''na uzanan, Lale Devri''nde süslenip yaygınlaşmış, şimdiyse neredeyse unutulmuş kuşevleri hakkındaki en kapsamlı kitap çalışması Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları''ndan bugünlerde çıktı: ‘Şefkat Estetiği Kuşevleri''.
Perakende Tasarım Konferansı yarınOdak Kurumsal tarafından düzenlenen Perakende Tasarım Konferansı''nın üçüncüsü yarın İstanbul Swissotel''de gerçekleşecek. Perakendeciler, mimarlar, pazarlamacılar, iletişim ve marka uzmanları gibi dünyadan ve Türkiye''den fikir önderleri ve iş dünyasının profesyonelleri katılacağı konferansta yeni trend, değişim, gelişim ve uygulamaları paylaşılacak.
Bağdat''a duvar örülecekGüvenlik nedeniyle Irak''ın başkenti Bağdat''ın çevresinin duvarla örülmesi planlanıyor. El Cezire televizyonunun haberine göre, Irak Savunma Bakanlığı Müsteşarı Muhammed Askeri, Bağdat''a yönelik silahlı ve bombalı saldırıların önüne geçilmesi için böyle bir plan üzerinde çalıştıklarını belirtti ve başkentin çevresinde belirli kontrol merkezlerinin olacağını ve araçların şehre bu merkezlerden gireceğini söyledi.
Tarih: 10 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
Üçüncü köprü: Ekstrem atmasyonUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve ona bağlı olarak çalışan Karayolları Genel Müdürü M. Cahit Turhan Türk halkıyla alay ediyor. Bu ikilinin yapılması tasarlanan Boğaziçi köprüsüyle ilgili açıklamaları halkın zekâsına hakarettir.
Galataport ihalesi yenidenBeş yıl önce ihalesi iptal edilen Galataport Liman Projesi yeniden başlıyor. Özelleştirme İdaresi, ihalenin yıl sonuna kadar tamamlanmasında kararlı.
Ali Sami Yen ihalesi 28 Mayıs''ta Toplu Konut İdaresi (TOKİ), satış için verilen 416,5 milyon liralık teklifi ''iyi, ama yetersiz'' bularak iptal ettiği Ali Sami Yen Stadyumu''nun arsasının bu kez gelir paylaşımı yöntemiyle satışı amacıyla ihale açtı. Arsanın gelir paylaşımı yöntemine göre satışı için açılan ihalede ilk teklifler 24 Mayıs''ta alınacak. Değerlendirme sonucunda uygun görülecek istekliler, 28 Mayıs''ta yapılacak ikinci oturuma davet edilecek.
Tarih: 10 Mayıs 2010 Kaynak: Zaman
Turkcell Ar-Ge binasına ödül Mimarlar Odası''nın Mimar Sinan adına altı dalda verdiği Ulusal Mimarlık Ödülleri sahiplerini buldu. 160 projeyi değerlendiren jüri, Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık''ı Turkcell Ar-Ge Merkezi (Gebze), DDB&Co. Tuzambarı ve SEV İlköğretim Okulu Kampüsü (Tarsus) projeleriyle üç dalda ödüle layık gördü. Turkcell Ar-Ge binası, eğimli bir arazide kurulu. Bina, bu yönüyle araziden çaldığı kadarını araziye geri verme iddiasında.
Tarih: 10 Mayıs 2010 Kaynak: Zaman
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.