Haberler

11 Haziran 2008, Çarşamba

Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 5Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 5Bu yılki diploma jürisi ziyaretlerimizin ikinci durağı Yeditepe Üniversitesi’ydi. 1996 yılında açılan Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü bu yıl 8. mezunlarını veriyor. Doç.Dr. Orhan Özgüner, Prof.Dr. Zekiye Abalı, Yrd.Doç.Dr. Engin Ünal, Öğr.Gör. M. Arman Güran, Öğr.Gör. Ayla Karacabey ve Öğr.Gör. Yaşar Marulyalı’dan oluşan jüri bu dönem, 54 öğrencinin bitirme projesini 5 – 6 Haziran 2008 tarihleri arasında, 2 gün boyunca değerlendirdi. Bu dönemki diploma jürisinin koordinatörlüğünü ise Öğr.Gör. Cem Yücel üstlendi. Haberin Devamı
Mobilya tasarımcıları yarışıyorMobilya tasarımcıları yarışıyorMobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından düzenlenen “4. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması”nda 6 kategoride toplam 84 bin YTL ödül dağıtılacak.
Londra, dünya ticaretinin merkeziLondra, dünya ticaretinin merkeziGüçlü, güvenli ekonomisi, hareketli mali pazarları, standardı yüksek yasal ve politik yapısıyla Londra, 2008’in de lider şehri.
Tarihi Kilise Müze Olmayı BekliyorTarihi Kilise Müze Olmayı BekliyorEskişehir'in Sivrihisar İlçesi'nde 1881 yılında yapılan Ermeni Kilisesi, müze olacağı günü bekliyor. Taş malzeme konularak yapılan kilesinin, dünyada benzeri yok.
“Türkiye’nin Hatıra Defteri” Çırağan kıyısında boğuldu“Türkiye’nin Hatıra Defteri” Çırağan kıyısında boğuldu“Osmanlı Sultanları” sergisi açan, “Türkiye’nin Hatıra Defteri” gibi belgeselleri destekleyen Denizbank’ın Türkiye’nin hatıralarına bakışı, bir palyaçoya benzetilen Çırağan Sarayı’ndan anlaşılıyor.
Saray bahçesinde seviye tespit sınavıSaray bahçesinde seviye tespit sınavıÇırağan Sarayı’nda “müşteri talepleri”nin, kültür mirasından ve korumayla ilgili yönetmeliklerden daha önemli olduğu düşünülüyor olmalı.
Çifte Minareler Kurtarılmayı BekliyorÇifte Minareler Kurtarılmayı BekliyorErzurum'un barındırdığı en önemli tarihi eser olan Çifte Minareli Medrese her geçen gün biraz daha deforme oluyor.
İkiz kulelerden birine EPDK talipİkiz kulelerden birine EPDK talipEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB) ait Eskişehir yolundaki ikiz kulelerden birini kiralamak üzere girişimde bulundu.
İstanbul’da yeni metro istasyonunda ilk kaynakİstanbul’da yeni metro istasyonunda ilk kaynakTaksim-Maslak arasını 20 dakikaya indirecek metro hattında bugün yeni bir aşamaya geçildi. Hattın Sanayi Mahallesi-Sarıyer Hacıosman bölümünde döşenen raylara ilk kaynak yapıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Boğaza Mega Projeİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Boğaza Mega ProjeUlaşım alanında yaptığı başarılı çalışmalarla ilklere imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki günlerde kamuoyunda marina olarak bilinen 10 yeni yüzer iskele projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 4Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 4Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da farklı üniversitelerin mimarlık bölümü diploma jürilerine izleyici olarak katıldık. Katıldığımız ilk jüri, 4 Haziran 2008 tarihinde gerçekleştirilen Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’ne aitti. İçinde bulunduğumuz yıllarda mezun olacak mimar adaylarının mimari projeye yaklaşımlarını, diploma jürilerinde ne gibi eleştirilerle karşılaştığını yansıtmak amacıyla yaptığımız bu ziyaretler, aynı zamanda jürilerdeki benzerlik ve faklılıkları da ortaya koymayı amaçlıyor.
Lafarge Aslan Çimento Darıca İlköğretim Okulu AçıldıLafarge Aslan Çimento Darıca İlköğretim Okulu Açıldı1999 Depremi’nde kullanılamaz hale geldiği için öğrencileri 9 yıldır prefabrik binalarda eğitim gören Darıca İlköğretim Okulu’nun yerine Lafarge Çimento tarafından yaptırılan Lafarge Aslan Çimento Darıca İlköğretim Okulu açıldı.
Kıraç, bürokrasiden bıktı kültür kompleksinden vazgeçiyorKıraç, bürokrasiden bıktı kültür kompleksinden vazgeçiyorSuna-İnan Kıraç ailesinin Tepebaşı’nda TRT binası ve çevresinde yaptırmayı planladığı, üstelik projesi Bilbao Guggenheim’la tanınan ünlü mimar Frank Gehry’ye yaptırılan dev kültür kompleksi bükokratik nedenler yüzünden yapılamıyor.
Karayollarında tekerlek izi olmayacakKarayollarında tekerlek izi olmayacakTürkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü (TCK), ağır vasıtaların yoğun kullandığı devlet yolları ile otoyollarda çökmelere karşı dayanıklı ve tekerlek izi tutmayan "taş mastik asfalt" kullanmaya karar verdi.
Büyükşehir'den İzmir'e dev sismo kulakBüyükşehir'den İzmir'e dev sismo kulakKurulacak sismoloji istasyonları ile İzmir Körfezi’ndeki hareketler dinlenirken, metropol ve çevresindeki zemin hareketleri de izlenerek kayıtları alınacak.
Datça'ya bir dokun bin ah işitDatça'ya bir dokun bin ah işitDatça'da, değişik yerlere asılan ‘Datça Huzurevi'ne Hoşgeldiniz. Mezarlık bedava’ yazılı kağıtlar tartışma yarattı. Kimler tarafından asıldığı belirlenemeyen kağıtlardaki yazının, ilçenin içinde bulunduğu sıkıntıyı özetlediğini belirten esnaf ve turizciler, yeterli turist gelmemesi nedeniyle siftah yapamadıklarını, borç batağında yüzdüklerini söyledi.
Lala lala, o termik santral buraya mı ola!Lala lala, o termik santral buraya mı ola!Fatih Sultan Mehmed’in görür görmez hayran kalıp, hocasına dönerek, "Lala, lala Çeşm-i Cihan bu mu ola?" dediği doğa cenneti Amasra’ya termik santral yapılmak istenmesi büyük tepki çekti.
Park Et Devam EtPark Et Devam EtKent merkezlerine ulaşmak isteyen kişilerin, özel araçlarını kent merkezi dışında düzenlenen otopark alanlarında bırakarak toplu taşıma araçlarını kullanımını teşvik eden park and ride sisteminin, “Park Et Devam Et” adıyla Türkiye’de de uygulanmasına başlandı. Aracını gün boyunca bu otoparklara park eden kişiler, otobüs, metro ya da deniz yolunu kullanarak kent merkezinde gitmek istedikleri noktalara ulaşıyor, gün bitiminde de tekrar otopark alanına dönerek araçlarını alıyorlar.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Güvensiz diye İstanbul’dan da göçüyorlarDPT’nin araştırması yaygın kanının aksine göçlerin köyden kente değil kentten kente yapıldığını ortaya koydu. En çok göç veren il Tunceli, Antalyalılar doğdukları kenti terk etmiyor. İstanbul, güvenlik nedeniyle göç edilen iller arasına girdi.
Kılıçoğlu yıkılmasın!Kılıçoğlu Sineması’nın kapanması Eskişehirlileri üzdü mü? Eskişehir’in 48 yıllık Kılıçoğlu Sineması kapatıldı, yakında yıkılıp yerine bir ‘alışveriş merkezi’ yapılacak, hayırlı uğurlu olsun!..
Sağlık binaları, özürlüler için yeniden düzenlenecekSağlık hizmetlerinin verildiği iç ve dış mekanlar, özürlülerin kullandıkları araç-gereçlerle rahat hareket etmelerini sağlayacak şekilde düzenlenecek.
İstanbul'un çevre ödülü başkan Fazlı Kılıç'aİstanbul Çevre Konseyi Federasyonu, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç'ı, çevreye ve tarihe duyarlı projeleri dolayısıyla çevre ödülüne layık gördü. Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi'nde yapılan törenle ödülünü alan Başkan Kılıç, ödülün şahsında aslında İstanbul'un yükselen değeri olan Kağıthane'ye ve ilçe halkına verildiğini söyledi.
Tarih: 11 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Yedi tepeye yedi tünel de...İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, ‘7 Tepe 7 Tünel’ projesi nedeniyle evlerin duvarları, kolonları çatlıyor, kapılar, percereler açılıp kapanmıyor, bitişik nizam apartmanlar birbirinden ayrılıyor. Vatandaş çaresiz evinde oturup bekliyor.
Topbaş Tuzla'yı taşımayı planlıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Tuzla tersanelerinin artık bu boyutuyla İstanbul’da yer almaması ve bölgenin yat imal eden bir ’boat show’ alanı haline getirilmesi tasarıları olduğunu açıkladı.
Talan edilen tarihinin bir kısmı Irak’a iade edildiBağdat’taki Irak Ulusal Arkeoloji Müzesi 2003’teki Amerikan işgali sırasında yağmalanmış, 15 bin eser yurtdışına kaçırılmıştı.
KEY ödemeleri iki ay ertelendiKonut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleri ‘kurumlardan gelen evraklarda çok sayıda hata’ bulunduğu gerekçesiyle iki ay daha ertelendi.
HKMO'dan Kentsel Dönüşüm PaneliHarita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi (HKMO), kentte gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm Projeleri'ni kamuoyunun dikkatine sunmak amacıyla Osmangazi ve Yıldırım Belediyeleri ile ortaklaşa bir 'Kentsel Dönüşüm Paneli' düzenliyor.
Enka da nükleer santrala talipEnerji Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türkiye’nin ilk nükleer santralı için, Güney Kore’den KEPCO ile işbirliği için ön anlaşma imzalayan Enka’nın içinde bulunduğu Akkuyu A.Ş.’nin şartname aldığını söyledi.
‘Güzel ve zengin’liğin cezası!Karadeniz’in incisi Amasra, zengin kömür yatakları yüzünden termik santral kâbusuyla karşı karşıya. Santral için lisans çıktı, gözler ÇED raporunda.
Prof.Dr.Ercan:"Girit-Rodos Fethiye fayı 7.3 ile kırılacak"Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın Denizli’nin Çameli İlçesi, Muğla’nın Fethiye İlçesi ile Rodos arasında 6.3 ile 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geleceğini iddia etmesi ortalığı karıştırdı.
Mahmutpaşa yenilenerek yayalaştırıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Eminönü Belediyesi ve İTO işbirliğiyle gerçekleştirilen “Mahmutpaşa Yayalaştırma Projesi ve Altyapı Yenileme Çalışması” tamamlanarak hizmete açıldı.
9 Bin Yıllık Tarihe Ahşap Örtüİnsanoğlunun bilinen en eski toplu yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük kazı alanının üzerine, Türkiye'deki kazı alanlarında ilk olacak dev ahşap örtü yapılıyor.
İstanbul’un karanlık yolları aydınlanıyor…İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Şehir Aydınlatma Ve Enerji Müdürlüğü’nün ulaşım amaçlı ana arter aydınlatma çalışmaları hızla devam ediyor.
Evlere güneş kolektörü zorunluluğu için çalışmaSanayi Ticaret, Enerji, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, apartman ve evlere güneş kolektörü zorunluluğu getiren yasa teklifi hazırlıyor.
Bursa'ya modern halBüyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 1,5 yılda inşa edilen Kent Hali, eski haldeki esnafın yeni yerlerine taşınmasıyla faaliyete başladı.
Tarihi şehirler Mevlana hoşgörüsünde buluştu11. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı Konya'da başladı. Konferansa dünyanın dört bir yanından 700'ü aşkın belediye başkanı, büyükelçi, konsolos ve devlet adamı katılıyor.
Amasya Kalesi Cazibe Merkezi OlacakAmasya Kalesi surlarında yapılan onarım çalışmalarının ardından valilik tarafından ayrılan ödenekle daha önceden yapılan kazı çalışmaları devam edecek.
Niğde'de Yeni Yeraltı Şehirleri BulunduNiğde'nin Çiftlik İlçesinde iki adet yeni yeraltı şehri tespit edildi. Temizlik çalışmalarının ardından yeraltı şehirlerinde incelemeler başlatılacak.
Tarihi Bizans manastırı için tartışma alevlendiUzmanlar, Küçükyalı'daki 9. yüzyıldan kalma Satyros Manastırı çevresinde tarihi kalıntılar bulunduğunu iddia ederken, arazi sahibi "Bulamazsanız 4 katlı bina yapacağım" diyor.
Ulaşımda Enerji Verimliliği HamlesiUlaştırma Bakanlığı, motorlu araçların birim yakıt tüketimlerinin düşürülmesine, araçlarda verimlilik standartlarının yükseltilmesine, toplu taşımacılığın yaygınlaştırılmasına, trafik akımının arttırılmasına yönelik sistemlerin kurulmasına ilişkin usul ve esasları belirledi.
Sigara yasağı alışveriş merkezlerini vurduArmada Genel Müdürü Yıldır Ertem, "Yasak ya tüm restoranlara uygulanmalı ya da alışveriş merkezlerindekiler için de 19 Temmuz 2009’a çekilmeli" dedi.
Ulus’a yürütmeyi durdurma çıkmadıBüyükşehir Belediyesi’nin Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesinin iptali için açılan dava Danıştay’dan döndü. Danıştay, projeyle ilgili Bakanlar Kurulu Kararı’nın yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.
İstanbul Yaşam Kalitesinde 114'üncü SıradaGlobal piyasaların lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Mercer'in dünya genelinde 215 şehirde gerçekleştirdiği Yaşam Kalitesi Araştırması'nın 2008 sonuçlarına göre, birinci Zürih oldu.
500 bin dolarlık dairelere 12 kat talep geldiMimari konsepti ile detay projesi Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından gerçekleştirilen Levent Loft Bahçe projesinin tanıtımında konuşan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, rezidans projelerinin en ayırt edici özelliğinin iş yerlerine yakınlığı olduğunu belirtti.
Kapı fuarına Ortadoğulular damga vurdu, sektör bölgeye yöneldiOrtadoğu ülkelerinde inşaat sektöründeki sıçramayla birlikte Türk kapı ve kapı yan sanayii üreticilerinin ihracat rotası da bu iki kıtaya kilitlendi.
Çakırlar, zengin turiste Babil Bahçeleri kuruyorÇakırlar Şirketler Grubu, Bodrum'da çok para harcamayı seven turistler için "The Gardens of Babylon (Babil Bahçeleri)" projesini oluşturdu.
İngiltere'nin Atlantis'iİngiliz bilim insanları, Ortaçağ"da zenginliği ve gelişmişliğiyle Londra"yı geride bırakan Dunwich kentinin, bugün sualtında olan kalıntılarını ortaya çıkarmaya başladı. 14. yüzyılda İngiltere"nin doğusunda kurulu olan kent, o dönem bir dizi fırtına sonucu denizin karanlık sularına sürüklenmişti. Orta Çağ"a ait haritalardan yola çıkan uzmanlar, denizaltında bulunan kalıntılarının yerlerini tespit ediyor. Şu ana kadar kentin 8 kilisesinden 2"si ile bir manastır ve malikanenin yerini belirleyen uzmanlar, haritalandırma çalışmaları süren bölgede yaklaşık 16 büyük yapının bulunduğunu tahmin ediyor. I. Edward döneminde 5 ayrı Hıristiyan tarikatın hakim olduğu kent, dönemin en önemli siyasi ve askeri güçlerinden biriydi.
Tarih: 11 Haziran 2008 Kaynak: Birgün
İngilizin evi başına yıkıldıMortgage Sağlayıcıları Konseyi pek çok ev sahibinin ödeme güçlüğüne düşeceğini ve evlerini satmakta zorlanacağını açıkladı.
Marmaray tahliyesiMarmaray Projesi kapsamında Yedikule-Yenikapı arasındaki tünel inşaatı sırasında yaşanabilecek sarsıntı nedeniyle Samatya’daki Hacı Hüseyin Ağa Mahallesi sakinleri otellere yerleştirilecek.
Bakanlık’tan Ulucanlar için toplantı çağrısıAdalet Bakanlığı, Ulucanlar Cezaevi’nin tamamının kültür merkezine dönüştürülmesi projesinin Altındağ Belediyesi ve Mimarlar Odası arasında anlaşmazlık yaratması üzerine, tarafları toplantıya çağırdı.
Büyükşehir, Körfez'e 10 sismometre koyacakBelediye, İzmir'in zemin hareketlerini izleyip kayıt altına almayı amaçlayan bu çalışmayı yürüten Dokuz Eylül'e destek sağladı.
Parklar halkındır, satılamaz!Gaziantep’te, Büyükşehir Belediyesi’nin yeşil alanları yok eden uygulamalarına karşı tepkiler devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde belediyenin Fransız bir firmaya ihaleyle verdiği ve eğlence parkı yapılmak üzere etrafını çevirerek halka kapattığı Recep Koç Parkı’nın önü protestolara sahne oldu.
Kyoto imzasına inanılmaz gerekçeKyoto’nun neden imzalanmasına karar verildiğini bir de Çevre ve Orman Bakanı Veysi Eroğlu’ndan duyun. Çevre ve Orman Bakanı Veysi Eroğlu’nun Kyoto Protokolü’nü bunca zamandır neden imzalanmadığına verdiği cevaplar kamuoyunu şaşırttı.
"Gültepe'yi, kent yenileme kurtatır"Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu üç mahalleyi ziyaret etti, halkla konuştu.
Madımak projesine vali engeliMadımak Oteli’ni satın alıp müze yapma projesi Vali engeline takıldı. Sivas’ta 2 Temmuz 1993 yılında yaşanan katliamda 33 aydının hayatını kaybettiği Madımak Oteli’nin müze yapılmasına ilişkin tartışmalar sürüyor.
"İzmir'in birikimini kullanacağız"İzmir Ticaret Odası Başkanı Demirtaş, "Liman kenti kimliğini yeniden canlandırmak için çalışıyoruz"
Termik santral için önce bilim konuşacakİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gencelli’de yapılması planlanan termik santral konusunda bilim adamlarının hazırlayacağı rapora göre bir değerlendirme yapacaklarını açıkladı.
Metroyla Ayazağa’ya bir adım kaldı…Ulaşımı ciddi ölçüde rahatlatacak 4. Levent- Atatürk Sanayi Sitesi Metrosu’nda raylara ilk kaynak Başkan Topbaş tarafından atıldı. Şişhane İstasyonu ile birlikte yılsonunda hizmete girecek metroyla, Taksim’den Ayazağa’ya 24 dakikada ulaşılabilecek...
TOKİ’nin başarısıDünkü gazete sayfalarında TOKİ’nin beş yılda 100 bin nüfuslu 14 şehir büyüklüğünde konut ürettiğine ilişkin haberler vardı. Beş yılda Türkiye genelindeki 81 il ve 421 ilçe merkezinde, bin 19 şantiyede toplam 312 bin 561 adet konut tamamlanmış.
Başkan Kocaoğlu: "Öncelik kent dönüşümde"Kent içinde en büyük sorunlarının yatırım yapacak arazi bulamamaları olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Seçimlerden sonra göreve kim gelirse gelsin, önceliği kent dönüşümü olmalı” diye konuştu.
Termik santral yarışıBugün Özgür’le birlikte Karadeniz’den yola çıkarak, Türkiye’deki termik santraller meselesini konuşacağız. Haftasonu 3 günlüğüne Karadeniz’deydim, daha çok Hopa civarında, Çamlıhemşin, Rize, Trabzon civarındaydım.
Kamu arazilerindenKullanıma açılmamış kamu arazilerinin ekonomiye kazandırılması için düzenlemeler yapan hükümet, bu arazilerin satış ve kiralanmasından beş yılda 4 milyar YTL gelir sağladı.
"Kyoto'yu baskıyla kabul etmedik"Eroğlu, 'protokolü AB baskısıyla kabul ettikleri iddialarının' doğru olmadığını söyledi.
TOKİ’nin ihalelerinde aslan payını Siirtli Kuzu İnşaat kaptıTOKİ’den en çok ihale alan ilk 20 firma arasında liderliği 501 milyon 858 bin YTL’lik ihale bedeliyle Siirtli Kuzu İnşaat aldı.
Yargı, “yıkın” dedi 7 yıldır dinleyen yokKlassis Oteli’nin 10 dönümlük bölümünün köylülerin merası üzerine inşa edildiği saptandı. Yargı, yıkım kararı aldı. 7 yıldır yıkım gerçekleştirilemedi. Köy muhtarı, “Hamoğlu’nun ödeyeceği parayı biz toplayıp yıkacağız” diyor.
Taksim - 4. Levent metrosu uzatılıyorTaksim-4. Levent arasında hizmet veren metro, yıl sonunda Maslak'taki Atatürk Oto Sanayi'ne ulaşıyor. Tünel kazısı tamamlanan hattın elektro-mekanik ve ray döşeme çalışmasına başlandı.
Osmangazi'den Gündoğdu'ya meydan ve hizmet binasıOsmangazi Belediyesi, Gündoğdu Mahallesi'nin hem meydanın yeniden düzenledi hem de tarımsal amaçlı depolama tesisi olarak kullanılan hizmet binasını halkın hizmetine sundu.
Aliağa'ya dev yatırımİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, görevi süresince Aliağa'ya 30 milyon YTL'nin üzerinde yatırım yaptığını açıkladı.
Turhal altgeçitle tanışıyorTurhal'ın yıllardır özlemini çektiği altgeçit nihayet tamamlanıyor. Turhal Belediye Başkanı Ali Gözen, 9 Mayıs'ta yer teslimi yapılan geçidi 90 gün içinde hizmete almıyı planladıklarını söyledi.
İDO’da yaz tarifesi başlıyorİDO okulların tatile girmesinin ardından 16 Haziran’dan itibaren yaz tarifesine geçecek. 16 Haziran-14 Eylül tarihleri arasında geçerli olacak tarifeyle Pendik ve Yenikapı’dan Bursa, Yalova, Bandırma’ya deniz otobüsü ve hızlı feribot seferleri arttırılacak. Yeni tarifeyle Sedef Adası’na ulaşım da başlatılacak. Tarifeye ilişkin 444 4 436 No’lu çağrı merkezinden ve “www.ido.com.tr” sitesinden bilgi alınabilir.
Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İnşaat sektöründe durgunluk yaşanmazSanko Holding Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, inşaat sektöründe durgunluk beklemediğini belirterek, "Zaten inşaat 1-1,5 yıl durur, 2 yıl tam hız yapar. Mehter takımı gibi iki ileri bir geri gider" dedi. Konukoğlu, 500 milyon dolarlık yatırımla Kahramanmaraş'ta kurdukları Narlı Çimento Fabrikası'nda 6 aydır üretimin devam ettiğini, tek fırında Türkiye'nin en büyüğü olan fabrikanın kapasitesinin yıllık 3,3 milyon ton olduğunu söyledi.
Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Su kesintisi yokİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu yaz kentte su kesintisi yapmayacaklarını açıkladı.
İzmir Körfezi canlanıyorDokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Denizcilik Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Mümtaz Tıraşın, Büyük Kanal Projesi’nin devreye girmesiyle İzmir Körfezi’nde canlılığın arttığını ve bazı balık türlerinin sayısında artış gözlemlendiğini söyledi.
Kyoto’yu biz istedikÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmasıyla ilgili kamuoyunda yapılan tartışmalara açıklık getirdi.
Serbest bölgelere teşvik geliyorSerbest bölgelerde teşviklerin sağlanmasını öngören yasa tasarısı Meclis’e sunuldu. Tasarıya göre, Serbest Bölgeler Koordinasyon Kurulu oluşturulacak.
Ankaralı Anıtkabir diyorBaşkent’in sorunlarına en duyarlı derneklerden Ankara Genç İşadamları Derneği’nin (ANGİAD) yeni yapılacak amblemle ilgili yaptığı araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı.
İnşaat sektörü EUbuild ile güçbirliğine gidiyorİnşaat Sektörü, inşaat malzemeleri sanayisinin AB’ye uyumunu ve işbirliğini hedefleyen, İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği liderliğinde yürütülen EUbuild Projesi için güçbirliği yaptı.
Vali Kıraç: İzmir kendini iyi anlatmak zorundadırİzmir Valisi Cahit Kıraç, "İzmir, yapısını iyi anlatmak zorundadır. İlk başta biz kendimizi tanıtacağız." dedi. İzmir Kalkınma Ajansı ve Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) tarafından Çeşme Altınyunus Oteli'nde düzenlenen 'EXPO Arama, Takvim, Karar Konferansı' sona erdi.
Atakule GYO, Manag'la hisse devir sözleşmesi imzaladıAtakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, 63 milyon YTL olan çıkarılmış sermayesinin yüzde 51'ini temsil eden hisse senetlerinin, Manag Gayrimenkul Yatırım ve İnşaat Limited Şirketine satılması amacıyla hisse devir sözleşmesi imzaladı.
İstanbullar İstanbullularDünyanın en başdöndürücü ve sanatçılar açısından en ilham verici şehirlerinden biridir İstanbul. Zor ve zorlayan. Buram buram yaşam, hız ve dinamizm.
TOKİ ihalelerinin bir numarası Siirtli KuzuTOKİ’den, iş toplamı itibariyle ilk 20 firmanın aldığı ihale bedelinin, toplam 4 milyar 200 milyon YTL olduğu bildirildi.
Apartmanlar, aidatları düşürmek için kapıcı dairesini kiraya veriyorBüyük şehirlerde hızla yayılan apartman hayatı yeni sorunları da beraberinde getiriyor. Daire sakinleri, en çok aidatların yüksekliğinden şikayetçi.
Yüzme havuzlu sitelerle yeni bir yaşam kültürü oluşturuluyorSon yıllarda yeni yapılan konutların hepsinin ortak bir özelliği var: Yüzme havuzu. Villa tipinden çok katlı bloklara kadar hangi tarzda olursa olsun sitenin ortasında mutlaka açık bir yüzme havuzu bulunuyor.
500 milyon $’lık Port Alaçatı’ya Polat teklif verdi500 milyon euro’nun üzerinde yatırımla, 10 yılda tamamlanması planlanan Türkiye’nin ilk marina-kent projesi Port Alaçatı’ya teklif verenler arasında Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat da var.
Özel lobisi olan da bebek plajı bulunan da varAntalya'ya 2007'de 0-12 yaş arası 893 bin çocuk geldi. Bu yıl ise beklenti bu rakamın 1 milyonu aşması. Çocuk sayısındaki artışı gören bazı tesisler çocuk lobisi bile açtı.
'Türk kültürüne özgü tasarım şehri İstanbul'Almanya'da haftalık yayınlanan Focus dergisi bu sayısında İstanbul'un son kültür şehri olmak dışında son dönemlerde ilginç mekân tasarımlarıyla dikkat çektiğini yazdı. Dergi, özellikle restoran, bar ve kulüplerin modern tasarımlarıyla göz doldurduğunu vurguladı. "Türk kültürüne özgü motiflerle modernize edilen mekânlar bulunuyor. Bir tarafta tarihi eserler diğer tarafta ise güzel ve modern tasarlanmış yerler, kendi içinde farklı ama güzel bir kombinasyon oluşturuyor" ifadelerini kullanan dergiye göre, Boğaz'ın ortasındaki Su Ada, dış görüntüsü kadar iç tasarımıyla da ziyaretçilerin keyifli saatler geçirmesini sağlıyor. Mimarların çalışmalarını da öven dergi, Türkiye'ye gidildiğinde gezilecek birçok yerin adres ve fiyat bilgilerine yer veriyor.
Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
İstanbul dünyanın en iyi 20 kenti arasında yokİngiliz dergisi Monocle, yaşam standartlarının kalitesine bakarak dünyanın en iyi şehirlerini listeledi.Geleneksel listede bu yıl Danimarka'nın başkenti Kopenhag, tüm kriterlerde en yüksek oyu toplayarak birinci seçildi. Kopenhag ayrıca dünyanın en iyi tasarlanan kenti olarak da gösterildi. İş dünyasının en iyisi ise İspanya'nın başkenti Madrid seçilirken, dünyanın kültür bakımından en zengini Almanya'nın başkenti Berlin, küreselleşmenin en etkili olduğu kent ise Fransa'nın başkenti Paris oldu. Japonya'nın Fukuoka kenti ise dünyanın en iyi perakende satış merkezi oldu.
Tarih: 10 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Kybele'ye ulaşmak için yol açılıyorHitit ordularının 13. yüzyılda bölgeye bir sefer sırasında yaptıkları sanılan ve 3300 yıldır bulunduğu yerden Gediz Ovası'nın bereketli topraklarını gözleyen Ana Tanrıça Kybele'nin kaya oyması rölyefinin bulunduğu yüksek bölgeye ulaşım güçlükle sağlanıyor.
Tosun Paşa Yalısı Sabancı ortaklığıyla butik otel olduTürkiye'nin turizmde hızlı yükselen bölgelerinden Çeşme, özellikle üst gelir grubuna yönelik tesis yatırımlarıyla dikkat çekiyor.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.