Haberler

11 Haziran 2007, Pazartesi

MSGSÜ Şile’ye Taşınmıyor!MSGSÜ Şile’ye Taşınmıyor!31 Mayıs 2007 Perşembe günü Hürriyet Gazetesi’nde Yalçın Bayer’in köşesinde yayınlanan “MSGSÜ, Şile'ye taşınıyor” haberi ve Şile Belediyesi’nin resmi internet sitesinde haberin aynı ifadelerle yer alması, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Fındıklı’daki mevcut kampüsünün tamamının Şile’ye taşınacağı söylentilerine yol açtı. Yayınlanan haberlere ve söylentilere cevap olarak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü bir basın duyurusu yayınladı. Yayınlanan basın duyurusunda, üniversitenin çeşitli alanlarda gelişmesine imkân sağlanması amacıyla Şile Belediyesi’nden yer istendiği, bu isteğin de “Mimar Sinan Üniversitesi Şile’ye Taşınıyor” şeklinde Şile Belediyesi’nin web sitesinde yer aldığı ve bunun yanlış anlaşılmalara yol açtığı belirtiliyor. Haberin Devamı
Türkiye’de İlk Defa Hem Boyaya Hem Ustaya GarantiTürkiye’de İlk Defa Hem Boyaya Hem Ustaya GarantiTüketicisine en iyi hizmeti sunmak için çalışan Kalecolor, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek kurduğu Tanıdık Servis’i ve hedeflerini anlatmak üzere 07 Haziran 2007, Perşembe günü Ritz Carlton Oteli’nde bir sohbet toplantısı düzenledi.
Maktum, İstanbul'u sildi!Maktum, İstanbul'u sildi!Sama Dubai’nin internet sitesinde 1 hafta öncesine kadar yer alan Levent’teki burgu kule projesi, portföy bölümünden kaldırıldı.
Küresel ısınma, seçim beyannamelerine girdiKüresel ısınma, seçim beyannamelerine girdiTürkiye'de kuraklık ve su sıkıntısı ile kendini gösteren 'küresel ısınma' partilerin de gündemine girdi. 22 Temmuz seçimleri için hazırladıkları beyannamelerin son rötuşlarını yapan partiler, çevre konusunda bilim adamlarının çalışmalarına dayanan çözüm önerilerine yer veriyor.
"Galata" ünlülerin yeni gözdesi"Galata" ünlülerin yeni gözdesiGalata, İstanbul’un en eski semtlerinden biri. Ortaköy ve Cihangir’den sonra çekim merkezi haline gelen semte, yazar-çizer ve sanatçıların özel bir ilgisi söz konusu. Ev fiyatları katlanırken tarihî dokunun canlanmasından eski ve yeni sakinler memnun görünüyor.
Deniz fenerleri kiraya veriliyorDeniz fenerleri kiraya veriliyorGeçen yıl arsaları ile birlikte kiraya verilen 5 deniz feneri sayesinde 224 bin YTL gelir sağlayan Kıyı Emniyeti, bu yıl ihale edilecek olan 11 fenerden en az yıllık 1 milyon YTL gelir sağlayacak.
'Çukur Han' çukurdan çıkarılacak!'Çukur Han' çukurdan çıkarılacak!Dünya Anıtlar Fonu (World Monuments Fund-WMF) tarafından hazırlanan "2008 Yılında Dünyada En Fazla Tehlike Altındaki 100 Tarihi Eser" listesine alınan Ankara'daki Çukur Han önümüzdeki aylarda Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin bir parçası olacak.
Türkiye'de 5 tarihi yer tehlike altındaTürkiye'de 5 tarihi yer tehlike altındaDünyada en fazla tehlike altında olan 100 tarihi yer açıklandı. Listede Türkiye'den 5 tarihi eser yer aldı.
Mimar ve Eleştirmen Peter Blake 86 Yaşında ÖldüMimar ve Eleştirmen Peter Blake 86 Yaşında ÖldüTasarımın zeki ve bilgili sesi sustu. Peter Blake geçtiğimiz aylarda Brandford, Connecticut’daki evinde, 86 yaşında öldü. Elliye yakın modern binayı tasarladığı ya da inşa ettiği halde, daha çok modern mimarinin ABD’deki gelişimi ve olgunlaşma süreci hakkındaki çalışmalarıyla tanınırdı.
Artık parti binaları 'akıllı'Artık parti binaları 'akıllı'AKP, CHP, MHP ve DP'nin Ankara'daki yeni genel merkezleri çok katlılıkları ve her türlü yeniliği içinde barındıran modern yapılarıyla dikkat çekiyor.
Olga Korper Galeri’de Will Alsop “Cultural Fog” SergisiOlga Korper Galeri’de Will Alsop “Cultural Fog” SergisiToronto Olga Karper Galeri, 8 Haziran – 28 Temmuz 2007 tarihleri arasında, dünyaca ünlü mimar, sanatçı ve akademisyen Will Alsop’un etkileyici modern sanat çalışmalarının sergileneceği “Cultural Fog (Kültür Sisi)” adlı sergiye ev sahipliği yapacak, bu sergi aynı zamanda Alsop’un Kuzey Amerika’da gerçekleştireceği ilk sergi.
Ağrı'daki Nuh'un Gemisi'ne Iğdır Valisi İzin VermişAğrı'daki Nuh'un Gemisi'ne Iğdır Valisi İzin VermişÇevre Bakanlığı ile Greenpeace, Ağrı Dağı Milli Parkı'na yapılan Nuh'un Gemisi'nde anlaşmazlığa düştü.
Steven Holl’ün Nelson Atkins Sanat Müzesi 9 Haziran’da AçılıyorSteven Holl’ün Nelson Atkins Sanat Müzesi 9 Haziran’da AçılıyorNelson – Atkins Sanat Müzesi’nin müze yerleşkesinin doğu yakasına konumlandırılması, 1933 yılında inşa edilmiş olan Güzel Sanatlar Müzesi ile de uyumu yakalamasına neden oldu.
Milli Saraylar ve Marmara Üniversitesi Yapı Yenileme Fuarı’ndaMilli Saraylar ve Marmara Üniversitesi Yapı Yenileme Fuarı’ndaTBMM Genel Sekreterliği Milli Saraylar Daire Başkanlığı ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iç mimarlık bölümünün 2000 yılında başlattığı Milli Saraylar koleksiyonundan mobilyaların rölöve çizimlerinin yapılması...
354 bin 88 kişi mortgage'a geçti354 bin 88 kişi mortgage'a geçti10 bankadan alınan bilgiye göre, toplam 354 bin 88 kişi mortgage'a dahil oldu. Buna göre mortgage'tan önce konut kredisi kullananlardan yüzde 71'inin yeni sisteme geçtiği kesinleşti.
Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007Yayın çerçevesini daha geniş ve nitelikli hale dönüştürmeyi hedefleyen Arkitera Mimarlık Merkezi’nin bağımsız editörlerini seçmek amacıyla 2006 yılında başlattığı “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat” projesi 2007 yılında da devam ediyor. Bu proje ile mimarlık yayıncılığına ilgi duyan fakat yaptığı farklı işler nedeniyle buna zaman ayıramayan kişiler hedefleniyor. Projeye katılmak için İstanbul’da oturma zorunluluğu bulunmuyor. İstanbul dışındaki şehirlerden ve Türkiye dışındaki ülkelerden de başvuru yapılabiliyor.
İskandinavya’yı Araştırmakİskandinavya’yı AraştırmakSusan Weber Soros’la uzun süredir gözlerden kaçan Avrupa tasarımını kamuya tanıtmak üzerine konuştuk. Susan Weber Soros geçenlerde İsveç Konsolosu General Ulf Hjertonsson’un Bruno Mathsson: Mimar ve Tasarımcı başlıklı serginin açılışında verdiği yemekte kadehini serginin başarısı için kaldırdı ve İskandinav tasarımının Bard Graduate Center’ın geleceği için ne kadar önemli bir rol oynadığının altını çizdi.
350 milyon $'lık 'Bodrum'350 milyon $'lık 'Bodrum'Türkiye'deki konut projelerinin büyüklüğü, yazlık bölgelere sıçradı. Bodrum'daki yatırımların büyüklüğü 350 milyon $ oldu.
Geçmişten Günümüze Mozaik KöprüsüGeçmişten Günümüze Mozaik Köprüsü6 - 9 Haziran 2007 tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleşecek Geçmişten Günümüze Mozaik Köprüsü: “ IV. Uluslararası Türkiye Mozaik Sempozyumu”, dün Gaziantep Ticaret Odası’ndaki program açılış toplantısıyla başladı.
Balık Pazarı’nın Çehresi YenilendiBalık Pazarı’nın Çehresi YenilendiBeyoğlu Belediyesi’nin “fiziksel, kültürel ve sosyal dönüşüm” amacıyla başlattığı çalışmalar meyvelerini veriyor. Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında yer alan Balık Pazarı Projesi çarşının çehresini değiştirdi.
Siyasi Partilerin Kentsel PolitikalarıSiyasi Partilerin Kentsel PolitikalarıRadikal gazetesinin 22 Mayıs’ta yayınlanan “Bakırköy'de seçim telaşı almış yürümüş” başlıklı haberinden esinlenerek, seçim öncesi parti programlarında mimarlık ve kent kavramının ne kadar yer tuttuğunu, mimari ve kentsel politikalarının nasıl olduğunu gözlemlemek üzere Ankara’da parti genel merkezlerini ziyaret ettik.
El Kaide'nin arsası satıldıEl Kaide'nin destekçisi Nasco Nasretttin Holding'e aitken icra yoluyla Emlak Konut GYO'ye geçen arsa Delta Grubu'nun oldu.
Sarıkamış'ta turizm arsalarıSarıkamış Belediyesi, kış sporları turizm merkezinde yer alan 10 adet turizm imarlı arsayı kelepir fiyattan satışa çıkardı. Arsaların tahmini bedeli 128 bin YTL'den başlıyor.
İsrailliler koloni kuruyorEge sahillerinde İsraillilere ait ilk site, gelecek yıl Haziran ayında faaliyete geçiyor. YabancılarIn Türkiye’de mülk edinmesine ilişkin 2003 yılı Temmuz ayında çıkan yasanın üzerinden yaklaşık 4 yıl geçti.
İstanbul'da ofis sıkıntısı varUluslararası emlak zinciri Coliers Resco 2007 İlkbahar raporunu açıkladı.İhtiyaçlar karşılanamadığı için ofislerin kirasının yükseldiği belirtildi.
Başbakan'ın mahallesine müteahhit aranıyorEmlak Konut GYO Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mahallesindeki arsayı yeniden ihaleye çıkarttı. Aynı arsaya Taşyapı 250 milyon YTL ve 125 milyon YTL idare payı önermiş fakat eksik rekabet olduğu için ihale iptal edilmişti.
Surları çöplük yaptıkİstanbul surları, Dünya Anıtlar Fonu tarafından 2008’de en fazla tehlike altında olan 100 tarihi yer arasında gösterildi.
Korkmayın, sahil böyle kalmayacak350 metrelik Bebek sahil şeridindeki kaldırım genişletme çalışmaları sürüyor. İlk kazıklar yaklaşık 1 metre derinliğindeki suya çakılırken sahil şeridinde ilginç görüntüler oluştu. Akıllara hemen “Sahili ya böyle bırakırlarsa” sorusu geldi. Ancak kazıklar tamamen çakıldıktan sonra önümüzdeki hafta içinde beton dökülmeye başlanacağı ve çalışmalar Temmuz sonunda biteceği bildirildi. Karayılanoğlu İnşaat Şirketi tarafından yürütülen ve kazık sistemi uygulanan çalışmalardan sonra kaldırımın genişliği 9.5 meteye çıkacak.
Tarih: 11 Haziran 2007 Kaynak: Vatan
18 gayrimenkul 5 milyar $İstanbul Belediyesi, 18 gayrimenkulü devralıp İETT arazisi gibi imar düzenlemesi yaparak satmaya hazırlanıyor.
Altyapıyı güçlendiren Balıkesir yatırımcılar için cazibe merkeziTürkiye'de süt üretiminde üçüncü, beyaz ve kırmızı ette ise ikinci büyük üretici il olan Balıkesir, yeni girişimci bekliyor. Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Rona Yırcalı, 'Alt yapımız yeni yatırımlara hazır' dedi.
Aydın Bey'in Hilton baskısıHilton arazisinde kendisine haksız kazanç sağlayacak yeni imar planı için başvuran Aydın Doğan, seçim atmosferinden yararlanarak, kâr peşinde koşuyor. Anıtlar Yüksek Kurulu’nun çivi bile çakılamaz kararına karşın Aydın Doğan, belediye üzerinde baskı yaratmaya başladı.
Mimaride yeni anlayış 'yeşil mimarlık'Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, çevresel enerji kaynaklarından yararlanan, kendine yeterli binaların “yeşil (ekolojik) mimarlık örnekleri” olduğunu belirterek, “Yeşil mimarlığa hizmet eden türden yapılaşmaya gitmemiz gerekiyor” dedi.
Bir zamanlar bir Kapadokya kasabası1920'li yıllara kadar halkının çoğu Rum olan bir Kapadokya kasabasıydı Sinasos. Mübadeleye tabi tutulan Rumlar kasabanın sokak sokak fotoğraflarını çektirmişti. Bu fotoğraflar birbirinden güzel anlatımlarla yeniden gün ışığına çıktı.
Hazine arazileri de açık artırmayla satılacakMaliye Bakanlığı rantı yüksek Hazine arazilerini, açık arttırma usulü ile satmaya hazırlanıyor.
Avrupa denizleri SOS veriyorAvrupa denizleri kıyılardaki yapılaşma, aşırı avlanma ve kirlilik nedeniyle ciddi şekilde tehdit altında. Avrupa Birliği bütçesiyle 15 ülkeden 100 'den fazla uzmanın katıldığı ve...
Cevap ve düzeltme11.02.2007 tarihli Radikal gazetesinin 4. sayfasında yayımlanan 'Bırakın Akbük Kilise'si de dağınık kalsın' başlıklı haber tamamen gerçekdışı olup şirketimizin itibarını haksız şekilde sarsan ifadeler içermektedir.
Çevre ültimatomuTEMA gönüllüleri toprak, su ve enerjinin korunmasına yönelik önlemlerin yer aldığı bir dizi öneriyi siyasi partilere sunarak, seçim bildirgelerine almaları çağrısında bulundu. Kamuoyunun yüzde 62'sinin TEMA'nın çalışmalarının farkında olduğunu vurgulayan gönüllüler, "Önerilerimizi dikkate alan partiye oy verin" dediler.
Akdamar'dan sonra sıra Ani harabelerindeKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Van'daki Akdamar Kilisesi'nin ardından Ani Antik Kenti'nde de restorasyon çalışması yapılacağını açıkladı. Bu ayın ortalarında Ani'de bir kilise ve bir caminin restorasyon çalışmalarına başlanacak. Koç'un verdigi bilgiye göre bu yıl kazı ve yüzey çalışmalarına Bakanlık'tan 10 milyon YTL ödenek aktarılacak. yılın ilk beş ayında Türkiye'ye gelen turist sayısının 6 milyon 410 bine ulaştığını belirten Koç, "Turist sayısı 2006'nın aynı dönemine göre yüzde 16-17 arttı. Maalesef 2006'da yüzde 6'lık bir eksiğimiz vardı. Onun için 2006'yı geçmek önemli değil, 2005'i geçmek önemli. Bizim pik yaptığımız nokta 2005" diye konuştu.
Tarih: 11 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
"Malzeme satıp keşfedeceğimiz Dubai'yi projelerle fethedeceğiz"Beş yılda 15 bin konut üretmeyi hedefleyen KC Group, gözünü Arap Yarımadası'na dikti. 'Önce pazarı koklamak gerek' diyen KC Başkanı Demir, Dubai'ye inşaat malzemesi pazarlayıp, sonrasında proje üreteceklerini dile getirdi.
TEMA: Manifestoya uymayan partiye oy yok'Toprak yoksa ekmek yok' diyerek Ankara'da vatandaşlara ekmek ve su dağıtan TEMA Vakfı, 'Çevre Manifesto'su yayımladı.
Su sıkıntısı, ihmal ve kapıya dayanan yumurta meselesiPatron Patrona köşesinin bu haftaki konuğu, 'çok şapkalı bir bilim adamı' olan Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Gazi Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, deprem trafik ve küresel ısınma uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal... Prof. Pampal aynı zamanda bir çok sivil toplum kuruluşunun yöneticisi veya üyesi de olan çok renkli bir bilim adamı...
Süper marketlere ben de gidiyorum, ama ciddî bir şikâyetim var bu yerlerdenTorun kızıma sordum, Elif'e; Akmerkez gibi, CarrefourSa gibi yerlere ne ad veriliyor, diye. Hiç tereddütsüz cevap verdi: Akmerkez bir «alışveriş merkezi».
Esrarlı güzel KonyaKonya'nın gizemini çözebilmek için onun saat ve mevsimlerine karışmak lazımdır. Orada bir süre yaşamak, geçmişini bilmek ve bugününü gözlemek gerekir.
Emlak sektörü internete taşınıyorTürkiye'nin en büyük emlak sitesi emlak.milliyet.com.tr, 15 emlak odası, 24 emlak meslek derneğinin temsilcilerini Doğan Medya Center'da buluşturdu.
Dokunmayın Adalarımıza!Adalar'ın yıllardır ulaşımından, yaz-kış yaşamına belli ritüelleri, gelenekleri vardır. Marmara'nın yüreğinde İstanbul'dan apayrı bir ritmi. Neden yüzyıllara meydan okumuş bu büyüyü bozmak istiyorsunuz?
Cannes'da tanıtılan Adam&Eve Otel Hollywood'un gözdesi olduThe Times'ın 'Avrupa'nın en cool otelleri' listesinde ilk 20'ye giren Adam&Eve, Hollywood'un ilgisini çekti. Rambo, Terminatör gibi filmlerinin yapımcısı olan Mario Kassar'ın, yeni filmini Adam&Eve'de çekmek istediği öğrenildi.
Yeter! Söz Milletindir!Milletvekili listeleri açıklandı. Şimdi sırada, günlerdir büyük bir gizlilik içinde çalışan ajansların, anlaştıkları partiler için buldukları slogan ve afişlerin kamuoyuna gösterilmesi var. Bakalım bu seçimin en beğenilen afişi hangisi olacak? Peki, bundan önceki seçimlerin unutulmaz afişleri hangileriydi? Bu afişler nasıl doğmuştu? Ve yaratıcıları kimlerdi?..
'Meralarımız peşkeş çekilmemeli'İstanbul Barosu Başkanlığı TBMM'nin Mera kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifini 'işgal hukuku' olarak değerlendirdi. Açıklamada, "Ormanlardaki 2B olayı gibi mera, yaylak ve kışlaklarda gerçekleşen işgallere hukuki kılıf uydurulması mümkün değildir. Çünkü bu alanlar devletin mülkiyetindeki alanlar olmayıp, bunlar devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanlardır" denildi. Tarım açısından verimli toprakların ve hayvancılık açısından meraların Türkiye için hayati önem taşıdığına dikkat çeken Baro, "Devletin bu alanlara yönelik tasarrufu, klasik 'mülkiyet hukukundan1 değil, devlet olmanın gereği olan 'egemenlik hukukundan' kaynaklanır. Bu tip alanların mülkiyeti asla devredilemez, ancak kamu yararının varlığı halinde üzerinde irtifak hakları tesis edilebilir" dedi. Baro, yasanın Cumhurbaşkanı tarafından geri gönderilmesini istedi.
Tarih: 11 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
"Limitlerle daha yaratıcıyım"Defne Koz, endüstri tasarımı alanında markalaşmış bir isim. Üç ülkede mekik dokuyarak yaşayan 'urban cool' tasarımcı, işlevsel ürünlere de, iç mekân dizaynlarına da başarıyla imza atıyor.
'Şişli'de bir apartıman'dan 3 milyon dolarlık 'rezidanz'aİstanbul'da lüks yaşamın kriterleri arasına giren rezidanslarda 500 metrekarelik bir dairenin fiyatı 4 milyon dolara yaklaşıyor. Rezidansta oturanlara beş yıldızlı otellerdeki gibi 24 saat hizmet veriliyor.
Kuşun yuvasını yıkmak...İzmir Kuş Cenneti, Çevre Bakanlığı tarafından "Koruma Sahası" olmaktan çıkartıldı.
Venedik'te Bienal gezmekVenedik'e ilk kez geliyorum. Uçaktan iner inmez bir türlü kendi gözlüklerimi takamadım. Gözümde çerçevesiz, tel bir gözlük vardı. Thomas Mann'ın 'Venedik'te Ölüm' romanının kahramanı Von Eschenbach'ın taktığı gözlük.
'Enstitü arsasına, fuar binası yaptılar' kavgasıİTO'nun 'enstitü yapma şartıyla' kiraladığı arsaya fuar binası yaptığına dair Milli Emlak'a yapılan ihbar ortalığı karıştırdı.
Selçuk'taki tarihi taş bina şehir arşivi olacakZengin bir tarih ve kültür mirasına evsahipliği yapan İzmir'in Selçuk ilçesinde restorasyonu yıllar önce tamamlanan, tarihî bir bina, şehir arşivi müzesi yapılmak üzere Selçuk Belediyesi'ne tahsis edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu tamamlanan taş binada kurulacak müze, bilim adamlarından oluşan uzman bir heyetle yapılacak danışma toplantısında projelendirilecek. "Selçuk - Efes Kent Arşivi" adıyla hizmet verecek müzenin kullanımı için ilk adımın atılacağı toplantıda, nasıl bir şehir arşivi oluşturulacağı görüşülecek. İlçe için önemli bir tarihî zenginliğin arşivde toplanmasının güzel bir çalışma olacağını ifade eden Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, tarih ve kültür mirasının, toplantıya katılacak 20'nin üzerinde bilim adamının görüşleri doğrultusunda şekilleneceğini söyledi.
Tarih: 11 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Milas'ta 2000 yıllık mezarMuğla'nın Milas ilçesinde müze müdürlüğü yetkilileri denetiminde yapılan inşaat temel kazısında, ilk belirlemelere göre 2 bin 300 yıllık olan 2 oda mezar bulundu. Emek Mahallesi Meşe Caddesi'ndeki arsada tarihi mezarların bulunmasının ardından inşaatın kazı çalışmaları durduruldu. Milas Müze Müdürü Erol Özen başkanlığında oluşturulan ekip tarafından oda mezarların kapakları açılarak, arkeolojik inceleme başlatıldı. Özen, "Mezarların içi balçıkla dolmuş. Şu ana kadar çok sayıda koku şişesi ve bir adet krater (ölü küllerinin konulduğu kap) bulundu" dedi.
Tarih: 11 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Sualtı Müzesi sanal dünyadaBodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan internet siteleri aracılığıyla, dünyanın her noktasından sanal alemde izlenmeye başlandı.
İmar planımız hazır, Galataport da ihaleye Anıtlar Kurulu onayından sonra çıkılacakSalıpazarı-Karaköy Kruvaziyer Liman Kompleksi'nde (Galataport) yeniden ihaleye çıkılması için Anıtlar Kurulu'ndan çıkacak karar bekleniyor. İmar planı taslağını iki ay önce kurula teslim ettiklerini belirten Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, ihale sürecini başlatmak için kararı beklediklerini söyledi.
İmar faciaları...Mimarlar Odası Genel Sekreteri Mücella Yapıcı İstanbul'un nasıl talan edildiğine iki güncel örnek veriyor: Beşiktaş'taki tütün deposu otele dönüştürülüyor... Yapılan planda yerin altına 9 kat yapılıyor... Olmayacak bir yoğunluk.. Daha da büyük imar faciası Kadıköy yakasında Selamiçeşme'de.. Burada eskiden meteoroloji alanı olan bölgeye Taşyapı şirketi 4 adet 44 katlı blok yapmaya niyetlendi. Açtığımız davalarla bu imar faciasını durdurmaya çalışıyoruz... İstanbul'u maalesef bir avuç insan savunuyor.
Tarih: 11 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
En eski metro yenileniyorLondra Metrosu’ndan sonra dünyanın en eski ikinci metrosu unvanlı, İstanbul’da Karaköy-Beyoğlu arasında çalışan Tünel, 23 Temmuz günü bakım için kapatılacak. 1875’te inşa edilen ve 1944’te genel bir bakımdan geçirildikten sonra bugüne kadar çalışan Tünel, 15 Eylül’e kadar kapalı kalacak.
Çöpten 220 milyon dolarlık hurda kağıt çıkaranlara teşekkür etmemiz lazımGSM sektöründen tanıdığımız Cahit Paksoy, Ülker Grubu’na bağlı Yıldız Ambalaj Grubu Başkanlığında neredeyse 1.5 yılını tamamlamış.
AK Parti il binası metro için yıkılacakAdana Büyükşehir Belediyesi'nin uzun bir aradan sonra yapımına yeniden başlanan metro çalışması iktidar partisinin il binasını da yıkacak.
Zonguldak'ta yeni yapılan parke yol çöktüZonguldak'ın merkeze bağlı Rüzgarlımeşe Mahallesi'nde yeni yapılan parke yol çöktü. Alınan bilgiye göre, Zonguldak Belediyesi tarafından 2 ay önce yaptırılan Rüzgarlımeşe İlköğretim Okulu'nun yanından geçen yol, sağanak yağmur sonrasında çöktü.
İnsanı içine çeken şehir: VenedikGündüz güneş altında uzun yürüyüşlerden, deniz taksilerini beklemekten yorulsam, bu şikáyetlerimi herkese anlatsam da, gece odama çekildiğimde, bu şehrin büyüsünün beni içine çektiğini ruhumda duyuyorum.
Kızıltepe'de kerpiç evler yok oluyorMardin'in Kızıltepe ilçesinde kerpiç evlerin yerini beton apartmanlar alıyor. Kızıltepe'de yaklaşık 20 yıl önce evlerin yüzde 90'nı kerpiçten yapılırken şimdi ise beton evler şehrin her tarafına yayıldı. Son yıllarda hızla kentleşen ilçede, kalan son kerpiç evler de bir bir yıkılıp yerlerine apartmanlar dikiliyor. Vatandaşların çoğu kerpiç evlerin daha sağlıklı olduğunu dile getirmesine rağmen daha çok betonarme evler tercih ediliyor. Vatandaşlardan Ali Elitaş, kerpiç evlerin yaz aylarında serin kış aylarında da sıcak olduğunu dile getirdi.
Tarih: 11 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Adnan Koçhan
Ankara’ya Yeni Bulvar ve CaddelerBüyükşehir Belediyesi, artan trafik yoğunluğunu hafifletmek, yeni yerleşim bölgelerinde ulaşımı sağlamak amacıyla Başkent’in çeşitli semtlerinde yeni cadde ve bulvarlar açıyor.
Başkan Topbaş; “Bu yıl çok önemli ulaşım akslarını açıyoruz”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “7 Tepeye 7 Tünel” projesi kapsamında temeli atılan Kağıthane-Piyalepaşa ve Dolmabahçe - Dolapdere tünel yolları ile Küçükçekmece - Topkapı arasında yapılan Metrobus ve Edirnekapı - Sultançiftliği Raylı Sistem Hatlarını bu yıl hizmete açacaklarını söyledi.
Konya'da kimyasal atık paniğiKonya'da şehir çöplüğünde hafriyat yapan 5 işçinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurması üzerine çöplükte yapılan araştırmada, 3 adet boş varil ortaya çıkarıldı.
Müteahhitler etik ilkelere bağlanıyorTürk Standartları Enstitüsü (TSE) ile Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), müteahhitlik sektörüne yönelik etik kriterleri belirlemek için kolları sıvadı.
Yılın en 'çılgın' projesi!Manisalıların yediği meyvelerin çekirdekleri, yamaç paraşütçülerince Spil Dağı'na serpilecek. Hedef 1 milyon ağaç...
Beş tarihi yer 'imdat' diyor'İklim değişikliği, çatışma, ekonomik baskı' tarihi yerlere zarar veriyor. Önceki gün açıklanan '2008 Yılında Dünyanın En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Yeri' listesine Türkiye'den Çukur Han, Hasankeyf, İstanbul surları, Kapadokya'daki Meryem Ana Kilisesi ve Kapadokya'daki Kızıl Kilise girdi. Dünya Anıtlar Fonu Başkanı Bonnie Burnham, "Bu listede asıl düşman insandır. Zarar verecek gücümüz varsa, buraları restore etme gücümüzün de olması gerekir" dedi.
Tarih: 8 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Uyduyla antik kent keşfiUydu teknolojisi artık arkeologların işini daha da kolay hale getiriyor. Arkeologlar, Mısır üzerinde seyreden uyduların 1600 yaşında bir antik kenti gözlemlediğini belirtti. Kahire'nin 200 mil güneyindeki kalıntıların MS 400 yılı civarına ait olduğu düşünülüyor. Alabama Üniversitesi'nden Sarah Par-cak, "Keşfedilen en büyük site" dedi. Uzmanlar, sitede bulunan madeni paralar ve eşyanın bölgenin Yunanistan, Türkiye ve Libya'yla ticaret yapan çok büyük bir merkez olduğunu gösterdiğini belirtiyor.
Tarih: 8 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
Çelik Palas yine satıştaAtatürk’ün talimatıyla 1935’te yaptırılan Bursa’nın ilk beş yıldızlı termal oteli Çelik Palas, iki bölüm halinde satışa çıkarılıyor.
Belediyeden satılık plazaİstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1 ay önce satışa çıkardığı fakat ihalesine kimsenin katılmadığı plazayı yüzde 35 indirimle yeniden satışa çıkardı.
Üçüncü KentPlus Kartal’aGeçtiğimiz iki yıl boyunca dikkat çeken gayrimenkul projelerinden biri olan Kentplus, Ataşehir ve Mimarsinan’dan sonra Kartal’da da yükseliyor.
Trafik kapatılıp, İstiklal Caddesi, Karaköy’e uzanacakİstiklal Caddesi’nin trafiğe kapatılmasıyla başlayan trend, cadde ve çevresini İstanbul’un aranan eğlence mekanı haline getirdi. Beyoğlu Belediyesi, İstiklal Caddesi’ndeki uygulamayı geçtiğimiz yıllarda Talimhane’de de uyguladı. Şimdi sırada Tünel’den Karaköy’e kadar inen hattın da trafiğe kapatılması var.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.