Haberler

11 Temmuz 2008, Cuma

Şişli Belediye Meclisi 2008 Dönem Sonu Toplantısı’ndan NotlarŞişli Belediye Meclisi 2008 Dönem Sonu Toplantısı’ndan NotlarArkitera Mimarlık Merkezi olarak büyükşehir ve ilçe belediyelerinin karar alma sürecinin nasıl işlediğini gözlemlemek adına daha önce izlediğimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nın ardından 7 ve 10 Temmuz 2008 tarihlerinde iki oturum halinde gerçekleşen Şişli Belediyesi Meclis Toplantısı’na konuk olduk. Meclis üyelerinin neredeyse eksiksiz hazır bulunduğu toplantılar, Şişli Gayrettepe Bölgesi’ndeki Maya Plaza’nın hemen yanında konumlanan Şişli Belediyesi Merkez Binası’nda gerçekleştiriliyor. Haberin Devamı
Yangında cam kırığı şüphesiYangında cam kırığı şüphesiMersin’in Gülnar ilçesinde 3 bin hektar alanda etkili olan yangına cam kırıklarının neden olduğu öne sürüldü Bölgede soğutma çalışmalarının yaklaşık bir hafta süreceği belirtildi.
Tarihin ilk tuvalet ve banyosu bulunduTarihin ilk tuvalet ve banyosu bulunduKültür ve Turizm Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesi’nce (AÜ) yürütülen Altıntepe kazısında Urartu Dönemi’ne ait tarih aydınlanıyor.
Roma Dönemine ait stadyum bulunduRoma Dönemine ait stadyum bulunduBolu''da 3. derece sit alanında yapılan sondaj çalışmaları sırasında Roma dönemine ait stadyum kalıntılarına rastlandı.
Kültepe''de antik mahalle restorasyonuKültepe''de antik mahalle restorasyonuKayseri-Sivas karayolunun 20''nci kilometresinde bulunan Kültepe Kaniş / Karum Höyüğü''nde bu yılki kazı çalışmaları başladı.
Gehry’nin Kıvrımlı Pavyonu AçıldıGehry’nin Kıvrımlı Pavyonu AçıldıFrank Gehry’nin İngiltere’deki ilk yapısı olan Londra Hyde Park Serpentine Gallery’deki enstelasyonu, Çarşamba günü yağmur altında basının karşısındaydı.
Konutta ’En büyük gölet benim’ yarışıKonutta ’En büyük gölet benim’ yarışıİlk olarak Bahçeşehir ve Kemerburgaz’la başlayan göletli proje akımı, son üç yılda yeni konut projelerinin vazgeçilmez bir unsuru haline geldi.
Çatalhöyük''te 9 bin yıl öncesine yolculukÇatalhöyük''te 9 bin yıl öncesine yolculukBir kısmı yetiştirme yurtlarında kalan 600 çocuk, Shell sponsorluğunda Neolitik Çağ yerleşimlerinden olan Çatalhöyük''te, 9 bin yıl öncesine yolculuk yapacak.
York’un simgesi Abu Dabi’ninYork’un simgesi Abu Dabi’ninPrudential Financial, binadaki yüzde 75 hissesini Abu Dabi Yatırım Konseyi’ne (ADIC) sattığını doğruladı. Abu Dabili şirketin, Manhattan adasındaki “art deco” tarzı binanın çoğunluk hissesi için 800 milyon dolar ödediği tahmin ediliyor. Son aylarda Manhattan semasının pek çok ünlü binası, Ortadoğulu yatırımcılar tarafından satın alındı. Bu yatırımcılar genellikle, petrol ve doğal gaz gelirleri yüzünden bütçe fazlası olan devletlerin kurduğu fonlardı. Geçen ay Dubaili bir şirket, Boston Properties ve Goldman Sachs ile birlikte General Motors binasına 2.8 milyar dolar ödedi.
Tarih: 11 Temmuz 2008 Kaynak: Taraf
The Marmara 40 otelle uluslararası zincir olacakThe Marmara 40 otelle uluslararası zincir olacak18 yıllık aile şirketinde kurumsallaşma başlatan ve yönetimi profesyonel bir kadroya devreden The Marmara, 10 yılda uluslararası bir zincir olmayı hedefliyor.
Bütün Planlama Yetkileri Hükümetin Özel Kurumlarına!Bütün Planlama Yetkileri Hükümetin Özel Kurumlarına!TMMOB Şehir Plancıları Odası, kamu arazilerinin ayrıcalıklı planlama hakları sağlanarak satılması ve bu amaca yönelik olarak hükümetin ayrıcalıklı kurumları olan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve TOKİ''nin sınırsız planlama yetkileri ile donatılması hakkında bir basın açıklaması yayınladı.
Sahil şeridinde ucuz yazlık kapma yarışıSahil şeridinde ucuz yazlık kapma yarışıYaz hareketliliğinin gayrimenkul sektörüne de yansıdığı yazlık bölgelerde her gelir grubu için uygun konut alternatifi bulmak mümkün. Fethiye''den Marmaris''e konut piyasasının nabzı 50 bin YTL''den 2.5 milyon YTL''ye kadar uzanan fiyatlarla atıyor.
İzmit''te Köye Dair: Saraylı - Örcün Köyleri Atölye Çalışmasıİzmit''te Köye Dair: Saraylı - Örcün Köyleri Atölye ÇalışmasıKocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, kendi çatısı altında ulusal düzeyde farklı üniversitelerden mimarlık ve sosyoloji öğrencilerini bir araya getirerek 27 Haziran - 6 Temmuz 2008 tarihleri arasında “İzmit’te Köye Dair: Saraylı - Örcün Köyleri Atölye Çalışması” düzenledi. Yürütücülüğünü KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Gül Köksal ve Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Aynur Özuğurlu’nun yaptığı atölye, birbirine çok yakın olan Gölcük’e bağlı Saraylı ve Değirmendere’ye bağlı Örcün köylerinde geleneksel yerleşim dokusunun günümüze ulaşan mimari izlerini...
19 bin İstiklal şehidi için abide yükselecek19 bin İstiklal şehidi için abide yükselecekKonya Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Harbi''nde şehit olan Konyalı ecdadın hatırası için yaptıracağı şehitliğin temelini 11 Temmuz 2008 Cuma günü atıyor.
Turgut Mahallesi''ne modern sosyal tesisTurgut Mahallesi''ne modern sosyal tesisKocaeli Büyükşehir Belediyesi, Turgut Mahallesi''nde 3 bin metrekarelik alan üzerine modern bir sosyal tesis inşa ediyor. Tesisin yapımıyla vatandaşların sosyal hayatına renk gelecek.
Kayseri Şehir Stadı''nın tali taşıyıcıları indiriliyorKayseri Şehir Stadı''nın tali taşıyıcıları indiriliyorKayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen şehir stadyumunda önemli bir aşama daha geride bırakıldı.
Tarihi mezarların üzerine yapılan 2 havuz yıkıldıTarihi mezarların üzerine yapılan 2 havuz yıkıldıBodrum''un Turgutreis beldesindeki Kaya Mezarları''nın üzerine izinsiz yapıldığı iddia edilen 2 havuz, belediye ekiplerince yıkıldı.
Esenboğa Yolu’ndaki Binalara Estetik KaplamaEsenboğa Yolu’ndaki Binalara Estetik KaplamaAnkara Büyükşehir Belediyesi, Esenboğa Havaalanı Yolu''na cephesi bulunan binaların duvarlarını tuğla ile kaplayarak çevreye uyumlu hale getiriyor.
Dünya yalnız çöp ayrıştırmakla kurtulmazDünya yalnız çöp ayrıştırmakla kurtulmazÇoğumuzun aklına ‘yeşil tüketim’ deyince alışveriş yapmak gibi günlük zevklerimizden vazgeçmemiz gerektiği geliyor. Oysa küresel ısınmanın önüne geçecek önlemler aslında yeşil binalarda oturmaktan ferah ve temiz toplu taşıma araçlarına binmekten geçiyor.
İstanbul örnek oldu, Enka ABD’ye 7 elçilik binası yaptıİstanbul örnek oldu, Enka ABD’ye 7 elçilik binası yaptıABD, bu konsolosluk binasına taşınmasının ardından inşaatı yapan Türk inşaat firması Enka’ya 7 ülkede daha, toplam proje değeri yaklaşık 600 milyon dolar olan elçilik projesi daha yaptırdı.
İtalya’dan Türk Öğrencilere Ödülİtalya’dan Türk Öğrencilere Ödülİtalyan Panini firması Torino 2008 Design Capital organizasyonu içinde, öğrenci ve profesyonel kategorilerinde "Bank Branch of the future: Share a new vision" isimli uluslararası bir tasarım yarışması düzenledi.
Uluslararası Piyasalar: Dünyanın En Hızlı Büyüyen 10 PazarıUluslararası Piyasalar: Dünyanın En Hızlı Büyüyen 10 PazarıBuilding web sitesi, İngiltere dışında iş sahası olabilecek en heyecan verici ekonomiye sahip coğrafyalar hakkında bilinmesi gerekenleri sunuyor. Dünyanın inşaat pazarında en hızlı büyüyen 10 ülkesi Davis Langdon tarafından sıralandı. Davis Langdon’un da içinde olduğu Atkins, Buro Happold, Barton Willmore ve Gleeds gibi İngiliz firmaları burada iş yapıyor. Esas yerli aktörler ise Çin Hükümeti İnşaat ve Mühendislik Şirketi gibi genellikle devlet sahipli olduğu girişimciler -yüklenici, müteahhit- olarak beliriyor.
M. Emre Çamlıbel, Soyak Holding CEO Vekilliğine AtandıM. Emre Çamlıbel, Soyak Holding CEO Vekilliğine Atandı47 yıllık tecrübesiyle gayrimenkul sektörünün lideri olan Soyak, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde liderliği sağlamak hedefiyle organizasyon yapısını geliştiriyor. Bu kapsamda, 1998 yılından beri Soyak Holding bünyesindeki çeşitli şirketlerde çalışan, 2001 yılından bu yana da Soyak Yapı’da Genel Müdürlük görevini yürüten ve aynı zamanda Yönetim Kurulu üyesi olan M. Emre Çamlıbel, Soyak Holding CEO Vekili görevine atandı.
Kayseri''nin daha hızlı büyümesi için sanayinin yanına sağlık ve turizmi eklememiz gerekiyorKayseri''de düzenlenen Sektörler Buluşması''nda işadamları, şehrin sanayide büyük bir hamle yaptığına dikkat çekerken, büyümenin sürdürülebilmesi için ileri teknolojiye dayalı ürünlerin yanı sıra turizm ve sağlık sektörüne de ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.
Sinop Havaalanı 7 yıl sonra uçuşlara açılıyorUlaştırma Bakanlığı''nın atıl havaalanlarını ülke ekonomisine kazandırma projesi devam ediyor. Bakanlık, 2001 yılında zarar ettiği gerekçesiyle kapatılan Sinop Havaalanı''nı 15 Temmuz''da yeniden aktif hale getirecek.
Tarım gözden düştü, işadamları yatırımda rotayı enerjiye çevirdiYıllardır ekonominin lokomotifliğini üstlenmiş tekstil sektörü ile ilgili ''terk edelim'' tartışmaları yapılırken, iş dünyası yatırım rotasını enerjiye çevirdi.
Köşk Kocaoğlu''na veriliyorBakan Günay, 149 yıl önce inşa edilen tarihi binayı, kültür merkezi yapılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi''ne devredeceğini açıkladı.
İnek gazı biriktirilecek, küresel ısınma azalacakArjantinli araştırmacılar, atmosfere salınan zararlı gazlarda önemli bir paya sahip ineklerin gazlarını özel balonlarda biriktirerek beslenme alışkanlıklarını izleyecek.
‘Boğaziçi Köprüsü’nü ayrı satacağız’ÖİB Başkanı Metin Kilci, köprü ve otoyollar için bu yıl mutlaka ihaleye çıkılacağını söyledi. ÖİB Başkanı Kilci, “Boğaziçi Köprüsü ayrı değerlendirilecek. Otoyol ağı ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden oluşan pakette yer almayacak’ dedi.
Ekonomik koşullar klima satışını durdururGeçen yıl klima pazarındaki toplam satış adedinin 1 milyon 200 bin adet olduğunu kaydeden Hasan Önder, “Bu yıl için tahminiz hava şartları ve ekonomik koşullar göz önüne alındığında, satış adetlerinde çok fazla artış olmayacağı yönünde. Airfel olarak 2008 hedefimiz ise split klima pazarındaki yüzde 7’lik payımızı artırmak” dedi.
Boğaz Köprüsü gay mi, travesti mi?Salı akşamı Aya İrini’de, bu seneki caz festivalinin herhalde en tatlı konseri vardı. Bir adet insan, arada değiştirdiği iki adet aletle enerjiyi bu kadar mı iyi tutar...
Yıkımlara Karşı Konut Hakkı KurultayıYıkımlara Karşı Emekçi Halk Koordinasyonu Başkanı Köksal Doğan, 27 Temmuz’da ‘Yıkımlara Karşı Konut Hakkı Kurultayı" örgütleme kararı aldıklarını belirtti.
İzmir kabuğunu kırabilecek mi?2001 sonrasındaki yüksek ekonomik büyümeden ‘nasiplenen’ Anadolu kentleri belirgin biçimde kendilerini gösteriyorlar. Eminiz ki, birçoğumuz bu gelişime örnek olarak Gaziantep, Denizli, Kayseri ve Konya’nın adlarını rahatlıkla sayabilir.
Boğaz’ı Zenginlere Adadıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın, İstanbul Boğazı’nda 11 marina (lüks yat limanı) yaptıracağını ve buraların işletmesinin belediyenin otopark firması İSPARK’a vereceğini açıklaması, “Boğaz artık lüks yatların durağı mı olacak?” sorusunu akıllara getirdi.
Hükümetten müteahhide farkKısa bir süre önce devletten dövize dayalı yapım işi üstlenen müteahhitlere fiyat farkı ödenmesinin önünü açan hükümet, şimdi de Türk Lirası üzerinden yapılan ihalelerde fiyat farkı ödenebilmesi için yasa değişikliğine gidiyor.
Opet’ten Saklıkent turizmine destekOpet Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk projeye dahil edilen bölgelerde toplumsal kalkınmanın amaçlandığını vurgulayarak, bölge halkının eğitim düzeyinin yükselmesi ve çevre bilincinin gelişmesi gibi toplumsal göstergeleri de hedeflediklerini belirtti.
Toprağa ve Suya SaygıÇevre projeleriyle öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi; su kaynaklarının, toprağın ve denizin korunmasına yönelik çalışmalarını artırarak sürdürüyor.
TOKİ ve ÖİB’e Padişah YetkisiŞehir Plancıları Odası (ŞPO), TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen ve önümüzdeki günlerde Genel Kurul’da ele alınacak yasa tasarısını "Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) kamu arazileri üzerinde her ölçek ve nitelikte planı yapıp uygulamaya sokma yetkisi verilmekte" ifadeleri ile eleştirdi.
Türkiye çevre ve enerji politikası oluşturmalıKüresel Isınma Konferansı’nda, iklim değişikliğini takip etmek üzere merkezi İstanbul’da olacak “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği İzleme Komitesi”nin kurulmasına karar verildi. Konferansın sonuç bildirgesinde enerji ve çevre politikalarının oluşturulması ve ulaşımda da çoklu çözümlere gidilmesi gerektiğine dikkat çekilerek, Türkiye’deki karbondioksit salımının önlem alınmadığı takdirde dünya ortalamasının üzerine çıkacağına vurgu yapıldı. Dedeman Otel’de 6-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 48 ülkeden 200’den fazla akademisyenin katıldığı “Küresel Isınma Konferans”ı dün sona erdi. Konferansın sonuç bildirisinin açıklandığı toplantıda organizasyon komitesi adına konuşan Prof. İbrahim Dinçer, küresel ısınma ve iklim değişikliği konularında eğitimin önemine değinerek, “Okul öncesi eğitim kuşağından üniversiteye kadar her aşamada derslerin ve programların bir parçası olmalıdır” dedi. Sonuç bildirgesinde yerel yönetimlerin; hızlı bir şekilde katı atık geri dönüşüm ünitelerini geliştirmesi ve uygulamaya geçirmesi gerektiğine vurgu yapan Dinçer, gerekli altyapının da acil olarak kurulması gerektiğini dile getirdi.
Tarih: 11 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Sabuniye Höyüğü’nde kazı çalışmalarıMustafa Kemal Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden bir ekip, Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Sutaşı beldesinde bulunan, Doğu Akdeniz’de bir liman ve ticaret kenti olduğu düşünülen Sabuniye Höyüğ’nde kazı çalışmalarına başladı. Bölgede ilk kazı çalışmalarının İngiliz bilim insanları tarafından 1920’li yıllarda başlatıldığı ancak daha sonra Atçana Höyüğ’nün keşfedilmesi üzerine, Sabuniye Höyüğü gizlenerek çalışmalara ara verildiği belirtildi. 2000 yılında sit alanı ilan edilen bölgede 4 yıl önce yapılan kazı çalışmalarında tunç çağına ait kalıntılar bulundu. Bunun üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla başlatılan kazılar için 10 yıllık bir çalışma programı belirlendi. Bu yıl yapılan kazılar için 35 bin YTL ödenek ayrıldı.
Tarih: 11 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İnanın, biz de anlayamıyoruz!Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bize diyor ki.. "Tarihi Paterson Köşkü''nün durumu 30 yıldır nasıl çözülemez, bu güzel mekan nasıl kurtarılamaz, bir türlü anlayamadım."
Sağlık Kampusü tartışmasıKemal Aşk, "Oradaki fidanlar sökülürse, İzmir''i sel alır" derken, İl Sağlık Müdürü Özkan ise "Eğlence merkezi açmıyoruz" sözleriyle tepkisini ifade etti.
Mersin’de prefabrik kent kurulacakMersin’in Gülnar ilçesinde meydana gelen yangında evleri zarar gören 70 aileye ilk etapta toplam 210 bin YTL yardım dağıtılacak. Gülnar’a yakın bölgede ise vatandaşlar için prefabrik kent kurulacak.
İzmir''in suyu için 10 büyük projeİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir''in yeni ve daha sağlıklı içme suyu kaynaklarına ulaşabilmesi için geliştirdikleri 10 projeyi kamuoyuyla paylaştı. Kocaoğlu, kentin su sıkıntısı yaşamayacağını söyledi.
TOKİ, Yafes Öztürk’ün dört ‘eşine’ karşı davayı kazandıAtaköy sahilinde 200 dönümlük arazide Yafes Öztürk’ün mirasçılarına karşı açılan 15 yıllık davayı TOKİ kazandı.
Çevreci tatille Rüzgâr Parkı kurulacakÇevreye duyarlılığı ön plana çıkarmayı hedefleyen Avrupa tur operatörü TUI, “Yeşil Katalog” uygulamasıyla, tatilcileri çevreye duyarlı tesislere ve turlara yöneltmesinin yanı sıra, elde edeceği ek gelirle de İzmir Bergama’da yer alan Yuntdağ bölgesinde Rüzgâr Parkı kuracak.
Göl kenarı temizlendiFiruzköy göl kenarında izinsiz ve ruhsatsız restoran tarzındaki 8 yapı; Avcılar Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri ve İlçe Emniyet müdürlüğüne bağlı ekiplerin ortaklaşa yaptıkları bir çalışma sonucu yıkıldı. Sabahın erken saatlerinde iş makineleri ile göl kenarına gelen zabıta ekipleri, bu yapılardaki eşyaların tahliyesi sonrasında yıkıma başladı. Kaçak binalar yerle bir edilirken; Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, bu süreç içerisinde sıkı bir denetim uygulayacaklarını vurguladı. Başkan Değirmenci, “Bundan sonra izinsiz yapılaşma içinde olan kişiler hakkında gerekli cezai işlem yapılacak” dedi.
Tarih: 11 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
''Titanic Otel''le Anadolu illerine demir atacağız''İstanbul Anadolu yakasında Titanic Business''ı hizmete açan Aygün, "Yabancı zincirlerden neyimiz eksik, Anadolu''da nerede otel ihtiyacı varsa oradayız" dedi.
Ayasofya''da 73 yıl önce kapatılan kapı açılıyorYapıldığı günden bugüne 916 yıl kilise, 481 yıl cami olarak hizmet veren Ayasofya''nın üst katında bulunan galeri bölümüne çıkan 4 rampadan 3''ü 73 yıl önce kapatıldı.
Sanko Gaziantep''te villa ile konut sektörüne giriyorSanko Holding, faaliyette bulunduğu 12 iş alanının yanına konut sektörünü de ekledi. Firma, Gaziantep''te 3 katlı villalar inşa edecek.
Türkiye’de imar sorunu (1)Bugün yürürlükte olan İmar Yasası’nın Osmanlı Devleti’ndeki karşılığı Ebniye (yapılar) Kanunu’dur. 1933 yılında çıkarılan 2290 sayılı Yapı ve Yollar Kanunu Ebniye Kanunu’nun yerini almıştır.
İzmir''e outlet alışveriş merkeziRönesans Alışveriş Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, İzmir''e 500 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirterek, hedeflerinin 2012 yılına kadar 1 milyar dolarlık yatırım ve 10 bin kişilik istihdam sağlamak olduğunu söyledi.
Mogan’da yapılaşmaya karşı iptal davasıTMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Mogan havzasında yapılaşmaya olanak sağladığı iddiasıyla "Başkent Ankara Nazım İmar Planı Değişikliği"nin iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi’nde dava açtı.
Müteahhitlerin dört gözle beklediği kararname Meclis''teMüteahhitlerin uzun zamandır beklediği fiyat farkı kararnamesiyle ilgili yasa tasarısı, dün Meclis''e sevk edildi.
Özder: Tabela ormanlarını birer birer kaldıracağızİl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, Ankara’nın ana geçiş noktaları olan Samsun, İstanbul, Konya ve Eskişehir yollarında hatıra ormanı adı altında ortaya çıkan levha kirliliğine el attı.
İstanbul''da su sıkıntısı yokİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul''daki su sıkıntısına ilişkin açıklamalarında Başkan Kadir Topbaş''ın Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile ters düşmediğini kaydetti.
Depremler, en az 2 saat öncesinden bilinebilecekAmerikalı bilim adamları, depremden saatler önce yer kabuğunda bazı çatlaklar oluştuğunu keşfetti. Oluşan çatlakları tespit eden aygıtlar da başarıyla denendi.
Bursa Büyükşehir''e tam notAK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Bursa''nın son 4 yılda Büyükşehir Belediyesi''nin yatırımlarıyla çok büyük bir gelişim gösterdiğini söyledi.
61 hidroelektrik santral yapılacakEnerji üretiminde verimliliğin sağlanması amacıyla özel sektörün kullanımına açılan su kaynakları üzerinde 61 yeni santral kuruluyor.
Corio’dan İskenderun’a 116 milyon Euro yatırımHollandalı gayrimenkul yatırım şirketi Corio, İskenderun’a 55 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacak bir alışveriş merkezi projesine 116 milyon Euro yatırım yapacağını açıkladı.
UNESCO, Dünya Mirası listesine yeni yerler eklediFransa’daki eski askeri bina Vauban Kalesi ve Meksika, Guanajuato’daki San Miguel de Alende mahallesi (altta) Dünya Mirası listesinin yenilerinden. Geçen hafta İstanbul’a listeden çıkarılmaması için beş ay ek süre tanıyan UNESCO Dünya Mirası Komitesi, tüm dünyada korunacak mekânlar listesine 19 yerleşim yeri ve sekiz doğal alan ekledi. Böylece Dünya Mirası listesinde 145 ülkeden 878 yerleşim alanı oldu. Papua Yeni Gine, San Marino, Suudi Arabistan ve Vanuatu listeye ilk kez giren ülkeler. Doğal yaşam alanlarından çok, mimari değeri yüksek yerlerin tercih edildiği bu yılki listeye Türkiye’den eklenen yer yok. Yeni listedeki yerlerden bazıları şöyle: Eski Osmanlı yerleşim yeri Arnavutluk’taki Berat, modern apartmanlara ilham veren Erken Alman Dönemi evleri, İran Ermeni Manastırı, Fuji dağ evleri, Suudi Arabistan’daki arkeolojik alan El-Hicr, Kanada’daki Joggins Fosil Kayalıkları, İzlanda’daki volkanik dağ Surtsey...
Tarih: 10 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Gökçek tarzı belediyecilikYerel seçimlere az kala, yerel yönetimlerin ve belediyeciliğin ne denli öneme ve güce sahip olduğunu görmek açısından Dikili Belediyesi ve uygulamaları en güzel örnek.
Köy kanunu yenileniyorKöy kanununun ele alınacağı ve iki gün sürecek ‘Köy Çalıştayı’ Sheraton Oteli’nde başladı. Türkiye’de 34 bin 475 köy, 47 bin mezra bulunduğunu belirten Atalay, köylerde halen 12 milyon 47 bin 755 kişinin yaşadığını, bunun toplam nufüsun yüzde 17.1’i olduğunu ifade etti. Muhtarların seçimle göreve gelen yöneticiler olduğunu hatırlatan Bakan Atalay, “Muhtar bugün ne iş yapıyor. Muhtar bir yandan seçimle geliyor, vatandaşın temsilcisi, yerel yönetici. Ama diğer yandan adeta bu kanuna göre uygulamada devletin bir memuru. Muhtarın konumuyla ilgili ciddi değerlendirmelerde bulunmalıyız” diye konuştu. Atalay, hizmetlerin köylere daha çok il özel idareleri aracılığıyla götürüldüğünü, köy bütçesinin yeterli olmadığını ve bunun da yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
Tarih: 10 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Depremden önceki gerilim ölçülebilir mi?Depremlerden önce yer kabuğunda meydana gelen özel bir gerilimi ölçmenin, yer sarsıntılarının önceden bilinebilmesi ve haber verilebilmesinde kullanılabileceği ortaya çıktı.
40 Yıllık Özlem Bittiİzmir Büyükşehir Belediyesi, Gümüldür’den sonra Bağyurdu, Yukarıkızılca ve Armutlu’daki çok amaçlı salonların inşaat çalışmalarını da tamamladı.
Çeşme''ye toplu konut müjdesiAK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, CHP''li belediyelerin, bürokratik engellerle TOKİ''yi yavaşlatarak, daha fazla vatandaşın ev sahibi olmasını geciktirdiği söyledi.
Tarlabaşı vatandaşın görüşleriyle şekilleniyorİstanbul’un tarihî semtlerinden Tarlabaşı, tepeden tırnağa yenilenmeye hazırlanıyor. Tarlabaşı Yenileme Projesi, son şeklini almadan önce “Tarlabaşı Geleceğini Paylaşıyor” adlı sergiyle halkın ve uzmanların görüşlerine sunuldu.
5. Dünya Su Forumu İstanbul’da yapılacakSu konusunda en büyük milletlerarası etkinlik olan forum 16-22 Mart tarihleri arasında Sütlüce Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
Belediye, Metrobüs Kozyatağı etabı için ihaleye çıkıyorİstanbul''un trafik sorununa çözüm ve toplu taşımaya teşvik amacıyla uygulamaya konulan metrobüs sistemi, üçüncü etapta Kozyatağı''na kadar gidecek.
Kartal’da Beyaz YıkımZabıta Daire Başkanlığı, Zabıta Tedbir Müdürlüğü''nce, Kartal İlçesi, Yeni Mahalle, Bostan Caddesi, No:3-5-27/2-35/A-47/1-53-55/1-55/2 adreslerindeki 11 gecekondunun yıkım işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandı.
Abant Gölü hızla kirleniyorAtıkların göle dökülmesi sonucu nilüferlerin hızla çoğaldığını belirten uzmanlar, bunun da yeteri kadar güneş alamayan canlıların hayatını tehdit ettiği uyarısında bulundu. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Külköylüoğlu, Abant Gölü’nün 125 hektar alana sahip olduğunu, gölün çevresinde 5-6 yıldır incelemelerde bulunduklarını, 1220 çeşit canlı türüne ulaştıklarını, bunlardan 70-80’inin dünyada sadece Abant’ta bulunan endemik türler olduğunu söyledi. “Abant Alası” diye adlandırılan balık türünün de dünyada sadece burada yetiştiğini belirten Külköylüoğlu, “Yerleşimin olmadığı bölgelerde kolay kolay nilüfer veya saz göremezsiniz. Ancak Abant’ta otellerde, çay bahçelerinde bunların sayısının oldukça arttığını gördük. Bunun tek sebebi, bu bitkilerin orada belirli besin kaynaklarına kolayca ulaşabilmesi. Bunda insan faktörü de önemli rol oynuyor” dedi.
Tarih: 10 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Kuruma noktasına gelen Melen Çayı''nın yatağına deniz suyu dolduİstanbul''un da içme suyunun bir bölümünü karşılayan Melen Çayı''nın kimi kollarında su seviyesi, ''yok'' denecek kadar azaldı.
Mobilya şirketi yüzde 600 büyüdü2005 yılında Türkiye’de yatırım kararı alan ve 2007 yılından itibaren bayilik vermeye başlayan Häfele’nin pazara girdiği günden itibaren yaptığı yatırımların 15 milyon euronun üzerine çıktığı bildirildi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, bayi ağını genişleterek daha çok noktada tüketici ile buluşmaya başlayan Häfele’nin aynı dönemdeki büyüme oranı ise yüzde 600 oldu. 2008 yılında 20 yeni bayi ile el sıkışmayı hedefleyen şirketin 2008 sonu büyüme beklentisi ise yüzde 90 seviyesinde. Häfele Türkiye Genel Müdürü Hilmi Uytun “Bu yüzden bayi ağımıza büyük önem veriyoruz ve yatırımlarımıza bu yönde devam ediyoruz. 2007 yılında bayilik vermeye başladık ve şu anda Türkiye’de 8 noktada tüketici ile buluşuyoruz” diye konuştu.
Tarih: 10 Temmuz 2008 Kaynak: Taraf
TIR''lar turisti kaçırıyor, Antalya''ya çevre yolu şartATSO Başkanı Kemal Özgen, turizmin en yoğun olduğu dönemde kent trafiğinin TIR''lar ve yakıt tankerleri tarafından işgal edildiğini belirterek ''Can güvenliğinden endişe eden turist kaçıyor.
250 yıllık tarihi kışla yok oluyorBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti hazırlıkları kapsamında yenilenmesini istediği 250 yıllık tarihi Rami Kışlası, kuru gıda toptancılarının deposu olarak kullanılmaya devam ediyor. Esnaf, kendileri için yapılan İSTOÇ ve Mega Center’a uzak olduğu gerekçesi ile taşınmıyor.
Kilis’in ‘örnek’ envanteriKilis’in 400 sayfalık Envanter Kitabı geçmişin tüm kültür birikimlerini içeriyor. Eski sokaklardaki “tescil edilmemiş” anı değerleri de belgelenirken (1) anıtsal yapıların (2) kitabeleri de Türkçeleriyle yer alıyor.
‘Her bireye görev düşüyor’“Küresel Isınma Konferansı”nda bir araya gelen bilim insanları, küresel ısınma konusunda her bireye görev düştüğünü belirterek “Fosile dayanan kaynakların tüketimini azaltmalı, kaynak kullanımında tasarrufa yönelmeliyiz” uyarısında bulundular.
Buzullar EriyorKuzey Buz Denizi’ndeki bir kutup istasyonu, üzerine kurulduğu buzulun erimesi yüzünden tahliye ediliyor. Norveç’in NRK televizyonunun haberine göre Rus yetkililer, Rus araştırmacıların görev yaptığı bu istasyonun acilen tahliye edilmesine karar verdiler. Norveç’e bağlı Svalbard Takımadası’nın 120 kilometre yakınındaki istasyonun üzerine inşa edildiği buz kütlesinin çok büyük oranda eridiği bildiriliyor. Rusya Kutup Kâşifleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Vladimir Strugatski, kutup istasyonunda yaklaşık 20 Rus araştırmacının görev yaptığını, geçen yıl eylül ayında bölgeye giden araştırmacıların normalde gelecek eylül ayına dek istasyonda kalmalarının planlandığını söyledi.
Tarih: 10 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
''Medeniyetler beşiği'' Türkiye müze fakiriTarihinde üç imparatorluk görmüş "medeniyetler beşiği" olarak kabul edilen Türkiye''de, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile kişi ve kurumlara ait toplam 295 müze bulunuyor.
Gökçek''in Ulus sevinci kısa sürdüDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, sit alanı olarak ilan edilen Ankara Tarihi Kent Merkezinin "yenileme alanı" olarak tespitine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması isteminin reddine yapılan itirazı kabul etti.
Yenimahalle sanat ve kültür merkeziKlasik belediyecilik anlayışının ötesinde sosyal belediyeciliği de ön plana çıkardıklarını söyleyen Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, iddialı konuşarak, "Kültür ve sanatın merkezi oluyoruz" dedi.
Rize kaplıca turizminde iddialıRize İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Ayder''in dışında İkizdere ilçesinde yapılmakta olan tesislerin de hizmete girmesiyle Rize''nin termal turizmde çok daha iddialı duruma geleceğini söyledi.
Kesikköprü Guinness’likmişAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı olağan toplantısı Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Başkan Vekili Ayhan Yılmaz’ın Ankara’nın su sorunu üzerine gündem dışı tartışma teklifi üzerine uzun tartışmalara sahne oldu.
KÖYDES projelerinde tamamlanma oranı yüzde 90''a çıktıAK Parti''nin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi''nde 22 Temmuz seçimlerinde aldığı oyda etkili olduğu yorumlarına neden olan Köy Altyapısını Destekleme Projesi''nde (KÖYDES) geçen yıl 23 bin 20 proje tamamlandı.
Amplio 300 milyon dolarlık yatırımla 20 otel yapıyorTürkiye''nin çeşitli illerinde iş otelleri kurulması için 2009 yılı sonuna kadar 300 milyon dolar yatırım hedefleyen Amplio Hotel Investments, otel satın alınmasına yönelik olarak dünyanın önde gelen özel sermaye fonlarından 3-5 yıllık bir dönem içinde 1.5-2 milyar dolarlık fon getirme tekliflerini değerlendirip yıl sonuna kadar bir anlaşma yapmayı planlıyor.
Kumkapı Balık Hali taşınıyorKumkapı’daki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 25 yıllık Su Ürünleri Hali, balıkçıların günümüzdeki ihtiyaçlarına yanıt vermediği için taşınıyor. Bölgede yapılacak coğrafi inceleme ve hazırlanacak ÇED sonucu olumlu olursa, proje ve inşaat ihalesi açılacak. Gürpınar’da AB standartlarında, modern bir hal inşa edilecek. Hal, balık müzayedesinin yapıldığı alan, idari binalar, İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği ile Komisyoncular Derneği binaları ile balıkçı motorlarının yanaştığı limandan oluşuyor. Gürpınar’da kurulması planlanan hal için İstanbul Metropolitan Merkezi’ndeki uzmanlar, akademisyenler, Tarım Bakanlığı ve ilgili sektör temsilcilerinin onayı alındı.
Tarih: 10 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Kınalı
Boşa akan sudan yılda 58 milyar dolar gelecekÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, özel sektörün başvurduğu hidroelektrik santral projelerinin yapım maliyetinin 25 milyar doları bulacağının hesaplandığını anlattı.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.