Haberler

11 Ağustos 2008, Pazartesi

Hitler’in Kitle Turizmi Tesisi Rüyası: ProraHitler’in Kitle Turizmi Tesisi Rüyası: ProraRügen, günümüzde Almanya’nın diğer tüm bölgelerinden daha fazla turist çeken en popüler rekreasyon alanlarından biri. Ancak, İkinci Dünya Savaşı’ndan önce de yine ünlü bir tatil bölgesi olan ada, bu özelliğinden çok Nazi mimarlığının önemli merkezlerinden biri olmasıyla ilgi çekiyor. Bu ilginin nedeni, Adolf Hitler döneminde planlanan fakat hiçbir zaman tamamlanamayan Prora Dinlenme Tesisleri. Haberin Devamı
Siirt Belediyesi kurumsal logo yarışması düzenliyorSiirt Belediyesi kurumsal logo yarışması düzenliyorSiirt Belediyesi tarafından, ilin yurt içi ve yurt dışındaki tanıtımlarında kullanılması amacıyla logo yarışması düzenleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Siirt Belediye Başkanı Mervan Gül, yarışmaya herkesin katılabileceğini belirterek, "Siirt''i ve belediyeyi ulusal ve uluslararası alanda temsil edecek, doğal, tarihi özelliklerini içinde bulunduran bir logonun seçimi için yarışma düzenliyoruz. Mevcut amblemin Siirt''i tam anlamıyla temsil edemiyor. Belediyemizin mevcut logosu ilimizin eski idari yapısına göre tasarlanmış bir logo idi. Bu nedenle belediye olarak yeni bir logo arayışı içerisine girdik. İlimizi her yönüyle yansıtacak olan bu logo için ulusal düzeyde bir yarışması düzenliyoruz. Birinci gelecek olan logo tasarımına 10 bin YTL ödül vereceğiz. Yarışma ile ilgili hazırlıklarımız başladı" dedi. Başkan Gül amblem yarışması ile ilgili olarak belediye meclis üyelerinden oluşan üç kişilik bir komisyon kurduklarını belirtti.
Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: M. Şakir Özmazı
Haliç’te modern ‘Sandal Sefaları’ başlıyor…Haliç’te modern ‘Sandal Sefaları’ başlıyor…Büyükşehir Belediyesi İDO, Haliç’te turistik amaçlı hizmet verecek 3 yolcu teknesi yaptırmak için ihale açtı. İlki bir yıl sonra hizmete alınacak panoramik camlı teknelerle Sadabad’daki sandal sefaları modern yüzüyle yeniden canlanacak...
Bu sitede yıkım kararı uygulanamıyorBu sitede yıkım kararı uygulanamıyorDidim’deki Parlamenterler Sitesi’nin kaçak olarak yapılan mendireği ve kafeteryasıyla ilgili yıkım kararı bulunduğu, fakat uygulanamadığı ortaya çıktı.
Göcek’e sıkıyönetimGöcek’e sıkıyönetimCennet koyda kirliliğin normal değerin üç katına çıktığı belirlendi. 2009’dan itibaren Göcek’e giren tekne sayısı ve turlar sınırlandırılacak. Teknelerin deşarj pompalarına uydu kontrollü sensör takılması zorunla olacak.
 Kaymakamın kaçak inşaatı Kaymakamın kaçak inşaatıAdalar Kaymakamı Kurban, Büyükada''da aldığı tarihi köşkte, "basit onarım" ruhsatıyla kaçak inşaat yaptı.
Bitlis’e sarı-lacivert çimento fabrikasıBitlis’e sarı-lacivert çimento fabrikasıLimak’ın Bitlis’e 32 milyon YTL’lik yatırımla kurduğu çimento fabrikası açıldı.
100 milyon Euro yatırımla Pendik’te dünyanın en büyük outlet’i açılıyor100 milyon Euro yatırımla Pendik’te dünyanın en büyük outlet’i açılıyorPendik’te 100 milyon Euro yatırımla hayata geçen ve 250 bin metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük ’outlet’i olan Viaport, Dubai modeli ile yılda 1 milyonluk ziyaretçi çekmeyi hedefliyor.
Meksika''da Toltek''lere ait mezar bulunduMeksika''da Toltek''lere ait mezar bulunduMeksika''nın orta kesimlerindeki Tula kentinde arkeologlar, MS 900 ile 1150 yılları arasındaki döneme ait bir çocuk mezarı ortaya çıkardı.
Haydarpaşa’nın Geleceği AranıyorHaydarpaşa’nın Geleceği Aranıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi 30 – 31 Temmuz 2008 tarihleri arasında Yıldız Parkı, Malta Köşkü’nde Haydarpaşa konulu bir arama konferansı düzenledi. Haydarpaşa hakkında söz sahibi olan bütün kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve konu hakkında katkısı beklenen kişiler bu konferansa davet edilerek, görüşleri alınmak üzere bir araya toplandı. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Arama Yönetim Danışmanlığı Kurucu Direktörü Oğuz Babüroğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen toplantı, 30 Temmuz Çarşamba sabahı yoğun bir katılımla başladı.
ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?Gündemi oluşturan konu ve konukları ile renkli bir içeriğe sahip Türkiye’nin ilk gayrimenkul gazetesi “ArkiPARC Gazete”nin ilk sayısı çıktı. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından hazırlanan, kentlerin yapılanmasında önemli role sahip gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı ve ilişkili tüm sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmeyi amaçlayan ArkiPARC Gazete üç ayda bir yayımlanacak ve ücretsiz olarak dağıtılacak.
Bir Kentin Yeniden Varoluş Öyküsü: HiroşimaBir Kentin Yeniden Varoluş Öyküsü: HiroşimaBatı Japonya’nın Çugoku Bölgesi''ndeki, hafızalara “ilk atom bombası” saldırısıyla kazınan Hiroşima, felaketin üstünden geçen 63 yılda “Su Şehri” ünvanına yakışır bir yeniden yapılanma öyküsüne imza attı. Dönemin en güçlü derebeylerinden Mori Terumoto’nun Ota Nehri ağzında kendisine bir kale inşa ettirmeye karar vermesiyle (1589) şehirleşme yolunda ilk adımın atıldığı Hiroşima’ya içinden geçen altı nehir nedeniyle “Su Şehri” ve “100 Köprülü Şehir” de deniyor.
4. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması''na 379 Başvuru AlındıTürkiye mobilya sektörünün en büyük kuruluşlarının oluşturduğu Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından düzenlenen 4. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması''na başvuru süresi sona erdi.
"Doğalgaz Zammı İnşaat Malzemesi Üretimini Olumsuz Etkiler"İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, sanayide kullanılan doğalgaza %18,77 oranında yapılan zamla Türk inşaat sektörünün rekabet gücünün biraz daha zayıflatıldığını, bu durumun sektörün gelişimine engel olacağını açıkladı.
Arkeologlar Hititler''in dini merkezi Nerik''i arıyorSamsun''un Vezirköprü ilçesi Oymaağaç Köyü sınırlarındaki höyükte geçen yıl başlatılan ve Hititler''in dini merkezi Nerik''in izlerini bulabilmek için yapılan kazıların bu yılki bölümü başladı.
Seyitömer''de tarih gün yüzüne çıkıyorKütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) arazisindeki höyükte devam eden kazılarda...
4 bin yıllık Syedra Kalesi Antik Kenti, turizme kazandırılacakAntalya''nın Alanya ilçesinde M.Ö 2000 yıllarında Romalılar döneminde yapılan tarihi Syedra Kalesi Antik Kenti turizme kazandırılacak.
2008''de 8 cami, 3 türbe restore edilecekMardin''de kültür ve inanç turizmi kapsamında yürütülen restorasyonlar kapsamında 2008 yılında tarihi 8 cami ve 3 türbe restore edilecek.
Kayseri''de yarım kalan stadyumu İmar AŞ tamamlayacakKayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kadir Has Stadyumu''nun tamamlanması için düzenlenen ihaleyi, en düşük teklifi veren İmar A.Ş. kazandı.
Krize rağmen lüks evlerin yarısını sattıkİzmir''de yapımına geçen yıl başlanan Folkart Narlıdere Evleri''nin yarısı satıldı. Evleri satın alanlar arasında futbolcu, sanatçı ve tanınmış işadamları da bulunuyor.
Alışveriş merkezleri tarihî çarşıları gözden düşürdüİhtişamı Osmanlı''dan günümüze kadar gelen tarihî çarşıların tahtı, büyük alışveriş merkezlerinin (AVM) sayılarının artmasıyla sarsılmaya başladı. Artık tarihî çarşılar eskisi kadar rağbet görmüyor.
Yeraltındaki Pamukkale''ye ziyaretçi akını varPamukkale travertenlerinin bilinmeyen bir benzeri de yeraltında. Denizli''nin Honaz ilçesine bağlı Kaklık beldesinde doğal sit alanı ilan edilen Kaklık Mağarası, 2002 yılında turizme açılmasından sonra ilgi çekmeye başladı.
Kayadan oyma kültür merkezi yakında tamamlanıyorNevşehir Merkez''e bağlı Nar beldesinde, belediye tarafından inşa edilen 850 kişilik çok amaçlı Kültür Merkezi''nin bu ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.
Aksaray yeni bir ticaret merkezine kavuşuyorAksaray''ın en büyük alışveriş ve ticaret merkezinin temel atma töreni vatandaşların yoğun ilgisiyle yapıldı. Eski İtfaiye''nin bulunduğu 331 parsellik alana inşa edilen ve yaklaşık 1,5 yılda tamamlanması beklenen dev ticaret ve alışveriş merkezinin temel atma törenine AK Parti Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, Belediye Başkanı Nevzat Palta, Emniyet Müdürü Sabri Yakar, AK Parti İl Başkanı Latif Ağır, AK Parti İlçe Başkanı Şaban Bostan, belediye başkan yardımcıları, Eğitim Bir-Sen Aksaray Şube Başkanı Mahmut Aslan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Milletvekili Ali Rıza Alaboyun ve Başkan Nevzat Palta, ticaret ve alışveriş merkezi inşaatı ile ilgili kısa bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından dualar eşliğinde Milletvekili Alaboyun, Başkan Palta ve Sabri Yakar''ın butona basmasıyla merkezin temeli atıldı.
Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
Tarihî cami, 9 yıl aradan sonra açılacakYalova''da, Osmanlı dönemi sadrazamlarından Hersekzade Ahmet Paşa tarafından yaptırılan ve 17 Ağustos Marmara depreminde zarar gören Hersekzade Ahmet Paşa Camisi''nin restorasyon çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.
8''lik facia kapıda mı?Amerikalı deprem tahmincisi Mike Lee''nin İstanbul depremi için öngördüğü tarih yaklaştı. Mike Lee adı Türklere yabancı değil. 1999 depreminden önce de bir tahminde bulunmuş ve kendisine İstanbul depremini bilen adam ünvanı verilmişti...
Kentler ‘Altyapı Yatırımı’ ile değişecekBüyükşehirlerin çehresi kamu altyapı yatırımlarının finansmanına dönük ‘Altyapı Yatırım Ortaklıkları’ (AYO) modelinin uygulamasıyla yeni bir yapıya kavuşacak.
Antakya evleri satılığa çıkarıldıAntakya’da bulunan çok sayıda tarihi ev, 20 ile 80 bin YTL arasında değişen fiyatlarla satışa çıkarıldı. İlgisizlikten yakınan ev sahipleri ise devletin tarihi evleri restore ederek turizme kazandırmasını istiyor.
Diyarbakır’dan Hasankeyf’e sadakatAKP Hükümeti’nin bilim adamları, aydın ve bölge halkının karşı çıkmasına rağmen inşasında ısrar ettiği Ilısu Barajı ile sular altında kalacak olan antik kent Hasankeyf’e dikkat çekmek amacıyla, “Yerinden taşıma yarına taşı” sloganıyla Diyarbakır’da düzenlenen etkinliğe binlerce kişi katıldı.
Laodikya ödeneğe takıldıHıristiyanlık için çok önemli mekânlardan biri olan Denizli sınırlarındaki en büyük antik kenti Laodikya’da kazı çalışmaları ödenek sıkıntısı yüzünden durma noktasına geldi.
Marmaray kazısında ‘buğday’ bereketiMarmaray Projesi kapsamında yürütülen Yenikapı arkeolojik kazılarında ortaya çıkan ve M.Ö. 6200 - 6400 yılları arasınadaki ‘Neolotik yerleşme’ye ait yeni bulgular arkeoloji çevrelerinde heyecan yaratıyor.
16 milyon 600 bin ağaç yandı, değer kaybı 44 milyar YTLTEMA Vakfı Ege Bölgesi Proje Sorumlusu Orman Yüksek Mühendisi Mahir Keskin, ağaçların odun değerinin 2 bin katı fonksiyonel değerleri olduğunu belirterek, yanan ağaçlardan kaynaklanan fonksiyonel değer kaybının 44 milyar YTL’yi bulduğunu belirtti.
Washington’dan Pekin’e görkemli elçilik binasıABD Başkanı George W. Bush, Çin’le artan ilişkilere önem verdiğinin göstergesi olarak Pekin’de devasa Amerikan elçilik binasını hizmete soktu.
Proje getirip bölgesini kalkındıran girişimci, parayı da kapacak2009 sonuna kadar 26 yeni ilde kurulacak ‘Kalkınma Ajansları’ ile bölgelerin kalkınmalarına yönelik projelere 850 milyon YTL hibe kaynak aktarılacak.
Sinop''ta çevre zirvesiEkotopya, Avrupa’nın dört bir yanından çevresel ve sosyal konulara duyarlı gençlerin katıldığı uluslararası bir buluşma. Yerel çevreci gruplar ve Eyfa’nın (European Youth for Action) ortak çalışmalarıyla organize edilen bu buluşmanın 20''ncisi Türkiye’de Sinop’ta düzenlenecek.
İstanbul BoğazıBoğaz kıyılarına atılan düzensiz şamandıraların izinleri var mı? Nato İskelesi adlı yanaşma yerleri kimin denetiminde? Kuşaklar boyu deniz ile iç içe yaşayan Boğaz sakini Nedim Nelen, İstanbul Boğazı’nın ahvali üzerine yazdı.
Manavgat''taki orman yangının köylülere bilançosu 5.4 milyon YTLAntalya''nın Manavgat ve Serik ilçelerinin köylerini etkileyen orman yangınının bilançosu belli oldu. 665 çiftçiyi mağdur eden, toplam 5.4 milyon YTL zarar meydana getiren yangında evini kaybedenlerin evini TOKİ yapacak.
Perslerin Kenti: Persepolisİran tarihinin en görkemli dönemi hiç kuşkusuz M.Ö. 6. yüzyılda yaşamış olan ünlü Pers Kralı Darius dönemidir. Batı Anadolu’dan Hindistan’a, Ön Asya’da geniş ve görkemli bir imparatorluk kurmuş olan kral Darius, birçok küçük krallıkları kendisine bağlamış...
”Melen Havzası Master Planı çalışmaları başladı”Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Düzce''nin de içinde bulunduğu bir su havzası planlaması yapacağız. Bu çalışmalar başladı" dedi.
Bulut''un borcu yoksa neden arsa satıyorÇiğli''nin CHP''li eski Belediye Başkanı Tevfik Alyanak, kendisinden sonra başkan olan aynı partiden Ensari Bulut''un, Mavişehir''deki 6 bin metrekarelik belediye arsasını satmak istemesine tepki gösterdi.
Yüksek Vadi''nin değeri arttıSene sonunda teslim edilecek konutlarla birlikte projenin 3''te birlik bölümü tamamlanmış olacak. Evlerin tümünün 5 yıl sonra bitirilmesi planlanıyor.
Fiyat farkı sadece demire verilecekKİK Başkanı Gül, 31 Mayıs’tan önce gerçekleştirilen ihaleler çerçevesinde 1 Ocak 2008’den sonraki işlere uygulanmak üzere müteahhitlere fiyat farkı ödeneceğini, fiyat farkının şimdilik sadece demir için verileceğini söyledi.
Hem elektrik üretip hem dereyi koruruzÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Rize’nin İkizdere Vadisi’ne hidroelektrik santral yapılması projesine tepki gösterilmesiyle ilgili “Bu işi doğalgaz satan ülkeler veya şirketler tahrik ediyor” dedi.
Türkiye''de ilk Grand Slam tenis kortu TED Open''daOpen Grand Slam ve Sydney Olimpiyat oyunlarında başarı ile uygulanan ve profesyonel tenisçiler tarafından büyük beğeni kazanmış olan Rebound Ace sistemi Türkiye''de ilk kez bir tenis kulübünde, Tenis Eskrim Dağcılık''ta uyguladı.
Etlik Garajları can çekişiyorBir dönem Ankara''da oturan vatandaşların şehir dışı seyahatlerinin merkezi olan, şimdilerde yakın mesafe yolculukların adresi olan Etlik Garajları hakkında alınan yıkılma kararı garaj esnafını isyan ettirdi.
Eymir zengine açılacakAnkara Anakent Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ’ye ait Eymir Gölü’nü “halka açılması” gerekçesiyle almak istemesinin ardında, bölgede yapacağı lüks konutların değerini arttırma isteğinin olduğu ortaya çıktı.
Limak, çimentoda İran ve Irak’ı markaja aldıLimak Holding’in Bitlis’teki çimento fabrikası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Düzenlenen törende konuşan Başbakan Erdoğan, günün tarihine işaret ederek, üç tane ‘’08’’in yanyana geldiğini ve güzel bir tesadüf gerçekleştiğini dile getirdi.
İstanbul kentsel dönüşümle trilyonlarca dolar kazandırırAğaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, devletin kentsel dönüşüm projesiyle sadece İstanbul''dan trilyon doların üzerinde gelir elde edilebileceğini söyledi.
Demirkapı Hanı ilgi bekliyorElazığ’ın Alacakaya ilçesine bağlı Çakmakkaya köyünde bulunan, bugüne kadar hiç restorasyon yapılmayan Demirkapı Hanı, onarılmayı bekliyor. Sultan 4. Murad tarafından 1638 yılında Bağdat seferi sırasında Çakmakkaya köyü üzerinden geçip Gülek Boğazı’ndan Karadeniz’e ulaşan kervanların konaklaması için yaptırılan hanın üçte biri ayakta. 2 dönüm alanda kurulu olan han yetkililer tarafından tescil edildi.
Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Altın boynuz yeniden canlanıyorHaliç kıyılarının kültürel bir havzaya dönüşümüne önayak olan Rahmi M. Koç Müzesi, Esra Teknesi gezileri ve Hasköy treni ile başladığı etkinliklerinde Haliç’in eski ruhunu yeniden yaşatıyor.
‘Deniz Taksi’ye talep patlamasıİstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş’nin (İDO) 10 gün önce hizmete başlattığı deniz taksiye ilgi büyüyor. İDO’dan verilen bilgiye göre deniz taksi, 10 gün içinde 7 bin 528 çağrı aldı.
Assos’un topografik haritası çiziliyorÇanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos antik kentinde bu yıl kazılar sırasında kentin topografik haritası çizilecek. Uzun yıllardan beri yapılmamış olan antik kentin topografik haritasının çizilmesi için Almanya’dan bir ekip gelirken çalışmanın tamamlanmasının ardından yüzeydeki bütün kalıntıları modern ve teknolojik aletler kullanıp hatasız olarak belirleniyor. Öte yandan Assos antik kentinde kazı çalışmaları iki farklı bölgede devam ediyor.
Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Topbaş: Bu yıl su problemi yaşamayacağızBaşkan Topbaş, Bulgaristan sınırındaki Rezve Deresi’nden su getirme projesinin ihale safhasına geldiğini ve Melen Çayı’ndan daha fazla su almak için Darlık Barajı’na kadar yapılacak 26 kilometrelik boru hattı için çalışmaların başladığını kaydetti.
Yalıtımlı bina artarsa enerji talebi de düşerTürkiye''de 20 milyon konut yüzde 10-12''sinin yalıtımlı olduğunu söyleyen İzocam Genel Müdürü Fatih Öktem, yalıtımlı bina sayısı arttıkça enerji tasarrufunun da artacağını belirterek "İki yılda 2.5 milyar dolar enerji tasarrufu sağlanabilir" dedi.
Marmaray değil ‘Marmarant’Hükümetin ulaşıma çözüm olacağı gerekçesiyle 8 Aralık’ta kara inşaatları temelini atmaya hazırlandığı Marmaray Projesi’nin İstanbul’da yeni bir gayrimenkul rantı yaratmak için kurgulandığı ortaya çıktı.
Duşakabinde 50 milyon dolara ’duş’ alıyoruzTürkiye’de lüks olmaktan çıkarak her eve giren duşakabin sektörünün yıllık büyüklüğü 50 milyon dolara ulaşıyor. Banyo yapmayı pratik hale getiren duşakabinler her türlü konuta girerken özellikle yeni projelerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.
İzmirli inşaatçı konut satışı için sonbahardan umutluİzmir Ticaret Odası Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, inşaatta düşen satışlara karşın maliyetlerin durmadan arttığını söyledi.
GYO''larda ''lider sermayedar'' uygulamasına izinSermaye Piyasası Kurulu''nun (SPK), GYO''lara ilişkin esaslar tebliğinde 2006 yılı Temmuz ayında yapılan değişiklik ile mevzuattan çıkarılan "lider girişimci", yine Kurul''un Temmuz ayında yayımladığı tebliğ değişikliği ile "lider sermayedar" olarak yeniden uygulamaya sokulmuş oldu.
Maris: Çeşme Marina’yı çekim merkezi yapacağızIC İbrahim Çeçen Yatırım Holding ve Camper&Nicholsons Marinas International ortaklığı, "Çeşme Marina" projesi ile Çeşme’yi uluslararası çekim merkezi yapmayı planlıyor. Çeşme Yat Limanı’nı yap-işlet-devret modeli ile 25 yıllığına devralan ortaklık, önümüzdeki yazdan itibaren hizmet vermeyi hedefliyor. Çeşme Marina’nın işletmesi Camper&Nicholsons Marinas International, mimari tasarımı ise Atelier Xavier Bohl ve Ayyapı Mimarlık tarafından gerçekleştirilecek. IC Çeşme Marina Yatırım Turizm ve İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen, yeni kurulacak marinanın, Ege ile Akdeniz çanağındaki yüksek kaliteli yatçılık ve marinacılık çevresinin merkezinde yer alacağını belirtti. Camper&Nicholsons Yönetim Kurulu Başkanı Nick Maris ise, Çeşme gibi önemli bir noktada marina yatırımı yapmaktan memnun olduklarını ifade ederek, "Çeşme, konum olarak Türk kıyılarının mücevheri. Çeşme Marina’yı Akdeniz ve Ege’deki marinalar içinde mutlaka yaşanılması gereken yer yapmak için çalışıyoruz" dedi.
Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Odunpazarı Belediyesi''ne Tarihi Kentler Birliği''nden uygulama ödülüEskişehir Odunpazarı Belediyesi, Odunpazarı Evleri Koruma ve Yaşatma Projesi 2. Etap çalışmaları kapsamında "Sokak Sağlıklaştırması Projesi" ile Tarihi Kentler Birliği''nden (TKB) Uygulama Ödülü aldı.
İzmir''in göbeğindeki ''utanç çukuru'' için anlaşma sağlandıTemeli 10 yıl önce atılan, açılan davalar nedeniyle yapımı yarım kalan İzmir Basmane Meydanı''ndaki Dünya Ticaret Merkezi (DTM) projesi değiştirildi.
Akıllı binalar Diyarbakır''daElektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Başkanı Musa Çeçen, dışarıdan sıfır enerji ile ısınan, soğuyan, aydınlanan binaların artık hayatın içine girmeye başladığını söyledi.
Munzur Vadisi için Kültür Bakanlığı’na pankartİHD Tunceli Temsilciliği, Munzur Vadisi’nin doğal sit alanı ilan edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapılan başvuruya rağmen bölgeye heyet gönderilmemesini verilmemesini protesto etti.
Yatırım geleceğeFerahlı- 26 Ağustos-Mehmet Akif ve Ulubatlı mahallerini ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 4 yıl içinde gerçekleştirdikleri yatırımlar ve projelerle 20 yıllık iş yaptıklarını söyleyerek, “Bu çalışmaların önemi ve değeri, 3-4 yıl sonra daha iyi anlaşılacaktır” dedi.
Okullara ‘yıkılsın’ raporuİzmir’deki 48 çürük okuldan 6’sının güçlendirilmesi yerine yıkılıp yeniden yapılması istendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Hüseyin Çatal, hazırladığı raporda, kentteki 6 okulun güçlendirme maliyetlerinin fazla olduğu gerekçesiyle yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini bildirdi.
Kurtuluş Parkı’nda aydınlatma yetersizBaşkentin en önemli yeşil alanlarından biri olarak kabul edilen Kurtuluş Parkı’nın geceleri yeterince aydınlatılmaması yurttaşları tedirgin ediyor.
Kızılay binası yeni ihaleyi bekliyorUzun süredir mahkemelik olan ve kullanılmayan Türkiye Kızılay Derneği’ne ait Kızılay Meydanı’ndaki bina, geçtiğimiz ay derneğe teslim edildi.
132 dekarlık alan neden veriliyorAtatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) 258 bin metrekaresi TBMM kapanmadan bir gün önce “jet hızıyla” kabul edilen yeni bir yasayla Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM) devredildi.
Cumhuriyet dönemi yapıları korunmuyorTMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Nimet Özgönül, başkentin mimari yapısının gün geçtikçe bozulduğuna dikkat çekerek Anakent Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’i “uzman görüşü almadığı” ve “şehir plancısı gibi davrandığı” için eleştirdi.
Mogan’daki su kaybı engellenemiyorMogan Gölü’nün su seviyesindeki düşüş, su takviyesine karşın engellenemezken, Gölbaşı Belediyesi su kaybının nedenini “buharlaşmanın fazlalığı” olarak açıklıyor.
Beşiktaş Satın Alma MüdürüBeşiktaş İnönü Stadı projesiyle ilgili basında yer alan haberler, Ergenekon davası haberleriyle çok benzeşiyor. Çelişkili açıklamalar birbiri ardına yayımlanıyor.
Yangınlar rastlantı değilManavgat’ta 31 Temmuz’da başlayan ve 6 günün sonunda kontrol altına alınabilen orman yangınında yaklaşık 10 bin hektarlık alan kül oldu.
Vestel, Vestfrost''u aldı, Danimarka''yı ihracat üssü yaptıVestel, Vestel Beyaz Eşya''nın yarısını Whirlpool''a devretmek konusunda görüşmelerini sürdürürken, Avrupa ve Rusya''nın güçlü beyaz eşya markalarından Danimarkalı Vestfrost''u satın aldığını açıkladı.
Devlet de kurtarabilir özel sektör de..Midilli''deki cami haberi nasıl ortaya çıktı, anlatalım. Bize bu konuyu, buraya sık giden Ahmet T. isimli bir işadamımız aktardı. Ona da Midilli''deki Yunanlı dostları söylemişler.
Kıyı Kanunu''muz Kamuya Ne Kadar Yararlı?Kıyılar tarih boyunca toplulukların gözde yerleşim merkezleri olmuşlardır. İnsanlığın suya olan gereksinimi kıyı kentlerinin önemini artırırken, kıyılardan yararlanma şekilleri uygarlıkların gelişmesi ile çeşitlenmiş...
Kent-Yorum: Kentsel Kriz SınıfsaldırEmek-sermaye çelişkisinin somut olarak kendini gösterdiği temel mekân, hiç şüphe yok ki üretimin yapıldığı yerdir. Bu mekân bir fabrika da olabilir, hizmet üretilen bir okul ya da hastane de.
Amplio otel yatırımları için 7 yabancı fonla flörtte81 ile Hilton otelleri kurmayı planlayan Amplio Hotel Investments Emlak şirketinin sahibi Alaeddin Babaoğlu, 7 yabancı fonla ortaklık görüşmesi yaptıklarını, aralarından seçim yapmaya çalıştıklarını söyledi.
Mevlana Müzesi, su sızıntılarına karşı restore edilecekTopkapı Sarayı''ndan sonra Türkiye''de en çok ziyaret edilen mekân konumundaki Mevlana Müzesi, su sızıntıları ve tavanlarının bazı bölümlerinde meydana gelen kabarmalar nedeniyle tehlike sinyalleri veriyor.
''20 konut satar, projeyi bitiririm'' diyen müteahhidin nefesi kaba inşaata yetiyorEkonomik durgunluk ve siyasi gelişmeler sebebiyle durma noktasına gelen konut satışları inşaat firmalarını zor durumda bıraktı. Büyük şehirlerde temeli atılan ya da kabası bitirildiği halde tamamlamayan inşaat sayısında dikkat çekici bir artış var.
New York’u biçimlendiren tasarımların sergisiABD’nin New York kentinin en ünlü müzelerinden Modern Sanat Müzesi (MoMA), 1970’lerin önde gelen mimarlarının, kentin mimarisini biçimlendiren tasarımlarını konu alan bir sergiye evsahipliği yapıyor.
Öğrenci yurdu çöktü: 13 ölü 22 yaralıKonya''nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde, üç katlı bir öğrenci yurdu çöktü. Çöken kız yurdunun enkazından 13 ölü 22 yaralı çıkarıldı.
Akıllı evler, akıllı önerilerEvler, binalar toplam enerji tüketiminde yaklaşık %40’lık bir paya sahip. Bazı enerji tasarruf ve enerji verimlilik özellikleri yeni ev yapımında, CO2 emisyonu azaltmak için çevreci malzeme ve yaklaşımlar kullanılmaya başlandı.
Metrobüsle Avcılar-Mecidiyeköy arası 45 dakikaİstanbul’da metrobüs projesinin ikinci etabı olan Topkapı-Zincirlikuyu hattının açılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yeni eğitim dönemine yetiştirilmeye çalışılan hat, 10 buçuk kilometre uzunluğunda ve 10 duraktan oluşacak.
AOÇ arazisi 49 yıllığına GSGM’ninAtatürk Orman Çiftliğinin 258 bin 186 metrekare arazisi ile bu arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin, yapılacak bir protokole 49 yıl sureyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne devrini öngören kanun teklifi, kabul edilerek yasalaştı.
Türkiye bunu da gördü...Türkiye’de ilk defa yapılan uygulama ile Kralkızı Barajı’nda enerji amaçlı kullanılan 17 milyon 500 bin metreküp su Dicle Barajı’na, oradan da sulama için Devegeçidi Barajı’na aktarıldı. DSİ 10. Bölge Müdürlüğü’nce yürütülen tüm bu operasyonun tek bir hedefi vardı. Diyarbakır’da ekili alanları kurutmamak. Devegeçidi Barajı’nda doluluk oranı yüzde 22’e kadar düşmüştü. Hem enerji hem de sulama amaçlı kullanılan Batman Barajı’nında da doluluk oranını bu yıl yüzde 5.5’e düşünce elektrik üretimi durdu.
Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
İstanbul’u finans merkezi yapma projesi masadaEkonomi dünyası İstanbul’u finans merkezi yapma projesini ilk kez geniş katılımlı toplantıyla ele aldı. Nazım Ekren, ‘ABD’deki mortgage krizinden sonra bu proje son derece doğru’ dedi.
ODTÜ’deki Kaçak YapılarAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ’deki kaçak yapılar için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) mutlak surette özel kanun çıkarılması gerektiğini belirtti.
Evde ortalama 10 bin dolara elektrik üretip, fazlasını devlete satabilirsinizDünyada enerji talebi hızla artarken, sınırsız enerji kaynağı güneş de yeni alternatifler arasında dikkat çekiyor. Üstelik güneş enerjisiyle evde küçük çaplı bir ‘elektrik santralı’ kurup üretim yapmak da mümkün.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.