Haberler

12 Eylül 2008, Cuma

11. Venedik Mimarlık Bienali’nin Açılışına İki Kala11. Venedik Mimarlık Bienali’nin Açılışına İki KalaDünyanın en önemli mimarlık etkinliği Venedik Mimarlık Bienali, iki yıl aranın ardından 12 Eylül Cuma günü Teatro alle Tese’de düzenlenen görkemli basın toplantısıyla açıldı. Dünyanın dört bir yanından binlerce basın mensubunun Venedik Lagunu kıyısındaki eski Arsenale tersanesine akın ettiği toplantıda, bienalin küratörü Aaron Betsky, bienalin ana teması ve sergilenen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bienalin bu seneki teması “Orada: Binanın Ötesindeki Mimarlık” başlığını taşıyor. Haberin Devamı
Termikel Solo ve Ankastre Ürünlerini Dünyaya Sunmaya Devam EdiyorTermikel Solo ve Ankastre Ürünlerini Dünyaya Sunmaya Devam EdiyorElektronik sektörünün dev markalarının buluştuğu sektörün en kapsamlı fuarlarından IFA, bu sene içeriğini geliştirerek, elektronik markalarının yanı sıra global platformda faaliyet gösteren beyaz eşya üreticilerini de çatısı altına aldı.
Surkondular yıkılıyorSurkondular yıkılıyorGaskalılar döneminden kalma 4 bin yıllık tarihi Sinop Kalesinin surları üzerine inşa edilen kaçak yapılar yıkılarak kale restore edilecek. 4 bin yıllık bir geçmişe sahip ve 3 bin 200 metre uzunluğundaki kenti çevreleyen tarihi kale üzerindeki kaçak yapılaşmaların kaldırılması için harekete geçen Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, tapu mülkiyetinde olan iki binanın kamulaştırma işlemlerini başlatırken, hazine arazisine müdahale kapsamında olan kaçak yapıların ise en kısa sürede yıkılacağını duyurdu.
Tarih: 12 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Serhat Özşahin
Hoffmann ve Ramada''dan kira garantili otel odasıHoffmann ve Ramada''dan kira garantili otel odası1994 yılında Türkiye''de kurulan ve 14 yıldan bu yana Türkiye''de yüzlerce konut projesine imza atan Alman firması Hoffmann İnşaat, yeni projesi Ramada İstanbul Maslak ile yatırımcıları için yeni bir fırsat sunuyor.
AKP’nin Park Otel’i Yanlış Yere Park EttiAKP’nin Park Otel’i Yanlış Yere Park Ettiİstanbul Taksim"de bir hayalet gibi boş duran Park Otel için geri sayım başladı. İstanbul Park Oteli"nin temeli 1989 yılında Bedrettin Dalan"ın başkanlığı döneminde atılmış, Nurettin Sözen"in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasından sonra...
Marmaray''a kurul kararıyla durdurmaMarmaray''a kurul kararıyla durdurmaMarmaray Projesi''ne ait Yenikapı-Yedikule arasındaki çalışmalar, tahliye edilmek istenen bina sahiplerinin başvurusu üzerine İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun kararıyla durduruldu.
Bir Kenti Ne Kusursuz Yapar?Bir Kenti Ne Kusursuz Yapar?Koşuşturma, kültür, temiz sokaklar, olimpiyatlar. Design Museum’un direktörü Deyan Sudjic cennet bir metropol için böyle bir menü veriyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kemeraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması Kolokyumu Yapıldıİzmir Büyükşehir Belediyesi Kemeraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması Kolokyumu Yapıldıİzmir Büyükşehir Belediyesi Kemeraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması''nın üç ana tartışmayı kapsayan kolokyumu, jüri başkanı Cem Açıkkol''un konuşması ile başladı.
Bodrum ‘yükselmeye’ başladıBodrum ‘yükselmeye’ başladıBodrum Yarımadası''nda yerel yönetimlerle Kültür ve Turizm Bakanlığı arasındaki yetki kavgası, yarımadanın betonlaşma sürecine ivme kattı.
Garanti Galeri ve DAM İş Birliğiyle "Becoming İstanbul" Sergisi Almanya''da AçıldıGaranti Galeri ve DAM İş Birliğiyle "Becoming İstanbul" Sergisi Almanya''da AçıldıGaranti Galeri''nin Alman Mimarlık Müzesi (DAM) iş birliğiyle gerçekleştirdiği "Becoming Istanbul" başlıklı sergi, 6 Eylül - 9 Kasım 2008 tarihleri arasında DAM''da izlenebilecek. Sergi, Türkiye''nin onur konuğu olduğu 2008 Frankfurt Kitap Fuarı''na paralel olarak düzenleniyor.
Ahşap şimdi lavaboda seramiğin rakibi olduAhşap şimdi lavaboda seramiğin rakibi olduSeramik ve mermerle rekabete soyunan ahşap lavabolar, banyolarda yeni trend olmaya hazırlanıyor. Kiraz, armut ve zeytin ağacı olmak üzere 3 farklı malzemeden üretilen ahşap lavabolar, banyolardan sonra mutfaklara da girmeye hazırlanıyor.
Antik heykel 101 yıl sonra omuzuna kavuştuAntik heykel 101 yıl sonra omuzuna kavuştuAydın''ın Sultanhisar İlçesi’ndeki Nysa Antik Kenti’nde, 1907 yılında yapılan kazılarda günışığına çıkarılan Roma dönemine ait ‘togalı erkek heykeli’nin omuzu da geçen ay bulundu. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Nysa Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Musa Kadıoğlu, “Bulduğumuz omuz parçasının heykele ait olduğunu tespit ettik. Hem çok şaşırdık hem sevindik” dedi.
Tarih: 12 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Cemal Yıldırım
ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri''ne Başvuru Tarihi 15 Eylül''e Kadar Uzatıldı...ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri''ne Başvuru Tarihi 15 Eylül''e Kadar Uzatıldı...Gayrimenkul yatırımlarının kente, kentliye ve yatırımcısına kazandırdıklarını ortak bir çalışmada değerlendirmek, yaratılan olumlu etkilerden dolayı proje paydaşlarını onurlandırmak ve benzer yatırımların gelişmesini teşvik etmeyi amaçlayan Gayrimenkul Ödülü için son başvuru tarihi 15 Eylül 2008’e kadar uzatıldı.
ArkiPARC 2008, Uluslararası Basının İlgisiyle Yayılıyor...ArkiPARC 2008, Uluslararası Basının İlgisiyle Yayılıyor...ArkiPARC 2008’in düzenleneceği 15-17 Ekim tarihine yaklaşılırken Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından etkinliğin tanıtım çalışmalarına hız verildi.
İşte İstanbul’un toplu taşımayla kat ettiği yolİşte İstanbul’un toplu taşımayla kat ettiği yolSize bir matematik problemi: İstanbul’da, Beylikdüzü ile Taksim arasındaki 35 kilometrelik yolda bir kişi otobüs-metrobüs ve metroyla, diğeri özel otomobille yolculuk ediyor.
Marmaray’a durdurma kararıMarmaray’a durdurma kararıMarmaray Projesi’nin Yenikapı-Yedikule arasındaki bölümündeki çalışmalar, İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararıyla durduruldu. Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH), projenin Yenikapı-Yedikule arasındaki bölümünde yer alan 550 binanın tünel kazma çalışması sırasında yıkılma riski bulunduğu gerekçesiyle bina sahiplerinden geçici tahliye istedi. Ancak binalardan birinin sahibi Fikret Düzgün’ün avukatları DLH’nin tebligat için yetkili olmadığını ve proje için inşaat ruhsatı alınmadığını belirleyerek tahliye kararının durdurulması için mahkemeye başvurdu. Bunun üzerine Fatih Belediyesi DLH’ye 15 Ağustos’ta yazı yazarak ruhsat için başvuru yapılmasını istedi. Avukatlar, ruhsatsız projenin yasa, yönetmelik ve plan kararlarına aykırı çalışıldığını belirterek İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na da başvurdu. Başvuruyu inceleyen kurul çalışmalarının ruhsat ve gerekli izinler alınıncaya kadar durdurulmasına karar verdi.
Tarih: 11 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şefik Dinç
Magic Life’ın yarısı 200 milyon Euro’ya fona gitti lüks otel Sensimar geliyorMagic Life’ın yarısı 200 milyon Euro’ya fona gitti lüks otel Sensimar geliyorConnexia, Magic Life’ın yüzde 50.1’i için 200 milyon Euro ödedi, ’Sensimar’ markalı yeni otel zinciri kurma çalışmalarına da Türkiye’den başlıyor.
Barok Kilisenin İçinde Işıktan Bir EvBarok Kilisenin İçinde Işıktan Bir Ev14 Eylül 2008 tarihinde dünyanın en büyük mimarlık organizasyonlarından 11. Venedik Mimarlik Bienali ziyaretçilerine kapılarını açacak.
Olimpiyatları gölgede bırakacak otel açılışıOlimpiyatları gölgede bırakacak otel açılışıDünya emlak piyasasının yükselen yıldızı Dubai, yedi yıldızlı Burj el Arap''tan sonra yeni bir lüks bir otele ev sahipliği yapıyor.
Yeni New YorkYeni New YorkMohammed Atta, Dünya Ticaret Merkezi’nin Kuzey Kulesi’ne doğru Boeing 767’yle uçarken, mimarlığın bir şehri tanımlamaktaki gücünü belki de Manhattan’da yaşayan birçok insandan daha iyi biliyordu. Kahire Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan Atta, Hamburg’da şehir planlamada öğrenciydi. Onun ve topluluğunun şehrin silüetinde bıraktığı boşluk ve New York ruhu, şehrin bina kültüründe en alışılmadık değişimlerden birini teşvik etti: Dünya şehirlerinin silüetlerini şekillendiren, sürekli olarak dünyanın farklı yerlerinde bulunan, birçok ödüller kazanan uluslararası mimarların katkılarını sağladı.
Sürdürülebilirlik Sıkıcı mı?Sürdürülebilirlik Sıkıcı mı?Ben o kadar zeki sayılmam. Aslında daha çok orta düzey biriyim: Hiçbir zaman soğuk duş almam, spor yapmam. Tırnaklarımı yerim. Yalnızca bir moleküler tasarımcıyım. Moleküllerle başlarım ve sonra büyük resme bakarım. Ama ikisinin ortasında endüstriyel tasarıma, grafik tasarıma ve mimarlığa ihtiyaç var. Genelde, insanlar çevreyi koruduklarında daha az kötü olduklarını düşünürler. Alman Çevre Koruma Kurumu’nun söylediği gibi: “Lütfen çevreyi koruyun. Arabanızı bu kadar sık kullanmayın!” Bu şunu söylemekten çok farklı değil: “Lütfen çocuklarınızı koruyun. Onları bu kadar sık dövmeyin!” Daha azını mahvetmekle hiçbir şeyi korumuyoruz. Yani bu daha az kötü olmakla ilgili değil, doğru şeyi yapmakla ilgili. Bütünsel güzellikle ilgili.
2009 Yılı Pritzker Mimarlık Ödülü ve Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü Adayları Belirleniyor2009 Yılı Pritzker Mimarlık Ödülü ve Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü Adayları BelirleniyorArkitera Mimarlık Merkezi, 2009 yılı Pritzker Mimarlık Ödülü ve Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü adaylarını belirlemek üzere geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da iki kurumdan nominatörlük (aday gösterme) teklifi aldı ve çalışmalarına başladı.
Metroda geri sayım başladı...“Taksim-Şişhane- 4.Levent-Darüşşafaka arasında kullanılacak yeni vagonları”, Başkan Kadir Topbaş bu gece saat 24:00''te gazetecilerle birlikte hatta indirecek.
İzmir''de arsenik tehdidi giderek büyüyor İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından şebekeye verilen sudaki arsenik oranı, halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.
Bakanlığa logo yap, 10 bin YTL kazan Sağlık Bakanlığı, logosunu değiştirme kararı aldı. Bakanlık, temsil gücü ve akılda kalma oranı daha yüksek bir logo için yarışma düzenledi. Logo tasarım yarışmasında yarışacak ürünlerde sağlıkta dönüşüm ve insan odaklı sağlık temaları özellikleri aranacak. Yarışmada birinciye 10, ikinciye 6, üçüncüye de 4 bin YTL ödül verilecek. Yarışma, seçici kurul ve seçici kurulun birinci dereceden yakınları dışında herkese açık olacak. Her katılımcı en fazla 3 adet çalışma ile yarışmaya katılabilecek.
Tarih: 12 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Koç''a "Mavişehir''e marina yap" çağrısıKoçtaş Çiğli açılış törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, 300 yat kapasiteli yerin ayrıldığını belirtti.
Van Gölü''ne hafriyat dökülüyorKarayolları 11. Bölge Müdürlüğü''nün Van''ın Gevaş ilçesi sınırlarında yaptığı yol genişletme çalışmalarında çıkan hafriyatın bir kısımı direk göle dökülüyor.
Yeraltına 10 km''lik yollar yapılacak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, başkent trafiğini daha da rahatlatmak için yer altından geçecek 10 kilometrelik transit yollar yapacaklarını söyledi.
Kaçak Kuran kursunun yerine anıt parkBalcılar Belediyesi, hazırlığını sürdürdüğü proje ile çöken yurdun enkazında yaşamını yitiren öğrencilerin adlarının yazılacağı anıt ve içinde bilgisayar salonu, kütüphanenin de bulunacağı bir anıt park yaptıracak.
‘3. Boğaz Köprüsü’nde spekülatöre ters köşe yapabiliriz’Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 3. Boğaz Köprüsü için dört ayrı yer belirlediklerini, bu sayede arsa spekülasyonunu engelleneceğini söyledi.
Metrobüste günlük yolcu sayısı 600 bine koşuyor…Avcılar-Zincirlikuyu Metrobüs Hattı’nı günde 420 bin İstanbullunun kullandığını açıklayan Başkan Topbaş, “Bu hatta hızlı, rahat, stresten uzak, konforlu, kaliteli ulaşım sağlandı. Yolcu sayısı 600 bini bulacak” dedi.
‘Hasankeyf altı yılda suya gömülecek’Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı yapım çalışmalarının tamamlanmasının ardından Hasankeyf bölgesinin su altında kalmasının altı yılı bulacağını belirterek “Bölgenin turizm merkezi haline gelmesini istiyoruz. Bu amaçla, yeni yerleşim yerine ilişkin projeyi iki yılda bitirmeyi planlıyoruz” dedi.
Metrobüste lakerda gibi dizilmiş yolcularBugün saat 18.00’de Zincirlikuyu’ya gitmek için Ömür-İncirli durağında tam yarım saat metrobüs bekledim. Birbiri ardına geçen boş metrobüsler dörtlülerini yakmış, birer itfaiye aracı edasıyla seyrederken, duraklarda durmuyorlardı. 2-3 dakikada bir gelen metrobüsler de ağzına kadar doluydu.
Canalioğlu: Trabzon''un sahilleri temizlenecekAtık Su Bertarafı Projesi''nin tamamlanmasıyla Trabzon sahillerinin artık eskisi kadar temiz olacağını söyleyen Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, "Projeyle şehrin atık suyunun uygun şekilde arıtılması ve kanalizasyon sisteminin geliştirilmesini hedefliyoruz" dedi.
Amaç her semte bir sahnePaleolitik çağa kadar uzanan tarihinde 2700 yılında Bizans’a ve 1453’ten itibaren Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan İstanbul, dünya üzerinde kültür ve sanat faaliyetlerinin en yoğun olması gereken yerleşim yerlerinden biri.
Pedesa’da Athena Tapınağı BulunduPedesa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, Bodrum’un Konacık beldesinde Anadolu uygarlığının en önemli eserlerinden biri olan Athena Tapınağı’nın bulunduğu yeri tam olarak tespit ettiklerini söyledi.
Kamu küçüldü özel dengelediİnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, inşaat sektöründe büyüme olmadan genel ekonomik büyüme beklenemeyeceğini söyledi.
Üç bakanlıktan ''Ağaçlandırma Çalışmalarına Destek''Adalet Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında "Enerji Verimliliği Kapsamında Yapılacak İşbirliği Protokolü", Çevre ve Orman Bakanlığı ile "Ağaçlandırma Çalışmalarına Destek Protokolü" imzalandı.
Muhsin Ertuğrul 29 Ekim''de açılıyorYapımı hızla devam eden ve 13 milyon YTL’ye mal olacak yeni Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nun 29 Ekim 2009 da açılacağını müjdeleyen Başkan Kadir Topbaş, "Muhsin Ertuğrul ile ilgili endişeler ortadan kalktı." dedi.
Kentler ve kudretlilerGeçen hafta yayımlanan yazımızın bir yerinde, “Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere birçok kentimizde yapılacak köklü yatırım ve değişiklikler bilimsel çalışmaların ürünü planlarla değil “kudretlilerin” kararlarıyla belirlendi.
100 ampullü salonda enerji tasarrufu zirvesiAdalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile “Enerji Verimliği”, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile “Ağaçlandırma Projesi” protokollerini imzaladı.
Dikmen’de yeşil alan isyanı varDikmen Harbiye Mahallesi’nde, Karşıyaka ile Şehit Alaattin Saraçyakupoğlu Sokakları arasında kalan ve mahalle sakinlerince ağaçlandırılarak yeşil alan haline getirilen arazi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sosyal tesis yapılmak üzere Haziran ayında ihale edildi.
Ayvalık’a villa yatırımı!Maliye Bakanlığı''nca Sarımsaklı plajında 6 adet süper lüks villa ve sosyal tesislerin yapımına başlanıyor. Bakanlık bütçesinden yaklaşık 2 milyon YTL ödenekle tamamlanacak villalarda bakanlar ve üst düzey bürokratlar tatillerini geçirecek.
Türkiye’nin yeşil bina danışmanıAlarko Carrier’ın Genel Müdür Yardımcısı Hırant Kalataş, Türkiye’de yeşil bina sertifikası danışmanlığına hak kazanan ilk kişi oldu. Karataş, Amerikan Yeşil Bina Konseyi’nin verdiği Enerji ve Çevre Tasarımı Lideriği Profesyoneli ve ticari binalara odaklanacak.
Artemis yeniden yükseliyorEski ‘dünyanın 7 harikası’ndan biri olan Artemis Tapınağı’nın birebir aynısı yeniden inşa edilecek. İzmir’in Selçuk ilçesinde yapılacak Artemis, 5 yıl sonra tüm görkemiyle yükselecek.
9 höyükte kazı çalışması tamamlandıDiyarbakır''ın Bismil ilçesindeki Ilısu Barajı''nın altında kalacak höyüklerdeki kurtarma kazılarının bu yılki bölümü tamamlandı.
Belkahve Operasyonuİzmir Büyükşehir Belediyesi, Belkahve’den taşınmaları için verilen süreye uymayan taşocaklarının faaliyetlerini durdurdu.
Tarihî yalı ayağa kaldırılacak2002 yılında meydana gelen şüpheli bir yangınla büyük bölümü harap olan Ortaköy''deki tarihî Naime Sultan Yalısı, 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle kiralanacak.
Metroya kalite belgesiİzmir Büyükşehir Belediyesi Metro A.Ş, TSE''den, 3''lü kalite belgesini tanımlayan ''Entegre Yönetim Sistemi'' belgesi almaya hak kazandı.
Harbiye Muhsin Ertuğrul ilk yerine taşınıyorDün CRR’de düzenlenen yeni dönemde Şehir Tiyatroları konulu basın toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu sezondan itibaren eski YEM binasının Harbiye Sahnesi olarak kullanılacağını ve Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin ise 29 Ekim 2009’da yeniden açılacağını açıkladı.
Kat irtifaklı arsa payı devirlerinde tapu harcı hangi bedel üzerinden alınmalı?Önceki haftaki "Gayrimenkul devirlerinde tapuda beyan edilecek değer ne olmalı?" başlıklı yazımızda açıkladığımız üzere; 492 sayılı Harçlar Kanunu hükümleri uyarınca, bu kanuna ekli (4) sayılı tarifede belirtilen tapu ve kadastrolama işlemleri harca tabidir.
Başkan Topbaş; “Hilton arazisine yeni yapıya izin vermeyiz!...”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kentsel Sit Alnı’nda kalan Hilton arazisiyle ilgili imar planı değişikliğini Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu onaylasa bile kendilerinin onay vermeyeceğini söyledi.
TOKİ Bursa''ya 7 bin işyeri ve 15 bin konut yapacakBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Kestel yakınlarında 4 bin 500 dekarlık alanda site şeklinde 7 bin işyeri ile Gürsu ilçesinde 5 etap halinde 15 bin toplu konut inşaatına başlayacak. AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, ''TOKİ Bursa''ya damga vuracak'' dedi.
Rüzgar santrali başvurularında ''yaprak kıpırdamıyor''Yerli ve yabancı rüzgar yatırımcılarının Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu''na (EPDK) yaptığı, 78 bin megavatlık rüzgar enerjisi lisans başvurularının üzerinden yaklaşık 10 ay geçmesine karşın yatırımların hayata geçmesi noktasında hala bir gelişme yaşanmadı.
Metrobüslü hayatımızın ilk 3 günüMetrobüs meselesi, şoförüm Hamit nedeniyle 1 yıldır gündemimizdeydi. Avcılar-Topkapı hattının geçen yıl bu sıralar devreye girdiğinden beri Hamit, metrobüsün 2. etabı Topkapı-Zincirlikuyu hattını yakın takibine aldı ve beni de sık sık bilgilendirmeyi ihmal etmedi.
Zigetvar Kalesi çöküyorMacaristan’ın Baranya bölgesindeki Zigetvar şehrindeki çökme tehlikesi bulunan tarihî Zigetvar Kalesi etrafına güvenlik şeridi çekildi. Kanuni Sultan Süleyman son seferi olan Zigetvar Savaşı’nda kale duvarları önünde ölmüştü. Zigetvar Belediye Başkanı Jozsef Paizs, restorasyon için devletten bütçe alamadıklarını, belediyenin de parasının yetmediğini belirtti. Kalenin Türkler için önemini bildiğini kaydeden Paizs, Trabzon ile kardeş şehir olduklarını hatırlattı. Paizs, kalenin işletme hakkını, onu restore edecek herhangi bir Türk iş adamına veya Türk firmasına verebileceklerini söyledi. Şehirde yapılan Zigetvar Festivali’ne katılan Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, kalenin durumuna çok üzüldüğünü belirtti.
Tarih: 11 Eylül 2008 Kaynak: Taraf
İngiltere konut satışında 30 yıl geriye döndüRoyal Institution of Chartered Surveyors (Rics) adlı konut teknik denetim kuruluşu uzmanları, ev satışlarının bu konudaki kayıtların tutulmaya başlandığı 1978’ten bu yana en düşük seviyede olduğunu vurguladı. Uzmanlar emlak krizinin etkilerinin ağustosta da sürdüğünü belirtti. İngiltere’de emlakçıların mayıs-ağustos döneminde sadece ellerindeki emlağın yüzde 12.7’sini satabildiklerine dikkat çekilirken, bunun da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47’lik bir düşüşe işaret ettiği kaydedildi. Rics sözcüsü Jeremy Leaf, ‘’Emlak piyasasının toparlanabilmesinin en önemli unsurunu tutsat likiditesinin arttırılması oluşturuyor’’ diye konuştu.
Tarih: 11 Eylül 2008 Kaynak: Taraf
TOKİ tekrar ''deprem''e yoğunlaştıToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara''nın Bala ilçesinde geçen yıl yaşanan depremden konutları zarar gören hak sahipleri için konut yapımına bu ay başlıyor. Buna göre, bu ay yapımına başlanacak 726 konut, 1 yıl içinde hak sahiplerine teslim edilecek. Açıklamada, Başbakan Erdoğan''ın talimatı ile harekete geçen TOKİ''nin, proje kapsamında Bala merkezde 12 dairenin yer alacağı bir blok, ilçeye bağlı köylerde 714 müstakil ev yapılacağı, afet konutu kapsamında evrakların tamamlanmasından sonra yapılacak konut sayısının ise 765''i bulacağı kaydedildi.
Tarih: 11 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Frankfurt’ta İstanbul fotoğraflarıTürkiye’nin şeref misafiri olduğu Frankfurt Kitap Fuarı’na paralel açılan ve üç medeniyete beşiklik yapan İstanbul’u anlatan “Becoming Istanbul/İstanbullaşmak” adlı sergi, 9 Kasım''a kadar Frankfurt’taki Alman Mimarlık Müzesi’nde görülebilecek.
TOKİ arsaları satsın mı kiraya mı versin?Başbakan Erdoğan''la Aydın Doğan arasındaki "Hilton kavgası" aslında kentlerde yaratılan "imar rantı"na ayna tutuyor.
Bayrampaşa ceza istemiyorOn binlerce insanın umutlarının yok olduğu, geleceğinin karardığı Bayrampaşa Cezaevi kapatılmadan önce isyanları, konuk ettiği ünlü kişileri, hak ihlalleriyle hep gündemdeydi.
Kavşak bitti, dava sürüyorAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD Gar Meydanı’na yaptığı katlı kavşak 18 Mayıs 2008’de açıldı. Peyzaj Mimarları Odası (PMO) ve Mimarlar Odası (MO) Ankara Şubesinin katlı kavşak projesine karşı Temmuz 2007’de açtığı dava ise aradan geçen 14 aya rağmen sürüyor.
Söke gelişiyorAydın’ın Söke İlçesi Belediye Başkanı Necdet Özekmekci, Kuşadası-Bodrum-İzmir karayolu üzerinde özel bir önemi olan yörenin, sahip olduğu tarım potansiyeli dışında önemli bir turizm merkezi olduğunu söyledi. Özekmekci ile Söke’yi konuştuk.
Gökçek durdurma kararlarına isyan ettiÇeşitli odaların, Büyükşehir Belediyesi’nin geçit ve kavşak inşaatlarına yargıya başvurarak aldırdıkları ’yürütmeyi durdurma’ kararları, Başkan Gökçek’i kızdırdı.
Oyak Çimento satış gelirlerini yüzde 20 artırdıOyak Çimento''dan 2008 yılı ilk 6 aylık sonuçlara ilişkin yapılan açıklamaya göre, Oyak Çimento Grubu, yılın ilk yarısında 4 milyon 135 bin 99 tonluk satış gerçekleştirdi.
TOKİ, Tunceli''de hastane ihalesi açtıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Tunceli''ye 150 yataklı devlet hastanesi inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işlerini yaptırmak üzere ihale açtı.
AKM reklam panosu oluyorİstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 2006 yılında aldığı Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) cephelerine reklam panosu asılamayacağı kararını hiçe sayarak 07.07.2008 tarihinde kültür merkezinin tadilatı sırasında kurulacak iskeleye İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları kapsamında tanıtım ve bilgilendirme panosu asılabileceğine karar verdi.
İzmir teknokent daha temeli atılmadan üç yatırımcı çektiİzmir''e 45 kilometre uzaklıktaki Urla İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi''nin uluslararası teknoloji kentine dönüştürülmesi için ilk imzalar dün atıldı.
Demir fiyatlarında büyük düşüşYaklaşık 2 yıl önce konut kredisi faizlerindeki düşüşle canlanan inşaat sektörüyle birlikte tırmanışa geçen demirin, yılbaşında kilogramı 2 YTL olan fiyatı 1,15 seviyesine kadar geriledi.
İnşaat demiri fiyatlarında tarihi düşüş yaşandıİstanbul Demir Çelik İhracatçıları BirliğiBaşkanı Serdar Koçtürk,Türkiye''nin demir-çelik ihracatındaki ana pazarlarından Amerika ve Avrupa ülkelerindeki talebin daralması ve Körfez ülkelerinde stok seviyesinin yüksekliği nedeniyle demir çelik fiyatlarında son iki ayda "tarihi" bir düşüş yaşandığını söyledi.
Kastabala ‘çimento’lanmayacak“AB’nin dışladığı çevre suçlusu çimento fabrikaları, Avrupa’nın da gereksinmesini karşılamak üzere Türkiye’ye göz diktiler...”
Bayrak ve BorazanBodrum ve çevresi son yıllarda her şeyden önce kapatma ve kapanma kavramlarını çağrıştırır oldu bende: dağlar, taşlar, tepeler, ovalar, kıyılar kapatılıyor da kapatılıyor.
Robotla güneş paneli üretecekAnel Grup, tam otomatik cihazlar ve robotlar kullanarak fotovoltaik modül (PV panel- robotla güneş enerji paneli) üretimine geçiyor.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.