Haberler

12 Nisan 2010, Pazartesi

Emek Sineması''nı Nasıl Bir Son Bekliyor?Emek Sineması''nı Nasıl Bir Son Bekliyor?İstiklal Caddesi Yeşilçam Sokak''taki, 20 yıldır İstanbul Film Festivali''ne ev sahipliği yapan Emek Sineması''nın da bulunduğu Cercle d''Orient binasının cephesinin korunarak, yıkılıp yerine bir alışveriş merkezi yapılacak olması gündeme bomba gibi düştü. Proje kapsamında Emek Sineması''nın yıkılacak olmasına karşı yaş, meslek tanımadan bütün sinemaseverler tepkilerini dile getirecek platform oluşturdular, imza kampanyası başlattılar. Bu çabanın nasıl bir sonuç getireceği, şu an sinemanın bulunduğu durum ile ilgili söz sahibi kurumlar olan Emekli Sandığı, Beyoğlu Belediyesi ve Turkmall''un ikna olup olmayacağını zaman gösterecek. Haberin Devamı
TOKİ: Devlet İçinde ŞirketTOKİ: Devlet İçinde Şirket12 Eylül askeri cuntası sonrasında kentsel konut politikaları özellikle gecekondular ve gecekondu bölgeleri açısından farklılaşmıştır. Mülkiyet sorunu etrafında ele alınan gecekondu sorunu, çıkartılan aflarla sistem içine dâhil edilen bir "sorun" haline gelmiştir.
4 bin yıllık şehir şantiyeye dönecek4 bin yıllık şehir şantiyeye dönecekKaradenizin en büyük ve en eski şehirlerinden birinde TOKİ, kentsel dönüşüme başlıyor. Dört bin yıllık geçmişi olan Trabzon''da, Trabzon Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğiyle, kentsel dönüşüm projeleri hayata geçiriliyor.
Romanlara 2 katlı Osmanlı konaklarıRomanlara 2 katlı Osmanlı konaklarıEsenyurt Belediyesi''nden 5 bin Roman vatandaş için ‘yerinde dönüşüm''. Gecekondular yıkılacak, apartman yaşamını sevmeyen Romanlar için iki katlı Osmanlı konakları inşa edilecek.
Atatürk Orman Çiftliği arazilerini geri istiyorAtatürk Orman Çiftliği arazilerini geri istiyorTarım ve Köyişleri Bakanlığı, daha önce işgaller ve başka kurumlara yapılan tahsisler nedeniyle arazi kayıplarıyla gündeme gelen Atatürk Orman Çiftliği''ne (AOÇ) ilk kez arazi kazandırmak için harekete geçti.
Mimarlık Öğrencileri Sinan''a Komşu Oldu Mimarlık Öğrencileri Sinan''a Komşu Oldu MSGSÜ, Mimar Sinan Araştırma Merkezi ile Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından düzenlenen ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nca desteklenen Mimar Sinan Araştırma Merkezi ve Müzesi Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Yarışması''nın kolokyumu ve ödül töreni 9 Nisan 2010 tarihinde MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu''nda gerçekleştirildi.
1000 yıllık mezarlığa akın1000 yıllık mezarlığa akınBitlis''teki dünyanın en büyük İslam mezarlığı turizmin en büyük çekim merkezlerinden biri olma yolunda. Bitlis''in Ahlat ilçesinde bulunan ve 12. yüzyıldan günümüze gelen dünyanın en büyük İslam Mezarlığı, havaların ısınmasıyla birlikte yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğruyor.
Köyceğiz için ''yürütmeyi durdurma'' kararı çıktıKöyceğiz için ''yürütmeyi durdurma'' kararı çıktıMuğla''nın Köyceğiz ilçesi Beyobası beldesinde Yuvarlakçay Irmağı üzerine kurulacak hidroelektrik santralinin (HES) yapımına karşı açılan davada, ''''yürütmeyi durdurma'''' kararı verildi.
Körfezin dibinde temizlik başladıKörfezin dibinde temizlik başladıDört derenin denize döküldüğü noktalarda biriken çamuru temizlemek için DLH ile protokol yapan Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını bir yıl sürdürecek.
İslambol semtlerinin, İstanbul yolculuğuİslambol semtlerinin, İstanbul yolculuğuİstanbul''un semt isimlerinin nereden geldiğini biliyor musunuz? İki Kıtanın Sultanı, Şehri İstanbul''un her semti başka bir hikayenin ön sözüdür. Yaşanmışlıklarıyla ve hikayesiyle dikkat çeker. İslambol''dan Dersaadet''e, Stimbol''den Eskomboli''ye.. 9 ayrı dil ve kültürde 33 farklı isimle anılır.
''''Barajsız Hasankeyf Arama Konferansı''''''''Barajsız Hasankeyf Arama Konferansı''''Doğa Derneği tarafından Hasankeyf ilçesinde ''''Barajsız Hasankeyf Arama Konferansı'''' düzenlendi.
Korumak ne demek, hepsini yıkalım!Korumak ne demek, hepsini yıkalım!Kültür Bakanı''na göre Emek Sineması o kadar eski ki, yıkmaktan başka çare yok. Sanki restore edilemez gibi... Bakan hangi mimarlık ya da kültür kuruluşuna danışmış? Durum çok ürkütücü. O zaman korunacak binaları yıkalım, yerine Miniatürk gibi benzerlerini inşa edip onları mı kültür mirası kabul edelim!
12 Eylül Koşullarında Dikili Ütopyasını Yaratmak12 Eylül Koşullarında Dikili Ütopyasını YaratmakDikili Belediyesi ile Belediye Başkanı Osman Özgüven''in adı her ne kadar son birkaç yıldır ve sadece "halka bedava su dağıtımı" davası ile kamuoyunda bilinir hale geldiyse de, Özgüven''in başkanlığı altındaki belediyenin çalışmalarının her biri dünya halklarının kazanımlar tarihine geçmeyi hak ediyor.
Devremülk hayali mahkemede bittiDevremülk hayali mahkemede bittiİzmirli Avukat Uluğ İlve Yücesoy, Seferihisar''da yapılması planlanan devremülk tatil köyü için 12 müvekkilinden yaklaşık 800 bin lira para toplandığını, üç yıldır inşaata başlanmadığını belirtip, şirket yetkililerine karşı alacak davası açtı.
Dağ''ın Ayasofya''sına 1 Milyon 700 Bin TLDağ''ın Ayasofya''sına 1 Milyon 700 Bin TLAntik A.Ş.''nin müzayedesinde dün 900 bin TL bedelle satışa çıkan, Şevket Dağ''ın "Ayasofya" adlı tablosu 1 milyon 700 bin TL''ye alıcı buldu.
''Karadeniz büyük bir çöp kovası gibi''''Karadeniz büyük bir çöp kovası gibi''Samsun Deniz Temiz Derneği Koordinatörü Rüştü Araboğlu, Türkiye''de en hızlı ve çok kirlenen denizin Karadeniz olduğunu belirterek, "Tuna Nehri vasıtasıyla 80 milyon Avrupalı''nın bütün atığı Karadeniz''e geliyor. Karadeniz büyük bir çöp kovası gibi" dedi.
Türkiye''nin bisiklet turu başladıTürkiye''nin bisiklet turu başladı46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, İstanbul''da startı verilen Prolog yarışıyla başladı.
Beyoğlu''nda son perdeBeyoğlu''nda son perdeBeyoğlu alışveriş merkezlerine yenik düşüyor, sembolleşmiş mekanlar tek tek kapanıyor. Beyoğlu''nda alışveriş merkezlerine yenik düşen sinema salonları tek tek kapanırken, gözler Emek, Yeni Rüya sinemaları, İnci Profiterol gibi sembol mekanları içeren Cercle D''Orient adasının geleceğinde. Alışveriş merkezi iddialarına 15 gün içinde netlik gelmesi bekleniyor.
BESAŞ Kavşağı`na by-passBESAŞ Kavşağı`na by-passSanayi bölgelerinden çevre yoluna çıkacak ağır tonajlı araçların BESAŞ kavşağını kullanmadan yola devam edebilmelerine de olanak sağlayacak yeni yol, Özlüce ile Geçit`i birbirine bağlayarak bölgede yaşanan trafik sıkıntısını giderecek.
Emek''e plaket asıldı: Yıktırmıyoruz!Emek''e plaket asıldı: Yıktırmıyoruz!Önceki gece kapatılan Emek Sineması''nın önünde yine eylem vardı. İstanbul Kültür Sanat Varyetesi''nin facebook üzerinden organize ettiği protesto eyleminde önce ‘Emek bizim, İstanbul bizim, yıktırmıyoruz'' başlıklı basın açıklaması okundu, ardından yıkılması gündemde olan binadaki tarihi İnci Pastanesi''nin sahibi bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Emek Sineması''nın duvarı matkapla delinerek "10 Nisan 2010. Emek Sineması Hala Burada. Yıkmak İstiyorlar. Yıktırmıyoruz." yazılı tabela asıldı. ‘Yıktırmıyoruz'' tabelasının hemen altında, Beyoğlu Belediyesi''nin astığı ve binanın tarihi bir bina olduğunu gösteren bir tabela olması manidardı. Tabelada ‘Melek Sineması, 1924-1957, Adını duvarlarından melek figüründen alan sinema İstanbul''un en güzel sinemalarından biriydi'' yazıyor.
Tarih: 12 Nisan 2010 Kaynak: Radikal
Ermeni mezarlığı üstüne köy odasıErmeni mezarlığı üstüne köy odasıVan''ın Bahçesaray ilçesi Yaylakonak Köyü''ndeki Ermeni mezarlığı üzerine inşaat yapıldı. Eski adı Teremağ olan köyde Muhtar Münir Hatim''in yaptığı inşaatın durdurulması için köylüler Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü''ne başvuruda bulunurken, Van Milletvekili Fatma Kurtulan da, TBMM''ye önerge verdi. Olaydan Kaymakam Mehmet Yüzer''in haberdar olduğunu, ancak müdahale etmediğini iddia eden köylüler sonunda İnsan Hakları Derneği Van Şubesi''ne başvurdu. Köylüler adına konuşan Hamit Karcı, "İnsan kemikleri ve mezar taşları dağıtılmış durumda. İnsan hakları savunucularına sesleniyorum; Yapılan, hukuka ve insanlığa aykırıdır" dedi.
Tarih: 12 Nisan 2010 Kaynak: Taraf Yazan: Selim Kemaloğlu
"Cumbalı Sokak''tan bariyer kalksın""Cumbalı Sokak''tan bariyer kalksın"Alsancak''ta denizi gören ve imbat esintisini en iyi alan yerlerden biri olan Cumbalı Sokak''ın (1448 Sokak) Kordon girişindeki beton bariyerler esnafın tepkisini çekiyor. Bariyerlerin kaldırılması için Büyükşehir Belediyesi''ne dilekçe verildiği ancak henüz sonuç alınamadığı belirtildi. Cumbalı Sokak Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şefika Blöchlinger "Bariyerleri görenler sokağa girmiyor. Buradaki işletmeler de büyük zarar görüyor" dedi.
Tarih: 12 Nisan 2010 Yazan: Mustafa Oğuz
"Master ulaşım planı yapılmalı""Master ulaşım planı yapılmalı"Saadet Partisi İl Başkanı Hilmi Tanış, her gün 100 aracın trafiğe dahil olduğu şehirde ulaşımı rahatlatmak için Büyükşehir Belediyesi`nin hiçbir master plan çalışması bulunmadığına belirterek, `Ben yaptım oldu, deneyelim, düzeltelim mantığı ile iş yapmak sıkıntılara çare olmuyor.
Askerin siperini TOKİ kazacakAskerin siperini TOKİ kazacakAskerlerin karakollarından sonra helikopter pisti, mevzi ve hendekleri de TOKİ''ye emanet. Milli Savunma Bakanı Gönül, TOKİ ile anlaşmanın imzalandığını bildirdi.
"Sevgi Yolu", Avrupa kentlerine benzeyecek"Sevgi Yolu", Avrupa kentlerine benzeyecekKonak Belediyesi, Alsancak Sevgi Yolu''nu baştan aşağıya yenileyecek. Haziran ayında başlayacak çalışmalar 2 ayda tamamlanacak. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, "Avrupa kentlerindeki sokaklar gibi olacak" dedi.
Türkiye''yi gururlandıran ödülTürkiye''yi gururlandıran ödülYeni Cami Hünkar Kasrı restorasyonu, Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu (Europa Nostra) tarafından ''''AB Kültürel Miras Ödülü''''ne layık görüldü. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Hünkar Kasrı restorasyonunun Europa Nostra tarafından ''''AB Kültür Mirası Ödülü''''ne layık görülmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek, İTO olarak 128 yıldır sadece ekonomi alanında değil, kültür, sağlık ve eğitim alanlarında da sosyal sorumluluk projeleriyle hizmet verdiklerini kaydetti.
Tarihi köy yol bekliyorTarihi köy yol bekliyorKonya''nın Beyşehir ilçesine bağlı Fasıllar köyü halkı, 72 tonluk dev Hitit Anıtı''nın bulunduğu alana ulaşan toprak yolun asfaltlanmasını ve Roma dönemi eserlerinin de yer aldığı tarihi köyün turizme açılmasını istiyor.
Yol çalışmasından tarih çıktıYol çalışmasından tarih çıktıÇorum''un Ortaköy ilçesinde yol genişletme çalışması sırasında Bizans dönemine ait 4 küp bulundu. Ortaköy Kaymakamı Mehmet Gökhan Zengin, İncesu Köyü''nde bulunan İncesu Kanyonu''na giden yolun genişletilmesi için İl Özel İdaresince çalışma yapıldığını hatırlattı.
‘Yıkılsın’ denen iskeleye ihale!‘Yıkılsın’ denen iskeleye ihale!Bodrum Kaymakamlığı Mal Müdürlüğü, ‘kıyı şeridinin doldurulduğu ve iskele yapıldığı'' için Temmuz 2009''da yıkım kararı verdiği yerde iskele ve dolgu yapımı için ihale açtı.
Arkitera  Genç Mimar Ödülü Kılı 40 Yaran 40 Yaş Altı Genç Mimarları BekliyorArkitera Genç Mimar Ödülü Kılı 40 Yaran 40 Yaş Altı Genç Mimarları BekliyorArkitera Mimarlık Merkezi tarafından bu sene dördüncü kez düzenlenecek olan "Arkitera Genç Mimar Ödülü" genç mimarların projelerini ve isimlerini duyurmayı, böylece mimari üretimde gençlerin seslerine daha çok yer verilmesini sağlamayı amaçlıyor. Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteğiyle 8 Ocak 2010 tarihinde ilan edilen "Genç Mimar Ödülü" ile Arkitera Mimarlık Merkezi Türkiye''deki genç mimarları ve nitelikli yapıtlarını arayacak. Semra Aydınlı, Alişan Çırakoğlu, Hüseyin Kahvecioğlu, Erdal Sorgucu ve Hüseyin Yanar''dan oluşan Seçici Kurul, 31 Mayıs 2010 haftası içinde toplanarak kazananı belirleyecek. Ödül, aday mimarların inşa edilmiş binasından yola çıkılarak, tasarım alanında yaptığı her türlü üretim gözönüne alınarak veriliyor.
Derin''in 2010 tasarımları Milano''da görücüye çıkıyorDerin''in 2010 tasarımları Milano''da görücüye çıkıyorİtalya''nın moda şehri Milano''da 14 - 19 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek dünyanın en seçilmiş tasarım sanatçılarını ağırlayan Milan Design Week''te Derin markası da ürünlerini sergileyecek.
Buz Müzesi 23 Nisan''da açılıyorBuz Müzesi 23 Nisan''da açılıyorDünyada sıcak iklimde gerçekleştirilen ilk kalıcı buz müzesi özelliği taşıyan müze, istanbul''da bir alışveriş merkezinde kuruldu.
Betonart''ın Yeni Sayısı "Ses ve Mekân" İlişkisini Konu EdiyorBetonart''ın Yeni Sayısı "Ses ve Mekân" İlişkisini Konu EdiyorBetonart''ın İlkbahar sayısı "Ses ve Mekân" konulu dosyasıyla yayınlandı. Editörlüğünü Emre Erkal''ın yaptığı dosyada ses ve mekân ilişkisine mimari perspektiften bakıldı; işitsel sanatlar ve mimarlığın ilişkisi, bedene referansla orta ölçekte oda-yapı, üst ölçekte yapı-kent, alt ölçekte ise beden-oda olmak üzere farklı ölçeklerde ele alındı.
Babil Kulesini referans alacakBabil Kulesini referans alacakİngiltere''nin başkenti Londra dünya mimarlık literatürüne girecek bir esere daha hazırlık yapıyor. Londrayı kırmızı bir yörüngeye çevirecek olan Orbit projesi 2012 yılında şehirde yapılacak olan olimpiyatların da sembolü olacak.
"Aziziye, hak ettiği çağdaş görünüme kavuşacak""Aziziye, hak ettiği çağdaş görünüme kavuşacak"Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz, ilçenin çehresini değiştirmek için dev adımlar atıyor. İlçeyi harabe görüntüsünden kurtarmak ve ismine yakışır konuma getirmek için çalışan Başkan Cengiz, Gezköy ve Ilıca Bölgesi''nde kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak 2 bin 250 konut için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile protokol imzaladı.
İstanbul''un çukuru da bazıları için altınmış!İstanbul''un çukuru da bazıları için altınmış!Türk Tarım Orman Sendikası, maden çukurlarının ağaçlandırılması işinin İstanbul''a 2 milyar dolar gelir getireceğini ancak işin yavaşlatıldığını iddia etti.
Adana''nın kuzeye doğru modern göçüAdana''nın kuzeye doğru modern göçüAdana, sanayileşmeyle birlikte gelen göç dalgasıyla çarpık yapılaşmanın esiri olan kentlerden biri. Ama, son yıllarda kuzeyde görülen gelişme, yeni ve modern bir kentin doğmaya başladığını ortaya koyuyor.
Mimar Sinan''ın tekniğini İznik çinisine uyguladılarMimar Sinan''ın tekniğini İznik çinisine uyguladılarGüvenç Güven, 16. yüzyıldaki tekniği uyguladığını söyledi. Geleneksel Türk sanatları üzerine yaklaşık 30 yıldır çalışmalar yapan Nursen ve Güvenç Güven çifti, Mimar Sinan''ın eserlerindeki tekniği kullanarak, İznik çinisini, yaptıkları eserlerde yaşatıyor. Güvenç Güven, yüzyıllardır yapılamayan ahşap üstü kalem işlerini, uzun araştırmalar ve çalışmalar sonrası 16. yüzyılda uygulandığı gibi orijinal teknik ve kalitede uygulayarak bu sanat dalını gün yüzüne çıkardıklarını söyledi. Selimiye Camii, Sultanahmet Camii ve Rüstempaşa Camisi''nin kalem işlerinin orijinal desen, renk ve kalitesinde restorasyonunu yaptıklarını belirten Güven, unutulan kalem işlerinin, yaptıkları uygulamalarla geleneksel Türk sanatlarının önemli bir dalı olduğunu ispatladıklarını ifade etti.
Tarih: 9 Nisan 2010 Kaynak: Türkiye
Tabanlıoğlu Mimarlık Manchester Mimarlık ve Tasarım Festivali''ndeTabanlıoğlu Mimarlık Manchester Mimarlık ve Tasarım Festivali''ndeMurat Tabanlıoğlu Manchester Mimarlık ve Tasarım Festivali kapsamında düzenlenecek "Complex City-Istanbul" isimli atölye çalışmasına katılacak.
"Mediterranean Cities"de Türk Mimarlar"Mediterranean Cities"de Türk MimarlarDocomomo International ve Barselona Pavyonu tarafından gerçekleştirilen Coup de Dés programı kapsamındaki tartışma platformu, 16 - 17 Nisan 2010 tarihinde Barselona, Pavello Mies van der Rohe''da gerçekleşecek.
David Tajchman Mimarlık: "Gizlilik"-Yeni Maribor MüzesiDavid Tajchman Mimarlık: "Gizlilik"-Yeni Maribor MüzesiDavid Tajchman Mimarlık, "gizlilik" adındaki önerisiyle Slovenya''daki Maribor Müzesi''nin tasarlanması için yapılan yarışmada mansiyon ödülü kazandı.
8. IAHH Uluslararası Öğrenci Tasarım Yarışması''nın Özel Mansiyon Ödülü Türk Öğrencilerin8. IAHH Uluslararası Öğrenci Tasarım Yarışması''nın Özel Mansiyon Ödülü Türk ÖğrencilerinInternational Association for Humane Habitat (IAHH) tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Öğrenci Tasarım Yarışması''nın "Özel Mansiyon Ödülü" Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümü öğrencileri Duygu Ergin, Necla Ruken Bars, Ayşegul Arküden, Oguzhan Sur''un oldu.
Nicolas Moulin''in Gerçeküstü DünyasıNicolas Moulin''in Gerçeküstü Dünyası1970 yılında Fransa''da doğan Nicolas Moulin şu anda Berlin''de yaşıyor ve çalışıyor. Sanatçı, kentleri ve binaları çalışmalarında birer araç olarak kullanıyor. Bunları da yaparken yaşam belirtisi izlerini temizliyor. Ortaya çok da tekin görünmeyen, terkedilmiş sokaklar, binalar çıkıyor. Bunu da kendi kelimeleri ile şu şekilde açıklıyor: "Kent beni bir yaşama yolu olarak büyülüyor... Bina ise faydalı bir heykel, mitolojinin 3 boyutlu bir imajı." Çalışmaları, fotomontaj olduğu bilmeyen birisi için, sanki gelecekte geçen, terkedilmiş, yıkılmış bir kenti mekan edinmiş bir filmden sahne gibi.
Barselona''nın Efsanevi Belediye Başkanı Joan Clos i Matheu Ankara''da Konferans VerecekBarselona''nın Efsanevi Belediye Başkanı Joan Clos i Matheu Ankara''da Konferans Verecek1997-2006 yılları arasında Barselona Belediye Başkanlığı yapmış, şu an İspanya Büyükelçisi olarak Türkiye''de görev yapan Joan Clos i Matheu TSMD''nin ev sahipliğinde Ankara''da bir konferans verecek. 13 Nisan 2010 Salı günü ASO Konferans Salonu''nda gerçekleşecek konferansın başlığı "Barselona Örneği Üzerinden Kamusal Alan Kavramı ve Mekan Kalitesi Deneyimleri".
Tarihi eserlere vergi katkısıTarihi eserlere vergi katkısıBornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, tarihi eserlerin onarılması amacıyla hazırlanan üç projeye İzmir İl Özel İdaresi tarafından destek sağlandığını, onarım projesinin tamamlanmasının, Bornova''daki turizm güzergahları projesine de katkı sağlayacağını söyledi.
Esenboğa Yolu''nda Yeni Yol Düzenlemesi...Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılacak yol-kavşak-viyadük ve tünel çalışmaları nedeniyle, yarın Esenboğa Yolu''nun, hava limanına gidiş istikametinde çevre yoluna gelmeden önceki 500 metrelik bölümü trafiğe kapatılacak. Bu bölümdeki trafik akışı, geliş istikametindeki yoldan, 2 şerit gidiş, 2 şerit gelişli olarak sağlanacak. Çalışmaların 4 aylık bir sürede tamamlanması bekleniyor.
Mersin 4. Yapı ve Emlak FuarıMersin 4. Yapı ve Emlak Fuarı 22-25 Nisan arasında gerçekleştirilecek.
''İETT arazisini bir türlü satamadık''Topbaş, İETT arazisinin satışına ilişkin, ''''Biz yaptığımız işin doğru olduğuna inanıyoruz, yargıya güveniyoruz'''' dedi.
Mardin''e 15 milyon dolarlık yatırımOrganize Sanayi Bölgesi''nde (OSB) 50 dönüm alan üzerinde 15 milyon dolarlık Nişasta Fabrikası yapılıyor.
Kömür yıkanan alan, kentin simgesi olacakZonguldak''ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) kömür yıkama tesisinin kaldırılmasıyla açığa çıkan 80 bin 300 metrekare alanda kentin prestiji olacak proje, yarışmayla belirlenecek.
İstanbul''a 7 yıldızlı otelMülkiyeti Tanrıverdi Holding''e ait olan ve 2008 yılında inşasına başlanan Beşiktaş sahilindeki eski tütün deposu binası yerine yapılacak 7 yıldızlı Shangri-La İstanbul, 2012 yılı Nisan ayında açılacak.
Bayraklı''taki binaların risk haritası çıkarılıyorBelediye tarafından açılan Deprem Etüt Merkezi, ilçedeki binaların sağlamlığını belirleyip vatandaşlara tavsiye kararlarında bulunacak.
Stadyum projesinde oldu bitti yapılmamalı Bursa kamuoyunu bir yıldan fazladır meşgul eden stadyum projesiyle ilgili görüşlerini açıklayan Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya, proje için ilgili meslek örgütlerinin görüşünün alınması gerektiğini söyledi.
İKSV''den ''Emek''i Yaşatalım'' kampanyasına destekAkbank sponsorluğundaki 29. İstanbul Film Festivali''nin açılış töreninde başlayan Emek Sineması''nın kapatılmasıyla ilgili protestolar hız kesmeden sürüyor.
Merdivenli sokaklara ödüllü yarışmaSeranit''in düzenlediği İstanbul''un merdivenli sokaklarının tasarım yarışması için 52 üniversiteden 270 öğrenci başvurdu.
Siz de ''Emek yaşamalı'' diyorsanız...İstanbul''da sinema dendiğinde akla ilk gelen yerlerden Emek Sineması''nın kapatılmasıyla ilgili protestolar sürüyor. 29. İstanbul Film Festivali''nin açılış töreninde başlayan protestolar, İstanbul kültür Sanat Vakfı''nın ‘Emek''i Yaşatalım'' kampanyasına destek vermesiyle sürüyor.
Emek Sineması ve AVM takıntısıGeçtiğimiz hafta, tam da cadde mağazacılığından söz ederken "cadde" ile ilgili bir tartışma patlak verdi. Hatırlayacaksınız, Londra''daki West End bölgesinde cadde mağazacılığının nasıl canlandırıldığından örnekler vermiş ve perakende sektörünün büyümesi için AVM''lerin tek alternatif olmadığına da dikkat çekmiştik.
Eminönü''ndeki Kadıköy İskelesi yeniden yenileniyorİstanbul Deniz Otobüsleri AŞ (İDO), Eminönü''nde bulunan Kadıköy İskelesi''ni geleneksel Türk mimarisini esas alarak yeniden inşa ediyor.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.