Haberler

12 Mayıs 2009, Salı

Geri Dönüştürülmüş Bina: Berkeley''in Brower MerkeziGeri Dönüştürülmüş Bina: Berkeley''in Brower Merkezi"Scavenging (Çöpçülük)" kelimesine yeni bir anlam yükleyerek, bu kavramı "her şey için olabildiğince az ödemek ya da hiçbir şey ödememek" olarak yeniden tanımlayan bir grup, aynı isimle kurdukları blogda geri dönüşüm malzemeleri, ürünlerin yeniden kullanımı gibi konularda dünyadan örneklerle birlikte, haberlere ve yazılara yer veriyorlar. Geçtiğimiz günlerde, yüksek oranda geri dönüşüm malzemelerinin değerlendirildiği Berkeley''deki David Brower Merkezi''ni gezen Scavenging Bloğu yazarları, blogda yayınladıkları yazıda izlenimlerini aktarıyorlar... Haberin Devamı
Geleceğin yaşam alanını bir lise öğrencisi tasarladıGeleceğin yaşam alanını bir lise öğrencisi tasarladıNASA’nın Uzay Üssü Proje Yarışması’nda Toronto Northern Lisesi öğrencisi Eric Yam’ın projesi ‘Asten’ birinci oldu. 16 yıldır düzenlenen yarışmada ilk defa bir Kanadalı birinci oluyor. Lise son sınıf öğrencisi Yam’ın projesindeki uzaya inşa edilecek üste 10 bin kişi yaşayacak; İngilizce, Çince ve Hinduca resmi dil olacak. Dünya’ya 36 bin km. mesafede kurulacak üste, yüzme havuzundan parka, tüm sosyal birimler bulunacak. Mısır mitolojisindeki tanrılardan Asten’in ismi verilen üste hayat, Kanada’da uygulanmakta olan sağlık, eğitim ve hayatın diğer aşamalarını kapsayan sistemle düzenleniyor. Projeyle bir para ödülü kazanamayan Yam, önümüzdeki ay ABD, Orlando’daki NASA merkezinde tüm çalışanlara hitaben bir konuşma yaparak projesinin detaylarını anlatacak. Yam’ın projesine www.nss.org/settlement/nasa/Contest/Results/2009/asten.pdf adresinden ulaşılabiliyor.
Tarih: 12 Mayıs 2009 Kaynak: Radikal
Tarihi Kentler Birliği''nin 2008 Yılı Koruma Ödülleri Sahiplerini BulduTarihi Kentler Birliği''nin 2008 Yılı Koruma Ödülleri Sahiplerini BulduTarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması 2008 yılı sonuçları belli oldu.
Zaha Hadid Tasarımı Guangzhou Opera House İnşaatında YangınZaha Hadid Tasarımı Guangzhou Opera House İnşaatında YangınZaha Hadid tarafından tasarlanan, 1.800 kişilik seyirci kapasitesine sahip, Guangzhou Opera House binasının inşaatında yangın çıktı. Binanın bu sene sonbahar ayında açılması bekleniyordu.
Akmerkez''deki kaçak inşaata durdurmaAkmerkez''deki kaçak inşaata durdurmaBeşiktaş Belediyesi, konuyla ilgili yapı tatil tutanağı düzenlenerek yasal işlemlerin başlatıldığını bildirdi.
Müze projesi İzmir''in kaderini değiştirirMüze projesi İzmir''in kaderini değiştirirKubalı''nın 10 yıl önce yaptığı öneri, bugün genel kabul gördü. Proje hayata geçirilirse sadece Türkiye''de değil, dünya sanat ve mimari çevrelerinde de çok konuşulacak.
Otogar''a 3 milyon dolarlık otelOtogar''a 3 milyon dolarlık otelİzmir Otobüs ve Terminal İşletmeleri A.Ş. (İZOTAŞ) bünyesinde kurulan MOM Hotel, düzenlenen törenle hizmete girdi.
Mekke ''Mini Dubai'' olacakMekke ''Mini Dubai'' olacakSuudi Arabistan hükümetinin uygulamaya sokacağı yeni projelerle birlikte kutsal kent Mekke 20 yıl içinde adeta mini Dubai olacak.
Amsterdam''da "Matchbox" ofis binasıAmsterdam''da "Matchbox" ofis binasıAmsterdam''da son günlerde Allard Mimarlık tarafından tasarlanan yeni bir proje gündemde. Bu proje prefabrik "matchbox" (kibrit kutusu) blokları kullanılarak tasarlanmış 22 birimden oluşan bir ofis binası.
Bir Plancının Turizm DeneyimleriBir Plancının Turizm DeneyimleriŞehir planlama öğrencilerinin talebi üzerine organize edilmesine karar verilen toplantılar serisi, profesyonellerin deneyimlerini öğrencilerle paylaşmasını hedefliyor. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Erhan Demirdizen ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zekai Görgülü''nün de katıldığı "Şehir Planlamasında Deneyimler" serisinin ilk konuğu, meslekte 35 yılını geride bırakan Tavit Köletavitoğlu oldu.
Kortejolarda Değişmeyen Tek Şey YoksullukKortejolarda Değişmeyen Tek Şey Yoksulluk450 yıllık bir tarihe tanıklık eden, Musevi aile evleri yani Yahudihane, İzmir''e özel bir kültürel miras olarak karşımızda duruyor. Bugüne kadar her nedense göz ardı edilen, hakkında çok da fazla şey bilinmeyen bu önemli mekânlar İFOD ve Simurgphotos üyesi Birol Üzmez''in objektifinde yeniden hayat buldu. Üzmez''in objektifine yansıyan, gerçek yoksulluk hikâyeleri bugün 19.00''da İzmir Sanat Oditoryum Salonu''nda fotoğraf ve İzmir tutkunları ile bir araya gelecek.
"Tasarımın Karokökü"''nde Yaratıcı Çözümler"Tasarımın Karokökü"''nde Yaratıcı ÇözümlerVitrA Karo için tasarlanan yaratıcı çözümler, "Tasarımın Karokökü" sergisinde buluştu. Türkiye''nin ünlü mimar ve iç mimarları, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu kuruluşlarından VitrA Karo için, yeni mekan çözümleri ve farklı kullanım alanları tasarladı.
Kalekim 2009 Yapı Fuarı''nda ödül aldıKalekim 2009 Yapı Fuarı''nda ödül aldıTÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi''nde düzenlenen Uluslararası Yapı 2009 İstanbul Fuarı''na katılan Kalekim, "Amacına En Uygun Stand" kategorisinde Üçüncülük Ödülü''nün sahibi oldu.
Aydınlatma Tasarımı Hıdrellez''de!Aydınlatma Tasarımı Hıdrellez''de!Bu yıl Geleneksel Hıdrellez Şenliklerine ev sahipliği yapan Ahırkapı sahili, Nergiz Arifoğlu Lightstyle''ın aydınlatma tasarımı ile bahar coşkusunu yansıttı.
Dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai''de açıldıDünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai''de açıldıPetrol zengini Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), lüks tüketim ve ihtişamda sınır tanımıyor. Palmiye adalar, geceliği 30 bin dolar olan altın kaplamalı oteller, yapay kar pistleri ve en yüksek gökdelenden sonra şimdi de dünyanın en büyük alışveriş merkezi BAE''ye bağlı Dubai Emirliği''nde açıldı.
Tarihî Kentler Birliği ''Büyük Koruma Ödülü''nü Bursa''ya verdiTarihî Kentler Birliği ''Büyük Koruma Ödülü''nü Bursa''ya verdiSon dört yıl içinde TKB''den üst üste 4 ödül alan Osmangazi Belediyesi, Koruma Büyük Ödülü''nü almaya hak kazandı.
Grand Ankara Rixos oteli açıldıGrand Ankara Rixos oteli açıldıÇelikler Yatırım Holding tarafından 110 milyon dolara restore edilen eski adıyla Büyük Ankara, yeni adıyla Grand Ankara Rixos Oteli, hizmete açıldı.
Ege ve Akdeniz''de toplam 43 koy kayıpDeniz Ticaret Odası''nın yaptığı araştırmaya göre betonlaşma ve balık çiftlikleri, doğa harikasını bitirirken, çoğunun risk altında olduğu belirlendi.
Samsun raylı sistemle sınıf atlayacakYaklaşık 120 milyon Euroya mal olacak olan raylı sistem, kazaların azalması, yolculuk süresi kazançları, akaryakıt tüketimi, otomobil kulanım giderleri, karayolu yatyırım ve bakım, onarım giderleri ile hava kalitesi ve gürültü düzeylerinde azalma sağlayacak.
İSTON''un üretimi AB standartlarına ulaştıİstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından İSTON A.Ş., Avrupa Birliği üretim standardı olan "CE" belgesi almaya hak kazandı.
Mimari engeller kalkacakKonak Belediye Başkanı Hakan Tartan, mimari engeller ortada dururken, sosyal yaşama dönük çalışmalardan ve istihdam sorunundan söz etmenin doğru olmayacağını söyledi.
Başkanlık yarışından danışmanlığa uzandılarÇankaya Belediyesi Başkanı Bülent Tanık, yerel seçimlerinden önce aday adaylığı için rakipleri olan Çankaya Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Yüksel Işık ve eski Hukuk İşleri Müdürü Ali Yıldırım''ı Başkan Danışmanı olarak görevlendirdi.
Zorlu Enerji''ye 130 milyon euro krediZorlu Enerji Grubu bünyesinde bulunan Rotor Elektrik A.Ş, rüzgar santrali kurmak için 130 milyon euro tutarında kredi aldı.
Praktiker Türkiye''ye yeni müdürPraktiker Yapı Marketleri A.Ş. ülke müdürlüğüne Guenter Vosskaemper''in atandığı bildirildi.
Ciner''in Taksim''deki tartışmalı plazası kiralıkCiner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner, İstanbul Taksim''de bulunan ve yapımı aşamasında tartışmalara neden olan plazasının bir bölümü kiraya çıkardı.
Yalova''daki tarihî ''Donanma Gazinosu'' yıkıldıYalova''da, 1930 yılında, Atatürk''ün talimatıyla yaptırılan, ancak 2002 yılından bu yana kullanılmayan kentin simgelerinden "Donanma Gazinosu"nun yıkımına başlandı.
"Safranbolu dünyanın en şirin kenti"The Telegraph gazetesi, Türkiye''deki saklı hazinelere ilişkin geniş haberinde Safranbolu için "amatör fotoğrafçının rüyası" ifadesini kullandı. "Safranbolu, Türklerin beton tutkusu olmasa Türkiye''nin nasıl görüneceğini gösteren yerdir" diyen gazete, Safranbolu''yu şöyle övdü: "70''li yıllarda ülkenin Osmanlı mirasının önemli bir bölümü yıkılarak blokların insa edildiği sıralarda Safranbolu, mimari vandalizm çılgınlığından uzak kalmayı tercih etti ve kendisini korumaya yöneldi. Otuz yıl sonra sonuç bir amatör fotografçının rüyasıdır: taşlı sokaklar, şahane Osmanlı konakları, 17. yüzyıldan kalan bir hamam, kökne ahşap evler, demirciler sokağı. Eğer Dünya''nın En Şirin Kenti için bir ödül olsa, Safranbolu aday olurdu."
Tarih: 12 Mayıs 2009 Kaynak: Sabah
Şehbender Konağı gün yüzüne çıkıyorAsırlık Şehbender Konağı restore edilerek, kentin sosyal ve kültürel yaşamına kazandırılacak.
150 yıllık vapur hattı, yerini motora bıraktıBeşiktaş-Üsküdar vapur seferleri kaldırıldı. İDO''nun açıklamasında Dentur Avrasya Grup ile protokol imzalandığı, yolcuların tüm hakları ile bu motorları kullanabileceği belirtildi.
Tarihi Süleymaniye yeniden doğacak!Fatih Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden KİPTAŞ işbirliğiyle yürütülen, Süleymaniye Kentsel Yenileme Projesi''nin ilk etabındaki çalışmada 333 eski eser bina restore edilecek.
Kent içine uygun değil raporuUzman Foot, İstanbul için milyonlarca dolar verilerek alınan ve çoğu garajda yatan Phileas''lar (metrobüs aracı) için "Kent içi trafikte uygulanması neredeyse imkânsız. Bizim Douai Belediyesi de satın alarak aynı hatayı yaptı.
Okyanusların geleceği masada...Endonezya''da, küresel ısınmanın denizlere etkisine dünya kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla uluslararası bir konferans düzenleniyor.
VARYAP, Geleceğin Evlerini Şimdiden KuruyorTürkiye''nin ilk LEED kayıtlı sürdürülebilir yeşil karma konut projesi VARYAP MERIDIAN, lansman öncesinde fiyat ve seçme avantajlarıyla özel müşterilerine ön satışa başladı.
Allianoi MasalıBu konuda son üç dört yılda çeşitli yazılar yazdık. Bergama''da sözde "Antik Allianoi kenti" ile ilgili kamuoyunun nasıl yanlış ve maksatlı bilgilerle yanıltıldığını anlatmaya çalıştık.
Felsefenin Babası: MiletBu hafta bilimin ve felsefenin temelinin atıldığı topraklara; Milet''e gidiyoruz. Şimdi Söke Ovası''nın ortasında terk edilmiş bir kent olan Milet (Miletos) bir zamanlar kendisine bağlı 90 koloninin bulunduğu önemli bir liman kenti ve İyonya''nın merkeziydi.
Şakirin Camii''nin ne ''espri''si var?Şakirin Camii''ni henüz ziyaret edemedim. Havasını soluyamadım. Etraflıca tedkik etmeye yarayacak sayıda fotoğrafını da inceleyemedim. Kısa zaman içerisinde bu eksikliğimi telafi edebilecek durumda da değilim. Çünkü yurt dışındayım.
İstanbul''un bütün sorunlarını biz çözemeyizİstanbul''un Avrupa Kültür Başkenti olmasına 8 aydan az bir süre kalırken istifalar ve görevden almalarla kamuoyunun gündeminden düşmeyen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın yeni atanan başkanı Şekib Avdagiç Ajans''ın yeni dönem çalışmalarını anlattı.
Zorlu Center''da Danıştay kararı tebliğine kadar inşaata devamZorlu, Danıştay''ın imar planını iptal kararına karşın Zincirlikuyu''da inşaata devam ediyor. Şirket, karar tebliğ edildiğinde çalışmanın durdurulacağını bildirdi.
İstanbul Modern''e Avrupa''dan özel ödülAvrupa Müzeler Forumu, İstanbul Modern Sanat Müzesi''ni "Yenilikçi olma" başarısından dolayı özel ödüle değer gördü.
Kaçak merkez Akmerkezİstanbul''un ödüllü alışveriş merkezi Akmerkez''de "tamir" ruhsatıyla kaçak olarak kafeterya ve dükkânlar yapılıyor. Önü panoyla kapatıldığı için inşaat görülmüyor.
Sakarya''da şimdi ev almanın tam zamanıKonuttaki durgunluğu, tüketici için bir fırsata çevirmeye çalışan emlakçılar uygun ödeme taksitlerine öncelik veriyor.
Her yıl bin eseri restore ediyoruz1999-2003 yılları arasında yalnızca 46 eserin restore edildiğini söyleyen Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, "Artık her yıl bin eseri onarır hale geldik" dedi.
Sanko, ''rüzgar''a 100 milyon dolar yatırdı, 122 bin evi aydınlatacakSanko Holding''in Çatalca Elbasan''da 100 milyon dolarlık yatırım ve 20 rüzgar türbiniyle kurduğu 60 megavatlık santral, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın katıldığı törenle devreye girdi.
''İstanbul Modern'' tadında bir camiOradaydım- Türkiye''nin en tartışmalı stil gurusu Zeynep Fadıllıoğlu, epeydir "Şakirin Camii" projesiyle gündemdeydi...
Özgürlük Heykeli`nin tacı yeniden açılıyorABD`nin simgesi Özgürlük Heykelinin tacı, sekiz yıl aradan sonra yeniden ziyarete açılacak. ABD İçişleri Bakanı Ken Salazar, 11 Eylül 2001`de New York kentindeki İkiz Kulelere yönelik terör saldırılarının ardından güvenlik sebebiyle ziyarete kapatılan Özgürlük Heykelinin, kapalı kalan tek kısmı olan tacının da 4 Temmuz`da ziyarete açılacağını söyledi. New York limanı açıklarındaki Ellis Adasında bulunan ve her yıl sayısız turistin görmek için geldiği heykelin diğer bölümleri zaman içinde ziyarete açılmıştı. Salazar, NBC televizyonuna konuyla ilgili verdiği demeci bizzat tacın içinden yaptı. Heykelin tacına ulaşmak için 168 basamaklık merdiveni yürüyerek çıkmak gerekiyor.
Tarih: 11 Mayıs 2009 Kaynak: Olay
17 ilçeli dev Büyükşehir ve Bursa''ya özel Kentsel Dönüşüm YasasıBursa her yönüyle çok özel bir kent. Kentsel sorunları çözmek için de özel adımlar gerekiyor. 17 ilçenin de Büyükşehir sınırlarına alınması ve Bursa için Kentsel Dönüşüm Yasası çok önemli...
Panora''ya Merit ÖdülüPanora Alışveriş Merkezi, Dünyanın En İyi Alışveriş Merkezleri Yarışması''nda Merit Ödülü''nü Ankara ve Türkiye''ye taşıdı.
Kızıltoprak geçilmezYukarıda Allah var; İstanbul''un kent içi ulaşım meselesini çözmek için Büyükşehir Belediyesi çok çalışıyor, çok da para harcıyor.
Deprem endişesiBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Emekli Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Türkiye''de 1 Mayıs 2003''ten bu yana 6''nın üzerinde deprem olmamasının kendisini rahatsız ettiğini söyleyerek, "2010- 2014 yılları arasında olacak depreme hazırlıklı olmalıyız" dedi.
''Bursa''nın tek ilacı yıkmak''Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa''daki kaçak ve çarpık yapılaşma sorunuyla ilgili olarak, "Yıkarak Bursa''yı güzelleştirmemiz gerekiyor. Bunun başka ilacını bilmiyorum" dedi.
"Kuruyemiş terörü"ne son vermenin yoluAnkara''nın Polatlı ilçesinde Kent Konseyi''nin, "kuruyemişçilerin, müşteriye kabuklu yemişin yanında çöp için ayrı bir kese kağıdı vermesi" tavsiyesi, Belediye Meclisi''nce kabul edildi.
ThyssenKrupp 2 bin çalışanını çıkarıyorDüsseldorf merkezli şirket, küresel ekonomik krizin çelik ve diğer inşaat malzemelerine olan talebi düşürmesi yüzünden 2011 yılına kadar Almanya''daki 7 fabrikasından 2 bin personeli çıkarmayı planladığını açıkladı. Şirketin, istihdamını, doğrudan atmak yerine bir dizi programla azaltmaya çalışacağı, herhangi bir fabrikanın kapanmasına ihtiyaç olduğunu öngörmediği belirtildi. ThyssenKrupp, dünya çapında 200 bin kişiye istihdam sağlıyor.
Tarih: 11 Mayıs 2009 Kaynak: CNN Türk
Mortgage devi Fannie Mae zarardaKüresel krizin anavatanı ABD''de krizin artçıları sürüyor. ABD''li mortgage devi Fannie Mae, ilk çeyrekte 23,2 milyar dolar zarar etti.
Orman yangınlarına karşı önlemlerÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu 2009 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Eylem Planı''nı açıkladı.
Mamak''ta boş yapılar yıkılıyorMamak Belediyesi, ilçede görüntü kirliliği oluşturan metruk yerlerin yıkımını hızlandırdı. Belediyenin oluşturduğu ekipler, can ve mal kaybına neden olabilecek boş ve terk edilmiş binaları tespit edip, yıkıyor.
Arkeolojik kazıların sonuçlarının ele alınacağı ''Uluslararası Sinope Sempozyumu'' başladıSinop Valiliği, belediye başkanlığı ve Bilkent Üniversitesi katkısıyla Sinop''ta 15 yıllık süreçte gerçekleştirilen arkeolojik kazıların sonuçlarının ele alınacağı ''Uluslararası Sinope Sempozyumu'' başladı.
''Hasankeyf''te turistleri ağırlayacak tesisler yetersiz''Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, Hasankeyf''te konaklama, yemek ve temizlik gibi sorunların yanında özellikle turistleri ağırlayacak tesislerin yetersiz olduğunu söyledi.
Çocuklar büyüdüklerinde Allianoi''yi görmek istiyorAllianoi Girişim Grubu, Çocuklara Mektup ve İmza Kampanyası kapsamında topladıkları 2 bin imzayı Kültür ve Turizm Bakanlığı''na gönderdi.
Tarihî Kapalıçarşı keşfedilmeyi bekliyorFatih Sultan Mehmet tarafından temeli 1461 yılında atılmış, 45.000 metrekarede 66 cadde ve sokak 3.600 adet dükkânıyla Kapalıçarşı, İstanbul''un görülmesi gereken yaşayan bir müzesi, tarihî ve kültürüyle dünyanın en eski alışveriş merkezi.
Yavaş şehir hareketi 100 kente yayıldıYavaş şehirler manifestosu aynen şöyle diyor: "Bunlar, eski zamanlara meraklı insanları, zengin tiyatroları, meydanları, kafeleri, atölyeleri, restoranları ve ruhani yerleri, bozulmamış manzaraları, sevimli zanaatkarları olan şehirler.
Konut satışları canlanmaya başladıGaranti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, Türkiye''nin her yıl 500 bin yeni konuta ihtiyacı olduğunu söyledi.
''2030''da dünyanın yarısı susuz kalacak!''BM Dünya Su Değerlendirme Programı Başkanı Dr. Olcay Ünver, 2030’da dünya nüfusunun neredeyse yarısının su sıkıntısı çekilen bölgelerde yaşıyor olacağını söyledi. New York’da Birleşmiş Milletler’de düzenlenen ‘Değişen Dünyada Su’ konulu konferansta konuşma yapan Ünver, İstanbul’da mart ayında yapılan 5. Dünya Su Forumu’nun sonuç bildirgesi hakkında bilgi vererek, UNESCO tarafından yürütülen Dünya Su Değerlendirme Programı’nı tanıttı. Gelecek kuşakların yaşayacağı su sorunu hakkında da istatistiki bilgiler veren Ünver, Dünya Su Değerlendirme Programı raporuna göre, 2030 yılında nüfusun yüzde 47’sinin su sıkıntısı çeken yerlerde yaşayacağını söyledi. Ünver, su kaynağına olan ihtiyacın 2002’ye oranla 2030’da yüzde 60 artacağını da söyledi. Ekonomik krizin, iklim değişikliğinin, politikaların, güvenliğin ve kırsal gelişimin su sorununa etkilerine değinen Ünver, sürdürülebilir kalkınma için suyun temel ihtiyaç olduğunu, ifade etti.
Tarih: 11 Mayıs 2009 Kaynak: Radikal
Tarihin altına yolculukAsya ile Avrupa''yı denizin altından birleştirecek Marmaray ile Sirkeci İstasyonu''ndan Yenikapı''ya hareket edecek trenler, 3 bin 300 metre uzunluğundaki hattı, 3.5 dakikada geçecek.
Çin ve Arjantin''e kadar uzandı, güneş enerjili klima da üretecekDiyarbakırlı bir işçi emeklisinin oğlu Hasan Önder''in 12 mühendis arkadaşıyla kurduğu, daha sonra Sanko Holding bünyesinde 4 fabrikaya kadar büyüttükleri Airfel, klima ihracatıyla Çin ve Arjantin''e de girmeyi başardı. Airfel''in kurucu ortağı Hasan Önder, yıl sonuna kadar güneş enerjisiyle çalışan klima üretmeye başlayacaklarını söyledi.
Biyodizel ölü doğdu biyoelektrikle çıkış arıyorlarYılda tüketilen 1 milyon 650 bin ton bitkisel yağın 350 bin tonunun kullanıldıktan sonra lavabo ve denize döküldüğü Türkiye''de, motorine alternatif olarak üretilmeye başlanan biyodizel için gerekli atık yağlar yeterince toplanamayınca, umut olmaktan çıktı.
Suudi Arabistan''da 26 yıl geçirdik 2.5 milyar dolarlık işe ulaştıkŞubat ayının ilk günleri Riyad... Cumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün kalabalık bir işadamı topluluğununu da beraberinde götürdüğü Suudi Arabistan gezisini izliyoruz.
Kudüs''te park temizliği!İsrail''in dinci yerleşimcilerle elbirliğiyle gizli plan hazırlayıp ''kentsel gelişim'' kisvesi altında kutsal kent Kudüs''ü Arap nüfustan temizlemeyi ve hedeflediği öne sürüldü.
Boğazköy Sfenksi için geri sayımHattuşa antik kentinden geçen yüzyılın başında Almanya''ya kaçırılan Boğazköy Sfenksi''nin Türkiye''ye iadesi bekleniyor.
Santral inşaatları doğayı tahrip ediyorBaşbakan Erdoğan''ın memleketi Rize''de devam eden hidroelektrik santrali inşaatları çevreci dernekleri harekete geçirdi.
Çevre Bakanı Eroğlu''ndan balık çiftliklerine uyarıBakan Veysel Eroğlu, balık çiftliklerinin belirlenen alanlara taşınması konusunda tüm valiliklere talimat gönderdiklerini söyledi.
Temel hedefimiz nükleer santralı kurmak olacakEnerji Bakanı Taner Yıldız: Gelişmiş her ülke nükleer enerji kullanıyor. Bu yüzden Türkiye''ye nükleer santral kazandıracağız.
Modern cami turu!Selçuklu, Osmanlı ve modern mimarinin çizgilerini taşıyan ve Semiha Şakir Vakfı tarafından İstanbul Karacaahmet''te yaptırılan ''Şakirin Camii'' ziyaretçi akınına uğradı.
Yangınzedeler için yapıldı hep zenginler oturduLaleli''deki Harikzedegan ya da diğer adıyla Tayyare Apartmanları, 1985''ten beri lüks otel olarak hizmet veriyor.
''Her şey dahil fuar'' yaptı sadece otellere 1.5 milyon dolar ödediSurvey Fuarcılık Genel Müdürü Süleyman Durdu: "Survey, İran ve Iraklı işadamlarına ulaşabilmek için Türkiye''de yatırım yapmaya karar verdi."
‘Türkiye''nin gizli hazineleri için rotadan çıkın''Sunday Telegraph gazetesi, İngiliz turistlere alışıldık rotaların dışına çıkarak Türkiye''nin hazinelerini keşfetmelerini önerdi.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.