Haberler

12 Haziran 2009, Cuma

Ekoloji İkonlarıEkoloji İkonlarıGiderek artan ekoloji araştırmaları, karbon emisyonu incelemeleri, toplu "yeşilleşme" girişimleri, Dünya Çevre Günü aktiviteleri... Tüm bunlar, dünyanın şu anda ulaşmaya çalıştığı en önemli amaçlara hizmet ediyor: Çevreyi kirleten ve atık üreten ekonomilerden sürdürülebilir olanlara doğru yol alabilmek. Ancak ekoloji farkındalığı, artık sadece çevreci gruplar ve onları destekleyen ünlülerle sınırlı değil. Hatırı sayılır bir kalabalık oluşturan küresel orta sınıfın tüketicileri, eskiden hiç de göze hitap etmeyen çevreci ürünleri değil, "eko-şık" tasarımları tercih etmeye başladı. Bir sonraki adım ise ekolojik ikonlar. Haberin Devamı
Türkiye dev dalgaların tehdidi altındaTürkiye dev dalgaların tehdidi altındaRusya ve Arnavutluk ile birlikte Türkiye''nin bölgesel iklim değişikliği tehdidi altında olduğu bildirildi. Limanlardan tarım arazilerine, içme sularından santrallara kadar bir çok bölge ve tesis risklerle karşı karşıya.
"Ejderha" stadyum elektrik üretiyor"Ejderha" stadyum elektrik üretiyorTayvan''daki 55.000 kişilik stadyum aynı zamanda elektrik üretiyor...
Başkan Acar’ı kızdıran logoBaşkan Acar’ı kızdıran logoMuğla''nın Marmaris İlçesi''nde, aralarında bar ve disko gibi eğlence mekanlarının da bulunduğu restoran, apart, otel ve turistik tesislerin imara aykırı olduğu gerekçesiyle belediyece mühürlenmesi, ilginç bir karşılık buldu.
Kıbrıs''ın Antalya''sı emlakta tavan yaptıKıbrıs''ın Antalya''sı emlakta tavan yaptıKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti''nin (KKTC) yeşil ve mavinin buluştuğu bölgesi Karpaz''da bulunan Bafra, emlak piyasasında tavan yaptı.
İnşaattan 100. yılda ''üç 100'' hedefiİnşaattan 100. yılda ''üç 100'' hedefiİMSAD Başkanı Turan inşaatın lokomotif sektör olduğunu belirterek, "2023 yılında 100 milyar dolarlık inşaat malzemeleri ihracatı yapacağız, 100 milyar dolar yurtdışı müteahhitlik geliri sağlayacağız ve iç pazarı 100 milyar dolara çıkaracağız" dedi.
Fortis''ten tarihi binalara kredi imkanıFortis''ten tarihi binalara kredi imkanıFortis Bank Türkiye, sadece tarihi binaların yenilenerek korunması amacıyla kullanılmak üzere yeni bir nakit kredi sunuyor. Türkiye''de ilk olan Tarihi Bina Restorasyon Kredisi ile tarihi binalar yenilenerek geleceğe kazandırılacak. Krediyi 60 aya varan vadeler, düşük komisyon ve avantajlı faiz oranlarıyla sağlayan banka 1.47 faiz oranı uyguluyor. Banka aynı zamanda kredi kullananlara kullanıcı ücreti almadan, sadece depozito ücreti alarak 1 yıllığına kiralık kasa da hediye ediyor.
Tarih: 12 Haziran 2009 Kaynak: Sabah
Başakşehir''in ilk AVM''sini Fuzul Grup 2010''da açacakBaşakşehir''in ilk AVM''sini Fuzul Grup 2010''da açacakİstanbul''un en modern uydu kentlerinden Başakşehir, ilk büyük alışveriş merkezine 2010''da kavuşacak. Fuzul Grup tarafından Onurkent''in ortasında projelendirilen Olimpa AVM, 40 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.
İstanbul''un ilk üçüz kulesi satışa çıktıİstanbul''un ilk üçüz kulesi satışa çıktıKrize rağmen peşpeşe Adres 1-2-3 ve Flex adlı yeni konut projelerini satışa çıkaran Dumankaya İnşaat, son projesi olan 300 milyon TL''lik İkon Residence''ı, İstanbul''un ''ikon''larından Galata Kulesi''nde tanıttı.
İzmir''e 5 Bin Kişilik Tiyatroİzmir''e 5 Bin Kişilik Tiyatroİzmir Büyükşehir Belediyesi, kente Bornova Rekreasyon Alanı içinde yeni bir tiyatro mekanı kazandırarak çok önemli sanatçıları ve tiyatro gruplarını daha sık ağırlayacak.
Varisler mahkemelik oldu, Boğaz manzaralı holding merkezi satılıyorVarisler mahkemelik oldu, Boğaz manzaralı holding merkezi satılıyorİstanbul Boğazı''nın en güzel yerlerinden birinde yer alan 42 dönümlük eski Şifa Yurdu Hastanesi, icradan satılıyor.
Selçuk Üniversitesi''ne 4 yıldızlı uygulama oteliSelçuk Üniversitesi''ne 4 yıldızlı uygulama oteliSelçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat Meslek Yüksekokulu bünyesinde yaptırılan 4 yıldızlı uygulama oteli önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde hizmete açılıyor.
Mahkeme''den tarihi Salı Pazarı kararıMahkeme''den tarihi Salı Pazarı kararıKuşdili Çayırı''na çok katlı alışveriş merkezi yapılmasını amaçlayan projeye ilişkin İstanbul İdare Mahkemesi''nin "yürütmeyi durdurma" kararı verdiği belirtildi.
Belediye sahilde devreden çıkıyorBelediye sahilde devreden çıkıyorAK Parti''nin yasa teklifi, kültür ve turizm bölgeleri ile sahil şeridinde "imar ve ruhsatlandırma" işlemlerindeki yetkileri belediyelerden alıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na veriyor.
Narlıdere Mesireliği çöplükten farksız!Narlıdere Mesireliği çöplükten farksız!Kent mobilyalarının büyük bölümü kırık. Ortalık pislik içinde. Her yer cam kırıklarıyla dolu. Binlerce lira harcanarak yaptırılan şelale kurumuş.
Çanakkale Seramik&Kalebodur Mimarlık Kültürüne ARKİV''e Sponsor Olarak Destek VeriyorÇanakkale Seramik&Kalebodur Mimarlık Kültürüne ARKİV''e Sponsor Olarak Destek VeriyorMimarlık ve tasarım kültürüne verdiği destek ile adından sıkça söz ettiren Türkiye''nin öncü markalarından Çanakkale Seramik&Kalebodur, Türkiye''nin Mimarlık Arşivi ARKİV''in 3 sene boyunca sponsoru oldu. Türkiye''nin Mimarlık Arşivi, eskisi gibi sürekli güncellenmeye, genişlemeye devam edecek ve Türkiye''deki mimari üretimin bir aynası olacak.
Yıllar Süren Mücadelenin Ardından High Line Sonunda AçıldıYıllar Süren Mücadelenin Ardından High Line Sonunda AçıldıYıllar önce büyükbaş hayvan taşımacılığında kullanılan bir demiryolu üzerinde yer alan yükseltilmiş gezinti yolu High Line''in ilk etabının inşaatı, Friends of the High Line grubunun yürüttüğü mücadele sonunda tamamlandı ve projenin açılışı yapıldı. Törenden hemen sonra Friends of the High Line üyelerine birer mesaj gönderdi: "Başardık."
Geleceğin Ürünü: BioplastikGeleceğin Ürünü: BioplastikKüçük bir düşünce egzersizi yapalım ve geçtiğimiz ay New York''ta, 21. Uluslararası Çağdaş Mobilya Fuarı''nın düzenlendiği Javits Center''ın koridorlarını bir kere daha turlayalım: Koridorlarda gördüğünüz bütün o plastik mobilyaların, rengarenk polipropilen sandalyelerin ya da polyester elyaf dolgulu yastıkların, yaklaşık 100 yıl boyunca etrafta olacağını düşünün. Hatta belki de binlerce yıl boyunca... Bir an için gözünüze ilişen bütün o modern mobilyalar "yarın" çöplükleri dolduruyor olacak.
ÇEDBİK Yeşil Bina Seminerleri''nin Üçüncüsünü GerçekleştirdiÇEDBİK "Yeşil Bina" Seminerlerinin üçüncüsünü, Yeditepe Üniversitesi işbirliğiyle 6 Haziran Cumartesi günü Yeditepe Üniversitesi Konferans Salonu''nda gerçekleştirdi.
Sahillerden intikam alma teklifi mi?AKP, sahil bölgelerindeki belediyelerin ruhsat ve imar yetkisinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na devrini öngören bir yasa teklifi hazırladı.
''Kaçak yapı kavramını sözlükten çıkartacağız''Lafla peynir gemisi yürütülme döneminin artık sona erdiğini belirten Bayındırlık Bakanı Demir, kanunlarda yapılacak değişikliklerle kaçak yapı kavramını sözlükten kaldıracaklarını söyledi.
İSPARK 2010''a hazırlanıyorİstanbul''da otopark yönetimini 4 yıldır sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSPARK A.Ş, 2 milyon 700 bini aşkın aracın bulunduğu kentte yeni otopark projeleriyle 2010 için kolları sıvadı. İSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetçi, "Dünyanın bütün metropollerinde trafik sıkışıklığı vardır. İSPARK olarak sürdürülebilir, katlanılabilir ve akıcılığı her gün artan bir trafik için uğraşıyoruz" dedi. İstanbul''un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi nedeniyle kendi alanlarında çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Gurbetçi, 2010 sonuna kadar 9''a yakın yer altı otoparkını bitirmek istediklerini belirtti.
Tarih: 12 Haziran 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Tuz Gölü öldü Meke can çekişiyorBir yandan iklim değişikliği diğer yandan da kaçak kuyularla zor duruma gelen Konya Kapalı Havzası, günden güne kurumaya devam ediyor.
Mimarlık arşivi Arkiv yine yayındaArşivleme alışkanlığımız yok diye söylenir dururuz. Hele konu mimarlık olunca bu alanda belgeler, bilgiler hiçbir yerde derli toplu bulunamaz. Pek çok önemli binanın orijinal projeleri iş bittikten sonra ya rafa kaldırılır ya da ofisin bir yerinde unutulur kalır.
İklim değişikliği milyonlarca mülteci yaratacakİklim değişikliğinin önümüzdeki on yıllar boyunca neden olacağı kuraklık ve deniz seviyesinde yükselme gibi doğa olaylarının, milyonlarca kişiyi evlerini terk ederek göç etmek zorunda bırakacağı ve kitlesel göçler için yeni bir plana gerek duyulduğu belirtildi.
Gezegenimizin bize ihtiyacı varBu başlık da nereden çıktı mı diyeceksiniz? Belki de gazetelerde okudunuz, her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor, bu seneki Çevre Günü ve onu izleyen Çevre Haftası''nın ana teması da "gezegeninizin size ihtiyacı var".
"Mayınlar temizlenince bölge kültür ve turizm merkezi olacak"Suriye sınırındaki mayınlar temizlendiğinde Gaziantep ve Kilis''te 2 antik kent ve çok sayıda höyük bilimsel kazılara yasaklı arkeolojik yerleşim alanları olmaktan çıkacak.
Fenerliler de kokudan rahatsızKurbağalıdere kötü kokular yaymaya devam ederken Fenerbahçeliler dahil herkes derenin temizlenmesini istiyor.
Jeoloji Mühendisleri Büyükşehir''i uyardıJeoloji Mühendisleri Odası Bursa Temsilcisi Engin Er, zemin şartları ve afet durumu hakkında ya hiç bilgi sahibi olmadan ya da yeterince araştırma yapılmadan imar planları hazırlandığını söyledi.
Japonya karbon emisyonunu azaltıyorJaponya, sera etkisi yaratan karbon gazı emisyonunu 2020''ye kadar yüzde 15 azaltacak.
Kaçak kazıda 2 bin yıllık tarih çıktıTokat''ın Turhal ilçesinde izinsiz yapılan kazı, yaklaşık 2 bin yıllık tarihi günışığına çıkardı. Jandarma ekipleri, kazı yapılan Gümüştop Köyü Karşılar Mahallesi''nde 3 kişiyi suçüstü yakaladı. Zanlılar gözaltına alındı. Bölgede inceleme yapan Tokat Müze Müdürlüğü ekipleri, milattan önce 2 ve 6. yüzyıllar arasına ait zemini mozaikle kaplı mekanlar ve mezar yerleri buldu. Tarihi kalıntıların üzeri naylonla örtüldü. Koruma altına alınan alanda kazı çalışması başlatılacak.
Tarih: 12 Haziran 2009 Kaynak: NTVMSNBC
İstanbul''un finans merkezi için TOKİ''ye olağanüstü yetkiTOKİ, hazırlanan kanun teklifiyle, İstanbul''u finans merkezi yapacak bölgedeki tüm imar, izin planı gibi işlemleri yürütmekle görevlendirilerek, olağanüstü yetkilerle donatıldı.
Belediyeler sahilden çekiliyor mu?Adalet ve Kalkınma Partisi Manisa Milletvekili Recai Berber ile arkadaşlarının Meclis Başkanlığı''na sunduğu yasa teklifine göre sahil şeridindeki belediyeler, imar konusunda devre dışı bırakılıyor ve sahilde tek patron Kültür ve Turizm Bakanlığı oluyor.
Sanat merkeziİzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Rekreasyon Alanı içinde 5 bin kişilik bir tiyatro alanı yapacak.
Viyadük planı yenidenÖzelleştirme İdaresi’nin liman özelleştirme süreci devam ettiği için onaylamadığı, Konak ve Büyükşehir Belediyeleri’nin yetki sınırını aştıkları gerekçesiyle iptalini istediği viyadük imar planı yeniden yapıldı. Konak Belediyesi’nin yetki sınırları dorultusunda düzenlediği plan, Büyükşehir Belediyesi’nce onaylandıktan sonra bir kez daha Özelleştirme İdaresi’ne onaya gönderilecek. Karayolları Bölge Müdürü Erol Altun, imar planı sürecinin yeniden başladığını beliterek, Özelleştirme İdaresi’nin çekince koyduğu konular değiştikten sonra yeniden onaya gönderileceğini söyledi. Altun, Özelleştirme İdaresi’nin kendilerine herhangi bir değişikliğin, özelleştirme süreci tamamlanmadığı için hukuki sorun yaratabileceğinden planı onaylamadığını bildirdiğini belirterek, “Özelleştirme İdaresi ihale sürecini olumsuz etkileyecek bir durum istemiyor. Firmanın beklentileri, alınan teminat ve benzeri faktörlerle ilgili olumsuz bir duruma sebebiyet vermek istemiyorlar” dedi.
Tarih: 12 Haziran 2009 Kaynak: Hürriyet Ege
Divriği Ulucami mahvoluyorMayıs başında İTÜ Mimarlık Fakültesi''nde -Taşkışla- açılmış ''Divriği Ulucami'' ile ilgili bir sergi gezdim.
Enerji sektörü geleceğini tartışacakHacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2-3 Temmuz 2009 tarihinde İstanbul''da "Uluslararası Enerji ve Değer Konferansı" düzenliyor.
Dünyanın kültür ve alışveriş merkezi İstanbulSon zamanlarda Nişantaşı geleneksel kimliğini alışveriş merkezlerine (AVM) kaptırmış görünüyor.
Hızlı Tren Konya''yı Ankara''ya yaklaştıracakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Hızlı tren sayesinde 2010 sonunda Ankara-Konya git gel 6 saat değil 2,5 saat olacak" dedi.
Mimar Sinan Çankaya''dan yola çıktıBu topraklarda bir Sinan yaşadı ki, başka hiç kimsenin hayatı, o kıvama ulaşamadı. Ne gıpta etmeye gücümüz yeter, ne kıskanmak haddimizdir.
Zeki başkanın oteli yıkılacakSinop eski Belediye Başkanı Zeki Yılmazer''in başkanlık yaptığı dönemde yapımına başlanan Öztürkler mevkiindeki kaçak turistik Kumsal Hotel''e, "Hazine arazisindeki eski yapıtların kıyı kenar çizgisini ihlalden" dolayı yıkım kararı alındı.
İstanbul''a üçüncü köprü sinyaliBayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, "Çok güzel dizayn edilmiş, amacına hizmet eden üçüncü bir köprünün çok yararlı olacağını düşünüyorum" dedi.
Gar, Reji ve Havagazı FabrikasıYurtdışındaki geniş meydanları görüp de imrenmemek imkansız. Her karışı cıvıl cıvıl, her köşesi başka güzel...
İnşaat sektörü sesini duyurmaya çalışıyorTürkiye İnşaat Malzemeleri Sanayii Derneği''nin Avrupa Birliği destekli iki gün süren uluslararası toplantısı Kadir Has Üniversitesi''nde yapıldı.
Torbalı''da arıtma çalışmaları sürüyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, Torbalı''ya da atıksu arıtma tesisi kazandırıyor. Temmuz sonunda devreye gireceği, bölgenin evsel atıklarını buraya bağlayacak toplayıcı hattın yapımına da başlanacağı açıklandı.
Konutlara enerji karnesi verilecekMakine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şube Sekreteri Melih Yalçın, Türkiye’de konutlarda kullanılan enerjinin AB ülkelerindeki tüketimden yüzde 30 fazla olduğuna dikkat çekti. Yalçın, enerji verimliliğini sağlamak amacıyla iki yıl önce çıkarılan yasanın uygulamasında sorunlar yaşandığını dile getirdi, şunları söyledi: “Enerji Performansı Yönetmeliği de hazırlandı. Binalara enerji kimlik belgesi verme zorunluluğu getirildi. Belge bütün apartmana olduğu gibi bir daireye de verilebilir. O konutta tüketilen enerji miktarı ve karbondioksit salınımı yer alacak. Yüksek enerji verimliliğine sahip evler daha değerli olacak. Tıpkı depreme dayanıklıların daha fazla rağbet görmesi gibi. Bu kimlik kartı o konuttaki enerji tüketiminin sınıfını da gösterecek. A sınıfı enerji tüketen elektrikli ev aletleri gibi. Tüketim verimliyse, karbondioksit salınımı düşükse sınıfı ‘A’ olacak. Bunu sağlamanın yolu da jeotermal ve güneş gibi karbondioksit salınımı olmayan enerjileri kulanmaktan geçiyor. Yasanın ve yönetmeliğin uygulanmasını bekliyoruz.”
Tarih: 11 Haziran 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Elif Demirci
Ege''nin başkanı ''Kocaoğlu'' olduEge Belediyeler Birliği''nin başkanlığına Aziz Kocaoğlu getirildi. Birlik merkezinin Manisa''dan İzmir''e taşınması da kararlaştırıldı.
Deniz kokmaya, turizmci endişe duymaya başladıKörfez''den yükselen kötü koku, turizmcileri sıkıntıya soktu. Ağız birliğiyle, "Konuklar şikayetçi. Bu durum, kent turizmini olumsuz etkiler. Bir an önce önlem alınmalı" dendi.
Koltuklar tehlikedeBelediyelerin çoğunda, ekonomik kriz ve İller Bankası''ndan gelen paylar azaldığı için kasaları boşaldı. Borçlar ödenemez oldu. Alacaklılar, haciz ve icra işlemleri başlattı.
Kıyılarda imar yetkisi belediyeden alınıyorTOKİ ile ilgili yapılan bir başka önemli değişiklik ise kaynak bulunmasına yönelik oldu. Kaynak sağlanması için TOKİ tahvil ihraç edebilecek.
Üsküdar konulu fotoğraf yarışmasıÜsküdar Belediyesi tarafından bu sene 3.’sü düzenlenen “Tarih ve Kültür Şehri Üsküdar” fotoğraf yarışmasına başvurular başladı. Türkiye Sanat Fotoğrafı Federasyonu tarafından desteklenen yarışmaya 31 Temmuza kadar en çok 5 adet renkli veya siyah-beyaz fotoğrafla başvuru yapılalabilecek. Amatör ve profesyonel bütün fotoğraf sanatçılarına açık olan yarışmada 10 esere biner TL verilecek. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler 0 216 531 30 00-2118’den bilgi alabilirler.
Tarih: 11 Haziran 2009 Kaynak: Türkiye
Bakan Demir; “İstanbul yatırımlarımızda önemli yer tutacak…”Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı makamında ziyaret eden Bayındırlık ve İmar Bakanı Mustafa Demir, İstanbul''un Asya, Avrupa ve Ortadoğu''yu birbirine bağlayan çok önemli bir şehir olduğunu belirterek, "Bakanlığımızın çalışmalarında İstanbul çok önemli bir yer tutacak" dedi.
Utanç Duvarı Sonunda YıkılıyorTrabzon''un Çaykara İlçesi''ndeki Uzungöl''ün doğal güzelliğini etkileyen ve tartışmalara yol açan 870 metre uzunluğundaki istinat duvarı, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan peyzaj proje kapsamında yıkılıyor.
''Bizim mahalle'' koktuSıcaklar arttıkça Kadıköy''ün deniz havasının yerini Kurbağalıdere''den yayılan berbat koku kaplıyor. "Kurbağalar şarkı söyleyecek" sözü veren Topbaş ile Öztürk hâlâ sahneye çıkamıyor.
"Seyhan Havzası''nı iklim değişikliğinden koruyun"Türkiye''nin iklim değişikliğine uyum kapasitesinin güçlendirilmesi için Birleşmiş Milletler Ortak Programı kapsamında Seyhan Havzası''nda hibe programı başlatılıyor.
İnşaat istihdamın lokomotifiİhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "İnşaat Türkiye''nin itici gücü olmaya devam edecek" dedi.
Japonya karbon emisyonunu azaltıyorJaponya, sera etkisi yaratan karbon gazı emisyonunu 2020''ye kadar yüzde 15 azaltacak.
Bursa''da riskli okul binası yokBursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa''daki bir kısım okulların depreme karşı dayanıklı olmadıkları yönünde haberler çıktığını belirterek, bu konuda bir düzeltme yapma ihtiyacı duyduğunu söyledi.
Kuzey Ankara’ya Habitat’tan ödülToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiği "Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi", Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Yerleşimleri Programı (HABİTAT) tarafından, 2009 yılının en iyi uygulamalarından biri seçildi.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.