Haberler

12 Mayıs 2010, Çarşamba

Rusya''nın Zanaatkar Mimarı: Yury GrigoryanRusya''nın Zanaatkar Mimarı: Yury Grigoryan2010''un dördüncü ve bu dönemin sonuncu ARKIMEET Konferansı, Rus mimar Yury Grigoryan''ın katılımı ile 11 Mayıs 2010 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi''nde gerçekleşti. Yury Grigoryan, Rusya''nın önemli mimarlık ofislerinden biri olan Project Meganom''un da kurucusu. Yury Grigoryan, dinleyicilere geliştirdikleri projelerinden bahsederek, tasarım anlayışlarına yönelik ipuçları verdi. Grigoryan, sunumunda anlattığı ilk projesinde, su - duvar teması üzerine çalıştıklarını söyledi. Kırım''da yer alan Meganom yerleşmesinde gerçekleştirdikleri projede su, rüzgar, deniz, doğal taşlar, yapay beton (doğal doku) ve kilin olduğu kıyı önemli ögeleri oluşturduğunu belirtti. Bu bölgede ve yamaçta yer alan eski bir ev üzerine tasarlanmış fikir, camın kullanımını destekliyor. Haberin Devamı
Nejat Ersin Vefat EttiNejat Ersin Vefat EttiUlusal Mimarlık Ödülleri''nde 2002 yılında Mimarlığa Katkı Dalında Başarı Ödülü kazanan Nejat Ersin 11 Mayıs Salı akşamı GATA Hastanesi''nde vefat etti. Uzunca bir süredir rahatsız olan Ersin uzun yıllar boyunca kamu ve özel sektörde mimar olarak çalıştı, Mimarlar Odası''nın kurulması ve örgütlenmesi sürecine de oldukça büyük katkılar yaptı.
Nicolas Sarkozy Metz''deki Pompidou Center''ı AçıyorNicolas Sarkozy Metz''deki Pompidou Center''ı Açıyor2003 yılında açılan bir yarışma ile projesi elde edilen Metz Pompidou Center, 12 Mayıs Çarşamba saat 16:00''da Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy tarafından açılıyor.
Mimarlar Odası''nın 2010 YayınlarıMimarlar Odası''nın 2010 Yayınları2010 yılı içinde Mimarlar Odası Yayınları tarafından "Katılımcı Mimarlık", "Kentlerimizin Yaşam Kalitesi ve Mimarlık: Mimarlar Odası Gündeminden Yazılar Söyleşiler II", "Gelecek için Tasarım: Pazar ve Yaşam Kalitesi" ve "Avrupa''da Mimarlık Mesleği: ACE Sektör Araştırması 2008" olmak üzere toplam 4 adet kitap yayınladı.
Kale Endüstri Holding Ürünleri ile Yapı Fuarı''ndaKale Endüstri Holding Ürünleri ile Yapı Fuarı''ndaBu yıl 33. düzenlenen 2010 İstanbul Yapı Fuarı''nda Kale Endüstri Holding Gubu; Kale Kilit, Kale Çelik Eşya, Kale Kilit Dış Ticaret ve Kale Kapı Pencere Sistemleri şirketleriyle 5-9 Mayıs tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde sektör profesyonelleriyle buluştu.
HES''te Grup 19 özelleştirmeleri başladıHES''te Grup 19 özelleştirmeleri başladıElektrik Üretim A.Ş''ye ait Arpaçay-Telek ve Kiti hidroelektrik santraleri için nihai pazarlık görüşmeleri başladı. Elektrik Üretim A.Ş''ye ait Arpaçay-Telek ve Kiti (Grup 19) hidroelektrik santralerinin, nihai pazarlık görüşmeleri başladı. Nihai pazarlık görüşmesi sonucunda santralin, 49 yıllığına, işletme hakkı devredilecek.
"Hasankeyf''in yok olmasını istemem ama hayat acımasız""Hasankeyf''in yok olmasını istemem ama hayat acımasız"Sualtında kalacak denilen Hasankeyf''te restorasyon başlatıldı! ''Eserler ne olursa olsun onarılmalı'' diyen Kültür Bakanı Günay: Hasankeyf yok olsun istemem ama hayat acımasız, devlet katı.
"Devletin  Zararı Yok Çok Ciddi Kazancı Var""Devletin Zararı Yok Çok Ciddi Kazancı Var"Galatasaray yöneticisi Işın Çelebi, Başbakanlık Başmüfettişi Sinan Erol''un Seyrantepe projesine ilişkin raporunun ‘önyargılı'' olduğunu iddia etti. Çelebi, Galatasaray''ın kamu için büyük fedakârlık yaptığını söyledi.
SFMOMA''ya Yapılacak Yeni Ek Bina için Finale Kalanlar AçıklandıSFMOMA''ya Yapılacak Yeni Ek Bina için Finale Kalanlar AçıklandıMario Botta tarafından tasarlanan Third Street''teki San Fransisko MOMA''ya Howard Street yönünde yapılacak yeni ek bina için finale kalan ekipler açıklandı. Finale kalan Adjaye Associates, Diller Scofidio + Renfro, Foster and Partners ve Snøhetta''dan hangisinin yeni binayı tasarlayacağı önümüzdeki birkaç ay içinde açıklanacak. Müzenin yetkilileri 2011 yılında konsepti açıklamayı 2016 yılında projeyi tamamlamayı hedefliyor. Proje tamamlandığı zaman müzenin kapasitesi 3 katına çıkacak.
Tarih: 12 Mayıs 2010 Kaynak: World Architecture News Çeviren: Emine Merdim Yılmaz
İçme suyu havzalarına 25 bin fidanİçme suyu havzalarına 25 bin fidanİstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı İSKİ tarafından içme suyu havzalarında toplam 25 bin fidan dikilecek. Sazlıdere Barajı içme suyu havzasındaki Ağaçlandırma Töreni''ne Başkan Kadir Topbaş da katılacak.
AKM açılsın Emek yıkılmasınAKM açılsın Emek yıkılmasınİKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ecacıbaşı festivalde AKM''nin eksikliği nedeniyle yaşadıkları üzüntüyü dile getirirken seyirciler arasından bir grup da Emek sinemasının yıkım kararını protesto etti. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, önceki akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu''nda düzenlenen açılış töreni ile başladı.
Kapadokya Rusya''da tanıtılacakKapadokya Rusya''da tanıtılacakRusya K adlı televizyon kanalı, eylül ayında yayınlanacak ''''Sferes'''' adlı tanıtım programı için Kapadokya bölgesinin tarihi ve turistik merkezlerini görüntüledi. Kameraman Dmitry Tukalov''la Kapadokya''daki tarihi ve turistik mekanları gezen yönetmen Tatiana Pleshcheva, bölgenin büyüleyici atmosferi karşısında şaşırdığını belirterek, iki gün boyunca bölgenin insanları etkileyen alanlarını görüntülemeye devam edeceklerini bildirdi.
Osman Hamdi Bey''e UNESCO''dan saygıOsman Hamdi Bey''e UNESCO''dan saygıBM Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Miras Merkezi Başkanı Francesco Bandarin, Osman Hamdi Bey''i anarak "Türkiye''nin kültür mirasında süper güç olduğunu" söyledi.
Taşınabilir MimarlıkTaşınabilir MimarlıkŞehir ve kasabalarda statik konut oluşturan toplumlar dominant model olsa da, hala konutlarını, sistemlerini yanında barındıran topluluklar bulunuyor. Göçebe bir toplumdan geliyoruz, hep bir yerden başka bir yere gittik. Yaşam alanlarımız ise çadırlardı. Yani o zamanki geçici konutlar. Yerleşik hayata geçtiğimizden itibaren de bu özgürlüğü bırakmış olduk. Kent hayatında sokaklara, apartmanlara, sitelere, caddelere konuşlandık.
Mamasın Barajı kirinden arınacakMamasın Barajı kirinden arınacakMamasın Barajı''nın kirletilmemesi için konunun masaya yatırıldığı toplantının sonucunda 17 maddelik bir tedbir paketinin hazırlandı. Çevre ve Orman Bakanlığı bu tedbirler çerçevesinde TÜBİTAK''a yetki verdi. Mamasın Barajı ve havzasında araştırma çalışması başlatılacak.
Şehrin Binbir YüzüŞehrin Binbir YüzüNational Geographic Türkiye dergisi, bu ay dokuz yaşına giriyor. Okuyucularına İstanbul''la ilgili kapsamlı bir fotoğraf albümü hediye ediyor.
İnşaat Sektörünün Gelişiminde Yeni Kaynak "İMSAD Dergi"İnşaat Sektörünün Gelişiminde Yeni Kaynak "İMSAD Dergi"Türkiye''nin geleceğini şekillendirmek, inşaat sanayisinde ortak biz vizyon oluşturmak amacıyla yola çıkan İMSAD, 26. yılında attığı adımlara bir yenisini ekledi ve İMSAD Dergi yayın hayatına başladı.Geleceğin altyapısını hazırlayan, bugünü ve yarını şekillendiren, üretim hacmi, ihracattaki liderliği ile ülke ekonomisini büyük ölçüde etkileyen bir sektörün temsilcisi olarak, 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan İMSAD Dergi; içerik yapısı, hedef kitlesi, pazarlama stratejisi ile inşaat sanayisinin güçlenmesine ve gelişmesine katkıda bulunacak bir araç olacak.
İdeal Standart Yeni Banyo Dolaplarını Yapı Fuarı''nda Tanıttıİdeal Standart Yeni Banyo Dolaplarını Yapı Fuarı''nda TanıttıIdeal Standard, Yapı Fuarı İstanbul 2010''da sergilediği ve ürün yelpazesine yeni katılan banyo dolaplarıyla ilgi çeken Ideal Standard, 2010 yılında yüzde 20 büyüme hedefliyor.
Aliağa-Menderes''e üçüncü hat geliyorAliağa-Menderes''e üçüncü hat geliyorTCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, raylı sisteme yeni bir hat yapılacağını belirterek, "Limana gidecek yük trenleri için de büyük bir gelişme olacak" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD''nin ortaklaşa yaptığı Aliağa-Menderes Raylı Sistemi''nde üçüncü bir hat yapılması için çalışma başlatıldı.
Not Alın!Not Alın!Centre Canadien d''Architecture (CCA) Octagonal Gallery''de açılan Take Note sergisi 30 Mayıs''a kadar devam ediyor. Sylvia Lavin, Whitney Moon ve Esra Kahveci tarafından düzenlenen sergi mimarlık ve yazı arasındaki ilişkiyi ele alıyor.
Tahtalı Barajı''nda özlenen tablo oluştuTahtalı Barajı''nda özlenen tablo oluştuGeçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle çatlayan topraklarının fotoğrafıyla Türkiye gündemine oturan İzmir''deki Tahtalı Barajı bu yıl doluluk oranıyla yüzleri güldürdü Kuraklığın sembolü haline gelen ve sadece İzmir''i değil tüm Türkiye''yi derinden etkileyen karelerin başrolündeki Bulgurca Camii artık sular altında kaldı.
Şapkadan tasarım çıktıŞapkadan tasarım çıktıCumhuriyet yıllarında Feshane''nin karşı kıyısına kurulan eski şapka fabrikası, bugün iletişimin her alanının kullanıldığı bir ''düş tasarım fabrikası'' olarak hizmet veriyor.
Dünya, Mimarlık Gündemini Nereden Takip Ediyor?Dünya, Mimarlık Gündemini Nereden Takip Ediyor?Mimarlık dünyasındaki bilgi ve fikir paylaşımı uluslararası ağlar ile destekleniyor. Günümüzde bu paylaşım ağlarının araçlarından en önemlilerini, internet yayıncılığı ve dergiler oluşturuyor. Dünya''nın her yerinden insanın bu ağlar ile kendi ülkesinin dışında da olup bitenleri öğrenmesi ve kendi birikimlerine farklı bakış açıları eklemesi oldukça kolay.
Harbiye Kongre Vadisi kavşak düzenlemesi tamamlandıHarbiye Kongre Vadisi kavşak düzenlemesi tamamlandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin yürüttüğü yoğun çalışmalar neticesinde hizmete alınan Harbiye Tüneli ile araçların altı ayrı bağlantı yoluna kesintisiz ulaşması sağlandı.
Ekspertiz Parası Galatasaray''danEkspertiz Parası Galatasaray''danBaşmüfettiş Erol''un sorularını yanıtlayan Gençlik Spor Genel Müdürü Akgül, Ali Sami Yen - Seyrantepe takasında devletin uğradığı zararın sorumlusu olarak siyasi otoriteyi işaret etti. GSGM''nin ödeneği olmadığı için, iki arazinin eskpertiz raporunun ödemesini de Galatasaray''ın yaptığı ortaya çıktı.
Denizli''ye Arkeoloji ve Sanayi Müzesi Kurulması ÖnerisiDenizli''ye Arkeoloji ve Sanayi Müzesi Kurulması ÖnerisiDenizli Kent Müzesi Girişimcileri Derneği Başkanı mimar Süleyman Boz, çevresindeki 52 antik yerleşim merkeziyle zengin bir tarih ve kültürel geçmişe sahip Denizli''ye, açılması planlanan kent müzesinin yanında arkeoloji ve sanayi müzelerinin de kurulması gerektiğini söyledi.
Ayasofya''nın tapusu bulunduAyasofya''nın tapusu bulunduVakıflar Genel Müdürlüğü''nün yaptığı araştırmada Fatih Sultan Mehmet''in 1453''te İstanbul''u fethettikten sonra Ayasofya''yı kendi üzerine mal varlığı olarak geçirdiği ortaya çıktı.
Tarihi binaların kapısı açılıyorTarihi binaların kapısı açılıyorSizin de önünden gelip geçerken içinizde merak uyandıran, mimarisi ve tarihi yapısıyla etkileyen binalar vardır mutlaka. Hep bir yolunu bulup bu binaya girmek isteriz ama her seferinde kapıları kilitlidir. İşte İstanbul''da düzenlenecek olan Açık Kapı Festivali, kentin önemli yapılarını keşfetmek için fırsat sunuyor.
Mardin Surur Hanı binlerce eserle birlikte açıldıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Yenikapı Mevlevihanesi''nde düzenlenen Tören ile Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde restorasyonları tamamlanan 3 bin 484 vakıf eserinin toplu açılışını yaptı.
Körfez ve BoğazMeksika Körfezi''ndeki çevre felaketindeki son gelişmeleri okurken, arada bir başımı kaldırıp dünyanın en güzel kolyesi olan İstanbul Boğazı''nı seyrediyorum.
Bu kasabayı görüp gezmelisiniz!Saatime bakıyorum. İzmir''den çıkalı epey zaman geçmiş, vakit öğleyi bulmuş bile... Organize sanayi bölgeleri, fidanlıklar, çiçek tarhları arasından geçip Ödemiş''e varmışım.
Sicilya mafyası müzelik olduMafyanın haraca kesip yıllarca yoksulluğa mahkûm ettiği Salemi kasabası, Mafya Müzesi ile ekonomisini düze çıkarmayı amaçlıyor. Tüm dikkatleri kasabaya çeviren müzeyi, İtalya Cumhurbaşkanı açtı.
Sabiha Gökçen Havaalanı ''yüksek övgüye değer''Dünya havacılık sektörünün en önemli aktörlerini biraraya getiren 16. Dünya Güzergah Geliştirme Forumu''nda (Routes), coğrafi kategoriye göre belirlenen adaylar içerisinde, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Güney Avrupa kategorisinde ''Yüksek Övgüye Değer Ödülü''ne layık görüldü. Fransa''nın Toulouse kentinde, 9-11 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Routes''ta, 280 havalimanı oylandı. Sabiha Gökçen adına ödülü, İSG Ticari Havacılık Müdürü Asiyat Khasanova aldı. Ödül ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan İSG CEO''su Gökhan Buğday, ''2009 yılını rekor yolcu artışı ile kapatarak 6.5 milyon yolcuya hizmet verdik. Hedefimiz, 2010 yılında 11 milyon'' diye konuştu.
Tarih: 12 Mayıs 2010 Kaynak: Akşam
Forum İstanbul 2010’da küresel kriz tartışılacakBu yıl 9''uncusu düzenlenecek olan Forum İstanbul''un ana konusu "Küresel Kriz, Yeniden Yapılanma, Ulusal Dönüşüm" olacak.
Tarihî mezarlık korunacakBitlis''in Ahlat ilçesinde bulunan, dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olarak da bilinen Selçuklu Mezarlığı''nda, Ahlat Kaymakamlığı koordinesinde çeşitli çalışmalar yapılıyor.
Kartal’da kamusal alanlar talan ediliyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) il ve ilçe belediyeleri sınırları içinde bulunan kamusal alanları ticari rantın aracı haline getirerek talan ve yağmalamaya devam ediyor.
Ayazmalılar mücadeleye devam ediyor Ayazma-Tepeüstü Kentsel Dönüşüm Projesi mağduru 18 aile önceki gün her hafta düzenledikleri oturma eyleminin ikincisini gerçekleştirdi.
Üçüncü köprü: Ekstrem atmasyonUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve ona bağlı olarak çalışan Karayolları Genel Müdürü M. Cahit Turhan Türk halkıyla alay ediyor. Bu ikilinin yapılması tasarlanan Boğaziçi köprüsüyle ilgili açıklamaları halkın zekâsına hakarettir.
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.