Haberler

12 Haziran 2006, Pazartesi

Banliyö Bir Hayal mi Yoksa Çıkmaz Sokak mı?Banliyö Bir Hayal mi Yoksa Çıkmaz Sokak mı?Uçağa bir dahaki binişinizde, pencereden dışarıya bakın. Bir şehrin üzerinden geçiyorsanız, evleri, işyerlerini ve alışveriş merkezlerini birbirine bağlayan yollardan oluşan ızgara formu göreceksiniz. Bir banliyö üzerinden uçarken ise, yollar tıpkı ağaçlar gibi görünür. Ana gövdeden çıkan kollar, sona doğru dairesel yaprak şekillerini alıyor. Bunlar, Cul-de-Sacs yani banliyö hayatının sembolü haline gelen, araç girişine kapalı bölgeler başka bir deyişle de çıkmaz sokaklar. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerikan kentlerinde, bu şekilde milyonlarca çıkmaz sokak inşa edildi. Haberin Devamı
Ulusal Beton Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belli OlduUlusal Beton Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belli OlduAraştırma ve tasarım yoluyla beton içinde veya betonla birlikte her tülü “plastic – OPACITY” fikrini keşfetmeye çalışmaları istenen ulusal yarışmaya, üniversitelerin mimarlık, mühendislik, tasarım fakülteleri ve ilgili disiplinlere kayıtlı öğrencileri tarafından hazırlanan toplam 37 proje katıldı.
Tasarım müzesi gibi otelTasarım müzesi gibi otelMadrid''deki Hotel Puerta America, tasarım açısından dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Otel için aralarında Zaha Hadid, Norman Foster, Eva Castro, Holger Kehne, Victorio & Luchino, Marc Newson, Ron Arad, Kathryn Findlay, Richard Gluckman, Arata Isozaki, John Pawson, Christian Liaigre ve David Chipperfield''ın da bulunduğu ünlü 19 mimar ve tasarımcı bir araya getirilmiş.
Ata yadigarı "yurt" Hawaii''de villa olduAta yadigarı "yurt" Hawaii''de villa olduBüyük dedelerimizin tercihi dünyanın da gözdesi haline geldi. Orta Asya steplerinden yola çıkan "yurtlar" başta Hawaii olmak üzere dünyanın gözde turizm mekanlarında kendine yer edindi.
Bahçelievler''e 45 milyon Dolar''lık yaşamBahçelievler''e 45 milyon Dolar''lık yaşamKeleşoğlu, Gül, Mutlu ve AOY İnşaat 45 milyon dolarlık yatırım yaparak Bahçelievler''e ''yaşam merkezi'' inşa ediyor.
Tasarım Dergisi Haziran Sayısında “Art Nouveau” Kapısını AralıyorTasarım Dergisi Haziran Sayısında “Art Nouveau” Kapısını AralıyorTasarım Dergisi 162. (Haziran) sayısında 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış ve 25 yıl gibi kısa bir süre hüküm sürmesine rağmen derin izler bırakmış Art Nouveau dönemi ve bu dönemin İstanbul’daki yansımalarına yer veriyor.
İstanbul’a Bu Yaz 5 Yeni Plajİstanbul’a Bu Yaz 5 Yeni Plajİstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent halkını denizle barıştırmak için çalışmalarına devam ediyor. Marmara Denizi kıyılarında yeniden yüzülebilmesi için ciddi düzenlemeler yapılıyor. Geçen sene Caddebostan Plajı açılmış, deniz özlemi çeken halk büyük ilgi göstermişti. Bu yıl plaj sayısı altıya çıkacak.
Karakas’ta Mimarlık PolitikalarıKarakas’ta Mimarlık PolitikalarıKarakas, siyasi arzunun bir göstergesi. Banliyöler ve varoşlar kentin yüksek bölgelerinde baskın olarak yer alıyor. Bu yerleşimleri kent merkezinde veya kentin çevresinde görmek imkansız. Sınıflar arası ekonomik ve sosyal sınırlar kentin konut bölgeleri, gayrımenkul politikalarında kendilerini gösteriyor ve insanların kent içinde yaşayışları ve hareketlerine kadar etki ediyor. Karakas’ta komşuluk birimleri sosyal farklıların tanımladığı bölgeler ile oluşuyor. Zengin ve fakir çoğunlukla yanyana konumlanmış.
Türkiye''nin en pahalı köyü!Boğaz''daki en güzel yalılara evsahipliği yapan Yeniköy''de fiyatlar da çok özel. Bir yalı dairesi 5-6 milyon dolardan başlarken, değeri 100 milyon dolarla ifade edilen bir yalı kimseyi şaşırtmıyor.
Bu sitenin suyu kendi kuyusundanMes Yapı''nın Çorlu''daki projesi Semilyon Konakları''nın satışında haziran ayı boyunca kur sabit tutuluyor. Kendi su kuyusu bulunan projede suya para da verilmiyor.
Aktürk''ten bir dönüme bir villaAktürk Yapı Ankara''daki yeni projesinde 18 bağımsız villa inşa ediyor. Nascor teknolojisi uygulanan villalar üç ayda tamamlanıyor.
Evler Böyle Zamlanıyorİnşaatta maliyet tartışması büyüyor. Çimentodaki fiyat artışlarıyla başlayan tartışmada, hangi girdinin maliyeti ne kadar etkilediği konusunda bile farklı rakamlar telaffuz ediliyor. Bu da “Ev fiyatları neden artıyor?” sorusunu gündeme getiriyor.
İnşaatta malzeme krizini faiz bitirecekKonut kredisi faizlerinin 1.40 seviyesine yükselmesi konuta olan talebi yavaşlatırken, inşaat malzemecileri ve inşaatçılar arasındaki arz-talep mücadelesinin de sonunu getirecek.
İnşaatta çimentonun payı, tartışma yarattıÇimentodaki fiyat artışlarının tartışıldığı inşaat sektöründe, taraflar, girdi maliyetleri konusunda farklı rakamlar telaffuz ediyor.
Kapalıçarşı’da Altı Han Otel OluyorEminönü Belediyesi, 3600 dükkanın yer aldığı tarihi Kapalıçarşı’nın içinde ve bitişiğinde bulunan harabe haldeki hanlardan altısını, butik otele dönüştürüyor. Toplam 23 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Kapalıçarşı’daki atıl durumdaki Yolgeçen Han, Sepetçi Han, Çukur Han, Cebeci Han, Çuhacı Han ve Kızlarağası Han, sekiz ay önce başlatılan projeyle Türk turizmine butik otel olarak kazandırılacak. Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, ilçenin tarihi ve kültürel dokusuyla koruma altında bulunduğunu, proje geliştirme ve uygulama konusunda çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Projeyle ilgili son detaylar, Kültür Bakanı Atilla Koç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılacağı toplantıda ele alınacak.
Tarih: 12 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet
İnşaatta maliyet tartışmasıÇimentodaki fiyat artışlarının tartışıldığı inşaat sektöründe taraflar, girdi maliyetleri konusunda da farklı rakamlar telaffuz ediyor.
Konut Sektörü Balon gibi Daha da Büyürse PatlarTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, son yıllarda konut sektörünün balon gibi büyüdüğünü, daha da büyürse patlayacağını ileri sürdü.
Didim''de 19 bin İngiliz mülk sahibi konumundaYabancıların Türkiye''de mülk edinebilmesini sağlayan yasanın ardından 11 bin İngiliz''in Aydın''ın Didim ilçesinde konut satın aldığı, yapımı devam eden 8 bin konutun satışı için de ön anlaşma yapıldığı belirtildi.
Ucuz ev hayal gibiTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, son yıllarda konut sektörünün balon gibi büyüdüğünü, daha da büyürse patlayacağını ileri sürdü.
Semt dediğin böyle olmalıSekiz yıl önce ortaya atılıp, bir ayağının bu semtten geçirilme planıyla tüm Arnavutköylüleri ayağa kaldıran ''üçüncü köprü'' projesinden bir ''hayır'' çıktı.
Sit alanına yapılacak bina için özel izin aranacakI. ve II. derece arkeolojik sit alanlarındaki ören yerlerinde, kapalı ve açık sergi mekanları ile güvenlik odası, bilet gişesi, WC, açık otopark ve mobil satış üniteleri düzenlemeleri, kazı heyetinin bilimsel raporları doğrultusunda koruma bölge kurulunun özel izniyle yapılacak.
Nerede o eski kuyruklar?Emlak - inşaat piyasası bir yandan baş gösteren durgunluğun etkisine girerken, bir yanda da sektörün inşaat tarafındaki kavga nedeniyle çalkalanıyor.
Konut kredisinin faiz yükü ikiye katlandıKonut kredisi faiz oranları bir ayda neredeyse ikiye katlandı. Yüzde 1''in altını görmüşken, şimdi 1.7''lere dayandı.
Türkiye''nin ilk Rasathaneli Rezidansı Kelesoğlu''ndanKeleşoğlu Group Göktürk''te inşa edeceği Gökyüzü Residence projesinde gözlemevi de kuracak. Proje; Mars, Venüs, Merkür, Plüton, Neptün, Uranüs ve Jüpiter isimleri verilen yedi ayrı bloktan oluşuyor.
TOKİ, 2007 Sonuna Kadar 250 bin Konut YapacakToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 2007 yılı sonuna kadar 250 bin konut yapacaklarını açıkladı.
Gül-Keleşoğlu Grubu''ndan Dört Yeni Alışveriş MerkeziFlorya''daki Fly-inn Alışveriş Merkezi''nin sahibi Gül-Keleşoğlu Grubu, dört yeni alışveriş merkezi için kolları sıvadı. Bahçelievler''deki kompleks bu yıl, Fatih, Bakırköy ve Avcılar''dakilerse 2007''de açılacak. Grup, komşuları olacak Carrousel ve Kadir Has''a da meydan okuyor: İyi mal kötü malı kovar.
Bakan Koç, 3 bin 500 dönümlük arazinin Limak’a tahsisini iptal ettiKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Antalya’da kültürpark olması planlanan arazinin Limak İnşaat’a tahsisini iptal etti.
Larapark için Temmuz''da yeniden tahsise çıkılacakTurizm Bakanı Koç, Larapark''ın Temmuz ayında yeniden tahsise çıkarılacağını söyledi. Limak ise, "İhaleye tekrar katılırız" dedi.
Prefabriklerin imajını deprem yıktı17 Ağustos depreminden sonra prefabrik evlerle ilgili çıkan haberler prefabrik beton üreticilerini olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz yıl yüzde 19,6 büyüyen inşaat sektöründe prefabrik beton kullanılan konutların payı yüzde 3’lerde kaldı.
Hatay''da yabancıya gayrimenkul satışı durdurulduVali Ahmet Kayhan, Anayasa Mahkemesi tarafından Tapu Kanunu''nun 35''inci maddesinin iptal edilmesi nedeniyle yapılan yeni düzenleme çerçevesinde Hatay''da yabancılara gayrimenkul satışlarının durdurulduğunu açıkladı.
''Dönüşüm''e protestoKartal''da, dün çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin ''Kentsel Dönüşüm Plan ve Projeleri''ni protesto etti. TMMOB Mimarlar Odası ile Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), İstanbul Çevre Konseyi, Uğur Mumcu Mahallesi Koruma Tanıtma ve Yaşatma Derneği (UM-DER), CHP, SHP ve DSP''nin de akatıldığı protestoda, "Yuvamızı yıkanın yuvasını yıkarız" sloganları attıldı. Protestocular, "AKP hükümeti, depremleri bahane ederek yaşam konutlarını, yine devlet gücünü kullanarak yabancı sermayeye vermek istiyor" diye konuştu.
Tarih: 11 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Bizim mahallelerimiz vardıBilgisayarlarımız, ‘play-station’larımız yoktu. Okula servisle değil yürüyerek gidiyorduk.
‘Müzeler Louvre gibi korunsun’Güvenlik şirketi yöneticisi Nihat Kubiş, Türkiye’de müzelerin nasıl korunması gerektiğini anlattı ve Paris’teki dünyaca ünlü Louvre Müzesi’ndeki güvenlik sistemini örnek gösterdi. Bu sistem hem eseri koruyor, hem de anında suçluyu yakalıyor.
Müzelerde uzman personel de güvenlik de yetersizSon günlerde Uşak, Kahramanmaraş, Erzurum müzelerinde ve Topkapı Sarayı’nda yaşanan olaylar, müzelerin imajını yerle bir etti.
TOKİ Konut Satışında Şartları HafiflettiToplu Konut İdaresi (TOKİ), konut satışlarını hızlandırmak amacıyla, İstanbul-Halkalı''da, orta gelir grubuna yönelik projede satış şartlarını hafifletti.
Danıştay’dan İskenderun Limanı’nın satışına yeşil ışıkDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İskenderun Limanı''nın 36 yıl süreyle PSA-Akfen Konsorsiyumu''na devrine ilişkin İhale Komisyonu kararının yürütmesinin durdurulması kararına yapılan itirazı kabul etti.
Suudilerin ''su havzasına sanayi'' projesi davalıkSuudi Tanmiyat Grubu''nun Aslan Grubu ile ortaklaşa olarak İstanbul Samandıra''ya inşa edileceği Türkiye''nin ilk özel organize sanayi bölgesinin (OSB) Ömerli içme suyu havzasında kaldığı ortaya çıktı.
İstanbul ‘dünya kültür mirası’ndan çıkarılacak mı?BM''nin Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü''nün (UNESCO) Dünya Mirasını Koruma Komitesi''nin Litvanya''nın başkenti Vilnius''ta dün başlayan ve 16 Temmuz''a kadar sürecek olan toplantısında, İstanbul''un ‘Dünya Kültür Mirası'' listesinden çıkarılarak ‘Tehlikedeki Dünya Kültür Mirası'' listesine alınıp alınmayacağına karar verilecek. Türkiye, toplantılara Dışişleri Bakanlığı, Turizm ve Kültür Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden uzmanların oluşturduğu bir heyetle katılıyor.
Tarih: 10 Haziran 2006 Kaynak: Zaman
Konut sektöründe "yangın" varKonut sektöründe yangın var. Satılacak konutu olanlar dertli.
11 Müzede Güvenlik Sistemi BulunmuyorKültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, bakanlığa bağlı 93 müzeden 78’inde kameralı güvenlik sistemi bulunduğunu söyledi.
Dubai Towers''a Başbakan YorumuCeylan Otel''de yapılan forumda, Türk-Arap Ekonomi Forumu''nun sponsorları arasında yer alan Dubai Towers projesinin sahibi Sama Dubai Holding büyük ilgi gördü. Foruma katılan firmaların stantlarını gezen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sama Dubai standını da gezdi. Sama Dubai CEO''su Farhan Faraidooni, Başbsakan''a eşlik etti. Sama Dubai standında diğer ülkelerdeki projelerle birlikte İstanbul''da yapılması planan Dubai Towars Projesi''nin fotoğrafları da yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş, Dubai Towers''ın yapılacağı arazinin satışı ile ilgili bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine, ''Daha o konuda bir netlik yok. Alternatifler düşünülüyor'' dedi.
Tarih: 9 Haziran 2006 Kaynak: Tercüman
Büyükşehir’den “Gemi Atıklarını Arıtma Tesisi”İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTAÇ A.Ş. tarafından Haydarpaşa’da inşa edilen Türkiye’nin ilk “Gemilerden Petrol Türevli Atık Kabul ve Arıtma Tesisi”, Başkan Kadir Topbaş’ın da katıldığı bir törenle açıldı.
Rezidor, Maçka''dan vazgeçmiyorRezidor SAS, Maçka Oteli''nde Emekli Sandığı ile mahkemelik oldu ama Türkiye''den vazgeçmedi. Rezidor SAS''ın CEO''su Kurt Ritter, "En kötü ihtimalle 2012 yılında Türkiye''deki otel sayımız en az 10 olacak" dedi.
Katarlı şirket 5 milyar dolarla yatırıma geliyorDEİK Türk-Lübnan İş Konseyi Başkanı Habbab, Türkiye''ye gelmekte istekli olan Katarlı Amwal adlı şirketin daha çok rezidans, alışveriş merkezi gibi inşaat projelerinde çalıştığını söyledi.
Mühendisler, ''Yeterlilik Tasarısı'' için ayaktaMeclise sevkedilen Mesleki Yeterlilik Kurumu Yasa Tasarısı Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği''ni (TMMOB) ayağa kaldırdı. Yasa tasarısı aynen kabul edilirse mühendis, mimar ve şehir plancısı mesleklerini seçenler, Mesleki Yeterlilik Kurumu''ndan sertifika almadan mesleklerini icra edemeyecekler. Tasarıyı protesto eden TMMOB Genel Sekreter Vekili Hakan Genç, "Mühendis, mimar ve şehir plancılarının mesleği uygulama kuralları, meslek içi eğitim ve belgelendirme işlemleri bizatihi meslek odalarınca yapılır ve yapılmaktadır. Dünyada bunun başka bir örneği de bulunmamaktadır" diyerek, yasa tasarısını eleştirdi. Genç şunları kaydetti: "Ülkemizde de meslek odalarının kuruluş felsefesi meslek kurallarının, yeterliliğin, meslek içi eğitimin odalar tarafından yapılması esasına dayanır. Bu yetkinin devlet eliyle kurulmuş ve mühendislik, mimarlık ve şehir planlaması alanıyla ilgisi olmayan kurumlara devredilmesi kabul edilemez. Üniversitelerin vermiş olduğu diploma, o bireyin mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı kariyerine başlaması için yeteri kadar bilgilendirildiğini belgelemektedir."
Tarih: 9 Haziran 2006 Kaynak: Birgün Yazan: Çilem Kaya
Baltalimanı''ndan Haliç''e su kanalıBüyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Kadir Has Caddesi''nin açılışında "Boğaz''dan pompalanacak sularla Haliç çok daha sağlıklı olacak" dedi.
Çevre Yasası çevreci değilÇevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Ankara Şubesi''nin düzenlediği panelde, yeni Çevre Yasası ve çevre yönetimi masaya yatırıldı. ÇMO Başkanı Ertuğrul Ünlütürk, "AKP hükümeti sadece yerli ve yabancı sermayeye verdikleri sözleri tutuyor, doğal kaynaklarımızı kullandırmıyor.
Saraylara Takılmayın, Üç Yıldızlı Otel YapınAvrupa, Orta Asya ve Afrika’daki 49 ülkede toplam 189 oteli bulunan Rezidor SAS’ın bir parçası olan Radisson SAS Hotels&Resorts, Türkiye’deki üçüncü oteli olan Bosphorus’u Ortaköy’de açtı.
Çimento İthalatı KolaylaşacakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, son dönemde konut fiyatına olan taleple birlikte hızla yükselişe geçen çimento fiyatlarını durdurmak için Bakanlar Kurulu’nun ithalatı kolaylaştırıcı kararlar aldığını söyledi.
Bir skandal da Topkapı''daUşak''ta başlayıp Kahramanmaraş''ta süren müze skandallarına Topkapı Sarayı da eklendi. Envantere kayıtlı 43 eserin depolarda kaybolduğu ortaya çıktı. Bakanlık, sarayda genel sayım başlattı.
Marmaray''da ilk tüpMarmaray projesi çerçevesinde sonbaharda İstanbul Boğazı''na yerleştirilmeye başlanacak 11 tüpten ilki, dün Tuzla''daki DLH Tesisleri''nde havuzdan çıkarılarak yüzdürüldü. DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, en kısası 98.5, en uzunu ise 135 metre olan 11 tüpten 135 metre uzunluğundaki ilk tüpün havuzdaki inşasının tamamlandığını kaydederek, rıhtıma çekilen tüpün burada da üst kısmının ve iç donanımının inşa edileceğini bildirdi. Diğer tüpün de bugün havuzdan çıkarılacağını anlatan Arslan, ''''77 kilometrelik Marmaray Projesi''nin bin 400 metresinin inşası deniz dibinde olacak. Çift taraflı akıntının bulunduğu Boğaz''da bu en zor kısımlardan biri. Dünyanın gözü bu projede'''' dedi.
Tarih: 9 Haziran 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Yeşilin Ortasında Toscana Evleriİtalyan mimar Giancarlo Alhadeff’i, Türkiye’de, Bodrum Hebil Koyu’nda gerçekleştirdiği 14 villalık projesi ile tanıyoruz.
Galatasaray Adası’nın Yeniden İnşası Kaçak Duvar Zanlısı Reina’ya EmanetGalatasaray Adası yakında Galatasaraylılar’ın üzerine çökerse bilin ki sorumlusu Galatasaray yönetimidir. Nedeni yönetimin dünyada eşi benzeri olmayan Galatasaray Adası’nı, kaçak duvar zanlısı Reina’ya teslim etmiş olması.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.