Haberler

12 Mayıs 2007, Cumartesi

Bir Mimarın Gözden Uzak FikirleriBir Mimarın Gözden Uzak FikirleriMimarların, çalışma taslaklarını ille de sergilemek durumunda olmadıkları belirli mimari maketler çoğunlukla arka odalara tıkılırlar ya da süprüntü yığınlarına indirgenirler. Ancak, önemli bir romanın ilk versiyonları ya da klasik bir filmden outtake’ler (çekilmiş ancak filmde kullanılmamış bir sahne) gibi maketler, öğrenciler ve mimari hayranları için, yaratıcı süreçler üstüne bir pencere sunmalarından dolayı sonuç üründen çok daha ilgi çekici olabilirler. Onlar aynı zamanda, bilgisayarla üretim yapılan bir çağda, bir yapının nasıl göründüğü ve nasıl bir his yarattığı hakkında da fikir verirler. Bu yüzden 72 yaşındaki Mimar Richard Meier,ziyaretçiler için 40 yıllık kariyeri boyunca uzanan projelerinden bir maketler dizisi örneği görme şansı vererek, dış dünyayı içeri davet etme kararı aldı. Haberin Devamı
VitrA’nın İstanbul Koleksiyonu “EDIDA” Ödülünü AldıVitrA’nın İstanbul Koleksiyonu “EDIDA” Ödülünü AldıVitrA’nın, Ross Lovegrove tarafından tasarlanan İstanbul Koleksiyonu, 2006 Elle Decor Uluslararası Tasarım Yarışması’nda (EDIDA) “En İyi Banyo” ödülünün sahibi oldu.
İstanbul''un trafiğine çözüm aranıyorİstanbul''un trafiğine çözüm aranıyorTürk ve Avrupalı uzmanlar Inter-Trafik Fuarı''nda, İstanbul''un trafik sorununa çözüm arıyor. Avrupa Birliği Ülkeleri Kent Trafik İşletmeciliği Polis''in başındaki isim olan Sylvain Haon ile CNN TÜRK ekibi İstanbul trafiğine çıktı.
Büyükşehir, yeni su kaynakları için düğmeye bastıBüyükşehir, yeni su kaynakları için düğmeye bastıAzalan su kaynaklarına karşı yeni barajlara yönelik çalışmalarını yoğunlaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştireceği yatırımlarla yıllık 95 milyon metreküplük kapasite artışı planlıyor.
İstanbul''a başka bir "göz" ile bakılıyorİstanbul''a başka bir "göz" ile bakılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü, imar hareketlerinin yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerini kullanarak İstanbul''u periyodik olarak izliyor; değişimler, uzaktan algılama yöntemleriyle sayısal olarak analiz ediliyor.
Anemon Hotelleri Colormix Line ile RenkleniyorAnemon Hotelleri Colormix Line ile RenkleniyorTürkiye''de hızlı bir şekilde gelişme gösteren turizm sektörünün öncü isimlerinden Anemon Hotels Grubu''na bağlı Anemon Fuar İzmir ve henüz hizmete başlayan Anemon Denizli Hotel, Canesol''un beğenilen ürünü Colormix Line ile dış cephelerini renklendirme kararı aldı.
Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi Öğrenci Fikir Yarışması Sona ErdiUlucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi Öğrenci Fikir Yarışması Sona Erdi1 Şubat 2006 tarihinde ilan edilen "Kent Düşleri" kapsamında TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Barosu tarafından ortaklaşa düzenlenen Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi Öğrenci Fikir Yarışması 6 Mayıs tarihinde sona erdi.
Özgürlük Kulesi Ne Kadar Özgür?Özgürlük Kulesi Ne Kadar Özgür?Geçtiğimiz yıl Skidmore, Owings& Merrill’ in tasarımıyla inşasına başlanan “Özgurluk Kulesi” şimdilerde bütçe aşımı ile gündemde…
"Maxit’in 2007 Hayali" Maket Yarışması"Maxit’in 2007 Hayali" Maket YarışmasıMaxit Türkiye, 2 - 6 Mayıs 2007 tarihleri arasında Yapı İstanbul Fuarı’ndaki standında İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerini Maxit Fabrikası’nı yapmak üzere “Maxit’in 2007 Hayali” adlı maket tasarım yarışmasında bir araya getirdi.
Anadolu’nun Taşı Dünyayı GeziyorAnadolu’nun Taşı Dünyayı GeziyorBugüne kadar dünya genelinde çalışmalarını sürdüren Silkar Madencilik, Mayıs ayı sonunda İstanbul Levent’te açacağı showroomunda, her tür doğaltaşı tasarım ve montaj ile birlikte yurtiçinde nihai tüketiciye de doğrudan ulaştırabilmeyi amaçlıyor.
Foster’dan Çölde Yeşil ÜtopyaFoster’dan Çölde Yeşil ÜtopyaFoster + Partners Abu Dhabi’nin Masdar şehrinin Dünya’nın ilk sıfır-karbon ve sıfır-çöp şehri olacağını açıkladı.
Sosyo – Ekonomik DurumumuzSosyo – Ekonomik DurumumuzTürkiye’de her yıl mimarlık fakültelerinden yüzlerce kişi mezun oluyor ve ilgi duyduğu, eğitimini aldığı, başarılı olduğu alana göre çeşitli sektörlerde işe başlıyor. Çalışılan işte başarılı olabilmenin yolu ise sevilen işi yapmaktan, zamanı verimli kullanabilmekten ve harcanan emeğinin karşılığını alabilmekten geçiyor. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak, Türkiye’de mimar ve planlamacıların kazanç durumunu, yaşam standartlarını ve iş memnuniyetini araştırmak amacıyla 12 Nisan 2007 Perşembe günü, bir anket düzenledik.
Koç: AKM yüzde 40 deprem riski taşıyorAtatürk Kültür Merkezi’nin yıkılarak yerine yenisinin yapılmasını içeren tasarı Milli Eğitim Komisyonu’ndan geçti.
Net Grubu iki arsayı Ağaoğlu''na devrettiNet Grubu, iki adet arsasını 17.7 milyon dolara Ağaoğlu Grubu''na sattı. Net Holding''den dün yapılan açıklamada, sözleşme kapsamında Net Turizm''in sahip olduğu arsaların Ağaoğlu Grubu''na devrinin yapıldığı kaydedildi. Açıklamada, arsaların yüzölçümünün toplam 1 milyon 269 bin metrekare olduğu belirtildi. Açıklamada, devredilen parsellerin satış değerinin Net Grubu''nun sözleşme kapsamında hasılattan alınacak yüzde 19 oranındaki hasılat payı hariç olmak üzere 24 milyon 174 bin YTL karşılığı 17 milyon 740.9 bin dolar olduğu kaydedildi.
Tarih: 11 Mayıs 2007 Kaynak: Referans
Mortgage düzenlemeleri hazirana yetiştirilecekMortgage sisteminin tam olarak devreye girmesi amacıyla çıkarılması gereken ikincil düzenleme çalışmaları hızlandırıldı.
THD Başkanı Çakar: Tutsat yasası kapsamına girmemek için, 6 Haziran 2007 son tarihTüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, Konut finansman sisteminin tehlikelerle dolu olduğunu savunurken, konut kredisi kullananlara dönük "tutsat yasası kapsamına girmemek için, 6 Haziran 2007 son tarih.
Seneye, yeniden Taksim''de...1977 katliamının 30. yıl dönümüydü. Her sene başka başka meydanlarda/alanlarda kutlarken 1 Mayıs''1, aklımız kayıyordu Kazancı Yokuşu''na, Taksim Meydanı''na. Kızgınlığımız birikiyordu lakin, sermayenin kamusal alanlardaki hâkimiyeti de artıyordu gün be gün.
Sabiha Gökçen’de TAV ve Esas işbirliğiTAV Havalimanları Holding ve Esas Holding, Sabiha Gökçen Havaalanı ihalesine birlikte girecek. TAV Havalimanları Holding ve Esas Holding’den yapılan açıklamada, Sabiha Gökçen Havaalanı yeni dış hatlar terminal binası ve mütemmimlerinin yapım, işletim ve devrine ilişkin 2 Temmuz 2007 tarihinde yapılacak ihaleye, her iki holdingin ortak girişim olarak müşterek teklif vermek suretiyle katılmak üzere anlaşmaya vardığı belirtildi. TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, anlaşmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, İstanbul’un ikinci havaalanı olan Sabiha Gökçen Havaalanı işletme ihalesinin kendileri için büyük önem taşıdığını ifade etti.
Tarih: 11 Mayıs 2007 Kaynak: Akşam
Başkan Topbaş; “Su deposu yerine tasarruf yapalım!”İstanbul’da günde 2 milyon ton su kullanıldığını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Her insan kendi su kullanımını dörtte bir eksiltse bu günde 500 bin metreküp su anlamına gelir ve su problemi yaşanmaz. Vatandaşlarımız su deposu yapmak yerine tasarrufta bulunarak bize yardımcı olsun” dedi.
Kent Yorum: Korku kentiGeçtiğimiz haftayı korku kentinde geçirdik... Korkunun ayak sesleri sokakları, meydanları doldurmuştu; kamusal alan sivil ile devletin arasına sıkışmıştı; sivilin nerede başladığı, devletin nerede bittiği tanımsızdı ve demokrasiye kimin daha yakın olduğu belirsizdi.
Kaçak yayla evleri yıkılacakTrabzon ve Gümüşhane valileri, Karadeniz yaylalarında kaçak yapılaşmaya karşı, ortak hareket etme kararı aldı. Yaylalardaki yapıların, yüzde 80’inin kaçak olduğuna dikkat çeken valiler, bu çirkin görüntüye son vermek için, tüm yetkilerini kullanacaklarını söyledi.
Yüzde 50 tasarruf için doğru malzeme seçilmeliKüresel ısınmanın sürekli gündemimizde olduğu ve enerji kaynaklarının hızla tükendiği son yıllarda göz ardı edilmemesi gereken önemli bir gerçekle karşı karşıyayız. Binalarımızda ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan enerjinin maliyeti her geçen gün artıyor.
AKM''yi yıkacak yasa, Meclis yolundaAtatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yıkılarak yenisinin yapılmasını öngören tartışmalı yasa, TBMM Milli Eğitim Komisyonu''nda CHP''lilerin karşı çıkmasına rağmen AKP''lilerin oylarıyla kabul edildi.
AKP''den büyük rant transferiBüyükşehir Belediyesi, İstanbul''un en gözde yerlerini toplu taşıma araçlarına peron ve benzeri tesisler yapma karşılığında müteahhitlere kat sınırını kaldırarak tahsis ediyor.
Nükleer Enerji Santrallarıİktidar, yaşanan politik hengâmede, yangından mal kaçırırcasına Türk insanı ve ülkesini büyük sıkıntılara sokacak çok önemli bir yasal düzenleme yaptı. Bu düzenlemenin yol açacağı sorunlar on-on iki yıl sonra hissedilmeye başlanacak.
Çevreye en büyük ihanetSon 10 yıldır sık sık gündeme getirilen ancak tepkiler üzerine vazgeçilen nükleer santralların kurulması ile ilgili yasa tasarısı AKP hükümetinin "gece yarısı operasyonu" ile apar topar yasalaştı.
Boğaziçi’nde marinaya hayırGeçen çarşamba günü İstanbul Belediyesi’nin Boğaz’ın birbirinden güzel bazı semtlerine yüzer marina yapma kararını eleştirirken, belediyeden kıyı manzarasını engelleyen yüksek güverteli gezi teknelerin sahillere bağlanmasını önlemesini istemiştim.
Mavi Tünel''e 92.8 milyon euro''luk krediKonya''nın su rüyasını gerçekleştirmek için Devlet Su İşleri tarafından uygulanmaya başlanan Konya Ovası Sulama Projesi''nin (KOP) en önemli ayağını oluşturan Mavi Tünel için kredi sağlandı. Hazine Müsteşarlığı, proje için gereken 92 milyon 863 bin 675 euro''luk krediye onay verdi. Hazine ile İş Bankası arasında imzalanan anlaşmaya göre, 5 yıl ödemesiz, 5 yıl ödemeli olan kredinin faizi, libor 1.38 düzeyinde. Yaklaşık 5 yılda tamamlanması planlanan Mavi Tünel''in temelinin haziranda atılması bekleniyor. KOP''un en önemli kısmını oluşturan Mavi Tünel, Türkiye''nin Urfa tünellerinden sonra ikinci büyük sulama tüneli olacak. Toplam 17 kilometre ve 4 metre çapında olacak Mavi Tünel ile saniyede 36 metreküp su Konya Ovası''na akacak. Konya Ovası''nın yüzde 70''ini sulanabilir hale getirecek Mavi Tünel projesiyle bölgede su sıkıntısı çekilmeyecek ve ülke ekonomisine yılda yaklaşık 470 milyon YTL''lik katkı sağlanacak.
Tarih: 11 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Orka, Banyoda Butik Çalışmayla Başarıyı YakaladıOrka, banyo mobilyaları sektöründe kalite, standartlaşma, tasarım konularında gerçekleştirdiği çalışmalarla ön plana çıkıyor. Sektörde 15 yılını geride bırakan Orka, butik çalışmaları seri üretime dönüştürerek hem kaliteli hem de özgün çalışmaları müşteri talebine uygun olarak piyasaya sunuyor.
Mimarların Yükü C8600 ile HafifliyorAvrupa’nın renkli baskılı iletişim çözümlerinin ikinci büyük üreticisi Oki Printing Solutions A3 renkli baskılı iletişim çözümlerinde bir devrim yaratarak özel bir tasarımla geliştirilen pazarın en küçük boyutlu renkli A3 yazıcısı olan C8600 serisini satışa sundu.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.