Haberler

12 Haziran 2008, Perşembe

Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 6Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 6Bu yıl katıldığımız diploma jürilerinin sonuncusu Uludağ Üniversitesi (UÜ), Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’ne aitti. Okuyacağınız izlenimler hem İstanbul dışından, hem de bir devlet üniversitesine ait olması bakımından farkı ile önce işlediğimiz iki jüri ile karşılaştırmalı bir değerlendirme yapmaya olanak sağlıyor. Bu yılki jüriler sonunda 14. mezunlarını verecek olan UÜ Mimarlık Bölümü, ilk mezunlarını 1998 yılında vermişti. Haberin Devamı
Osmanlı''nın kanalizasyon sistemi 700 yıldır problemsiz çalışıyorOsmanlı''nın kanalizasyon sistemi 700 yıldır problemsiz çalışıyorOsmanlı Devleti''nin 2. Sultanı Orhan Bey tarafından kurulan Cumalıkızık köyünde 700 yıl önce yapılan kanalizasyon sistemi asırlara meydan okuyor.
Bahçeşehir Üniversiteli Öğrencilerden Kuzguncuk için Yeni Müze Kavramı ve Proje ÖnerileriBahçeşehir Üniversiteli Öğrencilerden Kuzguncuk için Yeni Müze Kavramı ve Proje ÖnerileriBahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nün düzenlediği “Avrupa Kültür Başkenti İstanbul 2010 Geçmişle Gelecek Arasında Kuzguncuk için Yeni Müze Kavram ve Mimari Proje Önerileri” tartışma toplantısı ve sergisi 11 Haziran 2008 tarihinde Kuzguncuk Bostan’da yapıldı.
Kleopatra’da sigara ayıbıKleopatra’da sigara ayıbıGökova’da her yıl yaklaşık 300 bin turistin ziyaret ettiği, altın sarısı kumuyla ünlü Kleopatra (Sedir) Adası’nın doğal dokusunun korunması kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı yıllar önce sigara yasağı koydu.
Kaliforniya yanıyor!Kaliforniya yanıyor!Onlarca evin kül olduğu eyalette, yüzlerce ev boşaltıldı. ABD''de, Kaliforniya eyaletinin başkenti Sacramento`nun kuzeyi ile güneyinde çıkan yangınlarda onlarca ev zarar gördü.
Evimizi 1 milyar dolara taşıyoruzEvimizi 1 milyar dolara taşıyoruzEvden eve nakliyat sektörü, bu yıl konuttaki yavaşlamadan etkilenirken, sektörün yıl sonunda büyüklüğünün 1 milyar doları aşması hedefleniyor. Sektörün bu durgunluğu kısa sürede üzerinden atması beklenirken, gözler memur tayinlerine çevrilmiş durumda.
Yaz mevsimi sahile kampanyayla geldi!Yaz mevsimi sahile kampanyayla geldi!Antalya''dan Çeşme''ye yazlık yerleri mesken tutan inşaat şirketleri, kampanya geleneklerini de beraber götürdü. Sahillerdeki projelerde de İstanbul''daki gibi faizleri sıfıra düşürme telaşı yaşanıyor.
Blanco''dan yeni tasarım mutfaklarBlanco''dan yeni tasarım mutfaklarAlman eviye, batarya ve mutfak aletleri markası Blanco, yeni tasarım ürünü Statura 6 U modeliyle IF Design Awards 2008 yarışmasında birinci oldu. Ağaoğlu Grubu, Kuzu İnşaat, Spradon Evleri ve Divan Konutları''nın yanı sıra Soyak Grubu, Evreka Konutları ve İnanlar İnşaat, Teras Fulya projelerinde de kullanılan Blanco''nun bu projelerde kullanılan toplam ürün sayısı da 8 bin 123''e ulaştı. Türkiye''de Öztiryakiler tarafından satışı yapılan Blanco, tüm mutfaklarda rahatlık ve konforu hedefliyor.
Tarih: 12 Haziran 2008
Bu otelde çıt çıkmayacak!Bu otelde çıt çıkmayacak!Plato Turizm ve Otelcilik''in inşa ettiği otelde, havaalanına yakın lokasyon nedeniyle ses yalıtımlı doğrama kullanılıyor.Plato Turizm ve Otelcilik tarafından Güneşli''de inşa edilen ve uluslararası otel zinciri Marriott Grubu tarafından 20 yıl süreyle işletilecek olan Courtyard by Marriott İstanbul Airport Oteli, yıl sonunda hizmete girecek. Courtyard by Marriott İstanbul Airport Oteli, dış cephesinde kullanılan ses yalıtımlı doğramaları sayesinde İstanbul''un en sessiz otellerinden biri olmayı hedefliyor.
Mobilya tasarımcıları yarışıyorMobilya tasarımcıları yarışıyorMobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından düzenlenen “4. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması”nda 6 kategoride toplam 84 bin YTL ödül dağıtılacak.
Londra, dünya ticaretinin merkeziLondra, dünya ticaretinin merkeziGüçlü, güvenli ekonomisi, hareketli mali pazarları, standardı yüksek yasal ve politik yapısıyla Londra, 2008’in de lider şehri.
Tarihi Kilise Müze Olmayı BekliyorTarihi Kilise Müze Olmayı BekliyorEskişehir''in Sivrihisar İlçesi''nde 1881 yılında yapılan Ermeni Kilisesi, müze olacağı günü bekliyor. Taş malzeme konularak yapılan kilesinin, dünyada benzeri yok.
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 5Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 5Bu yılki diploma jürisi ziyaretlerimizin ikinci durağı Yeditepe Üniversitesi’ydi. 1996 yılında açılan Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü bu yıl 8. mezunlarını veriyor. Doç.Dr. Orhan Özgüner, Prof.Dr. Zekiye Abalı, Yrd.Doç.Dr. Engin Ünal, Öğr.Gör. M. Arman Güran, Öğr.Gör. Ayla Karacabey ve Öğr.Gör. Yaşar Marulyalı’dan oluşan jüri bu dönem, 54 öğrencinin bitirme projesini 5 – 6 Haziran 2008 tarihleri arasında, 2 gün boyunca değerlendirdi. Bu dönemki diploma jürisinin koordinatörlüğünü ise Öğr.Gör. Cem Yücel üstlendi.
“Türkiye’nin Hatıra Defteri” Çırağan kıyısında boğuldu“Türkiye’nin Hatıra Defteri” Çırağan kıyısında boğuldu“Osmanlı Sultanları” sergisi açan, “Türkiye’nin Hatıra Defteri” gibi belgeselleri destekleyen Denizbank’ın Türkiye’nin hatıralarına bakışı, bir palyaçoya benzetilen Çırağan Sarayı’ndan anlaşılıyor.
Saray bahçesinde seviye tespit sınavıSaray bahçesinde seviye tespit sınavıÇırağan Sarayı’nda “müşteri talepleri”nin, kültür mirasından ve korumayla ilgili yönetmeliklerden daha önemli olduğu düşünülüyor olmalı.
Çifte Minareler Kurtarılmayı BekliyorÇifte Minareler Kurtarılmayı BekliyorErzurum''un barındırdığı en önemli tarihi eser olan Çifte Minareli Medrese her geçen gün biraz daha deforme oluyor.
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 4Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 4Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da farklı üniversitelerin mimarlık bölümü diploma jürilerine izleyici olarak katıldık. Katıldığımız ilk jüri, 4 Haziran 2008 tarihinde gerçekleştirilen Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’ne aitti. İçinde bulunduğumuz yıllarda mezun olacak mimar adaylarının mimari projeye yaklaşımlarını, diploma jürilerinde ne gibi eleştirilerle karşılaştığını yansıtmak amacıyla yaptığımız bu ziyaretler, aynı zamanda jürilerdeki benzerlik ve faklılıkları da ortaya koymayı amaçlıyor.
Lafarge Aslan Çimento Darıca İlköğretim Okulu AçıldıLafarge Aslan Çimento Darıca İlköğretim Okulu Açıldı1999 Depremi’nde kullanılamaz hale geldiği için öğrencileri 9 yıldır prefabrik binalarda eğitim gören Darıca İlköğretim Okulu’nun yerine Lafarge Çimento tarafından yaptırılan Lafarge Aslan Çimento Darıca İlköğretim Okulu açıldı.
Kule ParkKule Parkİstanbul’a modern parklar kazandırmayı hedefleyen İSPARK, bu bağlamda Kule Park da yapmayı planlıyor. Küçük alandan azami ölçüde yararlanma olanağı sunan Kule Park ile 7x7 metrekarelik bir alana 50 araç park edebiliyor. Orta ve büyük ölçekli binaların yanı sıra, bağımsız bir otopark kulesi olarak da kullanılabilen Kule Park’lar, kentin siluetini bozmayacak şekilde ihtiyaç duyulan yerlerde yapılacak.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Kaostan uzak projede, her villaya 1 dönüm bahçe düşüyorAkfırat Tepeören’de 47 bin 711 metrekare arazi üzerine kurulan ve 42 villadan oluşan Tepe Park Villaları projesi, her villaya ayırdığı 1135 metrekare arsa ile müstakil hayatlar sunma iddiasında.
Çevreci konutlar geliyorGayrimenkul kuruluşlarının geliştirdiği son projelerde, sürdürülebilir yaşama uygun, çevreye dost yapılar ağırlık kazanmaya başladı.
Belediye, Sütlüce''yi bitmeden kiraya çıkardıAvrupa''nın en büyük kültür merkezlerinden biri olma iddiasıyla 1998''de yapımına başlanan ve 10 yıldır inşaat çalışmaları devam eden Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi kiraya verilecek.
Soruna parmak bastımİzmir trafiği ve otopark sorunu İstanul''a yetişti yetişecek. Sabah ve akşam saatleri, yani çalışanların yollara döküldüğü zamanlar tam bir kabusa dönüşmekte..
Çevre yolunun son bölümü tamamlandıİl Koordinasyon Kurulu toplantısında ayrıca, Çandarlı Limanı ihalesini kazanan firmaya yer teslimi yapılacağı açıklandı.
İzmir Ulaşımına Yeni Yol Haritasıİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Ulaşım Ana Planı çerçevesinde, 20 bin 51 haneyi kapsayan anket tamamlandı.
Hasankeyf’te kazı çalışmaları başladıMardinike Camisi ile Sahil Sarayı’nın ortaya çıkarılması hedeflenen ilk aşamadan sonra, çoğu özel mülkiyette olan tarihi eserler kamulaştırılarak kazılacak, binalar restore edilecek, eserler tümlenecek.
ODTÜ, Gökçek’i yalanladı: Kızılırmak zehirliBelediyenin Kızılırmak suyu için ODTÜ’nün adını kullanarak halkı kandırdığını açıklayan Rektör Akbulut, “O rapor bize ait değil. Bizim analizlerimize göre Kızılırmak’ta tehlikeli oranda arsenik var” dedi.
Sümer Park ‘Abdullah Gül’ olduSümerbank’ı özelleştirip sonra da kapattılar. Adına bile tahammül edemeyenler şimdi de parktan ismini atıyor. Malatya Belediye Meclisi kararıyla Sümer Park’ın ismi değiştirilerek, parka Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adı verildi. 1937 yılında Malatya’da kurulan Sümerbank fabrikası, 4 bin civarında işçi istihdam ediyordu. Fabrika, ekonomik getirilerinin yanında sosyokültürel katkısıyla Malatya’yı bugünlere taşıdı.
CHP Kızılırmak suyunu Meclis’e taşıyorCHP, Kızılırmak suyunun, Ankaralılara maliyeti ile halk sağlığı açısından güvenilir ve sağlıklı olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.
Vestel Elektrik ile Whirlpool görüşmeleri sürüyorVestel, Vestel Elektronik ile Whirlpool Europe arasında yeni bir şirket kurulması yönündeki görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.
Global Investment yatırım için ofis açtıTürkiye’ye şimdiye kadar 200 milyon dolarlık yatırım yapan Global Investment House fonu İstanbul’da ofis açtı. Hedef daha çok yatırım yapmak.
‘KEY ödemelerine haciz uygulanmasın’CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Konut Edindirme Yardımı (KEY) hak sahiplerine yapılacak ödemelere haciz uygulanmaması için kanun teklifi verdi.
Fırat’ın defineleriGaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan Zeugma Antik Kenti’nden, 2000 yılında yapılan kurtarma kazıları sırasında çıkarılan gümüş sikkeler, Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) desteğiyle temizlenerek, sergilenmeye hazırlanıyor.
Kyoto Meclis’te: Niye bu kadar acele ediyorsunuz?Vekiller, Kyoto tasarısını konuştu. Muhalefet: Acelenin nedeni BM?Güvenlik Konseyi üyeliği mi? İktidar: Kaç, kaç, nereye kadar?
İznik’te çini fırını bulunduİznik’te 350 tane olduğu düşünülen çini fırınlarının ikincisi gün yüzüne çıkarıldı... Çini fırını, Müze Müdürlüğü’nün yapmış olduğu sondaj çalışmasından sonra bulundu.
Yalın mekânlarModern, saf ahşap mobilyalar, çekici ve baskın karakteriyle öne çıkıyor. İlk andan itibaren kullanıcısını cezbederek bir tutkuya dönüşüyor. Mekânlara yalınlık ve yaşanmışlık hissi katıyor...
Koray İnşaat''ta erken teslim sevinci"Bursa Güzelbiryer" projesiyle Bursa`ya adım atan sektörün önde gelen kuruluşlarından Koray İnşaat, Eskişehir''de inşaa ettiği Natura Evleri''ni teslim etmeye başladı. Büyük kentlerde gerçekleştirdiği projelerin ardından Anadolu''ya açılan Koray İnşaat, yaklaşık iki yıl önce temelleri atılan Eskişehir Natura Evleri''ni teslim etmeye başladı. Temsili anahtar teslim töreninde bir araya gelen konut sahipleri yeni yaşam alanlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Bu arada Koray İnşaat''ın nisan ayında çocuklarla birlikte temellerini attığı ''Bursa Güzelbiryer'' projesinde satışa sunulan konutların Mayıs 2010 tarihine kadar tamamlanarak sahiplerine teslim edileceği bildirildi.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Olay
Bursa’nın önemli tarihi mekânlarından Balıbey Çarşısı eski güzelliğine kavuştuOsmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunda başkentliğini yapan, bugün Türkiye’nin beşinci büyük kenti olarak da Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı kentlerden olan Bursa’nın önemli simgelerinden biri yeniden iş hayatına ve sosyal hayata kazandırıldı.
Su yalıtımında en iyi, Henkel seçildiHenkel tarafından geliştirilen Ceresit Cerepur renkli ve şeffaf, poliüretan esaslı su yalıtım sistemleri, Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri''nde, ''Yılın Su Yalıtım Ürünü'' seçildi. 7 adayın bulunduğu yarışma, sektörün önde gelen firma ve kurumlarından oluşan bir seçici kurul ile bin 300''e yakın Yalıtım Dergisi okuyucusunun oylarıyla belirlendi. Birinci olan Ceresit Cerepur sistemleri, su yalıtımında en gelişmiş teknoloji olarak kabul gören poliüretan teknolojisini içeriyor. Ürünün poliüretan esaslı olması bu ürünlere kolay uygulanma, UV dayanımı, eksiz yalıtım, çatlak köprüleme avantajlarını sağlıyor.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
ABD’de tutsat başvurusu arttıABD’de mortgage (tutsat) kredisi başvuruları, 3 haftalık düşşün ardından bu hafta arttı. Mortgage Bankerleri Birliği verilerine göre, konut kredisi endeksi geçen hafta, bir önceki haftaya göre yüzde 10.9 artarak 557.1 oldu. ABD’de tutsat kredisi başvuruları bir önceki hafta, son 6 yılın en düşük seviyesine kadar inmişti.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Nükleer enerji şartTürkiye’nin enerjiye ihtiyacı bulunduğunu söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “Enerji açığımızı kapatmak için birtakım elektrik üretim tesisleri kurmamız şart diye düşünüyorum” dedi.
AKP Yeşil Alan BırakmadıAKP hükümetiyle birlikte Antalya’nın en değerli ormanları, turizm alanı ve taşocakları için kıyıma uğradı. Kentin nefes aldığı alanlara gökdelenler dikilmeye, tarım arazileri imara açılmaya başladı.
Konut almanın tam zamanıAnadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı İsmail Babacan, inşaat malzemelerine gelen aşırı zamların stoktaki konutlara yansıtılmadığını, bu yüzden konut satışlarında artış yaşandığını belirterek, "2009 yılı ortalarına kadar stoktaki konutlar tükeneceğinden, şimdi konut almanın tam zamanı" dedi. Babacan, yılbaşından bu yana inşaatların ana malzemesi konumundaki demirde yüzde 100''e varan artışlar yaşandığını, bunun sonucu olarak yeni projelerin başlamadığını ifade ederek, "Stok konutlara önümüzdeki günlerde malzeme fiyatlarının artışlarının yansıtılacağı düşüncesiyle tüketicide mevcut stoktaki konutların alımına yönelik bir hareket başladı. Mayıs ayı içinde ciddi bir hareket yaşandı. Satışlardan yap-satçılar memnun" dedi.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Ürdün TOKİ gibi konut üretecekÜrdün Bayındırlık, Konut ve İskan Bakanı Salh El-Majali, TOKİ modelini kendilerine örnek alarak, Ürdün''de 5 yıl içerisinde 100 bin konut yapmayı hedeflediklerini söyledi.
''Doğru ısı yalıtımı, konutta faturayı yüzde 80 düşürür''Enerji maliyetini düşürmenin en kolay yolunun yalıtım olduğunu belirten İzocam yöneticisi Bulut, faturalarda yüzde 80 düşüş olabileceğini söyledi.
Efes’te kazı sezonu başladıİzmir Selçuk’taki Efes Antik Kenti’nde yeni dönem kazı çalışmalarına başlandı. Kazı başkanı Prof. Dr. Johannes Koder, bu dönem bazı nedenlerden dolayı kazılarda gecikme olduğunu söyledi. Bu hafta başlayan kazıların, ekim ayı sonuna kadar devam edeceğini ve önümüzdeki aylarda çalışmaların yoğunlaştırılarak zaman kaybının giderileceğini dile getiren Prof. Dr. Koder, yardımcılığına ise Doç. Dr. Sabine Ladstatter’in atandığını bildirdi. Prof. Dr. Koder, çalışmalar kapsamında; antik tiyatroda ince mühendislik işleri, Artemis Tapınağı çevresinde yüzey araştırması, Çukuriçi Höyüğü’ndeki Tunç Çağı’na ait eserlerin gün yüzüne çıkarılması ve limandaki kazılara yoğunlaşılacağını belirtti. Panayır Dağı’ndaki, eski dönemlere ait duvar ve etrafında da kazı çalışmalarının devam edeceğini aktaran Koder, Poulos Mağarası ile Yamaç Saray Evleri restorasyonunun da süreceğini kaydetti.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Veysel Erol
Yerel yöneticilerin başucu kitabı!Şehirlerin öne çıktığı küresel bir dönem yaşıyoruz. Bu küresel çağda dünya küçülürken, şehirler giderek büyüyor ve şehirlerin yönetimi çok daha önemli hale geliyor.
Kurugöl''ün Çevresindeki Ağaçlar KesildiÇevre ve Orman Bakanlığı Düzce’ye uzaklığı 11 km. olan Kurugöl’ü konaklamayı da kapsayacak şekilde A tipi mesire alanı olarak tescilledi. Fakat bir hafta sonra Kurugöl’ün çevresindeki ormanlık arazide düzenli çöp toplama alanı yapılmaya başlandı.10 dönümlük bir alan ağaçlar kesilerek açıldı. Çevre köylerdeki halkın çabalarıyla katliam bir süreliğine durduruldu. Halk Düzce ÖDP il örgütünden yardım istedi. Belediye başkanı Mehmet Keleş ;Bütün izinlerin alındığını ve alandaki çalışmaların 3 gündür devam ettiğini, orada çevre kirliliğine neden olacağımıza dair somut delil yok” dedi.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Birgün
İstanbul, dünyanın en iyi kenti olabilir mi?İngiltere''de yayınlanan Monocle dergisi dünyanın en yaşanabilir 20 şehrini belirledi. İlk sırada Kopenhag var.
Tutsatta en geniş ürün yelpazesini sunuyoruzGaranti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, tutsatta (mortgage) farklı tüketici ihtiyaç ve beklentilerine yönelik olarak Türkiye''nin en geniş ürün yelpazesini sunduklarını kaydetti.
Amasra santral istemiyorAmasra Belediye Başkanı Ali Yıldırım, ilçeye yapılması öngörülen termik santrale kesinlikle karşı olduklarını bildirdi. Kentteki bazı sivil toplum kuruluşlarınca oluşturulan Amasra Çevre Birlikteliği’nin üyeleri, Amasra Belediye Başkanı Ali Yıldırım’ın yanı sıra esnaf ve vatandaşların katılımıyla Sefa Park’ta bir araya geldi. Başkan Yıldırım, toplantıda yaptığı konuşmada, "Belediye olarak kesinlikle termik santralın karşısındayız. Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte tepkilerimizi sürdürmeye devam edeceğiz" dedi. Amasra Turizm Derneği Başkanı Hasan Cengiz de, "Türkiye’ye 100 termik santral yapabilirsiniz ama bir Amasra daha oluşturamazsınız. Santral kurulmasına sonuna kadar karşı çıkacağız" dedi.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
DD Mortgage 4.5 milyar YTL kredi verecekDoğan Grubu ile Deutsche Bank ortaklığıyla kurulan DD Mortgage Türkiye''nin ilk konut finansman şirketi. Bu yıl sadece İstanbul''da 3 şube açmayı planlayan şirket TOKİ''nin ev satabildiği her kesimi hedef kitlesi olarak değerlendiriyor.
Markalar ile AVM''ler kira pazarlığı yapıyor, ilk indirim Ankara''daTürkiye''de sayıları iki yılda 133''ten 199''a çıkan alışveriş merkezlerinde ekonomik durgunluğun da etkisiyle hedeflenen cirolarının gerçekleşmemesi, marka sahiplerini harekete geçirdi.
Güvensiz diye İstanbul’dan da göçüyorlarDPT’nin araştırması yaygın kanının aksine göçlerin köyden kente değil kentten kente yapıldığını ortaya koydu. En çok göç veren il Tunceli, Antalyalılar doğdukları kenti terk etmiyor. İstanbul, güvenlik nedeniyle göç edilen iller arasına girdi.
Kılıçoğlu yıkılmasın!Kılıçoğlu Sineması’nın kapanması Eskişehirlileri üzdü mü? Eskişehir’in 48 yıllık Kılıçoğlu Sineması kapatıldı, yakında yıkılıp yerine bir ‘alışveriş merkezi’ yapılacak, hayırlı uğurlu olsun!..
Sağlık binaları, özürlüler için yeniden düzenlenecekSağlık hizmetlerinin verildiği iç ve dış mekanlar, özürlülerin kullandıkları araç-gereçlerle rahat hareket etmelerini sağlayacak şekilde düzenlenecek.
İstanbul''un çevre ödülü başkan Fazlı Kılıç''aİstanbul Çevre Konseyi Federasyonu, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç''ı, çevreye ve tarihe duyarlı projeleri dolayısıyla çevre ödülüne layık gördü. Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi''nde yapılan törenle ödülünü alan Başkan Kılıç, ödülün şahsında aslında İstanbul''un yükselen değeri olan Kağıthane''ye ve ilçe halkına verildiğini söyledi.
Tarih: 11 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Yedi tepeye yedi tünel de...İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, ‘7 Tepe 7 Tünel’ projesi nedeniyle evlerin duvarları, kolonları çatlıyor, kapılar, percereler açılıp kapanmıyor, bitişik nizam apartmanlar birbirinden ayrılıyor. Vatandaş çaresiz evinde oturup bekliyor.
Topbaş Tuzla''yı taşımayı planlıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Tuzla tersanelerinin artık bu boyutuyla İstanbul’da yer almaması ve bölgenin yat imal eden bir ’boat show’ alanı haline getirilmesi tasarıları olduğunu açıkladı.
Talan edilen tarihinin bir kısmı Irak’a iade edildiBağdat’taki Irak Ulusal Arkeoloji Müzesi 2003’teki Amerikan işgali sırasında yağmalanmış, 15 bin eser yurtdışına kaçırılmıştı.
KEY ödemeleri iki ay ertelendiKonut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleri ‘kurumlardan gelen evraklarda çok sayıda hata’ bulunduğu gerekçesiyle iki ay daha ertelendi.
HKMO''dan Kentsel Dönüşüm PaneliHarita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi (HKMO), kentte gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm Projeleri''ni kamuoyunun dikkatine sunmak amacıyla Osmangazi ve Yıldırım Belediyeleri ile ortaklaşa bir ''Kentsel Dönüşüm Paneli'' düzenliyor.
Enka da nükleer santrala talipEnerji Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türkiye’nin ilk nükleer santralı için, Güney Kore’den KEPCO ile işbirliği için ön anlaşma imzalayan Enka’nın içinde bulunduğu Akkuyu A.Ş.’nin şartname aldığını söyledi.
‘Güzel ve zengin’liğin cezası!Karadeniz’in incisi Amasra, zengin kömür yatakları yüzünden termik santral kâbusuyla karşı karşıya. Santral için lisans çıktı, gözler ÇED raporunda.
Prof.Dr.Ercan:"Girit-Rodos Fethiye fayı 7.3 ile kırılacak"Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın Denizli’nin Çameli İlçesi, Muğla’nın Fethiye İlçesi ile Rodos arasında 6.3 ile 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geleceğini iddia etmesi ortalığı karıştırdı.
Mahmutpaşa yenilenerek yayalaştırıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Eminönü Belediyesi ve İTO işbirliğiyle gerçekleştirilen “Mahmutpaşa Yayalaştırma Projesi ve Altyapı Yenileme Çalışması” tamamlanarak hizmete açıldı.
9 Bin Yıllık Tarihe Ahşap Örtüİnsanoğlunun bilinen en eski toplu yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük kazı alanının üzerine, Türkiye''deki kazı alanlarında ilk olacak dev ahşap örtü yapılıyor.
İstanbul’un karanlık yolları aydınlanıyor…İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Şehir Aydınlatma Ve Enerji Müdürlüğü’nün ulaşım amaçlı ana arter aydınlatma çalışmaları hızla devam ediyor.
Evlere güneş kolektörü zorunluluğu için çalışmaSanayi Ticaret, Enerji, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, apartman ve evlere güneş kolektörü zorunluluğu getiren yasa teklifi hazırlıyor.
Bursa''ya modern halBüyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 1,5 yılda inşa edilen Kent Hali, eski haldeki esnafın yeni yerlerine taşınmasıyla faaliyete başladı.
Tarihi şehirler Mevlana hoşgörüsünde buluştu11. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı Konya''da başladı. Konferansa dünyanın dört bir yanından 700''ü aşkın belediye başkanı, büyükelçi, konsolos ve devlet adamı katılıyor.
Amasya Kalesi Cazibe Merkezi OlacakAmasya Kalesi surlarında yapılan onarım çalışmalarının ardından valilik tarafından ayrılan ödenekle daha önceden yapılan kazı çalışmaları devam edecek.
Niğde''de Yeni Yeraltı Şehirleri BulunduNiğde''nin Çiftlik İlçesinde iki adet yeni yeraltı şehri tespit edildi. Temizlik çalışmalarının ardından yeraltı şehirlerinde incelemeler başlatılacak.
Tarihi Bizans manastırı için tartışma alevlendiUzmanlar, Küçükyalı''daki 9. yüzyıldan kalma Satyros Manastırı çevresinde tarihi kalıntılar bulunduğunu iddia ederken, arazi sahibi "Bulamazsanız 4 katlı bina yapacağım" diyor.
Ulaşımda Enerji Verimliliği HamlesiUlaştırma Bakanlığı, motorlu araçların birim yakıt tüketimlerinin düşürülmesine, araçlarda verimlilik standartlarının yükseltilmesine, toplu taşımacılığın yaygınlaştırılmasına, trafik akımının arttırılmasına yönelik sistemlerin kurulmasına ilişkin usul ve esasları belirledi.
Sigara yasağı alışveriş merkezlerini vurduArmada Genel Müdürü Yıldır Ertem, "Yasak ya tüm restoranlara uygulanmalı ya da alışveriş merkezlerindekiler için de 19 Temmuz 2009’a çekilmeli" dedi.
Ulus’a yürütmeyi durdurma çıkmadıBüyükşehir Belediyesi’nin Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesinin iptali için açılan dava Danıştay’dan döndü. Danıştay, projeyle ilgili Bakanlar Kurulu Kararı’nın yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.
İstanbul Yaşam Kalitesinde 114''üncü SıradaGlobal piyasaların lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Mercer''in dünya genelinde 215 şehirde gerçekleştirdiği Yaşam Kalitesi Araştırması''nın 2008 sonuçlarına göre, birinci Zürih oldu.
500 bin dolarlık dairelere 12 kat talep geldiMimari konsepti ile detay projesi Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından gerçekleştirilen Levent Loft Bahçe projesinin tanıtımında konuşan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, rezidans projelerinin en ayırt edici özelliğinin iş yerlerine yakınlığı olduğunu belirtti.
Kapı fuarına Ortadoğulular damga vurdu, sektör bölgeye yöneldiOrtadoğu ülkelerinde inşaat sektöründeki sıçramayla birlikte Türk kapı ve kapı yan sanayii üreticilerinin ihracat rotası da bu iki kıtaya kilitlendi.
Çakırlar, zengin turiste Babil Bahçeleri kuruyorÇakırlar Şirketler Grubu, Bodrum''da çok para harcamayı seven turistler için "The Gardens of Babylon (Babil Bahçeleri)" projesini oluşturdu.
İngiltere''nin Atlantis''iİngiliz bilim insanları, Ortaçağ"da zenginliği ve gelişmişliğiyle Londra"yı geride bırakan Dunwich kentinin, bugün sualtında olan kalıntılarını ortaya çıkarmaya başladı. 14. yüzyılda İngiltere"nin doğusunda kurulu olan kent, o dönem bir dizi fırtına sonucu denizin karanlık sularına sürüklenmişti. Orta Çağ"a ait haritalardan yola çıkan uzmanlar, denizaltında bulunan kalıntılarının yerlerini tespit ediyor. Şu ana kadar kentin 8 kilisesinden 2"si ile bir manastır ve malikanenin yerini belirleyen uzmanlar, haritalandırma çalışmaları süren bölgede yaklaşık 16 büyük yapının bulunduğunu tahmin ediyor. I. Edward döneminde 5 ayrı Hıristiyan tarikatın hakim olduğu kent, dönemin en önemli siyasi ve askeri güçlerinden biriydi.
Tarih: 11 Haziran 2008 Kaynak: Birgün
İngilizin evi başına yıkıldıMortgage Sağlayıcıları Konseyi pek çok ev sahibinin ödeme güçlüğüne düşeceğini ve evlerini satmakta zorlanacağını açıkladı.
Marmaray tahliyesiMarmaray Projesi kapsamında Yedikule-Yenikapı arasındaki tünel inşaatı sırasında yaşanabilecek sarsıntı nedeniyle Samatya’daki Hacı Hüseyin Ağa Mahallesi sakinleri otellere yerleştirilecek.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.