Haberler

12 Mayıs 2008, Pazartesi

Artık “Ulaşılmaz” Olmayan Bir Yarımada: DatçaArtık “Ulaşılmaz” Olmayan Bir Yarımada: DatçaKuruluşu M.Ö 2.000’lere uzanan Datça Yarımadası için, "Allah sevdiği kulunu Datça''ya gönderirmiş, çok yaşasın diye" demiş ünlü coğrafyacı Strabon. Datça, 1990 yılında “özel çevre koruma alanı”, 1999 yılında ise Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından “acil olarak koruma altına alınması gereken” 100 sıcak noktadan birisi olarak seçilmiş. Geçtiğimiz yıllarda ulaşımın da elverişsiz olması nedeniyle turizm açısından kazançlı bir bölge olmayan Datça Yarımadası, yolunun da yapılmasıyla bugünlerde özellikle yabancı turistlerin ve turizm yatırımcılarının ilgisiyle karşı karşıya. Bu ilgiyi Datça’nın doğal ve tarihi güzelliklerini bozmadan olumlu hale dönüştürmek ise ilçe belediyesinin birincil konularından. Datça’nın bu gelişimle ilgili hazırlıklarını ve yapılan çalışmaları, 1999 yılından itibaren Datça Belediye Başkanlığı görevini yürüten Erol Karakullukçu’ya sorduk. Haberin Devamı
Van Gölü yardım bekliyorVan Gölü yardım bekliyorAvrupa''nın beşinci büyük gölü olan Van Gölü göz göre göre ölüyor. Acil önlem alınmazsa 10-15 yıl içinde bataklığa dönüşecek.
Trump Towers''ı çarpıtmayın biz asla ricayla iş yapmayızTrump Towers''ı çarpıtmayın biz asla ricayla iş yapmayızTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu, Sabah Gazetesi''nin Doğan Grubu''nun Trump Towers projesine yönelik haberleri üzerine açıklama yaparak, "Herhangi bir konuda odamızın rica vb. taleplerle karşılaşması ve yapılacak işlemlere telkinler sonucu karar vermesi gibi bir durum söz konusu değildir" dedi.
İçilebilir Su Elde Etmek İçin -Saguaro Kaktüsünden Esinlenerek- Tasarlanmış Alternatif Bir Sistemİçilebilir Su Elde Etmek İçin -Saguaro Kaktüsünden Esinlenerek- Tasarlanmış Alternatif Bir SistemMetropolis Dergisi’nin Dünya’yı daha iyi, daha güvenli bir yer haline getirmek üzere sürdürülebilir çözümler üretilmesini hedeflediği ve bu yıl 5.sini düzenlediği “2008 Gelecek Nesil®Tasarım Yarışması”nın bu seneki teması “su” olarak belirlenmişti.
Eski evler yok oluyorEski evler yok oluyorOrdu''nun Taşbaşı Mahallesi''nde yüzyıl başından kalma Ermeni, Rum ve Türk mimari stilini yansıtan evler, her geçen gün yok oluyor.
Yedikule''deki molozlar UNESCO heyetini şaşırttıYedikule''deki molozlar UNESCO heyetini şaşırttıİstanbul''un tarihî ve kültürel bölgelerinde üç gündür incelemelerde bulunan UNESCO heyeti, Yedikule''de surların yanı başına dökülmüş molozlarla karşılaştı. Belediye yetkilileri çalışmanın geçici olduğunu söyledi.
2008 MİMED Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri Sahiplerini Buldu2008 MİMED Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri Sahiplerini BulduMimarlık Eğitimi Derneği (MİMED) tarafından, Häfele ana sponsorluğunda düzenlenen 2008 MİMED Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri, 8 Mayıs 2008 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesi''nde düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu.
Sokaklar dekoratif küllüklerle donatılacakSokaklar dekoratif küllüklerle donatılacak19 Mayıs''tan itibaren kamu binaları, koridorları da dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor ve eğlence yerlerinin kapalı alanlarında sigara içilemeyecek olması girişimcileri harekete geçirdi.
İşte hükümetin GAP üzerindeki planıİşte hükümetin GAP üzerindeki planıFaiz dışı fazla hedefinin aşağı çekilmesiyle ortaya çıkacak harcanabilir kaynağın büyük bölümünü GAP''a aktararak projeyi hızlandırmaya karar veren Hükümetin, iki hafta içinde GAP Strateji ve Eylem Planı''nı açıklaması bekleniyor.
DVD Üretiminde CO2 KullanmakDVD Üretiminde CO2 KullanmakKüresel ölçekte büyük risk yaratan başta karbon gazı olmak üzere gaz emisyonlarıyla nasıl başa çıkacağımıza dair etkileyici fikirler üretiliyor. Bu fikirlerden biri de Thomas E.Müller ve Toshiyasu Sakakura tarafından Amerikan Kimya Derneği’nin 235. senelik toplantısında sunuldu. Müller ve Sakakura, CO2’in, DVD vb. ürünlerde kullanılan polikarbonat plastik imalatında kullanılabileceğini söylüyor.
Tanıtım merkezine bak, notunu verTanıtım merkezine bak, notunu ver1990 yılında, Çanakkale Savaşları''nın 75. anma yıldönümünün hemen öncesinde, Özal''ın talimatıyla Çamburnu Mevkii''nde bir bina yapılmış ve burası Milli Parklar Müdürlüğü''ne bağlanarak tören dönemi ve sonrasında Tanıtım Merkezi olarak hizmet vermesi sağlanmıştı.
Bodrum''u 60 yılda böyle bitirdikBodrum''u 60 yılda böyle bitirdikYaz sezonuna hazırlanan Bodrum Yarımadası bir yandan da ''betona'' karşı ayakta durmaya çalışıyor. 1948 yılında çekilen fotoğrafta ''yeşil''in maviyle buluşmasına tanıklık eden Bodrum Yarımadası, 60 yılın sonunda çekilen fotoğraflarda ''S.O.S'' veriyor.
Korunacak duvarı bir gecede yıktılarKorunacak duvarı bir gecede yıktılarİstanbul Beşiktaş''ta, restore edilerek denizin altını gören 7 yıldızlı bir otel yapılması planlanan ve "kültür varlığı" olarak tescil edilmiş tarihi tütün deposunun korunması gereken dış duvarı, bir gecede yıkıldı.
Basf Yapı Kimyasalları Sanayi AŞ Uluslararası 2008 Yapı İstanbul Fuarı’na KatıldıBasf Yapı Kimyasalları Sanayi AŞ Uluslararası 2008 Yapı İstanbul Fuarı’na KatıldıBasf Yapı Kimyasalları Sanayi AŞ 30 Nisan - 04 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenen...
Bu evlere yakıt faturası gelmiyorBu evlere yakıt faturası gelmiyorAlman BASF şirketi, ısınma maliyeti sıfır olan ev modeli tasarladı. 8 bin lojmanını yeni sisteme dönüştürmeye başlayan şirket, Türkiye’de de danışmanlık yapabileceğini açıkladı.
İstanbul yavaş yavaş doydu ikiz kuleleri Kiev''e dikeceğizİstanbul yavaş yavaş doydu ikiz kuleleri Kiev''e dikeceğizUkrayna''da taahhüt işi üstlenen Ant Yapı, ülkede yatırım kararı aldı. Şirket, 36 katlı iki rezidans kulesinden oluşacak ilk yurt dışı projesi için Kiev''i düşünüyor.
Ben van Berkel’in Amerika’daki İlk Büyük Ölçekli Projesinin İnşaatına BaşlanıyorBen van Berkel’in Amerika’daki İlk Büyük Ölçekli Projesinin İnşaatına BaşlanıyorMöbius Evi’nin tamamlanmasının onuncu yıldönümünde Ben van Berkel’in New York’taki son tasarımı, aynı zamanda UNStudio’nun Amerika’daki ilk büyük ölçekli projesi olan Five Franklin Place’in inşaatına başlanıyor.
Taşkışla’da “Ölçek1/1” Adlı Çalışma Kapsamında Üretilen "Deneyim Mekanı Tasarımları" SergilendiTaşkışla’da “Ölçek1/1” Adlı Çalışma Kapsamında Üretilen "Deneyim Mekanı Tasarımları" SergilendiİTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde Mimari Proje 2 kapsamında gerçekleştirilen “Ölçek1/1” adlı 3 haftalık çalışmada üretilen 18 adet “Deneyim Mekanı” ilk olarak 03 Nisan 2008''de Taşkışla avlusunda kokteyl eşliğinde sergilendi.
Altı ay öncesinde 10 yıllık planlar yapan şirketler şimdi ''ne olacak'' diye soruyorAltı ay öncesinde 10 yıllık planlar yapan şirketler şimdi ''ne olacak'' diye soruyorAK Parti hakkında açılan kapatma davasının yol açtığı siyasi belirsizlik yatırımları olumsuz etkiliyor. Türkiye, Kazakistan ve Hırvatistan''da 9 oteli bulunan Rixos''un patronu Fettah Tamince, altı ay önce iş dünyasının ''gelecek on yıl boyunca siyasi istikrar var'' diye düşündüğünü ancak kapatma davasının ardından önünü göremediğini söyledi.
Somfy Türkiye, 2008 Yapı İstanbul Fuarı’nda Yeni Ürünlerini SergilediSomfy Türkiye, 2008 Yapı İstanbul Fuarı’nda Yeni Ürünlerini Sergiledi%50 pazar payı ile motor ve otomasyon sistemlerinde faaliyet gösteren Somfy, 30 Nisan-04 Mayıs 2008 tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenenen Yapı İstanbul Fuarı’nda yerini aldı.
Metrobüs "Dönüşü Olmayan" YoldaMetrobüs "Dönüşü Olmayan" YoldaGarajdan çıkarılamayan gerçek metrobüsün hizmete başlamayışının nedeni belli oldu. Bilgisayar donanımı sayesinde şoföre bile ihtiyaç duymadan sefer yapabildiğini açıklanan 26 metrelik araç için hazırlanan dönüş panelleri, fark bırakılmadığı için metrobüse dar geldi.
İTÜ Mimarlık Bölümü NAAB “Substantial Equivalency” Belgesi Almaya Hak KazandıİTÜ Mimarlık Bölümü NAAB “Substantial Equivalency” Belgesi Almaya Hak KazandıNAAB ekibinin 29 Nisan 2008 tarihinde gerçekleştirdiği son değerlendirme toplantısında, İTÜ Mimarlık Bölümü’nün, uluslararası eşdeğerlilik belgesi olan “Substantial Equivalency” belgesi almaya hak kazandığı belirtildi. NAAB “substantial equivalency” belgesi, İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Lisans ve Mimarlık (tezsiz) Yüksek Lisans Programlarının, ABD de NAAB tarafından akredite edilen mimarlık lisans ve mimarlık yüksek lisans programlarına eşdeğer olduğu anlamı taşıyor.
Latife Hanım köşkü yenilendiLatife Hanım köşkü yenilendiAtatürk''ün Annesi Zübeyde Hanım''ın son günlerini geçirdiği Latife Hanım köşkü yenilendi. Karşıyaka''daki köşke Atatürk''ün yanı sıra Zübeyde ve Latife Hanımların balmumu heykelleri de konuldu. Karşıyaka''daki tarihi köşk, Latife Hanım''ın ailesi tarafından kullanıldı. Zübeyde Hanım da son günlerini bu köşkte geçirdi ve 14 Ocak 1923''de hayatını kaybetti. Uzun yıllar amacı dışında kullanılan köşk daha sonra restore edildi. Köşkteki balmumu heykeller ise Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapıldı. Ata''nın bu görüntüsü Latife Hanımla tanıştığı 1923 yılına ait.Zübeyde Hanım''ın heykeli en çok bilinen fotoğrafındaki görüntüsüyle neredeyse aynı. Latife Hanım Köşkü, mayıs sonundan itibaren konuklarını ağırlayacak.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: TRT Haber
Keçiören’e yeni simge saat kulesiKeçiören’e yeni simge saat kulesiKeçiören’in simgeleri arasına Saat Kulesi de eklendi. Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan 30 metre yüksekliğindeki saat kulesinin üzerine Sivas’ın Divriği ilçesindeki tarihi Ulu Cami ile Darüşşifa yapılarındaki motifler işlendi.
Holding binaları şirket sırlarını açıklıyorHolding binaları şirket sırlarını açıklıyorGünlük rutinimiz içinde farketmeden önünden geçip gittiğimiz her binanın kendine özgü bir hikayesi var.. Bu binaların bir kısmı da her gün hizmet veya ürünlerinden yararlandığımız şirketlere ev sahipliği yapıyor.
Danıştay kararını delen matkapDanıştay kararını delen matkapDanıştay’ın 55 gün önce aldığı yürütmeyi durdurma kararına rağmen, Four Seasons Otel’in tarihi Bizans kalıntıları üzerindeki ek otel inşaatı sürüyor.
Akfırat’ın ''İstanbul Park’ isyanıAkfırat’ın ''İstanbul Park’ isyanı4 yıl önce dünyanın en önemli motorsporları organizasyonu olan Formula 1’le adını duyuran ve biranda gayrimenkul şirketlerinin gözdesi haline gelen Akfırat Beldesi’nde, bugünlerde isyan bayrağı açılmış durumda..
Pakpen Pakplast Markası ile  İstanbul Sodex Fuarı’na KatıldıPakpen Pakplast Markası ile İstanbul Sodex Fuarı’na Katıldı8-11 Mayıs tarihleri arasında Dünya Ticaret Merkezi Yeni Fuar Alanı’nda düzenlenen İstanbul Sodex Fuarı’nda yaklaşık 150 metrekarelik Pakplast Standıyla ilk defa fuara katılan Pakpen Pakplast bayileri, sektör yetkilileri ve inşaat firmaları ile buluştu.
Cami inşaatı, CHP''li belediyenin müracaatı üzerine mühürlenmişCami inşaatı, CHP''li belediyenin müracaatı üzerine mühürlenmişCHP''li Çankaya Belediyesi''nin gazete haberlerinin ardından inşaatı süren bir camiyi mühürlemesiyle ilgili tartışma sürüyor. İnşaatın durdulmasına ilişkin mahkeme kararının, yine CHP''li belediyenin başvurusu üzerine alındığı ortaya çıktı. Dava sonucunda, cadde üzerinde olmasına rağmen caminin yapı ruhsatı Ankara Büyükşehir Belediyesi''nden alındı. Çankaya Belediyesi de kendisinden izin alınmadığı gerekçesiyle inşaatı durdurdu. Yıldız Köşk Camii Yaptırma Derneği ise mühürleme işlemine itiraz edecek.
Bayraklı''nın ilçe halleri!Bayraklı''nın ilçe halleri!İzmir, AKP''nin hedefindeki kentler arasında yer alıyor. AKP örgütleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın gösterdiği hedef doğrultusunda "çağdaşlığın kalesini" fethetmek için harıl harıl çalışıyor. Hükümet de, bölgelerden aldığı oylar çerçevesinde yeni ilçe haritaları çıkarıyor. Kentin tamamını düşüremese de "selden kütük kapabileceği" ilçeler oluşturuyor. Bayraklı ve Karabağlar, bu düşünceyle oluşturulmuş iki yeni ilçe. Bayraklı''da oluşan mimari dokuyu çarpıcı biçimde gözler önüne seren bu fotoğraf, önümüzdeki seçimlerde "kent yenileme projelerinin" havada uçuşacağını ortaya koyuyor. İç göç, yine yapacağını yapmış, "çarpık kentleşme" söylemiyle bile açıklanamayacak derecede bir görüntü çıkarmış ortaya. Bu görüntüye, merkezi ve yerel yönetimlerin "oy kaygısıyla" ardı ardına verdiği tavizlerin katkısı, oldukça çok. En azından fotoğraftaki hali dikkate alınırsa, Bayraklı''daki seçimlerin kaderini de bu tavizlerin belirleme olasılığı epey yüksek. Acaba Bayraklı, yerel seçimlerden sonra nasıl bir ilçeye dönüşecek..?
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Yok olan mega şehrin esrarıYok olan mega şehrin esrarıOnikinci yüzyılda Kuzey Amerika''nın en büyük şehriydi ama aniden ortadan kayboldu. Kuzey Amerika''da bundan 800 yıl önce var olan Cahokia şehri aniden ortadan kayboldu. Yüzyıllar boyunca kimse bu şehirde neler yaşandığını, nasıl ortadan kaybolduğunu bilmedi. UNESCO''nun desteğiyle yapılan kazılarda Cahokia kentinde nasıl bir kültür yaşandığı tek tek gün ışığına çıkıyor. Onikinci yüzyılda Cahokia''da yaşayan insan sayısı o dönemdeki Londra şehrinden daha fazlaydı. 40 bin nüfusa sahip olan Cahokia''da evler kil ve tahtadan yapılıyordu ve o dönemde kentte 120 piramit vardı.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Lamp 83 “Retail/Perakende 2008” CD Kataloğu ÇıktıLamp 83 “Retail/Perakende 2008” CD Kataloğu ÇıktıMağazacılık/perakende sektörüne yönelik hazırlanan onlarca ürünün yer aldığı Lamp 83''ün "Retail/Perakende 2008" CD kataloğu çıktı.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
"Yılların deneyimi" Kaleterasit Yapı Fuarı’nda1968 yılından beri dekoratif hazır renkli dış cephe sıvaları Türk mimar ve mühendisleriyle buluşturan Kaleterasit, Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi 3. Salon 3.001 numaralı standında yenilikçi ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sundu. Kaleterasit yeni nesil ürünleri ve binalara değer katan bakış açısıyla büyük ilgi gördü.
Tarih: 12 Mayıs 2008
Zaha Hadid''le tasarımın abc''siDünyanın önde gelen mimarlarından Zaha Hadid ile Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic, "Tasarım Kentleri" sergisi kapsamında İstanbul''da buluşuyor.14 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan “Mimarlık ve Tasarım Sohbeti” Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oditoryumu''nda saat 19:00''da başlayacak. Eylül''de Londra Tasarım Müzesi''nde açıkalacak olan Tasarım Kentleri sergisi, dünya tasarım anlayışını değiştiren tasarımcıların yapıtlarını bir araya getirerek, 19. yüzyıl ortalarından günümüze tasarım tarihini yansıtıyor.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
İzmir''i zor bir yaz bekliyorİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, su tasarrufu konusunda gösterdiği hassasiyetten dolayı tüm İzmirliler''e teşekkür ederek, "tasarrufa devam" mesajı verdi. Başkan Kocaoğlu, "İzmir''i zor bir yaz bekliyor" dedi.
Varan 2: İhale bedeli nasıl arttı?Sevgili dostlar, dün size “Türkiye’de ayrımcılık var” feryadıyla günlerdir dolaşan İshak Alaton’a ait Alarko’nun “hızlı tren” ihalesinde “bedeli” nasıl sonradan değiştirttiğini ve Türkiye’yi aldığı milyarlarca dolarlık ihaleye rağmen, nasıl Avrupa İnsan Hakları mahkemesinde “mahkum ettirdiğini” yazacağımı söylemiş ve “ana tezi aktardıktan sonra” detayları bugüne bırakmıştım.
Zeugma Mozaik Müzesi''nin temeli atıldıGaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılacak olan Zeugma Müzesi''nin temel atma törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Milletvekilleri ve geniş bir davetli katıldı.
Çamlık Tepesi sosyal tesise kavuşuyorYalova Belediyesi kentin her yönüyle bir cazibe merkezi olması için yatırım faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.
Bursaray etabına 100 milyon Euro''luk krediHafif raylı sistemi Uludağ Üniversitesi''ne ulaştıracak Bursaray C etabının inşaatı ve araç alımlarında kullanılacak 100 milyon euro''luk kredi onaylandı.
Tekel’in kültür müzesini de soyduracaklar!Tekel’in Şişli’deki “24 dönümlük son cennet bahçesi” içinde yer alan Likör Fabrikası özel sektöre satıldı. Satış yani özelleştirme; yasaya, kitaba, şekle-şarta uyduruldu. Cinayetti bu! Şehre karşı katliam! İnsana saygısızlık.
Beldelerin kapatılması bence yanlış bir karardıİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, akşam yemeğinde bir araya geldiği Yeni Asır Yayın Grubu Başkanı Osman Gençer, gazete yötecileri ve köşe yazarlarına çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Galataport projesine Meclis’ten vize çıktıKamuoyunda “Galataport” olarak bilinen Karaköy ve Haydarpaşa limanlarını turizm komplekslerine dönüştürecek projelerin önünü açacak şekilde “yap-işlet-devret modeli”nin kapsamını genişleten düzenleme TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yasa uyarınca, bundan böyle trafiği yoğun olan karayolu, gar, lojistik merkezi, havaalanı, yük, yolcu, yat limanı ve kompleksleri, sınır kapıları, milli parklar ile haller de “yap-işlet-devret modeli” yle yapılabilecek. Galataport ihalesi, yat limanı ve komplekslerinin yapımı “yap-işlet-devret modeli” kapsamında olmadığı için iptal edilmişti. Karaköy Limanı’nın yıkılarak yerine dev alışveriş merkezleri ile 5 yıldızlı oteller yapılmasını öngören Galataport ihalesini İsrailli işadamı Sami Ofer’in de yer aldığı konsorsiyum kazandı. Kosorsiyum bölgenin 49 yıllığına kiralanması karşılığı 3.8 milyar euro ödeme taahhüdünde bulundu. Ancak ihale hakkında Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi daha sonra da ihale iptal edildi. Yasayla artık Galataport projesinin tekrar hayata geçmesinin önü de açılmış oldu. İhalesi iptal edilen Galataport projesine göre Karaköy-Salıpazarı limanı yıkılarak yerine dev alışveriş merkezleri ve 5 yıldızlı oteller inşa edilecekti.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Vatan
İnşaatçının nefesi kesildiSon yıllarda yaşanan büyümenin lokomotifi olan inşaat sektörü hız kesince pek çok projede işler durdu. ABD’de başlayan mortgage krizinin Türkiye’ye yansıması olarak değerlendirilen sektördeki durgunluk müteahhitleri zor duruma soktu.
''Kentin tarihini ayağa kaldırdık''Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, kentin tarihini ayağa kaldırdıklarını belirterek, ''Zafer Plaza''dan Ulucami''ye kadar Hanlar Bölgesi`ni açıp, yaşayan müzeyi gün yüzüne çıkaracağız'' dedi.
İlk ayda % 70 dolan W Hotel yatırımını iki katına çıkaracakNisan başında Akaretler’de hizmete açılan W Hotel, ilk ayını yüzde 70 dolulukla tamamladı. Yoğun ilgiden çok memnun kalan Starwood Grubu da Türkiye’deki yatırımlarını hızlandırma kararı aldı.
İstanbul Sulukule''yi Sakın VermeBin yıldır Sulukule’de yaşayan Romanların darbuka ve klarnet nağmeleri yerini ölüm sessizliğine bıraktı.
Köprü''yü değil yaşamı destekleyelim“Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu” üçüncü boğaz köprüsü projesine karşı çıkarak toplu taşımayı temel alan bir ulaşım sistemi için yatırım yapılmasını istedi. Platform Sarıyer Meydanı’nda bir basın açıklaması yaparak üçüncü köprünün rant sahiplerine çıkar sağlamak için inşa edilmek istendiğini bildirdi. Basın açıklaması dolayısıyla konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Ulaştırma Anabilim dalında görev yapan Prof. Dr. Zerrin Bayraktar, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde 27 Nisan 1995 tarihli açıklamasında “Üçüncü köprü bir cinayettir. Böyle bir teşebbüs İstanbul’un çağdaş kentleşmesi ve şehir içi ulaşım sistemi için ölümcül sonuçlar doğurur.” diyerek köprü inşaatına karşı çıktığını ancak şimdi üçüncü köprüye onay verdiğini belirtti. Prof. Dr. Zerrin Bayraktar üçüncü köprü yapma kararının nedeninin sermaye sahiplerine rant sağlamak olduğunu belirtti.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Özgür Gürleyen
Metrobüs aracı deneme seferini başarıyla tamamladıTopkapı-Avcılar arasında toplu taşıma hizmeti veren Metrobüs sisteminin bir parçası olan ve Hollanda’dan ithal edilen ‘Pheilas’ marka araç, deneme seferini dönüş noktalarında hiçbir sorun yaşamadan tamamladı.
Organik mimariyle tanışma vaktiGökhan Avcıoğlu, projeler arasında süren hayatını İstanbul-New York hattında mekik dokuyarak geçiren, bu arada verdiği dersler için Paris’teki atölyesine uğramayı ihmal etmeyen, Türkiye’nin önde gelen mimarlarından biri.
Karayolları''nın İstanbul''daki 10 arazisi satışa çıkacakKarayollarındaki projelere işlerlik kazandırmak için kaynak arayışına giren Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü''nün İstanbul''daki 10 arazisini satışa çıkarmayı planlıyor.
Yollar Ulaştırma Bakanlığı''nda birleşiyorUlaştırma Bakanlığı, vatandaşların deniz, hava, kara ve demir yolu ulaşımını karşılaştırarak seçim yapmasına imkan verecek bir portal hazırlıyor. Portaldan; tren, gemi, uçak ve otobüs bileti alınabilecek.
İplikçi Camii yaz-boz olduVakıflar Haftası’nın kutlandığı bu günlerde Konya’nın en önemli vakıf eserlerinden olan İplikçi Camii’nin restorasyonu bir türlü bitirilemedi. İplikçi Cami’nin restorasyonu kemerlerin aslına uygun onarılmaması nedeniyle tekrarlandı.
Bir temel atma töreninin ardındanÖzelleştirilen havalimanları ve terminallerden elde edilen gelirin en az yüzde 15-20’si havacılık sektörünün alt yapısına, insan kaynağına ve araştırma-geliştirmeye ayrılmalı, daha fazla istihdam yaratılmalıdır.
TOKİ''nin İzmir''deki konutları kapışılacakTürkiye Cumhuriyeti Anayasası''nın 57''nci maddesi şöyle diyor: "Devlet şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır, ayrıca toplu konut teşebbüslerini destekler."
Taşbaşı: Kültür Mirası Listesi''nden çıkmayızUNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan kent, yanlış uygulamalar nedeniyle "riskli kentler" listesine girme tehlikesiyle karşı karşıya.
İzmir, Engelliler için Yaşanabilir Bir Kent OluyorMetro ve Aliağa-Menderes Raylı Sistem projeleri başta olmak üzere, bu dönem gerçekleştirdikleri tüm projelerde engellileri düşündüklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bir de müjde verdi: “Engellilerin yararlanabileceği 320 otobüs yakında hizmete giriyor”.
Binaların ‘enerji yöneticisi” de olacakİnsanoğlu elbirliğiyle dünyanın doğal dengeleri altüst ettikten sonra çareler aramaya başladı. Doğaya daha az zarar veren teknolojiler, uygulamalar, denetimler arttı.
İnşaatçılar fiziksel engelliler için yapılaşmayı tartışacakİnşaatçılar Kentsel Sosyal Sorumluluk Konferansı ile hem çevre dostu hem de fiziksel engellilerin hayatını kolaylaştıran yapılaşmayı masaya yatıracak.
Demir fiyatları arttı müteahhitler kararname değişikliği istediKamudan iş alan müteahhitler, demir fiyatlarındaki artış nedeniyle "mağdur duruma düştüklerini" belirterek, oluşan fiyat farkının yüklenicilere "doğru yansıtılabilmesi" için ilgili kararnamede değişiklik yapılmasını istiyor.
BASF, Türkiye''deki binalara tasarrufu öğretmeye geliyorBASF''ın yapı şirketi Luwoge, neopor kullanarak ürettiği evlerle Almanya''da ısınmada yüzde 95''e kadar tasarruf sağladı. Şirket Türkiye pazarına girmek üzere inşaatçılarla görüşecek.
Sıhhıye Köprüsü Altındaki İşyerleri BoşaltılacakAnkara Büyükşehir Belediye Meclisi, Sıhhıye Köprüsü altında Abdi İpekçi Parkı tarafında mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait işyerlerinin boşaltılarak yıkılmasını, endemik özelliğe sahip Sevgi Çiçeği’nin Moganpark’ta özel korumaya alınmasını kararlaştırdı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Seyfi Saltoğlu Başkanlığı’nda yapılan toplantısında, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sıhhıye Köprüsü altı Abdi İpekçi parkı yönündeki işyerlerinin boşaltılması ve boşaltıldıktan sonra yıkılarak belediye hizmet alanı olarak kullanılması yönündeki başkanlık yazısı ele alındı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda önerge oy çokluğu ile kabul edildi.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi
Behrampaşa Hanı turizme kazandırılacak1573 yılında Sağır Behrampaşa tarafından yaptırılan Behrampaşa Hanı, butik otele dönüştürülecek.
"Jeotermalden elektrik üreteceğiz"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, 2013 yılına kadar jeotermalden yıllık yaklaşık 4.4 milyar kilowatsaat elektrik üretmeyi hedeflediklerini belirterek, böylece her yıl 315 milyon euronun Türkiye’nin cebinde kalacağını söyledi.
Bodrum''da önler dolu arkaya ilerleyinBodrum, güzel. Bodrum’da yaşamak çok güzel. Ama Bodrum, birkaç yıl sonra hâlâ güzel olacak mı? İşte bu konuda Bodrumlunun kuşkuları var.
MÜSİAD: Devlet demire el atmalıMüstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Zeki Kaldırım, demir fiyatlarındaki % 100’lük şok artışlarla darboğaza giren inşaat sektöründeki sıkıntının aşılabilmesi için devletin 2005’te çimento krizindeki tavrı göstererek duruma acilen müdahale etmesi gerektiğini açıkladı.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
GAP yeniden canlanıyorHükümet, Türkiye''nin sulanabilir topraklarının beşte birini oluşturan Güneydoğu bölgesini kapsayan, tarihi Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar uzanan ve tarım, sanayi, ulaştırma, eğitim, sağlık, kırsal-kentsel alt yapı yatırımlarıyla entegre bir bölgesel kalkınma projesi olan Güneydoğu Anadolu Projesi''ne (GAP) yeni bir ivme kazandırmaya hazırlanıyor.
Karanlıkta ışık veren boyaIşıkla kendi kendisini temizleyen antibakteriyel boyadan sonra şimdi de, karanlıkta parlayan boya üretildi. Herhangi bir aydınlatma cihazından ya da gün ışığından bünyesine aldığı ışığı karanlıkta geri veren boyaları Türkiye’de ilk defa üreten Aydıntaş şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Orhon, “Boya, doğal ortamdan veya ışık enerjisinden aldığı ışığı karanlıkta veriyor. Işığı, ürünün özelliğine ve ışık miktarına bağlı olarak 1 ile 24 saat arasında geri veren boyanın şarj-deşarj ömrü ise 10 yıl” dedi.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Milyonlarca ağaca ölüm fermanıYasanın veto yiyen ilk haline dayanılarak Sorgun’da yapılan ağaç kesimleri, yeni haliyle Bodrum’un koylarında devam edecek.
Çevre''den turizme 202 hektar ormanÇevre ve Orman Bakanlığı Bodrum, Marmaris, Gökova, Göcek ve Fethiye''deki 202,17 hektarlık orman arazisini 25 turizm tesisi yatırımı için tahsis etmiş.
Mimarlık ve tasarımın büyük randevusuİstanbul Modern Sanat Müzesi''nde ağustos ayına kadar izlenen Tasarım Kentleri sergisi, önemli bir buluşmaya ev sahipliği yapacak. Küratörlüğünü Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic''in üstlendiği sergide, mimariden endüstiyel ürünlere, mobilyadan grafik tasarıma, modadan otomotive uzanan geniş bir yapıt seçkisi var. Bu kapsamda düzenlenen Mimarlık ve Tasarım Sohbetleri''nin konukları ise, küratör Sudjic ve sergide de projeleri bulunan Irak asıllı İngiliz Zaha Hadid. Tanınmış mimar, bilindiği gibi ''İstanbul Stratejik Planı''nın bir parçası olarak seçilen Kartal Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi''ni de üstlenmiş bulunuyor. 14 Mayıs Çarşamba akşamı yapılacak etkinlik saat 19.00''da başlayacak. Bunu, saat 20.00''de İstanbul Modern''de yapılacak olan kokteyl izleyecek. Bilgi için: 0212 233 2238
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Öncel Öziçer
Trump''a dava açmama sebebi unutkanlık değil, ''rica'' çıktı!Doğan''ın Trump Towers Projesi''ne dava açma süresini kaçıran Şehir Plancıları Odası''nın unutkanlıktan değil Oda''nın kurucularından Tavit Köletavitoğlu''nun ricası nedeniyle girişimde geciktiği iddia ediliyor.
TOKİ''den büyük indirimBankaların mevduata verdiği faiz yüzde 14-18, devlet iç borçlanma senetlerinin yıllık getirisi yüzde 16-19 arasında değişirken Toplu Konut İdaresi (TOKİ), borcunu erken ödeyene yüzde 25 indirim uygulayacak.
Antik tiyatro yeniden doğuyorGecekonduların altında kalan Antik Roma Tiyatrosu, Büyükşehir Belediyesi''nin hazırladığı plan ile yeniden hayat bulacak.
Avrupa Yakası''nda iskele savaşlarıBodrum Göltürkbükü''nde iskeleler gündemdeki yerini koruyor. Ünlü işadamı Asım Kocabıyık''ın şikayeti üzerine komşusu Mio Beach Club''un kaçak iskelesi yıkıldı.
2008''de tasarımın 100 atlısıAmerika''nın en çok satan haftalık dergilerinden TIME, 2008 yılının en iyi 100 tasarımını belirledi. Teknoloji, mimari, web sitesi, moda gibi kategorilerde yapılan seçimlerden en ilginçlerini derledik.
AKM''ye geçici ama hüzünlü vedaYıllardan beri Atatürk Kültür Merkezi, sanatseverler için kutsal bir mabet gibiydi. Gelecek sezon AKM yok.
Koruma altındaki kıyılar ‘turizm alanı’ dışındaResmi Gazetenin 13 Mart 2008 tarihli 26815 sayısında yayımlanan kararla ‘Karadeniz sahil yolu’ nedeniyle bozulmayan sahilin bir bölümü koruma altına alınırken tarihi özelliği de olan diğer bölgelerin “Turizm alanları” kapsamı dışında tutulması şaşkınlık yarattı.
Miken Uygarlığı sergilenmeyi bekliyor1960 yılında Bodrum yakınlarında yapılan kazı çalışmalarında, Miken Uygarlığı''na ait 48 mezarın ve 300''e yakın tarihi eserin gün yüzüne çıkartılmasına karşın, bu eserlerin halen Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi''nin deposunda beklediği öğrenildi.
''Statik takviye''diye Boğaz''a kaçak inşaatBoğaz''da ''statik takviye'' bahanesiyle kaçak binalar yükseliyor. Son örnek ise, gerekli onay alınmadan Kuruçeşme ve Bebek''te yapılan iki inşaat.
''Kartalite'' New York''ta görücüye çıktıKartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, ilçeyi yeniden yapılandırmayı öngören kentsel dönüşüm projesini BM''de değişik ülkelerden gelen onlarca belediye başkanı ve şehir planlama uzmanlarına anlattı.
Maltepe kentsel dönüşümde mutlu sonMaltepe Başıbüyük''te bir süredir gerginliğe sebep olan Kentsel Dönüşüm Projesi için hazırlanan yönetmelik dün toplanan Belediye Meclisi''nde oybirliğiyle kabul edildi.
İtirazcı Oda''ya ''Trump Towers''a itiraz etme'' diye rica gitmişDoğan''ın Trump Towers Projesi''ne dava açma süresini kaçıran Şehir Plancıları Odası''nın unutkanlıktan değil Oda''nın kurucularından Tavit Köletavitoğlu''nun ricası nedeniyle girişimde geciktiği iddia ediliyor.
Gerçek metrobüs deneme sürüşündeİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Topkapı-Avcılar hattında çalıştıracağı 350 kişilik gerçek metrobüs deneme sürüşüne çıktı. İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, metrobüslerin hat başlarındaki manevra köprülerinden dönemediği yönündeki haberler üzerine deneme sürüşüne basın mensuplarını da davet etti. Topkapı-Avcılar arasında basın mensuplarıyla birlikte gidip gelen ilk metrobüsün manevra köprülerinden yavaş da olsa rahatlıkla dönebildiği görüldü. Standart uzunlukları 22-24 metre olan metrobüslerin, İstanbul için 26 metre uzunluğunda imal edildiğini söyleyen Mehmet Öztürk şunları söyledi: "Bu araçlarla bir ilki yaşıyoruz. Dizel yakıtla çalışan metrobüsler hibrit teknolojisi sayesinde yakıtı çok ekonomik kullanıyor, yüzde 40''a kadar tasarruf sağlıyor."
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Serkan Akkoç
Ankara Oteli''nde tescil kararı uygulansın ikazıTMOBB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Büyük Ankara Otelin''de tadilat adı altında, yasal olmayan uygulamalar yapıldığı ve otelin tanınmaz hale geldiği gerekçesi ile açtığı davanın kazanıldığını hatırlattı, Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan yargı kararlarını uygulamasını istedi. Özgönül, yargı kararına ve Çankaya Belediyesi''nin mührüne rağmen Büyük Ankara Oteli''nde çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, "Mahkeme kararı devam ederken yürütmeyi durdurma kararı alınmışken bu işlemlerin devam etmemesi gerekirdi* dedi.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
4 milyar dolara turizm şehri kuruyor, 9 otel daha yapacakForbes’ın ‘dolar milyarderleri’ sıralamasında adı geçen Türk zenginlerden biri de Ağaoğlu grubunun patronu Ali Ağaoğlu. Türkiye listesinde 1.4 milyar dolarlık servetiyle 19’uncu sırada yer alıyor.
Tedbir diyen Büyükşehir 4 milyon çiçek dikecekBüyükşehir Belediye Meclisi, bu yaz mevsiminde susuzluk tehlikesine karşı tasarruf tedbirlerinin devam etmesini kararlaştırırken, Büyükşehir Belediyesi Ankara''nın çeşitli yerlerine sezon boyunca 4 milyon çiçek dikileceğini açıkladı.
Eski Yunan konağı kültür evi olacakUşak’ta, Yunanlılar’ın işgal yıllarında ikinci katını hastane olarak kullandığı Tekeşoğlu Hacı Abdulkadir Konağı’nı İl Özel İdare Müdürlüğü restore ederek kültür evine dönüştürecek.
Rumeli Hisarı ihaleye çıktıRestorasyon için kapatılan Rumeli Hisarı, çalışmalar Anıtlar Kurumu’na takılınca yeniden ihaleye çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanı Ahmet Faruk Yanardağ, "Kültür ve Turizm Bakanlığı, sözkonusu projelerin kurul onayından geçmesi halinde bile bu yıl başlanamayacağını gözönüne alarak, Rumelihisarı’nı 1 Haziran-30 Eylül tarihleri arasında etkinliklere tahsis edecek. İhale, 16 Mayıs’ta DÖSİM İstanbul İşletme Müdürlüğü’nde yapılacak" dedi.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Muharrem Aydın
Kiliseler camiye dönüşecekAvrupa''nın göbeğinde, Belçika''da, cemaati azalan kiliseler, camiye dönüştürülecek.
Tarihe inşaata UNESCO freniDanıştay’ın iki aydır uygulanmayan, Four Seasons Otel’in tarihi kalıntılar üzerinde sürdürdüğü ek otel inşaatını durdurma kararı, UNESCO heyetinin inceleme yapacağı günün sabahında uygulandı.
Konak’ta görüntü kirliliğine badanaKonak Belediyesi, ilçe sınırları dahilindeki mezarlıkları, şehitlikleri, istinat duvarlarını, okulların ve eski binaların dış cephelerini kireçliyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, işe Cici Park, Varyant, Üçyol, Yeşildere, Gürçeşme, Gültepe-Çamlık ve Eskiizmir bölgelerinden başladı. Görüntü kirliliği oluşturan binalar beyaza boyanıyor. Daha sonra Mimkent’e girileceği, Buca Köprüsü’ne de badana yapılacağı, çalışmalar için 20 ton kireç kullanılacağı bildirildi.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
An­tik ken­te ocak dar­be­siCHP İz­mir Mil­let­ve­ki­li Ah­met Er­sin, or­ga­nik ta­rı­mın ya­pıl­dı­ğı Öz­de­re Bel­de­si’nde­ki Kla­ros An­tik Ken­ti yakınlarında taş oca­ğı ku­rul­mak is­ten­me­si­ni Tür­ki­ye Bü­yük Mil­let Mec­li­si gün­de­mi­ne ta­şı­dı.
İznik türbeleri, restore edilecekBursa''nın İznik ilçesinde bulunan Osmanlı döneminden kalma, başta Çandarlı ailesine ait tarihi türbeler restore edilerek günyüzüne çıkarılacak.
"İnşaat sektörü darboğaza sürüklendi"MÜSİAD İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Başkanı Zeki Kaldırım, demir fiyatlarındaki yüzde 100''lük fiyat artışının, Türkiye''nin büyüme hızına büyük katkısı olan inşaat sektörünü darboğaza sürüklediğini söyledi.
Ankara yollarına sessiz asfalt geliyorAnkara Büyükşehir Belediyesi BELKO Genel Müdürü Celalettin Kaygusuz, Ankara''da asfalt sezonunun başladığını söyledi ve bu yıl Ankara''ya 3 milyon 370 bin ton asfalt serimi yapılacağını söyledi.
Kültürün gücü mü, gücün kültürü mü?İnsan toplulukları, tarih sahnesinde milletten devlete ve devletten medeniyete doğru gelişerek arz-ı endam ederken, altını çizdikleri kültürel yekûnları ile bir değer oluştururlar.
‘Van Gölü’nü Yaşatalım’Deniz Temiz Derneği (TURMEPA), bilinçsiz yapılaşma ve kontrolsüz atıklarla ekosistemi tehlikeye giren Van Gölü’nün temizlenmesi için kampanya başlattı.
Sulukule’de insanlık skandalıİstanbul’un 1000 yıllık Roman mahallesi Sulukule’de yaşanan “kültürel kent soykırım” yıkımlarına, “TC Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı”nın “Durun” anlamına gelen uyarılarına rağmen devam edildiği ortaya çıktı.
Türkiye''den İki Üniversite Kütüphanesi Avrupa Kütüphaneler Birliği Mimari Grubu Tarafından Hazırlanan KitaptaLIBER (Avrupa Kütüphaneler Birliği) Mimari Grubu tarafından hazırlanan ve 8-12 Nisan 2008 tarihleri arasında Macaristan''da gerçekleştirilen toplantı sonucunda basılan "Bilding on Experience - Learnning from the Past to Plan for the Future" kitabına Avrupa''da son yıllarda yapılan seçilmiş 27 kütüphane ile beraber Türkiye''den İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Süleyman Demirel Üniversitesi kütüphaneleri de yer alıyor.
İshak Alaton’a açık mektup; yemezler!Son günlerde gazetelerde okuyorsunuz; Alarko Holding’in patronu İshak Alaton, gazetecilere açıklamalarda bulunuyor ve ısrarla bir “detayın altını” çiziyor.
Sakarya''nın ''katı atıkları'' artık tesiste toplanacakSakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Katı Atık Depolama Tesisi''ni tamamlandı.
Sakarya''ya ''Orman Park''Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü''nün hemen yan tarafındaki 40 bin metrekarelik ormanlık alanı benzersiz bir parka dönüştürerek, Sakaryalıların hizmetine sundu.
Körfez''e TOKİ müjdesiKocaeli''de tehlikeli madde depolama alanları ile iç içe giren yerleşim alanları için çözüm yolu üretildi. AK Parti Kocaeli milletvekilleri TOKİ ile yaptığı görüşme sonucu çözüm yolu bulmak için komisyon kurulacak.
DeğişiklikBu hafta önemli bir değişiklik oldu ve artık okurlarımızla cuma günü buluşacağız. Cuma en sevdiğim gündür. Hem çalışılan; hafta boyunca kotarılan işlerin sonucunun alındığı ürün derleme günü hem de bir sonraki gün tatil olduğu için neşemize neşe katan bir gündür cuma.
Anadolu''daki Yerel Yönetimleri de TanıyalımBugün sıkılmış bulunuyorum. Merkez Bankası’na sadece üçte biri kontrolunda bulunan enflasyon nedeni ile saldırmak, hükümete henüz detayları bilinmeyen ama gelmiş geçmiş en başarılı makro politikamız olan maliye politikası noktasında yüklenmeyi âdet haline getirmek insanın karnını ağrıtıyor. Bu nedenle bugün değerli okurlarımın izni ile başka şeyler tartışacağım.
2B arazilerinden sonra kıyı ve ormanlarda talan hazırlığıDaha önce 2B arazisi olarak bahsettiğimiz, orman niteliğini kaybetmiş ve halen birileri tarafından otlak, yaylak, kışlak, mera, mezarlık ve yerleşim yerleri olarak kullanılan alanların kullananlara satılmasını öngören yasa teklifi kabul edilmeyi bekliyor.
İstanbul''un Kaderi Onun Ellerindeİstanbul’un kültürel varlıklarının Dünya Miras Alanları Listesi’nden tehlikeli alana düşürülmesi ile ilgili verilen sürenin dolmak üzere olması nedeniyle UNESCO Dünya Mirasını Koruma Komitesi’nden bir heyet yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere dün Türkiye’ye geldi. Mechtild Rossler ile Junaid Sorosh Wali’nin ardından UNESCO Dünya Kültür Mirasını Koruma Merkezi Başkanı Franscesco Bandarin de 11 Mayıs’ta İstanbul’da olacak. Heyet hazırlayacağı raporu Kanada’da sunacak.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Sinan Kal
İzmir projesiyle EXPO yolcusuMilano’ya karşı girdiği EXPO 2015 yarışından boynu bükük ayrılan İzmir, büyük bir şans yakaladı.
Köşk’ün Yanına Cami Haberi…Bir gazetede yer alan, “864 Rakımlı Cami “ başlıklı haberle ilgili, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan açıklama şöyle:
"Türkiye''de büyük bir su kıtlığı bekliyoruz"Türkiye Gazeteciler Cemiyetince düzenlenen ''''Küresel Isınma Kurultayı''''nda konuşan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, dünya 150 bin yılda bir 1 derece ısınırken, 150 yılda bir 1 derece ısınmaya başladığını ve buna bağlı olarak da biyolojik çeşitliliğin azaldığını söyledi.
Allianoi''ye ne olacak?Rezan Has Müzesi, önlem alınmadığı takdirde Yortanlı Barajı''nın altında kalacak Allianoi antik kentini konu alan özel bir konferans ile hukukçular, devlet temsilcileri ve arkeologları karşı karşıya getiriyor.
''Vizyon Dumankaya için 2 bin ön talep topladık''Anadolu yakasında, Kartal''da 10 milyar dolarlık kentsel dönüşümün başlayacağı bölgenin bitişiğinde Vizyon Residence-Alışveriş Merkezi projesine başlayan Dumankaya İnşaat 2 bin ön talep aldığını açıkladı.
Maktum’la işi büyüttü, Dubai’de 2 milyar dolarlık yatırıma soyunduŞeyh El Maktum’un şirketlerinden biri olan Zabeel’in 700 milyon dolarlık yatırımı üstlendiği Ottoman Palace’ı kasım ayında tamamlamayı hedefleyen Fettah Tamince, Dubai’de 3 projeye daha hazırlanıyor.
''Sınırsız bodrum katını engelledik''Günay, Bodrum''da 5 kat yapı izni verilmesine yönelik eleştiriler için "Üst kata imkân vermedik, bodrum kata sınırlama getirdik" dedi.
İMÇ’ye yıkım yolu bir kez daha açıldıDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İstanbul’un ilk alışveriş merkezi İstanbul Manifaturacılar Çarşısı (İMÇ) Blokları’nın yıkılmasını öngören imar planlarının yürütmesinin durdurulması kararını kaldırdı. İMÇ yetkilileri, blokların yıkılmasını öngören İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planları’nın iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açmıştı. Danıştay 6’ncı Dairesi, yürütmeyi durdurmuştu. Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, bu kararı bozdu. Şimdi Danıştay 6’ncı Dairesi dosyayı yeniden inceleyecek ve İMÇ’nin geleceği için karar verecek.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Yozgat''ta tarih gün yüzüne çıkarılıyorYozgat''ta Bizans döneminden kalma Çeşka yeraltı şehri ve Yenifakılı İlçesinde Damlalı bölgesinde kazılar için Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan izin çıktı.
’Taşçılar’ artık gözünü antik kentlere diktiSorumsuz şekilde gelişigüzel açılan ve Türkiye coğrafyasını ’çürük dişe’ çeviren mermer, taş ve çakıl taşı çıkaran ’madenciler’, dozer ve kepçeleriyle geride ne bırakıyorlar.
Tarihi eserler onarılırken yok ediliyorBilecik''te son yıllarda birçok tarihi eser restore edilmeye başladı. Ancak, restorasyonların baştan sağma yapılması tarihi eserlere zarar verecek boyutlarda.
Trump''ta milyar dolarlık ''unutkanlık''Mecidiyeköy ve Levent hattındaki yapılaşmalara 70''in üzerinde dava açan Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası, Doğan''ın Trump Towers projesine zamanında dava açmayı nedense unuttu.
2Desing Mimarlık ofisi Azerbaycan''a kule dikiyorKatardan Ukrayna’ya, Kazakistan’dan Azerbaycan’a kadar birçok ülkede prestijli projelere imza atan ve Kempinski’nin dünyada tavsiye ettiği 6 mimarlık şirketinden biri olan 2Design Mimarlık Ofisi, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de City Star isimli yepyeni bir projeyi hayata geçiriyor.
Tarlabaşı''nda yaşamın dışarı sürüldüğü yollarBilinen adıyla Tarlabaşı, Türkiye’nin tüm gelişmekte olan kentlerinde sıkça rastlamaya başladığımız “Kentsel Yenileme” kavramıyla, son 1 yıldır tüm çevrelerin ilgi odağı haline gelmiş durumda.
Rixos Premium''u beğendiler ''Dubai''ye de gel yap'' dedilerŞeyh El Maktum''un oğlunun şirketi ile yaklaşık 2 milyar dolara mal olacak 4 proje için yola çıkan Rixos''un patronunu yatırıma emir ailesi ikna etmiş. Fettah Tamince, "Bizim paradan çok vizyonumuz var" diyor.
GYODER, üç ayrı rapor açıklayacak’Türkiye’ nin 100 yıllık Gayrimenkul Potansiyeli’ temasıyla 4-5 Haziran’da düzenlenecek 8’inci Gayrimenkul Zirvesi’yle ilgili olarak 12 Mayıs’ta bilgilendirme toplantısı düzenleniyor. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, Başkan Yardımcısı Nurhan Azizoğlu ve Organizasyon Komitesi Üyelerinin ev sahipliğinde yapılacak toplantı da GYODER tarafından hazırlanan sektörel araştırma raporları hakkında da geniş bilgi sunulacak. Toplantıda dünya gayrimenkul sektörünü İstanbul’da buluşturacak olan zirveye katılacak sektör liderleri ve oturumlarla ilgili bilgi sunulurken, yöneltilen sorular da cevaplandırılacak. Zirvede sektöre yön veren ve sektör için büyük önem taşıyan üç ayrı raporun sonuçları açıklanacak. Basın Toplantısında; "Dar Gelirlilerin Konut İhtiyacı ve Çözüm Önerileri (Affordable Housing)" başlıklı rapor ile "Türkiye’de Perakende Pazarı ve Alışveriş Merkezleri için Öngörüler 2015" ve Denizli, Manisa, Trabzon, Balıkesir, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Aydın ve Muğla illerinin ele alındığı "İller İçin Öngörüler" başlıklı raporlar hakkında geniş bilgi verilecek.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Gacoyararı*İstanbul’un gündemindeki kentsel dönüşüm projelerinden biri olan “Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Yenileme Projesi”, nam-ı diğer Sulukule kentsel dönüşüm projesi, hem basın hem de sivil toplum kuruluşları tarafından yoğun olarak işlenen bir konu haline geldi.
''Torba''dan kamu yatırımları için kaynak paketi çıktıHükümet kamu yatırımlarına kaynak için torba yasa hazırladı. Yasayla özelleştirilen limanlardan sağlanan gelir TCDD ve Karayolları''na gidecek.
50 yıl sonrası imar planına girse 100 milyar dolarlık yatırım çekerizOrtadoğu, ABD ve Avrupalı fonların İstanbul’a 100 milyar dolarlık yatırım fırsatı kolladığını söyleyen İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, "Bizim en büyük düşmanımız ’zannetme’ alışkanlığımız.
Memurları MNG Holding taşıdı!Muğla’nın Güllük Körfezi’nde kıyıyı dolduran MNG Holding’e üçüncü kez para cezası verildi. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ekipleri, denizdeki dolgunun miktarının tespiti için dün ölçüm yaptı.
Bodrum’da ‘kat’ tartışmasıBodrum’da belediyeler, çevreciler ve sivil toplum kuruluşları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1/25.000 ölçekli “Bodrum Yarımadası Çevre Düzeni Planı”nda, kelime oyunlarıyla imar iznini 2 kattan 5 kata çıkardığını iddia ederek tepki gösterdi.
‘Katar Emiri, Beşiktaş’ın stadını yapacak’ iddiasıBeşiktaş Kulübü’nün, stat yapımı ve işletilmesinde Sabah-atv’nin yabancı ortağı Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife el Tani ile el sıkışmak üzere olduğu iddia edildi.
Emaar’dan 800 milyon dolarlık yatırımLibadiye’de Toprak Grubu’na ait araziyi alan Emaar Türkiye, 700-800 milyon dolarlık yatırımla rezidans, alışveriş merkezi ve beş yıldızlı otel yapacak.
Mary’nin evi ucuzlarsa daha çok banka batarKüreselleşmenin doğasına aykırı görünse de yönetilmesi gereken bir süreç olduğunu söyleyen Prof. Çelik Kurtoğlu, “ABD’de konut fiyatları yüzde 10 daha gerilerse kıyamet o zaman kopar” dedi.
BursaRay B etabında ücretli taşıma başlıyorBursa''nın hafif raylı sistemini şehrin doğusuna ulaştıran BursaRay B etabı, 12 Mayıs Pazartesi gününden itibaren ücretli tarifeye geçiyor. 6 Nisan''da deneme seferlerine başlayan BursaRay B etabının ücretsiz seferlerinden 1 ayda yaklaşık 1 milyon 100 bin kişi faydalandı. Pazartesi gününden itibaren uygulanacak ücret tarifesine göre raylı sisteme tam bilet (1 YTL) ile binen yolcular metrodan sonra 45 dakika içinde aktarma yapacaklarında herhangi bir toplu ulaşım aracına (belediye otobüsü, özel halk otobüsü) 70 kuruş indirimli binebilecek. BursaRay''ı 65 kuruş ödeyerek (indirimli-öğrenci) kullanan yolcular ise aktarma araçlarından 45 kuruş indirimli faydalanacak. Yine tekerlekli toplu ulaşım araçlarından BursaRay''a aktarma yapacak yolcular da tam bilette 70 kuruş, tenzilatlı bilette 45 kuruş indirimden yararlanabilecek.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Fatih Karakılıç
İstanbul''un dev adliyesi 7 kat yer altına inecekAdalet Bakanlığı, İstanbul Barosu ve avukatların başvuruları üzerine İstanbul Avrupa Yakası Adalet Sarayı ile ilgili bilgi verdi. Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı''ndan verilen bilgiye göre, İstanbul Avrupa Yakası Adalet Sarayı, Şişli ilçesi, 2087 ada ve 40 parselde (Çağlayan''da) inşa edilecek. 7 bodrum, zemin ve 12 normal kat olmak üzere toplam 20 kat olacak. Kapalı inşaat alanı 328 bin 544 metrekareyi bulunan Adalet Sarayı, 26 ağır ceza, 120 ceza, 180 hukuk mahkemesi ile 48 icra müdürlüğünden oluşacak. Binada ceza ve hukuk mahkemeleri ayrı bloklarda tasarlandı. Vatandaşların rahatça ulaşabilmeleri için bu bloklar her katta bağlantı koridorları ile birbirine bağlandı. Tutuklu ve hükümlülere, duruşma salonlarına ayrı merdivenlerden ve hollerden ulaşma olanağı verildi. Ayrıca tutuklu-hükümlü ile avukatının görüşebileceği 86 adet avukat görüşme odası ayarlandı.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Erkan Acar
Körfezin metali düştüİzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ve Ege Üniversitesi (EÜ) tarafından yapılan araştırmaların sonucunda, İzmir Körfezi''ndeki ağır metal oranının düştüğü saptandı ve Körfez''de 57 canlı türüne rastlandı.
Kadifekale''ye son çağrı...İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin, Kadifekale heyelan bölgesinden Uzundere''deki toplu konutlara taşınacak yurttaşlarla yaptığı görüşmeleri tamamladığı bildirildi. Belediyeden verilen bilgiye göre, 2 bin 508 taşınmaz için "uzlaşılan" bin 700 kişiden bin 100 hak sahibi, konut tercihi yaparken, 600 kişiye de kamulaştırma bedelleri ödendi. Belediye, uzlaşma sağlanamayan 808 taşınmaz için son kez çağrı yaptı. Belediyeden yapılan açıklamada, uzlaşma sağlanamayan taşınmazların bedellerinin Kamulaştırma Yasası gereği mahkemelerce tespit edileceği anımsatılarak, "Mahkeme sonucu tespit edilen kamulaştırma bedelinin, ''hak sahibinin banka hesabına yatırılması'' zorunludur. Bu da yasa gereği, hak sahibinin ''konut hakkını kaybetmesi'' anlamına gelmektedir. Yeniden konut hakkının tercih edilmesi gibi bir durum ise kesinlikle söz konusu olamayacaktır" uyarısı yapıldı. Uzlaşma sağlanamayan hak sahiplerimizin, 16 Mayıs''a dek İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü''ne başvurmaları gerekiyor.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
AKP''li olmayana hizmet yok!İzmir İl Genel Meclisi tarafından ödeneği çıkarılarak kaymakamlıklara gönderilen bir çok yatırımın siyasi gerekçelerle yapımının engellendiği öne sürülüyor.
Marmaris ''kaçak'' dolduBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın önceki yıl Şeker Bayramı tatilini geçirdiği Bördübet yöresindeki Golden Key Oteli de kaçak listesinde yer alıyor.
''2023 planı tamamen pazar eğilimli''Dr. Şirin Gülcen Eren, yaklaşık 12 yıl emek verdiği "Özelleştirmenin Kentsel Planlamaya Etkileri: Türkiye Örneği (Ankara)" başlıklı teziyle Dr. Serhat Özyar ''ın anısına düzenlenen Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü''nü kazandı.
Gar Kavşağı''ndaki çalışma trafiği kilitlediYenimahalle, AOÇ, Gazi Mahallesi, Beşevler, Tandoğan, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı güzergâhında da araç yoğunluğu nedeniyle ulaşım aksıyor, bir yerden bir yere gitmek işkence haline dönüşüyor.
Kale ilgi bekliyorBaşkentin en önemli tarihi yapılarından biri olmasına karşın, Ankara Kalesi''nin ziyarete açık bölümlerinde ne bir ışıklandırma sistemi ne de bir güvenlik görevlisi bulunuyor.
Göztepe Parkı açıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce cami yapılmak istenen Göztepe 60. Yıl Parkı yeniden düzenlenerek Kadıköylülerin hizmetine sunuldu. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Göztepe Parkı’ndaki yeşil alanın betonlaşmasının Kadıköylülerin mücadelesiyle yargıdan döndüğünü belirterek “parkın bugünkü halinden, başta bölge halkı olmak üzere tüm Kadıköylülerün çok memnun olduğunu” söyledi. Göztepe Parkı, İBB tarafından başlatılan çalışmaların sonunda mezbelelik halinden kurtarılarak laleler ve renk renk çiçeklerle süslendi, parkın oyun alanı da yenilendi. Parkın bir bölümünde de Türkiye’nin ilk “Gül Bahçesi” olma özelliğinin bulunduğu, cami yapımı için bırakılan ve eskiden fidanlık olan bölümü de parka katıldı. Başkan Öztürk, baharın da gelmesiyle yalnızca semt sakinlerinin değil, bölgenin ve Kadıköylülerin buraya çok yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İhalede ‘bonus’lu satışÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı‘nın (ÖİB), İzmir Limanı ihalesinde, liman ile birlikte ihale kapsamında bulunmayan “tevsi alanı”nı da alıcıya verdiği ortaya çıktı.
Roman barakaları sabah baskınıyla yıkıldıGaziosmanpaşa Belediyesi’nce, 7 Mayıs Çarşamba günü sabah saatlerinde Yunus Emre Mahallesi’ndeki “Sinop Burnu” olarak bilinen bölgeye düzenlenen, yaklaşık iki saat süren baskınla, Roman yurttaşların yaşadığı ve üstleri brandalarla örtülü 60 adet baraka yıkıldı. Belediye Başkanı Dr. Erhan Erol, kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Kamu arazilerine işgal konusunda son derece hassasız. Umarım her yıl böyle bir yapılaşmayı deneyen bu bölgedeki yurttaşlarımız bir kez daha bu yasadışı eyleme girişmezler. Herkes çok iyi bilmelidir ki kaçak yapı yapmaya yeltenenler, karşılarında bizi bulacak.”
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Tapu yasasında tuzakTBMM gündeminde bulunan yabancılara toprak devrini öngören tasarı, merkez ilçe ve ilçelerde yüzölçümün yüzde 10’una kadar yabancılara taşınmaz satışını öngörmesine karşın uygulamada bu oranın yüzde 30-40’lara değin çıkabileceği belirlendi.
Marmara’da deprem alarmıBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, Marmara’nın güneyinde, kuzeyinde ve Saros Körfezi açıklarında hareketlenme olduğunu belirtti.
VitrA-Artema tasarımları Cornelia Golf Resort projesindeDünyanın en iyi 10 golf sahasından birine sahip olan Cornelia Golf Resort''un mimari ekibi, projenin yüksek standartlardaki kalite anlayışıyla örtüşen VitrA-Artema ürünlerini tercih etti.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.