Haberler

12 Temmuz 2008, Cumartesi

Şişli Belediye Meclisi 2008 Dönem Sonu Toplantısı’ndan NotlarŞişli Belediye Meclisi 2008 Dönem Sonu Toplantısı’ndan NotlarArkitera Mimarlık Merkezi olarak büyükşehir ve ilçe belediyelerinin karar alma sürecinin nasıl işlediğini gözlemlemek adına daha önce izlediğimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nın ardından 7 ve 10 Temmuz 2008 tarihlerinde iki oturum halinde gerçekleşen Şişli Belediyesi Meclis Toplantısı’na konuk olduk. Meclis üyelerinin neredeyse eksiksiz hazır bulunduğu toplantılar, Şişli Gayrettepe Bölgesi’ndeki Maya Plaza’nın hemen yanında konumlanan Şişli Belediyesi Merkez Binası’nda gerçekleştiriliyor. Haberin Devamı
Yangında cam kırığı şüphesiYangında cam kırığı şüphesiMersin’in Gülnar ilçesinde 3 bin hektar alanda etkili olan yangına cam kırıklarının neden olduğu öne sürüldü Bölgede soğutma çalışmalarının yaklaşık bir hafta süreceği belirtildi.
Tarihin ilk tuvalet ve banyosu bulunduTarihin ilk tuvalet ve banyosu bulunduKültür ve Turizm Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesi’nce (AÜ) yürütülen Altıntepe kazısında Urartu Dönemi’ne ait tarih aydınlanıyor.
Roma Dönemine ait stadyum bulunduRoma Dönemine ait stadyum bulunduBolu''da 3. derece sit alanında yapılan sondaj çalışmaları sırasında Roma dönemine ait stadyum kalıntılarına rastlandı.
Kültepe''de antik mahalle restorasyonuKültepe''de antik mahalle restorasyonuKayseri-Sivas karayolunun 20''nci kilometresinde bulunan Kültepe Kaniş / Karum Höyüğü''nde bu yılki kazı çalışmaları başladı.
Gehry’nin Kıvrımlı Pavyonu AçıldıGehry’nin Kıvrımlı Pavyonu AçıldıFrank Gehry’nin İngiltere’deki ilk yapısı olan Londra Hyde Park Serpentine Gallery’deki enstelasyonu, Çarşamba günü yağmur altında basının karşısındaydı.
Konutta ’En büyük gölet benim’ yarışıKonutta ’En büyük gölet benim’ yarışıİlk olarak Bahçeşehir ve Kemerburgaz’la başlayan göletli proje akımı, son üç yılda yeni konut projelerinin vazgeçilmez bir unsuru haline geldi.
Çatalhöyük''te 9 bin yıl öncesine yolculukÇatalhöyük''te 9 bin yıl öncesine yolculukBir kısmı yetiştirme yurtlarında kalan 600 çocuk, Shell sponsorluğunda Neolitik Çağ yerleşimlerinden olan Çatalhöyük''te, 9 bin yıl öncesine yolculuk yapacak.
York’un simgesi Abu Dabi’ninYork’un simgesi Abu Dabi’ninPrudential Financial, binadaki yüzde 75 hissesini Abu Dabi Yatırım Konseyi’ne (ADIC) sattığını doğruladı. Abu Dabili şirketin, Manhattan adasındaki “art deco” tarzı binanın çoğunluk hissesi için 800 milyon dolar ödediği tahmin ediliyor. Son aylarda Manhattan semasının pek çok ünlü binası, Ortadoğulu yatırımcılar tarafından satın alındı. Bu yatırımcılar genellikle, petrol ve doğal gaz gelirleri yüzünden bütçe fazlası olan devletlerin kurduğu fonlardı. Geçen ay Dubaili bir şirket, Boston Properties ve Goldman Sachs ile birlikte General Motors binasına 2.8 milyar dolar ödedi.
Tarih: 11 Temmuz 2008 Kaynak: Taraf
Bütün Planlama Yetkileri Hükümetin Özel Kurumlarına!Bütün Planlama Yetkileri Hükümetin Özel Kurumlarına!TMMOB Şehir Plancıları Odası, kamu arazilerinin ayrıcalıklı planlama hakları sağlanarak satılması ve bu amaca yönelik olarak hükümetin ayrıcalıklı kurumları olan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve TOKİ''nin sınırsız planlama yetkileri ile donatılması hakkında bir basın açıklaması yayınladı.
İzmit''te Köye Dair: Saraylı - Örcün Köyleri Atölye Çalışmasıİzmit''te Köye Dair: Saraylı - Örcün Köyleri Atölye ÇalışmasıKocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, kendi çatısı altında ulusal düzeyde farklı üniversitelerden mimarlık ve sosyoloji öğrencilerini bir araya getirerek 27 Haziran - 6 Temmuz 2008 tarihleri arasında “İzmit’te Köye Dair: Saraylı - Örcün Köyleri Atölye Çalışması” düzenledi. Yürütücülüğünü KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Gül Köksal ve Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Aynur Özuğurlu’nun yaptığı atölye, birbirine çok yakın olan Gölcük’e bağlı Saraylı ve Değirmendere’ye bağlı Örcün köylerinde geleneksel yerleşim dokusunun günümüze ulaşan mimari izlerini...
Uluslararası Piyasalar: Dünyanın En Hızlı Büyüyen 10 PazarıUluslararası Piyasalar: Dünyanın En Hızlı Büyüyen 10 PazarıBuilding web sitesi, İngiltere dışında iş sahası olabilecek en heyecan verici ekonomiye sahip coğrafyalar hakkında bilinmesi gerekenleri sunuyor. Dünyanın inşaat pazarında en hızlı büyüyen 10 ülkesi Davis Langdon tarafından sıralandı. Davis Langdon’un da içinde olduğu Atkins, Buro Happold, Barton Willmore ve Gleeds gibi İngiliz firmaları burada iş yapıyor. Esas yerli aktörler ise Çin Hükümeti İnşaat ve Mühendislik Şirketi gibi genellikle devlet sahipli olduğu girişimciler -yüklenici, müteahhit- olarak beliriyor.
Kayseri''nin daha hızlı büyümesi için sanayinin yanına sağlık ve turizmi eklememiz gerekiyorKayseri''de düzenlenen Sektörler Buluşması''nda işadamları, şehrin sanayide büyük bir hamle yaptığına dikkat çekerken, büyümenin sürdürülebilmesi için ileri teknolojiye dayalı ürünlerin yanı sıra turizm ve sağlık sektörüne de ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.
Sinop Havaalanı 7 yıl sonra uçuşlara açılıyorUlaştırma Bakanlığı''nın atıl havaalanlarını ülke ekonomisine kazandırma projesi devam ediyor. Bakanlık, 2001 yılında zarar ettiği gerekçesiyle kapatılan Sinop Havaalanı''nı 15 Temmuz''da yeniden aktif hale getirecek.
Tarım gözden düştü, işadamları yatırımda rotayı enerjiye çevirdiYıllardır ekonominin lokomotifliğini üstlenmiş tekstil sektörü ile ilgili ''terk edelim'' tartışmaları yapılırken, iş dünyası yatırım rotasını enerjiye çevirdi.
Köşk Kocaoğlu''na veriliyorBakan Günay, 149 yıl önce inşa edilen tarihi binayı, kültür merkezi yapılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi''ne devredeceğini açıkladı.
İnek gazı biriktirilecek, küresel ısınma azalacakArjantinli araştırmacılar, atmosfere salınan zararlı gazlarda önemli bir paya sahip ineklerin gazlarını özel balonlarda biriktirerek beslenme alışkanlıklarını izleyecek.
‘Boğaziçi Köprüsü’nü ayrı satacağız’ÖİB Başkanı Metin Kilci, köprü ve otoyollar için bu yıl mutlaka ihaleye çıkılacağını söyledi. ÖİB Başkanı Kilci, “Boğaziçi Köprüsü ayrı değerlendirilecek. Otoyol ağı ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden oluşan pakette yer almayacak’ dedi.
Ekonomik koşullar klima satışını durdururGeçen yıl klima pazarındaki toplam satış adedinin 1 milyon 200 bin adet olduğunu kaydeden Hasan Önder, “Bu yıl için tahminiz hava şartları ve ekonomik koşullar göz önüne alındığında, satış adetlerinde çok fazla artış olmayacağı yönünde. Airfel olarak 2008 hedefimiz ise split klima pazarındaki yüzde 7’lik payımızı artırmak” dedi.
Boğaz Köprüsü gay mi, travesti mi?Salı akşamı Aya İrini’de, bu seneki caz festivalinin herhalde en tatlı konseri vardı. Bir adet insan, arada değiştirdiği iki adet aletle enerjiyi bu kadar mı iyi tutar...
Yıkımlara Karşı Konut Hakkı KurultayıYıkımlara Karşı Emekçi Halk Koordinasyonu Başkanı Köksal Doğan, 27 Temmuz’da ‘Yıkımlara Karşı Konut Hakkı Kurultayı" örgütleme kararı aldıklarını belirtti.
İzmir kabuğunu kırabilecek mi?2001 sonrasındaki yüksek ekonomik büyümeden ‘nasiplenen’ Anadolu kentleri belirgin biçimde kendilerini gösteriyorlar. Eminiz ki, birçoğumuz bu gelişime örnek olarak Gaziantep, Denizli, Kayseri ve Konya’nın adlarını rahatlıkla sayabilir.
Boğaz’ı Zenginlere Adadıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın, İstanbul Boğazı’nda 11 marina (lüks yat limanı) yaptıracağını ve buraların işletmesinin belediyenin otopark firması İSPARK’a vereceğini açıklaması, “Boğaz artık lüks yatların durağı mı olacak?” sorusunu akıllara getirdi.
Hükümetten müteahhide farkKısa bir süre önce devletten dövize dayalı yapım işi üstlenen müteahhitlere fiyat farkı ödenmesinin önünü açan hükümet, şimdi de Türk Lirası üzerinden yapılan ihalelerde fiyat farkı ödenebilmesi için yasa değişikliğine gidiyor.
Opet’ten Saklıkent turizmine destekOpet Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk projeye dahil edilen bölgelerde toplumsal kalkınmanın amaçlandığını vurgulayarak, bölge halkının eğitim düzeyinin yükselmesi ve çevre bilincinin gelişmesi gibi toplumsal göstergeleri de hedeflediklerini belirtti.
Toprağa ve Suya SaygıÇevre projeleriyle öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi; su kaynaklarının, toprağın ve denizin korunmasına yönelik çalışmalarını artırarak sürdürüyor.
TOKİ ve ÖİB’e Padişah YetkisiŞehir Plancıları Odası (ŞPO), TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen ve önümüzdeki günlerde Genel Kurul’da ele alınacak yasa tasarısını "Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) kamu arazileri üzerinde her ölçek ve nitelikte planı yapıp uygulamaya sokma yetkisi verilmekte" ifadeleri ile eleştirdi.
Türkiye çevre ve enerji politikası oluşturmalıKüresel Isınma Konferansı’nda, iklim değişikliğini takip etmek üzere merkezi İstanbul’da olacak “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği İzleme Komitesi”nin kurulmasına karar verildi. Konferansın sonuç bildirgesinde enerji ve çevre politikalarının oluşturulması ve ulaşımda da çoklu çözümlere gidilmesi gerektiğine dikkat çekilerek, Türkiye’deki karbondioksit salımının önlem alınmadığı takdirde dünya ortalamasının üzerine çıkacağına vurgu yapıldı. Dedeman Otel’de 6-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 48 ülkeden 200’den fazla akademisyenin katıldığı “Küresel Isınma Konferans”ı dün sona erdi. Konferansın sonuç bildirisinin açıklandığı toplantıda organizasyon komitesi adına konuşan Prof. İbrahim Dinçer, küresel ısınma ve iklim değişikliği konularında eğitimin önemine değinerek, “Okul öncesi eğitim kuşağından üniversiteye kadar her aşamada derslerin ve programların bir parçası olmalıdır” dedi. Sonuç bildirgesinde yerel yönetimlerin; hızlı bir şekilde katı atık geri dönüşüm ünitelerini geliştirmesi ve uygulamaya geçirmesi gerektiğine vurgu yapan Dinçer, gerekli altyapının da acil olarak kurulması gerektiğini dile getirdi.
Tarih: 11 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Sabuniye Höyüğü’nde kazı çalışmalarıMustafa Kemal Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden bir ekip, Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Sutaşı beldesinde bulunan, Doğu Akdeniz’de bir liman ve ticaret kenti olduğu düşünülen Sabuniye Höyüğ’nde kazı çalışmalarına başladı. Bölgede ilk kazı çalışmalarının İngiliz bilim insanları tarafından 1920’li yıllarda başlatıldığı ancak daha sonra Atçana Höyüğ’nün keşfedilmesi üzerine, Sabuniye Höyüğü gizlenerek çalışmalara ara verildiği belirtildi. 2000 yılında sit alanı ilan edilen bölgede 4 yıl önce yapılan kazı çalışmalarında tunç çağına ait kalıntılar bulundu. Bunun üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla başlatılan kazılar için 10 yıllık bir çalışma programı belirlendi. Bu yıl yapılan kazılar için 35 bin YTL ödenek ayrıldı.
Tarih: 11 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İnanın, biz de anlayamıyoruz!Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bize diyor ki.. "Tarihi Paterson Köşkü''nün durumu 30 yıldır nasıl çözülemez, bu güzel mekan nasıl kurtarılamaz, bir türlü anlayamadım."
Sağlık Kampusü tartışmasıKemal Aşk, "Oradaki fidanlar sökülürse, İzmir''i sel alır" derken, İl Sağlık Müdürü Özkan ise "Eğlence merkezi açmıyoruz" sözleriyle tepkisini ifade etti.
Mersin’de prefabrik kent kurulacakMersin’in Gülnar ilçesinde meydana gelen yangında evleri zarar gören 70 aileye ilk etapta toplam 210 bin YTL yardım dağıtılacak. Gülnar’a yakın bölgede ise vatandaşlar için prefabrik kent kurulacak.
İzmir''in suyu için 10 büyük projeİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir''in yeni ve daha sağlıklı içme suyu kaynaklarına ulaşabilmesi için geliştirdikleri 10 projeyi kamuoyuyla paylaştı. Kocaoğlu, kentin su sıkıntısı yaşamayacağını söyledi.
TOKİ, Yafes Öztürk’ün dört ‘eşine’ karşı davayı kazandıAtaköy sahilinde 200 dönümlük arazide Yafes Öztürk’ün mirasçılarına karşı açılan 15 yıllık davayı TOKİ kazandı.
Çevreci tatille Rüzgâr Parkı kurulacakÇevreye duyarlılığı ön plana çıkarmayı hedefleyen Avrupa tur operatörü TUI, “Yeşil Katalog” uygulamasıyla, tatilcileri çevreye duyarlı tesislere ve turlara yöneltmesinin yanı sıra, elde edeceği ek gelirle de İzmir Bergama’da yer alan Yuntdağ bölgesinde Rüzgâr Parkı kuracak.
Göl kenarı temizlendiFiruzköy göl kenarında izinsiz ve ruhsatsız restoran tarzındaki 8 yapı; Avcılar Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri ve İlçe Emniyet müdürlüğüne bağlı ekiplerin ortaklaşa yaptıkları bir çalışma sonucu yıkıldı. Sabahın erken saatlerinde iş makineleri ile göl kenarına gelen zabıta ekipleri, bu yapılardaki eşyaların tahliyesi sonrasında yıkıma başladı. Kaçak binalar yerle bir edilirken; Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, bu süreç içerisinde sıkı bir denetim uygulayacaklarını vurguladı. Başkan Değirmenci, “Bundan sonra izinsiz yapılaşma içinde olan kişiler hakkında gerekli cezai işlem yapılacak” dedi.
Tarih: 11 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
''Titanic Otel''le Anadolu illerine demir atacağız''İstanbul Anadolu yakasında Titanic Business''ı hizmete açan Aygün, "Yabancı zincirlerden neyimiz eksik, Anadolu''da nerede otel ihtiyacı varsa oradayız" dedi.
Ayasofya''da 73 yıl önce kapatılan kapı açılıyorYapıldığı günden bugüne 916 yıl kilise, 481 yıl cami olarak hizmet veren Ayasofya''nın üst katında bulunan galeri bölümüne çıkan 4 rampadan 3''ü 73 yıl önce kapatıldı.
Sanko Gaziantep''te villa ile konut sektörüne giriyorSanko Holding, faaliyette bulunduğu 12 iş alanının yanına konut sektörünü de ekledi. Firma, Gaziantep''te 3 katlı villalar inşa edecek.
Türkiye’de imar sorunu (1)Bugün yürürlükte olan İmar Yasası’nın Osmanlı Devleti’ndeki karşılığı Ebniye (yapılar) Kanunu’dur. 1933 yılında çıkarılan 2290 sayılı Yapı ve Yollar Kanunu Ebniye Kanunu’nun yerini almıştır.
İzmir''e outlet alışveriş merkeziRönesans Alışveriş Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, İzmir''e 500 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirterek, hedeflerinin 2012 yılına kadar 1 milyar dolarlık yatırım ve 10 bin kişilik istihdam sağlamak olduğunu söyledi.
Mogan’da yapılaşmaya karşı iptal davasıTMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Mogan havzasında yapılaşmaya olanak sağladığı iddiasıyla "Başkent Ankara Nazım İmar Planı Değişikliği"nin iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi’nde dava açtı.
Müteahhitlerin dört gözle beklediği kararname Meclis''teMüteahhitlerin uzun zamandır beklediği fiyat farkı kararnamesiyle ilgili yasa tasarısı, dün Meclis''e sevk edildi.
Özder: Tabela ormanlarını birer birer kaldıracağızİl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, Ankara’nın ana geçiş noktaları olan Samsun, İstanbul, Konya ve Eskişehir yollarında hatıra ormanı adı altında ortaya çıkan levha kirliliğine el attı.
İstanbul''da su sıkıntısı yokİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul''daki su sıkıntısına ilişkin açıklamalarında Başkan Kadir Topbaş''ın Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile ters düşmediğini kaydetti.
Depremler, en az 2 saat öncesinden bilinebilecekAmerikalı bilim adamları, depremden saatler önce yer kabuğunda bazı çatlaklar oluştuğunu keşfetti. Oluşan çatlakları tespit eden aygıtlar da başarıyla denendi.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.