Haberler

12 Temmuz 2006, Çarşamba

Gezegenin Gecekondu Bölgesine Dönüşümü ÜzerineGezegenin Gecekondu Bölgesine Dönüşümü ÜzerineMike Davis, Los Angeles üzerine yazdığı “City of Quartz” (Kuvars Şehri) kitabı ile çok okunanlar listesinde parlamasının ardından, artık en yenilikçi kent düşünürü olarak anılıyor. Yakın zamanda “Planet of Slums” (Gecekondu Gezegeni) kitabı yayınlanan Davis, kitapta küresel kent üzerine araştırma ve yazılarına yer vermiş. Güney Kaliforniya Mimarlık Enstitüsü’nde Kentsel Teori dersi veren yazar Mike Davis ile TomDispatch’in kent üzerine gerçekleştirdikleri söyleşiyi Arkitera.com’da yayınlıyoruz. Haberin Devamı
Türkiye’de Tasarım Tartışıldı!Türkiye’de Tasarım Tartışıldı!İlki İTÜ’de 1982’de gerçekleştirilen kongrenin, ikincisi 1996’da ''Tasarımın Evrenselleşmesi'' başlığı altında AB ile Gümrük Birliği’nin yeni sağlandığı koşullarda ülke ekonomisi açısından tasarımın yerinin ve öneminin irdelenmesi amacıyla düzenlendi.
Santralistanbul’a Kale Grubu DesteğiSantralistanbul’a Kale Grubu DesteğiOsmanlı İmparatorluğu’nun ilk elektrik santrali olan Silahtarağa’nın korunarak, “Santralistanbul” adıyla, uluslararası bir çağdaş sanat müzesi, kültür ve eğitim merkezi olarak yeniden işlevlendirilmesi çalışmaları hızla devam ediyor.
Mississippi Üzerinden Endüstrinin Geçmişine BakışMississippi Üzerinden Endüstrinin Geçmişine BakışMineapolis’de yapmış olduğu Yeni Guthrie Tiyatrosu, 1980’lerin Nouvel’ini özleyenler için bir avunma sunuyor. Mississippi’nin kıyısından yukarıya doğru bir tepeye çıktığınızda güçlü Amerikan endüstrisinin güvenilir köklerini ve teknoloji meraklılarını yeteri kadarıyla tatmin edecek strüktürel gösterişini rahatlıkla görebilirsiniz.
İstanbul Kültür Mirası listesinden çıkmıyorİstanbul Kültür Mirası listesinden çıkmıyorKomite, eksikliklerini gidermesi için İstanbul''a 2008''e dek süre verdi. İstanbul''un, Dünya Kültür Mirası listesinden çıkartılması tehlikesi şimdilik ortadan kalktı.
Işıklar Klinker Tuğla Grubu Bartın''da Öğrencilerle BuluştuIşıklar Klinker Tuğla Grubu Bartın''da Öğrencilerle BuluştuIşıklar Klinker Tuğla Grubu, 2005 - 2006 eğitim ve öğretim döneminde, 25 üniversitenin mimarlık ve mühendislik fakültelerinde ve Yapı Meslek Liseleri''nde, seminer ve workshoplardan oluşan bir etkinlikler serisi düzenledi.
Lukoil, rafinerisini Filyos Vadisi''ne kurmak istiyorLukoil, rafinerisini Filyos Vadisi''ne kurmak istiyorZonguldak Valisi, Lukoil''in Zonguldak''ta kuracağı rafineri için Filyos Vadisi''ni seçtiğini açıkladı. Halk, 2.5 milyar dolarlık yatırımla Filyos''un dillere destan yeşili arasında kaldı.
2. tuvaletiniz 1 günde saunaya dönüşebilir2. tuvaletiniz 1 günde saunaya dönüşebilirZaman ilerledikçe evler için de yeni ihtiyaçlar ve lüksler gündeme gelmeye başladı. Eskiden konutlarda çok ender rastlanan saunalar, şimdi bin Euro''su olan herkesin elde edebileceği bir zevke dönüştü.
Londra Mimarlık Bienali''nden İzlenimlerLondra Mimarlık Bienali''nden İzlenimlerLondra Mimarlık Bienali; Londra mimarlığının sokaklara aktığı, izleyici ile buluştuğu andı. 16-25 Haziran 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilen Bienal ya da bir diğer adıyla mimarlık haftası, Londralı mimarların nesillerden beri üretmiş oldukları mimarinin yer aldığı bu başkentte mimari yeteneğin ilerlemesinin kutlandığı, kent için üretilen yeni projelerin tanıtıldığı, ve Renzo Piano, Jean Nouvel, Rem Koolhaas gibi farklı ulusların mimarlarının, kentin kültürüne tartışmaları ile eklemlendikleri bir platformdu.
Başkan Kocaoğlu Hafta Sonu MesaisindeBaşkan Kocaoğlu Hafta Sonu Mesaisindeİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 08 Temmuz 2006 Cumartesi günü Memen’in Seyrek, Maltape, Eski Foça ve bağlı beldeleri Yeni Foça, Gerenkey, Bağarası’nı gezerek vatandaşlarla sohbet etti. Ev ödevlerini yaptıklarını, stratejik plan çalışmalarını tamamladıklarını belirten Başkan Kocaoğlu, sorunlara yerinde çözüm bulmaya önem verdiğini söyledi.
UNESCO İstanbul’u tartışıyorUNESCO İstanbul’u tartışıyor8-16 Temmuz tarihlerinde Litvanya''nın başkenti Vilnius''da düzenlenecek olan toplantıda UNESCO Dünya Mirası Komitesi, İstanbul''un ''Dünya Kültür Mirası'' listesinden çıkarılıp ''Tehlikedeki Dünya Kültür Mirası'' listesine alınıp alınmayacağına karar verecek. Türkiye, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve STK temsilcilerinden oluşan bir heyetle toplantıya katılacak. Bu toplantıda UNESCO ve ICOMOS uzmanlarından oluşan bir heyetin Nisan ayında yaptıkları İstanbul ziyareti sonrasında hazırladıkları rapor sunulacak.
Beton köprüler yıkıldı beton zihniyet ayaktaBeton köprüler yıkıldı beton zihniyet ayaktaKaradeniz''de yaşanan sel felaketinde günümüz teknolojisiyle yapılan onlarca köprü yerle bir olurken, yüzyıllardır sellere, fırtınalara dayanan tarihi köprüler ayakta kaldı.
İlk Sonuçlar Alındı: Dereler Temizİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Arap Deresi ve Meles ağzında Haziran ayında suda görülen ‘kızıl-pembe’ renk oluşumuna ilişkin yaptırdığı ilk laboratuar testlerinin sonuçları alındı.
Başkan Kocaoğlu: Hem Belediyeyi Yeniden Kurduk Hem de Tarihinde Görülmemiş Yatırımları Yapıyoruzİzmir Büyükşehir Belediyesi, Narlıdere İtfaiye ve Batı Bölgesi AKS 110 Birimi Binası’nı günün koşullarına cevap verecek şekilde kısa sürede yenileyerek törenle hizmete aldı.
İzmir, 33 Yıl Sonra Plana KavuşuyorBüyükşehir Belediyesi, 33 yıldır Nazım İmar Planı’ndan yoksun olan İzmir’i plana kavuşturuyor. Başkan Aziz Kocaoğlu, Nazım İmar Planlarının, kentlerin ‘anayasası’ olduğunu belirterek, “İzmir’i yıllar sonra bu anayasaya kavuşturacağız.
İstanbul “Dünya Kültür Mirası” Listesinde Kaldıİstanbul, UNESCO Dünya Mirasını Koruma Komitesi’ne verilen olumlu rapor doğrultusunda “Dünya Kültür Mirası” listesinde kaldı.
2005’te 1.4 Milyon Gayrimenkul SatıldıYapılan araştırmada Türkiye’de yılda ortalama 900 bin adet gayrimenkulün el değiştiridiği ortaya çıktı.
‘Konutta artık o eski fiyat yükselişleri olmaz’Ekonomik dalgalanma ve faizlerde meydana gelen yükseliş, konut piyasasında daralmaya yol açtı. Sektör temsilcileri, bu durumun geçici olduğunu ve ve sonbaharda piyasanın eski canlılığına kavuşacağını belirtiyor.
''Halkalı''da konutların ihaleleri iptal edilmediİnşaat maliyetlerindeki artış ve piyasalardaki belirsizlik nedeniyle 16 ihaleyi iptal eden Toplu Konut İdaresi (TOKİ), halka satışı tamamlanan konutların ihalelerinin iptal edilmediği konusunda hak sahiplerini uyardı. TOKİ''nin "özellikle İstanbul Halkalı 5. bölgede yapılacak bin 108 konutun adaiçi ve genel altyapı ile çevre düzenlemesi inşaatı işini iptal ettiği" yönündeki haberin basında yer alması üzerine, TOKİ yetkilileri, satışı ilan edilip, hak sahipleri belirlenen konutlara ilişkin herhangi bir değişiklik olmadığını açıkladı. Yetkililer, mutlaka randevu tarihinde sözleşme imzalanması gerektiğini söyledi.
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Sabah
Erdoğan''dan müteahhitlere sitemKaradeniz sahil yolunu inşa eden müteahhitlerle görüşen Erdoğan, ''2005''te biteceği sözünü vermiştim. Olmadı. Bu yıl tamamlayın'' dedi.
Re/MAX: Gayrimenkul satışları eylülden sonra hareketlenirRe/MAX Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, gayrimenkul fiyatlarında yüzde 10 civarında düşüş olduğunu belirterek, "Eylülden sonra sektör biraz daha hareketli olacak, fiyatlarda belki düşüş yavaşlayacak, gayrimenkul satış sayısı artacak" dedi.
Kanyon''da neyi sevdim?Alışveriş merkezleri karşısında duygularım karışık. Ne yalan söyleyeyim, biraz canım sıkılsa, oyalanmak istesem veya eş dostla buluşmak istesem hemen alışveriş merkezleri aklıma geliyor.
Ankara''nın Kimliksizleşme SüreciAnkara''nın kent gündemini, son birkaç aydır, iki konunun oluşturduğunu söylemek mümkün. Atatürk Orman Çiftliği''ne ilişkin yeni yasal düzenleme ve tarihi Havagazı Fabrikası''nın yıkımı.
''Emlakta yatırıma uygun zaman''Goldştayn, uzun vadeli düşünenlere konut yerine ticari mesken ve arsaya yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu. Re-Max Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn: ''Konut fiyatlarında yüzde 10 düşüş yaşandı. Satışlar yavaşladı. Şu an gayrimenkul alımı için uygun zaman. Eylülde piyasa ve fiyatlar tekrar hareketlenecek''
İstanbul Kültür Listesi''nde kalacakDünya Kültür Mirası Listesi''nden çıkarılmakla karşı karşıya kalan İstanbul, BM''nin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) uzmanlarının olumlu raporu sonucu ''''şimdilik'''' kurtuldu.
Müzelerin gözü aydın''''Bir musibet bin nasihatten iyidir'''' sözü bir kez daha doğrulanıyor. Uşak Müzesi''nde değiştirilen ''''Kanatlı Denizatı'''' ile Türkiye müzelerinin içler açısı durumu sergilenir olmuş, uzman eksikliğinin yarattığı sorunlar nihayet algılanabilmişti. 350 müzecinin bulunduğu müzelere yeni 400 kadro sağlandı.
Geleceğin tasarımcılarıMarmara Üniversitesi (MÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi 2005-2006 yılı mezunlarının 100''den fazla yapıtı 14 Temmuz-1 Ekim tarihleri arasında Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi sergi salonlarında sanatseverlerle buluşacak. ''''El/le'''' adı altındaki sergi, ülkemizdeki sanat ve tasarım eğitiminin boyutlarına ilişkin ipucu vermeyi, izleyiciyi geleceğin sanatçı ve tasarımcılarıyla buluşturmayı hedefliyor. Sergiyle ilgili bilgi veren Suna ve İnan Kıraç , geçen yıl Pera Müzesi''nde ''''Günümüzde Türk Sanatında Genç Açılım'''' başlığını taşıyan ve genç sanatçıların yapıtlarından oluşan karma bir serginin yapıldığını anımsatarak ''''Bu yıl yine aynı salonlarda düzenlenen sergide ''el'' kavramının geniş çağrışım yelpazesi üstüne kurulan bu sergi, bizi bir kez daha gençlerin uçarı, değişken ve umut dolu dünyasını götürüyor'''' diye açıklama yaptılar. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol , sergide yer alan sanatçıların gelecekte ülkenin sanat yaşamına önemli katkılar koyacaklarına inandığını söyledi.
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
TOKİ''den uyarıİnşaat maliyetlerindeki artış ve piyasalardaki belirsizlik nedeniyle 16 ihaleyi iptal eden Toplu Konut İdaresi (TOKİ), "halka satışı tamamlanan konutların ihalelerinin iptal edilmediği" konusunda hak sahiplerini uyardı.
Faruk Çelik''e ÖnerilerBursa''nın AKP''li milletvekillerinden Faruk Çelik, özellikle ''''imar'''' konularına meraklı bir siyasetçi... Başta ''''Uludağ'''' Oteller Bölgesi olmak üzere Bursa ''nın doğal ve tarihsel alanlarındaki ''''sit kararlar'''' ını da yakından takip ediyor...
Radyasyon yasağı bittiYüksek dozda radyasyon ölçülen Çanakkale''nin Ezine''ye bağlı Hantepe sahilinde tatil izni çıktı. Plajda toplantı düzenleyen Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Dr. Okay Çakıroğlu, radyasyon düzeyinin normal seviyeye indiğini açıklayınca AKP''li Mehmet Daniş, de vatandaşların içinin rahat olması için denize ilk girenlerden oldu.
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
TOKİ konut alanları uyardıİnşaat maliyetlerindeki artış ve piyasalardaki belirsizlik nedeniyle 16 ihaleyi iptal eden Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ''''halka satışı tamamlanan konutların ihalelerinin iptal edilmediği'''' konusunda hak sahiplerini uyardı. TOKİ yetkilileri, satışı ilan edilip, hak sahipleri belirlenen konutlara ilişkin herhangi bir değişiklik olmadığını belirtirken, hak sahiplerinin hak kaybına uğramaması için, mutlaka randevu verilen zamanda sözleşme imzalaması gerektiğini söyledi. Diğer taraftan TOKİ''nin, inşaat maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla, inşaat demiri ve çimento ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesi için Dış Ticaret Müsteşarlığı''na (DTM) resmen başvurduğu belirtiliyor. Demir Çelik Üreticileri Derneği (DÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan ise şunları söyledi: ''''Gümrük vergisi düşürülürse, sadece Rusya ve Ukrayna''dan kalitesiz demir gelebilir. Günü kurtarmaya yönelik bir yaklaşımla (ucuz olsun da nasıl olursa olsun) denemez. Türkiye''de inşaat demiri üretiminde bir fazlalık var ve kalite çok yüksek. 17 milyon ton üretimin 9.5 milyon tonu iç piyasaya veriliyor. Gümrük vergisi indirimi yapılmamalı.''''
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Sonbahar umuduRe/Max Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn , gayrimenkul fiyatlarında yüzde 10 civarında düşüş olduğunu belirterek ''''Eylülden sonra sektör biraz daha hareketli olacak, fiyatlarda belki düşüş yavaşlayacak, gayrimenkul satış sayısı artacak'''' dedi. Bu yıl 900 binin üzerinde gayrimenkul satışı olacağı tahmininde bulunan Goldştayn sektörün kriz yıllarında bile yıllık 900 bin adedin altına düşmeyen istikrarlı bir yapıya sahip olduğunu kaydetti. Goldştayn, şu anda hemen hemen hiç konut kredisi verilmediğine işaret ederek ''''Şu anda konut kredisiyle bir şey yapılmıyor. İnsanlar başvurmak istemiyor, bankalar da kararsız, uzatıyor. Var olan konutlar el değiştirmeye devam ediyor'''' diye konuştu.
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Müteahhitlerle Toplantı YaptıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz Sahil Yolu müteahhitleriyle Başbakanlık Merkez Bina’da bir toplantı yaptı. Başbakanlık Merkez Bina’da yapılan ve basına kapalı gerçekleşen toplantı, yaklaşık 50 dakika sürdü. Kabulde müteahhitlerin Başbakandan ek ödenek istedikleri, Erdoğan’ın Karadeniz Otoyolu’nun tamamlanması için ek ödenek sözü verdiği öğrenildi. Başbakan Erdoğan, bu görüşmenin ardından KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Tamer Gazioğlu’nu da kabul etti. Başbakanlık Merkez Bina’da basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık yarım saat sürdü.
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
Pepe: Yapanların Eli KırılsınÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe''nin, "Bunu yapanın eli kolu kırılsın" diyerek eleştirdiği Karadeniz Sahil Yolu''na izin veren kararnamede, imzası olduğu ortaya çıktı.
TOKİ’de Sözleşmesi Olan Konutlara Devamİnşaat maliyetlerindeki artış ve piyasalardaki belirsizlik sebebiyle 16 ihaleyi iptal eden Toplu Konut İdaresi (TOKİ), “halka satışı tamamlanan konutların ihalelerinin iptal edilmediği” konusunda hak sahiplerini uyardı.
Bölge şantiyeye döndüEyüp Muhcu, özellikle İSKİ''nin çıkardığı ve odanın dava açarak iptal ettirdiği 3 yönetmelik sayesinde havzalarda birçok villa ve konut kompleksinin yükseldiğini vurguladı.
Ömerli havzası yok oluyorİstanbul''un su havzalarında yıllardır süregelen çok başlı yönetim, yapılaşmanın artmasında çok önemli bir rol oynuyor. Su havzaları üzerindeki yetki ve rant savaşları sonucu artan inşaatlar nedeniyle kendi ihtiyacını karşılayamayan İstanbul''a artık Dalaman ve Istranca Dağları''ndan su getiriliyor.
Ranta mafya hâkimMimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhcu, Ömerli''nin yakında içme suyu havzası özelliğini kaybedeceğine dikkat çekerek, şimdiden kentin ihtiyacını karşılayabilmek için doğuda Dalaman''dan, batıda ise Kırklareli''nden su getirilmeye başlandığını kaydetti.
Türk Mimar Serbest BırakıldıKıbrıs Rum Kesimi''ne geçerken, arabasında eski Rum mallarıyla ilgili inşaat projesi bulunduğu gerekçesiyle Rum polisi tarafında tutuklanan Kıbrıslı Türk Mimar Osman Sarper, dün kefaletle serbest bırakıldı. Güney Lefkoşa''daki kaza mahkemesi daha önce, bugün yapılacağını açıkladığı duruşmayı dün yaparak, Sarper''i 1500 Kıbrıs Lirası (KL) kefaletle serbest bıraktı. Sarper''in avukatının verdiği bilgiye göre, mahkeme, Sarper''i 1500 KL kefaletle serbest bırakırken, duruşmayı 8 Aralık''a erteledi. Mimar Sarper, 27 Haziran''da, Lefkoşa''daki Mete-han Sınır Kapsısı''ndan Kıbrıs Rum Kesimi''ne geçerken tutuklanmıştı.
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
TMMOB''dan Eski Başkana VefaTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği''nin (TMMOB) 1973 -1980 yılları arasında başkanlığını yapan, mühendis mimar hareketinin toplumcu bir kimliğe sahip olmasında ön saflarda yer almış Teoman Öztürk ölümünün 12''nci yılında Karşıyaka Mezarlığı''nda ailesi, arkadaşları ve TMMOB çalışanları tarafından anıldı. Saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan törende konuşan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Nâzım Hikmet''in ''Kesilmiş Bir kol Gibi'' şiirini Öztürk''ün anısına okudu. Öztürk''ün dönem arkadaşı Oğuz Türkyılmaz ise konuşmasını gözyaşları nedeniyle sürdüremedi. Diğer dönem arkadaşı Bülent Tanık ise "0 ölmedi. Sürekli anmazsak işte o zaman ölür," dedi. Tören, Teoman Öztürk''ün mezarına karanfil konulmasıyla sona erdi
Tarih: 12 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün Yazan: Özlem Zorcan
Rodin’i Görür, Kahvaltı Eder, Caz DinlersinizGeçen pazar sabahı Sakıp Sabancı Müzesi’ndeydim. Müze’de gerçekleştirilen Kahvaltıda Caz programına arkadaşlarım katılmış, bana da salık vermişlerdi. Teknosa’nın sponsorluğunda, Milliyet’in katkılarıyla, konsepti ve organizasyonu Hakan Erdoğan Productions’a ait olan, bir tatil günü alternatifiydi.
İnşaattaki İşbirliğimiz Diğer Sektörlere YayılmalıKazakistan Cumhuriyeti''nin Ankara Büyükelçisi Beybit İsabaev, Türkiye ile aralarındaki yaklaşık bir milyar dolarlık ticaret hacminin artırılması gerektiğini ifade etti. İsabaev, Kazaklarla Türkler arasında inşaattaki işbirliğinin diğer sektörlerde de hayata geçirilebileceğini söyledi.
TOKİ''de ihale iptali kafaları karıştırdıToplu Konut İdaresi (TOKİ), bir açıklama yaparak, ihalesi iptal edilen konut projeleriyle satışı devam eden projelerin karıştırılmaması gerektiği konusunda vatandaşı uyardı.
ENKA''dan Ukrayna''ya Elmas gibi Parlayan Beş Yıldızlı StatGeceleri ''elmas'' gibi parlayacak şekilde tasarlanan stat, 250 milyon dolara mal olacak. Stadın sahibi ise Lucescu''nun teknik direktörlüğünü yaptığı Shakhtar takımı
İnşaat Maliyetine TOKİ''nin Çözümü Vergi İndirimiTOKİ demir için yüzde 15 düzeyindeki Gümrük Vergisi oranlarının düşürülmesi için Dış Ticaret Müsteşarlığı''na başvurdu. TOKİ vergi oranlarında indirim sağlandığında ithalat için gümrüklerde bekleme süresinin de kısaltılmasını istedi.
Çimento Fiyatları İçin Tedbir AlınıyorSanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, çimento ve demir sektöründeki fahiş fiyat artışları ve TOKİ''nin bazı ihaleleri iptal etmesiyle ilgili olarak Rekabet Kurulu''nun incelemeler yaptığını ve sektörde serbest piyasa koşullarının geçerli olması için tedbirlerin alındığını söyledi.
Evin geleceğini eylül talebi belirleyecekMalzeme maliyeti arttı, inşaatçılar hesabı tutturamıyor. Ancak talep de durdu, satış olmayınca fiyat ayarlaması yapmanın anlamı yok. Şimdilik yüzde 3-5 fiyat zamla yetinen inşaatçılar, tatil dönüşünü bekliyor.
Genç Tasarımcılar ‘El’i AnlatıyorMarmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin diploma projelerini bir araya getiren ‘EL/LE'' sergisi, 14 Temmuz’da Pera Müzesi''nde açılacak. Sergide, 82 öğrencinin, sanat üretiminin tarih içerisinde temeli niteliğindeki ‘el'' kavramı etrafında meydana getirdikleri eserleri sergilenecek. Sergi, 1 Ekim’e kadar devam edecek.
Tarih: 11 Temmuz 2006 Kaynak: Zaman
Altı ayda konutta malzeme zammı yüzde 50’ye yaklaştıİstanbul Ticaret Odası''nda (İTO) geçtiğimiz pazartesi düzenlenen İnşaat Sektörü Paneli''nde TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu''nun arasındaki fiyat tartışması ile demir-çelik fiyatlarına itiraz diğer malzemelerde yaşanan gelişmeleri gölgede bıraktı.
Antalyalı Müteahhitler İnşaatları DurdurduDöviz fiyatlarındaki artış, Antalya''da inşaat sektörünü vurdu. Demirciler fiyatlardaki oynaklıktan ötürü mal satmamaya başlayınca, 2 bin 500 müteahhit de inşaatları durdurma kararı aldı.
Yanlış klima, elektrik faturanızı kabartabilirHava sıcaklıkları arttıkça klima sektörü coşuyor. Ev ve ofislerde sıcaklardan kurtulmak için çözüm aranıyor. Çözüm her klima satan mağazada bulunamıyor.
İnşaatçı Özel TEFE Uygulaması İstiyorİnşaatta kullanılan ana malzemelere art arda gelen zamlardan sonra sıkıntılı günler yaşayan sektör, özel bir Toptan Eşya Fiyat Endeksi (TEFE) oranı uygulaması istiyor.
Ucube Binalar Yerine Çok Amaçlı Camiler YapılmalıDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, son yıllarda yapılan camilerin estetik ve fonksiyonel bakımdan hiçbir özelliği bulunmayan ucube yapılar olduğunu söyledi.
Tasarım Günleri’ne Büyük İlgiZaman’ın organize ettiği ‘5N1K1T Tasarım Günleri’ etkinliklerinin ilki başladı. Gazeteciliğe 5N1K’nın yanısıra 1T (tasarım) ilkesini de kazandırmayı hedefleyen projeye Mimar Sinan, İstanbul, Bilkent, ODTÜ, Boğaziçi, Dokuz Eylül, İTÜ, Beykent Yeditepe, Galatasaray, Hacettepe, Dokuz Eylül, Kültür, Süleyman Demirel ve Van Yüzüncü Yıl üniversitelerinden öğrenci ve mezunları katıldı.
Baydemir’den ‘metropol kent’ önerisiDiyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bölgelerarası gelişmişlik farkının ortadan kalkması için, metropol kentler oluşturulması gerektiğini söyledi.
Birleşik Sanat Emirlikleri!Guggenheim Müzeleri Vakfı, yeni tabelasını Birleşik Arap Emirlikleri''nin (BAE) Abu Dabi kentine konduracak. BAE''nin devlet adamları, önceki gün Kanada doğumlu mimar Frank Gehry''nin de katılımıyla, bu konuda bir basın toplantısı düzenleyerek planlarını açıkladı. 200 milyon dolarlık Müze, Guggenheim''ın Berlin, New York ve Bilbao gibi mekânlarından sonra Doğu''ya açacağı ilk şubesi olacak. Anlaşmada BAE''nin yedi kraliyet üyesinin ve Guggenheim Vakfı müdürü Thomas Krens''in imzaları yer alıyor. Müzenin tasarımı Kasım''da halka açıklanacak.
Tarih: 11 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
Bakan Uyuyor, Aspendos Onarım BekliyorDünyanın ilk akustik özelliğe sahip antik tiyatrosu, 23 yüzyıllık Aspen-dos''da son yıllarda ortaya çıkan yapısal sorunlar; Kültür Bakanlığının bütçesi "elverirse" ve hazırlanan projeler bürokrasiden yakasını kurtarırsa, onarımla giderilmeye çalışılacak.
İnşaatta yeni projeler erteleniyorBir süre önce büyük bir atılım dönemi yaşayan inşaat sektörü, maliyetlerdeki sürekli artış nedeniyle zor günler geçiriyor. TOKİ, çözüm olarak birçok ihaleyi iptal ederken, sektör temsilcileri de kaygılı.
Dünyanın İlk Toplu Konut Projesi, Çatalhöyük''teydi!Konya''nın Çumra ilçesi yakınlarında geçmişi 9 bin yıla dayanan Çatalhöyük''te süren kazılarda bugüne kadar 130 binaya ulaşıldı.
GAP''ta toprak satışı zorRahşan Ecevit ''in ''''Yahudiler bütün toprakları kapattı'''' diyerek gündeme getirdiği GAP bölgesinde İsrail bağlantısı ciddi verilere dayanmıyor. Bölgede bazı sulama projeleriyle tekstil işleri üstlenen Yahudi kökenlileri Urfa''dan uzak tutan gerekçeler bulunuyor.
Bitmiş okul açılmıyor yeni bir okul yapılıyorÜmraniye Alemdar beldesinde kara mizaha doğru giden bir süreç yaşanıyor. Yerel bir dernek tarafından bağışçılarca başlatılan ve Ek-İl İnşaat''ın olanaklarıyla tamamlanan 32 derslikli okul, ''''mevzuat gereği'''' İstanbul Valiliği İl özel İdaresi''nce açılmazken aynı yerde yaklaşık 2.5 trilyon liraya ihale edilen yeni okulun inşaatına başlandı.
Yer gök alışveriş merkeziİstanbul''da birbiri ardına açılan ve halen inşaaü büyük bir hızla devam eden alışveriş merkezleri, kapasite fazlası tartışmalarını ortaya çıkartırken; uluslararası gayrimenkul zinciri Colliers International Türkiye Ofisi, İstanbul''da inşa edilen alışveriş merkezlerinin kapasite fazlası yaratmayacağı görüşünde.
Kıbrıslı Mimar Salıverilecek mi?Kıbrıslı Türk Mimar Osman Sarper''in Rumlara ait olduğu öne sürülen bazı arazilerde inşaat projeleri bulundurmakla suçlandığı dava yarın Rum tarafında görülecek
Şengül Hamamı''nda AB''den Bilim AdamlarıAB''nin hamam projesi kapsamında 42 bilim adamı Ankara''daki Şengül Hamamı''nda inceleme yaptı.
Denizli''ye jeotermal santrali kuruluyorDenizli''de bir süre önce kurulan Bereket Jeotermal Enerji Üretim A.Ş., jeotermal enerji santrali kurmak için harekete geçti. Bölgeye 8 milyon dolarlık yatırım planlayan kuruluşun, devletin 22 yıldır yapamadığını yaparak, bir özlemi son erdireceği dile getirildi.
Bardakoğlu Yeni Camileri Eleştirdi: Postmodern Mimari UcubelerCami Projeleri İstişare Toplantısı''nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı, kendilerinin kadro istendiğinde yapılan camileri öğrendiklerini söyledi
Unutulan İmza!Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Karadeniz Sahil Yolu için geçen hafta, ''Güzellikleri azar azar tüketiyoruz. Bunu yapanların eli kolu kırılsın'' demişti. Yolu ÇED Yönetmeliği kapsamından kendi bakanlığının çıkardığı anlaşıldı.
Hazine Arazilerine Son Başvuru 19 Temmuz''daMaliye Bakanlığı, mülkiyeti Hazine''ye ait tarım arazilerinin satışından yararlanmak isteyenlerin başvuru süresinin 19 Temmuz''da sona ereceğini duyurdu. 4070 sayılı Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı hakkındaki kanunun, mülkiyeti Hazine''ye ait tarım arazilerinin kanunda belirtilen şartları taşıyan şahıslara satışını düzenlemek amacıyla çıkarıldığı hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi: "4070 sayılı kanuna göre, Hazine''ye ait tarım arazileri, 31 Aralık 2002 tarihinden önce beş yıl süre ile tarımsal amaçla kullananlara, topraksız ve yeterli toprağı olmaması nedeniyle kendilerine tarım arazisi kiraya verilen ve bu tarih itibariyle kiracı olanlar ile Hazine''ye ait tarım arazilerine hissedar bulunan kişilere doğrudan, doğrudan satış hakkından faydalanamayanlara ise öncelikli alım hakkı verilmek suretiyle ihale ile satılmaktadır." Açıklamada, vatandaşların 19 Temmuz''a kadar ilgili Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüklerine veya Malmüdürlüklerine dilekçe ile başvurabilecekleri kaydedildi.
Tarih: 11 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Ayasofya konusuAyasofya bütün insanlık mirasının önemli bir parçası olduğu için, bugünün dünyasında bir müze olarak var olması bence en iyi durum. Ama birileri bunu bütünüyle camiye dönüştürme projesinin peşinde.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.