Haberler

12 Temmuz 2007, Perşembe

2007’nin İşverenleri Belli Oldu!2007’nin İşverenleri Belli Oldu!İşverenlerin, kaliteli fiziksel çevreler üretimindeki önemini vurgulamayı ve yatırımcıları nitelikli yapılar üretmeye teşvik etmeyi amaçlayan Arkitera İşveren Ödülü 2007’nin kazananları belli oldu. Talep etmenin ve ihtiyaç belirlemenin dışında, mimar ile güçlü bir diyalog kurarak nitelikli mimari ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayan işverenler, Arkitera İşveren Ödülü ile bu sene ikinci kez onurlandırılıyor. Mimarlar Ersen Gürsel, Cem İlhan, Haydar Karabey ve Doğan Tekeli’den oluşan 2007 jürisi, nominasyon yani aday gösterme yöntemi ile belirlenen projeler arasından Kamu kategorisinde ödüle, Mimar Özgür Deniz Emir’in (Atölye-de Mimarlık) Hıdırbey Köy Meydanı Çevre Düzenleme Projesi ile Hatay-Samandağı Köylere Hizmet Götürme Birliği’ni; Özel Sektör kategorisinde ise, Mimar Selim Velioğlu’nun İTÜ Geliştirme Vakfı Ekrem Elginkan Lisesi ile Elginkan Holding’i layık gördü. Haberin Devamı
İzmir''e Ziraat''tan ağır faturaİzmir''e Ziraat''tan ağır faturaİzmir Konak''ta trafik yoğunluğu nedeniyle 23 yıl önce deniz dolduruldu ve sahil bulvarı yapıldı. Tarihi Saat Kulesi''nin önünden geçen yol, Konak''taki dolgunun üzerine alınınca trafik de rahatladı.
Yüzen evler geliyorYüzen evler geliyorMalezyalı firma Kuala Lumpur Metropolitan''ın ''yüzen evi'' eylülde düzenlenecek Realistexpo Fuarı ile Türkiye''ye geliyor. Dünyanın gayrimenkul devleri eylülde İstanbul''dda düzenlenecek Realistexpo ile Türkiye''ye gelecek.
İstanbul için alarm vaktiİstanbul için alarm vaktiİstanbul''da geçen yıl yüzde 81 seviyesinde olan barajlardaki doluluk oranı dün yüzde 33''e düştü. Kentin 113 günlük suyu kaldı. 10 ana su kaynağından dördünün dibi göründü.
İstanbul Çağdaş Sanatlar Müzesi''ne Kavuşuyorİstanbul Çağdaş Sanatlar Müzesi''ne KavuşuyorTürkiye’de kültür, sanat ve eğitimin bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı projelerinden biri olan santralistanbul’un 8 Eylül 2007’de tüm birimleriyle faaliyete geçmesine yönelik çalışmalar hızla sürüyor. santralistanbul’da inşaat, restorasyon çalışmaları ve çevre düzenlemesi; sanat etkinlikleri ve kültür projeleriyle birlikte yürütülüyor.
Büyükşehir’in toplu açılışları Kağıthane’de devam ettiBüyükşehir’in toplu açılışları Kağıthane’de devam etti63,5 milyon YTL’ye mal olan Kağıthane Merkez Parkı, Sadabad Göl Çevresi Mesire Alanı Düzenlemesi, Kağıthane İçmesuyu Arıtma Tesis Ek Üniteleri, Cirit ve Futbol Sahası ile Güreş Alanı Düzenlemesi yatırımları Başkan Kadir Topbaş tarafından açıldı.
Karada yer kalmadı, yolcular Sekaray''la havadan taşınacakKarada yer kalmadı, yolcular Sekaray''la havadan taşınacakSanayileşmenin yoğun olduğu illerde artan trafik sorunu, yerel yönetimleri harekete geçirdi. Birçok il, çözümü metro ve benzeri ulaşım araçlarında ararken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, trafik çilesine havadan müdahale etti. Şoförsüz raylı toplu taşıma sistemi 24 ayda tamamlanacak. Avrupa''daki eşdeğerleri gibi elektrikle çalışacak sistem 12 milyon YTL''ye mal olacak.
Mogan’da sonunda korkulan oluyorMogan’da sonunda korkulan oluyorGölbaşı Mogan Gölü’nde kuraklık nedeniyle sular çekilince kıyı bölgelerde yosunlaşmalar meydana geldi. Son iki ay içerisinde yaklaşık bir metre kadar düşen su seviyesinin daha da düşeceği belirtildi.
Kahire: Park, Surlar, EvlerKahire: Park, Surlar, EvlerOn yıl önce, Ağa Han Kültür Vakfı Mısır’ın başkentinin göbeğinde bir kentsel rehabilitasyon programı düzenledi. Tarihi Kentler Destek Programı’nın Proje Yöneticisi Francesco Siravo, müdahele şekilleri ve projede uygulanan stratejiler hakkında konuşuyor. Francesco Siravo ile röpörtajı yapan Rita Capezzuta. Fofoğraflar Christian Richters’e ait.
Bornova''daki 14 yıllık dev çukura kültür merkezi yapılacakBornova''daki 14 yıllık dev çukura kültür merkezi yapılacakBornova''daki 147 yıllık tarihi Peterson Köşkü''nün yanında bulunan çukura kültür merkezi yapımı için çalışma başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 1993 yılında kültür merkezi yapılması için açılan dev çukuru yerinde inceledi.
Hasankeyf''te 3 bin yıllık ekmek teknesiHasankeyf''te 3 bin yıllık ekmek teknesiBatman''ın tarihi Hasankeyf ilçesinde 3 bin yıllık ekmek teknesi ve tandır bulundu. Hasankeyf kazı ekibi Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, bu yıl 3 ayrı alanda 4 öğretim görevlisi, 20 öğrenci ve 80 işçi ile kazı yaptıklarını belirterek, kale başına giden vadide yaptıkları çalışmalarda yaklaşık 3 bin yıl öncesine ait mekanlar ortaya çıkardıklarını söyledi.
Başkan Gökçek, Kuala Lumpur Belediye Başkanına Projeleri GezdirdiBaşkan Gökçek, Kuala Lumpur Belediye Başkanına Projeleri GezdirdiAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, davetlisi olarak Ankara’da bulunan Kuala Lumpur Belediye Başkanı Dato’AB.Hakim Borhan ve beraberindeki heyete projeleri gezdirdi.
Beyoğlu''ndaki tarihi binalar KUDEB çatısı altında onarılacakBeyoğlu''ndaki tarihi binalar KUDEB çatısı altında onarılacakBeyoğlu Belediyesi, ilçedeki tarihi binaların onarımını KUDEB isimli koruma merkezinden yapacak. Merkeze başvuranlara danışmanlık hizmeti verilecek.
İstanbul''un taşı toprağı alışveriş olacakİstanbul''un taşı toprağı alışveriş olacakTürkiye''deki tüm alışveriş merkezlerinin üçte birinin yer aldığı İstanbul''da gelecek üç yıl içinde 28 yeni alışveriş merkezi daha açılacak. 14 tanesinin bu yıl içinde açılması planlanan yeni alışveriş merkezlerinde yer alacak mağazaların toplam sayısı ise 3 bin 974''ü buluyor.
Yangın binlerce yıllık antik kenti yok ettiYangın binlerce yıllık antik kenti yok ettiİzmir’in Menderes ilçesinde başlayan yangın, dünyanın üç büyük kehanet merkezinden biri olan Klaros yakınındaki Notion Antik Kenti’ni de içine aldı. Akropolis’teki 3500 kişilik antik tiyatro ve kaya mezarlarında büyük zarar oluştu. Baradan ve Klaros gibi mavi tur koyları da büyük zarar gördü.
İhaleyi Limak Grubu kazandıİhaleyi Limak Grubu kazandıİstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesini, 1 milyar 932 milyon euro teklifle Limak İnşaat A.Ş.-GMR Infrastructure Ltd.-Malaysia Airport Holding Berhad Ortak Girişim Grubu aldı.
Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı 10 Eylül’de açılıyorEdirnekapı-Sultançiftliği Hattı 10 Eylül’de açılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 138 milyon dolara inşa edilen Edirnekapı-Sultançiftliği-Habipler Hafif Metrosu’nda deneme sürüşü başarıyla gerçekleştirildi. 10 Eylül’de hizmete açılacak hatta yolculuk sadece 20 dakika sürecek ve saatte tek yönde 25 bin yolcu taşınacak.
Maltepe Pazarı’na Görkemli Açılış…Maltepe Pazarı’na Görkemli Açılış…Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eski Havagazı Fabrikası yerinde yeniden düzenlenen 470 esnafın yer aldığı Yeni Maltepe Pazarı’nın açılışını yaptı.
3.5 milyar doları verdik, Sabiha Gökçen’i son nefeste kazandık3.5 milyar doları verdik, Sabiha Gökçen’i son nefeste kazandıkSabiha Gökçen Havalimanı’nın dış hatlar terminalinin büyütülmesi yatırımıyla 20 yıllık işletmesi ihalesini 14 saatten uzun süren maratonla gece yarısı 3.5 milyar dolara kazanan konsorsiyumun lideri Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Tepe noktasına varmıştık, ihaleyi son nefesimizde kazandık" dedi.
TCDD, Haydarpaşa''da sit kararına karşı dava açtıTCDD, Haydarpaşa''da sit kararına karşı dava açtıMimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhcu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları''nın (TCDD) Haydarpaşa Garı ve çevresindeki 1 milyon metrekarelik alan üzerindeki sit kararını iptal ettirerek bölgeyi yapılaşmaya açmak için, İstanbul 1 no''lu İdare Mahkemesi''nde dava açtığını belirtti.
Esenyurt''ta açılış ve temel atma şöleniEsenyurt''ta açılış ve temel atma şöleniCumhuriyet Meydanı''nda Esenyurt Belediyesi''nin düzenleyeceği temel atma ve açılış törenleri, sanatçı Gülben Ergen''in konseriyle şölene dönüşecek.
Betonla Tasarlamak - Betonart''ın 15. Sayısı ÇıkıyorBetonla Tasarlamak - Betonart''ın 15. Sayısı ÇıkıyorSıradan kullanımıyla barındırdığı potansiyeli çoğu zaman gözardı edilen betonun nitelikli kullanım örneklerini ortaya çıkarmayı hedefleyerek TÇMB’nin çıkardığı, içerik ve tasarımını ise Arkitera Mimarlık Merkezi’nin üstlendiği Betonart dergisi 4. yılında 15. sayısına ulaştı.
Balık ekmek tekneleri Eminönü''ne geri dönüyorBalık ekmek tekneleri Eminönü''ne geri dönüyor2004 yılında güvenlik riski oluşturduğu ve tarihî dokuya zarar verdikleri gerekçesiyle İstanbul Valiliği''nce kaldırılan balık-ekmek tekneleri Eminönü''ne geri dönüyor. Balık-ekmek tekneleri, daha modern görünüm ve daha temiz hizmet verecek.
Amazon Kraliçesi''ne örtüAmazon Kraliçesi''ne örtüŞanlıurfa''da, Haleplibahçe Temalı Park''ın temeli, 14 Mayıs 2005''te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Çalışmalar sırasında, 100 metrekarelik alanda, 4. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen Amazon Kraliçesi, Edessa güzeli, Amazon kadınları ile saç bağı, ördek, keklik ve aslan figürlerinin yer aldığı mozaikler bulundu.
Termikel Ankastre 2007 Serisi Artık İstanbul’daTermikel Ankastre 2007 Serisi Artık İstanbul’da7 Temmuz’daki açılışında TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar’ın da yer aldığı Termikel Ankastre Showroom’u, Termikel’in Türkiye çapında hızla kurmaya başladığı konsept ankastre mağazalar oluşumunun Alanya, Bursa, Ankara ve Çorum’dan sonra İstanbul’daki merkezi olma özelliğini taşıyor.
Toplu Taşımacılık Dünyası Türkiye’ye GeldiToplu Taşımacılık Dünyası Türkiye’ye GeldiUluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Türkiye Ofisi, İstanbul Ulaşım AŞ’nin ev sahipliğinde açıldı. Açılış töreninde konuşan İstanbul Ulaşım AŞ Genel Müdürü Süleyman Pektaş: “Günümüzde Türkiye’nin birçok kentinde toplu taşımacılık alanında yeni projeler geliştirilmekte, önemli yatırımlar yapılmakta, toplu taşımacılık adeta yeniden keşfedilmektedir” dedi.
Tarihi Tosya Evleri OnarılıyorTarihi Tosya Evleri OnarılıyorÇEKÜL Vakfı’nın girişimi ve Tosya Belediyesi’nin desteğiyle, Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bulunan tarihi evler onarılıyor, tarihi evlerin bulunduğu sokaklarda ise, sağlıklaştırma çalışmaları yapılıyor.
Nuxx İlk Mağazasını Addresistanbul’da AçtıNuxx İlk Mağazasını Addresistanbul’da AçtıNuxx, Türkiye’ de ilk defa dünyaca ünlü, tasarım odaklı ve seçkin 30 markayı biraraya getirerek yeni bir alışveriş deneyimi yaşatıyor.
Reklama Hayır Diyen Şehir: São PauloReklama Hayır Diyen Şehir: São PauloSão Paulo, reklamlardan arınmış bir şehir. Poster yok, el ilanı yok, otobüslerin, trenlerin üstünde ilan yok. Kulağa, “Reklamavcıları Başmakalesi: Bir Militanın Rüyası” gibi geliyor ama bu rüya São Paulo, Brezilya’da gerçekleşti. Geçen sene Eylül ayında popülist başkan Gilberto Kassab’ın sunduğu Temiz Şehir Yasası’nın halk tarafından kabul edilmesinin ardından görsel kirlilik yarattığı gerekçesiyle 1 Ocak’tan itibaren São Paulo’daki 8.000 reklam panosu, tüm açık hava reklamlarının yasaklanmasıyla boşaltıldı.
Kenti DüzenleyenlerKenti Düzenleyenlerİdeal kent, uygarlıktan önce gerçekleşemeyecek bir rüyaydı. Plato’dan Thomas Moore’a, Leonardo da Vinci’den Le Corbusier’e kadar her dahi ideal kenti hayal etti fakat ona ulaşamadı. Kent bizim en karmaşık buluşlarımızdan biri. Mimarlar, şehirciler, sosyologlar ve tarihçiler her zaman kenti bileşenlerine ayırmaya çalıştı. Bir şehrin işleyişini ne sağlar, bir şehri güzel kılan nedir gibi sorular yönelttiler fakat bu sorular cevaplanamadı. Şehir inatla mükemmel olmayı reddetti. Gezegenimizin tarihinde ilk defa dünya nüfusunun yarısı şehirlerde yaşıyor.
Hyde Park''ta Kuzeyli ÇadırıHyde Park''ta Kuzeyli ÇadırıBu yaz iki Kuzeyli tasarımcı, Norveçli Kjetil Thorsen (Snøhetta) ve İzlandalı / Danimarkalı Olafur Eliasson Londra’daki Serpentine galerisindeki geçici çadırı oluşturmakla görevlendirildirler ve her zaman olduğu gibi Arup’un mühendislik yetenekleri ile desteklendiler.
Giuseppe Mario Oliveri 1921 - 2007Giuseppe Mario Oliveri 1921 - 2007Nizzoli Stüdyoları’nın daimi üyesi ve ismi pek çok olayda Domus’la birlikte geçen mimar Giuseppe Mario Oliveri, 19 Haziran günü 86 yaşında Milano’da öldü. Kendisi Editoriale Domus’un 2001’de yayınladığı kitabın yazarları tarafından, yazdığı bir çok makale ve yazıyla anıldı.
Ünlü Cam Ev için Halka Açık Turlar BaşladıÜnlü Cam Ev için Halka Açık Turlar BaşladıTasarım olarak, Philip Johnson’ın ikonik Cam Ev’i açıklık ve ulaşılabilirlik duygusu uyandırıyor. Ne var ki, onyıllardan beri sadece mimarın arkadaşları ve misafirleri 1949 yapımı ünlü evi ve New England köyünün civarlarını gezebiliyordu.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Müzedeki renklerLondra''daki Design Museum bu sene 25. yılını doldurdu. 25 yılın ''en iyi''lerinin seçildiği ''25/25'' sergisinde gazete formatından elektrikli süpürgeye kadar farklı eserler yer alıyor. Ama en çok ilgiyi hiç şüphesiz birbirinden çarpıcı fotoğrafları ve yaratıcı konularıyla Colors (Renkler) dergisi topluyor.
Başkan Topbaş; “Su konusu siyasi malzeme yapılmamalıdır”Başkan Topbaş su konusunun siyaset malzemesi yapılmaması gerektiğini belirterek, “Özellikle ‘seçim sürecinde kısıtlama yapılmadığı yönünde halkı tedirgin edici açıklamalar yapıyorlar. Halkımızdan hiçbir şey gizlemiyoruz, suyumuz kasıma kadar yeter” dedi.
Bolu Dağı düze inecek, 2 bin 500 kişi iş bulacakBayındırlık Bakanı Özak Bolu Tüneli''ndeki tesislerde 2 bin 500 kişinin iş imkanı bulacağını söyledi. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Bolu Dağı Tüneli''nin açılmasıyla işsiz kalma korkusu yaşayan 2 bin 150 kişiye müjdeli haber verdi. Bakan Özak, CHP İzmir Milletvekili Osman Nuri Saygun''un soru önergesine verdiği yanıtta Ankara-İstanbul arası karayolu mesafesinin 453 kilometre olduğunu hatırlatarak, “Abant Kavşağı- Kaynaşlı arasındaki 24 kilometrelik kesimdeki devlet yolu üzerinde otel, restoran, hediyelik eşya satış yeri, büfe gibi çeşitli büyüklükte yaklaşık 125 işletme var. İstihdam edilen çalışan sayısı 2 bin 150 kişi” dedi. Bolu Tüneli''nin Ankara çıkış yönündeki Elmalık mevkiinde B tipi otoyol hizmet tesisi yapılacağını belirten Özak, “2 bin 500 kişiye iş imkanı verilecek. Tesislerde taşıtlar için akaryakıt satış ve servis istasyonu ile kullanıcılar için hizmet binası, lokanta, kafeterya, çayhane, market, wc, telefon kabinleri bulunacak. Otoyol hizmet tesisi alanı olarak kuzey yönünde yaklaşık 43 bin metrekare, güney yönünde 40 bin metrekare alan ayrıldı. İhalede verilen teklifler, tesisin projelendirilmesi, yapımı, bakımı ve işletilmesi sürelerini kapsıyor. İhaleye en uygun teklif 29 yılı geçmemek üzere değerlendirilecek” dedi.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Sabiha Gökçen, Kurtköy''de gayrimenkulü uçuruyorSabiha Gökçen Kurtköy''ü ikinci kez uçuracak. Özel havayollarının Sabiha Gökçen''e inmesiyle bölgenin konut piyasasında hareketlilik yaşanırken, ihalenin yapılacağının duyurulduğu mayıs ayından bu yana ise Kurtköy, cazibesini iyice artırmış durumda.
230 YTL taksitle evBaşını sokacak bir yuva her insanın hayali... Maddi imkânı olanlar için nispeten kolay ama gün kazanıp gün harcayan, ev kirası ödemekten beli bükülen insanlar için ev sahibi olmak hayal.
Feniş, ''güneş ısısını'' tüm Türkiye''ye yayacakFeniş Teknik''in Solartek markalı kollektörü, güneş ışınlarının yüzde 85''ini ısıya çevirerek enerji kaybını engelliyor. Sistem, TÜBİTAK ve NATO işbirliğiyle geliştirildi.
Gayrimenkule 3 yılda 8 milyar dolarlık yabancı sermaye girecekYabancıların Türkiye’de yaptıkları şirket satın almalarının henüz zirve noktasına ulaşmadığını belirten Merrill Lynch Türkiye Genel Müdürü Kubilay Cinemre...
Sabancı’dan Osmanlı mirası ödülüSabancı Üniversitesi ile Washington’da kurulu Brookings Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunca birlikte düzenlenen yıllık Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü yarışmasında, 2008 yılı için araştırma konusu olarak, “Çağdaş Türk Kültürü, Kurumları ve Değerlerinde Osmanlı Mirası” seçildi. Uluslararası bir jüri tarafından yapılacak değerlendirme sonucu birinci seçilecek araştırmacıya 20 bin dolar, ikinciye 10 bin dolar, üçüncüye de 5 bin dolar ödül verilecek. Yarışmaya katılacak eserlerin, yaklaşık 8 bin kelime uzunluğunda olması ve İngilizce yazılması gerekiyor. Son katılım tarihi ise 31 Ocak 2008.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
Golf Alanlarına Antalya''da Çevreci Tepkisi: Golf sahaları yeniden orman haline getirilsinTürkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, binlerce ağaç kesilerek yapılan golf sahalarının yeniden orman haline getirilmesini istedi.
‘Bu aymazlıkla daha çok orman yakarız’Çevre Mühendisleri Odası, Türkiye’de her orman yangını çıkmasının ardından sorumluların yüzeysel açıklamaları ve aymazlıkları devam ettiği sürece, orman yangınlarının süreceğini bildirdi.
Haydarpaşa için son uyarıTMMOB Mimarlar Odası (MO) İstanbul Büyükkent Şubesi’nde, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Sendikası İstanbul 1 No’lu Şubesi, Haydarpaşa Dayanışması adına dün basın toplantısı düzenledi.
Hasankeyf''te tarihi tandırBatman''ın tarihi Hasankeyf ilçesinde 3 bin yıllık ekmek teknesi ve tandır bulunduğu bildirildi. Hasankeyf kazı ekibi Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam , kale başına giden vadide yaptıkları çalışmalarda yaklaşık 3 bin yıl önce burada yaşayan insanların faaliyet mekânlarını ortaya çıkardıklarını söyledi. 3 bin yıllık ekmek teknesi ve tandır bulduklarını kaydeden Uluçam, "Bunun su deposu olabileceğini düşündük. Ancak içinin seramik hamuruyla sıvanmış olduğunu görünce tandır olduğunu anladık. İşin başka ilginç boyutu, bunu tamamlayan, hemen yanında ekmek teknesini anımsatan bir oyma. Buğdayın ezilip belki orada hamur haline getirildiği ve yanındaki tandırda pişirildiği kanaatine vardık. Hasankeyf''in en eski kalıntısı diyebileceğimiz tandırla ekmek teknesi kayalara oyulmuş'''' dedi.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Topbaş: Kasım ayına kadar su sıkıntımız yokBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, seçimlerden sonra su kısıtlamasına gidileceği iddialarını esefle karşıladığını söyledi. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Topbaş, su konusunu siyaset malzemesi yapmak isteyenlerin farklı değerlendirmeler yaptıklarını belirterek “Özellikle ‘seçim sürecinde kısıtlama yapılmadığı, daha sonra yapılacağı’ şeklinde halkı tedirgin edici ve yanlış yönlendirici açıklamalar yapıyorlar. Bunu esefle karşılıyorum. Halkımızdan hiçbir şey gizlemiyoruz ve bütün gerçekleri tamamen ortaya koyarak konuşuyoruz. Seçimle ilgili bir su çalışması yapmadık. Seçimi etkiler diye hiç düşünmedik. Üstelik bu bir belediye seçimi değil. Böyle değerlendirmelerde bulunanlar ucuz siyaset yapıyorlar. İstanbul’un şu andaki su rezervi yüzde 33.4. Geçen yıl aynı tarihlerde barajlarımızın doluluk oranı yüzde 80’lerdeydi. Özellikle hep söyledim. Yağmur yağmasa bile İstanbul’da Kasım ayına kadar su problemi yok” dedi.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
OrmanlarımızTürkiye''de orman yangını istatistiklerinin Orman Kanunu''nun kabul edildiği 1937 yılında başladığını söylüyor Çukurova Üniversitesi''nden Prof. Dr. İbrahim Ortaş ve şöyle diyor...
''Osmanlı Mimarisi''nde devrimci imza"Atatürk ''ün ''Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır'' sözünü, her türlü dogmatik tutumu reddeden bir anlayışın ifadesi olarak görüyorum..."
''Boluk Çizgileri'' sergisi...Mimar, sanatçı, yazar Mustafa İzberk ''in 62 yıllık çizgi yaşamından son 18 yılın ürünlerini kapsayan " İstanbul Not Talanapolis " adı altındaki " Boluk Çizgileri " sergisi Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nde sanatseverleri bekliyor. Adını 50''li yılların ünlü siyahi şarkıcısı Eartha Kitt ''in seslendirdiği şarkıdan alan sergi; anlatım, biçem, yorum gibi birçok açıdan türünün ilk örneği olma özelliğini taşıyor. 1996 yılında İstanbul''da gerçekleştirilen " habitART " etkinlikleri arasında da yer alan sergi, sürekli yeni üretimlerle gelişiyor. Sergide, "Boluk Düşünçizisi" kavramı aracılığıyla günümüzde yaşamakta olan uygarlık bunalımını gözler önüne seren yapıtlarıyla bugüne kadar birçok ödüle değer görülen, karikatürleri " Müdafaa-i Hukuk " dergisiyle " Türksolu " gazetesinde sürekli yayımlanmakta olan Mustafa İzberk''in 40 yapıtına yer veriliyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
"Bir şef ve çaycıyla yapılan konutla rekabet edemeyiz"Tekfen CEO''su Öner, "Taşeronları 30 kişilik ekiple denetliyoruz ama onlar bir şantiye şefi, ambar şefi, muhasebeci ve çaycı koyuyorlar. Bu şartlarda rekabet edemem" dedi.
Kredihan’ın satışı 16 Temmuz’da yapılacakİstanbul Sirkeci’de Büyük Postane’nin karşısında yer alan asırlık Kredihan’ın ihalesi Pamukbank’ın Memur ve Müstahdemleri Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı tarafından 16 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Kapalı zarf ile teklif alındıktan sonra açık artırmaya gidilecek ihale için muammel bedel 12 milyon YTL olarak belirlendi. Vakıftan elde edilebilen şartnameler ise 250 YTL olarak ücretlendiriliyor. Mimar Edhem ile Nouridjan tarafından yapılan handa brüt 2 bin 830 metrekarelik alan bulunurken, tarihi han bodrum, zemin, dört normal kat ve bir çekme kat olmak üzere toplam 7 kattan oluşuyor. Şube lokali olan ve banka şubesi olarak kullanılması düşünülen bina 439 metrekare taban oturumunda bulunuyor. Kınacıyan han olarak da tanınan hanı 1992 yılında Pamukbank’ın Memur ve Müstahdemleri Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı satın aldı. Son yıllarda Pamukbank Şubesi olarak kullanılan han Pamukbank’ın devrinin ardından Halkbank’a kiralandı. İkinci dereceden tarihi eser olan hanın girişinde 1300 metrekarelik mağaza, zemin ve asma kattan oluşan mağaza ve 190 metrekarelik alanda açık ve kapalı ofisler bulunuyor. Hanın diğer katları 430 metrekareden oluşuyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Meltem Kara
İstanbul''da yer, gök otelAğustos açılması beklenen İstanbul Marriot Hotel Asia, 20 Temmuz''da hizmete girecek olan By O Tell gibi 5 yıldızlı projeler dikkatleri Anadolu yakasına yöneltti.
ABD''nin ''en pahalı ev''ine alıcı çıkacak mı?ABD''nin en pahalı evi Beverly Hills''de 165 milyon dolara (215 milyon YTL) satışa çıkarıldı. Efsanevi gazete patronu William Randolph Hearst''le Marion Davies''in H şeklindeki pembe duvarlı eski evinde 29 oda, üç yüzme havuzu, tenis kortları, sinema salonu ve gece kulübü bulunuyor. 1927''de inşa edilen evin 1976''dan beri sahibi olan Leonard Ross adlı avukat, evi ''hayat tarzını değiştirmek'' istediği için satışa çıkardığını açıkladı. Geçmiş örneklere bakılırsa satış kolay olmayacak. Son iki yılda altı malikâne 100 milyon doları aşkın fiyatlarla satışa çıktı, ancak satılamadı.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Ofislere seçim piyangosu çıktıOnbir partinin 921 adayla yarıştığı İstanbul’da, seçim süresince tutulan ofis ve işyerlerinin günlük kira bedelleri, 100 YTL’den başlayıp, 1000 YTL’ye kadar ulaşıyor. Bunda oluşturulan büronun bulunduğu bölge, semt ve konum önemli rol oynuyor.
Kâr marjı hâlâ çok yüksekİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin şirketlerinden Kiptaş''ın Genel Müdürü İsmet Yıldırım , Ümraniye''de yapımını tamamladıkları 600 lüks konutluk Yeşil Vadi Projesi''nin bölge için referans proje olduğunu belirterek "Ümraniye''yi Anadolu Yakası''nın Etiler''i yaptı" dedi.
Red Dot Tasarım Ödülü Duravit''inDuravit, dünyanın en saygın tasarım enstitülerinden Designzentrum Nordrhein-Westfalen''ın düzenlediği tasarım yarışması Red Dot Award''da ''Sundeck'' küvet konseptiyle Red Dot Tasarım Ödülü''nü aldı. ''Best of the best/En İyinin En İyisi'' ödülüne layık görülen Sundeck küvet, EOOS tasarım grubu tarafından Duravit için tasarlandı. Sundeck, iki geniş yastık oluşturacak şekilde açılıyor. Pratik kullanıma sahip free-standing küvet özelliği ortaya çıkıyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
"Santralistanbul şehre yakışacak"Başbakan Erdoğan Santralistanbul''un ön açılış sergileri için yapılan törende "Silahtarağa tarihin kültür ve sanatla buluştuğu istisnai bir mekan haline geliyor" diye konuştu.
Antalya ile Sabiha Gökçen’i kıyaslamak elma ile armudu kıyaslamak gibi olurAntalya Havalimanı ihalesini Alman Fraport ile alan IC Holding Başkanı İbrahim Çeçen, "Antalya ile Sabiha Gökçen’i kıyaslamak, elma ile armudu karşılaştırmaya benzer. Aldığımız ihale Antalya terminal binasının işletmesi. Sabiha Gökçen ise benzin istasyonu da olan komple bir havaalanı işletmesi" dedi.
Maketten daire aldık, kandırıldıkTOKİ’nin Halkalı’da Soyak İnşaat’a yaptırdığı Olympiakent’teki 3600 daireyi satın alan site sakinlerinden bir kısmı mahkemeye ayıplı mal davası açıp "Satış elemanları maket üzerinden daireleri bize çok iyi pazarladı. Rayicin çok üzerinde fiyatla satın aldığımız site içindeki yeşil alanların, yüzme havuzunun bize ait olmadığını öğrendik. Resmen kandırıldık" dediler. Olympiakent’in sakinleri dün sabah 4’üncü Levent’teki İstanbul Ticaret Mahkemesi’ne ayıplı mal davası açtı. Adliye önünde 80’e yakın davacı toplandı. Davacılar adına yapılan açıklamada şu iddialara yer verildi: "Maket üzerinden satış elemanları bize siteyi ve dairleri gösterince düşünmeden aldık. Satış elemanları 14 bin metrekare yeşil alan olacağını üstüne basa basa anlattı. Bu alanın içinde koşu parkuru, yüzme havuzu, güvenlik, spor kompleksi, 50 bin ağaç, 3 giriş kapısı, güvenlik duvarı gibi birçok özellik sıraladı. Artı bunlar satış sözleşmelerimizde de mevcut. Biz de Halkalı’da 120 metrekare olan 3 oda bir salon daireleleri emsalleri 150 bin YTL civarındayken 243 bin YTL’ye satın aldık. Kısa süre önce bu yerlerin yeşil alan olduğu ve bizlere ait olmadığını öğrendik. Hatta Halkalı’da yeni yapılan konutları bizden çok ucuza satın alanlara bu yerlerden yararlanabileceklerini söyleyip daire satışlarını katlıyorlarmış. Biz bu kadar farkı yeşil alan ve içindeki aktiviteler için ödedik. Resmen kandırıldık" dediler.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Eray Erollu
SantralİstanbulÖnceki gece Haliç''in kıyısındaki eski enerji santralında hummalı bir çalışma vardı. Bir yandan işçiler Haliç kıyısında yükselmeye başlayan yeni binaya son şeklini vermeye çalışırken, sanatçılar eserlerine son rötuşları yapıyor, gençler oradan oraya koşturuyordu.
İşte ABD''nin en pahalı eviABD''NİN en pahalı evi Kaliforniya''daki Beverly Hills''de 165 milyon dolara (213 milyon YTL) satışa çıkarıldı. Los Angeles Times gazetesinin haberine göre, bir zamanlar medya imparatoru olarak anılan William Randolph Hearst''ın eski ikameti olan Sunset Bulvarı''ndaki H şeklindeki evde, 29 oda, üç yüzme havuzu, tenis kortları, sinema salonu ve gece kulübü bulunuyor. Hearst, söz konusu evi 1947''de 120 bin dolara satın almıştı. 1927''DE inşa edilen evin 1976''dan beri sahibi olan Leonard Ross adlı yatırımcı, "hayat tarzını değiştirmek" istediği için evi satışa çıkardığını söyledi. Godfather (Baba) filminin bazı sahneleri bu evde çekilmişti. Bu arada ABD''de, Montana''nın Big Sky beldesinde yer alan 10 yatak odalı bir ev 155, Colorado''da Suudi Arabistan''ın eski ABD büyükelçisi Prens Bandar bin Sultan''a ait bir ev de 135 milyon dolara alıcı bekliyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
İstanbul’un 2300 billboard’unu 5 milyon YTL’ye Gül’ün babası yapacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplam 2300 billboard’u yenileme projesi Abdullah Gül’ün babasının şirketi Asteksan’a verildi. 2300 billboard’un imalat bedeli, ortalama 1200 Euro’dan yaklaşık 5 milyon YTL’yi buluyor.
Kalifiye müteahhit sıkıntısı başladıDünyanın dört büyük denetim, vergi ve danışmanlık şirketinden biri olan KPMG, Küresel İnşaat Raporu 2007 araştırmasını yayımladı. 150 ülkede 113 bin çalışanıyla faaliyet gösteren KPMG''nin raporu, tüm dünyada hızla büyüyen bir sektör olan yapı sektörünün sorunlarını ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, kalifiye müteahhit firma sayısındaki eksiklik ve inşaat maliyetlerinin artması, planlanan projelerin başarısı konusunda büyük riskler yaratıyor. Önümüzdeki 5 yılda, inşaat hizmetlerine olan talepte beklenen artışla birlikte, projelere teklif verebilecek kalifiye müteahhit firma sayısındaki azlık ve nitelikli işgücü eksikliği, projelerin zamanında teslimini olumsuz etkileyecek bir faktör olarak görülüyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Realistexpo Emlak Fuarı 27 Eylül''deRealistexpo Emlak Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanlığı Fuarı, 27 - 30 Eylül 2007 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi''nde gerçekleştirilecek. ''Gerçek alıcılarla doğru yatırımcıları bir araya getirme'' hedefiyle Atılım Fuarcılık tarafından organize edilen fuarın, Türk gayrimenkul sektörünü uluslararası alıcılarla buluşturması amaçlanıyor. Yerli ve yabancı 100''e yakın firmanın katılmasının beklendiği fuar katılımcıları arasında, ''The Banyan Curve Water Homes'' adlı projesi tüm dünyada büyük ilgi gören Malezyalı Kuala Lumpur Metropolitan firması da yer alıyor. Metropolitan firması, su üstünde yüzer gibi duran evlerini fuarda Türk yatırımcıların karşısına çıkarmaya hazırlanıyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Kiptaş, 82 dönümlük arsasını satışa çıkardıKiptaş, Gaziosmanpaşa Küçükköy''de bulunan 82 bin metrekarelik arsasını 27 Temmuz''da açık artırmayla satacak.
Bodrum’da ormanlar niye yanıyorErkan Ayral, sualtı teknolojileri üzerinde araştırmalar yapan bir doğa sevdalısı.Toplam 2 denizaltı, 25 robot ve derin su video kamerası, sualtı intikal vasıtaları üretiyor. Bodrum’daki orman yangınından sonra kendisiyle orman ve imar rantı ilişkileri üzerinde konuştuk.
Bodrum''un imar planına itiraz var, dava yoldaMimarlar Odası Bodrum Şube Başkanı Bülent Bardak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onanan Bodrum Yarımadası Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi, 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planının iptali için itiraz dilekçesi verdiğini söyledi.
Sabiha Gökçen ihalesi yargıya taşınıyorBirleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, Sabiha Gökçen Havalimanı''nın özelleştirilmesiyle devletin 1 milyar dolar üzerinde kayba uğradığını iddia etti ve ihalenin iptali için Danıştay''da dava açacaklarını bildirdi.
Kentsel dönüşüm, 1 trilyon dolarlık iş hacmi yaratacakDünyanın en büyük gayrimenkul örgütü Urban Land Institute''ün (ULI) Türkiye Başkanı Haluk Sur, on yıl içinde ekonomik ömrünü tamamlamış 10 milyon konutun yıkılarak yerine yenisinin yapılması gerektiğini belirterek, bunun da 1 trilyon dolarlık iş hacmi yaratacağını söyledi.
"Küresel ısınmada güneşin suçu yok"Güneş aktivitesinde son 20 yılda azalma olmasına rağmen dünyadaki sıcaklığın arttığı ortaya çıktı. Bu sonuç, İngiltere''deki Rutherford-Appleton Laboratuvarı''ndan Mike Lockwood ile İsviçre''deki Dünya Radyasyon Merkezi''nden Claus Froehlich''ın ortak çalışması ile elde edildi. Uzmanlar, güneş aktivitesinin 20 yılda azalma gösterdiğini; ancak dünyadaki sıcaklığın arttığını belirtti. Lockwood, güneşin küresel ısınma ile ilgisini araştırmaya BBC''de çıkan bir belgeselin ardından başladığını söyledi. BBC''deki belgeselde, küresel ısınmanın güneşin faaliyetleri nedeniyle olduğu ileri sürülüyordu. Araştırmayı yorumlayan Leeds Üniversitesi''nden Dr. Piers Forster, "Bu araştırma, son 20-40 yılda yaşanan ısınmada güneşin etkisinin olmadığını gösteriyor." ifadelerini kullandı.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Katar''ın yolları Tekfen''e emanetOrtadoğu''da Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Umman''daki projelerinin toplam bedeli 1 milyar 697 milyon dolara ulaşan Tekfen Taahhüt Grubu, şimdi de Katar''ın en önemli otoyol ihalelerinden birini kazandı.
Dünyanın ilk havadan raylı taksisi İzmit’e yapılıyorBilimkurgu filmlerinde sık sık rastladığımız havaya kurulan raylarda otomatik hareket eden trenler, iki yıl sonra İzmit’te gerçek olacak.
Mimarlar Odası’nın Genel Seçimler Dolayısıyla Kamuoyuna DuyurusuTMMOB Mimarlar Odası, 2007 Genel Seçimleri nedeniyle, toplumsal - kültürel yaşamın önemli bir öğesi olan mimarlığın sorumlulukları çerçevesinde, dünya, ülke ve mesleğin geleceğine ilişkin endişelerini, politika ve önerilerini, ülke yönetimine talip olanlara ve kamuoyuna iletmek üzere bir rapor hazırladı.
Kurtköy, Sabiha Gökçen yolcusunun değil sanayi tesislerinin yolunu gözlüyorEmlaktaki seçim durgunluğundan son dönemde yıldızı parlayan Kurtköy de etkilendi. Önceki gün rekor fiyata ihale edilen Sabiha Gökçen Havalimanı''nın da bulunduğu bölgede fiyatlar 2 ayda yüzde 10 geriledi.
İklim Krizi Konusunda TaahhütnameAl Gore, iklim krizi konusunda insanlığı uyarmak ve gerekli önlemlerin zaman geçmeden alınması için hükümetlere baskı yapılmasını sağlamak için yedi maddelik bir taahhütname kaleme aldı.
Tarih katliamı seçim malzemesiİzmir''de düzenlenen basın toplantısıyla, Allianoi Antik Kenti konusunda kamuoyunun ve bölge köylülerinin aldatıldığı belirtildi.
Tepkide bulunmak…Siz bu yazıyı okurken ben Makedonya’da olacağım. Orada Kiril i Metodi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin öğrencileri için bir “Yaz Okulu” nu yöneteceğim. Okulun konusu belirlendi: Kent, herkes için...
Yangınlarda rant kuşkusuÖnce Bodrum, ardından Manavgat, daha sonra Menemen, Selçuk, Çeşme, Foça, Menderes, Beyağaç ve Geyve''de arkası arkasına yangın çıktı.
Afyonkarahisar’ı anımsamak...Bir önceki kent yazılarının konusu da kentler ve susuzluktu. Konu; Ankara’nın içine düştüğü susuzluk ve belediye başkanı İ. Melih Gökçek’in su kesintilerini seçim sonrasına bırakarak Ankara kentini içine düşürmek üzere olduğu korkutucu tabloydu.
Deniz manzaralı ateşÜlke genelinde çıkan yangınlarla ilgili "sabotaj" olasılığı üzerinde durulurken, yanan yerlerin "deniz manzaralı" olması dikkat çekiyor. AKP hükümetinin orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını öngören 2B yasasını gündeme getirdiği 2003''ün ardından, orman yangınlarındaki belirgin artış dikkat çekiyor.
İstanbul’da 441 bin konut boş bekliyorTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 26 Ekim 2006 tarihinde başlatılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre kayda alınan İstanbul’da nüfus, dün itibariyle 11 milyon 73 bin 255 olarak belirlendi. Türkiye’nin yüzde 15’ini bünyesinde barındıran kısacası her 7 kişiden birinin vatan edindiği İstanbul’da 32 ilçe arasında en kalabalık üç ilçe olarak Gaziosmanpaşa (916 bin 105), Ümraniye (796 bin 605), Küçükçekmece (686 bin 71) olarak tespit edildi. Ortaya çıkan sonuçlara göre 4 milyon 86 bin 894 konutun bulunduğu İstanbul’daki sayımlar sırasında 3 milyon 84 bin 753 konut bir ferde ait konut olarak kayıt altına alındı. 326 bin 658 kişi için TÜİK görevlilerinin kapılarını çalmalarına rağmen kapıyı açmadığı için ‘evde bulunamadı’ kaydı düşüldü. Gittikleri bazı evlerin boş olduğunu tesbit eden görevliler, 441 bin 295 konut için de ‘boş’ kaydı düştü.
Tarih: 11 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Osman Sağırlı
"Bat - çık kafası" seçimlerde...Kent içinde arabayla giderken, ikide bir yeraltına "bat" mak ve "çık" mak nasıl bir anlayışın ürünü? Kentin görsel, kültürel, doğal, algısal ve hatta duygusal değerlerini aniden "terk" edip, yeraltındaki duvarların arasından geçmek nasıl bir "ulaşım kültürü"?
Hilton’a rezidans planı secim sonrasına kaldıHilton Oteli arazisinde kendine haksız kazanç sağlayacak yeni imar planı için başvuran Aydın Doğan’ın bu hayali seçim sonrasına kaldı.
TCDD Haydarpaşa için bir kez daha ataktaDevlet Demiryolları, Haydarpaşa Garı ve çevresi için verilen ''kentsel tarihi ve sit alanı'' kararının iptali için İdare Mahkemesi''ne dava açtı.
Yangın, tarih dinlemediİzmir''in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli beldesindeki yangın, 12 kilometrelik sahil şeridi boyunca ciddi şekilde hasar meydana getirdi. Yangında mavi tur koylarının yanı sıra binlerce yıllık kültür mirası da yok oldu.
Hasankeyf''in yedeği yokYüzde 80''i Ilısu Barajı altında kalacak olan Hasankeyf, Diyarbakır''da, ''Mühendislik Günleri''nde tartışıldı. Toplantının sonuç bildirgesinde "Enerji üretiminin daima bir alternatifi vardır. Ancak, bir daha geri getirilemeyecek binlerce yıllık tarihi ve kültürel değeri olan Hasankeyf''in alternatifi yok" denildi. Toplantıyı TMMOB, Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Dicle Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası düzenledi.
Tarih: 11 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Başkan Türel: Raylı sistemi, diğer projeler gibi engellemek istiyorlarAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, maliyeti 236 milyon YTL olan ve Antalya''nın 2020 yılı ulaşım ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlanan ''raylı sistem projesi''nin, diğerleri gibi siyasi rant uğruna engellenmeye çalışıldığını söyledi.
Santralistanbul kapısını aralıyorOsmanlı İmparatorluğu''nun İstanbul''daki ilk elektrik santralı Silahtarağa, "Santralistanbul'''' adıyla uluslararası bir kültür, sanat ve eğitim platformuna dönüşecek. Eylül ayında tüm birimleriyle faaliyete geçecek mekan, bugün ''ön açılış sergiler''yle kapılarını aralıyor. Kapı aralığından Avrupa''nın 3 öncü sanat kurumunca hazırlanan video işleri görülebilecek. Bu kurumlar; Fransa''dan Centre Pompidou, Almanya''dan ZKM (Zentrum für Kunst und Medientechnologie) ve İspanya''dan MUSAC (Museo de Arte Contemporaneo de Castilla y Leon). Sergiler İstanbul Bilgi Üniversitesi''nin katkılarıyla 26 Temmuz''a kadar görülebilir.
Tarih: 11 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
’Hayalet Müze’ye nihayet tadilatElektrik donanımındaki arıza nedeniyle altı yıl önce kapatılan Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde yine tadilat çalışmalarına başlandı. Müze tadilat kapsamında, elektrik tesisatından havalandırmaya, güvenlikten dış cephe yenilenmesine kadar baştan aşağı elden geçirilecek.
Kalecik Belediye Başkanı’ndan 335 hektarlık yanıtKalecik Belediye Başkanı Orhan Benli, Ankara’nın, Kalecik ilçesinde, mahkemelik olan Avrupa’daki bir ülke büyüklüğündeki 335 hektarlık araziyle ilgili açıklama yaptı. Benli, İsrailli firmanın proje koordinatörü Babakan Olcaysü’yü suçladı ve başkan yardımcısı Kamil Benli’ye, "Ben TC yasalarını tanımam, AB yasalarını tanırım belediyeniz muhatabım değildir" dediğini öne sürdü.
Bir sigara izmaritiOrman yangınları; bizim eski İstanbul yangınları gibi, neredeyse "geleneksel" diyebileceğimiz yangınlardan. Her yıl ne kadar yangın çıktığı yeni yeni açıklanıyor; 1000 yangın, 2000 yangın... Çıra gibi kavrulup giden ormanlar; 1000 hektar, 2000''e yakın hektar ve hep aynı müjde...
Şarkılı türkülü ihale dönemiSabiha Gökçen Havalimanı’nın işletme hakkının 20 yıl süreyle 1 milyar 900 milyon Euro’ya satıldığı ihale 14 saat sürdü. Bu gerçek bir rekor ve sevinilecek bir sonuç.
Çevre Dostu Yapı MalzemeleriÇevre dostu yapı ürünleri söz konusu olduğunda, izolasyon malzemeleri doğal olarak hep göze çarpıyor. Enerji verimini arttıran çevre dostu yapı ürünleri izolasyonun her zaman birincil kullanımı oluyor.
Mimar Kemaleddin Bey’in Anıt Mezarı Sonunda GerçekleştiMimarlar Odası, 1988 yılından itibaren Mimar Sinan anısına, her iki yılda bir Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’ni gerçekleştiriyor.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.