Haberler

12 Ağustos 2008, Salı

İBB Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi Yarışması Kolokyumu’na Hararetli Tartışmalar Damgasını VurduİBB Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi Yarışması Kolokyumu’na Hararetli Tartışmalar Damgasını Vurdu“İstanbul’un kültürel açıdan en yoğun bölgelerinden biri olan Beyoğlu’nda, 94 yıllık tarihi ile Türkiye’nin en eski tiyatro kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları için bir tiyatro yapısının projesini, yaratıcı fikirler ile elde etmek ve halen Beyoğlu Vergi Dairesi olarak kullanılan tescilli eski eser bina için ise tiyatro fonksiyonu ile uyumlu bir entegrasyon sağlanarak fonksiyonel açıdan öneri getirilerek ilişkilendirilmesi ve projede bir bütün olarak çözümlenmesi” amacını taşıyan yarışmanın ödül töreni, sergi ve kolokyumu 11 Ağustos 2008 tarihinde İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde düzenlendi. Haberin Devamı
Şirketlerde rota ''yeşil’e yöneldiŞirketlerde rota ''yeşil’e yöneldiKüresel ısınma, artık herkesi çevreyi “sözde" değil, “özde" sevmeye zorluyor. Vatandaşın bu konuda duyarlı olması tek başına yeterli olmadığı için özellikle şirketlerin somut adımlar atması gerekiyor.
 TOKİ 1,5 yıl sonra Ataköy arsasını yine vitrine koydu TOKİ 1,5 yıl sonra Ataköy arsasını yine vitrine koyduToplu Konut İdaresi (TOKİ), Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat (DATİ) tarafından 2038 yılına kadar kiralanan Ataköy Turizm Tesisleri arsasını yeniden satışa çıkarılıyor.
Türkiye’nin ilk “Ekolojik Köyü”nde yaşam başladıTürkiye’nin ilk “Ekolojik Köyü”nde yaşam başladıÜnal İnşaat tarafından 2007’de temelleri atılan Sincap Evler’de son etap da tamamlanmak üzere... Sosyal tesisleri ve çevre düzenlemesi yapım aşamasında olan projede yaşam başladı. Doğanın içinde, doğayla baş başa olan Istranca’nın eteklerinde, 63 m2''lik oturum alanı ve 300 m2 bahçesiyle 280 Sincap Ev sahiplerini buldu.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Sadece Şile Feneri değil, artık Şile''de aydınlıkSadece Şile Feneri değil, artık Şile''de aydınlıkİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fen İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü tarafından İstanbul’un önemli sayfiye alanlarından olan Şile;150 yıldır yanan fenerine yakışır bir biçimde aydınlatıldı.
Dünyanın en pahalı eviDünyanın en pahalı eviVillefrance tepelerindeki, Villa Leopolda’nın fiyatı emlak acentalarını hayrete düşürürken, Rus zenginlerinin Côte d’Azur’u ‘istila ettiği’ yönündeki endişeleri de artırdı.
Çin, olimpiyatlara 1 koyup 10 alacakÇin, olimpiyatlara 1 koyup 10 alacakOlimpiyatlara hazırlandığı son 7 yılda 43.1 milyar dolarlık yatırımla Pekin’i baştan yaratan Çin, önce oyunlar sırasında, ardından da önümüzdeki yıllarda bu yatırımların meyvesini toplayacak.
Kemeraltı Yarışması SonuçlandıKemeraltı Yarışması Sonuçlandıİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kemeraltı Çarşısı için açtığı ve üst örtü tasarımından meydan düzenlemesine, aydınlatma ve çöp kutularından çiçekliklere kadar pek çok ögeyi kapsayan yarışmada 8 ekip ödül kazandı.
Tarihi Kemeraltı Projesi’nde Somfy Güvencesi Tercih EdildiTarihi Kemeraltı Projesi’nde Somfy Güvencesi Tercih EdildiEge Beta Otomasyon Sistemleri’nin montaj ve taahhütünü gerçekleştirdiği otomatik kepenkler ile “Tarihi Kemaraltı Çarşısı”na şıklık katılıyor.
Kayserili böylesini görmediKayserili böylesini görmediKayseri''de 498 bin metrakelik alana oturacak ve yaklaşık 30 milyon dolara mal olacak oyun merkezi 2 ay içinde ihaleye çıkacak. İtalya''nın Venedik kentindeki benzeri Gardaland''dan daha ileri projesi olacak oyun merkezine açılacak yarışma ile Türkçe isim verilecek.
Karavan Parkı''na turistler ilgi gösteriyorKaravan Parkı''na turistler ilgi gösteriyorKonya''nın merkez Karatay İlçe Belediyesi tarafından yaptırılan Karavan Parkı''na özellikle yabancı turistler ilgi gösteriyor. Özellikle karavanlarıyla Türkiye turuna çıkan yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Karavan Parkı''na gelen 24 kişilik İtalyan turist grubu, yola ilk çıktıklarında Konya''da kalmayı düşünmediklerini ancak internette Konya''da karavan parkı olduğunu öğrenince gece burada konaklama kararı aldıklarını belirtti. Karavan Parkı''nda her türlü ihtiyaçlarının düşünüldüğünü ifade eden turist grubu üyeleri, gördükleri hizmetten dolayı yetkililere teşekkür ettiklerini dile getirdi. Park ile ilgili bir açıklama yapan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ise, karavanlarıyla Konya''ya gelen yerli ve yabancı turistlerin Konya''da konaklamaları için düzenledikleri Karavan Parkı''na turistlerin ilgi gösterdiğini belirterek, 24 saat güvenlik personeli tarafından korunan parkta konaklayan ziyaretçiler için her şeyin düşünüldüğünü sözlerine ekledi.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kalkınma Mahallesi''ne çok amaçlı parkKalkınma Mahallesi''ne çok amaçlı parkTrabzon Belediyesi''nin Kalkınma Mahallesi''nde yaptıracağı çok amaçlı parkın inşaatına başlandı.
İthalatta ve İhracatta Kaplumbağa Yoluna Devam Ediyorİthalatta ve İhracatta Kaplumbağa Yoluna Devam EdiyorBaşak Çatı & Cephe Sistemleri, 2000’li yılların başında Azerbaycan, Gürcistan, Ürdün ve Kazakistan ile başladığı ihracatlarına her yıl yeni bölgeler ekleyerek ve büyüterek devam ediyor.
Çevreciler balık çiftliklerinin peşindeÇevreciler balık çiftliklerinin peşindeMuğla ve Aydın il sınırları içindeki balık çiftliklerinin yeni taşınma bölgeleri de tartışma yarattı.
Ankara''da amblem tartışması sürüyorAnkara''da amblem tartışması sürüyorAnkara Büyükşehir Belediye Meclisi, "Danıştay''dan karar çıkıncaya dek mevcut amblemin ''belediye flaması'' olarak kullanılmasını" kararlaştırdı.
İzmir''e Çok Yakışacakİzmir''e Çok Yakışacakİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı en önemli eserlerden biri sayılan Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, her bakımdan Türkiye’nin örnek yapılardan biri olacak.
Siirt Belediyesi kurumsal logo yarışması düzenliyorSiirt Belediyesi kurumsal logo yarışması düzenliyorSiirt Belediyesi tarafından, ilin yurt içi ve yurt dışındaki tanıtımlarında kullanılması amacıyla logo yarışması düzenleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Siirt Belediye Başkanı Mervan Gül, yarışmaya herkesin katılabileceğini belirterek, "Siirt''i ve belediyeyi ulusal ve uluslararası alanda temsil edecek, doğal, tarihi özelliklerini içinde bulunduran bir logonun seçimi için yarışma düzenliyoruz. Mevcut amblemin Siirt''i tam anlamıyla temsil edemiyor. Belediyemizin mevcut logosu ilimizin eski idari yapısına göre tasarlanmış bir logo idi. Bu nedenle belediye olarak yeni bir logo arayışı içerisine girdik. İlimizi her yönüyle yansıtacak olan bu logo için ulusal düzeyde bir yarışması düzenliyoruz. Birinci gelecek olan logo tasarımına 10 bin YTL ödül vereceğiz. Yarışma ile ilgili hazırlıklarımız başladı" dedi. Başkan Gül amblem yarışması ile ilgili olarak belediye meclis üyelerinden oluşan üç kişilik bir komisyon kurduklarını belirtti.
Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: M. Şakir Özmazı
Haliç’te modern ‘Sandal Sefaları’ başlıyor…Haliç’te modern ‘Sandal Sefaları’ başlıyor…Büyükşehir Belediyesi İDO, Haliç’te turistik amaçlı hizmet verecek 3 yolcu teknesi yaptırmak için ihale açtı. İlki bir yıl sonra hizmete alınacak panoramik camlı teknelerle Sadabad’daki sandal sefaları modern yüzüyle yeniden canlanacak...
Hitler’in Kitle Turizmi Tesisi Rüyası: ProraHitler’in Kitle Turizmi Tesisi Rüyası: ProraRügen, günümüzde Almanya’nın diğer tüm bölgelerinden daha fazla turist çeken en popüler rekreasyon alanlarından biri. Ancak, İkinci Dünya Savaşı’ndan önce de yine ünlü bir tatil bölgesi olan ada, bu özelliğinden çok Nazi mimarlığının önemli merkezlerinden biri olmasıyla ilgi çekiyor. Bu ilginin nedeni, Adolf Hitler döneminde planlanan fakat hiçbir zaman tamamlanamayan Prora Dinlenme Tesisleri.
Bu sitede yıkım kararı uygulanamıyorBu sitede yıkım kararı uygulanamıyorDidim’deki Parlamenterler Sitesi’nin kaçak olarak yapılan mendireği ve kafeteryasıyla ilgili yıkım kararı bulunduğu, fakat uygulanamadığı ortaya çıktı.
Göcek’e sıkıyönetimGöcek’e sıkıyönetimCennet koyda kirliliğin normal değerin üç katına çıktığı belirlendi. 2009’dan itibaren Göcek’e giren tekne sayısı ve turlar sınırlandırılacak. Teknelerin deşarj pompalarına uydu kontrollü sensör takılması zorunla olacak.
 Kaymakamın kaçak inşaatı Kaymakamın kaçak inşaatıAdalar Kaymakamı Kurban, Büyükada''da aldığı tarihi köşkte, "basit onarım" ruhsatıyla kaçak inşaat yaptı.
Bitlis’e sarı-lacivert çimento fabrikasıBitlis’e sarı-lacivert çimento fabrikasıLimak’ın Bitlis’e 32 milyon YTL’lik yatırımla kurduğu çimento fabrikası açıldı.
ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?Gündemi oluşturan konu ve konukları ile renkli bir içeriğe sahip Türkiye’nin ilk gayrimenkul gazetesi “ArkiPARC Gazete”nin ilk sayısı çıktı. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından hazırlanan, kentlerin yapılanmasında önemli role sahip gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı ve ilişkili tüm sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmeyi amaçlayan ArkiPARC Gazete üç ayda bir yayımlanacak ve ücretsiz olarak dağıtılacak.
Turizmci ve işadamlarından ''Alanya Dünya Ormanı'' projesine destekAntalya''nın Alanya ilçesinde başlatılan "Alanya Dünya Ormanında Senin de Bir Fidanın Olsun" kampanyasına turizmciler ve iş dünyası destek verdi.
Bafa yoğun bakımdaAydın ve Muğla il sınırında bulunan Bafa Gölü''nde yaşanan aşırı kirlilik ve kuraklığın gölün ekolojik dengesini tamamen bozduğu belirtildi.
Kültepe ile Ağırnas arasına kültür yolu yapılıyorMimar Sinan''ın doğduğu evin restorasyonu ve yer altı şehrinin turizme kazandırılmasıyla turizm merkezi haline gelen Kayseri''nin Ağırnas kasabasına turistlerin daha rahat ulaşımı için "kültür yolu" açılacak.
Fransızlar Alaçam’a talipUludağ Alaçam bölgesi, yeniden gündeme gelen “Kış Sporları Projesi” için Bakanlık''tan onay beklerken, Alpler bölgesinde uzman olan bir Fransız firması 300-400 milyon dolarlık yeni bir proje için alan çalışması yaptı.
180 tarihî ev, bir dilekçe ile yok olmaktan kurtulduDünyada üç medeniyete başkentlik yapmış tek şehir olan İstanbul''un tarihî evleri, bir dilekçe sayesinde onarılarak restore ediliyor.
İzmir Büyükşehir''den 21 kuyuya 1.4 milyonluk yatırımKüresel ısınma nedeniyle ortaya çıkan su sıkıntısına kalıcı çözümler bulmak için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 21 yeni kuyu açmak için 1.4 milyonluk yatırım yapacak.
Merinos''ta hayat başladıAtatürk Kongre Kültür ve Merinos Parkı içerisinde hizmet verecek olan Hayat Lokantası, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Merinos Parkı''nda devam eden çalışmaların ay sonunda tamamlanacağını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, kongre ve kültür merkezinin gelecek yıl haziran ayında hizmete açılacağını söyledi.
Albert Gabriel''in Bursa''sıFransız arkeolog, mimar Albert Gabriel''in 1950''lerde kaleme aldığı Bir Türk Başkenti Bursa adlı eseri, Türkçeye çevrildi. Kitapta, Ulucami''den Emirsultan''a, Yeşil Türbe''den Muradiye''ye pek çok tarihî mekânın çizim ve fotoğraflarının yanı sıra Bursa''nın sosyal ve kültürel dokusu yer alıyor.
Büyükşehir alternatif enerji üretiyorKocaeli Büyükşehir Belediyesi alternatif enerji kaynaklarına yöneldi. Rüzgar ve güneş enerjisi ile çöpten elektrik üreten Büyükşehir''in kısa süre içinde bitkisel ve hayvansal atıklardan da enerji üreteceği belirtildi.
Sasalı Doğal Yaşam Parkı Eylül''de açılıyorİzmir''de 425 dönüm alana kurulan doğal yaşam parkı tamamlandığında Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları birliğine (EAZA) de otomatikman üye olacak.
Doğanbey tam gazDoğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ana gövdesini oluşturacak olan 3. ve 4. etabın ihalesi 31 Ekim’de gerçekleşecek. TOKİ, bin 174 lüks konut yapacak.
Fram''ı Özkardeşler istiyorMövenpick Otel ile Çeşme''deki Villa Saray''ın sabihi, Ilıca Oteli''nde ortağı olan aile sektörde büyümesini sürdürüyor. İzmir merkezindeki Mövenpick Otel ile Çeşme''deki Villa Saray''ın sabihi, Ilıca Oteli''nde ortağı olan Özkardeş Ailesi, turizm sektöründe büyümesini sürdürüyor.
470 yıllık ahşap medrese onarılmayı bekliyorTarih araştırmacısı Cezmi Yurtsever, Adana''nın Karaisalı ilçesi Kızıldağ yaylasında bulunan, tahminen 470 yıl önce yapılan ahşap medresenin onarılması gerektiğini söyledi.
28 milyon dolar toplayan Kemer Country’liler ‘büyük’ ortak arıyorKemer Country’yi yaratan Esat Edin’in 55 milyon dolarlık borcunu üstlenmek ve siteyi icradan korumak üzere organize olan Kemer Country ve Kütük Ev sakinlerinin oluşturduğu Ortak Girişim Platformu, 28 milyon dolar para topladı.
Havayı egzoz gazlarından temizleyen betonHollanda’daki Twente Teknik Üniversitesi yola döşendiğinde havayı egzoz gazlarından temizleyebilen özel bir beton üretti. Yapısında titaandioxide bulunan özel beton, egzoz gazında bulunan zararlı maddeleri güneş ışığı yardımıyla emerek zararsız hale dönüştürüyor. Dönüştürdüğü bu maddelerle kirlenen beton ise yağmur suyu ile kolayca yıkanarak tekrar temiz hale geliyor. Havayı egzoz gazlarından temizleyen özel betonun bu yıl Hengelo Belediyesi ve üniversitenin işbirliğiyle Hengelo kentinde caddelere yerleştirileceği ve bir yıl süreyle deneneceği bildirildi. Üniversiteyle göre, üretilen özel beton laboratuvar denemelerinde oldukça başarılı sonuç verdi.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Diyarbakır''da "Küresel ısınmaya karşı üretim"Diyarbakır Çevre Gönüllüleri Derneği tarafından yürütülen Küresel Isınmaya Karşı Çevre Dostu Üretim Projesi, KOBİ''lerin hem çevrenin kirletmesini önlemeyi hem de "AB Çevre Politikaları" standartlarında üretim yapmalarını amaçlıyor.
Marmara Gölü tarım arazisi olduManisa’da Gölmarmara ve Salihli ilçe sınırları içerisinde bulunan Marmara Gölü, kuraklık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, bir zamanlar balıkçılık yapan köylüler derenin kuruyan yatağında çiftçilikle uğraşmaya başladı.
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde İlginç KararBelediye Meclisi toplantısında, 2 CHP’li, 2 MHP’li ve 1 AK Parti''li üyenin önergesiyle, İdare Mahkeme tarafından iptal edilen amblemin flama olarak kullanılması kararlaştırıldı.
‘İzinsizler’ YasallaşıyorBirGün Gazetesi’nin ortaya çıkardığı AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Muhammer Usta’nın benzinliğin yanında olmasına rağmen hizmet vermek için izin aldığı Göztepe Medical Park Hastane Kompleksi’nin ardından...
Balıkesir’de otobüs biletini kartla ödeyinBalıkesir Belediyesi, Haziran 2006’da uygulamaya koyduğu “Akıllı Balkart”tan sonra, otobüslerde yeni bir uygulama için çalışma başlattı.
Deniz Taksi yoğun talebe yetişemiyorİDO Genel Müdürü, İstanbul’da 27 noktada sefere başlayan 4 deniz taksiye, yetişemeyeceği kadar çok müşteri geldiğini açıkladı.
Zengindostu belediyecilik hizmetleriCHP ne çapta bi partiyse, belediyecilik hizmetleri de o çapta, çapsızlıkta olacak pek tabiidir ki. ‘Nasyonel Sosyalist’/latan faşist filan demeleri gerekiyor kendilerine. Zaten. Çoktan. ‘Sosyal demokrat’ demekten vazgeçmiş olsalar gerek.
Kuşcenneti''nde Beton İzleriİzmir Kuşcenneti’nin de içinde bulunduğu Gediz Deltası sulak alanında yapılaşma çalışmalarının başladığı iddia edildi. Türkiye’de görülen 462 kuş türünden 283’ünün yaşadığı ve 98 türün kuluçkaya yattığı Gediz Deltası’nın güneydoğusunda...
Başkanlar Yazıyor: Geleneksel belediyecilik ömrünü doldurduTürkiye’de ve dünyada 1980’lerden sonra devlet yönetiminde ve toplum hayatında önemli değişiklikler oldu. Devlet kurumunun yapısında ve fonksiyonlarında gerçekleşen dönüşümler, toplumsal hayat üzerinde çok önemli etkiler bıraktı.
17 sınır kapısı modernize edilecekGümrük Müsteşarı Emin Zararsız, 2009 yılı sonu itibariyle var olan 17 kara sınır kapısının tamamını yap-işlet-devret modeliyle yenilemiş olacaklarını açıkladı.
Altın havuzlu otelin boş gecede zararı 150 bin $70 milyon euro yatırımla hayata geçirilen, havuzu beyaz altın kaplı Atteleia Shine Luxury Otel, Antalya Belek’te açıldı. Açılır açılmaz da lüks otelleriyle ünlü Belek’in ‘en pahalı oteli’ unvanını eline geçirdi.
Büyükçekmece Gölü kirlendi mi?İstanbul’a şebeke suyu sağlayan kaynaklardan biri olan Büyükçekmece Gölü yüzeyini kaplayan ilginç maddeler, görenleri hayrete düşürdü. Yetkililer, gölden alınan numunenin incelenmesi ardından kesin sonuça varılacağını ifade etti. İSKİ, kirliliğe yol açtığı iddia edilen nesnelerin yaklaşık 15 gün önce ortaya çıkan ve göl içerisinde yaşayan su altı bitkileri olduğunu bildirdi. Açıklamada, su seviyesinin düşmesinin, güneş ışınlarına maruz kalan göl dibindeki bitkileri daha da büyüttüğü için bu görüntünün ortaya çıktığı belirtildi.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Sıkışan müteahhide Yıldırım ile Bayraktar can simidi oldu1 Ocak-1 Temmuz döneminde demirin TL bazında fiyat artış oranı yüzde 80, asfalt maddesi ‘bitüm’ün artış oranı yüzde 70. Akaryakıttaki artış oranı da cabası.
Şirketler çevreye yatırımla kazanacakKüresel ısınma, çevrenin hızla biçim değiştirmesi, sınırlı kaynaklar ve enerji maliyetleri, “Bu çevre bizim, koruyalım” bilincini artırmaya başladı.
HES zararlı değil faydalıdırÇamoluk’ta 17.’si gerçekleştirilen Bal Festivali’ne katılmak üzere Giresun’a gelen Eroğlu, Vali Mustafa Taşkesen tarafından karşılandı. Bakan Eroğlu, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yapılan HES’lerin tabiata zararının bulunmayacağını, aksine olumlu yansımalarının olacağını ifade etti. Eroğlu şöyle konuştu: “HES’ler bu bölgeye hayat verecek. Bilhassa tabii göletler oluşacak. Burada yapmak istediğimiz göletler vardı. İster istemez bunları HES’ler yapacak. HES’ler bu bölgenin enerjisini doğrudan ve en ucuz şekilde üretmenin yanı sıra tabiat açısından olumlu faydalar sağlayacak. Yer altı suları beslenecek. Ormanlar açısından büyük nimet. Nem muhtevasını artıracak. Yaz aylarında turizm açısından büyük gelişim sağlayacak.” Bölge halkının tepkilerini yanlış olarak değerlendiren Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Tüm dünyada HES’ler yapılıyor. Bizde geç kalınmış. ABD ve Avrupa’da, HES potansiyelinin yüzde 80’i kullanılıyor. Bazı ülkeler yüzde 100’ü kullanıyor. Biz hâlâ yüzde 33’ünü kullanıyoruz. Bunların yapılması şarttır. Vatandaşın endişeleri bu yüzden yanlış.”
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Atakan Çıtlak
Emlak sektörüne büyük gözaltıSon yıllarda emlak satışlarında görülen hızlı artış ve Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu''nun gayrimenkul incelemelerinde ortaya çıkarılan yüksek vergi kaçağı, Gelir İdaresini, geniş kapsamlı bir sektör incelemesine yöneltti.
ODTÜ cezasına durdurma kararıODTÜ’nün üniversite kampüsü içindeki 40 binanın yıkım kararına karşı açtığı davada Ankara 10. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Okullar çürük devlet seyirciİzmir’de depreme dayanıksız olduğu tespit edilen ve yıkılma riski bulunan 48 okul olduğunu tespit eden uzmanlar, binalarda öğretim yapılmaması yönünde görüş bildirdi.
Çevre bilinci her yönde geliştirilmeli...Bize bırakılan en değerli mirasın su, toprak, hava ve enerji kaynakları olduğu her geçen gün yaşadığımız olaylarla ortaya çıkıyor.
TOKİ’den Kayabaşı’na 5 bin 126 yeni konutTOKİ, Kayabaşı bölgesinde 5 etapta 5 bin 126 konut yaptırmak için ihaleye çıktı. TOKİ, Küçükçekmece Kayabaşı 4. Etap’a 724 adet konut, 5 Etap’a 1.750 adet konut, 6. Etap’a 538 adet konut, ilköğretim okulu, lise, anaokulu ve spor salonu yaptıracak. TOKİ, yine Küçükçekmece Kayabaşı 7. Etap’a 1.180 adet konut, 8. Etap’a 934 konut yaptırmak üzere ihale açtı. Kayabaşı’na yapılacak konutlar için 4. Etap ve 5. Etap’’ın ihalesi 10 Ekim 2008 tarihinde saat 10:00 ve 14:30’da, 6. Etap ve 7. Etap’a yapılacak konutlar için ihaleler 24 Ekim 2008 tarihinde 10:00 ve 14:30’da, 8. Etap’ın ihalesi 17 Ekim 2008 tarihinde saat 14.30’da TOKİ’de gerçekleştirilecek.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Mardin değişiyorMardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu SineMardin günlerinde zabıtaya, "Bana Reis Hanım''ı çağırın" demiş.
‘Rixos’un arkasında büyük bir yatırım grubu varBugünlerde Bodrum’daki Rixos otelinden ve otelin teknesinden çokça söz ediliyor.
Çankaya''ya 27 yeni parkÇankaya Belediyesi, eylül ayında 27 parkı hizmete açıyor. Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, yazılı açıklamasında, Eylül ayında hizmete girecek 27 parkla Ankara''nın en yeşil ilçesi olan Çankaya''nın, bu unvanını pekiştiren büyük bir adım atacağını bildirdi.
İSKİ''den ''bitki'' açıklamasıİstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), "Büyükçekmece Gölü''nde kirliliğe yol açtığı" iddia edilen nesnelerin yaklaşık 15 gün önce ortaya çıkan ve göl içerisinde yaşayan su altı bitkileri olduğunu bildirdi.
PVC pencereye vasistaslı giyotin yapmayı başardı Avrupa’ya giriyorPVC profil pencere sanayicilerine ispanyolet, kol, kilit karşılıkları gibi yan sanayi ürünleriyle tanınan Başkan Kilit, İngiltere, ABD, Kanada ve Güney Amerika ülkelerinde yaygın olan vasistaslı giyotin pencere sistemini üretmeyi başardı.
Üç bin yıllık sur otoyolun altındaAntik dönemde Bitinya ve Nikomedya olarak adlandırılan bölgeye İzmit’te, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından D-100 Karayolu’nu rahatlatmak amacıyla yaptırılan altgeçit kazı çalışmaları sırasında, kentin yaklaşık 3 bin yıllık dış surları ortaya çıktı. Nikomedya Dönemi’ne ait olduğu ve kenti denizden gelecek saldırılara karşı korumak amacıyla yapıldığı belirlenen surlara kazı çalışmaları sırasında zarar verildiği de anlaşıldı. Çevre Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı Kocaeli Şube Başkanı Numan Gülşah, çalışmaların durdurulması için savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ergün Ayaz
Kapadokya''ya turist ilgisiNevşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü''nür verilerine göre, Kapadokya bölgesinin tarihi ve turistik mekanlarını yılın 7 ayında 614 bin 325''i yabancı toplam 1 milyon 153 bin 889 kişi ziyaret etti. Göreme Açık Hava Müzesi, Hacıbektaş Veli Müzesi, Kaymaklı, Derinkuyu, Tatlarin ve Özkonak yer altı şehirleri, Zelve ören yeri, Açıksaray harabeleri en çok ziyaret edilen tarihi mekanlar oldu.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Kaçırılan heykel başı gövdesine monte edildiKültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Restorasyon ve Konservasyon Merkez Labratuvarı uzmanı heykeltraş Ali Osman Avşar tarafından heykel başı, sonbahar heykelinin gövdesine monte edildi.
Caretta üreme sahiline 12 turistik tesis izniUluslararası anlaşmalar ve ulusal yasalarla koruma altına alınan "Caretta Caretta" türü kaplumbağaların yumurtladığı Antalya’nın Demre İlçesi Taşdibi Sülüklü Sahili’ne 12 turizm tesisi yapılacak.
Küresel Isınma ve TürkiyeKüresel ısınmanın Türkiye üzerindeki olası olumsuz etkilerini dile getiren bilim adamlarının amacı, kuşkusuz, felaket tellallığı yapmak değil; aksine Türk kamuoyunu ve konu ile ilgili kişi, kurum ve kuruluşları, küresel ısınma ve Türkiye üzerindeki olası olumsuz etkileri konusunda bilgilendirerek bilinçlendirmek; yapılması gerekenler ve alınması gereken önlemler konusunda erken uyarıda bulunarak bu olayın Türkiye’ye verebileceği zararları önlemek ya da en aza indirgeyebilmektir.
Tarihimizi, kentlerimizi korumakHarabe halinde bırakılmış, değeri bilinmemiş nice önemli yapı artık koruma altına alınınca onarılıyor, o kentin tarihini zenginleştiriyor.
4. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması''na 379 Başvuru AlındıTürkiye mobilya sektörünün en büyük kuruluşlarının oluşturduğu Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından düzenlenen 4. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması''na başvuru süresi sona erdi.
"Doğalgaz Zammı İnşaat Malzemesi Üretimini Olumsuz Etkiler"İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, sanayide kullanılan doğalgaza %18,77 oranında yapılan zamla Türk inşaat sektörünün rekabet gücünün biraz daha zayıflatıldığını, bu durumun sektörün gelişimine engel olacağını açıkladı.
Arkeologlar Hititler''in dini merkezi Nerik''i arıyorSamsun''un Vezirköprü ilçesi Oymaağaç Köyü sınırlarındaki höyükte geçen yıl başlatılan ve Hititler''in dini merkezi Nerik''in izlerini bulabilmek için yapılan kazıların bu yılki bölümü başladı.
Seyitömer''de tarih gün yüzüne çıkıyorKütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) arazisindeki höyükte devam eden kazılarda...
4 bin yıllık Syedra Kalesi Antik Kenti, turizme kazandırılacakAntalya''nın Alanya ilçesinde M.Ö 2000 yıllarında Romalılar döneminde yapılan tarihi Syedra Kalesi Antik Kenti turizme kazandırılacak.
2008''de 8 cami, 3 türbe restore edilecekMardin''de kültür ve inanç turizmi kapsamında yürütülen restorasyonlar kapsamında 2008 yılında tarihi 8 cami ve 3 türbe restore edilecek.
Kayseri''de yarım kalan stadyumu İmar AŞ tamamlayacakKayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kadir Has Stadyumu''nun tamamlanması için düzenlenen ihaleyi, en düşük teklifi veren İmar A.Ş. kazandı.
Krize rağmen lüks evlerin yarısını sattıkİzmir''de yapımına geçen yıl başlanan Folkart Narlıdere Evleri''nin yarısı satıldı. Evleri satın alanlar arasında futbolcu, sanatçı ve tanınmış işadamları da bulunuyor.
Alışveriş merkezleri tarihî çarşıları gözden düşürdüİhtişamı Osmanlı''dan günümüze kadar gelen tarihî çarşıların tahtı, büyük alışveriş merkezlerinin (AVM) sayılarının artmasıyla sarsılmaya başladı. Artık tarihî çarşılar eskisi kadar rağbet görmüyor.
Yeraltındaki Pamukkale''ye ziyaretçi akını varPamukkale travertenlerinin bilinmeyen bir benzeri de yeraltında. Denizli''nin Honaz ilçesine bağlı Kaklık beldesinde doğal sit alanı ilan edilen Kaklık Mağarası, 2002 yılında turizme açılmasından sonra ilgi çekmeye başladı.
Kayadan oyma kültür merkezi yakında tamamlanıyorNevşehir Merkez''e bağlı Nar beldesinde, belediye tarafından inşa edilen 850 kişilik çok amaçlı Kültür Merkezi''nin bu ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.
Aksaray yeni bir ticaret merkezine kavuşuyorAksaray''ın en büyük alışveriş ve ticaret merkezinin temel atma töreni vatandaşların yoğun ilgisiyle yapıldı. Eski İtfaiye''nin bulunduğu 331 parsellik alana inşa edilen ve yaklaşık 1,5 yılda tamamlanması beklenen dev ticaret ve alışveriş merkezinin temel atma törenine AK Parti Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, Belediye Başkanı Nevzat Palta, Emniyet Müdürü Sabri Yakar, AK Parti İl Başkanı Latif Ağır, AK Parti İlçe Başkanı Şaban Bostan, belediye başkan yardımcıları, Eğitim Bir-Sen Aksaray Şube Başkanı Mahmut Aslan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Milletvekili Ali Rıza Alaboyun ve Başkan Nevzat Palta, ticaret ve alışveriş merkezi inşaatı ile ilgili kısa bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından dualar eşliğinde Milletvekili Alaboyun, Başkan Palta ve Sabri Yakar''ın butona basmasıyla merkezin temeli atıldı.
Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
Tarihî cami, 9 yıl aradan sonra açılacakYalova''da, Osmanlı dönemi sadrazamlarından Hersekzade Ahmet Paşa tarafından yaptırılan ve 17 Ağustos Marmara depreminde zarar gören Hersekzade Ahmet Paşa Camisi''nin restorasyon çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.
8''lik facia kapıda mı?Amerikalı deprem tahmincisi Mike Lee''nin İstanbul depremi için öngördüğü tarih yaklaştı. Mike Lee adı Türklere yabancı değil. 1999 depreminden önce de bir tahminde bulunmuş ve kendisine İstanbul depremini bilen adam ünvanı verilmişti...
Kentler ‘Altyapı Yatırımı’ ile değişecekBüyükşehirlerin çehresi kamu altyapı yatırımlarının finansmanına dönük ‘Altyapı Yatırım Ortaklıkları’ (AYO) modelinin uygulamasıyla yeni bir yapıya kavuşacak.
Antakya evleri satılığa çıkarıldıAntakya’da bulunan çok sayıda tarihi ev, 20 ile 80 bin YTL arasında değişen fiyatlarla satışa çıkarıldı. İlgisizlikten yakınan ev sahipleri ise devletin tarihi evleri restore ederek turizme kazandırmasını istiyor.
Diyarbakır’dan Hasankeyf’e sadakatAKP Hükümeti’nin bilim adamları, aydın ve bölge halkının karşı çıkmasına rağmen inşasında ısrar ettiği Ilısu Barajı ile sular altında kalacak olan antik kent Hasankeyf’e dikkat çekmek amacıyla, “Yerinden taşıma yarına taşı” sloganıyla Diyarbakır’da düzenlenen etkinliğe binlerce kişi katıldı.
Laodikya ödeneğe takıldıHıristiyanlık için çok önemli mekânlardan biri olan Denizli sınırlarındaki en büyük antik kenti Laodikya’da kazı çalışmaları ödenek sıkıntısı yüzünden durma noktasına geldi.
Marmaray kazısında ‘buğday’ bereketiMarmaray Projesi kapsamında yürütülen Yenikapı arkeolojik kazılarında ortaya çıkan ve M.Ö. 6200 - 6400 yılları arasınadaki ‘Neolotik yerleşme’ye ait yeni bulgular arkeoloji çevrelerinde heyecan yaratıyor.
16 milyon 600 bin ağaç yandı, değer kaybı 44 milyar YTLTEMA Vakfı Ege Bölgesi Proje Sorumlusu Orman Yüksek Mühendisi Mahir Keskin, ağaçların odun değerinin 2 bin katı fonksiyonel değerleri olduğunu belirterek, yanan ağaçlardan kaynaklanan fonksiyonel değer kaybının 44 milyar YTL’yi bulduğunu belirtti.
Washington’dan Pekin’e görkemli elçilik binasıABD Başkanı George W. Bush, Çin’le artan ilişkilere önem verdiğinin göstergesi olarak Pekin’de devasa Amerikan elçilik binasını hizmete soktu.
Proje getirip bölgesini kalkındıran girişimci, parayı da kapacak2009 sonuna kadar 26 yeni ilde kurulacak ‘Kalkınma Ajansları’ ile bölgelerin kalkınmalarına yönelik projelere 850 milyon YTL hibe kaynak aktarılacak.
Sinop''ta çevre zirvesiEkotopya, Avrupa’nın dört bir yanından çevresel ve sosyal konulara duyarlı gençlerin katıldığı uluslararası bir buluşma. Yerel çevreci gruplar ve Eyfa’nın (European Youth for Action) ortak çalışmalarıyla organize edilen bu buluşmanın 20''ncisi Türkiye’de Sinop’ta düzenlenecek.
İstanbul BoğazıBoğaz kıyılarına atılan düzensiz şamandıraların izinleri var mı? Nato İskelesi adlı yanaşma yerleri kimin denetiminde? Kuşaklar boyu deniz ile iç içe yaşayan Boğaz sakini Nedim Nelen, İstanbul Boğazı’nın ahvali üzerine yazdı.
Manavgat''taki orman yangının köylülere bilançosu 5.4 milyon YTLAntalya''nın Manavgat ve Serik ilçelerinin köylerini etkileyen orman yangınının bilançosu belli oldu. 665 çiftçiyi mağdur eden, toplam 5.4 milyon YTL zarar meydana getiren yangında evini kaybedenlerin evini TOKİ yapacak.
Perslerin Kenti: Persepolisİran tarihinin en görkemli dönemi hiç kuşkusuz M.Ö. 6. yüzyılda yaşamış olan ünlü Pers Kralı Darius dönemidir. Batı Anadolu’dan Hindistan’a, Ön Asya’da geniş ve görkemli bir imparatorluk kurmuş olan kral Darius, birçok küçük krallıkları kendisine bağlamış...
”Melen Havzası Master Planı çalışmaları başladı”Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Düzce''nin de içinde bulunduğu bir su havzası planlaması yapacağız. Bu çalışmalar başladı" dedi.
Bulut''un borcu yoksa neden arsa satıyorÇiğli''nin CHP''li eski Belediye Başkanı Tevfik Alyanak, kendisinden sonra başkan olan aynı partiden Ensari Bulut''un, Mavişehir''deki 6 bin metrekarelik belediye arsasını satmak istemesine tepki gösterdi.
Yüksek Vadi''nin değeri arttıSene sonunda teslim edilecek konutlarla birlikte projenin 3''te birlik bölümü tamamlanmış olacak. Evlerin tümünün 5 yıl sonra bitirilmesi planlanıyor.
Fiyat farkı sadece demire verilecekKİK Başkanı Gül, 31 Mayıs’tan önce gerçekleştirilen ihaleler çerçevesinde 1 Ocak 2008’den sonraki işlere uygulanmak üzere müteahhitlere fiyat farkı ödeneceğini, fiyat farkının şimdilik sadece demir için verileceğini söyledi.
Hem elektrik üretip hem dereyi koruruzÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Rize’nin İkizdere Vadisi’ne hidroelektrik santral yapılması projesine tepki gösterilmesiyle ilgili “Bu işi doğalgaz satan ülkeler veya şirketler tahrik ediyor” dedi.
Türkiye''de ilk Grand Slam tenis kortu TED Open''daOpen Grand Slam ve Sydney Olimpiyat oyunlarında başarı ile uygulanan ve profesyonel tenisçiler tarafından büyük beğeni kazanmış olan Rebound Ace sistemi Türkiye''de ilk kez bir tenis kulübünde, Tenis Eskrim Dağcılık''ta uyguladı.
Etlik Garajları can çekişiyorBir dönem Ankara''da oturan vatandaşların şehir dışı seyahatlerinin merkezi olan, şimdilerde yakın mesafe yolculukların adresi olan Etlik Garajları hakkında alınan yıkılma kararı garaj esnafını isyan ettirdi.
Eymir zengine açılacakAnkara Anakent Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ’ye ait Eymir Gölü’nü “halka açılması” gerekçesiyle almak istemesinin ardında, bölgede yapacağı lüks konutların değerini arttırma isteğinin olduğu ortaya çıktı.
Limak, çimentoda İran ve Irak’ı markaja aldıLimak Holding’in Bitlis’teki çimento fabrikası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Düzenlenen törende konuşan Başbakan Erdoğan, günün tarihine işaret ederek, üç tane ‘’08’’in yanyana geldiğini ve güzel bir tesadüf gerçekleştiğini dile getirdi.
İstanbul kentsel dönüşümle trilyonlarca dolar kazandırırAğaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, devletin kentsel dönüşüm projesiyle sadece İstanbul''dan trilyon doların üzerinde gelir elde edilebileceğini söyledi.
Demirkapı Hanı ilgi bekliyorElazığ’ın Alacakaya ilçesine bağlı Çakmakkaya köyünde bulunan, bugüne kadar hiç restorasyon yapılmayan Demirkapı Hanı, onarılmayı bekliyor. Sultan 4. Murad tarafından 1638 yılında Bağdat seferi sırasında Çakmakkaya köyü üzerinden geçip Gülek Boğazı’ndan Karadeniz’e ulaşan kervanların konaklaması için yaptırılan hanın üçte biri ayakta. 2 dönüm alanda kurulu olan han yetkililer tarafından tescil edildi.
Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Altın boynuz yeniden canlanıyorHaliç kıyılarının kültürel bir havzaya dönüşümüne önayak olan Rahmi M. Koç Müzesi, Esra Teknesi gezileri ve Hasköy treni ile başladığı etkinliklerinde Haliç’in eski ruhunu yeniden yaşatıyor.
‘Deniz Taksi’ye talep patlamasıİstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş’nin (İDO) 10 gün önce hizmete başlattığı deniz taksiye ilgi büyüyor. İDO’dan verilen bilgiye göre deniz taksi, 10 gün içinde 7 bin 528 çağrı aldı.
Assos’un topografik haritası çiziliyorÇanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos antik kentinde bu yıl kazılar sırasında kentin topografik haritası çizilecek. Uzun yıllardan beri yapılmamış olan antik kentin topografik haritasının çizilmesi için Almanya’dan bir ekip gelirken çalışmanın tamamlanmasının ardından yüzeydeki bütün kalıntıları modern ve teknolojik aletler kullanıp hatasız olarak belirleniyor. Öte yandan Assos antik kentinde kazı çalışmaları iki farklı bölgede devam ediyor.
Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Topbaş: Bu yıl su problemi yaşamayacağızBaşkan Topbaş, Bulgaristan sınırındaki Rezve Deresi’nden su getirme projesinin ihale safhasına geldiğini ve Melen Çayı’ndan daha fazla su almak için Darlık Barajı’na kadar yapılacak 26 kilometrelik boru hattı için çalışmaların başladığını kaydetti.
Yalıtımlı bina artarsa enerji talebi de düşerTürkiye''de 20 milyon konut yüzde 10-12''sinin yalıtımlı olduğunu söyleyen İzocam Genel Müdürü Fatih Öktem, yalıtımlı bina sayısı arttıkça enerji tasarrufunun da artacağını belirterek "İki yılda 2.5 milyar dolar enerji tasarrufu sağlanabilir" dedi.
Marmaray değil ‘Marmarant’Hükümetin ulaşıma çözüm olacağı gerekçesiyle 8 Aralık’ta kara inşaatları temelini atmaya hazırlandığı Marmaray Projesi’nin İstanbul’da yeni bir gayrimenkul rantı yaratmak için kurgulandığı ortaya çıktı.
Duşakabinde 50 milyon dolara ’duş’ alıyoruzTürkiye’de lüks olmaktan çıkarak her eve giren duşakabin sektörünün yıllık büyüklüğü 50 milyon dolara ulaşıyor. Banyo yapmayı pratik hale getiren duşakabinler her türlü konuta girerken özellikle yeni projelerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.
İzmirli inşaatçı konut satışı için sonbahardan umutluİzmir Ticaret Odası Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, inşaatta düşen satışlara karşın maliyetlerin durmadan arttığını söyledi.
GYO''larda ''lider sermayedar'' uygulamasına izinSermaye Piyasası Kurulu''nun (SPK), GYO''lara ilişkin esaslar tebliğinde 2006 yılı Temmuz ayında yapılan değişiklik ile mevzuattan çıkarılan "lider girişimci", yine Kurul''un Temmuz ayında yayımladığı tebliğ değişikliği ile "lider sermayedar" olarak yeniden uygulamaya sokulmuş oldu.
Maris: Çeşme Marina’yı çekim merkezi yapacağızIC İbrahim Çeçen Yatırım Holding ve Camper&Nicholsons Marinas International ortaklığı, "Çeşme Marina" projesi ile Çeşme’yi uluslararası çekim merkezi yapmayı planlıyor. Çeşme Yat Limanı’nı yap-işlet-devret modeli ile 25 yıllığına devralan ortaklık, önümüzdeki yazdan itibaren hizmet vermeyi hedefliyor. Çeşme Marina’nın işletmesi Camper&Nicholsons Marinas International, mimari tasarımı ise Atelier Xavier Bohl ve Ayyapı Mimarlık tarafından gerçekleştirilecek. IC Çeşme Marina Yatırım Turizm ve İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen, yeni kurulacak marinanın, Ege ile Akdeniz çanağındaki yüksek kaliteli yatçılık ve marinacılık çevresinin merkezinde yer alacağını belirtti. Camper&Nicholsons Yönetim Kurulu Başkanı Nick Maris ise, Çeşme gibi önemli bir noktada marina yatırımı yapmaktan memnun olduklarını ifade ederek, "Çeşme, konum olarak Türk kıyılarının mücevheri. Çeşme Marina’yı Akdeniz ve Ege’deki marinalar içinde mutlaka yaşanılması gereken yer yapmak için çalışıyoruz" dedi.
Tarih: 11 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.