Haberler

12 Ağustos 2009, Çarşamba

Seyyar Yemekçiler/Seyyar Kent HeykelleriSeyyar Yemekçiler/Seyyar Kent HeykelleriGünlük koşuşturma içinde bir lokanta ya da kafede keyifle yemek yemek planlarınıza uymayabiliyor. Açsınız, fakat yemeğe bile ayıracak vaktiniz yok... Böyle zamanlarda midye dolma, kokoreç, köfte, gözleme, balık ekmek, dürüm, tavuk pilav, simit, mısır, kestane, turşu suyu, patlamış mısır, pamuk helva, halka tatlı, macun, meyve, sebze, çay gibi yiyecekleri size hemen her sokak arasında sunan seyyar satıcılar imdadınıza yetişiyor. Herhangi bir yapının içine girmeden, yemek satan bir mekanın ya da bir marketin sokağa bakan açık bölümü, yemek arabaları ya da stantlardan alabileceğiniz sokak yemekleri (street food) genelde yöresel, ucuz, lezzetli ve yenmeye hazır. Haberin Devamı
''Araziler 28 yıldır işgal altındaydı''''Araziler 28 yıldır işgal altındaydı''TOKİ Başkanı Bayraktar, sahil şeridindeki arazilerin ''''kiralanması ve satışıyla sahilin halka kapatılacağı'''' yönündeki iddiaları yanıtladı
Avrupa''nın en yüksek binası AVM''siyle de iddialı geliyorAvrupa''nın en yüksek binası AVM''siyle de iddialı geliyorAvrupa''nın en yüksek binası İstanbul Sapphire bünyesinde kurulacak 150 mağazalık ''Sapphire Çarşı'', İstanbul''u 2010''da alışverişin de başkenti yapacak şekilde kurgulanıyor.
Tütüncüoğlu: Yeter artık Çeşme''de ruhsat veremiyorumTütüncüoğlu: Yeter artık Çeşme''de ruhsat veremiyorumBelediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, ilçenin imar planlarının 2.5 yıldır İl Özel İdaresi tarafından onaylanmadığını belirterek isyan etti.
İzmir''i korkutan yangında bin hektar alan zarar gördü İzmir''i korkutan yangında bin hektar alan zarar gördü İzmir''in Seferihisar ilçesiyle Doğanbey Körfezi arasındaki makilik alanda çıkan yangın 17 saatte kontrol altına alındı. Yaklaşık bin hektarlık alanda soğutma çalışmalarını sürdüren orman ekipleri, yeniden alevlenen bölgelere anında müdahale ediyor.
İşte Bursa''nın yangın bilançosuİşte Bursa''nın yangın bilançosuBursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekibi, Temmuz ayında 715 yangına müdahale etti. En çok yangının Çarşamba günleri çıktığı öğrenilirken, yangınlar 273 bin 850 YTL maddi hasara sebep oldu.
Denizin Üzerinde 20.000 MilletDenizin Üzerinde 20.000 MilletFriedman aile ağacında düşünceler çabuk evrilir. Chicago Üniversitesi’nde bir ekonomist olan Milton Friedman klasik liberalizm alanında 20. yy.’ın en saygın ve etkili avukatlarından biriydi. Okul kitapları ve popüler makalelerde, en iyi sağlık ve özgürlük imkanlarını istiyorsak, devlet, polis ve mahkemelere kısıtlanmış olmamalıdır görüşünü savunmuştur. Her ne kadar eğitim, ekonomi ya da askeriye katılımı gerektirecekse de bu, seçimlerimizin dikte edilmesi ya da manipülasyon ile ilgili olmamalıdır.
EAA-Emre Arolat Architects''e Ödül Yağmuru... EAA-Emre Arolat Architects''e Ödül Yağmuru... EAA-Emre Arolat Architects 4 farklı projesiyle dünyanın en prestijli gayrımenkul ödüllerinden biri olan 2009 Europe & Africa Property Awards''a layık görüldü.
Juilliard School Renovasyon ve Genişleme Projesi: Bir Meydan YorumuJuilliard School Renovasyon ve Genişleme Projesi: Bir Meydan YorumuJuilliard School New York''un gösteri sanatları merkezi "Lincoln Center for the Performing Arts"ın eğitim fonksiyonunu temsil eden gösteri sanatları okulu. Bugün Gösteri Sanatları Konservatuarı olarak hizmet veren Juilliard School 1905''de, New York''da Müzik Sanatları Enstitüsü olarak kuruldu.
İzmir''deki yangın rüzgârın etkisiyle büyüdü, tatil köyleri boşaltıldı İzmir''deki yangın rüzgârın etkisiyle büyüdü, tatil köyleri boşaltıldı İzmir''in Seferihisar ilçesinde öğleden sonra otluk alanda başlayan ve şiddetli rüzgârın etkisiyle kısa sürede yayılan yangın, bölgedeki vatandaşlara korkulu saatler yaşattı.
700 hektar kül oldu700 hektar kül olduİzmir''in Seferihisar ile Doğanbey Körfezi arasındaki otluk alanda başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Bölgede bulunan evler boşaltıldı.
Asırlık bina restore edilip hizmet binası olacakAsırlık bina restore edilip hizmet binası olacakUşak''ın Ulubey İlçesi''nde 1984 yılına kadar belediye hizmet binası olarak kullanılan 100 yıllık tarihi bina restore edilerek yeniden belediye hizmet binası olarak kullanılmaya başlanacak.
İsrail''in yıktığı okulu Deniz Feneri yaptıİsrail''in yıktığı okulu Deniz Feneri yaptıİsrail''in Lübnan''a gerçekleştirdiği saldırıda yerle bir olan Spastik Çocuklar Merkezi, Deniz Feneri tarafından yeniden yapıldı. 4 bin metre kare alana yapılan 3 katlı tesiste öğrencilerin bütün ihtiyaçlarına yönelik sınıflar, oyun odaları yer alıyor.
Buldan''ı Koruma Çalışmaları Yaz Okulu Öğrencileriyle İvme KazandıBuldan''ı Koruma Çalışmaları Yaz Okulu Öğrencileriyle İvme KazandıDenizli Valiliği, Buldan Kaymakamlığı, Buldan Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı’nın işbirliği ile yürütülen “Buldan’ı Koruma ve Yaşatma Programı” kapsamında, 18–29 Temmuz 2009 tarihlerinde Buldan’da bir yaz okulu gerçekleştirildi.
Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi 2010 için iGuzzini -Tepta  Tasarımı ile AydınlanacakAyasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi 2010 için iGuzzini -Tepta Tasarımı ile Aydınlanacakİstanbul''un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile şehirdeki önemli tarihi eserlerin yeniden aydınlatılması için çalışmalar başlatıldı.
Halk Ataköy''de Rant Projesine KarşıHalk Ataköy''de Rant Projesine KarşıTOKİ''nin, 124 dönümlük Bakırköy-Ataköy sahil şeridi arazisini satışa çıkarması ve ‘konut alanı'' olan Ataköy''ün ‘turizm- ticaret alanı''na alınarak ‘pazarlanmaya çalışılması'' projelerinekarşı, halk cephe aldı
Aktopraklık mevkiine arkeopark kurulacakAktopraklık mevkiine arkeopark kurulacakBursa''nın Nilüfer ilçesine ''Güney Marmara Arkeoloji Projesi'' kapsamında bilimsel kazıların yapıldığı Aktopraklık mevkisi arkeoparka dönüştürülecek. Doç. Dr. Necmi Karul, bölgenin özellikle ilk çiftçi toplulukların ortaya çıkışı ve Anadolu''dan Avrupa''ya yayılımı konusunda kritik bir öneme sahip olduğunu söyledi.
Kapadokya''da tarihi konaklar turizme kazandırılıyorKapadokya''da tarihi konaklar turizme kazandırılıyorNevşehir''in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesindeki 105 tescilli tarihi binadan 25''i turizme kazandırılmak amacıyla restore ediliyor. Belediye Başkanı Levent Ak, bu konakların son yıllarda dizi çekimlerine de sahne olduğunu belirterek, her yıl yaklaşık 10 konağın onarıldığını söyledi.
İstanbul, bilim dalı olduİstanbul, bilim dalı olduMarmara Üniversitesi, yüksek lisans düzeyinde eğitim verecek ''İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı'' açtı. Bu bilim dalında, İstanbul''un tarihi, mimari, estetik, sosyal, kültürel, sanatsal, ekonomik, demografik, coğrafi ve çevresel açılardan etüt edilmesi, sorunlara bilimsel ve akademik bir yaklaşımla çözüm üretilmesi amaçlanıyor.
Kale Grubu 52. Yılını Coşkuyla KutladıKale Grubu 52. Yılını Coşkuyla Kutladıanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim, Kaleterasit, Kale, Kalecolor, Kaledekor, Kalekalıp, Kaleplus gibi kendi alanında lider pek çok markayı barındıran Kale Grubu, 52. Yılını Seramik Bayramı törenleriyle kutladı.
Tarihi köprü, yayalara tahsis edildiTarihi köprü, yayalara tahsis edildiSamsun''un Çarşamba ilçesinde 1930''lu yıllarda inşa edilen 200 metre uzunluğundaki köprü, ilçe belediyesi tarafından restore edilerek yayaların hizmetine sunuldu.
Lafarge Dalsan Köşe Korumaları Ücretsiz DağıtacakLafarge Dalsan Köşe Korumaları Ücretsiz DağıtacakKalite politikası ve müşteri memnuniyetini daima ön planda tutan Lafarge Dalsan, bir yeniliğe daha imzasını atıyor. Hasas bir malzeme olan alçı levhanın yol koşullarında zarar görmemesi için Lafarge Dalsan, alçı levhalarını "korumaya" alıyor.
Talayman Akustik Yeni OfisindeTalayman Akustik Yeni OfisindeMimari akustik ve genel akustik alanlarında tasarım, modelleme, proje danışmanlığı, ölçüm, uygulama ve kontrollük hizmetlerini sunan Talayman Akustik Ltd. yeni ofisinde hizmete başladı.
WWF: Himalayalar tehlike altındaWWF: Himalayalar tehlike altındaDünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı, son 10 yılda aralarında uçan kurbağa, dünyanın en küçük geyiği ve ilk kez görülen bir maymun gibi 350 kadar yeni türün keşfedildiği Himalayalar''ın doğusundaki Nepal, Çin, Hindistan, Butan ve Myanmar''ı kapsayan bölgede, doğal hayatın tehdit altında olduğunu bildirdi.
Mega Mağazaları Tekrar KullanmakMega Mağazaları Tekrar KullanmakZaman zaman kırsal dağınıklığın sembolü olarak ayıplanan "mega mağaza"lar giderek artan bir şekilde okul, kilise, hastane, mahkeme, kütüphane ve hatta müze olarak yeni hayatlar kazanmaya başlıyor. Böylece bu projeler, dağınıklığın aksi olan yeni bir kentsel gelişim yaklaşımının, adapte edilmiş kullanımın sembolü oluyorlar. Boşaltılmış Wal-Mart mağazaları, St. Petersburg''da Calcary Şapeli ve de Wyoming''de Snowy Range Academy sözleşmeli okulu olarak yeni işlevi buluyor. Bu dönüşümlerin olmasının sebebi, "mega mağaza" satıcılarının giderek mağazalarını boşaltması.
AKM''yi kafeterya yapmak isteyenlere redMimarlar Odası, sanatçılar ve sivil toplum örgütleri verilen kararının arkasındalar.
Cimbom üçüncü köprü güzergahı için önceden tüyo mu aldıGalatasaray Başkanı Adnan Polat, 3. Köprü''nün Riva arazisini değerini artıracağını söyledi. Polat''ın bu açıklaması ''Cimbom köprü güzergahı için önceden tüyo mu aldı'' sorusunu akla getirdi.
''Likör''e durdurma, stadı tehlikeye attıLikör Fabrikası arazisinde yapılan plan tadilatına İstanbul 10. İdare Mahkemesi''nden yürütmeyi durdurma kararı geldi. Ali Sami Yen için de benzer bir davanın olduğunu belirten uzmanlar stadın yıkımının tehlikeye girebileceğini belirtiyor.
Modoko üstünü kapatıp alışveriş merkezi olacakİstanbul Anadolu yakasında bulunan Mobilya Doğramacıları Kooperatifi (Modoko), mobilyacıların alışveriş merkezi olmaya hazırlanıyor.
Bakkal-çakkal gibi sanayi tesisleri İstanbul’da kalabilirİstanbul Sanayi Odası, sanayi tesislerinin şehir dışına taşınması konusunu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın da katıldığı bir toplantıda masaya yatırdı.
”İstanbul İl Çevre Düzeni Planında sanayiden hiç söz edilmiyor”İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, 1/100000 Ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı çerçevesinde kente yönelik gelecek vizyonlarında ticaret, finans, hizmetler ve turizm gibi sektörlerin öne çıktığını, sanayiden hiç söz edilmediğini belirtti.
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı...Belediye Meclisi’nde, Gençlik Parkı’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Hizmete Açılması Kararlaştırıldı -Belediye Meclisinde Ayrıca, 21 Ağustos’tan İtibaren Etlik Kasalar’da Ramazan Eğlenceleri Düzenlenmesi Ve Başkent’in 30 Ayrı Noktasında Ramazan Çadırları Kurulması Da Karara Bağlandı
Üçyol-Üçkuyular''da firmanın süresi dolduBozoğlu İnşaat ile yapılan sözleşmenin feshi ile ilgili kararı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verecek.
Yüzde 3''ünü kaybeden Seferihisar, ''yavaş şehir'' hedefini unutmadıİzmir''in Seferihisar İlçesi''nde dün öğlen saatlerinde başlayan ve ancak bu sabah kontrol altına alınan yangının faturası ağır oldu.
Urla Meydanı 2010''da hazırUrla''nın çehresini değiştirecek Urla Meydan Projesi''nin temelleri geçtiğimiz hafta atıldı. Gönen HT Etaş Ortak Girişimi adına açıklama yapan Gönen Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nafiz Gönen, 2010 yılında tamamlanacak olan ve yüksek ticari potansiyel sunan projenin turizme de katkısının büyük olması beklendiğini söyledi. Gönen, "Bir meydan düzenlemesi olarak kapsamını daraltamayacağımız bu çalışmanın Urla''ya, dolayısıyla İzmir''e karşı bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Çağdaş alanlar yaratarak hem varolan turizm potansiyelini artırmak hem de ticaret hayatını hareketlendirmek ve yeni ufuklar açmak gibi önemli bir misyonu yüklendik" dedi.
Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Asır
BUSİAD''dan İDO önerisiBursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) üyeleri, İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ''nin Bursa-İstanbul arasındaki seferleri sayısını arttırmasını istiyor.
60 milyon dolar yatırdı, Antalya''nın en büyük AVM''si oldu Bursa''nın havlularıyla tanınan markası Özdilek, 60 milyon dolarlık yatırımla en büyük alışveriş merkezini Antalya''da açıyor. 14 Ağustos''ta müşteri ağırlamaya başlayacak Özdilek Park Alışveriş Merkezi (AVM)''ndeki mağazaların yüzde 95''i açılıştan 1,5 ay önce kiralandı.
Restorasyon kursları tüm hızıyla sürüyorİl Özel İdaresi''nin, ''İŞ-KUR Aktif İstihdam Tedbirleri Projesi II'' kapsamında hazırladığı "Restorasyon Alanında Kalifiye Ara Eleman Yetiştirme Projesi"nde uygulamalı eğitim çalışmaları başladı. Kursiyerler yapı restorasyonu, kağıt restorasyonu, kalem işi edirnekari restorasyonu, taş yontu ve mezar taşı alanlarında 4 ay eğitim alacak.
1700 yıllık Yahudi tapınağı bulunduDemre''de kentin limana bakan konumunda konumlanmış bir Yahudi tapınağı bulundu.
Kamuda ürkütücü rapor77 bin kamu binasından sadece 764''ü depreme karşı güçlendirildi. 1999 Marmara depreminin 10. yıldönümünde, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO)Gölcük''te yürüyüş düzenliyor. Yürüyüşe TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, İMO Başkanı Serdar Harp ve meslek odalarının başkanları katılacak.
Türkiye''nin deprem gerçeği1900 yılından beri 82 bin 372 kişi hayatını kaybetti. En yıkıcı deprem Erzincan''da oldu. Dünyanın en riskli 2. kenti İstanbul
Fikret Bey, Mor Ada''yı zenginleri hedefleyen Fi-Side''a dönüştürecekYapı Kredi Koray GYO''nun Mor Ada''sını dün devralan Fi-Yapı''nın Başkanı Fikret İnan, projeyi yüksek gelir grubuna hitap edecek şekilde değiştirecek.
Şahin’den ‘vekile ucuz ev’ talimatıŞahin, dün TBMM Başkanlık Divanı üyeleriyle birlikte Anıtkabir''i ziyaret etti. TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, Anıtkabir ziyaretinin ardından Şahin''in başkanlığındaki ilk toplantısını yaptı.
Sekiz ürünü tasarım ödülü aldı Samsung, Uluslararası Tasarımda Mükemmellik Ödülleri 2009''da (IDEA) 8 ödül aldı. Samsung''un kazandığı ödüller arasında altın madalya ile ödüllendirilen 7000 Serisi LED HDTV, BD-P4600 Blu-Ray disk oynatıcı ve BTS1 çift pişirme özellikli mini fırın yer alıyor. Samsung''un kazandığı sekiz ödül şirketin tek bir yıl içinde kazandığı en yüksek sayıda ödül olma özelliğini taşıyor. Bu sekiz ödülle Samsung, altı yıl içinde toplam 23 ödül almış oldu.
Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Türk müteahhitlere 3 aydır ödeme yokUganda Kralı Oyo''nun annesi Best Kemigisa''ya var Türk müteahhitlere yok!
Çimsa Çimento''ya ''dış ticaret sermaye şirketi'' statüsüÇimsa Çimento''ya dış ticaret sermaye şirketi statüsü verildi. Dış Ticaret Müsteşarlığı''nın Dış Ticaret Sermaye Şirketlerine İlişkin tebliğ Resmi Gazete''de yayımlandı. Tebliğe göre, Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.''ye dış ticaret sermaye şirketi statüsü verildi. Karar yayını tarihiyle yürürlüğe girdi.
Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Dünya
HES''lere karşı "Derelerin Kardeşliği" kurulduDoğusuna ve batısına yapılacak HES''lere karşı mücadeleye girişen Karadenizliler mücadele için "Derelerin Kardeşliği"ni kurdu. Tecrübelerini paylaşan ortak eylemler düzenleyen Karadenizliler bugüne kadar görülmemiş bir beraberlik sergiliyor.
Krizde her şey ucuzlarken arsa fiyatları değişmedi Ekonomik kriz sebebiyle fiyatlarda büyük düşüşler gözlenirken, konut almak isteyenler daire fiyatlarının yüksek olmasından şikâyetçi. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye''de konut fiyatlarının yüksek olmasını arsanın pahalı olmasına bağlıyor.
Finans sektörü için iklim değişikliği ürünleri hazırlanmalıTürkiye Sermaye Piyasaları Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) Başkanı Nevzat Öztangut, Kyoto Protokolü çerçevesinde yurtdışında hazırlanan iklim değişikliği ürünlerinin Türkiye''de de çıkarılması gerektiğini söyledi.
Karaköy''deki TDİ binasında yangınKaraköy''de, Türkiye Denizcilik İşletmelerine (TDİ) ait tarihi binada dün bir yangın çıktı. 7 katlı binanın terasındaki kulübede, elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangına, Beşiktaş, Beyoğlu ve Fatih itfaiye ekipleri müdahale etti. ''Zübeyde Ana'' adlı römorkör de denizden müdahale için olay ye-rine geldi. Yangın, itfaiye ekiplerinin çalışmasıyla diğer katlara sıçramadan kontrol altına alınarak söndürüldü. İtfaiye ekipleri söndürme çalışmalarının ardından bir süre soğutma çalışması yaptı. Mesai saati dışında olunduğu için yangın sırasında binada çok fazla kişi bulunmadığı, içeridekilerin de yangın başladığında dışarıya çıktığı öğrenildi. Polis ekipleri, itfaiyenin söndürme çalışmaları sırasında güvenlik önlemi alarak, vatandaşları olay yerine yaklaştırmadı.
Tarih: 11 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Röleve çalışmasını bitirenlere sertifika verildiMardin''deki tarihi evlerin rölöve çalışmasını tamamlayan 22 öğrenciye sertifikaları verildi. Mardin Belediyesi Meclis Salonu''nda yapılan törenle, öğrenciler sertifikalarını, Mardin Belediye Başkanı Vekili Zeynelabidin Bakırcı''nın elinden aldı. Öğrencilere, yaptıkları çalışmalar için teşekkür eden Mardin Belediye Başkan Vekili Zeynelabidin Bakırcı, belediye olarak yapılan çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Mimar Sinan Üniversitesi ile Mardin Belediyesi tarafından ortaklaşa yürütülen rölöve çalışmasının yapan ve 22 öğrenciden oluşan dördüncü grubun Grup Lideri İnci Olgun üç evin rölöve çalışmasını tamamladıklarını söyledi. Olgun,"Latifiye Mahallesi''nde TekinBisen''in evi, Şar Mahallesi''nde Acemismail''lerin evi ve Gül Mahallesi''nde de Hamidi evlerinin çalışmasını tamamaldık."dedi.
Tarih: 11 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Üçyol-Üçkuyular''da yarın ''kader'' günüİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin söz konusu güzergahtaki metro projesiyle ilgili olarak Bozoğlu Firmasına verdiği 20 günlük ek süre doluyor.
İnşaat İzmir''den başlasınİlknur Denizli, projede Ege''deki bölümün sona kalmaması için lobi çalışmaları yapılmasını teklif etti.
Princess için iki dilde ilan verildiİzmir Valiliği''nin kazandığı tahliye davası sonrasında boşaltılan Princess Otel''in 3 Eylül 2009 günü gerçekleşecek ihalesi için yerel ve ulusal gazetelere hem Türkçe hem İngilizce ilan verildi.
EAA-Emre Arolat Architects''in Yeni Ortakları...2004 yılında Emre Arolat ve Gonca Paşolar tarafından kurulan EAA-Emre Arolat Architects 2008 yılında Şaziment ve Neşet Arolat''ın da katılımıyla farklı mimarlık kuşaklarının deneyimlerinin harmanlandığı bir mimarlik ofisi haline gelmişti.
3G baz istasyonu sayısını ne kadar arttıracak?CHP''li Yılmaz Ateş, cep telefonu kullanımının artmasıyla baz istasyonu sayısının arttığını belirterek Başbakan Erdoğan''a " 3G teknolojisine geçilmesi ile baz istasyonu sayısı ne olacaktır? İllerimize göre dağılımı ne olacaktır? "diye sordu.
İzmir''de soğutma çalışmaları sürüyorİzmir''in Seferihisar ilçesiyle Doğanbey Körfezi arasında çıkan ve 17 saatlik çalışmayla kontrol altına alınan orman yangınında soğutma çalışmaları sürdürülüyor.
2015 yılına kadar bir deprem beklemiyorumTürkiye Jeofizik Kurumu Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Marmara Bölgesi''nde 2015 yılına kadar bir deprem beklemediğini söyledi.
Bin 40 hektar arazi kül olduOrman Genel Müdürlüğü, 2009''un ilk 7 aylık bölümünde 699 orman yangınında bin 40 hektar arazi kül oldu. Bu yangınlarda İzmir, 216 hektarlık orman alanını kaybetti.
Tarihi fabrika borsa olacakBeşinci yılını kutlamaya hazırlanan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB), yetersiz kalan merkezini taşıyacak.
Hintlilerin Galataport''unda Türk şirketin şansı yüksekTürk-Hint İş Konseyi Başkan Vekili Alkış, Hindistan''ın 7 milyar lık en büyük liman projesini Türk şirketlerinin gerçekleştirmesi için prensipte anlaşıldığını açıkladı.
Yine metrobüs yine olayDaha önce birçok kez tanık olduğumuz metrobüs kazaları ve bozulan aracı iten yurttaş görüntülerinin ardından bir başka metrobüs olayı ile karşı karşıyayız. Bu sefer de Söğütlüçeşme-Edirnekapı seferini yapan aracın motoru koruyan arka kapağı birden bire kırılarak yerinden koptu.
Esnafın canına tak etti!Yurt genelinde 19 Temmuz''da başlayan kapalı alanlarda sigara içme yasağına tepkiler büyüyüyor. Yasağın işlerini olumsuz etkilediğini belirten esnaf yarın yasağın etkilerini görüşmek üzere bir araya gelecek.
Çankaya''daki parklara büfe yasağıÇankaya Belediye Meclisi, Çankaya ilçe sınırları içinde bulunan parklarda büfe çalıştırılmasını yasakladı. Belediye Meclisi''nin aldığı karar gereğince parklarda halen faaliyette olan büfeler kaldırılacak, bu arada inşaat halindeki büfeler de yıkılacak. Sözkonusu kararın, parkların doğal yapısını korumak amacıyla alındığı bildirildi.
Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Cumhuriyet
Türkan Saylan Parkı yarın açılacakMilas''ta yapılan Türkan Saylan Parkı''nın açılışı yarın saat 19.30''da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel''in de katılacağı bir törenle yapılacak.
Mindos kazıları için "bulutsuzluk özlemi"Bodrum yarımadasının batı ucunda Myndos isminde bir antik kent var. Şimdiki Gümüşlük sınırları içinde. Gümüşlük koyunun hemen bir yanındaki koy.
Yeşil cennet karaya büründüYetkililere göre İzmir''deki yangın insan kaynaklı!
İzmir''in Osmanlı öncesi tarihi aydınlatıyorİzmir''in Osmanlı öncesi Türk egemenliği dönemini içeren tek eser olan Düsturname-i Enveri, yazılışından 544 yıl sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkçe''ye çevriliyor.
Bodrum''daki orman yangınlarıCHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''na Bodrum yarımadasında farklı alanlarda çıkan orman yangınlarının arkasındaki gerçek nedenlerin araştırılıp araştırılmadığı konusunda bilgi istedi.
"Yaşasın Mimari" Başlıyor...İstanbul Serbest Mimarlar Derneği''nin yürüttüğü ve Avrupa Birliği''nce desteklenen FOLIA "Fragments of Living in Architecture" projesi kapsamında "Yaşasın Mimari" adlı 13 bölümlük mimarlık belgeselinin "Mimarlık Hayattır" başlıklı ilk bölümü 15 Ağustos 2009, saat 10:30''da NTV''de gösterime giriyor.
''Satılık Kıymetli Arsa'' KavgasıYıllar önce ''plajlı modern kent'' diye sunulan Ataköy''den ev alanlar, yıllar içinde kaybettikleri plajların ardından, şimdi sahil şeridinden kopmama savaşı veriyor.
''Akbaba gibi üşüşmek istemedik ama Seyrantepe ihalesine gireceğiz''Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, yeni Seyrantepe ihalesine gireceklerini açıkladı. Durbakayım "Eren Talu''nun yarım bıraktığı işe akbaba gibi üşüşmek istemedik ama yeni ihaleye gireceğiz" dedi.
Katar camisine kadın eli değecekMimar Zeynep Fadıllıoğlu Karacaahmet Mezarlığı''nın girişine yaptığı Şakirin Camisi ile Katar ve S.Arabistan''ın dikkatini çekti... Katar Şeyhi''nin teklifi üzerine Doha''da iki caminin tasarımını üstlenen Fadıllıoğlu, camileri Kasım ayında teslim edecek.
Orman Alanları ve Altıncı LobisiUmarız, doğal kaynak yönetimine ve çevresel değerlere saygılı yeni bir yasa ve yönetmelik yapılır da, korunması gereken değerlerimiz talandan, ormancılar da siyasi baskı ve tehditten kurtulur. Ama ben bu konuda pek umutlu değilim. Çünkü AKP grubunda, Anayasa Mahkemesi''nce iptal edilen 7. maddenin yeniden canlandırılması için yoğun bir çalışma yapıldığı ve önümüzdeki sonbaharda bu bağlamda sonuç alınacağına ilişkin ciddi duyumlar alıyorum.
Aşçıoğlu''na kötü haber ‘Likör Arazisi''nde iptalŞişli''deki eski Likör Fabrikası arazisini TOKİ''den ihaleyle alan Aşçıoğlu İnşaat''a mahkemeden kötü haber geldi.
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.