Haberler

13 Nisan 2006, Perşembe

Pritzker''i Kazanan Dünyaca Ünlü Mimarlar ARKIMEET ile İstanbul’da..Pritzker''i Kazanan Dünyaca Ünlü Mimarlar ARKIMEET ile İstanbul’da..Uluslararası mimarlık çevrelerinin en önemli ödülü olan Pritzker''in 2005’de sahibi olan Thom Mayne ve ödülü bu yıl kazanan Paulo Mendes da Rocha, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen ARKIMEET Konferansları’nın konuğu olarak Mayıs ayında İstanbul’da olacak. Thom Mayne ve Paulo Mendes da Rocha’yı Pritzker’e ulaştıran başarının öyküsünü dinlemek ve mimarilerinin sırlarını öğrenmek için mimarlardan şehir plancılarına kadar uzanan büyük bir topluluk her ARKIMEET’te olduğu gibi tekrar bir araya gelecek... Haberin Devamı
UNESCO heyeti olumlu ayrılıyorUNESCO heyeti olumlu ayrılıyorİstanbul’un “Dünya Kültür Mirası” listesinden çıkarılıp “Tehlikedeki Dünya Kültür Mirası” listesine alınıp alınmayacağına ilişkin raporu hazırlamak üzere İstanbul’da bulunan UNESCO heyeti, incelemelerini tamamladı.
‘Otobüslerin oluşturduğu kirlilik çimento fabrikasından farksız''‘Otobüslerin oluşturduğu kirlilik çimento fabrikasından farksız''Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, otobüs, dolmuş ve taksilerin oluşturduğu çevre kirliliğinin, Şişhane’ye çimento fabrikası kurmakla eşdeğer olduğunu ifade ederek, “İstanbul’un pek çok yerinde onlarca çimento fabrikası görüyorum.” dedi.
Beyoğlu yeniden çizilecekBeyoğlu yeniden çizilecekDemirören Gayrimenkul Yatırımı Geliştirme ve İşletmecilik A.Ş., genç mimarların ve mimar adaylarının hayal gücüne katkıda bulunmak ve yeteneklerini teşvik etmek amacıyla, yaratıcı bir yarışma düzenliyor.
Betonart’ın 10. Sayısı Bayilerde!Betonart’ın 10. Sayısı Bayilerde!Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin yayını olan ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin içerik ve tasarımını üstlendiği Betonart’ın 2006 İlkbahar sayısı bayilerde. Betonart’ın bu sayısında Trahan Mimarlık’ın yalın mekanları ve beton kullanımı ile öne çıkan ve 2005 yılında Architectural Review Emerging Architecture Ödülü’nü kazanan Lousiana Katolik Kilise Kompleksi kapakta yer alırken, dergi kapsamında ayrıca Wiel Arets’in Utrecht Üniversitesi Ana Kütüphane binası Emine Yılmazgil’in proje okuması eşliğinde yer buluyor.
Tarihî Kentler Birliği, kültürel mirası koruyacak projeleri ödüllendirdiTarihî Kentler Birliği, kültürel mirası koruyacak projeleri ödüllendirdiTarihî ve kültürel eserlere sahip çıkmak için çalışmalar yapan Tarihî Kentler Birliği (TKB), 2005 yılında yapılan projeleri ödüllendirdi.
İstanbul, ’Dört Element’le Kazandıİstanbul, ’Dört Element’le KazandıKültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, İstanbul’un "2010 Avrupa Kültür Başkenti" ilan edilmesini "Çok yoğun kültür temasları başlayacak. Bundan İstanbul’un kárlı çıkacağını düşünüyorum" diye değerlendirdi.
Avrupa’nın 2010 yılındaki ‘kültür başkenti’ İstanbulAvrupa’nın 2010 yılındaki ‘kültür başkenti’ İstanbulİstanbul 2010 Girişim Grubu uzun süredir yaptığı çalışmaların neticesini aldı. AB''nin 7 kişilik jürisi İstanbul''u Avrupa''nın Kültür Başkenti seçti.
2057''nin İstiklal Caddesi2057''nin İstiklal CaddesiGenç mimarlar ve mimar adayları, 50 yıl sonraki Beyoğlu''nu tasarlayacaklar. Demirören Gayrimenkul, Arkitera Mimarlık Merkezi''nin koordinasyonunda ''''Beyoğlu, nereye?'''' adlı bir yarışma düzenliyor.
British Museum ile ''Dikilitaş'' KriziBritish Museum ile ''Dikilitaş'' KriziThe Times gazetesi, Türkiye’nin, Adıyaman’da 1927 yılında ortaya çıkarılan ve halen Londra’daki British Museum’da bulunan kabatmalı bazalt dikilitaşı geri istediğini belirtti.
Pekin’de İki kat Fazla İnşaat İşçisi 31 Adet Olimpiyat Yapısını Yapmak İçin ÇalışıyorPekin’de İki kat Fazla İnşaat İşçisi 31 Adet Olimpiyat Yapısını Yapmak İçin ÇalışıyorPekin’de bugünlerde her zamankinden daha çok sayıda inşaat işçisi, 2008 Olimpiyatları için, 2007 yılının sonunda bitmesi hedeflenen, olimpiyat oyunları için gerekli 31 adet yapı üzerinde çalışıyor.
Üzgünüm, Siyaset Değil Mimarlık TartışılmalıydıÜzgünüm, Siyaset Değil Mimarlık TartışılmalıydıKartal ve Küçükçekmece kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili tartışma sürmekte. Bu süreç içinde her ne kadar bana özel ve yüreklendirici birçok ileti gelse de genel basın ortamındaki tartışmaların inançsızlığı ve kimilerinin düzeysizliği beni üzdü. O nedenle öncelikle elektronik ortamda, istenirse de meslek yayın organlarında yayınlanmak üzere görüşlerimi Türkiye mimarlık kamuoyuna iletmeyi bir sorumluluk olarak görmekteyim.
Kültür Başkenti Olmaya 4 Sene Kaldı!Kültür Başkenti Olmaya 4 Sene Kaldı!Uzun zamandır beklenen haber bugün geldi: İstanbul, kültür başkentliği için yarıştığı Ukrayna’nın başkenti Kiev’i geçerek 2010 yılı Kültür Başkentliğini elde etti. Avrupa Parlamentosu, AB Komisyonu ve AB Konseyi’nin ikişer, Bölgeler Komitesi’nin bir temsilcisinden oluşan 7 kişilik Seçici Kurul, 2010 yılı için başvuran kentlerin dosyalarını ve sunumlarından sonra gerekli kriterleri göz önünde bulundurarak bugün kararını açıkladı.
Liquid Stone: Sıvı Taş’ın SergisiLiquid Stone: Sıvı Taş’ın SergisiBetonun yenilikçi ve deneysel yönlerini öne çıkaran, son beş yıla ait çağdaş prolere odaklanan, görsel sunumla binaların ortaya çıkmasını sağlayan betonun özelliklerini test eden teknoloji istasyonlarının da bir arada tutmayı hedefleyen Liquid Stone Sergisi, 19 Haziran 2004 – 29 Ocak 2006 tarihleri arasında National Building Müzesi’nde açık kaldı.
Lafarge Geleceğin Mimarları İçin Uygulama Gezisi DüzenlediLafarge Geleceğin Mimarları İçin Uygulama Gezisi DüzenlediLafarge firması, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik sürdürdüğü, “Güncel Beton Uygulamaları” dersi kapsamında bir uygulama gezisi gerçekleştirdi.
2057’de Beyoğlu?2057’de Beyoğlu?Demirören Gayrimenkul tarafından düzenlenen, yarışma sekretaryasını Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yürüttüğü “2057’de Beyoğlu” konulu yeni bir yarışma açıldı.
Mimar adayları iş başına!Mimar adayları iş başına!Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Çimsa ana sponsorluğunda düzenlen “ARCHIPRIX-Türkiye 2006”ya başvurular başladı. Genç mimar adaylarının yarışacağı“ARCHIPRIX-Türkiye” bu yıl 11. kez düzenleniyor. Türkiye’deki tüm mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve mimar adaylarının ufkunu genişleten ARCHIPRIX Yarışması, bugüne kadar 21 üniversiteden 543 öğrenciyi biraraya getirdi.  
2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü Mendes Da Rocha kazandı2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü Mendes Da Rocha kazandıÇarpıcı, açık ve çevresiyle ahenk içinde kurgulanan yapılarıyla ünlü olan Brezilyalı mimar Mendes Da Rocha, Pazar günü açıklanan 2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nün sahibi oldu. Mendes, Hyatt Hotel zincirlerinin sponsorluğu ile verilen Dünya’nın en prestijli ödülü olan Pritzker’i Oscar Niemeyer’den sonra kazanan 2. Brezilyalı mimar. 30 Mayıs 2006 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek resmi bir törenle Mendes da Rocha’ya bronz bir madalya ve 100.000 Dolar ödül verilecek.
Hürriyet''in 2005 kârına inşaat ve emlak dopingiHürriyet Gazetecilik, inşaat ve emlak sektörlerinden gelen reklamla 2005 net kârını yüzde 222 artırarak 87.6 milyon YTL''ye çıkardı. 2005 mali sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, gazetenin halka arz edildiği günden bu yana en çok kazandıranlardan olduğunu, 14 yılda borsa endeksinin yüzde 487 üzerinde getiri sağladığını anlattı.
Ukrayna, Ordusunun Kışla ve Konutlarını Türk Firmaların İnşa Etmesini İstiyorUkrayna Savunma Bakanlığı, ordunun gereksinim duyduğu konut ve kışla ihtiyaçlarının inşaatları için açılan ihalelerde Türk müteahhit şirketleri de görmek istiyor. Bakanlığın basın servisinden alınan bilgide, halen ziyaret için Ankara''da bulunan Ukrayna Savunma Bakan Vekili Anatolii Hrytsenko''nun, Ukraynalı uzmanlara Türk inşaat firmalarının ilgisini çekebilecek fırsatlar yaratmaları için talimat verdiği bildirildi.Bu sayede hem inşaat kalitesinin artacağını, hem de maliyetlerin düşeceğini söyleyen Bakan Vekili, teklifin Türk tarafından da geniş destek aldığını, hatta Türk yetkililerin firmalarla temasa geçeceğini ifade etti.
Tarih: 13 Nisan 2006 Kaynak: Dünya
İstanbul kararı bekliyorİstanbul''un ''''Dünya Kültür Mirası'''' listesinden çıkarılıp ''''Tehlikedeki Dünya Kültür Mirası'''' listesine alınıp alınmayacağına ilişkin raporu hazırlamak üzere İstanbul''da bulunan UNESCO heyeti, yaklaşık bir haftalık incelemelerini tamamladı. En önemli eksikliğin koruma konseptinde ''''katılım ve diyalog eksikliği'''' olduğunu vurgulayan yetkililer, ''''İstanbul''dan olumlu izlenimler edindiklerini'''' söylediler.
Gecekonduya 20 Yıl Vadeli Konut Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, gecekondu sorununun aşılması ve depreme dayanıklıklı yapıların oluşturulması amacıyla Kentsel Dönüşüm Yasa Taslağı hazırladı. Yerel yönetimlere geniş yetki öngören taslak, önümüzdeki günlerde Başbakanlığa sunulacak.
Kente karşı sorumlu mimarlıkYaklaşık üç aydır bu köşenin içinde bir ''''köşecik'''' açtım... Amacım, ''''mimarlıkla kent planlaması'''' arasındaki yapay ''''ayrıştırma'''' ya karşı akademik eleştirilere de olanak sağlamaktı...
Erdoğan; ‘Kültür Başkenti İstanbul’a 10 milyon turist hedefliyoruz!’Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vali Muammer Güler, Proje Yönetim kurulu Üyeleri ile birlikte İstanbul’un AB Kültür Başkenti olmasıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.
Belediye ‘sanat sokağı’nı kaldırdıİzmir’in Bornova İlçesi’nde 10 yıl önce belediye tarafından kurulan sanat sokağı, yine belediye tarafından yıkıldı. Yıkımı engellemek için barikat kurup, kendilerini tezgahlara zincirleyen esnaf, başarılı olamadı.
Rocha ödülünü İstanbul''da alacakHyatt Vakfı tarafından verilen ve dünyanın en saygın mimarlık ödülü olarak kabul edilen ''Pritzker Mimarlık Ödülü''nün sahibi bu yıl Brezilyalı Paulo Mendes da Rocha oldu. 78 yaşındaki mimar, bu ödülü alan ikinci Brezilyalı. Hyatt Vakfı başkanı Thomas J. Pritzker, ''''Mendes da Rocha, kamu binalarından stadyumlara, müzeden kiliseye, özel konutlara kadar pek çok farklı alanda yapıtlar vermiş ve derin bir alan anlayışına sahip olmuştur. Mendes da Rocha''nın yapıtlarından öğreneceğimiz şey evrenselliktir'''' diye konuştu. Pritzker Mimarlık Ödülü Töreni 30 Mayıs''ta İstanbul''da yapılacak.
Tarih: 13 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Risk çok ama aldıran yokDeprem ülkesi olan Türkiye''de konutların sadece yüzde 19.7''sinin zorunlu deprem sigortası bulunduğu belirlendi. Doğal Afet Sigortaları Kurumu''nun (DASK) verilerine göre, Türkiye''deki toplam 12 milyon 989 bin konuttan 2 milyon 523 bininin zorunlu deprem sigortası bulunuyor. En yüksek sigortalılık oranı yüzde 27.9''la deprem riski en yüksek bölge olan Marmara''da, en düşük sigortalılık oranı ise yüzde 6.3''le Güneydoğu Anadolu''da. Söz konusu konutlar için toplam 173 milyon 658 bin YTL prim toplanırken verilen teminat tutarı ise 100 milyar 743 milyon YTL''yi buluyor. DASK''ın belirlemelerine göre, Türkiye''deki her bir konut için ortalama 69 YTL''lik zorunlu deprem sigortasi primi tahsil edildi. Konut başına ortalama teminat tutarı ise 39 bin 934 YTL olarak hesaplandı.
Tarih: 13 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
2005 yılının kültür başkenti Cork 1 milyon turist ağırladıAvrupa Kültür Başkentleri projesi ilk olarak 1985 yılında Yunanistan''da kültür bakanı olarak görev yapan sanatçı Melina Mercuri tarafından ortaya atıldı. İlk başta Bakanlar Konseyi''nin kararıyla seçilen kültür kentleri Avrupa''nın kültürel zenginliğini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir girişimdi.
Sanko sıfırdan çimento fabrikası kuruyorSanko Holding, ihalesini kazandıkları Gaziantep Çimento''nun kendilerine verilmemesi, ardından yapılan ihalede 35 milyon dolar ucuza başka bir gruba verilmesinin ardından Kahramanmaraş''ta 250 milyon dolarlık yatırımla yeni bir çimento fabrikası kurma kararı aldı.
''Hijyen raporlu ev''Kemerburgaz''da 64 villadan oluşan Çeşmeler Vadisi Konakları projesiyle Kanada lisanslı ahşap villa konseptini uygulayan Aktürk Yapı, Çekmeköy''de yeni bir projeye başladı. ''Rapsodi Evleri'' olarak adlandırılan bu projede Türkiye''de ilk kez, kullanılan malzemelerin hijyenik olup olmadığını bildiren rapor, firmanın internet sitesinde yayınlanacak.
İstanbul''u Avrupa''ya taşıyan üç isim Cengiz, Korhan, ArhanDeğmeyin keyfimize. İstanbul, 2010 yılında Avrupa''nın ''kültür başkenti'' olacak, daha ne olsun. Tarihi, kültürel zenginliğiyle kültür başkentliği, zaten İstanbul''un hakkıydı. Üstüne üstlük, İstanbul''u görücüye çıkaran ''İstanbul 2010 Girişim Grubu'' hazırlıklarını dört dörtlük, profesyonelce yapmıştı.
800 Yıllık Medrese Restore EdiliyorErciyes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cengiz Utaş, Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi olarak kullandıkları 800 yıllık medresede restorasyon çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Reina enkazı!İstanbul Ortaköy''de bulunan ve içindeki kaçak duvar çalışmaları üç kişinin ölümüne neden olan eğlence merkezi Reina''nın kaçak bölümlerinin yıkımı tamamlandı.
Elini çabuk tut İstanbul...İstanbul''un 2010''da Avrupa''nın kültür başkenti olma önerisi herkesi sevindirdi. Bu sonuçta çok sayıda insanın emeği var. Hepsini kutluyoruz.
Turistik Bölgede İnşaat Yasak!Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç imzasıyla, turizm hareketlerinin yoğun olduğu 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında inşaat yasağının uygulanmaya konulmasına yönelik genelge yayımlandı. Yasakların uygulanması için Ankara, Antalya, Aydın, Aksaray, Adıyaman, Balıkesir, Bursa, Denizli, Muğla, Mersin, Nevşehir, İzmir, İstanbul valiliklerine genelge gönderildi.
Tarih: 13 Nisan 2006 Kaynak: Türkiye
Beykoz’un en büyük sorunu, ilçenin yüzde 90’a varan çarpık yapılaşmasıYeşili, tarihî dokusu ve kendine özgü güzellikleriyle bilinen Beykoz, göçlerin etkisiyle çarpık yapılaşmanın yüzde 90’lara vardığı bir ilçeye dönüştü.
İlk nükleer santral Sinop''a kurulacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, nükleer santralın kurulacağı yerlerden birinin Sinop olduğunu doğruladı.
Kirlilik istasyonları bakanlığa bağlanıyorÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediyenin hava kalitesi izleme istasyonlarının bakanlığın sistemine entegre edilmesini öngören protokolü imzaladı.
İstanbul neyin başkenti?İstanbul Belediye Başkanı Topbaş diyor ki: "Bu şehirdeki çarpık yapılaşmanın yüzde 90''ında mimarların, mühendislerin imzası var."
İstanbul’dan 950 aile daha göçecek...Fonda, Commendante Che Guevara parçası çalıyor. Her ne kadar Natalie Cardonne söylemese de; Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ev sahibi olunca Che Guevara şarkısı bir başka oluyor.
Israrlıyız, Galataport Kesinlikle YapılacakBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Perşembe Pazarı’nın çevresindeki tarihi zenginliklerin bilinmemesini eleştirerek, "Israrla üzerinde duruyorum Galataport’u kesinlikle bitirip hazırlamamız gerekiyor" dedi.
Avrasya başkenti İstanbul!İstanbul 2010 yılı için Avrupa Kültür Başkenti seçildi. Bu büyük başarıda imzaları bulunan Nuri Çolakoğlu, Egemen Bağış, Cengiz Aktar ve Nilgün Mirze ile emeği geçen herkesi kutluyorum.
Nükleer santral Türkiye’nin en kuzey ucuna kurulacakTürkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Okay Çakıroğlu, “nükleer santral konusunda 8 yer önerdiklerini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yerler içinde bulunan Sinop’u ilan ettiğini” söyledi.
Vakıfbank: Konutta payımız yüzde 7 olduBankacılık sektöründeki toplam taksitli ihtiyaç kredilerinin yüzde 12,8’inin Vakıfbank tarafından karşılandığını belirten Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, “Konut kredisindeki pazar payımız yüzde 6,9’a ulaştı.
Erdoğan: Acıklı haberler yapmayın gecekonduları temizleyelimHükümet, büyük şehirlerin en önemli problemlerinin başında gelen kaçak yapılaşmayı çözmekte kararlı. Geçen hafta “Ülkemde gecekondulaşma istemiyorum.” diyerek yerel yönetimlere çağrı yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, dün de konuyla ilgili açıklamalarını sürdürdü.
Pritzker Mimarlık Ödülü, Da Rocha’nınDünyanın en prestijli mimarlık ödülü olan Pritzker’i, Brezilyalı Paulo Mendes da Rocha aldı. 78 yaşındaki mimar bu ödülü alan ikinci Brezilyalı mimar. Oscar Niemeyer, bu ödülü Brezilya’dan kazanan ilk mimardı.
Cimbom''un yeni stadı TOKİ''denİstanbul''da Hazine''ye ait Seyrantepe arazisine Galatasaray (GS) için yeni bir stat ve Şişli Etfal Hastanesi için de büyük bir sağlık kompleksi inşa edilecek.
Milletvekili Lojmanları TOKİ’ye DevredildiÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, milletvekili lojmanlarının TOKİ’ye devredildiğini söyledi. TBMM’de TOKİ’nin yaptığı işlerden harç dışında bir bedel alınmamasını düzenleyen kanun teklifinin görüşmeleri sırasında soruları cevaplandıran Pepe, bir soru üzerine milletvekili lojmanlarının, arsalarıyla birlikte TOKİ’ye devredildiğini belirtti. Pepe, ‘’Bu işin Türkiye’de en uzman kuruluşu TOKİ’dir. TOKİ, bu arsanın değerlendirmesini en iyi yapacak, devletin yegane kuruluşudur” diye konuştu.
Tarih: 12 Nisan 2006 Kaynak: Türkiye
Topbaş ve jüri için incelemeMimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu (MYK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yabancı mimarların Kartal ve Küçükçekmece için hazırladığı projeleri değerlendirmek için kurulan jüride yer alan Hüseyin Kaptan, Necati İnceoğlu, Süha Özkan hakkında inceleme başlattı.
‘Avrupa Kültür Başkenti’ Müjdesini Başkan Kadir Topbaş Verdiİstanbul, AB jürisi tarafından 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak önerildi. AB dışı şehirler kategorisinde İstanbul, Ukrayna''nın başkenti Kiev ile yarışıyordu. Karar, AB Konseyi tarafından onaylanarak Kasım ayında resmen açıklanacak, ancak jürinin kararına kesin gözüyle bakılıyor.
Gaziantep Limak''a yar olduGaziantep Çimento, Sanko''nun 128 milyon dolara kazandığı ihalenin Rekabet Kurulu''nca iptali sonrası açılan yeni ihalede, 93.3 milyon dolara Limak''ın oldu.
Veli Göçer 18 yıl 9 ay hapse mahkum oldu1999''daki Marmara depreminde 195 kişinin ölümünden sorumlu tutulan müteahhit Veli Göçer ile ortağı İsmet Kösebalaban 18''er yıl 9''ar ay hapis cezasına çarptırıldı.
Lara Kent Parkı projesi için 2 yerli firma teklif verdiKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsise çıkarılan 3 bin 500 dönümlük Lara Kent Parkı''na 2 firmanın teklif verdiği bildirildi.
Pimapen Rusya''daki ismini Ruslara soracakEnka Grubu''nun PVC pencere sektörüne isim babalığı yapan jenerik markası Pimapen, güçlü olduğu Rus pazarında sektörün diğer birçok oyuncusu gibi ''yabancı isimli Türk markası'' olup olmama ayrımına geldiklerini açıkladı.
AB kültür başkenti: İstanbulSokaklarında dolaşırken binlerce yıllık mistik bir tarihin kokusu duyulan İstanbul, Avrupa''nın yeni ''kültür başkenti'' oldu. AB dışı şehirler sınıfında Ukrayna''nın başkenti Kiev ile yarışan İstanbul, Brüksel''deki yedi kişilik komite kararıyla Avrupa''nın 2010 yılı kültür başkenti seçildi. Seçimde en büyük etken, halkın katılımı oldu. İlk kez Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri''nin 1985''te gündeme getirdiği, Atina ile başlayan Avrupa kültür başkentliği, 2000 yılından itibaren yeni binyıl nedeniyle iki farklı kategoride düzenleniyor: AB ve AB dışı ülkeler.
İngiltere''yle Dikilitaş Kriziİngiliz The Times Gazetesi Türkiye ile İngiltere arasında müze kavgası başladığıı öne sürdü. İngiltere''nin en prestijli yayınlarından olan gazete ilgili haberinde, ''Önce Yunanlılardı, şimdi sıra Türklerde'''' ifadelerini kullanarak, M.Ö 1''inci yüzyıla ait bir dikilitaşın iki ülke arasında kültürel kriz yarattığı belirtildi. Adıyaman''ın Samsat ilçesinden 1927 yılında çıkartılan 2100 yıllık üzeri kabartmalı bazalt bir dikilitaşı, Türk yetkililerin geri istediklerini dile getiren gazete, Yunanistan''ın Partenon''a ait mermer heykel ve kabartmaları, talep ettiğini ama alamadığını belirterek, ''Türk yetkililer bu eser için gene de başvuruda bulundu'''' dedi.
Tarih: 12 Nisan 2006 Kaynak: Akşam
Gaziantep 35 milyon $ daha ucuza Limak''ınTMSF tarafından Sanko Holding''e 128 milyon dolara ihale edilen ancak Rekabet Kurumu onay vermediği için satışı iptal edilen Gaziantep Çimento Fabrikası için yeniden yapılan ihaleyi 93 milyon 250 bin dolar ile Limak Kurtalan Çimento kazandı.
Çevre Kanunu çıksaydı varilleri atanlara 785 yerine 3 milyon YTL ceza verilecektiYıllardır Türkiye’nin gündeminden düşmeyen Çevre Kanunu geçtiğimiz ay TBMM’den geçirilebilseydi; İstanbul Tuzla’da kanserojen madde yüklü varilleri gömenlere en az 3 milyon 300 bin YTL para cezası verilecekti.
‘Bazı fabrikalar yeraltı sularını zehirliyor’Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tuzla''nın Orhanlı beldesinde toprağa gömülü şekilde bulunan varilleri ''yüz karası'' olarak nitelendirirken, yeraltı sularıyla ilgili tehlikeye dikkat çekti.
Rapsodi Evleri, Çekmeköy’ün çehresini değiştirecekİleri yapı teknolojileri ve dünya standartlarında bir inşaatçılık yaklaşımıyla pek çok projeye imza atan Aktürk Yapı, İstanbul’un yükselen bölgesi Çekmeköy’de yeni bir konut projesi başlattı.
Kavşak çalışmalarından bıkan İstanbullu metro istiyorTrafiğin her gün kendileri için çekilmez hale geldiğini söyleyen İstanbullular, metro yapımının trafiğe büyük bir rahatlama getireceğini belirtiyor.
Kadir Topbaş: Hedefimiz İstanbul’u dünyaya tanıtmakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Sarayın Laleleri Sergisi”nin açılışı ile “Sarayın Laleleri Kitabı”nın tanıtımını yaptı.
20 Milyon Dolarlık Konağa 28 AlıcıAyasofya''nın karşısında, Yerebatan Sarnıcı’nın yanında 3 bin 254 metrekare arazi üzerine bulunan, 20 milyon dolarlık Abut Efendi konağına, dört saatte 28 alıcı teklif verdi. Beş katlı konakta, 12 oda, beş salon, İstanbul’un ilk kapalı spor salonu, eskiden Alemdar Sineması’nın yer aldığı salon ve 115 araçlık açık otopark bulunuyor.
Studio Bestar Ligting Showroomlarını YeniliyorAydınlatma armatürleri sektöründe 10 yıldır 1000''den fazla ürün çeşidiyle hizmet sunan Studio Bestar Ligting, Karaköy ve Nişantaşı showroomlarını yeniliyor.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.