Haberler

13 Nisan 2009, Pazartesi

Mimarlığın Münzevi Starı Peter Zumthor''a PritzkerMimarlığın Münzevi Starı Peter Zumthor''a Pritzker2009 Pritzker Mimarlık Ödülü''nün sahibi İsviçreli mimar Peter Zumthor oldu. Dünyada en prestijli mimarlık ödülünün resmi töreni 29 Mayıs''ta Buenos Aires, Arjantin''de yapılacak. 65 yaşındaki mimara, 100.000 Dolar''lık ödül ve bir bronz madalya verilecek. Zumthor''un tasarımlarının çoğu İsviçre''de olmasına rağmen, Almanya, Avusturya, Hollanda, İngiltere, İspanya, Norveç, Finlandiya ve Amerika''da da projeleri bulunuyor. En ünlü projesi İsviçre''nin Vals kentinde, mimarın baş yapıtı olarak görülen kaplıcalar. Haberin Devamı
Küresel ısınmaya karşı akülü bisiklet TribixKüresel ısınmaya karşı akülü bisiklet TribixKyoto Protokolü''nü imzalayan Türkiye''nin çevrecilikte yüzünü ağartacak bir projeye imza atılıyor. Türk tasarımcılar, teknoloji çağına uygun otomobil görünümünde bir bisiklet geliştirdi.
Taksim''e cami ısrarıTaksim''e cami ısrarı2 No''lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nda, başkan Mete Tapan''ın olmadığı bir toplantıda onaylanan 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nâzım imar planı tadilatında Taksim Meydanı''nda Tarihi Sular İdaresi''nin hemen arkasında dini tesis sembolü yer alıyor.
Kalekim Rusya Fuarlarında Beğeni TopladıKalekim Rusya Fuarlarında Beğeni TopladıYapı kimyasalları sektörünün liderlerinden Kalekim, 31 Mart - 3 Nisan 2009 tarihleri arasında Rusya''da gerçekleştirilen Mosbuild ile Crocus Fuarları''nda yerini aldı. Yenilikçi çözümlerini ve ürünlerini sektörle buluşturan Kalekim standları ziyaretçilerin beğenisini topladı.
İşte ilk İstanbulluİşte ilk İstanbulluMarmaray kapsamında Yenikapı''da sürdürülen arkeolojik kazılarda, 8 bin 500 yıllık bir mezar bulundu. Mezarın bilinen en eski İstanbullu''ya ait olduğu belirtildi.
Emirsultan`daki dönüşüm tarihi hamamı çatlattıEmirsultan`daki dönüşüm tarihi hamamı çatlattıBursa`nın en önemli ziyaret mekanı olan Emirsultan`da, Büyükşehir Belediyesi`nin başlattığı kentsel dönüşüm çalışmaları tarihi yapılara zarar vermeye başladı.
Çeşme''de yatırım başlıyorÇeşme''de yatırım başlıyorEylül ayında inşaata başlayacak olan Camper and Nicholson ortaklığı, tüm tesisler için 13 milyon euro harcayacak.
Dostları, bilge mimarı anlattıDostları, bilge mimarı anlattıİki-üç cümlenin arasına çok felsefî manalar katardı. Bu sözlerine alışmıştım. Bazen de karşı çıkardım. Mesela Konfüçyüs''ü çok büyük bir makama oturturdu. ''Aman bu adamı ne kadar büyütüyorsun, neredeyse peygamber yerine koyacaksın'' diye söylenirdim.
AKG Gazbeton Çevre Dostu Binalar Konseyi''ndeAKG Gazbeton Çevre Dostu Binalar Konseyi''nde"Sürdürülebilir Kalkınma" anlayışı ile üretim yapan AKG Gazbeton, "yapı sektörünün sürdürülebilir gelişmesine katkı sağlama" misyonu ile kurulan ve bu amaçla faaliyetler sürdüren Çevre Dostu Binalar Konseyi''ne (ÇEDBİK) üye oldu.
İnşaat biraz gecikti, 212 İstanbul''u ağustosta açacağızİnşaat biraz gecikti, 212 İstanbul''u ağustosta açacağızTürkiye''nin en eski tekstil şirketlerinden Edip İplik''in İstanbul Güneşli''deki arsası 212 Alışveriş Merkezi olarak hizmete girecek. Akın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Akın, inşaatın kriz sebebiyle biraz geciktiğini, AVM''yi bu yılın ağustos ayında açacaklarını söyledi.
Danıştay''dan Zorlu''ya imar vetosuDanıştay''dan Zorlu''ya imar vetosuDanıştay, Zorlu Holding''in özelleştirmeden aldığı Beşiktaş Ortaköy''deki ''Karayolları arazisi''nin nazım imar planı değişikliğini oybirliğiyle iptal etti.
C40 Kentleri İklim Değişikliğini Ciddiye AlıyorC40 Kentleri İklim Değişikliğini Ciddiye Alıyorİstanbul''un da aralarında bulunduğu, C40 Kentleri olarak da bilinen "Büyük Kentler İklim Liderlik Grubu", kentsel karbon salımını azaltmak için çalışıyor ve iklim değişikliğine uyum sağlamayı hedefliyor. Dünya nüfusunun %50''sine sahip büyük kentler, dünya genelinde üretilen enerjinin %75''ini tüketiyor ve üretilen sera gazlarının %80''inden sorumlu bulunuyor. Grup, 18-21 Mayıs 2009 tarihinde ise Seul''de üçüncü bir zirve düzenleyerek iklim değişikliğine bir kez daha dikkat çekecek.
Körfez Geçişine İki TeklifKörfez Geçişine İki TeklifYap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle yaptırılacak İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi''nin ihalesine, "Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Mapa İnşaat-Limak İnşaat Konsorsiyumu" ile "Nurol İnşaat-Özaltın İnşaat-Makyol İnşaat-Astaldi İnşaat-Yüksel İnşaat-Göçay İnşaat Konsorsiyumu" teklif verdi.
Frank Lloyd Wright’ın Özel Hayatı Binalarından Daha UnutulmazdıFrank Lloyd Wright’ın Özel Hayatı Binalarından Daha UnutulmazdıFrank Lloyd Wright, 20. yy’ın en güzel binalarını tasarladığı sıralarda özel hayatı kötüye gidiyordu. Marcus Fiel, Wright’ın ölümünün ellinci yılında onun hayatını etkileyen cinayet, cinnet, uyuşturucu ve borçlarından kurtulmasının hikayesini anlatıyor. Mart 1985: Wisconsin Spring Green’in yanında nemli, soğuk ve yosun tutmuş bir mezar sessizce açılıyor, mezar kazılmış ve çıkan toprak yığını düzensizce bırakılmış. Sadece bir avuç insan, ünlü Amerikalı ünlü mimar Frank Lloyd Wright’ın vücudunun 25 yıldır Madison yakınlarında olduğunu biliyor. Mezardan çıkarma belgeleri Wright’ın üçüncü karısı Olgivanna’dan olan kızı Iovanna tarafından imzalanmış. Olgivanna ölüm döşeğinde Wright’ın ve kendisinin küllerinin karıştırılarak Arizona’ya 3 km uzaklığındaki kışlık evleri Taliesin West’e defnedilmesini vasiyet etmiş.
VitrA, UNICERA''da...Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu kuruluşu VitrA Karo, 1-5 Nisan 2009 tarihleri arasında düzenlenen 21. Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı UNICERA''da, 900 metrekarelik standıyla yer aldı.
Danıştay''dan ‘rant'' dersi!Bildiğiniz gibi bu hafta içinde Danıştay''dan "Türkiye''de kamu alanlarının rant alanına dönüştürülüp satılmasına" engel olma yolunda çok önemli bir karar geldi.
Dönüşen Kentler Yok Olan HayatlarKentlerin gelişimi ve kentleşme olgusunun kavramsallaştırılması, gelişmiş Batı ülkelerinde sanayileşmeyle paralel biçimde gerçekleşirken, Türkiye gibi azgelişmiş/gelişmekte olan ülkelerde kentleşme, sanayileşmeden ayrı bir biçimde ilerlemiştir.
Erdoğan''a Nükleer Suç DuyurusuMersin Akkuyu''da yapılması planlanan nükleer santral ihalesine fesat karıştırdıkları gerekçesiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Aş (TETAş) Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya, TETAş Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Karakaya, Yaşar Çakmak ve Nilgün Açıkalın hakkında suç duyurusunda bulundu.
Metrobüsü Beylikdüzü''ne uzatıp İDO''yla ulaşıma keyif katacağızBeylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, yaz sonuna kadar metrobüs hattını Beylikdüzü''ne ulaştıracaklarını, ayrıca İDO iskelesi kuracaklarını müjdeledi. Uzun, ''Yapamayacağımız hiçbir şeyi vaat etmiyoruz. Söylediğim her şeyin projesi elimizde'' dedi.
İstanbul bu yönetimle 2010''da sahne alamaz2010''da Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanan İstanbul, yaşanan yönetim tartışmaları nedeniyle tarihi fırsatı kaçırmanın eşiğinde. ''Sahne Senin İstanbul'' sloganı, çalışmaları yürüten ajansın yönetim anlayışıyla bağdaşmıyor.
Konyalılar alt geçitlerle güvendeKonya Büyükşehir Belediyesi, ilköğretim okullarının yakınları başta olmak üzere şehir genelinde 8 noktaya yaya üstgeçidi yaptı.
Mudanya''ya vizyon projelerBelediyecilik tecrübelerimi yeniden Mudanya''ya hizmet etmek için kullanacağını ifade eden Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Mudanya halkı için vizyon projeleri hayata geçireceğini vurguladı.
Dünyada en iyi 99 otelin 39''u Türkİnternetten satış yapan dünyanın en büyük tur operatörlerinden Holiday Check''in müşteri anketleriyle belirlediği 2008 yılı dünyanın en iyi 99 oteli arasında 39 Türk oteli yer aldı.
Türkiye''deki müteahhit sayısı Avrupa''dan fazlaTürkiye''de 300 bin müteahhit bulunduğu ve bunun 500''lere indirilmesi gerektiği belirtiliyor.
Kültür başkenti olmamıza kaldı 9 ay!İstanbul''un Avrupa Kültür Başkenti olmasına sadece dokuz ay kaldı. Devlet 800 milyon TL civarında muazzam bir ödenek ayırdı.
TOKİ: Müteahhidin borcuna karışmayızMuğla''nın Kavaklıdere İlçesi''nde, TOKİ''nin 116 konutunu yapan müteahhidin 100''e yakın esnafa 2 milyon TL''nin üzerinde borç takıp ortadan kaybolmasıyla başlayan sorun sürüyor.
''Allianoi''de arkeolojik kazılara hemen başlansın''Alime Mitap, "5 kişilik komisyon, tarihi eserlerin baraj suları altında kalıp kalmayacağına karar verecek. Bu yanlıştan dönülmeli" dedi.
Koca Sinan, ölümünün 421. yılında anıldıTürk mimarisinin önemli yapı taşlarından bir olan Mimar Sinan, ölümünün 421''inci yıldönümünde, Konak Belediyesi ile Simge Sanatçı İnşaat Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen törenle anıldı. Konak Belediye Başkan Vekili Adnan Akyarlı ve Simge üyelerinin katıldığı törende, Konak''ta bulunan Mimar Sinan büstüne çelenk konuldu. Mimar Sinan''ın birçoğunun bozulmadan günümüze kadar gelen eserler yarattığını söyleyen Akyarlı, büyük ustanın Türk kültürüne 477 yapı kazandırdığını söyledi.
Tarih: 13 Nisan 2009 Kaynak: Yeni Asır
Danıştay, Ortaköy "Karayolları arazisi"nin plan değişikliğini iptal ettiDanıştay 6. Dairesi, Beşiktaş Ortaköy''deki "Karayolları arazisi"nin nazım imar planı değişikliğini oy birliğiyle iptal etti.
Çeşme Toplantısındanİzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni dönemde öncelikle ele alacağı 41 yatırım ve projeyi belirledi. Öncelik "krizin yaralarını sarmaya" verildi.
Beşibiryerdeİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan arıtmalardan 5 tanesi daha yaz aylarında devreye girecek. Torbalı, Bayındır, Ayrancılar-Yazıbaşı, Menemen ve Seferihisar''daki bu arıtmaların ardından, yıl sonunda da Kemalpaşa ve Aliağa arıtmaları çalışmaya başlayacak.
2011 spor salonlarının yer teslimlerine başlandı2011 Üniversitelerarası Kış Spor Oyunları (ÜNİVERSİAD) için yaptırılacak olan spor salonlarının yer teslimine başlanıyor. 2011 Ofisi yaptırılması düşünülen Kızılay''a ait Yaşlılar Konukevi''nin ise önümüzdeki günlerde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü''ne teslim edileceği belirtildi.
Roma dönemine ait 2 mezar bulunduMersin''in Mezitli ilçesinde bir inşaatın temel kazıları sırasında erken Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen 2 kaya mezar bulundu.
Yakutiye Belediyesi icraatlara hızlı başladı, imara aykırı bulduğu düğün salonu inşaatını yıktı Kazım Karabekir Belediyesi tarafından geçen yıl İstasyon Mahallesi''nde yeşil alan üzerine yaptırılan düğün salonu, Yakutiye İlçe Belediyesi tarafından imara aykırı olduğu gerekçesiyle yıktırıldı.
Bu köy taşınıyorÇankırı''nın Eldivan ilçesine bağlı Hisarcıkkayı köyü, heyelan riski nedeniyle, Namaztepe mevkisindeki eski yerinden Tozlucakaşı mevkisine taşınıyor.
Gayrimenkule 750 milyon dolar daha yatıracak, 500 milyon dolarla enerjiye de girecekASTAŞ Gayrimenkul ve Turizm Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı: "Toplam yatırım tutarı 750 milyon dolar olan iki yeni proje için hazırlandık."
Ordu''dan Akdeniz''e altı saatte inilecekHer yol bir hikâyedir. Hem yapılma aşamasıyla, hem de yapıldıktan sonra üzerinde yaşanılanlarla. Ama bazı yollar var ki, hikâyeden çok bir rüya ve hayal gibidir. Tıpkı Karadeniz Akdeniz Bölünmüş Yol Projesi gibi.
Buldan''da 38 ev boşaltıldıOsmanlı döneminden bu yana bezleriyle ünlü olan Denizli''nin Buldan ilçesinin en eski yerleşim yeri olan Girne Mahallesi, zemin kayganlığı sebebiyle taşınıyor.
Müşteriden TOKİ''ye: Krizde zora girdik, taksitler 3 ay ertelensinAmerika''da başlayıp bütün dünya ülkelerinde etkili olan küresel kriz başta ücretli çalışanlar olmak üzere toplumun bütün kesimlerini olumsuz etkilemeye devam ediyor.
TOKİ''nin 8 bin 804 ucuz konutuna 49 bin başvuru geldiAntalya hariç, diğer illerde satışa çıkarılan her bir konut için ortalama 6 kişi başvuruda bulundu.
Gençler tasarlıyor büyükler yapıyorHayallerini yetenekleriyle birleştiren gençleri bir araya getiren Düş Çizgisi 5. Uluslararası Tasarım Olimpiyatı Ankara''da başladı.
Büyükşehir''e sürpriz: Bursaray için 45 trilyon avans ödenmişDPT''ye göre Bursaray''ın Üniversite Etabı''nın durmuş olması gerekiyor. Seçim öncesi 45 trilyon avans aldığı konuşulan firma çalışmaya başladı.
TMSF, Topbaş''a Uzanlar''ın satılamayan yalısını önerdiMisafir ağırlamak için Boğaz''da yer arayan Başkan Topbaş''a TMSF''den, Uzanlar''ın Ahmet Afif Paşa Yalısı önerisi yapıldı.
TOKİ''den mühendislere üstü kapalı tehditHarita Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından 6 Mart''ta İstanbul''da düzenlenen "TOKİ Gerçeği" konulu panel nedeniyle TOKİ, Harita Mühendisleri Odası''na Erdoğan Bayraktar imzalı bir yazı gönderdi.
Altepe`ye ‘Bursa raporu`Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD), Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe''ye ''Nasıl Bir Bursa İstiyoruz'' başlıklı rapor sundu.
Doğanbey`de ilk bloklar yükselmeye başladıBursa`nın en önemli kentsel dönüşüm projesi olan Doğanbey`de ilk konutların su basmanları tamamlanarak ilk katların betonları dökülmeye başlandı.
NeoMarin, çocuklu aileleri safariye davet edecekKrea Grup''un 80 milyon dolara geliştirdiği NeoMarin Pendik alışveriş merkezi 15 Nisan''da açılıyor. NeoMarin, Safari Park''la özellikle çocuklu aileleri hedefliyor.
İzmir''in kuzeyine yeşil ışıkİzmir kent merkezindeki yeşil dokuyu güçlendirmeye yönelik çalışmaların yanısıra, bağlı ilçe ve beldelerde de ağaçlandırmalara da devam edildiği bildirildi.
Four Seasons''ta iptal kararıİstanbul 1. Bölge İdare Mahkemesi, Sultanahmet''te tarihi kalıntılar üstüne yapılan Four Seasons Oteli ek binasının inşaat ruhsatını iptal etti. Yargıtay kararı onarsa, kaba inşaatı biten bina yıkılacak.
Rayda hızlı bozulmaHızlı Tren Müdür Yardımcısı Aşkın, 24 Mart''ta "Yolda yer yer deformasyonlar oluştu. Yeni açılmış olması sebebiyle, dinamik tren kuvvetlerine karşın hattın ne gibi tepkiler vereceği henüz bilinmemektedir" diye bir uyarı yazısı yazdı.
Allianoi''den nasıl kurtulunur?!..1800 yıllık sağlık yurdu Allianoi''nin yapımı tamamlanan Yortanlı Barajı''nın suları altında kalma tehdidi bitmek bilmiyor.
Raylarda risk büyükBaşbakanlığa bağlı Yüksek Denetleme Kurulu müfettişleri, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları''nın (TCDD) temin ettiği rayların ihtiyacının çok altında olduğuna dikkat çekti.
"Gösteri merkezini elektrik kontağı yaktı"İstanbul Gösteri Merkezi''ndeki yangınla ilgili İstanbul İtfaiyesi''nin ön inceleme raporu açıklandı.
Bayraktar''dan Ankara''ya 50 milyon euroluk outletİstanbul''da Viaport''u açan Bayraktar Kardeşler, Ankara''da da 50 milyon euroya malolacak yeni bir outlet alışveriş merkezi yapıyor. Önümüzdeki aylarda açılacak merkezde bin kişi istihdam edilecek.
Yılda 100 milyon dolarlık ahşap ev yaptırıyoruzSağlık açısından yararlı görülen ve stresi azaltan ahşap ve bungalov evlere yılda 100 milyon dolar ödüyoruz. Metrekare fiyatı 700 ile 1200 TL arasında değişen ahşap evler, oturma ve yazlık amaçlı kullanılıyor.
Finansın yeni merkezine komşu olacak daireler 180 bin TL''den başlayacakKılıç İnşaat''ın Ataşehir Finans Merkezi''ne 350 metre uzaklıkta yapımına başlayacağı Platin Konutları, 910 metrekare arsa üzerine kurulu 2 blokta toplam 44 konuttan oluşuyor.
Dolmabahçe Tüneli evleri mi çatlatıyorİstanbul Kurtuluş''ta oturan mahalle sakinleri, geçtiğimiz ay Başbakan Tayyip Erdoğan''ın katılımıyla açılan Piyalepaşa-Dolmabahçe Tüneli, halen yapımı süren Bomonti-Dolmabahçe Tüneli ile bir otel inşaatının binalarına zarar verdiğini iddia ediyor.
Beylikdüzü''nün öyküsüBüyükçekmece''den 1989''da Gürpınar, Yakuplu, Kavaklı, Kıraç, Esenyurt, Tepecik, Mimar Sinan, Kumburgaz, Celaliye-Kamiloba belde olarak ayrıldı.
Seçim bitti yıkım başladı İstanbul Üsküdar''da dün yıkım vardı. Vatandaşların 25 yıldır oturdukları evler, herhangi bir çözüm yolu gösterilmeden belediye ekiplerince yıkıldı.
Lüks yaşamı tabana yaymayı hedefliyorYeşil İnşaat, Innovia projesiyle orta ve alt gelir grubuna, A sınıfı kalitede konutlara sahip olma fırsatı sunuyor.
Antakya''ya Mozaik Müzesi Yapılmalı Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerafettin Canda, dünyanın en büyük mozaik müzesinin Antakya''ya yapılması gerektiğini bildirerek, "Antakya maalesef kendi eserlerini tanıtamıyor.
Antep Evleri Kaderine Terk Edildi Dünyanın en eski yerleşim birimlerinden olan Gaziantep’in tarihi Antep Evleri, bakımsızlıktan kendi kaderine terk edilmiş durumda. İnönü Caddesi’ndeki Antep Evleri, bakımsız ve çürümeye terk edilmiş görüntüsüyle şehrin manzarasına da zarar verirken, evlerin yanından geçmek zorunda kalan vatandaşlar için tehlike de arz ediyor. Yetkililerin Antep Evleri’ne bakım yapmasını isteyen çevre sakinleri, özellikle belediyelerin bu konu üzerinde durması gerektiğini ifade ettiler. BelediyAelerin tarihi yerleri restorasyon yaparak turizme kazandırmada eksik kaldığını söyleyen çevre sakinleri, “Antep sanayide ön planda gidiyor. Ancak tarihi dokulara gerekli önemi veremiyoruz” diye konuştular.
Tarih: 10 Nisan 2009 Kaynak: Evrensel
İnşaattan Roma mezarı çıktıMersin''in merkez Mezitli ilçesi Akdeniz Mahallesi''nde bina inşaatı için temel kazan inşaat çalışanları mezar bulunca durumu polise bildirdi. Polis ekiplerinin Mersin Müzesi görevlilerine haber vermesiyle olay yeri incelemeye alındı. Yetkililerin inceleme yapmasının ardından, mezarların M.S. 2. yüzyıl Roma Dönemi''ne ait olduğu saptandı. Müze yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, kayaların üst kısmından oyularak, mezar yapılmış olabileceği söylendi. Mezarların içerisinden çok sayıda kemik ve kafatasının yanı sıra, esans şişesi, yağdanlık ve tencere kapakları çıktı. Kazılar, Mersin Müze görevlileri tarafından devam ettirilirken, inşaatın da 24 saat polis koruması altında olacağı bildirildi.
Tarih: 10 Nisan 2009 Yazan: Ümit Saat
İstanbul barajları yüzde yüze doğru koşuyor...İstanbul''a su sağlayan 10 barajdan 7''si yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Barajların ortalama doluluk oranı ise yüzde 97,32...
Kullar''a 20 metre genişliğinde duble yolKocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım Bakım Onarım Şube Müdürlüğü Başiskele Karamürsel Caddesi''ndeki yol çalışmalarını tamamladı.
Kültür Başkenti''nden meraklısına ilk tebligatSeneye Avrupa''nın Kültür Başkenti olacaksak herkes hizaya gelmeli, haddini bilmeli.
Eyfel''de grev varFransa''nın başkenti Paris''in sembolü Eyfel Kulesi, çalışanların grevi yüzünden kapılarını ziyaretçilere kapalı tuttu. Kulenin işletmesi ile sendika arasındaki görüşmelerin sürdüğü bildirildi. Kulede, vardiyalı olarak yaklaşık 500 kişi çalışıyor. Paris`in simgesi Eyfel Kulesini geçen yıl 6 milyon 930 bin kişi ziyaret etmişti. Kulenin işletmecileri, küresel mali kriz yüzünden bu yıl kuleyi ziyaret edenlerin sayısında düşüş olacağı tahmininde bulunuyor.
Tarih: 10 Nisan 2009 Kaynak: Olay
Günahıyla sevabıyla Sedad Hakkı Eldem20. yüzyılın usta mimarlarından Sedad Hakkı Eldem''in retrospektif sergisinde belgeler, fotoğraflar, planlar, projeler, tasarımlar yer alıyor. Sergi, 5 Temmuz''a kadar açık kalacak.
TEKEL ambalaj fabrikası özelleştirmesinde sonuç yokNihai pazarlık görüşmelerinde, Sicpa Assan ile Asaş Ambalaj firmaları sözlü turda ihaleden çekildi.
Arcelor Mittal 3 tesiste daha üretimi durduruyorDünyanın en büyük çelik üreticisi Arcelor Mittal, Avrupa''daki 3 büyük tesisinde daha üretimini durdurdu. Şirket, daha önce yılbaşından bu yana Avrupa''daki 25 tesisinden 11''inde üretimine ara vermişti.
Mimar Sinan''ın ölümünün 421. yıldönümüMimar Sinan, ölümünün 421. yıl dönümünde, doğum yeri olan Kayseri''nin Ağırnas beldesinde anıldı.
Kiler: Aşçıoğlu''na ‘Pişmiş aşa su katma'' demedimVahit Kiler yazılı açıklamayla karşılık verdi. ‘Diyaloğum olmadı''.
İstanbul Kayabaşı Bölgesi için "Konut Tasarımı" Mimari Fikir Proje Yarışması Jürisi''nden DuyuruTC Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın (TOKİ), 18 Şubat 2009 Çarşamba günü ilan ettiği "İstanbul Kayabaşı Bölgesi için Konut Tasarımı Mimari Fikir Proje Yarışması"nın jürisi tarafından, yarışma sürecinin devam ettiğini ve sürenin uzatıldığını bildiren bir duyuru yayınlandı.
ArkiPARC 2010 Vizyon Projeleri Danışma Kurulu Üyeleri Bir Araya GeldiBu yıl ikincisi düzenlenecek olan ArkiPARC 2010 kapsamında gerçekleşecek projeler arasına, Vizyon Projeleri de eklendi.
ArkiPARC 2010 Four Seasons Bosphorus''ta GerçekleşecekArkiPARC 2010, Nisan 2010''da hizmet kalitesi ve konumlandığı noktalarla dünyanın en gözde otel zincirlerinden Four Seasons''ın Türkiye''deki ikinci oteli olan Four Seasons Hotel Bosphorus''ta düzenleniyor.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.