Haberler

13 Nisan 2010, Salı

İstanbul''un Kapalı Kapıları Açık Kapı Festivali ile Halka Açılıyorİstanbul''un Kapalı Kapıları Açık Kapı Festivali ile Halka Açılıyorİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Arkitera Mimarlık Merkezi''nin organize ettiği ve BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteklediği Açık Kapı Festivali, 22-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında İstanbul''da gerçekleştiriliyor. Festivalle birlikte, İstanbullular''a yaşadıkları kentin kültürel ve mimari dokusunu daha yakından hissetmeleri için önemli bir fırsat sunuluyor. Haberin Devamı
Yuvarlakçay''da köylüler kazandıYuvarlakçay''da köylüler kazandı"Su" için 100 günü aşkın süredir nöbet tutan köylüler açtıkları davayı kazandı. Yuvarlakçay Irmağı üzerine kurulacak hidroelektrik santralinin (HES) yapımına karşı açılan davada, ''''yürütmeyi durdurma'''' kararı verildi.
Vakıflar''a ait tarihi eserler "tüm risklere" karşı sigortalıVakıflar''a ait tarihi eserler "tüm risklere" karşı sigortalıTarihi binalar için başlatılan hummalı restorasyon ve onarım çalışmalarını tamamlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü, 3 bin 383 eserini sigortalattı.
"Doğu''nun İncisi"nde yangın"Doğu''nun İncisi"nde yangınÇin''in Şanghay şehrinin sembolü olarak kabul edilen televizyon kulesinde yangın çıktı.
Büyükşehir Belediyesi "Tarih" YazıyorBüyükşehir Belediyesi "Tarih" YazıyorKent merkezinde "dünyanın en büyük antik agorası" kabul edilen İzmir Agorası, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin 26.8 milyon liralık kamulaştırması ve 105 bina yıkımı ile büyük ölçüde ortaya çıkarıldı.
5 milyon kişi Tahran''ı terk etmeli5 milyon kişi Tahran''ı terk etmeliİran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, çok sayıda fay hattı üstünde yer alan ve her an deprem tehlikesi yaşayan başkent Tahran''da en az 5 milyon kişinin şehri terk etmesi gerektiğini söyledi. Mehr haber ajansının bildirdiğine göre, Ahmedinecad, "İnsanlara şehri terk etmelerini emredemeyiz, ancak hazırlıklar yapılmalı. En az beş milyon kişi Tahran''ı terk etmeli ki, şehir kriz durumunda daha az kalabalık ve daha rahat yönetilebilir olsun" dedi.
‘Bitmez'' denen dev spor kompleksini Büyükşehir tamamladı‘Bitmez'' denen dev spor kompleksini Büyükşehir tamamladıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, ‘bitmez'' denen Sinan Erdem Spor Kompleksi''ni 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlayarak Ağustos ayında yapılacak Dünya Basketbol Şampiyonası''na hazır hale getirdi. Türkiye''nin birinci, Avrupa''nın üçüncü büyük kompleksinde yüzme ve tenisin yanı sıra konser gibi etkinlikler de yapılabilecek.
1.5 milyon şişeden 3 katlı bina1.5 milyon şişeden 3 katlı binaTayvan''da Far Eastern Group adlı inşaat şirketi, çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 1.5 milyon plastik şişe kullanarak 3 katlı bina inşa etti.
Mimar Sinan Kurşunlu Külliyesi''nde anıldıMimar Sinan Kurşunlu Külliyesi''nde anıldıTMMOB Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi, Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Odunpazarı Belediyesi''nin katkılarıyla Mimar Sinan''ı anma programı düzenledi.
"Askeri köy"e yeni yer aranıyor"Askeri köy"e yeni yer aranıyorAK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır, 25 yıldır kimlik göstererek evlerine gidebilen Sultaniye köylülerine devletin sahip çıkacağını söyledi.
''Küçük kıyamet''te bile ayakta kaldı!''Küçük kıyamet''te bile ayakta kaldı!Birinci derecede deprem bölgesinde bulunan beş asırlık Beyazıt Camisi''nin zemininde, geçirdiği beş yıkıcı, 20''yi aşkın şiddetli depreme rağmen kayma bile olmadı.
HES''te habersiz ihaleHES''te habersiz ihaleÇevreci avukat Barış Yıldırım Munzur Vadisi''ne yapılması planlanan ve bakanlığın onay verdiği hidroelektrik santrallarıyla ilgili Milli Parklar Genel Müdürlüğü''nün "skandal" bir açıklamasını ortaya çıkardı.
İşte dünyanın en iyi havalimanlarıİşte dünyanın en iyi havalimanlarıAralarından İstanbul Atatürk Havalimanı''nın da bulunduğu, en iyi havalimanları verdikleri hizmetlerle öne çıkıyor.
Göksu Deltası''nda doğa tahribatı iddiasıGöksu Deltası''nda doğa tahribatı iddiasıÖzel çevre koruma bölgesi statüsündeki deltada yer alan Paradeniz ve Akgöl lagünlerinin dalyan olarak kiraya verilmesinin doğanın tahrip olmasına yol açtığı öne sürüldü.
Emek sineması her an yıkılabilir!Emek sineması her an yıkılabilir!Emek Sineması''nın ''yenilenmesiyle'' ilgili belirsizlik, dün Mimarlar Odası İstanbul Şubesi''nde düzenlenen bilgilendirme toplantısıyla son buldu. Mimarlar Odası''ndan, Emek Sineması Yenileme Kurulu Gözlemci Üyesi Mücella Yapıcı, Emek Sineması için, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan''ın yaptıkları açıklamalarda belirttikleri gibi bir yenilemenin söz konusu olmadığını, sinemanın yıkılmasının öngörüldüğünü söyledi.
Cam şişeden otobüs durağıCam şişeden otobüs durağıAtık cam şişeleden evlerin ardından şimdi bir de otobüs durağı yapıldı...
TOKİ: Devlet İçinde ŞirketTOKİ: Devlet İçinde Şirket12 Eylül askeri cuntası sonrasında kentsel konut politikaları özellikle gecekondular ve gecekondu bölgeleri açısından farklılaşmıştır. Mülkiyet sorunu etrafında ele alınan gecekondu sorunu, çıkartılan aflarla sistem içine dâhil edilen bir "sorun" haline gelmiştir.
4 bin yıllık şehir şantiyeye dönecek4 bin yıllık şehir şantiyeye dönecekKaradenizin en büyük ve en eski şehirlerinden birinde TOKİ, kentsel dönüşüme başlıyor. Dört bin yıllık geçmişi olan Trabzon''da, Trabzon Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğiyle, kentsel dönüşüm projeleri hayata geçiriliyor.
Romanlara 2 katlı Osmanlı konaklarıRomanlara 2 katlı Osmanlı konaklarıEsenyurt Belediyesi''nden 5 bin Roman vatandaş için ‘yerinde dönüşüm''. Gecekondular yıkılacak, apartman yaşamını sevmeyen Romanlar için iki katlı Osmanlı konakları inşa edilecek.
Atatürk Orman Çiftliği arazilerini geri istiyorAtatürk Orman Çiftliği arazilerini geri istiyorTarım ve Köyişleri Bakanlığı, daha önce işgaller ve başka kurumlara yapılan tahsisler nedeniyle arazi kayıplarıyla gündeme gelen Atatürk Orman Çiftliği''ne (AOÇ) ilk kez arazi kazandırmak için harekete geçti.
Mimarlık Öğrencileri Sinan''a Komşu Oldu Mimarlık Öğrencileri Sinan''a Komşu Oldu MSGSÜ, Mimar Sinan Araştırma Merkezi ile Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından düzenlenen ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nca desteklenen Mimar Sinan Araştırma Merkezi ve Müzesi Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Yarışması''nın kolokyumu ve ödül töreni 9 Nisan 2010 tarihinde MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu''nda gerçekleştirildi.
1000 yıllık mezarlığa akın1000 yıllık mezarlığa akınBitlis''teki dünyanın en büyük İslam mezarlığı turizmin en büyük çekim merkezlerinden biri olma yolunda. Bitlis''in Ahlat ilçesinde bulunan ve 12. yüzyıldan günümüze gelen dünyanın en büyük İslam Mezarlığı, havaların ısınmasıyla birlikte yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğruyor.
Emek Sineması''nı Nasıl Bir Son Bekliyor?Emek Sineması''nı Nasıl Bir Son Bekliyor?İstiklal Caddesi Yeşilçam Sokak''taki, 20 yıldır İstanbul Film Festivali''ne ev sahipliği yapan Emek Sineması''nın da bulunduğu Cercle d''Orient binasının cephesinin korunarak, yıkılıp yerine bir alışveriş merkezi yapılacak olması gündeme bomba gibi düştü. Proje kapsamında Emek Sineması''nın yıkılacak olmasına karşı yaş, meslek tanımadan bütün sinemaseverler tepkilerini dile getirecek platform oluşturdular, imza kampanyası başlattılar. Bu çabanın nasıl bir sonuç getireceği, şu an sinemanın bulunduğu durum ile ilgili söz sahibi kurumlar olan Emekli Sandığı, Beyoğlu Belediyesi ve Turkmall''un ikna olup olmayacağını zaman gösterecek.
Köyceğiz için ''yürütmeyi durdurma'' kararı çıktıKöyceğiz için ''yürütmeyi durdurma'' kararı çıktıMuğla''nın Köyceğiz ilçesi Beyobası beldesinde Yuvarlakçay Irmağı üzerine kurulacak hidroelektrik santralinin (HES) yapımına karşı açılan davada, ''''yürütmeyi durdurma'''' kararı verildi.
Körfezin dibinde temizlik başladıKörfezin dibinde temizlik başladıDört derenin denize döküldüğü noktalarda biriken çamuru temizlemek için DLH ile protokol yapan Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını bir yıl sürdürecek.
İslambol semtlerinin, İstanbul yolculuğuİslambol semtlerinin, İstanbul yolculuğuİstanbul''un semt isimlerinin nereden geldiğini biliyor musunuz? İki Kıtanın Sultanı, Şehri İstanbul''un her semti başka bir hikayenin ön sözüdür. Yaşanmışlıklarıyla ve hikayesiyle dikkat çeker. İslambol''dan Dersaadet''e, Stimbol''den Eskomboli''ye.. 9 ayrı dil ve kültürde 33 farklı isimle anılır.
''''Barajsız Hasankeyf Arama Konferansı''''''''Barajsız Hasankeyf Arama Konferansı''''Doğa Derneği tarafından Hasankeyf ilçesinde ''''Barajsız Hasankeyf Arama Konferansı'''' düzenlendi.
Korumak ne demek, hepsini yıkalım!Korumak ne demek, hepsini yıkalım!Kültür Bakanı''na göre Emek Sineması o kadar eski ki, yıkmaktan başka çare yok. Sanki restore edilemez gibi... Bakan hangi mimarlık ya da kültür kuruluşuna danışmış? Durum çok ürkütücü. O zaman korunacak binaları yıkalım, yerine Miniatürk gibi benzerlerini inşa edip onları mı kültür mirası kabul edelim!
12 Eylül Koşullarında Dikili Ütopyasını Yaratmak12 Eylül Koşullarında Dikili Ütopyasını YaratmakDikili Belediyesi ile Belediye Başkanı Osman Özgüven''in adı her ne kadar son birkaç yıldır ve sadece "halka bedava su dağıtımı" davası ile kamuoyunda bilinir hale geldiyse de, Özgüven''in başkanlığı altındaki belediyenin çalışmalarının her biri dünya halklarının kazanımlar tarihine geçmeyi hak ediyor.
Devremülk hayali mahkemede bittiDevremülk hayali mahkemede bittiİzmirli Avukat Uluğ İlve Yücesoy, Seferihisar''da yapılması planlanan devremülk tatil köyü için 12 müvekkilinden yaklaşık 800 bin lira para toplandığını, üç yıldır inşaata başlanmadığını belirtip, şirket yetkililerine karşı alacak davası açtı.
Dağ''ın Ayasofya''sına 1 Milyon 700 Bin TLDağ''ın Ayasofya''sına 1 Milyon 700 Bin TLAntik A.Ş.''nin müzayedesinde dün 900 bin TL bedelle satışa çıkan, Şevket Dağ''ın "Ayasofya" adlı tablosu 1 milyon 700 bin TL''ye alıcı buldu.
''Karadeniz büyük bir çöp kovası gibi''''Karadeniz büyük bir çöp kovası gibi''Samsun Deniz Temiz Derneği Koordinatörü Rüştü Araboğlu, Türkiye''de en hızlı ve çok kirlenen denizin Karadeniz olduğunu belirterek, "Tuna Nehri vasıtasıyla 80 milyon Avrupalı''nın bütün atığı Karadeniz''e geliyor. Karadeniz büyük bir çöp kovası gibi" dedi.
Türkiye''nin bisiklet turu başladıTürkiye''nin bisiklet turu başladı46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, İstanbul''da startı verilen Prolog yarışıyla başladı.
Beyoğlu''nda son perdeBeyoğlu''nda son perdeBeyoğlu alışveriş merkezlerine yenik düşüyor, sembolleşmiş mekanlar tek tek kapanıyor. Beyoğlu''nda alışveriş merkezlerine yenik düşen sinema salonları tek tek kapanırken, gözler Emek, Yeni Rüya sinemaları, İnci Profiterol gibi sembol mekanları içeren Cercle D''Orient adasının geleceğinde. Alışveriş merkezi iddialarına 15 gün içinde netlik gelmesi bekleniyor.
BESAŞ Kavşağı`na by-passBESAŞ Kavşağı`na by-passSanayi bölgelerinden çevre yoluna çıkacak ağır tonajlı araçların BESAŞ kavşağını kullanmadan yola devam edebilmelerine de olanak sağlayacak yeni yol, Özlüce ile Geçit`i birbirine bağlayarak bölgede yaşanan trafik sıkıntısını giderecek.
Emek''e plaket asıldı: Yıktırmıyoruz!Emek''e plaket asıldı: Yıktırmıyoruz!Önceki gece kapatılan Emek Sineması''nın önünde yine eylem vardı. İstanbul Kültür Sanat Varyetesi''nin facebook üzerinden organize ettiği protesto eyleminde önce ‘Emek bizim, İstanbul bizim, yıktırmıyoruz'' başlıklı basın açıklaması okundu, ardından yıkılması gündemde olan binadaki tarihi İnci Pastanesi''nin sahibi bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Emek Sineması''nın duvarı matkapla delinerek "10 Nisan 2010. Emek Sineması Hala Burada. Yıkmak İstiyorlar. Yıktırmıyoruz." yazılı tabela asıldı. ‘Yıktırmıyoruz'' tabelasının hemen altında, Beyoğlu Belediyesi''nin astığı ve binanın tarihi bir bina olduğunu gösteren bir tabela olması manidardı. Tabelada ‘Melek Sineması, 1924-1957, Adını duvarlarından melek figüründen alan sinema İstanbul''un en güzel sinemalarından biriydi'' yazıyor.
Tarih: 12 Nisan 2010 Kaynak: Radikal
Ermeni mezarlığı üstüne köy odasıErmeni mezarlığı üstüne köy odasıVan''ın Bahçesaray ilçesi Yaylakonak Köyü''ndeki Ermeni mezarlığı üzerine inşaat yapıldı. Eski adı Teremağ olan köyde Muhtar Münir Hatim''in yaptığı inşaatın durdurulması için köylüler Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü''ne başvuruda bulunurken, Van Milletvekili Fatma Kurtulan da, TBMM''ye önerge verdi. Olaydan Kaymakam Mehmet Yüzer''in haberdar olduğunu, ancak müdahale etmediğini iddia eden köylüler sonunda İnsan Hakları Derneği Van Şubesi''ne başvurdu. Köylüler adına konuşan Hamit Karcı, "İnsan kemikleri ve mezar taşları dağıtılmış durumda. İnsan hakları savunucularına sesleniyorum; Yapılan, hukuka ve insanlığa aykırıdır" dedi.
Tarih: 12 Nisan 2010 Kaynak: Taraf Yazan: Selim Kemaloğlu
"Cumbalı Sokak''tan bariyer kalksın""Cumbalı Sokak''tan bariyer kalksın"Alsancak''ta denizi gören ve imbat esintisini en iyi alan yerlerden biri olan Cumbalı Sokak''ın (1448 Sokak) Kordon girişindeki beton bariyerler esnafın tepkisini çekiyor. Bariyerlerin kaldırılması için Büyükşehir Belediyesi''ne dilekçe verildiği ancak henüz sonuç alınamadığı belirtildi. Cumbalı Sokak Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şefika Blöchlinger "Bariyerleri görenler sokağa girmiyor. Buradaki işletmeler de büyük zarar görüyor" dedi.
Tarih: 12 Nisan 2010 Yazan: Mustafa Oğuz
Barselona''nın Efsanevi Belediye Başkanı Joan Clos i Matheu Ankara''da Konferans VerecekBarselona''nın Efsanevi Belediye Başkanı Joan Clos i Matheu Ankara''da Konferans Verecek1997-2006 yılları arasında Barselona Belediye Başkanlığı yapmış, şu an İspanya Büyükelçisi olarak Türkiye''de görev yapan Joan Clos i Matheu TSMD''nin ev sahipliğinde Ankara''da bir konferans verecek. 13 Nisan 2010 Salı günü ASO Konferans Salonu''nda gerçekleşecek konferansın başlığı "Barselona Örneği Üzerinden Kamusal Alan Kavramı ve Mekan Kalitesi Deneyimleri".
Çeşmelere su gelecekKarabük''ün Safranbolu ilçesindeki tarihi çeşmelerden 90''ı restore edilecek, sularının akması sağlanacak.
Modern Kent Sadece İnşaatlarla mı OlurYÖNETİCİLERE göre örnek bir kent olma yönünde hızla ilerleyen bir kent Esenyurt.
Müze ve ören yerleri turizm sezonunda 23.00''te kapanacakKültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerleri "Turizm Haftası"nın başlayacağı 15 Nisan tarihinden itibaren turizm sezonu boyunca saat 19.00''a, ihtiyaç duyulması halinde ise ilgili valiliklerin izniyle saat 23.00''e kadar açık tutulacak.
Yerleşimler ve değeriFilistin-İsrail ihtilafının ve barışın önündeki en büyük engelin İsrail''in işgal altındaki topraklarda inşa ettiği kanunsuz yerleşim birimlerinin olduğu herkesin bildiği acı bir gerçek olarak ortada duruyor.
Esenboğa Yolu''nda Yeni Yol Düzenlemesi...Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılacak yol-kavşak-viyadük ve tünel çalışmaları nedeniyle, yarın Esenboğa Yolu''nun, hava limanına gidiş istikametinde çevre yoluna gelmeden önceki 500 metrelik bölümü trafiğe kapatılacak. Bu bölümdeki trafik akışı, geliş istikametindeki yoldan, 2 şerit gidiş, 2 şerit gelişli olarak sağlanacak. Çalışmaların 4 aylık bir sürede tamamlanması bekleniyor.
Mersin 4. Yapı ve Emlak FuarıMersin 4. Yapı ve Emlak Fuarı 22-25 Nisan arasında gerçekleştirilecek.
''İETT arazisini bir türlü satamadık''Topbaş, İETT arazisinin satışına ilişkin, ''''Biz yaptığımız işin doğru olduğuna inanıyoruz, yargıya güveniyoruz'''' dedi.
Mardin''e 15 milyon dolarlık yatırımOrganize Sanayi Bölgesi''nde (OSB) 50 dönüm alan üzerinde 15 milyon dolarlık Nişasta Fabrikası yapılıyor.
Kömür yıkanan alan, kentin simgesi olacakZonguldak''ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) kömür yıkama tesisinin kaldırılmasıyla açığa çıkan 80 bin 300 metrekare alanda kentin prestiji olacak proje, yarışmayla belirlenecek.
İstanbul''a 7 yıldızlı otelMülkiyeti Tanrıverdi Holding''e ait olan ve 2008 yılında inşasına başlanan Beşiktaş sahilindeki eski tütün deposu binası yerine yapılacak 7 yıldızlı Shangri-La İstanbul, 2012 yılı Nisan ayında açılacak.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.