Haberler

13 Nisan 2011, Çarşamba

Irak'ın Yeniden İnşası: Marsh Arap OkuluIrak'ın Yeniden İnşası: Marsh Arap OkuluSavaştan sonra altüst olmuş bir ülke nasıl yeniden inşa edilir? Mott MacDonald Marsh Arapları için bir okul yapmaya karar verdi ve toplumu köklerine bağlamak için geleneksel tekniklerin kullanımına geri döndü. Sazlarla inşa edilmiş geleneksel çatılar ve duvarlar ile bu Irak okulu son 200 yılda herhangi bir yerde inşa edilmiş olabilir. Aslında okul yepyeni ve yerli zanaatkarların inşasında büyük emeği olmasına karşın projenin tasarımı ve temini İngiliz mühendis Mott MacDonald tarafından gerçekleştirildi. Haberin Devamı
Başkan Zolan: Yıkım olmayacakBaşkan Zolan: Yıkım olmayacakDenizli Belediye Başkanı Osman Zolan, önceki belediye başkanı Nihat Zeybekci'nin söylediği ve 3 yıldır olduğu gibi şehrin hiçbir yerinde kentsel dönüşümden dolayı yıkım yapılmayacağını söyledi.
Ne deprem ne tsunami yıkabildiNe deprem ne tsunami yıkabildiJaponya depremi, tsunamisi ve sonrasında nükleer felaketinde güvenilirliği onaylanan tek enerji ünitesi, rüzgar santralleri oldu.
Suudlar, 1600 metre Yüksekliğinde Gökdelen Yapıyor Suudlar, 1600 metre Yüksekliğinde Gökdelen Yapıyor Suudi Arabistan, Cidde şehrinde 1600 metre yüksekliğinde gökdelen yapıyor.
"Sinan'ı Anmak İçin Bir Gün Yeterli Değil""Sinan'ı Anmak İçin Bir Gün Yeterli Değil"Mimar Sinan Araştırma Merkezi Seri Konferansları'ndan üçüncüsü düzenlenen 'Kaynaklara Göre Sinan' başlıklı konferans Prof. Dr. Suphi Saatçi'nin sunumuyla gerçekleşti.
Türkiye, nanoteknolojide Ortadoğu'nun gözdesiTürkiye, nanoteknolojide Ortadoğu'nun gözdesiBirleşik Arap Emirlikleri yenilenebilir enerji teknolojisi geliştirmede Türkiye'den destek alıyor.
"Kayısı Topuklu Kadınlar"a Dair…"Kayısı Topuklu Kadınlar"a Dair…Gazeteci yazar Mahmut Şenol'un beşinci kitabı "Kayısı Topuklu Kadınlar" çıktı...
Kars ve Malta arasındaki fark ne?Kars ve Malta arasındaki fark ne?Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa'nın Seçkin Turizm Cenneti seçilen Kars bu başarıyı iyi değerlendiremiyor. Oysa aynı zamanda turizm cenneti seçilen Malta, bu konuda çok yol aldı. Bu sayede binlerce turist çekiyor...
Radyasyon gelse haberimiz olmayacakRadyasyon gelse haberimiz olmayacakJaponya'daki nükleer risk Çernobil düzeyine çıkarılırken, İzmir Limanı'nda radyasyon kontrolü yapılamadığı anlaşıldı. Çünkü cihazlar tamirde!
Gecekondu ve 3 Katlı Bina İnşaat Alanına ÇöktüGecekondu ve 3 Katlı Bina İnşaat Alanına ÇöktüGaziosmanpaşa Yıldıztabya Mahallesi Kaynar Sokak'taki bir gecekondu ve 3 katlı binanın bulunduğu, bir süre önce de yeni bina yapılması için müteahhide verilen arsada dün toprak kayması meydana geldi.
Tehlike Çernobil seviyesindeTehlike Çernobil seviyesindeJaponya Nükleer Güvenlik Kurumu, Fukuşima nükleer santralindeki tehlike derecesini en üst seviyeye çıkardı.
"Çernobil'deki ölçümler sürsün""Çernobil'deki ölçümler sürsün"Greenpeace Uluslararası İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Aslıhan Tümer Ukrayna Hükümeti'nden son 2 yıldır durdurulan radyasyon seviyeleri araştırmasını sürdürmesini talep etti.
Bursa'nın en modern pazar alanı olacakBursa'nın en modern pazar alanı olacakOsmangazi Belediyesi, Bursa'nın en modern pazar alanı ile yer altı katlı oto parkından oluşan dev tesis için düğmeye bastı.
Seferi Kütüphane: BiebBus Seferi Kütüphane: BiebBus BiebBus, 7000 kitabı ve bir okuma odası ile okuldan okula gezen bir kamyon.
Türkiye'nin Hollywood'u olacakTürkiye'nin Hollywood'u olacakBeykoz'a Türkiye'nin en büyük film platosu kurulacak. Ayrıca ilçeye dört üniversite de geliyor. Bu da 20 bin öğrenci demek...
Belgrad Ormanı'nın sahibi çıktıBelgrad Ormanı'nın sahibi çıktıMübadele döneminde Belgrad Ormanı'nda arazi verilen aile, kamulaştırma sonrası başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.
"Baz istasyonuna hayır""Baz istasyonuna hayır"İstanbul Alibeyköy'de Refhan Tümer Lisesinin bulunduğu caddeye kurulan baz istasyonu liseli gençlerin ve velilerin tepkisini çekti. Okullarının yakınında baz istasyonu olmasından rahatsızlık duyan öğrenciler, okul önünde eylem yaptı.
Ayamama'da Bir Daha Sel Olmayacak  Ayamama'da Bir Daha Sel Olmayacak İstanbul'da iki yıl önceki yağmurda taşıp 31 cana mal olan Ayamama Deresi, yeni yatağında yağacak yağmurları bekleyecek.
Bir tarih yok oluyor!Bir tarih yok oluyor!Bir zamanlar ‘tarihin yazıldığı' Ali Sami Yen Stadı, aynı G.Saray Kulübü gibi diz çöktü...
Türkiye'de hava trafiği üç kat büyüyecekTürkiye'de hava trafiği üç kat büyüyecekAirbus'ın tahminlerine göre Türkiye'nin 2029 yılı sonuna kadar 50,5 milyar dolar değerinde 480 yeni uçağa ihtiyacı olacak.
"Afetlerde istanbul nüfusuna yardım edilemez" "Afetlerde istanbul nüfusuna yardım edilemez" Time Out dergisi Nasuh Mahruki'yle AKUT'un 15'inci yıldönümü vesilesiyle görüştü. Mahruki, "İstanbul'un nüfusunu azaltmak lazım, afetlerde bu nüfusa yardım edilemez" diyor ve soruyor: "İmalathanelerin İstanbul'da ne işi var?"
Burç Halife'ye yıldırım düştüBurç Halife'ye yıldırım düştüBirleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ticari merkezi Dubai'de bulunan dünyanın en yüksek binası Burç Halife'nin tepesine yıldırım düştü.
Tünelin derinliği 80 metreye çıkıyorTünelin derinliği 80 metreye çıkıyorLastik tekerli araçlar için Boğaz'a yapılacak ikinci tünelin derinliğinde değişikliğe gidiliyor. Daha önce, Marmaray örnek alınarak denizin altında 60 metre olarak hesaplanan tünelin derinliğinin, yapılan sondaj çalışmaları neticesinde 80 metreye kadar çıkabileceği ortaya çıktı.
Suudi Arabistan bir mil yükseklikte gökdelen yapacakSuudi Arabistan bir mil yükseklikte gökdelen yapacakDünyayı saran gökdelen çılgınlığına bir yenisi ekleniyor. Suudi Arabistan halen dünyanın en yüksek binası olan 807 metrelik Burj Dubai'yi solladığı gibi tam iki katına ulaşacak bir gökdelen yapacak Daily Mail'in haberine göre Suudi Kraliyet ailesi tam 1 mil yani 1.600 metre yükseklikte olacak binanın projesini dün resmen açıkladı.
Filozof, "Yıldız Mimarlar"ı Yerden Yere VurduFilozof, "Yıldız Mimarlar"ı Yerden Yere VurduFilozof Roger Scruton yıldız mimarları 20 yıl içinde yıkılacak yeni binaları akladıkları için gösteriş budalası olmakla suçluyor.
"Çözüm nükleerde değil""Çözüm nükleerde değil"WWF Türkiye: Türkiye'nin enerji politikaları sosyal, ekonomik ve çevresel açıdan sürdürülebilir değildir. Nükleere dayalı çözümler pek çok tehlikeyi barındırmaktadır.
Radyoaktif tahliye genişliyorRadyoaktif tahliye genişliyorJaponya'da 11 Martta meydana gelen büyük deprem ve tsunamiden zarar gören Fukuşima nükleer santrali etrafındaki tahliye alanı genişletildi.
Korkutan eneji gerçekleriKorkutan eneji gerçekleriYeni keşifler yapılmadığı takdirde bugünkü üretimle Türkiye'nin 17 yıllık ham petrol; 8,6 yıllık da doğalgaz rezervi kaldı.
Tasarımcılar devlet desteğiyle yurtdışında eğitim alacakTasarımcılar devlet desteğiyle yurtdışında eğitim alacakDereceye giren yıllık en fazla 30 tasarımcının yurtdışındaki eğitim giderlerinin tamamı Devlet tarafından karşılanacak.
Bir ülkeyi milletvekilleri değil mimarlar kurarBir ülkeyi milletvekilleri değil mimarlar kurarSeçim haberlerinden sıkıldaysanız Dipnot.tv yazarı İzzeddin Çalışlar size bir ülkenin gerçek kurucularının hikayesini anlatıyor.
Sonuca Ulaşamayan "Ulaşım Projesi"Sonuca Ulaşamayan "Ulaşım Projesi"İstanbul'un bitmek bilmeyen projelerinden biri olan Marmaray Projesi, 11 Nisan Pazartesi günü DLH Marmaray Bölge Müdürü Dr.Müh. Haluk İbrahim Özmen ve Proje Müdürü Hüseyin Belkaya tarafından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde masaya yatırıldı. Proje Müdürü Hüseyin Belkaya projenin başlangıcından günümüze dek olan süreçteki çalışmaları ve gelişmeleri dinleyicilere aktarmak üzere bir sunum gerçekleştirdi.
110 yıllık köprüye avize110 yıllık köprüye avizeRize'de tarihi kemer köprü aydınlatılmak istenince, altındaki zincir değerlendirildi ve köprüye özel yapım bir avize takıldı.
Bir kent böyle yok olduBir kent böyle yok olduİşte Japonya'daki facianın en çarpıcı kareleri. Kurtulmaya çalıştı ancak dev dalgalardan kaçamadı...
Tarihi sefarethane İtalya'yı bekliyorTarihi sefarethane İtalya'yı bekliyorTarabya'da, 102 yaşındaki İtalyan Sefarethanesi'nin restorasyon çalışması 5 yıldır mülk sahibi İtalya hükümetinin onayını bekliyor.
ICCI 2011, 17. Kez İstanbul'da GerçekleşecekICCI 2011, 17. Kez İstanbul'da GerçekleşecekSektörel Fuarcılık tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenecek ICCI 2011 - Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı 15-16-17 Haziran tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşecek. Fuara Balkan ve Ortadoğu ülkelerinden yoğun bir katılım talebi görülürken, bu ülkelerden 500 kişilik hükümet ve bürokratlar düzeyinde ziyaretçi İstanbul'a geliyor.
Galata Kulesi'nden mesajGalata Kulesi'nden mesajGreenpeace, Galata Kulesi'ne yansıttığı gerçek zamanlı animasyonda Japonya'da yaşanan nükleer facianın boyutlarını gözler önüne sererken, Başbakan Erdoğan'ın felaket sonrası tutumunu eleştirdi.
Gökyüzü değil evimiz ısınacakGökyüzü değil evimiz ısınacakTÜBİTAK ve Yıldız Teknik Üniversitesi, elektrik enerjisi üretilirken ortaya çıkan atık ısıların gökyüzü yerine konutları ısıtması için proje geliştirdi. Bu projenin Türkiye'nin 14 termik santralinde uygulanması halinde ekonomiye her yıl yaklaşık 1 milyar TL'lik katkı sağlanacağı söyleniyor.
Ergene ölüyorErgene ölüyorErgene Platformu öncülüğünde bir araya gelen çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi, Ergene Nehri'ndeki kirliliği protesto etti.
Su kaynağımız çöplük olduSu kaynağımız çöplük olduTürkiye'nin ikinci büyük tatlı su kaynağı olan ve içme suyu olarak kullanılması nedeniyle koruma altında bulunan Eğirdir Gölü'nün kıyısı çöplük oldu.
Nükleer tehdit üst seviyedeNükleer tehdit üst seviyedeJaponya Nükleer Güvenlik Kurumu, Fukuşima Daiçi nükleer santralindeki nükleer sızıntının tehlike derecesini ''geçici olarak'' en üst seviyeye çıkardı. Santrallerdeki işçi ve mühendisler için tahliye talimatı verildi.
Sağanak yağmur Gaziantep'i göle döndürdü mahsur kalan yolcular botla kurtarıldıSağanak yağmur Gaziantep'i göle döndürdü mahsur kalan yolcular botla kurtarıldıÜç gündür Gaziantep'te etkili olan sağanak yağış, şehirde hayatı durma noktasına getirdi. İlin en işlek caddesi İpekyolu göle döndü.
Depremden Korunma İçin İmar Affı Geliyor!Depremden Korunma İçin İmar Affı Geliyor!İstanbul'daki 1 milyon 600 bin yapılmış binanın yüzde 60-70'inin imar aykırılıkları İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın neşteri ile çözüm arıyor. Topbaş açılımın gerekçesini "depremden korunma" olarak izah etti.
Mimarların Geleceği Nasıl Olacak?Mimarların Geleceği Nasıl Olacak?Building Futures'ın bu araştırması mimarların gelecekteki rollerinin belirlenmesi için yapıldı ve şu sorular soruldu: 2025 yılında yapıları kim tasarlayacak? Mimarlık eğitimi almış kişiler meslek için hangi rolleri ne yaparak elde edecek? Sonuç olarak, mimarlık mesleği nasıl bir değişim gösterecek? Yüklenicilerin, danışmanların, işverenlerin de dahil olduğu geleneksel mimarlık ofisleri ve mimarinin diğer geniş yelpazesinde çalışanlarıyla birebir görüşmeler ve toplantılar yapılarak çalışmalar sürdürüldü. Sonuçlanan tahminler beraberinde tartışma ve sorgulama olanağı getirip önümüzdeki 15 yıl içinde sektörün olması yakın değişimlerden nasıl etkileneceğinin bir araştırması haline gelecek.
Chipperfield'ın Neues Müzesi, Mies van der Rohe Ödülü'nü KazandıChipperfield'ın Neues Müzesi, Mies van der Rohe Ödülü'nü KazandıDavid Chipperfield tarafından gerçekleştirilen Neues Müzesi revizyonu 2011 Avrupa Birlği Çağdaş Mimari Ödülü olan Mies van der Rohe Ödülü'nü kazandı.
İstanbul, dünyada 27. sıradaİngiltere merkezli Knight Frank'ın dünyada 40 şehri incelendiği 'küresel şehirler' listesinde İstanbul 27. sırada yer aldı. İngiliz kuruluş, listede ilk üç sırayı ise New York, Londra ve Paris'e verdi. Sıralama yatırım imkânları, küresel iş liderleri ve siyasetçiler üzerindeki etkileri bakımından incelenerek oluşturuldu. Genel sıralamada 27. seçilen İstanbul, ekonomik aktivitede 28., siyasi güçte 9., yaşam kalitesinde 36., bilgi ve etkide 27. oldu.
Tarih: 12 Nisan 2011 Kaynak: Zaman
Mersin'de hortum, sera ve evlerde hasara yol açtı Mersin'in Bozyazı ilçesinde meydana gelen hortum sera ve evlerde hasara yol açtı. Bozyazı ilçesinde öğle saatlerinde yağmurla birlikte çıkan hortum bazı evlerin çatılarını uçurdu, naylon seralara, araçlara ve ağaçlara zarar verdi.
“VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi”ne Başvurular BaşladıTürk Serbest Mimarlar Derneği (Türk SMD) ve VitrA, çağdaş mimarlık alanında uzun soluklu bir işbirliğine imza attı.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.