Haberler

13 Nisan 2008, Pazar

Expo’yu Milano’ya Taşıyan Uzun Soluklu ProjelerExpo’yu Milano’ya Taşıyan Uzun Soluklu ProjelerUluslararası Sergiler Bürosu''nun (BIE), EXPO 2015''in nerede yapılacağına dair kararını açıklamasıyla birlikte, uluslararası alanda daha fazla tanınma avantajına sahip olan Milano, rakibi İzmir''i geride bırakmış oldu. İzmir''in "Herkes için Sağlık: Daha İyi Bir Yaşam için Yeni Yollar" başlıklı temasına karşılık yarışa "Gezegenimizde Beslenme: Yaşam için Enerji" temasıyla katılan Milanolu yetkililer, gerek sunumlarında, gerekse tanıtım çalışmaları sırasında kentin böyle büyük bir organizasyon için gereken altyapıya şimdiden sahip olduğunu vurguladılar. Haberin Devamı
Konutta tasarruf yarışıKonutta tasarruf yarışıKüresel ısınmaya karşı alınan önlemler, yeni konut projelerinde de etkisini gösteriyor. Teknik Yapı Dilman Towers projesinde, kuyu suyunu arıtma yoluna giderken, Tulip de Tulipturkuaz ve TulipTowers projelerinde fotosel teknolojisiyle sıcak su ve elektrik üretimi gerçekleştirmeyi planlanıyor.
Taksim Cumhuriyet Müzesi, 6 ay geçtiği halde açılamadıTaksim Cumhuriyet Müzesi, 6 ay geçtiği halde açılamadıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Taksim Meydanı''na açacağı ''Cumhuriyet Müzesi'', Başkan Topbaş''ın söz verdiği 29 Ekim 2007 tarihinin üzerinden 6 ay geçmiş olmasına rağmen ziyarete açılamadı.
Gökçek''in Parkları ve DiğerleriGökçek''in Parkları ve DiğerleriBir yanda bakımsızlıktan dökülen merkezdeki simge mekanlar, diğer yanda gösterişli ve kente uzak dinlence alanları... İlkbaharın ikinci ayı yaşanırken, başkentlilerin doğanın canlanışıyla birlikte dinlenmek, güzel vakit geçirmek için gideceği parkların büyük bölümündeki durum içler acısı.
Bu ne hal böyle?Bu ne hal böyle?İzmir Körfezi’nde kıyıya kirlilik vurdu, çirkin görüntü ortaya çıktı. Yüzeydeki yağ tabakasının, gemilerden boşaltılan atıklar olabileceği belirtildi. Büyükşehir Belediyesi ise bu durumu doğal deniz yaşamının sonucu, mevsimsel plankton patlaması olduğunu öne sürdü. Yapılan açıklamada, “Rüzgarın etkisiyle de hareket edebilen plankton tabakaları yer değiştirebilir. Zaman zaman da kıyı şeridi boyunca birikerek gemilerden atık bırakılmış görüntüsü verebilir” denildi.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Mustafa Oğuz
Hani yakılan okul yeniden yapılacaktıHani yakılan okul yeniden yapılacaktıUzun yıllar okul olarak hizmet veren yalı, 2002’de şüpheli bir şekilde yandı. Yapının restore edilerek yeniden okul olarak açılacağı sözü verildi ama şimdi ihaleye çıkılacak.
Haliç''in iki yakası artık kültür merkeziHaliç''in iki yakası artık kültür merkeziFatih, Eyüp ve Beyoğlu belediyeleri sınırlarındaki Haliç, 15 yıldır süren restorasyon çalışmaları sonunda eski itibarını kazandı ve açık hava müzesi haline dönüştü.
Olasılıklar Dünyası İstanbul’da Barınma AlternatifleriOlasılıklar Dünyası İstanbul’da Barınma AlternatifleriİTÜ Konut Araştırma ve Eğitim Merkezi, 09 Nisan 2008 Çarşamba günü Boğaçhan Dündaralp''ın konuşmacı olarak katıldığı "Olasılıklar Dünyası Olarak İstanbul''da ''Kentsel Barınma'' Alternatifleri" başlıklı bir konferans düzenledi.
Camili Amblem Gidiyor Ankara Hitit''e DönüyorCamili Amblem Gidiyor Ankara Hitit''e DönüyorAnkara 3. İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2005’te aldığı kararla Ankara’nın ambleminin değiştirilmesine yönelik kararını iptal etti.
Mimar Sinan Evinde Düzenlenen Etkinliklerle AnıldıMimar Sinan Evinde Düzenlenen Etkinliklerle AnıldıMimar Sinan ölümünün 420. yıl dönümünde memleketi Ağırnas’ta Belediye ve ÇEKÜL Vakfı işbirliğiyle düzenlenen etkinliklerle anıldı. Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu, yaptığı açılış konuşmasında tarihi ve kültürel mirası korumak adına, katkılarından dolayı ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen’e, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’ye teşekkür etti. Osmanbaşoğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Hakan Mahiroğlu, Mimar Sinan’ı anlamak için, ilk olarak onun içinde bulunduğu dönemin özelliklerini incelemek gerektiğine dikkat çekti.
Häfele, Yapı Fuarı''nda Son Tasarım Ürünleriyle Fark YaratıyorHäfele, Yapı Fuarı''nda Son Tasarım Ürünleriyle Fark YaratıyorMobilya, kapı donanım ve aksesuarları alanında geniş ürün yelpazesine sahip olan ve dünya çapında kaliteleri kanıtlanmış birçok markanın da Türkiye distribütörlüğünü yürüten Häfele...
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Banyoda Hem Masaj Hem Film KeyfiJakuzi küvet sistemlerinde bir çok farklı ürünü hayata geçiren Mut-Can şirketi, bugün sona erecek olan TÜYAP Unicera Fuarı’nda jakuzi-küvet ürünlerinin lansmanını yaptı. Mut-Can’ın ortaklarından Sercan Mutlu, özellikle sektörün yerli ve yabancı küvet üreticilerinden yoğun bir taleple karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Aquacan markalı ürünleriyle geçtiğimiz ay gerçekleşen İtalya Expobagno fuarına katıldıklarını söyleyen Mutlu, özellikle Dubai, Romanya, Yunanistan, Arjantin, İsveç, İran ve Mısır gibi ülkelerden yoğun taleplerle karşılaştıklarını dile getirdi.
Tarih: 13 Nisan 2008 Kaynak: Akşam
İzmir-Nice teknoloji kenti için anlaştıEGİAD Başkanı Cemal Elmasoğlu, "Kentimizi bilişim merkezi yapmak istiyoruz. 20 bin kişiye iş imkanı yaratacak proje için nihai imzayı bi ay içinde atarız" dedi.
Ege Seramik''te satış için düğmeye basıldıİbrahim Polat Holding, iştiraki Ege Seramik''teki hisseleri ile ilgili olarak özellikle yabancı yatırımcılardan gelen satın alma taleplerinin ticari olarak değerlendirilmesi ve bu konuda stratejik ve/veya finansal yatırımcılarla görüşme yapılması amacıyla Standart Ünlü Menkul Değerlerler''i yetkilendirdi.
Heyecan uyandıran teleferik projesini bu dönem de unutacak mıyız?Gelişmeleri şöyle bir gözümüzün önünden geçirdik... 5 Ocak 2006 günü bu sütunlarda, Uludağ yolculuğunu 20 dakikaya indirecek modern teleferik hattı projesini ilk duyuruşumuzu anımsadık.
''Aslında onlar kaybetti''Vali Kıraç, "EXPO vizyonuna göre seçim yapılsaydı, bizim kazanmamız gerekirdi" derken, Cumhurbaşkanı Gül''ün 17 Nisan''da yapılacak zirvede sürecin değerlendirmesi yapacağını açıkladı.
Paşabahçe İstanbul Boğazı''na Sahip ÇıktıPaşabahçe Boğaz''a sahip çıkıyor. Hazırlanan Çevre Koruma Projesi''yle İstanbul Boğazı''nın Beykoz sahillerinden kontrolsüz atıksu girişi tamamen son bulacak. Proje kapsamında Beykoz, Paşabahçe ve Çavuşbaşı havzalarının atıksuları, inşası devam eden Paşabahçe Atıksu Ön Arıtma Tesisi''nde arıtıldıktan sonra, derin deşarj yöntemiyle Karadeniz''in ölü bölgesine gönderilecek. Yaklaşık 170 milyon YTL''ye mal olacak Paşabahçe Çevre Koruma Projesi kapsamında, Paşabahçe Atıksu Ön Arıtma Tesisi ve Deniz Deşarjı İnşaatı ile 2 bin 200 milimetre çapında 14 bin 250 metre tünel, 300 ile bin milimetre çapları arasında 154 bin metre kolektör ve atıksu şebekesi inşa ediliyor. Projenin tamamlanınca, İstanbul Boğazı'' nın Beykoz sahillerinden kontrolsüz atıksu girişi tamamen son bulacak.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Beyoğlu Sahnesi Proje Yarışması başvuru süresi uzatıldıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Projeler Müdürlüğünce düzenlenen, “İBB Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi Mimari Proje Yarışması” başvuruları 25 Nisan 2008 tarihine kadar uzatıldı.
''Yeşil bir yaşam mümkün...''Doğa dostu pazarlamanın ''kitabını yazan'' John Grant, dev firmaların da çevreci olabileceğini anlatmak üzere İstanbul''da...
Yağışlar barajlara yaradı ancak tasarruf şartAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ''''Son günlerdeki yağışlardan bir hayli memnunuz. 142 milyon metreküpe kadar düşen barajlarımızdaki su miktarı, yaklaşık bir ay içinde gelen yağışlarla 234 milyon metreküpe çıktı'''' dedi.
Yeni kule dayanıklıABD''de, yıkılan İkiz Kuleler''in enkaz alanına inşa edilecek yeni kulenin cephesi deprem, kasırga ve patlamalara karşı dayanıklılık testini geçti. Geçen aylarda inşa edilen normal boyuttaki iki model cephe, geçmesi zor testlere tabi tutuldu. ''Özgürlük Kulesi'' adı verilecek kulenin dış yüzeyi tamamen cam kaplı olacak. Kule üstündeki direk de hesaba katıldığında 541 metreyle New York kentinin en yüksek binası olacak. 541 metrenin karşılığı olan 1776 feet de ABD''nin bağımsızlığını ilan ettiği tarih olan 4 Temmuz 1776''dan geliyor.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Yüzü Değişen Kentte 448 Yıkım550 gecekondunun bulunduğu Yalı ve Şemikler mahallelerinde 9 ay içinde imar aflı ve imar afsız 448 evin yıkıldığını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “İmar afsız olanların hepsi Zübeyde Hanım Mahallesi’ndeki TOKİ ile yapılan evlere yerleştirildi.
Maden firması: "900 değil, 411 ağaç kestik"Muğla''nın Osmaniye köyünde maden için ağaç kesme tartışması sürüyor. Mahkeme, İl Tarım Müdürlüğü''nün raporuna dayanarak, manganez madeni rezerv araştırmalarını durdurdu.
Mobilya mı? Modeko''da...Türk mobilya sektörüne şöyle bir baktığımızda iki taraflı bir görünüm görmekteyiz. Bir yanda rekabet gücü düşük küçük işletmeler, bir yanda, uluslararası alanda “marka” olma yolunda ilerleyen firmalar.
Dünya şehirleri İstanbul''da buluşuyorİstanbul, beş kıtadan 35 metropol kente ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 12-13 Nisan tarihlerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu''nda düzenlenecek 1. Uluslararası İstanbul Yerel Yönetimler Sempozyumu''nun açılışını ise Başbakan Erdoğan yapacak. Dünyanın bir çok şehrinin belediye başkanları ile akademisyenlerin katılacağı sempozyum ile İstanbul''un, dünyada yerel yönetim ve şehircilikte yeni eğilimlerin incelendiği, yeni konseptlerin tartışıldığı bir merkez konumuna gelmesi hedefleniyor.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
"Hadi gel köyümüze geri dönelim" deyip gittilerİstanbul''a gelip umduğunu bulamayanlara Büyükşehir Belediyesi el uzattı. Son 11 yılda bin 822 aile memleketlerine geri gönderildi.
İstanbul''da tehlikeli projelerİstanbul''un tiyatro ve kültür merkezlerinin yenilenmesi gerekiyor ama yeşil alanlarına bloklar dikilmesinin önüne geçilmesi için bir şeyler yapmalı.
Sabiha Gökçen “uluslararası” oluyorSabiha Gökçen Havaalanı’nda 2 yıl içinde tamamlanması planlanan yeni dış hatlar terminalinin yapımı için başlayan hafriyat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 3 Mayıs günü Başbakan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katılımıyla temeli atılacak olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı Yeni Dışhatlar Terminali, 170 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Terminalde 96 adet check-in kontuarı, 6 adet bagaj karuseli ve otomatik bagaj ayırma sistemi ve A 380 operasyonuna uygun 14 adet körük yer alacak. Bunlara ek olarak, 4 bin 500 araç kapasiteli bir otopark, 60 odalı bir havalimanı oteli, iki katlı bir VIP terminalinin yapımı da gerçekleştirilecek.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Cemil Yıldız
Payitaht-ı Zemin: EminönüÜlkemizin en önemli tarihçilerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Vahdettin Engin ve Yrd. Doç. Dr. Erhan Afyoncu tarafından hazırlanan kitabın tanıtımı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er tarafından birlikte yapıldı.
Otoyol ve köprüler satılacakTurgut Özal’ın başbakanlığı döneminde gündeme gelen ve o dönemde büyük bir tartışma konusu olan otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi projesi hayata geçiriliyor. Hükümet, TBMM Başkanlığına sunduğu tasarı ile köprü ve otoyolların özelleştirilmesine start verdi. Tasarının yasalaşmasından sonra Türkiye’deki altı otoyol ile iki boğaz köprüsü özelleştirilecek.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Neslişah’ın patronundan savunma: 411 ağaç kestikMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde, orman alanındaki manganez madeni faaliyetleri nedeniyle çevrecilerin hedef tahtası haline gelen Neslişah adlı firmanın sahibi Mehmet Bekmez, Muğla Tarım İl Müdürlüğü’nün raporunda belirlendiği gibi yol açma çalışmaları için 900 değil 411 ağaç kestiklerini açıkladı. Bekmez, Muğla İl Tarım Müdürlüğü’nün hazırladığı raporun abartılı olduğunu ileri sürdü. Rapordaki bilgilerin baştan sona yanlış olduğunu iddia eden Bekmez, "Biz şu ana kadar madene yol açmak için 411 ağaç kestik. Bu ağaçları, 9. Orman İşletme Müdürlüğü tespit edip işaretledi. Kesebileceğimiz 39 ağaç daha bulunuyor. Bunları kesip kesmeyeceğimiz henüz belli değil. Kestiğimizi farz edersek toplamda 450 ağaç kesilmiş olacak. Bundan bir tane daha fazla ağaç kesmeyeceğiz. Nereden çıkarıyorlar 19 bin 320 ağaç keseceğimizi. Bunların hepsi uydurma. Bizim iznimiz belli, yapacağımız iş belli" dedi.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Yamanlar’a modern pazaryeri yapılıyorİzmir’in Karşıyaka İlçesi Yamanlar semtinde yeni pazaryeri yapılacak. 2125 metrekarelik alana inşası başlayan tesis, modern teknik görüntüsü ile de dikkat çekiyor. Daha önce yapılanlardan biraz daha farklı yapılacak. Yamanlar Pazaryeri tüp şeklinde olmasından dolayı uzay teknolojisi görünümünde bir bina olarak hayata geçiyor. Pazaryerinin etrafındaki yollar da Karşıyaka Belediyesi’nce yapılıyor
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Altın Anahtar’dan Sosyal Sorumluluk KonferansıAltın Anahtar Dergisi’nin düzenlediği "Konut ve Yapı Sektöründe Kentsel Sosyal Sorumluk" konferansı, 22 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın konuşmasıyla açılacak konferansta, Türkiye’de ekolojik yapılar ve temiz enerji konularında uzman isimlerle konunun konut ve yapı sektörüyle ilgili yönlerini irdeleyecek. 3 oturum olarak planlanan konferansta Altın Anahtar Dergisi’nin konut ve yapı sektöründe bilinç yaratmak amacıyla hazırladığı projeye de yer verilecek. "Yapılardaki fiziksel engelleri birlikte kaldıralım" sloganıyla mimari değişim ve gelişim, sosyal, kültürel etkinliklerle dayanışma ve bütünleşme programlarını kapsayacak olan bu sosyal sorumluluk projesi, bedensel engelli bireylerin mekansal ve çevresel sorunlarını gündeme getirmek ve en temel yaşamsal sorunları olan ekonomik, sosyal, kültürel sorunlara çözüm üretebilmek amacıyla başlatılıyor.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
2 milyar dolarlık sektörü buluşturan fuarAvrupa''nın 3’üncü büyük fuarı olması nedeniyle inşaat sektörü tarafından beklenen 20’nci Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı (Unicera) dün kapılarını açtı.
Armatür, tasarrufla 110 milyon Euro’ya ulaştıKüresel ısınma sonrası gündeme daha fazla gelmeye başlayan su tasarrufu kaygıları, armatür sektörünün hızla büyümesini sağlıyor.
Hazır betonda rekabet kaliteye zarar veriyorSonunda aklımız başımıza geldi. Ama, yine de akıllanmıyoruz. Altyapı çalışmaları ve inşaatlarda yılda kullanılan hazır beton miktarı 27 milyon metreküpten 73 milyon metreküpe ulaştı.
Mobilya modası Kültürpark’taKültürpark, İzmir Mobilya Fuarı’na (MODEKO 2008) ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 19’uncusu gerçekleştirilen organizasyona İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Antakya, Konya, Eskişehir ve Kütahya’dan toplam 173 firma katılıyor.
Şahinbey’in çehresi kentsel dönüşümle yenileniyorGaziantep Şahinbey Belediyesi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğiyle Serinevler’de kamulaştırma yoluyla bölgenin ilk kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdi.
Eskiyle yeniyi kaynaştırıyor özel mekanlar oluşturuyorumDekorasyon danışmanlığı, mimari projelendirme ve uygulama yapan iç mimar Anna Fresko, Kemerburgaz’da İstanbul İstanbul Evleri’ndeki müstakil bir evde yaşıyor.
Trilyonluk kompleksin tapusu yokBuca Belediyesi’nin 12 milyon YTL harcayarak Evka-1’le Egekent arasındaki vadide inşa ettiği spor kompleksi tapusuz çıktı. İçişleri Bakanlığı, Başkan Cemil Şeboy, encümen üyeleri ve bürokratlarla ilgili inceleme başlattı.
Faizi sıfıra indirdi ’nüfus cüzdanıyla konut satarım’ dediBankalarda uygulanan konut kredisi faiz oranlarının 1.50 civarında olması gayrimenkul firmalarını da harekete geçirdi.
ATÜ, Şangay''dan birincilikle döndüİstanbul Atatürk Havalimanında yenilediği mağazaları ile TAV Havalimanları Holding ile Unifree ortaklığında kurulan duty free şirketi ATÜ Şangay''dan birincilikle döndü.
Aydıner, Katarlı ortağıyla Körfez''de ihaleye girecekAydıner İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Aydıner, yeni projelerini Dünya''ya anlattı. Bugüne kadar Moskova''da villa, Ürdün''de konut projelerinin yanı sıra Afganistan''da koruma kampları gibi birçok projeyi tamamladıklarını belirten Aydıner İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Aydıner, Libya, Ürdün ve Moğolistan pazarlarıyla ilgilendiklerini ifade etti. Katarlı ortağı ile Körfez''de altyapı ihalesine gireceklerini söyledi. Enerjide 500 megavat üretime ulaştıklarını kaydeden Aydıner, Romanya ve Ürdün''de rüzgar enerjisi çalışmaları olduğunu bildirdi. Aydıner, Xanadu Resort Otel''i işleten yan kuruluşları arasında yer alan Ayset Turizm AŞ''nin Bodrum''a 22 milyon euroya mal olacak Xanadu Island''ı yapacağını da açıkladı.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Dünya Yazan: Dilek Güngör Yazan: F. Barış Parlak
Komşu Altından TedirginTürkiye''nin "oksijen deposu" ve biyoçeşitliliğin önemli merkezlerinden Kaz Dağları''ndaki madencilik çalışmaları, ülkemizde olduğu kadar "komşu"da da tepki çekiyor. Midilli''de yayımlanan günlük yerel "Aiolika Nea" gazetesi, geçen günlerde bu konuya değindi.
Mamak''ta kentsel dönüşüm sancısıMamak''ta 15 bin gecekondunun yıkılması ve yerine 50 bin yeni konut yapılması amaçlanan proje kapsamında henüz yurttaşlar sözleşmeleri imzalamazken, bazı şirketlerin bölgede yapılacak dairelerin satışına başlaması akılları karıştırdı.
''Camili amblem Ankara''yı yansıtmıyor''Ankara 3. İdare Mahkemesi, Ankara Anakent Belediye Meclisi''nin Ankara''nın "Hitit Güneşi" olan ambleminin değiştirilmesine yönelik kararını iptal etti ve bugünkü Kocatepe Camisi''nin yer aldığı amblemin "Ankara''nın kendine özgü karakteristiğini, tarihsel ve kültürel kimliğini yansıtmadığını" vurguladı.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.