Haberler

13 Haziran 2008, Cuma

Ronchamp Bourlémont’s Bölgesi Projesi Destek BekliyorRonchamp Bourlémont’s Bölgesi Projesi Destek BekliyorRenzo Piano’nun Ronchamp Bölgesi için tasarladığı projeye karşı olanlar geçtiğimiz günlerde “Ronchamp Bölgesi’ni Koruma” adıyla bir dilekçe hazırlayarak imza kampanyası başlattılar. François Mathey, Baş Rahip Ledeur ve Eugène Claudius-Petit’in desteğiyle, 1950 yılından itibaren rekonstrüksiyon ve şehircilik anlamında Le Corbusier’nin Ronchamp’daki şapelinin inşası için yetkili olan “Oeuvre Notre Dame du Haut” derneği ise bu dilekçeye “Ronchamp Bourlémont’s Bölgesi Rehabilitasyonu” başlıklı başka bir dilekçeyle cevap vererek online olarak imza toplamaya başladılar. Haberin Devamı
Kaostan uzak projede, her villaya 1 dönüm bahçe düşüyorKaostan uzak projede, her villaya 1 dönüm bahçe düşüyorAkfırat Tepeören’de 47 bin 711 metrekare arazi üzerine kurulan ve 42 villadan oluşan Tepe Park Villaları projesi, her villaya ayırdığı 1135 metrekare arsa ile müstakil hayatlar sunma iddiasında.
Sümela Manastırı ve efsaneleriSümela Manastırı ve efsaneleriTrabzon Valiliği, Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı''nın Fransızca, Rusça, Yunanca, İngilizce ve Türkçe tanıtım kitapçığını hazırlattı.
Seyrantepe ihalesi iptal edilmediSeyrantepe ihalesi iptal edilmediToplu Konut İdaresi (TOKİ), Seyrantepe Spor Kompleksi inşaatının ihalesinin iptal edilmediğini açıkladı.
Onarım BaşlayacakOnarım Başlayacakİhalesi ve yer teslimi yapılmasının üzerinden 20 aydan fazla zaman geçtiği halde restorasyonuna başlanmayan Darende’deki tarihi Nadir ve Uzunok köprüleri ile ilgili olarak 12 Mayıs’ta Malatyahaber.com’da yayınlanan “Tarihi Köprü Yıkıldı, Yıkılacak” başlıklı haber üzerine Darende Kaymakamı Vural Karagül bir açıklama yaptı.
Süleymaniye ve Zeyrek’teki Ahşap Evler Alligator’le GüzelleşiyorSüleymaniye ve Zeyrek’teki Ahşap Evler Alligator’le Güzelleşiyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, KUDEB - Eski Eser Koruma, Uygulama, Denetim Müdürlüğü, Kasım 2006’dan bugüne Süleymaniye’de faaliyetlerini sürdürüyor.
Ege kıyılarına klimalı duraklarEge kıyılarına klimalı duraklarHava sıcaklığının gölgede 35, güneş altında 45 dereceye ulaştığı Muğla’nın Marmaris ve Bodrum İlçeleri’ndeki dolmuş duraklarına, Nestea firması tarafından klima takıldı.
Üç Yılda Yüzde 600 Büyüyen Häfele Türkiye, Concept Mağazalarıyla Hedef YükselttiÜç Yılda Yüzde 600 Büyüyen Häfele Türkiye, Concept Mağazalarıyla Hedef YükselttiMobilya, kapı aksesuar ve donanımları alanında faaliyet gösteren Häfele, Türkiye’deki büyümesine devam ediyor. 2005 yılında Türkiye’de yatırım kararı alan ve 2007 yılından itibaren bayilik vermeye başlayan Häfele’nin pazara girdiği günden itibaren yaptığı yatırımlar 15 milyon Euro’nun üzerine çıktı.
Frame Türkiye''nin İkinci Sayısı ÇıktıFrame Türkiye''nin İkinci Sayısı ÇıktıMart / Nisan 2008 sayısıyla Türkçe yayınlanmaya başlayan Frame Dergisi''nin ikinci sayısı çıktı. Dergide Türkiye''den de iç mekân projeleri, tasarım ürünleri ve haberleri bulunuyor.
Okyanus bitkilerinden enerjiOkyanus bitkilerinden enerjiPekçok mühendis, mimar ve tasarımcı yaratıcı projelerini doğadan esinlenerek üretiyor. Doğanın içindeki formlardan ve tasarımlardan ilham alıyorlar.
Osmanlı''nın kanalizasyon sistemi 700 yıldır problemsiz çalışıyorOsmanlı''nın kanalizasyon sistemi 700 yıldır problemsiz çalışıyorOsmanlı Devleti''nin 2. Sultanı Orhan Bey tarafından kurulan Cumalıkızık köyünde 700 yıl önce yapılan kanalizasyon sistemi asırlara meydan okuyor.
İkinci Boğaz''da 10 günde 660 konut satılınca ikinci etap 8 ay öne çekildiİkinci Boğaz''da 10 günde 660 konut satılınca ikinci etap 8 ay öne çekildi’Bosphorus City’ projesinin ilk etabında yer alan 660 konut 10 gün içerisinde satılınca, 2009 yılında başlaması planlanan 2. etap konutların satışı da erkene alındı.
Ölen deniz: Aral Denizi geri kazanılabilir mi?Ölen deniz: Aral Denizi geri kazanılabilir mi?1980’lerin sonlarında Aral Denizi’nin su düzeyi öylesine düşmüştü ki, kuzeyde Küçük Aral ve güneyde Büyük Aral olmak üzere iki farklı parçaya ayrıldı. 2007 yılında da güneydeki bölüm batıda derin bir havzaya, doğuda sığ bir havzaya ve soyutlanmış küçük bir körfeze dönüştü.
Sit alanına site yapılıyorSit alanına site yapılıyorEmlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, İstanbul 6 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararıyla Altunizade Kavşağı’nın yanındaki sit alanı araziye, cami ve 3 katlı konutlardan oluşan site yapacak.
Bahçeşehir Üniversiteli Öğrencilerden Kuzguncuk için Yeni Müze Kavramı ve Proje ÖnerileriBahçeşehir Üniversiteli Öğrencilerden Kuzguncuk için Yeni Müze Kavramı ve Proje ÖnerileriBahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nün düzenlediği “Avrupa Kültür Başkenti İstanbul 2010 Geçmişle Gelecek Arasında Kuzguncuk için Yeni Müze Kavram ve Mimari Proje Önerileri” tartışma toplantısı ve sergisi 11 Haziran 2008 tarihinde Kuzguncuk Bostan’da yapıldı.
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 6Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 6Bu yıl katıldığımız diploma jürilerinin sonuncusu Uludağ Üniversitesi (UÜ), Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’ne aitti. Okuyacağınız izlenimler hem İstanbul dışından, hem de bir devlet üniversitesine ait olması bakımından farkı ile önce işlediğimiz iki jüri ile karşılaştırmalı bir değerlendirme yapmaya olanak sağlıyor. Bu yılki jüriler sonunda 14. mezunlarını verecek olan UÜ Mimarlık Bölümü, ilk mezunlarını 1998 yılında vermişti.
Kleopatra’da sigara ayıbıKleopatra’da sigara ayıbıGökova’da her yıl yaklaşık 300 bin turistin ziyaret ettiği, altın sarısı kumuyla ünlü Kleopatra (Sedir) Adası’nın doğal dokusunun korunması kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı yıllar önce sigara yasağı koydu.
Kaliforniya yanıyor!Kaliforniya yanıyor!Onlarca evin kül olduğu eyalette, yüzlerce ev boşaltıldı. ABD''de, Kaliforniya eyaletinin başkenti Sacramento`nun kuzeyi ile güneyinde çıkan yangınlarda onlarca ev zarar gördü.
Evimizi 1 milyar dolara taşıyoruzEvimizi 1 milyar dolara taşıyoruzEvden eve nakliyat sektörü, bu yıl konuttaki yavaşlamadan etkilenirken, sektörün yıl sonunda büyüklüğünün 1 milyar doları aşması hedefleniyor. Sektörün bu durgunluğu kısa sürede üzerinden atması beklenirken, gözler memur tayinlerine çevrilmiş durumda.
Yaz mevsimi sahile kampanyayla geldi!Yaz mevsimi sahile kampanyayla geldi!Antalya''dan Çeşme''ye yazlık yerleri mesken tutan inşaat şirketleri, kampanya geleneklerini de beraber götürdü. Sahillerdeki projelerde de İstanbul''daki gibi faizleri sıfıra düşürme telaşı yaşanıyor.
Blanco''dan yeni tasarım mutfaklarBlanco''dan yeni tasarım mutfaklarAlman eviye, batarya ve mutfak aletleri markası Blanco, yeni tasarım ürünü Statura 6 U modeliyle IF Design Awards 2008 yarışmasında birinci oldu. Ağaoğlu Grubu, Kuzu İnşaat, Spradon Evleri ve Divan Konutları''nın yanı sıra Soyak Grubu, Evreka Konutları ve İnanlar İnşaat, Teras Fulya projelerinde de kullanılan Blanco''nun bu projelerde kullanılan toplam ürün sayısı da 8 bin 123''e ulaştı. Türkiye''de Öztiryakiler tarafından satışı yapılan Blanco, tüm mutfaklarda rahatlık ve konforu hedefliyor.
Tarih: 12 Haziran 2008
Bu otelde çıt çıkmayacak!Bu otelde çıt çıkmayacak!Plato Turizm ve Otelcilik''in inşa ettiği otelde, havaalanına yakın lokasyon nedeniyle ses yalıtımlı doğrama kullanılıyor.Plato Turizm ve Otelcilik tarafından Güneşli''de inşa edilen ve uluslararası otel zinciri Marriott Grubu tarafından 20 yıl süreyle işletilecek olan Courtyard by Marriott İstanbul Airport Oteli, yıl sonunda hizmete girecek. Courtyard by Marriott İstanbul Airport Oteli, dış cephesinde kullanılan ses yalıtımlı doğramaları sayesinde İstanbul''un en sessiz otellerinden biri olmayı hedefliyor.
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 5Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 5Bu yılki diploma jürisi ziyaretlerimizin ikinci durağı Yeditepe Üniversitesi’ydi. 1996 yılında açılan Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü bu yıl 8. mezunlarını veriyor. Doç.Dr. Orhan Özgüner, Prof.Dr. Zekiye Abalı, Yrd.Doç.Dr. Engin Ünal, Öğr.Gör. M. Arman Güran, Öğr.Gör. Ayla Karacabey ve Öğr.Gör. Yaşar Marulyalı’dan oluşan jüri bu dönem, 54 öğrencinin bitirme projesini 5 – 6 Haziran 2008 tarihleri arasında, 2 gün boyunca değerlendirdi. Bu dönemki diploma jürisinin koordinatörlüğünü ise Öğr.Gör. Cem Yücel üstlendi.
OMSİAD Kurucu Başkanı Adem Yılmaz: “Mobilyada, Avrupa Trenini Kaçırmayalım”OMSİAD Kurucu Başkanı Adem Yılmaz: “Mobilyada, Avrupa Trenini Kaçırmayalım”Ofis Mobilyaları Sanayi ve İşadamları Derneği (OMSİAD) Kurucu Başkanı ve Delta Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Adem Yılmaz, “2007 yılını fazla sıkıntı yaşamadan kapatan Türk mobilya sektörünün, 2008 yılının ilk beş ayında çok iyi bir performans sergileyemediği gerçeği ile karşı karşıyayız.
Kule ParkKule Parkİstanbul’a modern parklar kazandırmayı hedefleyen İSPARK, bu bağlamda Kule Park da yapmayı planlıyor. Küçük alandan azami ölçüde yararlanma olanağı sunan Kule Park ile 7x7 metrekarelik bir alana 50 araç park edebiliyor. Orta ve büyük ölçekli binaların yanı sıra, bağımsız bir otopark kulesi olarak da kullanılabilen Kule Park’lar, kentin siluetini bozmayacak şekilde ihtiyaç duyulan yerlerde yapılacak.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Metrobüs 24 saat çalışacakE-5 trafiğini büyük oranda rahatlatan metrobüs 24 saat esasına göre çalışacak. İETT''nin 24 saat esaslı çalışma programına geçtiği hatta gece saatlerinde Avcılar ve Topkapı''dan her yarım saatte bir karşılıklı sefer düzenlenecek.
TOKİ, 4 yılda 120 milyon Ytl kredi kullandırdıToplu Konut İdaresi, 2004-2008 yılları arasında yaklaşık 120 milyon YTL kredi kullandırdı. 4 yılda kullandırılan krediler içinde, 74 milyon 521 bin YTL ile şehit aileleri kredileri ilk sırada yer alırken, TOKİ kooperatiflere 17 milyon 407 YTL, belediye arsaları üzerinde konut üretimi için de 19 milyon 417 YTL kredi ödemesi yaptı.
İstanbul''un 2 bin yıllık tarihi Zeytinburnu''nda canlanıyorİstanbul''un 2 bin yıllık tarihini gün yüzüne çıkaracak Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi, adım adım hayata geçiriliyor.
Doğal cennet ve ‘malum’ mazeretlerAmasra’ya termik santral kurulursa ne olur? Uzmanlara göre, yaşlı ve özel bitki örtüsü, susamuru, ulugeyik, bozayı gibi hayvanlar ölür. Devletin önünde iki tercih var. Ya çevre korunacak, ya da çevreyi öldürecek iş kapısı açılacak.
Yeşil Türbe''de Eksik Çiniler Tamamlanıyorİznik Çini Vakfı tarafından yapılan orijinaline en yakın parçalar titiz bir çalışmayla Yeşil Türbe''deki eksik yerlere yerleştirilmeye başlandı.
İşverenler: Kyoto’da sorumluluk almayalımTürkiye’de kişi başına sera gazı emisyonunun gelişmiş ülkelere göre çok düşük olduğunu belirten TİSK, Kyoto Sözleşmesi’yle taahhüt altına girilmemesini istedi.
Tarihi Vezir Han Yenilenmeyi BekliyorKayseri''de 1723 yılında Nevşehirli Sadrazam Damat İbrahim Paşa tarafından kurulan ve Kayseri''nin önemli tarihi yapılarından biri olma özelliği taşıyan Vezir Han yenilenmeyi bekliyor. Cami- i Kebir yanında bulunan yaklaşık 300 yıldır ayakta duran yapının içerisindeki bakımsızlık, tarihi eserin ömrünü azaltmasına sebep oluyor. Halı, kilim ve yün satan işyerlerinin yer aldığı hanın duvarlarının rutubetten ve bakımsızlıktan tahrip görmesi tarihi yapıya adeta zarar veriyor. 1980 yılından bu yana kadar hiçbir restore çalışmasının olmadığını belirten han esnafı, "Hanın duvarları çeşitli sebeplerden dolayı hasar görmektedir. Yaklaşık 30 yıldır han içerisinde tam anlamıyla restore çalışması yapılmadı" dedi. Han esnafı, tarihi yapının istenmeyen görüntüsünün önlenmesi için yetkililerden restore çalışmalarının yapılmasını istedi.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Haberler.com
Öşvank Kilisesi''nin RestorasyonuErzurum''un Uzundere İlçesi Çamlıyamaç Köyü''nde bulunan tarihi Öşvank Kilisesi Gürcistan tarafından restore ettirilecek.
Sakarya Nehri’ni çöplüğe çevirdilerSakarya Kasaplar Odası mezbahanesinde üç hafta önce kesilen hayvanların kanlarının boşaltılmasıyla gündeme gelen Sakarya Nehri’ndeki kirlilik tehdidi sürüyor. Bu kez de kamyonlarla geceleri getirilen atık ve çöplerin, yeterince denetim yapılamayan nehre boşaltıldığı ortaya çıktı.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Milliyet
Bodrum’da 1500 pansiyonun 100’ü ayaktaBodrum’da 50 yıl önce turizmi başlatan ev pansiyonculuğu bitiyor. Beş yıldızlı oteller ve tatil köylerinin sayısı artarken, 1500’ü bulan pansiyon sayısı 100’ün altına düştü.
Macaristan ile ‘Kültür Başkentliği’ alanında işbirliği…İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Macaristan’ın Pécs Belediyesi arasında “2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi İyi Niyet Mektubu” imzalandı.
Otoyol özelleştirmesi yasayı bekliyorOtoyollar ve üzerindeki hizmet tesisleri ile boğazdaki köprülerin 25 yıl süreyle işletme hakkı verilmesi yoluyla özelleştirilmesi ihalelerinin açılması için TBMM’de bulunan tasarının yasalaşması bekleniyor.
Cilanbolu Tüneli Restore EdiliyorAmasya''nın Harşena Kalesi içinde yer alan tarihi Cilanbolu Tüneli, kültür turizmine kazandırılıyor. Amasya Valisi Celalettin Lekesiz: "Ağustos ayının en geç sonu itibariyle tünelin temizlik ve kazı çalışması tamamlanarak işlevinin kesin olarak ortaya çıkmasıyla beraber ilimizi ziyaret eden insanların gezip görebileceği farklı mekan ve ortamların oluşturulması sağlanacaktır." dedi. Hellenistik dönemde inşa edilen ve Roma dönemi dahil 14 medeniyet gören tünel, restorasyon çalışmalarının ardından yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak. Jeolojik yapısı, sur duvarları, kaya mezarları ve diğer kalıntılarıyla tarihi öneme sahip Harşena Kalesi''nde bulunan Cilanbolu Tüneli''nin restorasyonu için 92 bin YTL harcanacak.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: TRT Haber
İstanbul OSB’nin yarısı arıtmasızİstanbul’da sekiz organize sanayi bölgesi (OSB) var ama bunların dördünde arıtma tesisi yok. İSKİ verilerine göre de atık su üreten 8 bin 827 tesisten 1637’sinde arıtma yapılmıyor.
Ticaretin kalbi Mahmutpaşa daha aydınlık atıyor…İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü, Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’un özellikle tarihi bölgelerinde yürüttüğü aydınlatma çalışmalarına devam etmekte...
Bir İnci Daha ParlıyorTarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Kandemir Hanı, 2 milyon YTL harcanarak yeniden hayat buluyor. Vakıflar Konya Bölge Müdürü İbrahim Genç yaptığı açıklamada, Selçukluya başkentlik yapmış olan Konya''nın İpek Yolu başta olmak üzere tarihi pek çok ticaret yolunun kesiştiği bir yer olduğunu, bu nedenle bölgede çok sayıda tarihi han bulunduğu vurguladı.
Tarihi Köprüye Estetik GörünümSamsun''un Çarşamba İlçesi''nin sembolü olan Tarihi Şehiriçi Köprüsü, belediye tarafından yapılan restorasyon çalışmasının sonunda hem estetik bir görünüme kavuşacak hem de araç trafiğine kapatılacak.
İstiklal’deki tarihi sokaklar da ‘yenileniyor’Tarlabaşı’nda gelecek yıl hayata geçirilecek “yenileme” projesi İstiklal Caddesi’ne doğru kayıyor. İlk etapta Sakızağacı ve Yeşilçam sokaklarının yenileneceği belirtilerek, binaların boşaltılması istendi.
Ankara Belediyesi: Her suda biraz arsenik olurAnkara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Rektörü’nün “Kızılırmak suyunda tehlikeli oranda arsenik var” açıklamasına karşı, her suda arsenik bulunabileceği söyledi, tehlike olmadığını iddia etti.
İki Cami Daha Restore EdildiYunanistan sınırına en yakın Osmanlı eseri olan Demirtaş Cami ve İpsala’daki tek Osmanlı mirası olan Alaca Mustafa Paşa Cami, Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yürüttüğü restorasyon çalışmalarının ardından ibadete açıldı.
Ankara’da çocuklara ‘engelsiz’ oyun parkıSalıncakta sallanmaya bile hasret kalan engelli çocuklara iyi haber. Başkentte Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) ve Çankaya Belediyesi işbirliğinde yapılan ‘Engelsiz Oyun Parkı’ açıldı. Çukurambar’daki parkın açılışını Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ve SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Celal Oruçoğlu yaptı. Eryılmaz, açılışta yaptığı konuşmada, engellilerin Türkiye’de nüfusun yüzde 12’sini oluşturduğunu ve bunun sadece engellileri değil, ailesini ve toplumu da ilgilendirdiğini söyledi. Sağlıklı insanların bile her an engelli olabilme riskleri bulunduğunu kaydeden Eryılmaz, bu parkta engelli ve engelsiz çocukların bir arada oynayabileceklerini ifade etti. Açılışta, Serebral Palsili 10 yaşındaki Efe Arslan ve okul arkadaşı Özge Tekin dans gösterisi, Çengel Cafe Halk Oyunları Topluluğu da halk oyunları gösterisi sundu.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
İMÇ’de bizlere merhaba diyen 9 sanat eseriUnkapanı’ndaki İstanbul Manifaturacılar Çarşısı İMÇ, İstanbul’un ilk alışveriş merkezi. Tıpkı Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) gibi, İstanbul’un mimarlık tarihi açısından önemli bir yapı.
Onarım BekliyorMalatya''nın Darende İlçesi''nde bulunan Ozan Mescidi ve Zengibar Kale Kapısı restore edilmeyi bekliyor. Çevresel ve Kültürel Değerleri Koruma ve Yaşatma Vakfı (ÇEKÜL) Malatya Temsilcisi ve Darendeliler Derneği Başkanı olan Bekir Sözen, "Darende İlçemizde Ozan Köyü''nde bulunan Ozan Mescidi ve Darende merkez Zaviye Mahallesi''nde bulunan Zengibar Kale Kapısı yıkılmak üzere. Yıllardır onarılmayı bekleyen bu eserler aslına uygun olarak restore edilip, turizmin hizmetine açılmalıdır" dedi. Tarihi yerleri gezmeye gelen vatandaşlar ise ilgisizlikten şikayetçi olarak, "Neden bu güzelim eserlere sahip çıkılmıyor? Yetkililerin konuyla ilgilenerek, bu eserlerin yıkılmaması için onarım yapılmalıdır" şeklinde konuştular.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Malatya Haber
İBB 1.6 milyar avro kredi aldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Avrupa Yatırım Bankası ve uluslararası yatırım kuruluşlarından 1 milyar 571 milyon avro kredi aldı. Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, metro yatırımları için Avrupa Yatırım Bankası ve uluslararası finans kuruluşlarından, en uzun vadede, en düşük faizle kredi alındığı belirtildi. Açıklamada, beş yılı ödemesiz, 10 yıl vadeli, 1 milyar 571 milyon avroluk kredinin alınmasının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dünya ekonomi çevrelerinde güvenilir olduğunu gösterdiği ifade edildi. Kredi anlaşmasının yarın, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer yetkililerin katılacağı törenle imzalanacağı belirtildi.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Dervişoğlu kent dosyaları hazırlıyorMHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, oluşturduğu proje ekibi ile kentin tarihsel süreçte yaşadığı olayları dosyalar halinde topladı. İzmir''e ait bilgileri "Tarihi Süreç İçinde Kent Yönetimi, Şehir Bölge Planlaması ve İdari Açıdan Değerlendirilmesi" başlığı altında bir araya getiren Dervişoğlu, "Madem bir yola baş koydum, kentimi her anlamda tanımak zorundayım" diye konuştu. Çeşme''de yapılan arama konferansının bir vizyon toplantısının ötesinde benzer konuların tekrarı olduğunu öne süren Dervişoğlu, "Neredeyse 20 senedir benzer toplantılar yapılıyor. Durmadan toplanılıyor ama ortaya kentin vizyonunu değiştirmeye yönelik somut bir şey konulmuyor. Zaten son 15 yıldır İzmir CHP''li belediyeler tarafından yönetiliyor. Kente vizyon kazandıracak projeleri bu zamana kadar gündeme getiremeyenlerden bundan sonra bir şey beklememek gerekir. İzmir''in kaybetmesinin önüne geçmek için kente ait tüm bilgileri bir araya getirip en iyi projeleri üretmeye çalışıyorum" diye konuştu.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır
Konutlara "Enver" kredisiEnerji Verimliliği (ENVER) projesi paralelinde binaların ısı yalıtımı için düşük faizli kredi seçeneğinin devreye sokulacağı belirtildi.
Bursa''nın geleceğine 16 milyon euroluk yatırımBursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) tarafından hayata geçirilecek çamur kurutma projesi için Büyükşehir Belediyesi ile Fransız Kalkınma Ajansı arasında 16 milyon Euro''luk kredi anlaşması törenle imzalandı.
Gıda ve konutta büyüyecekPlastik ambalaj üreten Papiks''i alan grup, yeni yatırımlarla kapasitesini artıracak, İzmir''de iş merkezi, rezidans ve otel projelerini hayata geçirecek.
Türkiye''nin Kyoto kararına sevindikKyoto Kenti Belediye Başkanı ve Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa, Türkiye''nin kısa süre önce Kyoto Protokolü''nü imzalayacağını açıklamasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.
İki sert cevapİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kendisini eleştiren Cemil Şeboy ve Melih Gökçek''i yanıtladı.
Büyükşehir Belediyesi, Gökçek''in İddiasına Yanıt Verdi: "İzmir''in Suyu Temiz"İzmir Büyükşehir Belediyesi, kente verilen içme suyunun kalitesi ve güvenirliğinde herhangi bir problemin olmadığını açıkladı.
Kepez''i cazibe merkezi yaptıkBelediye Başkanı Erdal Öner, göreve geldikleri günden bugüne kadar, alt ve üst yapıda gerçekleştirdikleri rekor yatırımla Antalya''nın arka bahçesi olarak nitelendirilen Kepez''i, cazibe merkezi haline getirdiklerini söyledi.
Çin''de Depremde 400 bin Hektar Zarar GördüÇin''in Sichuan eyaletinde 12 Mayıs''ta meydana gelen 8 büyüklüğündeki depremde 431 bin 15 hektar orman alanını zarar gördü.
Vanucci''de hedef mutfak ve banyo pazarını marangozun elinden almakSinpaş''ın mutfak ve banyo markası Vanucci, müteahhitlere özel kampanyasıyla mutfak pazarının yüzde 70''ini elinde tutan marangozlara meydan okuyor.
Tersaneler taşınacakSanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, TBMM’ye sunulan tasarıda ihtisas organize sanayi bölgesi kurulmasının öngörüldüğünü kaydetti.
Zengin turisti çekebilmek için, butik hizmete ağırlık verilmeliİlk duyduğumda inanmamıştım. Dediler ki, bu da yerel yönetimlerin "Hikmet Abi"si. Ancak araştırdığımda ortaya çıktı ki, tüm partiler O''nun için adaylarını geri çekip belediye başkanı yapmışlar.
Keops Piramidi ve Ankara15 yılda başkentte opera binası mı, kültür merkezleri mi, Big Ben mi, kapalı atletizm salonu mu, geniş yeşil alanlar mı (Hyde Park, Central Park gibi), Türkiye kütüphanesi mi, müze mi yapıldı? İnsanların kentte yaşam ve çalışmalarını kolaylaştıracak toplu taşım mı yapıldı? Yayalar ve bisikletliler için yollar mı yapıldı?
Gökçek’in istediği gölü ele geçirmekBaşkan Gökçek’in "ODTÜ, Eymir Gölü’nü halka açsın" teklifini değerlendiren ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ağır konuştu. Akbulut, "Eymir zaten halka açık. Amacı seçim öncesi ’Halka göl hediye ettim’ diyebilmek."
Ankara Çayı''nda Değişmeyen ManzaraBaşkentin içinden geçen tek akarsu olma özelliğini taşıyan Ankara Çayı aynı zamanda yarattığı kirlilik, pis koku ve salgın hastalık riski nedeniyle Ankara''nın en önemli sağlık ve çevre sorunu.
Çevreci konutlar geliyorGayrimenkul kuruluşlarının geliştirdiği son projelerde, sürdürülebilir yaşama uygun, çevreye dost yapılar ağırlık kazanmaya başladı.
"Bu nasıl restorasyon?"Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın Cumhuriyet dönemi mimari eserleri arasında önemli bir yere sahip olan eski Tekel binasında yaptığı restorasyon çalışmaları adeta "yıkımı" andırıyor.
Damada Boğaz kıyağıİstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın genel müdür vekili olduğu GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret AŞ’nin, Boğaziçi Köprüsü yakınındaki 95 dönümlük araziye 120 villa yapmasına izin verdi.
Raporlar birbirini tutmuyorODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut’un, Kızılırmak suyunu üç ayrı noktadan aldıkları numunelerle test ettikleri ve arseniğin limit değerin iki katı çıktığını açıklaması başkentlileri korkuttu.
Oturmak için gayrimenkul alıp şehre yakın olsun istiyoruzGayrimenkul sektöründe profesyonel satış yönetimi hizmeti veren ODA Proje şirketi, gayrimenkulde tercihlerin ne yönde değiştiğini ortaya çıkarmak için geniş çaplı bir anket gerçekleştirdi.
Bursa’da gövde gösterisi hazırlığıBaşbakan Recep Tayip Erdoğan, Bursa’da aylardır tartışma konusu olan Kent Meydanı Alışveriş Merkezi’nin açılışını yarın yapacak.
Kaostan uzak projede, her villaya 1 dönüm bahçe düşüyorAkfırat Tepeören’de 47 bin 711 metrekare arazi üzerine kurulan ve 42 villadan oluşan Tepe Park Villaları projesi, her villaya ayırdığı 1135 metrekare arsa ile müstakil hayatlar sunma iddiasında.
Çevreci konutlar geliyorGayrimenkul kuruluşlarının geliştirdiği son projelerde, sürdürülebilir yaşama uygun, çevreye dost yapılar ağırlık kazanmaya başladı.
Belediye, Sütlüce''yi bitmeden kiraya çıkardıAvrupa''nın en büyük kültür merkezlerinden biri olma iddiasıyla 1998''de yapımına başlanan ve 10 yıldır inşaat çalışmaları devam eden Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi kiraya verilecek.
Soruna parmak bastımİzmir trafiği ve otopark sorunu İstanul''a yetişti yetişecek. Sabah ve akşam saatleri, yani çalışanların yollara döküldüğü zamanlar tam bir kabusa dönüşmekte..
Çevre yolunun son bölümü tamamlandıİl Koordinasyon Kurulu toplantısında ayrıca, Çandarlı Limanı ihalesini kazanan firmaya yer teslimi yapılacağı açıklandı.
İzmir Ulaşımına Yeni Yol Haritasıİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Ulaşım Ana Planı çerçevesinde, 20 bin 51 haneyi kapsayan anket tamamlandı.
Hasankeyf’te kazı çalışmaları başladıMardinike Camisi ile Sahil Sarayı’nın ortaya çıkarılması hedeflenen ilk aşamadan sonra, çoğu özel mülkiyette olan tarihi eserler kamulaştırılarak kazılacak, binalar restore edilecek, eserler tümlenecek.
ODTÜ, Gökçek’i yalanladı: Kızılırmak zehirliBelediyenin Kızılırmak suyu için ODTÜ’nün adını kullanarak halkı kandırdığını açıklayan Rektör Akbulut, “O rapor bize ait değil. Bizim analizlerimize göre Kızılırmak’ta tehlikeli oranda arsenik var” dedi.
Sümer Park ‘Abdullah Gül’ olduSümerbank’ı özelleştirip sonra da kapattılar. Adına bile tahammül edemeyenler şimdi de parktan ismini atıyor. Malatya Belediye Meclisi kararıyla Sümer Park’ın ismi değiştirilerek, parka Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adı verildi. 1937 yılında Malatya’da kurulan Sümerbank fabrikası, 4 bin civarında işçi istihdam ediyordu. Fabrika, ekonomik getirilerinin yanında sosyokültürel katkısıyla Malatya’yı bugünlere taşıdı.
CHP Kızılırmak suyunu Meclis’e taşıyorCHP, Kızılırmak suyunun, Ankaralılara maliyeti ile halk sağlığı açısından güvenilir ve sağlıklı olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.
Vestel Elektrik ile Whirlpool görüşmeleri sürüyorVestel, Vestel Elektronik ile Whirlpool Europe arasında yeni bir şirket kurulması yönündeki görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.
Global Investment yatırım için ofis açtıTürkiye’ye şimdiye kadar 200 milyon dolarlık yatırım yapan Global Investment House fonu İstanbul’da ofis açtı. Hedef daha çok yatırım yapmak.
‘KEY ödemelerine haciz uygulanmasın’CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Konut Edindirme Yardımı (KEY) hak sahiplerine yapılacak ödemelere haciz uygulanmaması için kanun teklifi verdi.
Fırat’ın defineleriGaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan Zeugma Antik Kenti’nden, 2000 yılında yapılan kurtarma kazıları sırasında çıkarılan gümüş sikkeler, Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) desteğiyle temizlenerek, sergilenmeye hazırlanıyor.
Kyoto Meclis’te: Niye bu kadar acele ediyorsunuz?Vekiller, Kyoto tasarısını konuştu. Muhalefet: Acelenin nedeni BM?Güvenlik Konseyi üyeliği mi? İktidar: Kaç, kaç, nereye kadar?
İznik’te çini fırını bulunduİznik’te 350 tane olduğu düşünülen çini fırınlarının ikincisi gün yüzüne çıkarıldı... Çini fırını, Müze Müdürlüğü’nün yapmış olduğu sondaj çalışmasından sonra bulundu.
Yalın mekânlarModern, saf ahşap mobilyalar, çekici ve baskın karakteriyle öne çıkıyor. İlk andan itibaren kullanıcısını cezbederek bir tutkuya dönüşüyor. Mekânlara yalınlık ve yaşanmışlık hissi katıyor...
Koray İnşaat''ta erken teslim sevinci"Bursa Güzelbiryer" projesiyle Bursa`ya adım atan sektörün önde gelen kuruluşlarından Koray İnşaat, Eskişehir''de inşaa ettiği Natura Evleri''ni teslim etmeye başladı. Büyük kentlerde gerçekleştirdiği projelerin ardından Anadolu''ya açılan Koray İnşaat, yaklaşık iki yıl önce temelleri atılan Eskişehir Natura Evleri''ni teslim etmeye başladı. Temsili anahtar teslim töreninde bir araya gelen konut sahipleri yeni yaşam alanlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Bu arada Koray İnşaat''ın nisan ayında çocuklarla birlikte temellerini attığı ''Bursa Güzelbiryer'' projesinde satışa sunulan konutların Mayıs 2010 tarihine kadar tamamlanarak sahiplerine teslim edileceği bildirildi.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Olay
Bursa’nın önemli tarihi mekânlarından Balıbey Çarşısı eski güzelliğine kavuştuOsmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunda başkentliğini yapan, bugün Türkiye’nin beşinci büyük kenti olarak da Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı kentlerden olan Bursa’nın önemli simgelerinden biri yeniden iş hayatına ve sosyal hayata kazandırıldı.
Su yalıtımında en iyi, Henkel seçildiHenkel tarafından geliştirilen Ceresit Cerepur renkli ve şeffaf, poliüretan esaslı su yalıtım sistemleri, Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri''nde, ''Yılın Su Yalıtım Ürünü'' seçildi. 7 adayın bulunduğu yarışma, sektörün önde gelen firma ve kurumlarından oluşan bir seçici kurul ile bin 300''e yakın Yalıtım Dergisi okuyucusunun oylarıyla belirlendi. Birinci olan Ceresit Cerepur sistemleri, su yalıtımında en gelişmiş teknoloji olarak kabul gören poliüretan teknolojisini içeriyor. Ürünün poliüretan esaslı olması bu ürünlere kolay uygulanma, UV dayanımı, eksiz yalıtım, çatlak köprüleme avantajlarını sağlıyor.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
ABD’de tutsat başvurusu arttıABD’de mortgage (tutsat) kredisi başvuruları, 3 haftalık düşşün ardından bu hafta arttı. Mortgage Bankerleri Birliği verilerine göre, konut kredisi endeksi geçen hafta, bir önceki haftaya göre yüzde 10.9 artarak 557.1 oldu. ABD’de tutsat kredisi başvuruları bir önceki hafta, son 6 yılın en düşük seviyesine kadar inmişti.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Nükleer enerji şartTürkiye’nin enerjiye ihtiyacı bulunduğunu söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “Enerji açığımızı kapatmak için birtakım elektrik üretim tesisleri kurmamız şart diye düşünüyorum” dedi.
AKP Yeşil Alan BırakmadıAKP hükümetiyle birlikte Antalya’nın en değerli ormanları, turizm alanı ve taşocakları için kıyıma uğradı. Kentin nefes aldığı alanlara gökdelenler dikilmeye, tarım arazileri imara açılmaya başladı.
Konut almanın tam zamanıAnadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı İsmail Babacan, inşaat malzemelerine gelen aşırı zamların stoktaki konutlara yansıtılmadığını, bu yüzden konut satışlarında artış yaşandığını belirterek, "2009 yılı ortalarına kadar stoktaki konutlar tükeneceğinden, şimdi konut almanın tam zamanı" dedi. Babacan, yılbaşından bu yana inşaatların ana malzemesi konumundaki demirde yüzde 100''e varan artışlar yaşandığını, bunun sonucu olarak yeni projelerin başlamadığını ifade ederek, "Stok konutlara önümüzdeki günlerde malzeme fiyatlarının artışlarının yansıtılacağı düşüncesiyle tüketicide mevcut stoktaki konutların alımına yönelik bir hareket başladı. Mayıs ayı içinde ciddi bir hareket yaşandı. Satışlardan yap-satçılar memnun" dedi.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Ürdün TOKİ gibi konut üretecekÜrdün Bayındırlık, Konut ve İskan Bakanı Salh El-Majali, TOKİ modelini kendilerine örnek alarak, Ürdün''de 5 yıl içerisinde 100 bin konut yapmayı hedeflediklerini söyledi.
''Doğru ısı yalıtımı, konutta faturayı yüzde 80 düşürür''Enerji maliyetini düşürmenin en kolay yolunun yalıtım olduğunu belirten İzocam yöneticisi Bulut, faturalarda yüzde 80 düşüş olabileceğini söyledi.
Efes’te kazı sezonu başladıİzmir Selçuk’taki Efes Antik Kenti’nde yeni dönem kazı çalışmalarına başlandı. Kazı başkanı Prof. Dr. Johannes Koder, bu dönem bazı nedenlerden dolayı kazılarda gecikme olduğunu söyledi. Bu hafta başlayan kazıların, ekim ayı sonuna kadar devam edeceğini ve önümüzdeki aylarda çalışmaların yoğunlaştırılarak zaman kaybının giderileceğini dile getiren Prof. Dr. Koder, yardımcılığına ise Doç. Dr. Sabine Ladstatter’in atandığını bildirdi. Prof. Dr. Koder, çalışmalar kapsamında; antik tiyatroda ince mühendislik işleri, Artemis Tapınağı çevresinde yüzey araştırması, Çukuriçi Höyüğü’ndeki Tunç Çağı’na ait eserlerin gün yüzüne çıkarılması ve limandaki kazılara yoğunlaşılacağını belirtti. Panayır Dağı’ndaki, eski dönemlere ait duvar ve etrafında da kazı çalışmalarının devam edeceğini aktaran Koder, Poulos Mağarası ile Yamaç Saray Evleri restorasyonunun da süreceğini kaydetti.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Veysel Erol
Yerel yöneticilerin başucu kitabı!Şehirlerin öne çıktığı küresel bir dönem yaşıyoruz. Bu küresel çağda dünya küçülürken, şehirler giderek büyüyor ve şehirlerin yönetimi çok daha önemli hale geliyor.
Kurugöl''ün Çevresindeki Ağaçlar KesildiÇevre ve Orman Bakanlığı Düzce’ye uzaklığı 11 km. olan Kurugöl’ü konaklamayı da kapsayacak şekilde A tipi mesire alanı olarak tescilledi. Fakat bir hafta sonra Kurugöl’ün çevresindeki ormanlık arazide düzenli çöp toplama alanı yapılmaya başlandı.10 dönümlük bir alan ağaçlar kesilerek açıldı. Çevre köylerdeki halkın çabalarıyla katliam bir süreliğine durduruldu. Halk Düzce ÖDP il örgütünden yardım istedi. Belediye başkanı Mehmet Keleş ;Bütün izinlerin alındığını ve alandaki çalışmaların 3 gündür devam ettiğini, orada çevre kirliliğine neden olacağımıza dair somut delil yok” dedi.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Birgün
İstanbul, dünyanın en iyi kenti olabilir mi?İngiltere''de yayınlanan Monocle dergisi dünyanın en yaşanabilir 20 şehrini belirledi. İlk sırada Kopenhag var.
Tutsatta en geniş ürün yelpazesini sunuyoruzGaranti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, tutsatta (mortgage) farklı tüketici ihtiyaç ve beklentilerine yönelik olarak Türkiye''nin en geniş ürün yelpazesini sunduklarını kaydetti.
Amasra santral istemiyorAmasra Belediye Başkanı Ali Yıldırım, ilçeye yapılması öngörülen termik santrale kesinlikle karşı olduklarını bildirdi. Kentteki bazı sivil toplum kuruluşlarınca oluşturulan Amasra Çevre Birlikteliği’nin üyeleri, Amasra Belediye Başkanı Ali Yıldırım’ın yanı sıra esnaf ve vatandaşların katılımıyla Sefa Park’ta bir araya geldi. Başkan Yıldırım, toplantıda yaptığı konuşmada, "Belediye olarak kesinlikle termik santralın karşısındayız. Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte tepkilerimizi sürdürmeye devam edeceğiz" dedi. Amasra Turizm Derneği Başkanı Hasan Cengiz de, "Türkiye’ye 100 termik santral yapabilirsiniz ama bir Amasra daha oluşturamazsınız. Santral kurulmasına sonuna kadar karşı çıkacağız" dedi.
Tarih: 12 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
DD Mortgage 4.5 milyar YTL kredi verecekDoğan Grubu ile Deutsche Bank ortaklığıyla kurulan DD Mortgage Türkiye''nin ilk konut finansman şirketi. Bu yıl sadece İstanbul''da 3 şube açmayı planlayan şirket TOKİ''nin ev satabildiği her kesimi hedef kitlesi olarak değerlendiriyor.
Markalar ile AVM''ler kira pazarlığı yapıyor, ilk indirim Ankara''daTürkiye''de sayıları iki yılda 133''ten 199''a çıkan alışveriş merkezlerinde ekonomik durgunluğun da etkisiyle hedeflenen cirolarının gerçekleşmemesi, marka sahiplerini harekete geçirdi.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.