Haberler

13 Mayıs 2009, Çarşamba

Sanat ve Peyzaj Mimarlığı ArasındaSanat ve Peyzaj Mimarlığı ArasındaSeramik sanatçısı olan babası, Ohio Güzel Sanatlar Üniversitesi''nde dekan olan Maya Lin, gelecek yıllarda Amerika''nın en çarpıcı anıtlarından biri olan Vietnam Şehitleri Anıtı''nı tasarlayacak, mimarlık, peyzaj mimarlığı ve sanatı bir araya getiren bir tasarımcı olacaktı. Tasarımı binlerce proje arasından seçilen Lin, söz konusu dönemde 21 yaşındaydı, tasarımının amacını ise şu şekilde açıklıyordu: "İnsanların gerçekten ağlamasını istedim." Haberin Devamı
Körfez geçişinde zarflar açılıyorKörfez geçişinde zarflar açılıyorYap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle yaptırılacak İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi''nin ihalesine katılan ortak girişimlerin işletme süresi tekliflerini içeren zarflar bugün açılacak.
Geleceğin yaşam alanını bir lise öğrencisi tasarladıGeleceğin yaşam alanını bir lise öğrencisi tasarladıNASA’nın Uzay Üssü Proje Yarışması’nda Toronto Northern Lisesi öğrencisi Eric Yam’ın projesi ‘Asten’ birinci oldu. 16 yıldır düzenlenen yarışmada ilk defa bir Kanadalı birinci oluyor. Lise son sınıf öğrencisi Yam’ın projesindeki uzaya inşa edilecek üste 10 bin kişi yaşayacak; İngilizce, Çince ve Hinduca resmi dil olacak. Dünya’ya 36 bin km. mesafede kurulacak üste, yüzme havuzundan parka, tüm sosyal birimler bulunacak. Mısır mitolojisindeki tanrılardan Asten’in ismi verilen üste hayat, Kanada’da uygulanmakta olan sağlık, eğitim ve hayatın diğer aşamalarını kapsayan sistemle düzenleniyor. Projeyle bir para ödülü kazanamayan Yam, önümüzdeki ay ABD, Orlando’daki NASA merkezinde tüm çalışanlara hitaben bir konuşma yaparak projesinin detaylarını anlatacak. Yam’ın projesine www.nss.org/settlement/nasa/Contest/Results/2009/asten.pdf adresinden ulaşılabiliyor.
Tarih: 12 Mayıs 2009 Kaynak: Radikal
Tarihi Kentler Birliği''nin 2008 Yılı Koruma Ödülleri Sahiplerini BulduTarihi Kentler Birliği''nin 2008 Yılı Koruma Ödülleri Sahiplerini BulduTarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması 2008 yılı sonuçları belli oldu.
Zaha Hadid Tasarımı Guangzhou Opera House İnşaatında YangınZaha Hadid Tasarımı Guangzhou Opera House İnşaatında YangınZaha Hadid tarafından tasarlanan, 1.800 kişilik seyirci kapasitesine sahip, Guangzhou Opera House binasının inşaatında yangın çıktı. Binanın bu sene sonbahar ayında açılması bekleniyordu.
Geri Dönüştürülmüş Bina: Berkeley''in Brower MerkeziGeri Dönüştürülmüş Bina: Berkeley''in Brower Merkezi"Scavenging (Çöpçülük)" kelimesine yeni bir anlam yükleyerek, bu kavramı "her şey için olabildiğince az ödemek ya da hiçbir şey ödememek" olarak yeniden tanımlayan bir grup, aynı isimle kurdukları blogda geri dönüşüm malzemeleri, ürünlerin yeniden kullanımı gibi konularda dünyadan örneklerle birlikte, haberlere ve yazılara yer veriyorlar. Geçtiğimiz günlerde, yüksek oranda geri dönüşüm malzemelerinin değerlendirildiği Berkeley''deki David Brower Merkezi''ni gezen Scavenging Bloğu yazarları, blogda yayınladıkları yazıda izlenimlerini aktarıyorlar...
Akmerkez''deki kaçak inşaata durdurmaAkmerkez''deki kaçak inşaata durdurmaBeşiktaş Belediyesi, konuyla ilgili yapı tatil tutanağı düzenlenerek yasal işlemlerin başlatıldığını bildirdi.
Amsterdam''da "Matchbox" ofis binasıAmsterdam''da "Matchbox" ofis binasıAmsterdam''da son günlerde Allard Mimarlık tarafından tasarlanan yeni bir proje gündemde. Bu proje prefabrik "matchbox" (kibrit kutusu) blokları kullanılarak tasarlanmış 22 birimden oluşan bir ofis binası.
Bir Plancının Turizm DeneyimleriBir Plancının Turizm DeneyimleriŞehir planlama öğrencilerinin talebi üzerine organize edilmesine karar verilen toplantılar serisi, profesyonellerin deneyimlerini öğrencilerle paylaşmasını hedefliyor. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Erhan Demirdizen ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zekai Görgülü''nün de katıldığı "Şehir Planlamasında Deneyimler" serisinin ilk konuğu, meslekte 35 yılını geride bırakan Tavit Köletavitoğlu oldu.
"Tasarımın Karokökü"''nde Yaratıcı Çözümler"Tasarımın Karokökü"''nde Yaratıcı ÇözümlerVitrA Karo için tasarlanan yaratıcı çözümler, "Tasarımın Karokökü" sergisinde buluştu. Türkiye''nin ünlü mimar ve iç mimarları, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu kuruluşlarından VitrA Karo için, yeni mekan çözümleri ve farklı kullanım alanları tasarladı.
Kalekim 2009 Yapı Fuarı''nda ödül aldıKalekim 2009 Yapı Fuarı''nda ödül aldıTÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi''nde düzenlenen Uluslararası Yapı 2009 İstanbul Fuarı''na katılan Kalekim, "Amacına En Uygun Stand" kategorisinde Üçüncülük Ödülü''nün sahibi oldu.
Aydınlatma Tasarımı Hıdrellez''de!Aydınlatma Tasarımı Hıdrellez''de!Bu yıl Geleneksel Hıdrellez Şenliklerine ev sahipliği yapan Ahırkapı sahili, Nergiz Arifoğlu Lightstyle''ın aydınlatma tasarımı ile bahar coşkusunu yansıttı.
İşte seçimin kesin sonuçlarıYerel seçimin kesin sonuçları Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandı. Resmi Gazete''de yayımlanan sonuçlara göre AKP, 16 büyükşehir belediyesinin 10''unu kazandı. İl genel meclisinde ise AKP, oyların yüzde 38.39''unu alırken muhalefet partileri oylarını artırdı.
On binler müteahhit peşine düşecekEmlak vergisi tahsilatını hızlandırmak ve buradan elde edilen geliri artırmak amacıyla hükümet kat irtifaklı tapuların kat mülkiyetine çevrilmesi için bir yasa çıkardı. 28 Kasım''a kadar kat irtifakı tapusunu kat mülkiyetine dönüştürmeyenlere 1000 lira ceza kesilecek.
Türkiye''nin Kyoto Protokolüne katılım RG''deBakanlar Kurulu tarafından onaylanan katılım RG''nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Yeni Galata Köprüsü 14 Mayıs''ta trafiğe kapatılacakKöprü, bakım çalışmaları nedeniyle gece 01.00 ile 04.30 saatleri arasında trafiğe kapatılacak.
Şakirin Camisi ve camiye bakışımızCami, bizim modern zamanlar tarihimizde genellikle iki anlama geldi... Birincisi... Cami, topluca namaz kılınan yer olarak değerlendirildi hep.
Çanakkale zaferi, panoramik müzede yeniden canlanacakİstanbul''un fethinin canlandırıldığı Türkiye''nin ilk panoramik müzesi Panorama 1453''ü tasarlayan ekip, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın seçim meydanlarında müjdelediği Çanakkale Savaşı Panoramik Müzesi için çalışmalara başladı.
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası: Bu Ülkenin Peyzaj Mimarlarına İhtiyacı Var!TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu, 13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü nedeniyle bir basın bildirisi yayınladı.
Alman devi, 80 milyon Euro yatırımla dört otel kuracakRhea Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Takmak, Almanya merkezli Avrupa''nın en büyük tur operatörlerinden birinin Türkiye''ye 80 milyon Euro yatırımla 4 şehir oteli kuracağını söyledi.
Kamuoyu yanıltılıyor!..İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden yapılan yazılı açıklamada, kamuoyunun metrobüs konusunda yanıltıldığına dikkat çekilerek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım yatırımlarında kamu yararına olmayan hiçbir çalışma yapmamıştır" denildi.
Bütün sektörler indirim peşindeHükümetin 4. paket kapsamında otomotiv, beyaz eşya, elektronik başta olmak üzere birçok sektörde gerçekleştirdiği KDV ve ÖTV indirimlerinin piyasayı canlandırması üzerine, birçok sektör indirim isteği için Maliye''de sıraya girdi.
Cihangir’de Mega Otopark Ekim’de hizmete giriyorİSPARK, Beyoğlu Cihangir''de yapımı devam eden ve tamamı zemin altında olan modern otoparkı Ekim''de bitirmek için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.
Rifat Serdaroğlu''nun mektubuSağlık ve Devlet Eski Bakanı Rifat Serdaroğlu''ndan bir mektup aldım. Aktarıyorum...
Muhalefete kent konseyi ambargosuBüyükşehir Belediye Meclisi''nden Ankara Kent Konseyi''ne gidecek 31 kişinin arasına muhalefetten bir kişi bile alınmadı. CHP''lilerin Meclis''teki dağılıma oranlayarak her partiden oy oranı miktarında üyenin seçilmesi önerisi ise reddedildi. CHP Grup Başkan Vekili Yaşar Çatak, "Bu uygulamalar anti demokratik, katılımcı anlayışa uzak ve saydamlığa uzaktır" diyerek tepki gösterdi.
Taahhüt sektörünün yüz akıMehmet Cengiz''in sahibi olduğu Cengiz İnşaat 37 milyon ile tüm müteahhitlerin toplamı kadar vergiyi tek başına ödedi!
Deprem magazin konusu olmasınDenizli Jeoloji Mühendisleri Odası, bölge toplantısını Çimenoğlu Otel''de yaptı. Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dündar Çağlan, deprem konusunda çok değerli bilim adamlarının görüş açıkladığını belirterek, "Ancak, bazı basın kuruluşlarımız, sansasyonel bilgiler vermedikçe yayınlanmıyor. Maalesef ülkemizde deprem gibi ciddi bir konu bile zaman zaman magazinleştiriliyor. Bunun önüne geçilmesi gerekir" dedi.
TAV inşaat Muscat Havalimanı''na 1.1 milyar dolarlık iş yapacakUmman''ın başkenti Muscat''ta gerçekleştirilecek, Uluslararası Muscat Havalimanı Projesi dahilindeki ''Pist ve Altyapı İşleri, TAV İnşaat ve Atina merkezli CCC''nin (Consolidated Contractors Company) oluşturduğu ortak girişime verildi.
Ege ve Akdeniz''de toplam 43 koy kayıpDeniz Ticaret Odası''nın yaptığı araştırmaya göre betonlaşma ve balık çiftlikleri, doğa harikasını bitirirken, çoğunun risk altında olduğu belirlendi.
Samsun raylı sistemle sınıf atlayacakYaklaşık 120 milyon Euroya mal olacak olan raylı sistem, kazaların azalması, yolculuk süresi kazançları, akaryakıt tüketimi, otomobil kulanım giderleri, karayolu yatyırım ve bakım, onarım giderleri ile hava kalitesi ve gürültü düzeylerinde azalma sağlayacak.
İSTON''un üretimi AB standartlarına ulaştıİstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından İSTON A.Ş., Avrupa Birliği üretim standardı olan "CE" belgesi almaya hak kazandı.
Mimari engeller kalkacakKonak Belediye Başkanı Hakan Tartan, mimari engeller ortada dururken, sosyal yaşama dönük çalışmalardan ve istihdam sorunundan söz etmenin doğru olmayacağını söyledi.
Başkanlık yarışından danışmanlığa uzandılarÇankaya Belediyesi Başkanı Bülent Tanık, yerel seçimlerinden önce aday adaylığı için rakipleri olan Çankaya Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Yüksel Işık ve eski Hukuk İşleri Müdürü Ali Yıldırım''ı Başkan Danışmanı olarak görevlendirdi.
Zorlu Enerji''ye 130 milyon euro krediZorlu Enerji Grubu bünyesinde bulunan Rotor Elektrik A.Ş, rüzgar santrali kurmak için 130 milyon euro tutarında kredi aldı.
Praktiker Türkiye''ye yeni müdürPraktiker Yapı Marketleri A.Ş. ülke müdürlüğüne Guenter Vosskaemper''in atandığı bildirildi.
Ciner''in Taksim''deki tartışmalı plazası kiralıkCiner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner, İstanbul Taksim''de bulunan ve yapımı aşamasında tartışmalara neden olan plazasının bir bölümü kiraya çıkardı.
Yalova''daki tarihî ''Donanma Gazinosu'' yıkıldıYalova''da, 1930 yılında, Atatürk''ün talimatıyla yaptırılan, ancak 2002 yılından bu yana kullanılmayan kentin simgelerinden "Donanma Gazinosu"nun yıkımına başlandı.
"Safranbolu dünyanın en şirin kenti"The Telegraph gazetesi, Türkiye''deki saklı hazinelere ilişkin geniş haberinde Safranbolu için "amatör fotoğrafçının rüyası" ifadesini kullandı. "Safranbolu, Türklerin beton tutkusu olmasa Türkiye''nin nasıl görüneceğini gösteren yerdir" diyen gazete, Safranbolu''yu şöyle övdü: "70''li yıllarda ülkenin Osmanlı mirasının önemli bir bölümü yıkılarak blokların insa edildiği sıralarda Safranbolu, mimari vandalizm çılgınlığından uzak kalmayı tercih etti ve kendisini korumaya yöneldi. Otuz yıl sonra sonuç bir amatör fotografçının rüyasıdır: taşlı sokaklar, şahane Osmanlı konakları, 17. yüzyıldan kalan bir hamam, kökne ahşap evler, demirciler sokağı. Eğer Dünya''nın En Şirin Kenti için bir ödül olsa, Safranbolu aday olurdu."
Tarih: 12 Mayıs 2009 Kaynak: Sabah
Şehbender Konağı gün yüzüne çıkıyorAsırlık Şehbender Konağı restore edilerek, kentin sosyal ve kültürel yaşamına kazandırılacak.
150 yıllık vapur hattı, yerini motora bıraktıBeşiktaş-Üsküdar vapur seferleri kaldırıldı. İDO''nun açıklamasında Dentur Avrasya Grup ile protokol imzalandığı, yolcuların tüm hakları ile bu motorları kullanabileceği belirtildi.
Tarihi Süleymaniye yeniden doğacak!Fatih Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden KİPTAŞ işbirliğiyle yürütülen, Süleymaniye Kentsel Yenileme Projesi''nin ilk etabındaki çalışmada 333 eski eser bina restore edilecek.
Kent içine uygun değil raporuUzman Foot, İstanbul için milyonlarca dolar verilerek alınan ve çoğu garajda yatan Phileas''lar (metrobüs aracı) için "Kent içi trafikte uygulanması neredeyse imkânsız. Bizim Douai Belediyesi de satın alarak aynı hatayı yaptı.
Okyanusların geleceği masada...Endonezya''da, küresel ısınmanın denizlere etkisine dünya kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla uluslararası bir konferans düzenleniyor.
VARYAP, Geleceğin Evlerini Şimdiden KuruyorTürkiye''nin ilk LEED kayıtlı sürdürülebilir yeşil karma konut projesi VARYAP MERIDIAN, lansman öncesinde fiyat ve seçme avantajlarıyla özel müşterilerine ön satışa başladı.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.