Haberler

13 Haziran 2006, Salı

Kamusal ve Özel Alan: Yonge Dundas MeydanıKamusal ve Özel Alan: Yonge Dundas Meydanı”Kentsel yenileme”, gitgide kritik bir sorun halini alıyor, çünkü birçok seçenek yıkıma uğruyor. Ridley Scott’un “Blade Runner” isimli filmindeki gibi kişiliksizleştirilen kentsel çevreye ait fütüristik peyzaj, etrafa yayılmış yığın, karmaşa ve insancıl şehirciliğin başarız modeli olarak, hiyerarşilenmenin ara yüzünün tabakalarıyla tasvir ediliyor. Yabancılaşmanın son evresinde bulunan ve suç patlamalarının arttığı popülasyonda umutsuzluk yaratılıyor. Haberin Devamı
"2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?" Paneli Gerçekleştirildi"2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?" Paneli Gerçekleştirildiİstanbul Turizm ve Kültür Müdürlüğü tarafından organize edilen "2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?" paneli 7 Haziran 2006 Çarşamba günü, Atatürk Kültür Merkezi''nde gerçekleştirildi.
Hasankeyf için nöbet eylemiHasankeyf için nöbet eylemiIlısu Barajı’nın suları altında kalması beklenen Hasankeyf için destek eylemleri sürüyor. Aralarında belediye başkanlarınında bulunduğu 300 kişilik bir grup, Hasankeyf’in kurtarılması için nöbet tuttu.
T+Details Serisine İki Yeni Kitap Daha Eklendi: “Hastaneler “ ve “Bölgesel Tesisler”T+Details Serisine İki Yeni Kitap Daha Eklendi: “Hastaneler “ ve “Bölgesel Tesisler”Tasarım Yayın Grubu tarafından hazırlanan T+Details serisi şimdiye kadar çıkan 4 sayısında ofisler, konutlar, hastaneler ve bölgesel tesisler başlıkları altında yayınlanan projelerde malzemeden kesitlere ve birleşim detaylarına kadar çizimleri ile “detaya inme” anlamında bir örnek oluşturuyor. T+Details serisi okuyucularına Türkçe ve İngilizce olarak sunuluyor.
Tarih: 13 Haziran 2006
Bolu Dağı serüveni bitiyorBolu Dağı serüveni bitiyorYapımına Karayolları Genel Müdürlüğü''nün gerçekleştirdiği uluslararası ihaleyle başlanan, Gümüşova - Gerede otoyol projesi kapsamındaki Bolu dağı geçişinin, 15 Aralık 2006''da işletmeye alınması öngörülüyor.
Antik kent Allianoi ödenek bekliyorAntik kent Allianoi ödenek bekliyorAntik dönemin sağlık merkezlerinden Allianoi''de, kurtarma kazılarının bu yılki bölümünün, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü''nün (DSİ) maddi desteğini kesmesi nedeniyle başlayamadığı belirtildi.
Ulusal Beton Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belli OlduUlusal Beton Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belli OlduAraştırma ve tasarım yoluyla beton içinde veya betonla birlikte her tülü “plastic – OPACITY” fikrini keşfetmeye çalışmaları istenen ulusal yarışmaya, üniversitelerin mimarlık, mühendislik, tasarım fakülteleri ve ilgili disiplinlere kayıtlı öğrencileri tarafından hazırlanan toplam 37 proje katıldı.
Banliyö Bir Hayal mi Yoksa Çıkmaz Sokak mı?Banliyö Bir Hayal mi Yoksa Çıkmaz Sokak mı?Uçağa bir dahaki binişinizde, pencereden dışarıya bakın. Bir şehrin üzerinden geçiyorsanız, evleri, işyerlerini ve alışveriş merkezlerini birbirine bağlayan yollardan oluşan ızgara formu göreceksiniz. Bir banliyö üzerinden uçarken ise, yollar tıpkı ağaçlar gibi görünür. Ana gövdeden çıkan kollar, sona doğru dairesel yaprak şekillerini alıyor. Bunlar, Cul-de-Sacs yani banliyö hayatının sembolü haline gelen, araç girişine kapalı bölgeler başka bir deyişle de çıkmaz sokaklar. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerikan kentlerinde, bu şekilde milyonlarca çıkmaz sokak inşa edildi.
Tasarım müzesi gibi otelTasarım müzesi gibi otelMadrid''deki Hotel Puerta America, tasarım açısından dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Otel için aralarında Zaha Hadid, Norman Foster, Eva Castro, Holger Kehne, Victorio & Luchino, Marc Newson, Ron Arad, Kathryn Findlay, Richard Gluckman, Arata Isozaki, John Pawson, Christian Liaigre ve David Chipperfield''ın da bulunduğu ünlü 19 mimar ve tasarımcı bir araya getirilmiş.
Ata yadigarı "yurt" Hawaii''de villa olduAta yadigarı "yurt" Hawaii''de villa olduBüyük dedelerimizin tercihi dünyanın da gözdesi haline geldi. Orta Asya steplerinden yola çıkan "yurtlar" başta Hawaii olmak üzere dünyanın gözde turizm mekanlarında kendine yer edindi.
Bahçelievler''e 45 milyon Dolar''lık yaşamBahçelievler''e 45 milyon Dolar''lık yaşamKeleşoğlu, Gül, Mutlu ve AOY İnşaat 45 milyon dolarlık yatırım yaparak Bahçelievler''e ''yaşam merkezi'' inşa ediyor.
İstanbul Hangi Kültürün Başkenti?Geçen hafta AKM''de "2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı" başlıklı bir oturum yapıldı. Toplantıyı muhtemelen Akif Emre''nin Yeni Şafak''ta Nisan''da yazdığı "Kültür Başkenti olan hangi istanbul" makalesi tetikledi.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği 39. Dönem Yönetim Kurulu Görev Dağılımını Yaptı25-28 Mayıs 2006 tarihleri arasında yapılan TMMOB 39.Olağan Genel Kurulu sonucunda, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği 39. Dönem yönetim kurulu görev dağılımını yaptı.
TMMOB Mimarlar Odası 40. Dönem Çalışma Programını AçıkladıÖncelikler ve çalışma alanları, Türkiye mimarlık politikasına doğru, mesleki değişim süreci, mesleki uygulama politikaları ve standartları, mimarlık ve hukuk, uluslararası ilişkiler, basın-yayın-iletişim, mimarlık ve eğitim, mesleki ve örgütsel araştırmalar, mesleki yarışmalar ve ödüller, bilişim çalışmaları, kentsel sorunlar ve politikalar, kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesi, örgütsel ilişkiler gibi üst başlıklardan oluşan metnin...
2010 İstanbul için tarihî bir fırsatYıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Tanyeli, ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti olmayı İstanbul ile barışma fırsatı olarak kullanabiliriz” dedi. Prof. Dr. Uğur Tanyeli “Dünyadaki insanlar kaotik olduğu için İstanbul’u görmek istiyor. İstanbul’u olduğu gibi sevmek zorundayız. İstanbul’un dününü severek bugününü kendimize anlatamayız. 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmayı İstanbul ile barışma fırsatı olarak kullanabiliriz” diye konuştu. Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Cengiz Aktar da kentin dinamiğinin bu süreçte hazırlanan projelerin hayata geçirilmesine yardımcı olacağını ifade ederek, bu süreçte sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve halkın birlikte çalışması gerektiğine dikkati çekti.
Tarih: 13 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
Konut kredisinde ''İsviçre'' akımıYüksek gelir grubuna sahip tüketiciler tarafından tercih edilen İsviçre Frangı cinsinden kredileri BankEuropa''dan sonra Garanti Bankası da portföyüne kattı.
Doğa ve Çevre Derneği’nden Oktay Ekinci’ye ÖdülDÇD tarafından her yıl geleneksel olarak verilen ''Doğa ve Çevre Gönüllüsü'' ödülleri, bu yıl da çeşitli sivil toplum örgütleri, basın kuruluşları ve kişilere verildi. Hilton Oteli''nde düzenlenen ödül töreninde Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Mimarlar Odası eski başkanı Oktay Ekinci, gerek köşe yazılarında gerekse Mimarlar Odası Başkanlığı''nı yürüttüğü dönemde çevre sorunlarına ve doğal yaşama ilişkin duyarlılığı dolayısıyla ödüle değer bulundu. Ayrıca Cumhuriyet Gazetesi’nin cuma günleri yayımlanan Cumhuriyet Ankara eki de çevre sorunlarına duyarlı haberleri nedeniyle doğa ve çevre gönüllüsü ödülünü aldı.
Tarih: 13 Haziran 2006 Kaynak: Mimarlar Odası Genel Merkezi
Çağdaş ve Bilimsel Bir İstanbul İçin Planlanması İçin Kamuoyu ÇağrısıTMMOB tarafından yayınlanan "Çağdaş ve Bilimsel Bir İstanbul İçin Planlanma" çağrısını yayınlıyoruz.
TOKİ''den tarihe destekGecekondu dönüşüm projeleri ile kentleri yenileyen, uydu kent projeleri ile modern yerleşim yerleri kuran Toplu Konut İdaresi (TOKÎ), tarihi dokunun korunması için de önemli kaynak ayırıyor.
Zenginliğin yeni topoğrafyası: KanyonProjenin sahibi mimarın amacını aştığı aşikar. İstanbul''un, Levent semtinde bir süre önce açılan "Kanyon" alışveriş merkezi işlevsel açıdan, yani bir tüketim ortamı olarak ne denli başarıya ulaşır, bilinmez, zaman gösterecek ama, kentin ve bulunduğu semtin sosyal ve fiziki öğeleriyle istemeden yan yana geldiğinde, bağlantılandığında ister istemez öyle bir göstergeye, öyle bir göstergeler yığınına, yığıntısına dönüşüyor, sadece politik ya da ekonomik değil aynı zamanda mitolojik öyle işaretler gönderiyor ki, İstanbul ve böylelikle elbette Türkiye Sınıf Mücadeleleri’ni bütün aktüalitesi, Türkiye Sınıf Çelişkileri’ni bütün keskinliği ile ortaya seriyor.
Konut sektöründe büyüme korkusuTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, son yıllarda konut sektörünün balon gibi büyüdüğünü, daha da büyürse patlayacağını ileri sürdü.
Mayra''dan orta sınıfa Güneşli''de 100 daireMayra Yapı, Güneşli''de yeni bir konut projesi başlatıyor. Gülistanbul Evleri isimli bu yeni proje Atatürk Havalimanı''na 4, Olimpiyat Stadyumu''na 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
Atıl havaalanında göbek atılmaya başlandıKastamonu''da 1992 yılından bu yana uçak bekleyen atıl havaalanı düğün salonu oldu. Turist sayısını beş yılda 1 milyona çıkarmayı hedefleyen kente havadan ulaşım için pistin onarımı gerekiyor.
Banliyö hattına 2007''de kilitUlaştırma Bakanlığı, 76 kilometre uzunluğundaki Marmaray''ın 62 kilometrelik etabını oluşturan, Gebze-Haydarpaşa ve Halkalı-Sirkeci arasındaki banliyo hattını yenileme kararı aldı. Buna göre, 2007 sonunda başlayan çalışmalar kapsamında bu hatlar taşımacılığa kapatılacak. Böylece Anadolu''dan İstanbul''a yolcu taşıyan 13 ana hat treni ile Trakya''daki iki tren ve yurtdışı seferleri artık Haydarpaşa ve Sirkeci''ye ulaşamayacak. Trenlerin Trakya''daki durağı Sirkeci yerine Halkalı, Anadolu yakasında da Haydarpaşa yerine Gebze olacak.
Tarih: 13 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Validebağ, villaların bahçesi olacakAtatürk ''ün 1925 yılında öğretmenlere tahsis ettiği Validebağ Koruluğu''nun Üsküdar Belediyesi''ne kiralanması sonrasında başlayan tartışmalar artarak sürüyor.
Demirören, İstiklal''i kopyalayacakİstanbul Beyoğlu''nda 1930''lı yılların ünlü Saray ve Lüks Sinemaları''nın bulunduğu Sin-Em Han, tarihi Saray Muhallebicisi''nin hizmet verdiği binayla birlikte alışveriş ve eğlence merkezi oluyor.
Türkiye''nin en pahalı köyü!Boğaz''daki en güzel yalılara evsahipliği yapan Yeniköy''de fiyatlar da çok özel. Bir yalı dairesi 5-6 milyon dolardan başlarken, değeri 100 milyon dolarla ifade edilen bir yalı kimseyi şaşırtmıyor.
Bu sitenin suyu kendi kuyusundanMes Yapı''nın Çorlu''daki projesi Semilyon Konakları''nın satışında haziran ayı boyunca kur sabit tutuluyor. Kendi su kuyusu bulunan projede suya para da verilmiyor.
Aktürk''ten bir dönüme bir villaAktürk Yapı Ankara''daki yeni projesinde 18 bağımsız villa inşa ediyor. Nascor teknolojisi uygulanan villalar üç ayda tamamlanıyor.
Evler Böyle Zamlanıyorİnşaatta maliyet tartışması büyüyor. Çimentodaki fiyat artışlarıyla başlayan tartışmada, hangi girdinin maliyeti ne kadar etkilediği konusunda bile farklı rakamlar telaffuz ediliyor. Bu da “Ev fiyatları neden artıyor?” sorusunu gündeme getiriyor.
İnşaatta malzeme krizini faiz bitirecekKonut kredisi faizlerinin 1.40 seviyesine yükselmesi konuta olan talebi yavaşlatırken, inşaat malzemecileri ve inşaatçılar arasındaki arz-talep mücadelesinin de sonunu getirecek.
İnşaatta çimentonun payı, tartışma yarattıÇimentodaki fiyat artışlarının tartışıldığı inşaat sektöründe, taraflar, girdi maliyetleri konusunda farklı rakamlar telaffuz ediyor.
Kapalıçarşı’da Altı Han Otel OluyorEminönü Belediyesi, 3600 dükkanın yer aldığı tarihi Kapalıçarşı’nın içinde ve bitişiğinde bulunan harabe haldeki hanlardan altısını, butik otele dönüştürüyor. Toplam 23 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Kapalıçarşı’daki atıl durumdaki Yolgeçen Han, Sepetçi Han, Çukur Han, Cebeci Han, Çuhacı Han ve Kızlarağası Han, sekiz ay önce başlatılan projeyle Türk turizmine butik otel olarak kazandırılacak. Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, ilçenin tarihi ve kültürel dokusuyla koruma altında bulunduğunu, proje geliştirme ve uygulama konusunda çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Projeyle ilgili son detaylar, Kültür Bakanı Atilla Koç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılacağı toplantıda ele alınacak.
Tarih: 12 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet
İnşaatta maliyet tartışmasıÇimentodaki fiyat artışlarının tartışıldığı inşaat sektöründe taraflar, girdi maliyetleri konusunda da farklı rakamlar telaffuz ediyor.
Konut Sektörü Balon gibi Daha da Büyürse PatlarTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, son yıllarda konut sektörünün balon gibi büyüdüğünü, daha da büyürse patlayacağını ileri sürdü.
Didim''de 19 bin İngiliz mülk sahibi konumundaYabancıların Türkiye''de mülk edinebilmesini sağlayan yasanın ardından 11 bin İngiliz''in Aydın''ın Didim ilçesinde konut satın aldığı, yapımı devam eden 8 bin konutun satışı için de ön anlaşma yapıldığı belirtildi.
Ucuz ev hayal gibiTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, son yıllarda konut sektörünün balon gibi büyüdüğünü, daha da büyürse patlayacağını ileri sürdü.
Semt dediğin böyle olmalıSekiz yıl önce ortaya atılıp, bir ayağının bu semtten geçirilme planıyla tüm Arnavutköylüleri ayağa kaldıran ''üçüncü köprü'' projesinden bir ''hayır'' çıktı.
Sit alanına yapılacak bina için özel izin aranacakI. ve II. derece arkeolojik sit alanlarındaki ören yerlerinde, kapalı ve açık sergi mekanları ile güvenlik odası, bilet gişesi, WC, açık otopark ve mobil satış üniteleri düzenlemeleri, kazı heyetinin bilimsel raporları doğrultusunda koruma bölge kurulunun özel izniyle yapılacak.
Nerede o eski kuyruklar?Emlak - inşaat piyasası bir yandan baş gösteren durgunluğun etkisine girerken, bir yanda da sektörün inşaat tarafındaki kavga nedeniyle çalkalanıyor.
Konut kredisinin faiz yükü ikiye katlandıKonut kredisi faiz oranları bir ayda neredeyse ikiye katlandı. Yüzde 1''in altını görmüşken, şimdi 1.7''lere dayandı.
Türkiye''nin ilk Rasathaneli Rezidansı Kelesoğlu''ndanKeleşoğlu Group Göktürk''te inşa edeceği Gökyüzü Residence projesinde gözlemevi de kuracak. Proje; Mars, Venüs, Merkür, Plüton, Neptün, Uranüs ve Jüpiter isimleri verilen yedi ayrı bloktan oluşuyor.
TOKİ, 2007 Sonuna Kadar 250 bin Konut YapacakToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 2007 yılı sonuna kadar 250 bin konut yapacaklarını açıkladı.
Gül-Keleşoğlu Grubu''ndan Dört Yeni Alışveriş MerkeziFlorya''daki Fly-inn Alışveriş Merkezi''nin sahibi Gül-Keleşoğlu Grubu, dört yeni alışveriş merkezi için kolları sıvadı. Bahçelievler''deki kompleks bu yıl, Fatih, Bakırköy ve Avcılar''dakilerse 2007''de açılacak. Grup, komşuları olacak Carrousel ve Kadir Has''a da meydan okuyor: İyi mal kötü malı kovar.
Bakan Koç, 3 bin 500 dönümlük arazinin Limak’a tahsisini iptal ettiKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Antalya’da kültürpark olması planlanan arazinin Limak İnşaat’a tahsisini iptal etti.
Larapark için Temmuz''da yeniden tahsise çıkılacakTurizm Bakanı Koç, Larapark''ın Temmuz ayında yeniden tahsise çıkarılacağını söyledi. Limak ise, "İhaleye tekrar katılırız" dedi.
Prefabriklerin imajını deprem yıktı17 Ağustos depreminden sonra prefabrik evlerle ilgili çıkan haberler prefabrik beton üreticilerini olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz yıl yüzde 19,6 büyüyen inşaat sektöründe prefabrik beton kullanılan konutların payı yüzde 3’lerde kaldı.
Hatay''da yabancıya gayrimenkul satışı durdurulduVali Ahmet Kayhan, Anayasa Mahkemesi tarafından Tapu Kanunu''nun 35''inci maddesinin iptal edilmesi nedeniyle yapılan yeni düzenleme çerçevesinde Hatay''da yabancılara gayrimenkul satışlarının durdurulduğunu açıkladı.
''Dönüşüm''e protestoKartal''da, dün çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin ''Kentsel Dönüşüm Plan ve Projeleri''ni protesto etti. TMMOB Mimarlar Odası ile Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), İstanbul Çevre Konseyi, Uğur Mumcu Mahallesi Koruma Tanıtma ve Yaşatma Derneği (UM-DER), CHP, SHP ve DSP''nin de akatıldığı protestoda, "Yuvamızı yıkanın yuvasını yıkarız" sloganları attıldı. Protestocular, "AKP hükümeti, depremleri bahane ederek yaşam konutlarını, yine devlet gücünü kullanarak yabancı sermayeye vermek istiyor" diye konuştu.
Tarih: 11 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Bizim mahallelerimiz vardıBilgisayarlarımız, ‘play-station’larımız yoktu. Okula servisle değil yürüyerek gidiyorduk.
‘Müzeler Louvre gibi korunsun’Güvenlik şirketi yöneticisi Nihat Kubiş, Türkiye’de müzelerin nasıl korunması gerektiğini anlattı ve Paris’teki dünyaca ünlü Louvre Müzesi’ndeki güvenlik sistemini örnek gösterdi. Bu sistem hem eseri koruyor, hem de anında suçluyu yakalıyor.
Müzelerde uzman personel de güvenlik de yetersizSon günlerde Uşak, Kahramanmaraş, Erzurum müzelerinde ve Topkapı Sarayı’nda yaşanan olaylar, müzelerin imajını yerle bir etti.
TOKİ Konut Satışında Şartları HafiflettiToplu Konut İdaresi (TOKİ), konut satışlarını hızlandırmak amacıyla, İstanbul-Halkalı''da, orta gelir grubuna yönelik projede satış şartlarını hafifletti.
Danıştay’dan İskenderun Limanı’nın satışına yeşil ışıkDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İskenderun Limanı''nın 36 yıl süreyle PSA-Akfen Konsorsiyumu''na devrine ilişkin İhale Komisyonu kararının yürütmesinin durdurulması kararına yapılan itirazı kabul etti.
Suudilerin ''su havzasına sanayi'' projesi davalıkSuudi Tanmiyat Grubu''nun Aslan Grubu ile ortaklaşa olarak İstanbul Samandıra''ya inşa edileceği Türkiye''nin ilk özel organize sanayi bölgesinin (OSB) Ömerli içme suyu havzasında kaldığı ortaya çıktı.
İstanbul ‘dünya kültür mirası’ndan çıkarılacak mı?BM''nin Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü''nün (UNESCO) Dünya Mirasını Koruma Komitesi''nin Litvanya''nın başkenti Vilnius''ta dün başlayan ve 16 Temmuz''a kadar sürecek olan toplantısında, İstanbul''un ‘Dünya Kültür Mirası'' listesinden çıkarılarak ‘Tehlikedeki Dünya Kültür Mirası'' listesine alınıp alınmayacağına karar verilecek. Türkiye, toplantılara Dışişleri Bakanlığı, Turizm ve Kültür Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden uzmanların oluşturduğu bir heyetle katılıyor.
Tarih: 10 Haziran 2006 Kaynak: Zaman
Konut sektöründe "yangın" varKonut sektöründe yangın var. Satılacak konutu olanlar dertli.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.