Haberler

13 Ağustos 2009, Perşembe

Metalin MetamorfozuMetalin MetamorfozuMetal, mimari anlamda genç bir malzeme olup, mimari tasarımda sadece endüstriyel devrim sonrası önemli rol oynamaya başladı. Avrupa''da bina yapımında yüz yıllardır kullanılan ahşap, taş ve tuğlanın aksine çelik ve alüminyum, Avrupa bina geleneğinde çok yer almamış. Metalin mimari kökeni endüstri ve rasyonel üretimde yatıyor: standart boyutlardaki yuvarlanmış H, I ve U kesitler, prefabrike paneller ve oluklu demir çatı. Haberin Devamı
Batıktan çıkan dev sütunlar dikildi Batıktan çıkan dev sütunlar dikildi İzmir''in Seferihisar ilçesine bağlı Kızılburun mevkiinde M.Ö. 1''inci yüzyılda batan gemiden çıkarılan dev mermer sütunlar, TIR''a yüklenerek Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi''ne getirildi
Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nın Dış Cephelerine Kalesinterflex İmzasıLütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nın Dış Cephelerine Kalesinterflex İmzasıTürkiye''nin ilk ve tek Kongre Merkezi olarak 1996 yılından beri hizmet veren İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı''nın yenileme projesinde Çanakkale Seramik & Kalebodur''un Kalesinterflex ürünü seçildi.
Kahveciler seslerini Ankara''da duyuracakKahveciler seslerini Ankara''da duyuracakTürkiye Kahveciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, kapalı alanlarda sigara yasağı uygulamasının yumuşatılmaması nedeniyle 18 Ağustosta Ankara''da eylem yapma kararı alındığını bildirdi.
Güllük Körfezi''ni kirleten siteler ''yandı''Güllük Körfezi''ni kirleten siteler ''yandı''Güllük Belediyesi, körfezi kirlettiği tespit edilen işletme ve sitelere 1.2 milyon TL''nin üzerinde cezai işlem uyguladı
Teos, 8 ay sonra yat kabul edecekTeos, 8 ay sonra yat kabul edecekKolin İnşaat''ın inşaatını sürdürdüğü Sığacık''taki liman, önümüzdeki Nisan ayına kadar bitirilecek.
Ataköy sahilindeki araziler 28 yıldır işgal altındaydı, biz halka açıyoruz Ataköy sahilindeki araziler 28 yıldır işgal altındaydı, biz halka açıyoruz İstanbul Ataköy sahilinin halka kapatılacağına ilişkin iddialara Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar''dan itiraz geldi. Bakırköy Belediyesi ve bazı sivil toplum kuruluşlarının gündeme getirdiği iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Bayraktar, "Bu arazi aslında 28 yıldır işgal altındaydı. Biz ise yıkılan yerleri temizleyip sahili halka açacağız." dedi.
Ahlat Dünya miras listesine adayAhlat Dünya miras listesine adayKültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Koruma Planlaması, Kültür Yatırım ve Girişimleri Teşvik Dairesi Başkanı Melih Hakan Aygün, ''''Dünya miras geçici listesinde bulunan Ahlat''ın, gelecekte dünya miras listesine alınması için alan yönetim planının hazırlanması gerekiyor'''' dedi.
Marmara Sahilleri Atıksulardan KurtuluyorMarmara Sahilleri Atıksulardan KurtuluyorKumburgaz, Selimpaşa, Celaliye ile Silivri’nin doğu kesiminin atıksularını toplayarak Selimpaşa Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştıracak TBM Makinesi, Başkan Topbaş’ın da katıldığı törenle şafta indirildi.
''Araziler 28 yıldır işgal altındaydı''''Araziler 28 yıldır işgal altındaydı''TOKİ Başkanı Bayraktar, sahil şeridindeki arazilerin ''''kiralanması ve satışıyla sahilin halka kapatılacağı'''' yönündeki iddiaları yanıtladı
İstanbul’a 8’inci Tepe Olacak 261 Metreden Tarih İzlenecekİstanbul’a 8’inci Tepe Olacak 261 Metreden Tarih İzlenecekAvrupa''nın en yüksek binası olacak Kiler Holding''e ait 261 metrelik Sapphire''de yer alan alışveriş merkezinin konsepti geleneksel çarşılardan yola çıkarak hazırlandı.
17 Yıl Sonra Piste Uçak İndi Ama...17 Yıl Sonra Piste Uçak İndi Ama...Kastamonu''da 1992 yılında inşa edilen ancak hizmete alınamayan havaalanı, model uçak tutkunlarının buluşma noktası oldu.
Seyyar Yemekçiler/Seyyar Kent HeykelleriSeyyar Yemekçiler/Seyyar Kent HeykelleriGünlük koşuşturma içinde bir lokanta ya da kafede keyifle yemek yemek planlarınıza uymayabiliyor. Açsınız, fakat yemeğe bile ayıracak vaktiniz yok... Böyle zamanlarda midye dolma, kokoreç, köfte, gözleme, balık ekmek, dürüm, tavuk pilav, simit, mısır, kestane, turşu suyu, patlamış mısır, pamuk helva, halka tatlı, macun, meyve, sebze, çay gibi yiyecekleri size hemen her sokak arasında sunan seyyar satıcılar imdadınıza yetişiyor. Herhangi bir yapının içine girmeden, yemek satan bir mekanın ya da bir marketin sokağa bakan açık bölümü, yemek arabaları ya da stantlardan alabileceğiniz sokak yemekleri (street food) genelde yöresel, ucuz, lezzetli ve yenmeye hazır.
Tarihî Konaklar Mutfak Oluyor Tarihî Konaklar Mutfak Oluyor Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilen tarihi Malatya evleri Beşkonaklar''dan biri Malatya Mutfağı olarak hizmete açıldı.
Kasırgalar Yüzünden 10 Milyon Kişi Göç Etti Kasırgalar Yüzünden 10 Milyon Kişi Göç Etti Asya''yı vuran Morakot ve Goni" kasırgaları, Çin''de 10.4 milyon kişiyi etkiledi.
İşte Bursa''nın yangın bilançosuİşte Bursa''nın yangın bilançosuBursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekibi, Temmuz ayında 715 yangına müdahale etti. En çok yangının Çarşamba günleri çıktığı öğrenilirken, yangınlar 273 bin 850 YTL maddi hasara sebep oldu.
Talayman Akustik Yeni OfisindeTalayman Akustik Yeni OfisindeMimari akustik ve genel akustik alanlarında tasarım, modelleme, proje danışmanlığı, ölçüm, uygulama ve kontrollük hizmetlerini sunan Talayman Akustik Ltd. yeni ofisinde hizmete başladı.
Denizin Üzerinde 20.000 MilletDenizin Üzerinde 20.000 MilletFriedman aile ağacında düşünceler çabuk evrilir. Chicago Üniversitesi’nde bir ekonomist olan Milton Friedman klasik liberalizm alanında 20. yy.’ın en saygın ve etkili avukatlarından biriydi. Okul kitapları ve popüler makalelerde, en iyi sağlık ve özgürlük imkanlarını istiyorsak, devlet, polis ve mahkemelere kısıtlanmış olmamalıdır görüşünü savunmuştur. Her ne kadar eğitim, ekonomi ya da askeriye katılımı gerektirecekse de bu, seçimlerimizin dikte edilmesi ya da manipülasyon ile ilgili olmamalıdır.
EAA-Emre Arolat Architects''e Ödül Yağmuru... EAA-Emre Arolat Architects''e Ödül Yağmuru... EAA-Emre Arolat Architects 4 farklı projesiyle dünyanın en prestijli gayrımenkul ödüllerinden biri olan 2009 Europe & Africa Property Awards''a layık görüldü.
Lafarge Dalsan Köşe Korumaları Ücretsiz DağıtacakLafarge Dalsan Köşe Korumaları Ücretsiz DağıtacakKalite politikası ve müşteri memnuniyetini daima ön planda tutan Lafarge Dalsan, bir yeniliğe daha imzasını atıyor. Hasas bir malzeme olan alçı levhanın yol koşullarında zarar görmemesi için Lafarge Dalsan, alçı levhalarını "korumaya" alıyor.
Kale Grubu 52. Yılını Coşkuyla KutladıKale Grubu 52. Yılını Coşkuyla Kutladıanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim, Kaleterasit, Kale, Kalecolor, Kaledekor, Kalekalıp, Kaleplus gibi kendi alanında lider pek çok markayı barındıran Kale Grubu, 52. Yılını Seramik Bayramı törenleriyle kutladı.
Buldan''ı Koruma Çalışmaları Yaz Okulu Öğrencileriyle İvme KazandıBuldan''ı Koruma Çalışmaları Yaz Okulu Öğrencileriyle İvme KazandıDenizli Valiliği, Buldan Kaymakamlığı, Buldan Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı’nın işbirliği ile yürütülen “Buldan’ı Koruma ve Yaşatma Programı” kapsamında, 18–29 Temmuz 2009 tarihlerinde Buldan’da bir yaz okulu gerçekleştirildi.
Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi 2010 için iGuzzini -Tepta  Tasarımı ile AydınlanacakAyasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi 2010 için iGuzzini -Tepta Tasarımı ile Aydınlanacakİstanbul''un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile şehirdeki önemli tarihi eserlerin yeniden aydınlatılması için çalışmalar başlatıldı.
İzmir''i korkutan yangında bin hektar alan zarar gördü İzmir''i korkutan yangında bin hektar alan zarar gördü İzmir''in Seferihisar ilçesiyle Doğanbey Körfezi arasındaki makilik alanda çıkan yangın 17 saatte kontrol altına alındı. Yaklaşık bin hektarlık alanda soğutma çalışmalarını sürdüren orman ekipleri, yeniden alevlenen bölgelere anında müdahale ediyor.
İstanbul, bilim dalı olduİstanbul, bilim dalı olduMarmara Üniversitesi, yüksek lisans düzeyinde eğitim verecek ''İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı'' açtı. Bu bilim dalında, İstanbul''un tarihi, mimari, estetik, sosyal, kültürel, sanatsal, ekonomik, demografik, coğrafi ve çevresel açılardan etüt edilmesi, sorunlara bilimsel ve akademik bir yaklaşımla çözüm üretilmesi amaçlanıyor.
Tütüncüoğlu: Yeter artık Çeşme''de ruhsat veremiyorumTütüncüoğlu: Yeter artık Çeşme''de ruhsat veremiyorumBelediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, ilçenin imar planlarının 2.5 yıldır İl Özel İdaresi tarafından onaylanmadığını belirterek isyan etti.
Karabağ''dan odalarla işbirliğiBayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, ilçesinde hayata geçirmeyi planladığı projeleri ortak çalışmalarla yürüteceğini söyledi.
Değirmenci: Çeşme planları eylülde meclis gündemindeİzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu''nun kendilerine yönelik eleştirilerini yanıtladı.
Bornova''da yeni bir dünya kuruluyorİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, içinde olimpik buz pateni pisti ile 5 bin kişilik amfitiyatronun da bulunacağı Bornova Rekreasyon Alanı''nın 2010 yılında açılacağını ve kentin "en renkli" mekanlarından birisi olacağını söyledi.
Körfez''de sır kalmayacakİzmir Büyükşehir Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi''nin birlikte yürüttüğü Körfez çalışması başladı. En gelişmiş sistemlerle yürütülen araştırmalarla hem Körfez''deki su sirkülasyonunu sağlayacak kanalın yeri hem de zemininin tüm özellikleri ve akıntı modeli ortaya çıkarılacak.
17 Ağustos Depreminin 10 Yıllık Envanteri17 Ağustos depreminin 10. yıldönümünde Açık Radyo''da, Gürhan Ertür yönetiminde özel bir programla 10 yılın envanteri tutuluyor.
Türkiye 106 yılda depreme 82 bin canı kurban verdiDünyanın deprem açısından en riskli kentleri sıralamasında İstanbul 2''nci, İzmir ise 20''nci kent olarak gösterildi.
Tarihi ev Malatya Mutfağı olduKültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilen tarihi Malatya evleri Beşkonaklar''dan biri Malatya Mutfağı olarak hizmete açıldı. Konakta yıllarca kiracı olarak oturan Yorgancı Süleyman Efendi''nin torunu, bulgurdan 100''ün üstünde köfte yapılan Malatya Mutfağı''nı yaşatmaya ve gelecek nesillere aktarmaya çalışıyor.
Uludağ modern şekliyle hizmet verecekVali Şahabettin Harput, Uludağ konusunda imzalanan protokolü önemli bir gelişme olarak değerlendirdi. Harput, "Yeni dönemle birlikte hedefimiz Uludağ''ın, yeni bir vizyon ile her insana modern şekilde hizmet vermesidir" dedi.
Belediye, metroda yeni yöntem arıyorBaşkan Aziz Kocaoğlu, fesih aşamasına gelen Üçyol-Üçkuyular hattını en kısa sürede tamamlamak için çalışma yaptıklarını söyledi, "Kent ve kentliler için en iyi yöntemi tercih edeceğiz" dedi.
Depreme karşı 440 milyon dolar geliyorİstanbul Valisi Güler, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ve Körfez İşbirliği Konseyi''nden 440 milyon dolarlık kredi üzerinde görüşüldüğünü açıkladı. İstanbul Valisi Muammer Güler, depreme karşı binalarının güçlendirilmesinde kullanılmak üzere Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası''ndan 300 milyon dolar, Körfez İşbirliği Konseyi''nden 140 milyon dolar olmak üzere toplam 440 milyon dolarlık kredi üzerinde görüşüldüğünü açıkladı. Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütülen kredi görüşmelerinin 20 yıla kadar uzayan ve düşük faizli olduğu bilgisini veren Vali Muammer Güler, görüşmelerin 1-2 ay içerisinde sonuçlanmasının beklendiğini söyledi, depreme karşı konutların güçlendirilmesi için bugüne kadar Dünya Bankası ndan 310 milyon euro, Avrupa Yatırım Bankası ndan 300 milyon euroluk kredinin, okullar başta olmak üzere İstanbul daki kamu binalarında kullanıldığı bilgisini verdi. Zorunlu deprem sigortası poliçelerinin 2009''un ilk yarısında yüzde 30 arttığını söyleyen DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar ise, 3.4 milyon adet olan poliçe sayısını 2010 yılında 5 milyona çıkarmayı amaçladıklarını belirtti.
Tarih: 13 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Müteahhitlere milyar dolarlık Libya yolu!Devlet Bakanı Çağlayan, Libya ile Serbest Ticaret Anlaşması''nın eylülde olacağını söyledi ve ekledi: Libya''daki 10-12 milyar dolarlık alt ve üst yapı ihalelerinin tamamının Türk müteahhitlerince alınmasını hedefliyoruz.
TOKİ kendi müteahhidini seçebilmeliUmut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Gönülalan, düşük fiyatlarla alınan işlerin devlete ve müteahhide büyük zararlar verdiğini belirterek; "Çözüm, TOKİ''nin kendi müteahhidini seçebilmesinden geçiyor" dedi.
28 yıllık işgale göz yumanlar şimdi konuşuyorTOKİ Başkanı Bayraktar, Ataköy sahil şeridindeki arazilerin "kiralanması ve satışıyla sahilin halka kapatılacağı" yönündeki iddialarla ilgili sert konuştu; ''Bu araziler 28 yıldır işgal altındaydı. Orada kimlerin ne yaptığını uçan kuş bile biliyor".
Müze önündeki verici sökülüyorEtnografya Müzesi''nin önünde bulunan ve müze ile Atatürk Heykeli''nin önünü kapattığı belirlenen TRT Ankara Radyosu''na ait verici, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın talimatı üzerine sökülmeye başlandı.Müze ve çevresinde incelemelerde bulunan Bakan Günay, Etnografya Müzesi ile TRT Ankara Radyosu''nun arasında yer alan ve atıl durumda olan radyo vericisinin kaldırılması için talimat verdi. Vericinin sökülmesi çalışmalarının başlatılması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile TRT Ankara Radyosu yetkililerine teşekkür etti. Kültür ve Turizm Bakanlığının, alanda silueti bozan diğer yapıların yıkım çalışmaları için de çalışma başlattığı, vericinin kaldırılması için daha önce Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun da bu yönde bir karar verdiği kaydedildi. TRT yetkilileri, vericinin kendilerine ait olduğunu ancak yıllardır kullanılmadığını söyledi. Vericinin sökülerek başka bölgelerde kullanılmasının planlandığını belirten yetkililer, ''Zaten yıllardır kullanılmayan, atıl durumda bir vericiydi. Sayın Bakanımız da görüntü kirliliği yarattığını görmüşler. O nedenle sökmeye karar verdik'' açıklamasında bulundu.
Tarih: 13 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Aşçıoğlu: TOKİ''nin önümüzü açacağına inanıyoruzAşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, İstanbul 10. İdare Mahkemesi''nin Likör Fabrikası arazisi üzerinde inşa edilecek konutlara ilişkin yürütmeyi durdurma kararına ilişkin açıklama yaptı.
Gelibolu''nun ciğerleri yandı Çanakkale''nin Gelibolu ilçesine bağlı Cennet Koyu mevkiinde çıkan yangın korkuttu. Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi, Eceabat ile Gelibolu ilçeleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangının ''tamamen kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının devam ettiğini'' açıkladı. Şiddetli poyraz sebebiyle hızla büyüyen alevlerin söndürülmesi için bölgeye Marmara ve Ege''deki bütün hava araçları sevk edildi. 10 hektar alanda etkili olan yangının söndürme çalışmalarına 6 helikopter, 2 amfibik uçak, 5 THK uçağı, 20 arozöz, 4 dozer ile 20 teknik eleman, 200 yangın işçisi ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yetkililer, yangının 16.30''da tamamen kontrol altına alındığını bildirdi. Açıklamada ayrıca, gün içerisinde, Muğla, İzmir, Kahramanmaraş, Antakya, Isparta, Adana, Muğla, İzmir, Elazığ, Mersin, Balıkesir''de 12 orman yangını ile 15 otluk alan yangınına müdahale edildiği ve bu yangınların da kontrol altına alındığı kaydedildi.
Tarih: 13 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Muzaffer Altunay
Kentsel dönüşüm Dikmenli''yi mağdur etti Dikmen Deresi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında “Yeni ev vereceğiz” vaadiyle evlerinden çıkarılan vatandaşlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kapısına dayandı.
İstanbul''da Riskli Okulların Ancak Yüzde 23''ü GüçlendirildiAçık Radyo''da Gürhan Ertür bu hafta boyunca 1999 Marmara ve Düzce depremlerinin ardından gelinen noktayı, yapılması gerekenleri, etkinlikleri ve eleştirileri, uzmanlar, aktivistler ve depremi yaşayanlarla konuşuyor. 10 Ağustos''ta başlayan programın ilk konuklarından biri İstanbul Valiliği İl Özel İdaresi İstanbul Pproje Koordinasyon Birimi Direktörü Gökhan Elgin''di. Elgin, İstanbul''da beklenen depreme yönelik hazırlıkları anlattı.
Ayar: Kültür şehri olan bir Kocaeli arzuluyoruzAK Parti Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, önceki gün Kartepe İlçesi''nde bir dizi incelemelerde bulundu. Ayar, Sanayi yanında yeşil alanları da çok, turizm yanı da ağırlıklı bir kültür şehri olan Kocaeli arzuluyoruz" dedi.
Yumurtalık Gençlik Kampında yangın çıktı Adana''nın Yumurtalık ilçesinde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne ait gençlik kampında çıkan yangında maddi hasar meydana geldi. Kemalpaşa Mahallesi''ndeki kampta, akşam saatlerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangın, kampın idari binasının prefabrike olması nedeniyle hızla yayıldı. Kampta yemek pişirme amacıyla kullanılan büyük sanayi tüpleri olması nedeniyle, yangın kaygıya neden oldu. Yangına müdahale eden Yumurtalık Belediyesine ait itfaiye aracının yetersiz kalması üzerine, İSKEN Termik Santrali ve BOTAŞ''a ait itfaiye ekipleri de yardıma geldi. Bu arada yangın nedeniyle kamp boşaltılırken, çocuklar yöredeki çadırlara nakledildi. Ekiplerin müdahalesiyle söndürülen yangın maddi zarara yol açtı.
Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Orman yangınlarında birinciyizTürkiye hemen her gün bir başka orman yangınıyla mücadeleye girişirken Avrupa''da geçen yıl orman yangınlarından en ağır hasar gören ülkenin Türkiye olduğu belirtildi.
Gelibolu ve Balıkesir''de orman yangınıÇanakkale''nin Eceabat ilçesinde ve Balıkesir''de ormanlık alanda yangın çıktı. Yetkililer, Eceabat ve Balıkesir''deki orman yangınlarının kontrol altına alındığını belirtti.
Milas''ta Saylan adına yaptırılan park açıldıÇağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Aysel Çelikel, ''''Hukuk devleti ilkesi ve yargıya güven zedelenmiş durumda. Bu endişe verici bir durum'''' dedi.
Türkiye''nin deprem gerçeği1900 yılından beri 82 bin 372 kişi hayatını kaybetti. En yıkıcı deprem Erzincan''da oldu. Dünyanın en riskli 2. kenti İstanbul
HES''lere karşı "Derelerin Kardeşliği" kurulduDoğusuna ve batısına yapılacak HES''lere karşı mücadeleye girişen Karadenizliler mücadele için "Derelerin Kardeşliği"ni kurdu. Tecrübelerini paylaşan ortak eylemler düzenleyen Karadenizliler bugüne kadar görülmemiş bir beraberlik sergiliyor.
Çimsa Çimento''ya ''dış ticaret sermaye şirketi'' statüsüÇimsa Çimento''ya dış ticaret sermaye şirketi statüsü verildi. Dış Ticaret Müsteşarlığı''nın Dış Ticaret Sermaye Şirketlerine İlişkin tebliğ Resmi Gazete''de yayımlandı. Tebliğe göre, Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.''ye dış ticaret sermaye şirketi statüsü verildi. Karar yayını tarihiyle yürürlüğe girdi.
Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Dünya
Urla Meydanı 2010''da hazırUrla''nın çehresini değiştirecek Urla Meydan Projesi''nin temelleri geçtiğimiz hafta atıldı. Gönen HT Etaş Ortak Girişimi adına açıklama yapan Gönen Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nafiz Gönen, 2010 yılında tamamlanacak olan ve yüksek ticari potansiyel sunan projenin turizme de katkısının büyük olması beklendiğini söyledi. Gönen, "Bir meydan düzenlemesi olarak kapsamını daraltamayacağımız bu çalışmanın Urla''ya, dolayısıyla İzmir''e karşı bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Çağdaş alanlar yaratarak hem varolan turizm potansiyelini artırmak hem de ticaret hayatını hareketlendirmek ve yeni ufuklar açmak gibi önemli bir misyonu yüklendik" dedi.
Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Asır
”İstanbul İl Çevre Düzeni Planında sanayiden hiç söz edilmiyor”İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, 1/100000 Ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı çerçevesinde kente yönelik gelecek vizyonlarında ticaret, finans, hizmetler ve turizm gibi sektörlerin öne çıktığını, sanayiden hiç söz edilmediğini belirtti.
Üçyol-Üçkuyular''da firmanın süresi dolduBozoğlu İnşaat ile yapılan sözleşmenin feshi ile ilgili kararı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verecek.
Şahin’den ‘vekile ucuz ev’ talimatıŞahin, dün TBMM Başkanlık Divanı üyeleriyle birlikte Anıtkabir''i ziyaret etti. TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, Anıtkabir ziyaretinin ardından Şahin''in başkanlığındaki ilk toplantısını yaptı.
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı...Belediye Meclisi’nde, Gençlik Parkı’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Hizmete Açılması Kararlaştırıldı -Belediye Meclisinde Ayrıca, 21 Ağustos’tan İtibaren Etlik Kasalar’da Ramazan Eğlenceleri Düzenlenmesi Ve Başkent’in 30 Ayrı Noktasında Ramazan Çadırları Kurulması Da Karara Bağlandı
Bakkal-çakkal gibi sanayi tesisleri İstanbul’da kalabilirİstanbul Sanayi Odası, sanayi tesislerinin şehir dışına taşınması konusunu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın da katıldığı bir toplantıda masaya yatırdı.
Türk müteahhitlere 3 aydır ödeme yokUganda Kralı Oyo''nun annesi Best Kemigisa''ya var Türk müteahhitlere yok!
Kamuda ürkütücü rapor77 bin kamu binasından sadece 764''ü depreme karşı güçlendirildi. 1999 Marmara depreminin 10. yıldönümünde, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO)Gölcük''te yürüyüş düzenliyor. Yürüyüşe TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, İMO Başkanı Serdar Harp ve meslek odalarının başkanları katılacak.
AKM''yi kafeterya yapmak isteyenlere redMimarlar Odası, sanatçılar ve sivil toplum örgütleri verilen kararının arkasındalar.
BUSİAD''dan İDO önerisiBursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) üyeleri, İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ''nin Bursa-İstanbul arasındaki seferleri sayısını arttırmasını istiyor.
Cimbom üçüncü köprü güzergahı için önceden tüyo mu aldıGalatasaray Başkanı Adnan Polat, 3. Köprü''nün Riva arazisini değerini artıracağını söyledi. Polat''ın bu açıklaması ''Cimbom köprü güzergahı için önceden tüyo mu aldı'' sorusunu akla getirdi.
1700 yıllık Yahudi tapınağı bulunduDemre''de kentin limana bakan konumunda konumlanmış bir Yahudi tapınağı bulundu.
Restorasyon kursları tüm hızıyla sürüyorİl Özel İdaresi''nin, ''İŞ-KUR Aktif İstihdam Tedbirleri Projesi II'' kapsamında hazırladığı "Restorasyon Alanında Kalifiye Ara Eleman Yetiştirme Projesi"nde uygulamalı eğitim çalışmaları başladı. Kursiyerler yapı restorasyonu, kağıt restorasyonu, kalem işi edirnekari restorasyonu, taş yontu ve mezar taşı alanlarında 4 ay eğitim alacak.
Yüzde 3''ünü kaybeden Seferihisar, ''yavaş şehir'' hedefini unutmadıİzmir''in Seferihisar İlçesi''nde dün öğlen saatlerinde başlayan ve ancak bu sabah kontrol altına alınan yangının faturası ağır oldu.
Modoko üstünü kapatıp alışveriş merkezi olacakİstanbul Anadolu yakasında bulunan Mobilya Doğramacıları Kooperatifi (Modoko), mobilyacıların alışveriş merkezi olmaya hazırlanıyor.
Fikret Bey, Mor Ada''yı zenginleri hedefleyen Fi-Side''a dönüştürecekYapı Kredi Koray GYO''nun Mor Ada''sını dün devralan Fi-Yapı''nın Başkanı Fikret İnan, projeyi yüksek gelir grubuna hitap edecek şekilde değiştirecek.
Sekiz ürünü tasarım ödülü aldı Samsung, Uluslararası Tasarımda Mükemmellik Ödülleri 2009''da (IDEA) 8 ödül aldı. Samsung''un kazandığı ödüller arasında altın madalya ile ödüllendirilen 7000 Serisi LED HDTV, BD-P4600 Blu-Ray disk oynatıcı ve BTS1 çift pişirme özellikli mini fırın yer alıyor. Samsung''un kazandığı sekiz ödül şirketin tek bir yıl içinde kazandığı en yüksek sayıda ödül olma özelliğini taşıyor. Bu sekiz ödülle Samsung, altı yıl içinde toplam 23 ödül almış oldu.
Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
''Likör''e durdurma, stadı tehlikeye attıLikör Fabrikası arazisinde yapılan plan tadilatına İstanbul 10. İdare Mahkemesi''nden yürütmeyi durdurma kararı geldi. Ali Sami Yen için de benzer bir davanın olduğunu belirten uzmanlar stadın yıkımının tehlikeye girebileceğini belirtiyor.
60 milyon dolar yatırdı, Antalya''nın en büyük AVM''si oldu Bursa''nın havlularıyla tanınan markası Özdilek, 60 milyon dolarlık yatırımla en büyük alışveriş merkezini Antalya''da açıyor. 14 Ağustos''ta müşteri ağırlamaya başlayacak Özdilek Park Alışveriş Merkezi (AVM)''ndeki mağazaların yüzde 95''i açılıştan 1,5 ay önce kiralandı.
Mindos kazıları için "bulutsuzluk özlemi"Bodrum yarımadasının batı ucunda Myndos isminde bir antik kent var. Şimdiki Gümüşlük sınırları içinde. Gümüşlük koyunun hemen bir yanındaki koy.
Yeşil cennet karaya büründüYetkililere göre İzmir''deki yangın insan kaynaklı!
Aşçıoğlu''na kötü haber ‘Likör Arazisi''nde iptalŞişli''deki eski Likör Fabrikası arazisini TOKİ''den ihaleyle alan Aşçıoğlu İnşaat''a mahkemeden kötü haber geldi.
Bin 40 hektar arazi kül olduOrman Genel Müdürlüğü, 2009''un ilk 7 aylık bölümünde 699 orman yangınında bin 40 hektar arazi kül oldu. Bu yangınlarda İzmir, 216 hektarlık orman alanını kaybetti.
İzmir''de soğutma çalışmaları sürüyorİzmir''in Seferihisar ilçesiyle Doğanbey Körfezi arasında çıkan ve 17 saatlik çalışmayla kontrol altına alınan orman yangınında soğutma çalışmaları sürdürülüyor.
3G baz istasyonu sayısını ne kadar arttıracak?CHP''li Yılmaz Ateş, cep telefonu kullanımının artmasıyla baz istasyonu sayısının arttığını belirterek Başbakan Erdoğan''a " 3G teknolojisine geçilmesi ile baz istasyonu sayısı ne olacaktır? İllerimize göre dağılımı ne olacaktır? "diye sordu.
EAA-Emre Arolat Architects''in Yeni Ortakları...2004 yılında Emre Arolat ve Gonca Paşolar tarafından kurulan EAA-Emre Arolat Architects 2008 yılında Şaziment ve Neşet Arolat''ın da katılımıyla farklı mimarlık kuşaklarının deneyimlerinin harmanlandığı bir mimarlik ofisi haline gelmişti.
"Yaşasın Mimari" Başlıyor...İstanbul Serbest Mimarlar Derneği''nin yürüttüğü ve Avrupa Birliği''nce desteklenen FOLIA "Fragments of Living in Architecture" projesi kapsamında "Yaşasın Mimari" adlı 13 bölümlük mimarlık belgeselinin "Mimarlık Hayattır" başlıklı ilk bölümü 15 Ağustos 2009, saat 10:30''da NTV''de gösterime giriyor.
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.