Haberler

13 Temmuz 2010, Salı

New York''ta Kendiliğinden Oluşan Emekli Topluluğu: NORCNew York''ta Kendiliğinden Oluşan Emekli Topluluğu: NORCNORC kulağa komik gelen bir kelime, ama bunu biz uydurmadık. Aksine bu kelime halk, devlet ve federal yönetim tarafından kabul ediliyor ve 1986''dan beri kullanımda. Aslında NORC, "Naturally Occurring Retirement Community (Kendiliğinden Oluşan Emekli Topluluğu)" için kullanılan bir kısaltma. NORC esasen bir yaşlı topluluğu olma amacıyla kurulmamış olan, ama büyük bir yaşlı nüfusa sahip bir yer (bir bina, bir gelişim, bir çevre). Neyin "büyük bir yaşlı nüfus" sayılacağı yerden yere değişiyor, ancak NORC''lar önemli çünkü bir topluluk kendi kriterini karşıladığı zaman, o topluluğa yaşlıların ihtiyacı olabilecek destek hizmetlerini sağlayacak olan halk, devlet ve federal fonlar için uygun hale geliyor. Haberin Devamı
Venedik ışıkları İstanbul ''su''larındaVenedik ışıkları İstanbul ''su''larındaSu Üstünde Avrupa İstanbul 2010 Şenliği kapsamında, İtalyan cam sanatçılarının yapıtlarından oluşan, su ve ışığı buluşturacak ‘Venedik Rüyası'' sergisi ziyarete açıldı.
Uzundere, cazibe merkezi oluyorUzundere, cazibe merkezi oluyorKarabağlar İlçesi''nin prestij projelerinden Uzundere Rekreasyon Alanı''nda çalışmalar sürüyor. 230 hektar alan üzerinde devam eden projenin 2011 yılının Eylül ayında tamamlanıp hizmete açılması hedefleniyor.
Sel 17 milyon kişiyi etkilediSel 17 milyon kişiyi etkilediSellerle boğuşan Çin''de 50''den fazla kişi öldü. Onbinlerce ev yıkıldığı ve hasar gördüğü için selden etkilenenlerin sayısı 17 milyonu buldu.
Karabağlar''ın parkları güneşle aydınlatılacakKarabağlar''ın parkları güneşle aydınlatılacakBelediye, dört pilot bölgede başlatacağı projeyle, park ve yeşil alanların aydınlatılmasında elektrik yerine güneş enerjisini kullanacak.
İstanbul''un otopark sorunu çözülecekİstanbul''un otopark sorunu çözülecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSPARK’la işbirliği yapan İtalyan inşaat şirketi Trevi Group, İstanbul’da otopark yatırımı yapacak. İtalya’nın eski İstanbul Konsolosu Massimo Rustico aracılığıyla İstanbul’da yeraltına 200 araç kapasiteli 25 ayrı teknolojik otopark için İSPARK’la el sıkışan İtalyanlar, bunun için 50 milyon Euro ayırdı. Yatırım için yer belirleme çalışmaları yapılırken, davet usulü ihale yapılacağı öğrenildi. Geçtiğimiz yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye yaptığı “Türkiye’de yatırım yapın”çağrısı meyvelerini vermeye başladı. İstanbul’da sahip olduğu 10 bin araçlık kapalı otopark kapasitesiyle şehrin en büyük otopark yükünü elinde tutan İSPARK, sahip olduğu kapalı otopark toplamının yarısı kadar bir yatırıma hazırlanıyor. Bu kapsamda, İtalyan Trevi Group, 50 milyon Euro’luk bir projeye imza atacak.
Tarih: 13 Temmuz 2010
ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Mezuniyet Projeleri Jürisi ve Sergisi GerçekleştiODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Mezuniyet Projeleri Jürisi ve Sergisi GerçekleştiBu yıl sekizincisi düzenlenmiş olan ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Mezuniyet Projeleri Sergisi ve Jürisi 8-9 Haziran 2010 tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi''nde gerçekleştirildi.
Stéphane Malka''dan Atıl Alanlar Üzerine İki ProjeStéphane Malka''dan Atıl Alanlar Üzerine İki ProjeStéphane Malka''nın bahsedeceğimiz iki önerisinden ilkinde Malka''nın "alternatif bir sanat galerisi" olarak bahsettiği şeyi görüyoruz: Paris''te Barbès-Rochechouart metro durağı hattının altına dikey olarak parazitler gibi yerleştirilmiş olan birimler.
Her köşesi başka güzel KuşadasıHer köşesi başka güzel KuşadasıMasmavi denizi, parlak güneşi, kitaplara konu olan tarihi, doğal güzellikleri ve sabahlara kadar süren eğlenceleriyle İzmir''e sadece 90 kilometre mesafede bulunan Kuşadası, her yıl onbinlerce turisti ağırlıyor.
İngiliz toplu konutlarının armatürleri Elginkan''danİngiliz toplu konutlarının armatürleri Elginkan''danElginkan topluluğunun tüm yurtdışı satışlarını gerçekleştiren Eleks Dış Ticaret AŞ, İngiltere''nin Kuzey Batı Bölgesi''nde yapılacak en büyük sosyal konut projesinde ihale kazandı. Eleks Dış Ticaret AŞ''nin tedarik edeceği armatür ve radyatörlerin dört senelik bütçesinin 55 milyon Türk Lirası olduğu kaydedildi.
Tramvaydan inene bedava bisiklet hizmeti Tramvaydan inene bedava bisiklet hizmeti Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Bisikletli Ulaşım (KAYBİS) projesi kapsamında Kayserililer bisikletle yolculuk yapacak.
BETONART''ın Son Sayısı Doğu Akdeniz Kentleri''ne OdaklanıyorBETONART''ın Son Sayısı Doğu Akdeniz Kentleri''ne OdaklanıyorBETONART''ın yeni çıkan Yaz sayısı, 20. yüzyılın başından bugüne Doğu Akdeniz kentlerinde yaşanan kentsel dönüşüm hareketlerini, müdahaleleri ve aktörlerini tartışıyor. Konuk editörlüğünü Ebru Omay Polat''ın yaptığı dosyada, gerek üst üste yığılan uygarlıkların, gerek ticaret ve göç yoğunluğunun getirdiği hareketliliğin Akdeniz coğrafyasında kentsel mekân üzerindeki etkileri ve dönüştürücü gücü tartışılıyor. Dosyada farklı kentlerin yaşadığı dönüşümler özgün süreçleri üzerinden, birbirleri arasındaki paralellikler göz ardı edilmeden inceleniyor.
Bayburt Bayburt olalı böyle proje görmedi Bayburt Bayburt olalı böyle proje görmedi Bayburt''un Demirözü ilçesindeki Lori deresi üzerinde temeli 1996 yılında atılan ve 2000 yılında tamamlanması öngörülen sulama barajının yerinde yeller esiyor.
Ataköylü yürüdü TOKİ ihaleyi yaptıAtaköylü yürüdü TOKİ ihaleyi yaptıAtaköylüler ile TOKİ arasında uzun zamandır çekişmelere sahne olan sahil şeridinde semt sakinleri yürüyüş yaparken iki ihale birden yapıldı.
Fenerbahçe Ülker Arena, 2011 sonunda bitecekFenerbahçe Ülker Arena, 2011 sonunda bitecekFenerbahçe Kulübü, yapımı süren Fenerbahçe Ülker Arena''nın, 2011 yılı sonuna doğru bitmesinin planlandığını açıkladı.
Çevre dostu eko-krediyle 2000 bina yalıtıldıÇevre dostu eko-krediyle 2000 bina yalıtıldıŞekerbank, Mayıs 2009''dan itibaren 231 milyon TL eko-kredi dağıttı. Kredinin 5 milyonluk bölümünü 2000 konut yalıtım için kullandı. Bankanın hedefi 2010''da 10 milyon TL yalıtım kredisi kullandırarak dört bin konutun daha yalıtılmasını sağlamak.
Van''ın Urartu Müzesi''ne ihtiyacı varVan''ın Urartu Müzesi''ne ihtiyacı varVali Münir Karaloğlu, Ağartı köyünde bulunan ve M.Ö. 685-645 yılları arasında hüküm süren Urartu Kralı 2. Rusa tarafından inşa ettirilen Ayanis Kalesi''nde 21 yıldır devam eden kazı çalışmaları ile ilgili olarak yetkililerden brifing aldı. Karaloğlu, "Gelen insanlara medeniyetin ne olduğunu göstermemiz için de iyi bir Urartu Müzesi''ne ihtiyacımız var" dedi.
Başkan Topbaş; "UNESCO''ya mahalle baskısı yapılıyor"Başkan Topbaş; "UNESCO''ya mahalle baskısı yapılıyor"İstanbul''un "Dünya Kültür Mirası"ndaki yerini değerlendirecek olan UNESCO''ya Türkiye''den bazı çevrelerin mahalle baskısı yaptığını açıklayan Başkan Topbaş, "AKM''de ve Muhsin Ertuğrul''da bize yapılan mahalle baskılarının bir benzeri, maalesef şimdi UNESCO nezdinde yapılmakta" dedi.
Altı tünel, üstü "cennet" olacak Altı tünel, üstü "cennet" olacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3 kilometrelik Karşıyaka Tüneli''nin üzerinde kalan bölgede çocuk oyun, açıkhava kondisyon ve sergileme alanları ile fıskiyeli havuzlar oluşturacak; park ve meydan düzenlemeleri ile yeni yeşil alanlar ve yürüyüş yolları hazırlayacak.
Times Meydanı''nda Türkiye reklamıTimes Meydanı''nda Türkiye reklamıABD''nin New York kentinde dünyaca ünlü Times Meydanı''ndaki dev reklam ekranında Türkiye''nin tanıtım filmi gösterilmeye başlandı.
Tarihi mirasa 2010 dopingiTarihi mirasa 2010 dopingiİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, kültür sanat etkinliklerinden daha büyük bir bütçeyi, kentin tarihi binaları için kullanıyor. Ajans Başkanı Şekib Avdagiç, sur içinde yoğunlaşan 2010 restorasyonlarını ''Biz beklemeye tahammülü olmayan yapılara öncelik veriyoruz'' diye anlatıyor.
Türkiye''nin ilk sınır alışveriş merkeziTürkiye''nin ilk sınır alışveriş merkeziTürkiye''nin ilk sınır alışveriş merkezi olan İstanbul Bazaar, Artvin''de düzenlenen törenle açıldı.
Akdeniz''deki ''saklı'' cennetAkdeniz''deki ''saklı'' cennetMersin sahilinde, mavi ve yeşilin buluştuğu, koyda, yunan kolonisi olarak kurulan antik kent, tarihi kalıntılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle görenleri adeta büyülüyor.
2 bin yıllık odeon gün yüzüne çıkıyor 2 bin yıllık odeon gün yüzüne çıkıyor Binlerce yıllık geçmişe sahip Anadolu''daki saklı kültür zenginlikleri bir bir gün yüzüne çıkarılıyor.
Modern şaheserlerModern şaheserlerİşte, Dünyanın Yedi Harikası''nın yeni rakipleri...
Minaresiz İstanbul''u tanıyabilir misiniz?Minaresiz İstanbul''u tanıyabilir misiniz?''Cityscapes İstanbul'' başlıklı sergisiyle Outlet Galeri''ye konuk olan Pakistanlı sanatçı Hamra Abbas, bir kenti o kent yapan özelliklerin yok olmasının bellekte nasıl gedikler açabileceği fikriyle İstanbul siluetleri çekip çekip içlerinden minareleri silmiş.
Bir mimarı anlamak için bazen 100 yıl geçmesi gerekiyorBir mimarı anlamak için bazen 100 yıl geçmesi gerekiyorMimar Hakan Kıran, mesleğe nasıl başladığını, tartışmalara neden olan Haliç Köprüsü projesini, İstanbul''a üçüncü köprü konusundaki sorularımızı yanıtladı.
Olimpiyat''a 2011''de ‘metro'' ile gidiyoruzOlimpiyat''a 2011''de ‘metro'' ile gidiyoruzBasın mensuplarıyla birlikte yüzde 85''i tamamlanan Otogar-Başakşehir-Olimpiyat Köyü Metrosu''nu gezen Başkan Topbaş, "En büyük yatırımlarımızdan biri olan güzergahta yılsonuna varmadan test sürüşlerine başlayacağız. 2011 yılında da hizmete alınacak" dedi.
Mimarlık Yayınları Hakkında Bilmedikleriniz: MARKMimarlık Yayınları Hakkında Bilmedikleriniz: MARKYayınlar, gündelik hayatımızda birçok konu hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladığı gibi mimarlık alanında da güncel konulara ve yaklaşımlara ulaşmamızı sağlıyor. Online ya da basılı yayınlar ile Dünya''daki mimarlık konularını öğrenebiliyor, belki de tasarıma yönelik yeni trendleri yakalayabiliyoruz. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak, dünyaca ünlü mimarlık yayınları (dergi ya da online yayın) hakkında bir araştırma başlattık. Bu yayınların bize aktarılanların dışında görünmeyen kısımlarının işleyişleri, organizasyonları hakkında bilgi edinmek, yani işin mutfağına dikkat çekmek istedik.
Milli Eğitim''in lavabo ölümü raporu: Kader...Milli Eğitim''in lavabo ölümü raporu: Kader...Maltepe''deki bir ilköğretim okulunun ana sınıfında okuyan Efe Boz''un üzerine lavabo düşmesi sonucu hayatını kaybetmesinin ardından İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü''nün hazırladığı rapor, talihsiz çocuğun ailesini isyan ettirdi.
Aile değil, sanki mimarlar odası Aile değil, sanki mimarlar odası Fatin, Bülent ve Bengü Uluengin, bir ailenin üç kuşağını temsil ediyor. Ancak onların kan bağı dışında başka ortak özellikleri de var. Üçü de mimar, üçünün de ön adları Mehmet ve gözleri masmavi.
"Kültür Nehri İstanbul""Kültür Nehri İstanbul"Balkanlar ve farklı Avrupa ülkelerinden sanatçı, akademisyen ve bölge halklarından bir grup, tarihi Egnatia Yolunu yürüyerek İstanbul''a geliyor.
Konukoğlu Bodrum''u fethedecek!Konukoğlu Bodrum''u fethedecek!Gaziantepli işadamı Konukoğlu, Bodrum''da lüks villalar inşaa edecek.
Sanat evleri kerpiçten yapılıyor Sanat evleri kerpiçten yapılıyor Evlerin inşasında kullanılacak kerpiçlerin yapımında çalışan sanatçılar arasında ünlü sinema oyuncusu Bulut Aras da bulunuyor. Konya''nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde hayata geçirilecek olan Sonsuz Şükran Köyü Projesi için çalışmalar hızla devam ediyor.
Kapadokya turizmine yeni bir vadi ekleniyorKapadokya turizmine yeni bir vadi ekleniyorKapadokya Bölgesi''ndeki Sofular Vadisi''nin sit alanı ilan edilmesi için tescil çalışmaların başladığı ve vadinin Kapadokya turizmine kazandırılacağı belirtildi.
Japon Prens Mikasa, Kaman''da müze açtı Japon Prens Mikasa, Kaman''da müze açtı Japonya''nın hibesi ile kurulan Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi''nin açılışı Japon Prens Tomohito tarafından gerçekleştirildi. 1986 yılından beri Kaman bölgesinde Prens Mikasa''nın önderliğinde yapılan kazılardan çıkarılan eski eserlerin sergilendiği müzenin açılışında konuşan Prens Mikasa, müzenin Türk ve Japon dostluğunu pekiştiren yeni bir adım olduğunu söyledi.
Tarih: 12 Temmuz 2010 Kaynak: Zaman
İMSAD''ta Çifte KutlamaİMSAD''ta Çifte Kutlamaİnşaat sektörünün önde gelen isimlerini çatısı altında buluşturan İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), 7 Temmuz Çarşamba akşamı The Sofa Otel Nişantaşı''nda düzenlenen kokteylde hem derneğin 26. yaşını hem de İMSAD Dergisi''nin yayın hayatına başlamasını kutladı.
Türk Doçent''ten HES''lere karşı projeTürk Doçent''ten HES''lere karşı projeİnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Duruhan, zaman zaman insanların tepkisini çeken akarsulara kurulan barajlar ve HES''lerin aksine durgun suya kurulan sistemdeki bir düzenek ile elektrik enerjisi üretebilecek bir sistem geliştirdi.
Türkiye`deki çarşılara Bursa`dan öneriTürkiye`deki çarşılara Bursa`dan öneriBursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Şeref Akgün, alışveriş merkezlerine karşı Türkiye`deki tarihi çarşılarının bir araya gelerek kalıcı bir yönetimle federasyon altında toplanması gerektiğini söyledi.
Diyarbakır Surlarındaki Gecekondular YıkılıyorDiyarbakır Surlarındaki Gecekondular YıkılıyorSurların Diyarbakırlılar için çok büyük bir miras olduğunu, ancak bu mirasının yıllarca sahipsiz bırakıldığını öne süren Sur Belediye Başkanvekili Bedri Turan ilginç açıklamalarda bulundu.
90’ların Eğlence Merkezi Etiler90’ların Eğlence Merkezi Etiler1980''lerde önce orta-üst ve üst gelir katmanlarının yaşadığı, seçkin sayılan bir konut bölgesi olarak gelişti.
Bir ülke ile daha vizeler kalkıyor!Bir ülke ile daha vizeler kalkıyor!Başbakan Erdoğan''ın ziyareti öncesi, ülke meclisi vize uygulamasını kaldırma kararı aldı.
Reina ve Suada yeşil enerji kullanacakReina ve Suada yeşil enerji kullanacakSu Entertainment, Akenerji''den satın alacağı yıllık enerji miktarı ile her yıl yaklaşık bin 550 ton karbon salınımını engelleyecek.
Derelere Özgürlük İçin ProtestoDerelere Özgürlük İçin ProtestoDerelerin Kardeşliği Platformu, Karadeniz''de yapılmaya çalışılan hidroelektrik santralları doğrultusunda yapılan ÇED toplantılarını protesto edecek. Derelerin Kardeşliği Platformu''nca, Karadeniz''de yapılmaya çalışılan hidroelektrik santrallarıyla ilgili süreç hakkında bilgi verildi.
AKP''li Başkan Bir "Dava" AdamıAKP''li Başkan Bir "Dava" AdamıDenizli Belediyesi yine davalık! Bu kez konu Valilik Meydanı Projesi''nde öngörülmemesine proje mimarının izni olmadan Kız Meslek Lisesi Binası''nı yıkmak. Denizli Valiliği tarafından açılan yarışmayı kazanan projeye göre kent merkezinde yeni bir meydan kazandırılması amaçlanıyordu. Denizli Valiliği''nin mevcut binasının yıkılarak çevresindeki kamu bina ve arazilerini de içine alacak şekilde büyük bir meydanın tasarlandığı proje uygulamaya kondu.
Bir uzun rüya: DatçaBir uzun rüya: DatçaRengarenk begovilleri, arnavut kaldırımlı daracık sokakları, taş evleri, kendi olmanın dışında başka hiç bir şeyi beceremeyen sıcak, evcimen insanları, bademi, kekiği, balı ve "Can Baba"sı ile bir uzak düş...
Cumalıkızık ve Hanlar ile dünya vitrinine çıkacağızCumalıkızık ve Hanlar ile dünya vitrinine çıkacağızBüyükşehir Belediyesi tarihi ve kültürel mirası yaşatma yönünde yaptığı çalışmalarıyla, ‘UNESCO Dünya Mirası Listesi`ne girerek bu çabayı taçlandırmak istiyor.
Abdülhamit Han Camii ibadete açılacağı günü bekliyorAbdülhamit Han Camii ibadete açılacağı günü bekliyorTemeli 1993 yılında atılan ve inşaatı tamamlandığında cumhuriyet tarihinin en büyük üçüncü camisi konumuna gelecek olan Abdülhamit Han Camisi''nde çalışmalar sürüyor. 20 bin metrekare alan üzerine kurulu 10 bin kişi kapasiteli camide, kubbe ve duvarları hattatlar tarafından nakış nakış işleniyor.
Beyoğlu Belediyesi ihlale doymuyorBeyoğlu Belediyesi ihlale doymuyorAvrupa Kültür Başkenti muhabbetine sokakta müziğe kimse dokunmuyor diye sevinirken, Beyoğlu Belediyesi''nin insan, yaya hakkı tanımaz tavrı her tür eğlenceyi burnumuzdan getiriyor.
Bitlis''teki beş minareyi tüm dünya tanıyacak Bitlis''teki beş minareyi tüm dünya tanıyacak Bitlis denilince akla ilk gelen ve türkülere konu olan Beş Minare, Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından desteklenen bir proje ile tanıtılacak. Bitlis denilince akla ilk gelen ve türküye konu olan Bitlis''teki Beş Minare, hazırlanan bir proje ile daha geniş kitlelere tanıtılacak.
Ataköylüler sahilleri için yürüdüAtaköylüler sahilleri için yürüdüAtaköy''de, "Sahiline ve Yeşiline Sahip Çık Platformu" üyesi bir grup, Ataköy sahil alanının yarın TOKİ tarafından bir kez daha satışa çıkarılacak oluşu nedeniyle eylem yaptı. Eyleme CHP''li milletvekilleri de destek verdi.
Hızlı trenin aktarma merkezleri yapılıyorHızlı trenin aktarma merkezleri yapılıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi''nin Geliştirilmesi Projesi''nde yolcusuz deneme seferleri yapılırken, diğer yanda da hattın hizmete alınmasının ardından sisteme entegre olacak otobüsler için aktarma merkezleri oluşturuyor.
Psikiyatri MimarisiPsikiyatri Mimarisiİnsanın yapabileceklerinin sınırı nereye kadar? Mimari, insanoğlunun yapabileceği her şeye karşılık verebilen bir disiplin oldu hep. İnsanın yapabileceğinin sınırları, mekanların sınırlarını da çizip, bize kentler, kent içinde tanımlı-tanımsız bölgeler kazandırdı. Her zaman konut, eğitim merkezi gibi hizmet veren yapılar değil, insanların sorunları, hastalıkları, ölümleri, sapkınlıkları, yakılmaları için yapılar, siteler büyük kompleksler tasarlandı. Mimarlık hep toplum tarafından sempati gören şeylere hizmet etmedi. Psikiyatri ve adli psikiyatri için mimari, kent içinde her zaman sakınılıp çekinilen, fakat hasta psikolojisi açısından çok dikkat edilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor.
Tarihi gezi dizisi (1)Kimbilir memlekette neler neler oluyordur ama buradan mevzuya girmek oradakinden bile zor.
''Ataköy Sahil'' ihalesi ilk adımda Sinpaş''ınToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), Ataköy sahil şeridindeki arazinin hasılat paylaşımı yöntemiyle satışı için düzenlediği ihalenin ilk oturumunda, dört firma teklif verdi. İlk aşamada, en yüksek teklifi, 343.2 milyon lirayla Sinpaş Yapı verdi. Firma, arsada uygulayacağı projeden toplam 858 milyon liralık gelir elde etmeyi öngörürken, TOKİ’ye bunun 343.2 milyon lirasını arsa payı olarak ödemeyi taahhüt etti. Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ ve Nurol İnş ve Tic. AŞ İş ortaklığı ise arsada 1 milyar 90 milyon 219 bin liralık proje uygulanmasını öngörmelerine karşın, önerilen arsa payı 327 milyon 65,8 bin lirada kaldı. İkinci oturum, 16 Temmuz Cuma günü yapılacak. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, konuyla ilgili, şartname uyarınca arsanın iki yanından sahile kadar iki yol bandı ayrıldığını ayrıca sahil kıyısından da yaklaşık 30 dönüm bölgenin halka açık alan olarak bırakılacağını söyledi.
Tarih: 13 Temmuz 2010 Kaynak: Radikal
Adana''da bir imar komedisi!Adana''da bugünlerde bir imar krizi yaşanıyor. Sebebiyse 30 yıl öncesinin imar planına göre düzenlenen yaban hayat sahası sınırları.
2 bin yıllık amfitiyatro gün yüzüne çıkıyorParion Antik Kenti''nin önemli yapıları arasında gösterilen 5 bin kişilik odeon, bu yıl başlanan kazılarla gün yüzüne çıkarılacak.
Bornova metro yine KİK''likİzmir Metrosu Bornova hattı, ihale itirazları ve davalara takıldı. Bir yandan Kamu İhale Kurumu''nun (KİK) iptal ettiği ilk ihaleyle ilgili Danıştay''ta süren bir dava bulunmasına karşın, ikinci ihale sonucuna da KİK''i yapılan başvuruyla itiraz edildi.
Eski köşkler restore ediliyorİzmir''in Bornova ilçesindeki 250-300 yıllık tarihi Osmanlı, Türk ve Levanten köşkleri, konakları gelecek kuşaklara aktarılmak için restore ediliyor. Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, yaptığı açıklamada, geçmiş uygarlıkların tarihi dokusunu gelecek nesillere aktarma gayreti içinde olduklarını bildirdi. Bornova''nın 8 bin 500 yıllık geçmişe sahip olduğunu, İlyada ve Odyseia destanlarını yazan, ''''tarihin babası'''' olarak kabul edilen Homeros''un M.Ö. 8. yüzyılda bu topraklarda yaşadığını, ilçede 15. yüzyıldan, Anadolu Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden önemli eserlerin bulunduğunu belirten Sındır, bunların korunup, geliştirilip, gelecek kuşaklara sunulması gerektiğini söyledi.
Alaybey çarşısı ve 18 sokağı yenileniyorKarşıyaka''ın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Alaybey''de çarşı ve yan sokaklar yenileniyor. Yaklaşık 20 yıl önce yapılan çarşının geçen süre içerisinde yıprandığını ve güzelliğini kaybettiğini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, "Yollar tamirler yapılarak bu güne kadar idare edilmeye çalışılmış, ancak artık kullanım ömrünü tamamlamış. Alaybey Çarşısı için bir proje hazırladık. Çarşı ile birlikte 18 sokağı da baştan sona yeniliyoruz. İki ay içerisinde 9 sokağın tümünü yeniledik. Okullar açılmadan Alaybey Çarşısı''nı tamamlayacağız. Diğer sokaklarla birlikte Alaybey semti yıl sonuna kadar adeta baştan sona yenilenmiş olacak" dedi. Durak, aynı süre içerisinde Alaybey istasyonu ve çevresinin de yeşil alanlarla güzelleştirileceğini söyledi.
Tarih: 12 Temmuz 2010 Kaynak: Yeni Asır
İstanbul Ne Yapıyorsun Sen?İstanbul''un kültür başkentliğini gördünüz mü, duydunuz mu? İnsanların biraraya geldiği sanatçıların üretimlerde bulunduğu kültür başkentliği kavramını doğrusu kentimde hâlâ hissedebilmiş değilim. Beni çağıramıyor, göremiyorum, duyamıyorum hâlâ...
Tarihi Yarımada Enstitüsü kuruluyorYıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Tarihi Yarımada''nın envanterinin çıkarılması, restorasyonlarının organize edilmesi gibi amaçlara hizmet etmesi için kurulacak "Tarihi Yarımada Enstitüsü" için ilk adımı attı. Fatih Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi, enstitünün kuruluşu için aralarında protokol imzalandı.
Kocaeli, bilişim vadisi için doğru adres miBilişim vadisi yatırımı için il seçiminde 90''ın üzerinde kriter rol oynarken, nasıl oldu da bir anda Kocaeli ön plana çıktı ve tek il haline geldi? Üstüne üstlük 2007 yılında İstanbul merkezli bir bilişim vadisi kurulması amacıyla yola çıkılmışken.
İstanbul S.O.S.Mutlu insanlar şehri var mıdır ey bahtı güzel hemşeri? Varsa eğer, sen bulasın. Yoksa eğer, sen kurasın. Mutlu insanlar şehri nedir ki ey hemşeri? Bana sorarsan, bir şehir mutlu ise eğer, o şehrin ahalisi de mutludur. O şehrin taşı toprağı mutlu ise eğer, ahalisi de öyledir.
Metro, Sabiha''ya uzayacak Avrupalı potansiyel olacakKadıköy meydanından başlayarak, İbrahimağa, Acıbadem istasyonlarıyla E-5 üzerinden devam eden metro Marmaray ile entegre olacak, Sabiha Gökçen''e ekstra yolcu trafiği doğacak.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.