Haberler

13 Ağustos 2008, Çarşamba

Ankara’daki Büyük Dönüşümde Son DurumAnkara’daki Büyük Dönüşümde Son Durum04 Mart 2004 tarihinde kabul edilen “Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi Kanunu” kapsamında Kuzey Ankara Girişi’nde bulunan “Protokol Yolu” olarak adlandırılan alanda kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde fiziksel durumun ve çevre görüntüsünün geliştirilmesi, güzelleştirilmesi ve daha sağlıklı bir yerleşim düzeni sağlanması ile kentsel yaşam düzeyinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Kanun 05 Nisan 2006 tarihindeki değişikliklerle son halini almış. Bu değişikliğin en önemli kısmını ise kanunun ilk halinde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’na verilen onama yetkisinin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi oluşturuyor. Haberin Devamı
Çarpık yapılaşmaya sonÇarpık yapılaşmaya sonTrabzon yaylalarındaki kaçak ve çarpık yapılaşmayla mücadele etmek amacıyla çalışma başlattıklarını bildiren Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak, "Bu çarpık yapılaşmada vatandaşın olduğu kadar bizlerinde eksiklikleri var." dedi.
ODTÜ’de yıkıma durdurmaODTÜ’de yıkıma durdurmaAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ’deki 40 bina için verdiği para ve yıkım cezasına mahkemeden durdurma kararı geldi.
Tarihi köprü sulara gömülüyorTarihi köprü sulara gömülüyorKapulu Kaya barajı sularının yükselmesi sonucunda kemer taşları dökülmeye başlamış, 2007 yılında Köprüköyü Belediye Başkanı’nın girişimleriyle araştırma ekibi gelmiş ve Kızılırmak’ın suyu 15 gün kesilerek fizibilite çalışmaları yapılıp köprünün 2008 programına alındığı söylenmişti.
CCTV’nin Yeni Binası Çin’in Yükselişini YansıtıyorCCTV’nin Yeni Binası Çin’in Yükselişini YansıtıyorDün tüm dünya Pekin olimpiyatlarının açılış törenini izledi. Atletler kameraların önünden flaşların bir dahaki sefere yalnızca kendileri için patlamasını dileyerek geçtiler.
Bitlis "tarihini" araştırıyorBitlis "tarihini" araştırıyorPamukkale Üniversitesi (PAÜ) Sanat Tarihi Bölümü ve Bitlis Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, kentte yaptıkları yüzey araştırmalarında, Akkoyunlu, Karakoyunlu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok yapı bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi.
DATİ: TOKİ, Ataköy’de 200 milyon dolarımızı görsün, ihaleye girelimDATİ: TOKİ, Ataköy’de 200 milyon dolarımızı görsün, ihaleye girelimDATİ Yatırım Holding’in 2038 yılına kadar işletmesini elinde bulundurduğu Ataköy Galleria Kompleksi’ni Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yeniden satışa çıkarıyor.
AM NAi Ödülü Finalistleri Belli OlduAM NAi Ödülü Finalistleri Belli OlduHollanda Mimarlık Ensititüsü (NAi) ve gayrimenkul geliştirici AM tarafından 2002 yılından beri birlikte verilen AM Nai Ödülü’nin finalistleri geçtiğimiz günlerde belli oldu.
Şirketlerde rota ''yeşil’e yöneldiŞirketlerde rota ''yeşil’e yöneldiKüresel ısınma, artık herkesi çevreyi “sözde" değil, “özde" sevmeye zorluyor. Vatandaşın bu konuda duyarlı olması tek başına yeterli olmadığı için özellikle şirketlerin somut adımlar atması gerekiyor.
 TOKİ 1,5 yıl sonra Ataköy arsasını yine vitrine koydu TOKİ 1,5 yıl sonra Ataköy arsasını yine vitrine koyduToplu Konut İdaresi (TOKİ), Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat (DATİ) tarafından 2038 yılına kadar kiralanan Ataköy Turizm Tesisleri arsasını yeniden satışa çıkarılıyor.
Türkiye’nin ilk “Ekolojik Köyü”nde yaşam başladıTürkiye’nin ilk “Ekolojik Köyü”nde yaşam başladıÜnal İnşaat tarafından 2007’de temelleri atılan Sincap Evler’de son etap da tamamlanmak üzere... Sosyal tesisleri ve çevre düzenlemesi yapım aşamasında olan projede yaşam başladı. Doğanın içinde, doğayla baş başa olan Istranca’nın eteklerinde, 63 m2''lik oturum alanı ve 300 m2 bahçesiyle 280 Sincap Ev sahiplerini buldu.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Sadece Şile Feneri değil, artık Şile''de aydınlıkSadece Şile Feneri değil, artık Şile''de aydınlıkİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fen İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü tarafından İstanbul’un önemli sayfiye alanlarından olan Şile;150 yıldır yanan fenerine yakışır bir biçimde aydınlatıldı.
Dünyanın en pahalı eviDünyanın en pahalı eviVillefrance tepelerindeki, Villa Leopolda’nın fiyatı emlak acentalarını hayrete düşürürken, Rus zenginlerinin Côte d’Azur’u ‘istila ettiği’ yönündeki endişeleri de artırdı.
Çin, olimpiyatlara 1 koyup 10 alacakÇin, olimpiyatlara 1 koyup 10 alacakOlimpiyatlara hazırlandığı son 7 yılda 43.1 milyar dolarlık yatırımla Pekin’i baştan yaratan Çin, önce oyunlar sırasında, ardından da önümüzdeki yıllarda bu yatırımların meyvesini toplayacak.
İBB Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi Yarışması Kolokyumu’na Hararetli Tartışmalar Damgasını VurduİBB Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi Yarışması Kolokyumu’na Hararetli Tartışmalar Damgasını Vurdu“İstanbul’un kültürel açıdan en yoğun bölgelerinden biri olan Beyoğlu’nda, 94 yıllık tarihi ile Türkiye’nin en eski tiyatro kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları için bir tiyatro yapısının projesini, yaratıcı fikirler ile elde etmek ve halen Beyoğlu Vergi Dairesi olarak kullanılan tescilli eski eser bina için ise tiyatro fonksiyonu ile uyumlu bir entegrasyon sağlanarak fonksiyonel açıdan öneri getirilerek ilişkilendirilmesi ve projede bir bütün olarak çözümlenmesi” amacını taşıyan yarışmanın ödül töreni, sergi ve kolokyumu 11 Ağustos 2008 tarihinde İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde düzenlendi.
Kemeraltı Yarışması SonuçlandıKemeraltı Yarışması Sonuçlandıİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kemeraltı Çarşısı için açtığı ve üst örtü tasarımından meydan düzenlemesine, aydınlatma ve çöp kutularından çiçekliklere kadar pek çok ögeyi kapsayan yarışmada 8 ekip ödül kazandı.
Tarihi Kemeraltı Projesi’nde Somfy Güvencesi Tercih EdildiTarihi Kemeraltı Projesi’nde Somfy Güvencesi Tercih EdildiEge Beta Otomasyon Sistemleri’nin montaj ve taahhütünü gerçekleştirdiği otomatik kepenkler ile “Tarihi Kemaraltı Çarşısı”na şıklık katılıyor.
Kayserili böylesini görmediKayserili böylesini görmediKayseri''de 498 bin metrakelik alana oturacak ve yaklaşık 30 milyon dolara mal olacak oyun merkezi 2 ay içinde ihaleye çıkacak. İtalya''nın Venedik kentindeki benzeri Gardaland''dan daha ileri projesi olacak oyun merkezine açılacak yarışma ile Türkçe isim verilecek.
Karavan Parkı''na turistler ilgi gösteriyorKaravan Parkı''na turistler ilgi gösteriyorKonya''nın merkez Karatay İlçe Belediyesi tarafından yaptırılan Karavan Parkı''na özellikle yabancı turistler ilgi gösteriyor. Özellikle karavanlarıyla Türkiye turuna çıkan yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Karavan Parkı''na gelen 24 kişilik İtalyan turist grubu, yola ilk çıktıklarında Konya''da kalmayı düşünmediklerini ancak internette Konya''da karavan parkı olduğunu öğrenince gece burada konaklama kararı aldıklarını belirtti. Karavan Parkı''nda her türlü ihtiyaçlarının düşünüldüğünü ifade eden turist grubu üyeleri, gördükleri hizmetten dolayı yetkililere teşekkür ettiklerini dile getirdi. Park ile ilgili bir açıklama yapan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ise, karavanlarıyla Konya''ya gelen yerli ve yabancı turistlerin Konya''da konaklamaları için düzenledikleri Karavan Parkı''na turistlerin ilgi gösterdiğini belirterek, 24 saat güvenlik personeli tarafından korunan parkta konaklayan ziyaretçiler için her şeyin düşünüldüğünü sözlerine ekledi.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kalkınma Mahallesi''ne çok amaçlı parkKalkınma Mahallesi''ne çok amaçlı parkTrabzon Belediyesi''nin Kalkınma Mahallesi''nde yaptıracağı çok amaçlı parkın inşaatına başlandı.
İthalatta ve İhracatta Kaplumbağa Yoluna Devam Ediyorİthalatta ve İhracatta Kaplumbağa Yoluna Devam EdiyorBaşak Çatı & Cephe Sistemleri, 2000’li yılların başında Azerbaycan, Gürcistan, Ürdün ve Kazakistan ile başladığı ihracatlarına her yıl yeni bölgeler ekleyerek ve büyüterek devam ediyor.
Çevreciler balık çiftliklerinin peşindeÇevreciler balık çiftliklerinin peşindeMuğla ve Aydın il sınırları içindeki balık çiftliklerinin yeni taşınma bölgeleri de tartışma yarattı.
Ankara''da amblem tartışması sürüyorAnkara''da amblem tartışması sürüyorAnkara Büyükşehir Belediye Meclisi, "Danıştay''dan karar çıkıncaya dek mevcut amblemin ''belediye flaması'' olarak kullanılmasını" kararlaştırdı.
İzmir''e Çok Yakışacakİzmir''e Çok Yakışacakİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı en önemli eserlerden biri sayılan Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, her bakımdan Türkiye’nin örnek yapılardan biri olacak.
Hitler’in Kitle Turizmi Tesisi Rüyası: ProraHitler’in Kitle Turizmi Tesisi Rüyası: ProraRügen, günümüzde Almanya’nın diğer tüm bölgelerinden daha fazla turist çeken en popüler rekreasyon alanlarından biri. Ancak, İkinci Dünya Savaşı’ndan önce de yine ünlü bir tatil bölgesi olan ada, bu özelliğinden çok Nazi mimarlığının önemli merkezlerinden biri olmasıyla ilgi çekiyor. Bu ilginin nedeni, Adolf Hitler döneminde planlanan fakat hiçbir zaman tamamlanamayan Prora Dinlenme Tesisleri.
Doğanbey’in devamı geliyorBursa’nan köklü yenileme projelerinden birisi olması beklenen Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi’nin geçtiğimiz günlerde 430 konutluk ilk etabının temeli törenle atılmıştı. Şimdi burada 550 gün sonra bambaşka bir görüntü ortaya çıkacak.
Rhodiapolis kazısında "oy pusulası" bulunduAntalya''nın Kumluca ilçesinde bulunan Rhodiapolis Antik Kenti''ndeki kazı çalışmalarının bu yılki bölümü sona erdi. Rhodiapolis kazıların en ilginç buluntusu oy pusulaları oldu.
2700 yıllık Urartu barajı bile kuruduVan''da M.Ö. 685-645 yılları arasında hüküm süren Urartu Kralı 2''nci Rusa tarafından Erek Dağı''nın eteğinde kurulan ve Keşiş Gölü olarak bilinen Rusa Barajı, kurudu.
Didyma Antik Kenti''nde hedef "Kutsal Yol"Aydın''ın Didim ilçesinde bulunan Didyma Antik Kenti''ndeki kazı çalışmalarının bu yıl Milet ile Didim arasındaki "Kutsal Yol" üzerinde yoğunlaşacağı bildirildi.
Alaçatı’da yeni otel açılmasınAlaçatı Turizm Derneği, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’a dilekçe verdi. Beldedeki butik otel artışının oda fiyatlarını düşürmesi nedeniyle yeni tesis açılmasına izin verilmemesi istendi.
Taksim - Maslak hattına Bilişim Vadisi kuruluyorTürkiye’nin Avrupa Birliği’nin (AB) bilişim üssü olması rüyasının gerçekleşmesi için ilk adımlardanbiri atıldı.
CHP: TOKİ ucuz konut arsalarını sattıCHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Maliye Bakanlığı’nın ocak ayında yaptığı, ‘arsa üretimi ve toplu konut yapımı amacıyla devredilen arazilerin hiçbir şekilde üçüncü kişilere satışının yapılamayacağı’ talimatına rağmen Toplu konut İdaresi’nin (TOKİ) ucuz konut yapmak yerine, devraldığı arsaların satışına devam ettiğini söyledi. Topuz ’un soru önergesine yanıt veren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TOKİ’ye Emlak Bankası, Arsa Ofisi ve Maliye Bakanlığı’nca bedelsiz devredilen arazi miktarının 233 milyon 869 bin 88 metrekare olduğunu açıkladı. TOKİ, bedelsiz devredilen arazilerin satışından ise 1.5 milyar YTL gelir elde etti.
Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Komisyonsuz 1 milyon dolar vermiş ama imar durumunu bile bilmiyormuşAKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Silivri’de bir arsa için kredi bulunması ve imar durumunun değiştirilmesi karşılığında 1 milyon dolar rüşvet aldığı iddiası ile ilgili dün açıklama yaptı.
Yeni evlerini bekliyorlarAntalya’nın Serik ve Manavgat ilçeleri arasında 31 Temmuz’da başlayan ve altıncı gününde kontrol altına alınabilen büyük orman yangınında 77 evin yandığı, iki kişinin öldüğü Serik ilçesine bağlı Karataş Köyü’nde insanlar normal hayatlarına dönmeye çalışıyor. Karataş Köyü’nde Türk Kızılayı 36 konutluk iki ‘obakent’ kurdu. Çeşitli kuruluşlar obakente üç öğün sıcak yemek ulaştırmaya devam ederken, gönüllü kuruluşların yiyecek ve giyecek yardımları sürüyor. Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü görevlileri evleri yanan vatandaşlara afet evleri yapılması amacıyla çalışmalara başladı. Köylüler ise yanmış evlerinin başında normale dönecekleri günleri bekliyor.
Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
8 bin yıllık yerleşim merkeziMersin’deki Yamuktepe Höyüğü kazılarında M.Ö 7000 yılından, neolitik dönemden 1100 yılına, Bizans’a kadar aralıksız yerleşim alanı olarak kullanıldığı ortaya çıktı.
Kayseri kalesi ferahlayacakAlışveriş merkezi olarak kullanılan Kayseri’nin tarihi kalesi kültür ve sanat merkezine dönüştürülecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, buradaki sabit iş yerlerini Yunus Emre Caddesi’nde yaptırılacak dükkanlara, barakaları da Yanıkoğlu Mahallesi’nde oluşturulacak alana taşıyacaklarını söyledi. Kale içinin yeniden düzenlenmesine yönelik uluslararası proje yarışması açtıklarını, yarışmaya katılan 70’ten fazla mimarlık bürosundan altısının finale kaldığını ifade eden Özhaseki, kale içindeki bodrum katta arkeoloji müzesi kuracaklarını kale içinin sanatsal faaliyetlerin de düzenlendiği insanların vakit geçirecekleri bir yere dönüştürüleceğini, hazırlanan projelerin bu amaca göre düzenlendiğini söyledi.
Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Efemçukuru’ndaki kamulaştırmaya yargı freniDanıştay, İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Efemçukuru köyü yakınındaki altın madeninin işletilmesi için yapılan “acele kamulaştırma” işleminin kamu yararına olmadığına karar vererek yürütmeyi durdurdu.
Geleceğe İmzaBüyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde Kadifekale’den Uzundere’deki yeni konutlarına taşınmaya hazırlanan aileler, kura çekiminin ardından konut sözleşmelerini de imzalamaya başladı.
Karayollarından sonra raylar da ''duble yol'' olacakDemiryollarında, karayollarında olduğu gibi bölünmüş (duble) yol dönemi başlıyor. Ulaştırma Bakanlığı''na bağlı Devlet Demiryolları (TCDD), rayları çift hatta çıkartmak için geniş kapsamlı ''Yeniden Yapılanma'' projesi hazırladı.
Tarihe ve kültüre sahip çıkmakEmirgân’da, 226 yıllık Şerifler Yalısı’nın bahçesindeki kürsüde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki konuşuyordu.
Ankara Büyükşehir''de amblem kriziAnkara Büyükşehir Belediye Meclisi, Danıştay''dan karar çıkıncaya dek mevcut amblemin belediye flaması olarak kullanılmasına karar verdi.
Tarihi binadan geriye sadece enkaz kaldıEn az bin yıllık Bizans hamamı, kimliği belirsiz kişiler tarafından yerle bir edildi. İhbar üzerine araziye gelen müze görevlileri, savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.
Anadolu''nun tarihi Yumuktepe''de gizliMersin''de, Anadolu''nun en eski yerleşim yerlerinden Yumuktepe Höyüğü''ndeki kazı çalışmaları sürüyor. Kazılar, İtalya''nın Lecce Üniversitesinden Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Isabella Caneva başkanlığında, aralarında öğrenci ve işçilerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişilik ekiple yürütülüyor.
Sönmez Holding, Bursa''da hotel yapacakSönmez Holding, Bursa''ya otel yatırımı yapacağını bildirdi.
Okullarda felakete davet!17 Ağustos depreminin üzerinden tam 9 sene geçti ama hasarlı okulların yıkımı daha gerçekleşmedi. 17 Ağustos Marmara Depremi ile zarar gören okullar yıkılıp yeniden yapılacak.
Taşocağına binlerce ağaç feda edildiAntalya’nın Serik ilçesine bağlı Zırlankaya, Büğüş ve Etler köyüne yapılmak istenen taşocağı, köylüleri ayağa kaldırdı. Taşocağı uğruna 1 milyon çam ağacının yok olacağı söyleniyor.
Uçhisar ‘Kurtuldu...’Hükümetin geçen mart ayında çıkardığı “belediyeleri kapatma” yasası unutuldu... Nüfusu 2 binden aza inen belediyeleri “devlete borçlanıp yük oluyorlar” gerekçesiyle kapatan yasaya göre, içlerindeki “Osmanlı döneminde kurulan”larla birlikte her biri en ünlü tarih, kültür ve turizm merkezlerimiz de 2009 yerel seçimlerinde “köy”e dönüşecekler...
Konsensüs tartışmasıAnkara Büyükşehir Belediye Meclisi, kentin yıllardır süren amblem tartışmalarına yeni bir boyut getirerek mevcut amblemin flama olarak kullanılmasını kararlaştırdı.
Danıştay’dan ‘acil’ durdurmaEfemçukuru’ndaki TÜPRAG Altın Madeni’nin önünün açılması için köylülerin topraklarının Bakanlar Kurulu kararıyla “acil kamulaştırılması” kararı, Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’ndan döndü.
AOÇ talanına Gül’den vizeCumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Kurulması Hakkındaki Yasada Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa”, “Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Yasası ile Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa”yı onayladı. Gül’ün onayıyla AOÇ arazisinden önemli bir bölümü bedelsiz olarak 49 yıllığına Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne devredilecek. TÜBİTAK’ta ise siyasi kadrolaşmanın sağlanması yönünde son adım atılmış oldu.
Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Dişli bedelini ödemiş(!)AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin önceki gün CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu tarafından belgeleriyle ortaya çıkarılan 1 milyon dolar rüşvet karşılığında imar planı tadilatı yaptırdığı İstanbul’un Silivri ilçesinde bulunan arazinin tapu senedinin onaylı olmadığı ortaya çıktı.
Göl havzasına hafriyata iptal talebiHayvan Hakları Federasyonu HAYTAP, göçmen kuşların son istasyonu olarak nitelenen Büyükçekmece göl havzasının bir bölümününü moloz atım sahası olarak belirleyen Büyükşehir Belediyesi’ni dava etti.
Rahatsız olduğu klimayı mahkemeye verdiAdana’daki hadise de ilginçlikte diğerleriyle yarışabilecek niteliklere sahip. Yedi katlı Akbaş Apartmanı’nın dördüncü katında oturan 46 yaşındaki elektrik teknisyeni Hacı Taşkıt ve beşinci katta oturan Atilla Karaabdurrahmanoğlu, yaklaşık dört yıl önce evlerine split klima aldı, dış ünitelerini de binanın dış cephesine taktırdı. Aynı apartmanın üçüncü katında oturan 70 yaşındaki Musa Yanık da komşularının klimalarının çıkardığı sesten ve apartmanın dış görüntüsünü, bina estetiğini bozmasından rahatsız olduğunu belirterek, kaldırılması için geçen yıl Adana 2’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Hakim, klimaların taşınmazın yönetim planına uygun takılıp takılmadığının belirlenmesi için bilirkişi tayin etti. Bilirkişi mimar- mühendis İbrahim İşiışık incelemede, "Gelişi güzel klima montajları cephe kirliliği yapmaktadır" dedi. Duruşma ertelendi.
Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ali Güleryüz
Turizmci ve işadamlarından ''Alanya Dünya Ormanı'' projesine destekAntalya''nın Alanya ilçesinde başlatılan "Alanya Dünya Ormanında Senin de Bir Fidanın Olsun" kampanyasına turizmciler ve iş dünyası destek verdi.
Bafa yoğun bakımdaAydın ve Muğla il sınırında bulunan Bafa Gölü''nde yaşanan aşırı kirlilik ve kuraklığın gölün ekolojik dengesini tamamen bozduğu belirtildi.
Kültepe ile Ağırnas arasına kültür yolu yapılıyorMimar Sinan''ın doğduğu evin restorasyonu ve yer altı şehrinin turizme kazandırılmasıyla turizm merkezi haline gelen Kayseri''nin Ağırnas kasabasına turistlerin daha rahat ulaşımı için "kültür yolu" açılacak.
Fransızlar Alaçam’a talipUludağ Alaçam bölgesi, yeniden gündeme gelen “Kış Sporları Projesi” için Bakanlık''tan onay beklerken, Alpler bölgesinde uzman olan bir Fransız firması 300-400 milyon dolarlık yeni bir proje için alan çalışması yaptı.
180 tarihî ev, bir dilekçe ile yok olmaktan kurtulduDünyada üç medeniyete başkentlik yapmış tek şehir olan İstanbul''un tarihî evleri, bir dilekçe sayesinde onarılarak restore ediliyor.
İzmir Büyükşehir''den 21 kuyuya 1.4 milyonluk yatırımKüresel ısınma nedeniyle ortaya çıkan su sıkıntısına kalıcı çözümler bulmak için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 21 yeni kuyu açmak için 1.4 milyonluk yatırım yapacak.
Merinos''ta hayat başladıAtatürk Kongre Kültür ve Merinos Parkı içerisinde hizmet verecek olan Hayat Lokantası, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Merinos Parkı''nda devam eden çalışmaların ay sonunda tamamlanacağını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, kongre ve kültür merkezinin gelecek yıl haziran ayında hizmete açılacağını söyledi.
Albert Gabriel''in Bursa''sıFransız arkeolog, mimar Albert Gabriel''in 1950''lerde kaleme aldığı Bir Türk Başkenti Bursa adlı eseri, Türkçeye çevrildi. Kitapta, Ulucami''den Emirsultan''a, Yeşil Türbe''den Muradiye''ye pek çok tarihî mekânın çizim ve fotoğraflarının yanı sıra Bursa''nın sosyal ve kültürel dokusu yer alıyor.
Büyükşehir alternatif enerji üretiyorKocaeli Büyükşehir Belediyesi alternatif enerji kaynaklarına yöneldi. Rüzgar ve güneş enerjisi ile çöpten elektrik üreten Büyükşehir''in kısa süre içinde bitkisel ve hayvansal atıklardan da enerji üreteceği belirtildi.
Sasalı Doğal Yaşam Parkı Eylül''de açılıyorİzmir''de 425 dönüm alana kurulan doğal yaşam parkı tamamlandığında Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları birliğine (EAZA) de otomatikman üye olacak.
Doğanbey tam gazDoğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ana gövdesini oluşturacak olan 3. ve 4. etabın ihalesi 31 Ekim’de gerçekleşecek. TOKİ, bin 174 lüks konut yapacak.
Fram''ı Özkardeşler istiyorMövenpick Otel ile Çeşme''deki Villa Saray''ın sabihi, Ilıca Oteli''nde ortağı olan aile sektörde büyümesini sürdürüyor. İzmir merkezindeki Mövenpick Otel ile Çeşme''deki Villa Saray''ın sabihi, Ilıca Oteli''nde ortağı olan Özkardeş Ailesi, turizm sektöründe büyümesini sürdürüyor.
470 yıllık ahşap medrese onarılmayı bekliyorTarih araştırmacısı Cezmi Yurtsever, Adana''nın Karaisalı ilçesi Kızıldağ yaylasında bulunan, tahminen 470 yıl önce yapılan ahşap medresenin onarılması gerektiğini söyledi.
28 milyon dolar toplayan Kemer Country’liler ‘büyük’ ortak arıyorKemer Country’yi yaratan Esat Edin’in 55 milyon dolarlık borcunu üstlenmek ve siteyi icradan korumak üzere organize olan Kemer Country ve Kütük Ev sakinlerinin oluşturduğu Ortak Girişim Platformu, 28 milyon dolar para topladı.
Havayı egzoz gazlarından temizleyen betonHollanda’daki Twente Teknik Üniversitesi yola döşendiğinde havayı egzoz gazlarından temizleyebilen özel bir beton üretti. Yapısında titaandioxide bulunan özel beton, egzoz gazında bulunan zararlı maddeleri güneş ışığı yardımıyla emerek zararsız hale dönüştürüyor. Dönüştürdüğü bu maddelerle kirlenen beton ise yağmur suyu ile kolayca yıkanarak tekrar temiz hale geliyor. Havayı egzoz gazlarından temizleyen özel betonun bu yıl Hengelo Belediyesi ve üniversitenin işbirliğiyle Hengelo kentinde caddelere yerleştirileceği ve bir yıl süreyle deneneceği bildirildi. Üniversiteyle göre, üretilen özel beton laboratuvar denemelerinde oldukça başarılı sonuç verdi.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Diyarbakır''da "Küresel ısınmaya karşı üretim"Diyarbakır Çevre Gönüllüleri Derneği tarafından yürütülen Küresel Isınmaya Karşı Çevre Dostu Üretim Projesi, KOBİ''lerin hem çevrenin kirletmesini önlemeyi hem de "AB Çevre Politikaları" standartlarında üretim yapmalarını amaçlıyor.
Marmara Gölü tarım arazisi olduManisa’da Gölmarmara ve Salihli ilçe sınırları içerisinde bulunan Marmara Gölü, kuraklık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, bir zamanlar balıkçılık yapan köylüler derenin kuruyan yatağında çiftçilikle uğraşmaya başladı.
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde İlginç KararBelediye Meclisi toplantısında, 2 CHP’li, 2 MHP’li ve 1 AK Parti''li üyenin önergesiyle, İdare Mahkeme tarafından iptal edilen amblemin flama olarak kullanılması kararlaştırıldı.
‘İzinsizler’ YasallaşıyorBirGün Gazetesi’nin ortaya çıkardığı AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Muhammer Usta’nın benzinliğin yanında olmasına rağmen hizmet vermek için izin aldığı Göztepe Medical Park Hastane Kompleksi’nin ardından...
Balıkesir’de otobüs biletini kartla ödeyinBalıkesir Belediyesi, Haziran 2006’da uygulamaya koyduğu “Akıllı Balkart”tan sonra, otobüslerde yeni bir uygulama için çalışma başlattı.
Deniz Taksi yoğun talebe yetişemiyorİDO Genel Müdürü, İstanbul’da 27 noktada sefere başlayan 4 deniz taksiye, yetişemeyeceği kadar çok müşteri geldiğini açıkladı.
Zengindostu belediyecilik hizmetleriCHP ne çapta bi partiyse, belediyecilik hizmetleri de o çapta, çapsızlıkta olacak pek tabiidir ki. ‘Nasyonel Sosyalist’/latan faşist filan demeleri gerekiyor kendilerine. Zaten. Çoktan. ‘Sosyal demokrat’ demekten vazgeçmiş olsalar gerek.
Kuşcenneti''nde Beton İzleriİzmir Kuşcenneti’nin de içinde bulunduğu Gediz Deltası sulak alanında yapılaşma çalışmalarının başladığı iddia edildi. Türkiye’de görülen 462 kuş türünden 283’ünün yaşadığı ve 98 türün kuluçkaya yattığı Gediz Deltası’nın güneydoğusunda...
Başkanlar Yazıyor: Geleneksel belediyecilik ömrünü doldurduTürkiye’de ve dünyada 1980’lerden sonra devlet yönetiminde ve toplum hayatında önemli değişiklikler oldu. Devlet kurumunun yapısında ve fonksiyonlarında gerçekleşen dönüşümler, toplumsal hayat üzerinde çok önemli etkiler bıraktı.
17 sınır kapısı modernize edilecekGümrük Müsteşarı Emin Zararsız, 2009 yılı sonu itibariyle var olan 17 kara sınır kapısının tamamını yap-işlet-devret modeliyle yenilemiş olacaklarını açıkladı.
Altın havuzlu otelin boş gecede zararı 150 bin $70 milyon euro yatırımla hayata geçirilen, havuzu beyaz altın kaplı Atteleia Shine Luxury Otel, Antalya Belek’te açıldı. Açılır açılmaz da lüks otelleriyle ünlü Belek’in ‘en pahalı oteli’ unvanını eline geçirdi.
Büyükçekmece Gölü kirlendi mi?İstanbul’a şebeke suyu sağlayan kaynaklardan biri olan Büyükçekmece Gölü yüzeyini kaplayan ilginç maddeler, görenleri hayrete düşürdü. Yetkililer, gölden alınan numunenin incelenmesi ardından kesin sonuça varılacağını ifade etti. İSKİ, kirliliğe yol açtığı iddia edilen nesnelerin yaklaşık 15 gün önce ortaya çıkan ve göl içerisinde yaşayan su altı bitkileri olduğunu bildirdi. Açıklamada, su seviyesinin düşmesinin, güneş ışınlarına maruz kalan göl dibindeki bitkileri daha da büyüttüğü için bu görüntünün ortaya çıktığı belirtildi.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Sıkışan müteahhide Yıldırım ile Bayraktar can simidi oldu1 Ocak-1 Temmuz döneminde demirin TL bazında fiyat artış oranı yüzde 80, asfalt maddesi ‘bitüm’ün artış oranı yüzde 70. Akaryakıttaki artış oranı da cabası.
Şirketler çevreye yatırımla kazanacakKüresel ısınma, çevrenin hızla biçim değiştirmesi, sınırlı kaynaklar ve enerji maliyetleri, “Bu çevre bizim, koruyalım” bilincini artırmaya başladı.
HES zararlı değil faydalıdırÇamoluk’ta 17.’si gerçekleştirilen Bal Festivali’ne katılmak üzere Giresun’a gelen Eroğlu, Vali Mustafa Taşkesen tarafından karşılandı. Bakan Eroğlu, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yapılan HES’lerin tabiata zararının bulunmayacağını, aksine olumlu yansımalarının olacağını ifade etti. Eroğlu şöyle konuştu: “HES’ler bu bölgeye hayat verecek. Bilhassa tabii göletler oluşacak. Burada yapmak istediğimiz göletler vardı. İster istemez bunları HES’ler yapacak. HES’ler bu bölgenin enerjisini doğrudan ve en ucuz şekilde üretmenin yanı sıra tabiat açısından olumlu faydalar sağlayacak. Yer altı suları beslenecek. Ormanlar açısından büyük nimet. Nem muhtevasını artıracak. Yaz aylarında turizm açısından büyük gelişim sağlayacak.” Bölge halkının tepkilerini yanlış olarak değerlendiren Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Tüm dünyada HES’ler yapılıyor. Bizde geç kalınmış. ABD ve Avrupa’da, HES potansiyelinin yüzde 80’i kullanılıyor. Bazı ülkeler yüzde 100’ü kullanıyor. Biz hâlâ yüzde 33’ünü kullanıyoruz. Bunların yapılması şarttır. Vatandaşın endişeleri bu yüzden yanlış.”
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Atakan Çıtlak
Emlak sektörüne büyük gözaltıSon yıllarda emlak satışlarında görülen hızlı artış ve Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu''nun gayrimenkul incelemelerinde ortaya çıkarılan yüksek vergi kaçağı, Gelir İdaresini, geniş kapsamlı bir sektör incelemesine yöneltti.
ODTÜ cezasına durdurma kararıODTÜ’nün üniversite kampüsü içindeki 40 binanın yıkım kararına karşı açtığı davada Ankara 10. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Okullar çürük devlet seyirciİzmir’de depreme dayanıksız olduğu tespit edilen ve yıkılma riski bulunan 48 okul olduğunu tespit eden uzmanlar, binalarda öğretim yapılmaması yönünde görüş bildirdi.
Çevre bilinci her yönde geliştirilmeli...Bize bırakılan en değerli mirasın su, toprak, hava ve enerji kaynakları olduğu her geçen gün yaşadığımız olaylarla ortaya çıkıyor.
TOKİ’den Kayabaşı’na 5 bin 126 yeni konutTOKİ, Kayabaşı bölgesinde 5 etapta 5 bin 126 konut yaptırmak için ihaleye çıktı. TOKİ, Küçükçekmece Kayabaşı 4. Etap’a 724 adet konut, 5 Etap’a 1.750 adet konut, 6. Etap’a 538 adet konut, ilköğretim okulu, lise, anaokulu ve spor salonu yaptıracak. TOKİ, yine Küçükçekmece Kayabaşı 7. Etap’a 1.180 adet konut, 8. Etap’a 934 konut yaptırmak üzere ihale açtı. Kayabaşı’na yapılacak konutlar için 4. Etap ve 5. Etap’’ın ihalesi 10 Ekim 2008 tarihinde saat 10:00 ve 14:30’da, 6. Etap ve 7. Etap’a yapılacak konutlar için ihaleler 24 Ekim 2008 tarihinde 10:00 ve 14:30’da, 8. Etap’ın ihalesi 17 Ekim 2008 tarihinde saat 14.30’da TOKİ’de gerçekleştirilecek.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Mardin değişiyorMardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu SineMardin günlerinde zabıtaya, "Bana Reis Hanım''ı çağırın" demiş.
‘Rixos’un arkasında büyük bir yatırım grubu varBugünlerde Bodrum’daki Rixos otelinden ve otelin teknesinden çokça söz ediliyor.
Çankaya''ya 27 yeni parkÇankaya Belediyesi, eylül ayında 27 parkı hizmete açıyor. Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, yazılı açıklamasında, Eylül ayında hizmete girecek 27 parkla Ankara''nın en yeşil ilçesi olan Çankaya''nın, bu unvanını pekiştiren büyük bir adım atacağını bildirdi.
İSKİ''den ''bitki'' açıklamasıİstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), "Büyükçekmece Gölü''nde kirliliğe yol açtığı" iddia edilen nesnelerin yaklaşık 15 gün önce ortaya çıkan ve göl içerisinde yaşayan su altı bitkileri olduğunu bildirdi.
PVC pencereye vasistaslı giyotin yapmayı başardı Avrupa’ya giriyorPVC profil pencere sanayicilerine ispanyolet, kol, kilit karşılıkları gibi yan sanayi ürünleriyle tanınan Başkan Kilit, İngiltere, ABD, Kanada ve Güney Amerika ülkelerinde yaygın olan vasistaslı giyotin pencere sistemini üretmeyi başardı.
Üç bin yıllık sur otoyolun altındaAntik dönemde Bitinya ve Nikomedya olarak adlandırılan bölgeye İzmit’te, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından D-100 Karayolu’nu rahatlatmak amacıyla yaptırılan altgeçit kazı çalışmaları sırasında, kentin yaklaşık 3 bin yıllık dış surları ortaya çıktı. Nikomedya Dönemi’ne ait olduğu ve kenti denizden gelecek saldırılara karşı korumak amacıyla yapıldığı belirlenen surlara kazı çalışmaları sırasında zarar verildiği de anlaşıldı. Çevre Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı Kocaeli Şube Başkanı Numan Gülşah, çalışmaların durdurulması için savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ergün Ayaz
Kapadokya''ya turist ilgisiNevşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü''nür verilerine göre, Kapadokya bölgesinin tarihi ve turistik mekanlarını yılın 7 ayında 614 bin 325''i yabancı toplam 1 milyon 153 bin 889 kişi ziyaret etti. Göreme Açık Hava Müzesi, Hacıbektaş Veli Müzesi, Kaymaklı, Derinkuyu, Tatlarin ve Özkonak yer altı şehirleri, Zelve ören yeri, Açıksaray harabeleri en çok ziyaret edilen tarihi mekanlar oldu.
Tarih: 12 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Kaçırılan heykel başı gövdesine monte edildiKültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Restorasyon ve Konservasyon Merkez Labratuvarı uzmanı heykeltraş Ali Osman Avşar tarafından heykel başı, sonbahar heykelinin gövdesine monte edildi.
Caretta üreme sahiline 12 turistik tesis izniUluslararası anlaşmalar ve ulusal yasalarla koruma altına alınan "Caretta Caretta" türü kaplumbağaların yumurtladığı Antalya’nın Demre İlçesi Taşdibi Sülüklü Sahili’ne 12 turizm tesisi yapılacak.
Küresel Isınma ve TürkiyeKüresel ısınmanın Türkiye üzerindeki olası olumsuz etkilerini dile getiren bilim adamlarının amacı, kuşkusuz, felaket tellallığı yapmak değil; aksine Türk kamuoyunu ve konu ile ilgili kişi, kurum ve kuruluşları, küresel ısınma ve Türkiye üzerindeki olası olumsuz etkileri konusunda bilgilendirerek bilinçlendirmek; yapılması gerekenler ve alınması gereken önlemler konusunda erken uyarıda bulunarak bu olayın Türkiye’ye verebileceği zararları önlemek ya da en aza indirgeyebilmektir.
Tarihimizi, kentlerimizi korumakHarabe halinde bırakılmış, değeri bilinmemiş nice önemli yapı artık koruma altına alınınca onarılıyor, o kentin tarihini zenginleştiriyor.
4. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması''na 379 Başvuru AlındıTürkiye mobilya sektörünün en büyük kuruluşlarının oluşturduğu Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından düzenlenen 4. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması''na başvuru süresi sona erdi.
"Doğalgaz Zammı İnşaat Malzemesi Üretimini Olumsuz Etkiler"İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, sanayide kullanılan doğalgaza %18,77 oranında yapılan zamla Türk inşaat sektörünün rekabet gücünün biraz daha zayıflatıldığını, bu durumun sektörün gelişimine engel olacağını açıkladı.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.