Haberler

14 Mart 2011, Pazartesi

Ölçeği Kaçan YarışmaÖlçeği Kaçan YarışmaKadıköy İskelesi ve Yakın Çevresi Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması''nın sonuçlarının açıklanmasının ardından 11 Mart Cuma günü Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nde yoğun bir katılım ile kolokyum gerçekleşti. İlk olarak Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Deniz İncedayı açılış konuşmasını yaparak, katılımcılara teşekkür etti. Daha sonra jüri üyeleri tek tek görüşlerini belirterek, yarışmaların öneminden bahsettiler. Haberin Devamı
Vasat tasarım, orantısız kütleVasat tasarım, orantısız kütleÇağlayan''daki yeni adliye binasının mimarisi için söylenebilecek çok az şey var: Çirkin kütlesinin farkında olan, etrafındaki hiçbir şeyle ilişkiye geçemeyen, boz renkli utangaç bir dev gibi Çağlayan''ın ortasına çöreklenmiş.
Deprem Türkiye''deki fayları etkilemezDeprem Türkiye''deki fayları etkilemezJaponya''da yaşanan 8.9 büyüklüğündeki deprem, Türkiye''de de endişeye neden oldu. Akıllara "Japonya depremi Türkiye''deki fay hatlarını tetikler mi?" sorusu geldi.
Tsunami İstanbul''u 8 dakikada vuracakTsunami İstanbul''u 8 dakikada vuracakOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile Japon bilim adamları İstanbul''da olası bir tsunaminin etkilerini araştırdı. Deprem hazırlıkları kapsamındaki bu araştırma ile İstanbul''da oluşacak bir tsunamide dalga boyunun en fazla 5.56 metre olacağı, kıyılarda 10 kilometre boyunca etkili olacağı, karalarda 150 metre ilerleyeceği ve bu etkinin 8 dakika içinde olacağı tespit edildi.
Karlar altında bir açık hava müzesi SlovenyaKarlar altında bir açık hava müzesi SlovenyaSlovenya''nın başkenti Lübyana küçük ve şirin bir kent... O nedenle kimsenin yardımı olmadan gezebilirsiniz. Düzenli yapısı ile dikkat çeken kent, hem tarihi yapılar hem de bu dokuya sadık kalarak inşaa edilen modern binalar ile gözlere hitap ediyor.
Şişli 9 şiddetindeki depreme bile hazırŞişli 9 şiddetindeki depreme bile hazırŞişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, 8.9''luk Japon depreminin ardından umut verdi. Dünyayı sarsan depremin hemen ardından gittim randevuya... Onun da canı sıkkındı, felaketi naklen izleyen herkes gibi... "Siyaset konuşmayalım olur mu?" dedi.
Şirince''deki Jandarma binası kaçak değilŞirince''deki Jandarma binası kaçak değilİzmir''in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyündeki jandarma binasının, 54 yıldır köy tüzel kişiliğine tescilli olduğu bildirildi.
Lüks binalara tablo giydiriyorLüks binalara tablo giydiriyorTürkiye''nin en eski galerilerinden Lebriz''in sahibi Nilgün Beller, sanat piyasasında edindiği tecrübeyi mimari estetikle birleştirerek, binaları baştan aşağı sanat eseriyle donatıyor. Gözünü ''yükseğe'' diken Beller''in hedefinde ise İstanbul''un yeni gökdelenleri var.
İstanbul''un sırrı: Prens Adalarıİstanbul''un sırrı: Prens Adalarıİngiliz Sunday Times Gazetesi, muhabiri Martin Hemming''in "İstanbul''un küçük sevimli sırrı" başlıklı Prens Adaları''nı anlattığı yazısına 4 sayfasını ayırdı.
"Sakin Şehir"de "orkinos" eylemi"Sakin Şehir"de "orkinos" eylemiSığacık Körfezi''ne kurulması planlanan orkinos çiftliğine karşı eylem yapan çevrecilerin arasına sanatçılar da katıldı.
Müze zengini üniversiteMüze zengini üniversiteBugüne kadar akademisyenlerin, öğrencilerin ve yabancı araştırmacıların yararlandığı İstanbul Üniversitesi''ne bağlı müzeler yakında halka açılacak. Şu anda restorasyon aşamasında olan 16 müze materyal açısından oldukça zengin.
Madımak Oteli, kütüphane oluyorMadımak Oteli, kütüphane oluyorSivas''ta bir süre önce tamamen boşaltılan ve anahtarı İl Özel İdaresi''ne teslim edilen eski Madımak Oteli binasında tamir çalışması başlatıldı.
Japonya''da şimdi de volkanJaponya''da şimdi de volkanJaponya''da şimdi de volkan Başbakan Kan''ın "İkinci Dünya Savaşı''ndan sonraki en ciddi kriz" dediği günler yaşayan Japonya''da felaketler zinciri sürüyor.
Bakan Demir: Japonlardan iyisini yaparızBakan Demir: Japonlardan iyisini yaparızBakan Demir, Japonya''da meydana gelen depremi değerlendirdi ve ruhsatlı yapılmış binalarda bir yıkımın olmadığına dikkati çekti. Demir, ''''Japonlar yapıyorsa biz daha iyisini yaparız. Buna herkesin inansın'''' dedi.
Japonya''dan Uydu Fotoğrafları: Deprem ve Tsunamiden Öncesi ve SonrasıJaponya''dan Uydu Fotoğrafları: Deprem ve Tsunamiden Öncesi ve SonrasıThe New York Times, Japonya''nın çeşitli bölgelerinden 4 Nisan 2010 ve 12 Mart 2011 tarihlerinde alınmış uydu görüntülerini yayınladı. Görüntüler deprem ve tsunaminin kentlere yaptıklarını çarpıcı şekilde anlatıyor.
Sıkı inşaat yasası, can kurtardıSıkı inşaat yasası, can kurtardıJaponya''da önceki gün meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde ölü sayısının binleri bulabileceği belirtiliyor.
''İnönü Stadı'' projesi Bakan''a takıldı''İnönü Stadı'' projesi Bakan''a takıldıBakan Günay, "Kendime ‘Dolmabahçe Sarayı''nı denize iten bakan'' dedirtmem" dedi. İşte Günay''ın stat ile ilgili açıklamaları...
Erzincan ve Hatay Havaalanları AçıldıErzincan ve Hatay Havaalanları AçıldıProje müellifinin Yüksek Mimar Yakup Hazan olduğu Erzincan Havaalanı İç ve Dış Hatlar Terminali 5 Mart 2011, Hatay Havaalanı İç ve Dış Hatlar Terminali ise 8 Mart 2011 tarihinde açıldı.
Güzel İstanbul''un çirkinleriGüzel İstanbul''un çirkinleriÜnlü mimarlara göre hızlı, plansız ve kimliksiz kentleşme şehirleri çirkinleştiriyor. İBB binası, Bakırköy ve Şişli adliyeleri, Süzer Plaza, Tepebaşı''ndaki TRT, eski İSKİ ve AKM binaları bunlardan bazıları...
Gemlik, İstanbul''un tahtına göz diktiGemlik, İstanbul''un tahtına göz diktiSon yıllarda yapılan liman yatırımlarıyla Gemlik Gümrük Müdürlüğü, Türkiye ihracatı sıralamasında, 9 milyar dolara yaklaşan ihracatla Halkalı ve İzmir Gümrük Müdürlüğü''nün ardından 3. geliyor.
Felaket Japonların cebini vuracakFelaket Japonların cebini vuracakJaponya''da son yüzyılın en büyük depremi ve ardından gelen dev tsunaminin verdiği hasar, uluslararası piyasaların kafasını karıştırıyor.
 İstanbul''un deprem kuşağındaki bölgeleri yeniden yapılandırılıyor İstanbul''un deprem kuşağındaki bölgeleri yeniden yapılandırılıyorİstanbul''un birçok bölgesinde deprem dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Zeytinburnu Sümer Mahallesi''ndeki ilk etap inşaatı 2013''te bitecek. Kat karşılığı anlaşma modeli uygulanan projede hasarlı binalarda oturanların yeni evlere taşınmasıyla 2. etap çalışmaları başlayacak.
500 yıllık Hisar Camii yeniden500 yıllık Hisar Camii yenidenDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sekiz yıllık iktidarları döneminde, bir vakıf medeniyeti olan Türkiye''nin geçmişine yakışır vakıf eserlerine sahip çıkma geleneğini sürdürdüklerini belirterek, bu dönemde 3 bin 500''e yakın tarihi eserin restore edildiğini bildirdi.
Bodrum''a son rötuş!Bodrum''a son rötuş!İşletmeciler yeni sezon hazırlığında ancak yol inşaatları herkesi canından bezdiriyor.
Mimar ve mühendisler için yasa çıkıyorMimar ve mühendisler için yasa çıkıyorBakan Demir, lisansını alan, mimar ve mühendis odalarına kaydını yaptıranların en devasa, nitelikli, kritik ve özel projelere imza atabildiğini belirterek, ''''2011 yılında mimarlık ve mühendislik meslek yasalarını çıkartacağız. Buna bir disiplin getireceğiz'''' dedi.
Avrasya Tüneli''nden hangi bölgeler etkilenecek?Avrasya Tüneli''nden hangi bölgeler etkilenecek?İki kıtayı denizin altından karayoluyla bağlayacak olan Avrasya Tüneli için Avrupa yakasındaki kıyı parkının yüzde 20''si kaybedilecek.
Mehmet Âkif''in vefat ettiği daire müze oluyorMehmet Âkif''in vefat ettiği daire müze oluyorİstiklâl Marşı şairi Mehmet Âkif Ersoy''un vefat ettiği İstanbul Beyoğlu''ndaki Mısır Apartmanı''nın iki dairesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılıyor.
Ahmed-i Hani Türbesi ilk defa restore ediliyorAhmed-i Hani Türbesi ilk defa restore ediliyorKültür ve Turizm Bakanlığı, Doğubayazıt ilçesinde tarihi İshak Paşa Sarayı''nın üst kısmında bulunan Ahmed-i Hani Türbesi''nin restorasyon çalışmaları için devreye girdi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, "Türbeyi Ahmed-i Hani''ye yakışır bir duruma getireceğiz" dedi.
 Dünya tarihinin 5. büyük depremi Dünya tarihinin 5. büyük depremiDeprem, Japonya''da son 140 yılın en büyük sarsıntısı, dünyada da son yüzyılın 5. büyük depremi olarak kayıtlara geçti.
Otoyollara hayvanlar için köprü geliyorOtoyollara hayvanlar için köprü geliyorÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Karayolları Genel Müdürlüğüne yol yapımı için ormanlık alanlardan yer verirken, yaban hayatının geçebileceği yeşil köprüler kurmalarını isteyeceklerini bildirdi.
MIPIM 2011 Ödülleri Sahiplerini BulduMIPIM 2011 Ödülleri Sahiplerini BulduAlmanya''dan Türkiye''ye, Hindistan''dan Japonya''ya kadar 27 ülkeden yaklaşık 100 projeyi incelemeye alan ödül jürisi altyapı, ulaşım bağlantıları, çevresel bütünleşme, teknik ve mimari kalite, sunulan hizmetler ile konseptin özgünlüğü gibi kriterlere özellikle dikkat gösterdi.
Japonya''yı boyu 6 metreyi bulan Tsunami dalgaları vurdu!Japonya''yı boyu 6 metreyi bulan Tsunami dalgaları vurdu!Japonya''nın kuzeyinde 8.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından tsunami meydana geldi. Depremin ardından Tokyo''da yaralılar olduğu belirtildi. Japonya''da son 7 yılın en büyük depreminin ardından büyük tsunami uyarısı yapıldı.
2012 Olimpiyatları Londra''nın Otel Sektörünü Canlandıracak2012 Olimpiyatları Londra''nın Otel Sektörünü CanlandıracakMimar Woods Bagot, önümüzdeki sene olimpiyatlara hazırlanan Londra''da 4 yeni oteli vitrine çıkarıyor. Projelerden bir bölümü, Pimlico''da Eccleston Square Hotel Hoding için 2 otel binasının 40 odalı lüks bir butik otele dönüştürülmesi şeklinde gerçekleşecek.
Tarihi Yarımada''ya "Yıldız" operasyonuTarihi Yarımada''ya "Yıldız" operasyonuYıldız Teknik Üniversitesi''nden uzman öğretim üyeleri bir merkez kurdu. YÖK''ün izniyle kurulan merkez sayesinde Tarihi Yarımada, üniversite hocalarının gözetiminde olacak.
Büyük Etkinlikler Sonrasında Dönüşüm YaşanıyorBüyük Etkinlikler Sonrasında Dönüşüm YaşanıyorQueen Elizabeth Olympic Park ve çevresi Londra''da 2012 Yaz Olimpiyatları sonrasında önemli bir dönüşüme sahne olacak.
"Biz buradayız, kurdurtmayacağız""Biz buradayız, kurdurtmayacağız"Başaranlar Firması''nın ÇED Olumlu Raporu''nun ardından, İl Genel Meclisi''nden Sığacık Körfezi''nde 35 dönüm yer kiralayarak, Orkinos Çiftliği kurulması çalışmalarında sona yaklaşması Seferihisar''ı ve çevrecileri çıldırttı.
En büyük peri bacasına restorasyonEn büyük peri bacasına restorasyonKapadokya''nın en büyük peri bacası Ortahisar Kalesi''nin turist ziyaretlerine açılması için ilk adım atılarak, restorasyon projesinin ihale sözleşmesi imzalandı.
İnşaatçıların gözü 2-B''deİnşaatçıların gözü 2-B''deÇatı kaplama ve yalıtım sistemleri üreticisi Onduline''nin CEO''su Burhan Karahan, imar affı için seçimi beklemenin geçmişte kaldığını, inşaatçıların dikkatini 2-B arazilerine tapuların verilmesinin çektiğini belirtti. Karahan, K. Afrika''daki olayların da orta vadede ticareti etkilemeyeceği görüşünde.
Mimar ve mühendisler için yasa çıkıyorMimar ve mühendisler için yasa çıkıyorBakan Demir, lisansını alan, mimar ve mühendis odalarına kaydını yaptıranların en devasa, nitelikli, kritik ve özel projelere imza atabildiğini belirterek, ''''2011 yılında mimarlık ve mühendislik meslek yasalarını çıkartacağız. Buna bir disiplin getireceğiz'''' dedi.
İstanbullulara müjde!İstanbullulara müjde!Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattının temeli 15 Mart''ta atılıyor. Metrobüsün dördüncü etabı olan Avcılar-Beylikdüzü Hattının temeli, 15 Mart Salı günü törenle atılacak.
İstanbul Artık Parmaklarınızın Ucundaİstanbul Artık Parmaklarınızın Ucundaİstanbul artık parmaklarınızın ucunda... Bir tuşla kentin kültürel miras ve ekonomisine yönelik her türlü bilgiye kolayca ulaşabilmek mümkün. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Türkiye Bilimler Akademisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) ortaklığıyla hayata geçirilen "İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri" projesi iki yıla yakın süredir devam eden çalışmaların ardından tamamlandı.
Kuşadası liman için yürüdüKuşadası liman için yürüdüBelediye önünde toplanan, aralarında CHP, DSP, DP, HEPAR, İP, Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Balıkçılar Odası temsilcilerinin de bulunduğu topluluk, limanda planlanan yapılaşmayı ve balıkçı barınağının doldurulmasını protesto etti.
Batum’un ‘ucube’siBatum’un ‘ucube’siSanatçı Mehmet Aksoy tarafından Kars''ta yapılan ve Başbakan tarafından ‘ucube'' olarak nitelenerek tartımalara neden olan ‘İnsanlık Anıtı'' heykelinin bir benzeri Batum''da da mevcut.
Erenköy gümrük alanı TOKİ''ye devrediliyorErenköy gümrük alanı TOKİ''ye devrediliyorDevlet Bakanı Hayati Yazıcı, "Erenköy''deki gümrük alanını, henüz protokol imzalanmadı ama, TOKİ''ye devrediyoruz. Tuzla''da en az 500 dönümlük arazi belirlendi, seçimi yapmak üzereyiz. Gümrük hizmetlerini oraya taşıyacağız" dedi.
Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine SöyleşiÇağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine Söyleşi10 Mart 2011 Perşembe akşamı Bahçeşehir Üniversitesi''nde "Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine Söyleşi" etkinliği gerçekleşti. Söyleşiye Nevzat Sayın, Han Tümertekin, Murat Tabanlıoğlu ve Emre Arolat katıldı. Aynı zamanda Sayın''ın da hocası olan ve Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Bölümünde "Mimarlık ve Felsefe" dersini veren Sümer Gürel oturumun yöneticiliğini yaptı.
Tarihi yarımadada tek yön ulgulamasıTarihi yarımadada tek yön ulgulamasıTarihi yarımada olarak adlandırılan, Eminönü, Sirkeci, Sultanahmet, Gülhane ve Beyazıt''ın da içinde bulunduğu Fatih ilçesinde trafiği rahatlatmak için bin 600 sokak ve caddede ''''tek yön'''' uygulamasına geçilecek.
2011 AIA New York Chapter Design Awards Kazananları Belli Oldu2011 AIA New York Chapter Design Awards Kazananları Belli Oldu2011 AIA New York Chapter Design Awards''un kazananları belli oldu. 38 proje ve mimarlık ofisinin seçildiği ödüller, iç mekan, mimarlık, inşa edilmemiş projeler ve kentsel tasarım olmak üzere 4 kategoride verildi.
Kentlerin Öncesi ve SonrasıKentlerin Öncesi ve Sonrası21 yıl önce Dubai sadece çorak topraktan ibaretti. Görünen o ki kendini sıfırdan yaratmış ve yaşanabilirliği, gelişmiş teknolojik olanakları ile bugün dünya standartlarında bir kent. Bu etkileyici sıçramalar gerçekleştiren kentlerden sadece biri. Etkileyici, dudak uçuklatan diğer bir fark ise bu iki resim arasında ve yukarıdaki resim eminim size 20. yüzyılın ortasında bir zamanda çekildiğini düşündürtmüştür. Fakat yanılıyorsunuz. Bu resim 1990 yılına ait. Şangay bugün akıl almaz bir hızla büyüyen modern metropollerden biri. Bu üç resim, birkaç ıssız binadan hınca hınç dolu bir kente doğru ilerleyen Dubai''de bulunan aynı sokağa ait. Görünen o ki bugün bina yoğunluğu bir hayli abartılı.
Deprem ve Tsunamiyle Sarsılan Japon Evleri Neden Daha Dayanıklı?Japon konutlarında duvar kalınlıklarının 5-6 en fazla 8 cm. olduğu dikkati çekiyor. Bölmeler, kapılar ve pencereler çok ince, hafif, ağaç çıtalar üzerinde ışığı geçiren cam ve kağıtlar ile detaylandırılıyor. Portatif olmasıyla dikkat çeken bu yapılar aynı zamanda kullanışlılık da sağlıyor. Geleneksel ve çağdaş Japon konut mimarisinde rasyonel bir plan anlayışı görülüyor, çıkma ve cumba gibi hareketli plan anlayışı görülmüyor. Türkiye''deki imar anlayışından çok daha farklı bir tarz uygulanan Japonya''da görünümün yanı sıra güvenlik ve kriz yönetimi ön planda tutulmakta.
Eskişehir''e yeni stadı TOKİ yapacakEskişehir AK Parti Milletvekili Murat Mercan, yeni bir stad yapılmasında iradelerinin olduğunu ve bunu da kimsenin değiştiremeyeceğini söyledi. Mercan, "Bu stadı TOKİ yapacak. Bunun karşılığında da çeşitli kamu arazilerini kendilerine tahsis edeceğiz" dedi.
Boğaz''ın en muhteşem binasının restorasyonu 15 gün sonra bitiyorBebek''teki Mısır Konsolosluğu 2002''den bu yana boştu. 2008''de başlayan restorasyonu nihayet bitiyor. Yüksek Mimar Süreyya Saruhan ve ekibi tarafından onarılan eski Hidiva Sarayı, Boğaz''ın en muhteşem binalarından biri olarak biliniyor.
Pendik''te kaçak yapıya geçit yokBelediye Başkanı Kenan Şahin Kaymakam Cafer Odabaş, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Duman ve Jandarma Komutanı Binbaşı İdris Tataroğlu ile birlikte Gözdağı Sosyal Tesisleri''nde ''Kaçak yapılarla mücadele'' konulu ortak bir basın toplantısı düzenledi.
Boğaziçi''nde lüks konuta kaçak şokuAlarko Holding''e bağlı bir şirketten aldığı Boğaz''daki dairesinin kaçak olduğunu öğrenen işadamı Doğan Kasadolu, 3.5 milyon euro''luk tazminat davası açtı.
La Cite du Sport Uluslararası Ortaklar ArıyorLa Cite du Sport dinlence park teması MIPIM''de potansiyel uluslararası ortakları ile bir araya geldi. Reel ve sanal olarak salt spora yönelik tasarlanmış La Cite du Sport, Ora - Ito''nun imzasını taşıyor.
En büyük termik santral İskenderun''aDiler Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fikret Kuzucu, İskenderun''a Avrupa''nın en büyük termik santralini kuracaklarını belirterek, "1.2 milyar dolara mal olacak tesisi üç yılda tamamlamayı planlıyoruz'''' dedi.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.