Haberler

14 Nisan 2006, Cuma

Hüseyin Kaptan''dan Mimarlar Odası Yönetim Kurulu’na, Genel Kurul Delegelerine ve Kamuoyuna Sunulmak Üzere AçıklamaHüseyin Kaptan''dan Mimarlar Odası Yönetim Kurulu’na, Genel Kurul Delegelerine ve Kamuoyuna Sunulmak Üzere AçıklamaSon günlerde mimarlık meslek alanının örgütlü ortamı ile çeşitli basın ve yayın organlarında şahsını ve yürütücüsü olduğu İMP’yi hedef alan eleştirilere karşı cevap verdi. Haberin Devamı
Oyunlar Köyü Konutları Sahiplerini BuluyorOyunlar Köyü Konutları Sahiplerini Buluyor23. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları (UNIVERSIADE) kapsamında Uzundere mevkiinde inşa edilen Oyunlar Köyü’ndeki konutlar sahiplerini buluyor.
UNESCO heyeti olumlu ayrılıyorUNESCO heyeti olumlu ayrılıyorİstanbul’un “Dünya Kültür Mirası” listesinden çıkarılıp “Tehlikedeki Dünya Kültür Mirası” listesine alınıp alınmayacağına ilişkin raporu hazırlamak üzere İstanbul’da bulunan UNESCO heyeti, incelemelerini tamamladı.
‘Otobüslerin oluşturduğu kirlilik çimento fabrikasından farksız''‘Otobüslerin oluşturduğu kirlilik çimento fabrikasından farksız''Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, otobüs, dolmuş ve taksilerin oluşturduğu çevre kirliliğinin, Şişhane’ye çimento fabrikası kurmakla eşdeğer olduğunu ifade ederek, “İstanbul’un pek çok yerinde onlarca çimento fabrikası görüyorum.” dedi.
Beyoğlu yeniden çizilecekBeyoğlu yeniden çizilecekDemirören Gayrimenkul Yatırımı Geliştirme ve İşletmecilik A.Ş., genç mimarların ve mimar adaylarının hayal gücüne katkıda bulunmak ve yeteneklerini teşvik etmek amacıyla, yaratıcı bir yarışma düzenliyor.
Betonart’ın 10. Sayısı Bayilerde!Betonart’ın 10. Sayısı Bayilerde!Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin yayını olan ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin içerik ve tasarımını üstlendiği Betonart’ın 2006 İlkbahar sayısı bayilerde. Betonart’ın bu sayısında Trahan Mimarlık’ın yalın mekanları ve beton kullanımı ile öne çıkan ve 2005 yılında Architectural Review Emerging Architecture Ödülü’nü kazanan Lousiana Katolik Kilise Kompleksi kapakta yer alırken, dergi kapsamında ayrıca Wiel Arets’in Utrecht Üniversitesi Ana Kütüphane binası Emine Yılmazgil’in proje okuması eşliğinde yer buluyor.
İstanbul, ’Dört Element’le Kazandıİstanbul, ’Dört Element’le KazandıKültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, İstanbul’un "2010 Avrupa Kültür Başkenti" ilan edilmesini "Çok yoğun kültür temasları başlayacak. Bundan İstanbul’un kárlı çıkacağını düşünüyorum" diye değerlendirdi.
Pritzker''i Kazanan Dünyaca Ünlü Mimarlar ARKIMEET ile İstanbul’da..Pritzker''i Kazanan Dünyaca Ünlü Mimarlar ARKIMEET ile İstanbul’da..Uluslararası mimarlık çevrelerinin en önemli ödülü olan Pritzker''in 2005’de sahibi olan Thom Mayne ve ödülü bu yıl kazanan Paulo Mendes da Rocha, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen ARKIMEET Konferansları’nın konuğu olarak Mayıs ayında İstanbul’da olacak. Thom Mayne ve Paulo Mendes da Rocha’yı Pritzker’e ulaştıran başarının öyküsünü dinlemek ve mimarilerinin sırlarını öğrenmek için mimarlardan şehir plancılarına kadar uzanan büyük bir topluluk her ARKIMEET’te olduğu gibi tekrar bir araya gelecek...
Pekin’de İki kat Fazla İnşaat İşçisi 31 Adet Olimpiyat Yapısını Yapmak İçin ÇalışıyorPekin’de İki kat Fazla İnşaat İşçisi 31 Adet Olimpiyat Yapısını Yapmak İçin ÇalışıyorPekin’de bugünlerde her zamankinden daha çok sayıda inşaat işçisi, 2008 Olimpiyatları için, 2007 yılının sonunda bitmesi hedeflenen, olimpiyat oyunları için gerekli 31 adet yapı üzerinde çalışıyor.
Lafarge Geleceğin Mimarları İçin Uygulama Gezisi DüzenlediLafarge Geleceğin Mimarları İçin Uygulama Gezisi DüzenlediLafarge firması, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik sürdürdüğü, “Güncel Beton Uygulamaları” dersi kapsamında bir uygulama gezisi gerçekleştirdi.
Kaçak ŞehirBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “ancak el ele verilmesi ve devlet millet kaynaşması ile üstesinden gelinebileceğini” söylediği ‘kaçak konut’ problemi İstanbul’un kangreni haline geldi.
Emlak profesyonellerinin toplantı haftasıKonut kredileri ve yatırımlarındaki canlanma ile birlikte önemi gün ışığına çıkan değerleme standartları konusunda, 24 Nisan''da konferans düzenleniyor.
Amerika ile Türkiye arasındaki yedi farkı bulunGeçen yazımda yaptığım seyahatler sonrasında sizinle paylaşmak istediğim pek çok konu içeriği oluştuğunu belirtmiştim.
Ali Sami Yen''in yerine residance yapılacakToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ali Sami Yen Stadı''nın yerine, mimari olarak İstanbul''a zenginlik katacak, trafiği de rahatlatacak yeni bir prestij yapısı inşa edileceğini belirtti.
Bolu''da gıcır gıcır bir gölAladağ''daki Taşlıyayla çukurunun setlerle çevrilmesiyle oluşan Alagöl''ün çevresi 27 kilometre. Gölün derinliği ise 12 metreye ulaşacak.
Türk mimarlar ne işe yarar?Bu soruyu hangi bağlamda sorduğumu sanırım biliyorsunuz: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş geçenlerde yaptığı bir toplantıda kentsel dönüşüme ilişkin iki büyük projeyi açıklarken, davet edilen mimarlar arasında niçin Türk mimar bulunmadığı sorulduğunda, Türkiye''de henüz o ''seviye''de mimar olmadığını söyledi ve kıyamet koptu. Mimarlık camiası, kendisi de mimar olan Topbaş''ın bu sözleri ve davranışıyla Türk mimarlarına hakaret ettiğini öne sürdüler. Tartışma hâlâ sürüyor.
Kültürpark Yeraltı Otoparkı İhalesi 4 Mayıs''taİzmir’in, kent dokusunu bozmadan otopark ihtiyacını karşılamaya yönelik yatırımları devam ediyor. Bu kapsamda ele alınan Kültürpark Yeraltı Otoparkı’nın yapım ihalesi 4 Mayıs 2006’da gerçekleştirilecek. Söz konusu ihale için 13.04.2006 ilana çıkıldı.
Nükleerde kamu-özel ortaklığıHükümet, nükleer santrali özel sektörle ortaklaşa yapmak üzere bir model oluşturdu. Özel sektörün önerilerinin de alınmasıyla santrali kimin yapacağı netleştirilecek.
Topkapı Sarayı’ndaki ‘Anıt Ağaçlar’ Tedavi Ediliyorİstanbul genelindeki ‘Anıt Ağaçlar’ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla bakımdan geçiyor ve tedavi ediliyor. Bu kapsamda Topkapı Sarayı’nın bahçesinde bulunan 91 tarihi ağaca da bakım yapılıyor.
Florya''daki üç plaj nostalji yaşatacakMenekşe, Güneş ve Çiroz plajlarını yeniden düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, inşaatları 15 Mayıs''a kadar bitirmeye çalışıyor.
Topbaş; ‘Tuzla’daki Zehirli Variller Bertaraf Ediliyor’İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yedikule’deki ‘Soğanlı Bitkiler Bahçesi’nin açılışının ardından basın mensuplarının Tuzla Orhanlı’da bulunan zehirli varillere ilişkin sorularını cevaplandırdı.
Danıştay, TETAŞ''ın termik santral kurma anlaşmalarına karşı yapılan itirazları reddetti Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Türkiye Elektrik ve Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi''nin (TETAŞ), Bayındır-National Power Mimag Konsorsiyumu ile Ankara, Enka-Intergen ile Adapazarı bölgesi için imzaladığı, doğalgaza dayalı termik santralı kurma ve işletme sözleşmelerinin yürütmelerinin durdurulması kararına yapılan itirazı reddetti.
Surdibi Mezbeleliği ‘Lale Bahçesi’ Olduİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Lale Evine Dönüyor’ projesi kapsamında Zeytinburnu’nda hazırladığı Lale Bahçesi’ Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete alındı. Lale başta olmak üzere toplam 264 bin çiçeğin dikildiği ‘Soğanlı Bitkiler Parkı’ Türkiye’de alanında bir ilk…
Nükleer santrale varil gölgesiZehirli varillerin gömüldüğü Türkiye''de nükleer santral ile ciddi bir sınav verilecek. Çünkü nükleer enerjinin atık sorunu çok büyük.
Reina yıkıldı, ya diğerleri?Reina''nın kaçak bölümlerinin yıkılmasının ardından, gözler Boğaziçi''nde kaçak kat ve çıkmaları olan diğer yapılara çevrildi.
Memleketin tabanına “varil” döşemekÜretmek zevkli bir iş. Ama bir o kadar da zor ve sorumluluk gerektiriyor. Sadece ortaklara değil, müşteriye, tüketiciye, çalışana, ülkeye ve çevreye karşı sorumluluk.
Kültür Sanat Büyük Ödülü Mimar Cansever''inKültür ve Turizm Bakanlığı''nın “2005 Kültür ve Sanat Ödülü”, Mimar Doç. Dr. Turgut Cansever''e verilecek. Cansever bu ödüle, Türk mimarisinin tarihsel kökleri ile bağlarını koparmadan yaşatarak çağdaş çizgiyi yakalaması,üstün hizmetlerinden ve geçmişi tanıması açısından Türk mimarisinde büyük bir ufuk açan yapıtları nedeniyle dğer görüldü.
Avrupa Konutları’ndan Erken Teslim SözüÖZSAYA ve Gün-Er İnşaat tarafından Halkalı’da gerçekleştirilen Avrupa Konutları Projesi’nde dairelerin teslimatı 7 ay öne çekildi. TOKİ ile gerçekleştirilen sözleşme gereği projeyi 12 Nisan 2007 tarhine kadar tamamlaması gereken Avrupa Konutları sitenin inşaatını bu yıl 30 Ağustos’a kadar tamamlama kararı aldı. Avrupa Konutları bu yıl kasım ayının başında henüz dairesini teslim alamamış müşterileri olursa da her daireye aylık 1000 YTL tazminat ödeme sözü verdi.
Tarih: 14 Nisan 2006 Kaynak: Hürriyet
Hürriyet''in 2005 kârına inşaat ve emlak dopingiHürriyet Gazetecilik, inşaat ve emlak sektörlerinden gelen reklamla 2005 net kârını yüzde 222 artırarak 87.6 milyon YTL''ye çıkardı. 2005 mali sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, gazetenin halka arz edildiği günden bu yana en çok kazandıranlardan olduğunu, 14 yılda borsa endeksinin yüzde 487 üzerinde getiri sağladığını anlattı.
Ukrayna, Ordusunun Kışla ve Konutlarını Türk Firmaların İnşa Etmesini İstiyorUkrayna Savunma Bakanlığı, ordunun gereksinim duyduğu konut ve kışla ihtiyaçlarının inşaatları için açılan ihalelerde Türk müteahhit şirketleri de görmek istiyor. Bakanlığın basın servisinden alınan bilgide, halen ziyaret için Ankara''da bulunan Ukrayna Savunma Bakan Vekili Anatolii Hrytsenko''nun, Ukraynalı uzmanlara Türk inşaat firmalarının ilgisini çekebilecek fırsatlar yaratmaları için talimat verdiği bildirildi.Bu sayede hem inşaat kalitesinin artacağını, hem de maliyetlerin düşeceğini söyleyen Bakan Vekili, teklifin Türk tarafından da geniş destek aldığını, hatta Türk yetkililerin firmalarla temasa geçeceğini ifade etti.
Tarih: 13 Nisan 2006 Kaynak: Dünya
İstanbul kararı bekliyorİstanbul''un ''''Dünya Kültür Mirası'''' listesinden çıkarılıp ''''Tehlikedeki Dünya Kültür Mirası'''' listesine alınıp alınmayacağına ilişkin raporu hazırlamak üzere İstanbul''da bulunan UNESCO heyeti, yaklaşık bir haftalık incelemelerini tamamladı. En önemli eksikliğin koruma konseptinde ''''katılım ve diyalog eksikliği'''' olduğunu vurgulayan yetkililer, ''''İstanbul''dan olumlu izlenimler edindiklerini'''' söylediler.
Gecekonduya 20 Yıl Vadeli Konut Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, gecekondu sorununun aşılması ve depreme dayanıklıklı yapıların oluşturulması amacıyla Kentsel Dönüşüm Yasa Taslağı hazırladı. Yerel yönetimlere geniş yetki öngören taslak, önümüzdeki günlerde Başbakanlığa sunulacak.
Kente karşı sorumlu mimarlıkYaklaşık üç aydır bu köşenin içinde bir ''''köşecik'''' açtım... Amacım, ''''mimarlıkla kent planlaması'''' arasındaki yapay ''''ayrıştırma'''' ya karşı akademik eleştirilere de olanak sağlamaktı...
Erdoğan; ‘Kültür Başkenti İstanbul’a 10 milyon turist hedefliyoruz!’Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vali Muammer Güler, Proje Yönetim kurulu Üyeleri ile birlikte İstanbul’un AB Kültür Başkenti olmasıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.
Belediye ‘sanat sokağı’nı kaldırdıİzmir’in Bornova İlçesi’nde 10 yıl önce belediye tarafından kurulan sanat sokağı, yine belediye tarafından yıkıldı. Yıkımı engellemek için barikat kurup, kendilerini tezgahlara zincirleyen esnaf, başarılı olamadı.
Rocha ödülünü İstanbul''da alacakHyatt Vakfı tarafından verilen ve dünyanın en saygın mimarlık ödülü olarak kabul edilen ''Pritzker Mimarlık Ödülü''nün sahibi bu yıl Brezilyalı Paulo Mendes da Rocha oldu. 78 yaşındaki mimar, bu ödülü alan ikinci Brezilyalı. Hyatt Vakfı başkanı Thomas J. Pritzker, ''''Mendes da Rocha, kamu binalarından stadyumlara, müzeden kiliseye, özel konutlara kadar pek çok farklı alanda yapıtlar vermiş ve derin bir alan anlayışına sahip olmuştur. Mendes da Rocha''nın yapıtlarından öğreneceğimiz şey evrenselliktir'''' diye konuştu. Pritzker Mimarlık Ödülü Töreni 30 Mayıs''ta İstanbul''da yapılacak.
Tarih: 13 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Risk çok ama aldıran yokDeprem ülkesi olan Türkiye''de konutların sadece yüzde 19.7''sinin zorunlu deprem sigortası bulunduğu belirlendi. Doğal Afet Sigortaları Kurumu''nun (DASK) verilerine göre, Türkiye''deki toplam 12 milyon 989 bin konuttan 2 milyon 523 bininin zorunlu deprem sigortası bulunuyor. En yüksek sigortalılık oranı yüzde 27.9''la deprem riski en yüksek bölge olan Marmara''da, en düşük sigortalılık oranı ise yüzde 6.3''le Güneydoğu Anadolu''da. Söz konusu konutlar için toplam 173 milyon 658 bin YTL prim toplanırken verilen teminat tutarı ise 100 milyar 743 milyon YTL''yi buluyor. DASK''ın belirlemelerine göre, Türkiye''deki her bir konut için ortalama 69 YTL''lik zorunlu deprem sigortasi primi tahsil edildi. Konut başına ortalama teminat tutarı ise 39 bin 934 YTL olarak hesaplandı.
Tarih: 13 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
2005 yılının kültür başkenti Cork 1 milyon turist ağırladıAvrupa Kültür Başkentleri projesi ilk olarak 1985 yılında Yunanistan''da kültür bakanı olarak görev yapan sanatçı Melina Mercuri tarafından ortaya atıldı. İlk başta Bakanlar Konseyi''nin kararıyla seçilen kültür kentleri Avrupa''nın kültürel zenginliğini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir girişimdi.
Sanko sıfırdan çimento fabrikası kuruyorSanko Holding, ihalesini kazandıkları Gaziantep Çimento''nun kendilerine verilmemesi, ardından yapılan ihalede 35 milyon dolar ucuza başka bir gruba verilmesinin ardından Kahramanmaraş''ta 250 milyon dolarlık yatırımla yeni bir çimento fabrikası kurma kararı aldı.
''Hijyen raporlu ev''Kemerburgaz''da 64 villadan oluşan Çeşmeler Vadisi Konakları projesiyle Kanada lisanslı ahşap villa konseptini uygulayan Aktürk Yapı, Çekmeköy''de yeni bir projeye başladı. ''Rapsodi Evleri'' olarak adlandırılan bu projede Türkiye''de ilk kez, kullanılan malzemelerin hijyenik olup olmadığını bildiren rapor, firmanın internet sitesinde yayınlanacak.
İstanbul''u Avrupa''ya taşıyan üç isim Cengiz, Korhan, ArhanDeğmeyin keyfimize. İstanbul, 2010 yılında Avrupa''nın ''kültür başkenti'' olacak, daha ne olsun. Tarihi, kültürel zenginliğiyle kültür başkentliği, zaten İstanbul''un hakkıydı. Üstüne üstlük, İstanbul''u görücüye çıkaran ''İstanbul 2010 Girişim Grubu'' hazırlıklarını dört dörtlük, profesyonelce yapmıştı.
800 Yıllık Medrese Restore EdiliyorErciyes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cengiz Utaş, Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi olarak kullandıkları 800 yıllık medresede restorasyon çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Reina enkazı!İstanbul Ortaköy''de bulunan ve içindeki kaçak duvar çalışmaları üç kişinin ölümüne neden olan eğlence merkezi Reina''nın kaçak bölümlerinin yıkımı tamamlandı.
Elini çabuk tut İstanbul...İstanbul''un 2010''da Avrupa''nın kültür başkenti olma önerisi herkesi sevindirdi. Bu sonuçta çok sayıda insanın emeği var. Hepsini kutluyoruz.
Turistik Bölgede İnşaat Yasak!Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç imzasıyla, turizm hareketlerinin yoğun olduğu 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında inşaat yasağının uygulanmaya konulmasına yönelik genelge yayımlandı. Yasakların uygulanması için Ankara, Antalya, Aydın, Aksaray, Adıyaman, Balıkesir, Bursa, Denizli, Muğla, Mersin, Nevşehir, İzmir, İstanbul valiliklerine genelge gönderildi.
Tarih: 13 Nisan 2006 Kaynak: Türkiye
Beykoz’un en büyük sorunu, ilçenin yüzde 90’a varan çarpık yapılaşmasıYeşili, tarihî dokusu ve kendine özgü güzellikleriyle bilinen Beykoz, göçlerin etkisiyle çarpık yapılaşmanın yüzde 90’lara vardığı bir ilçeye dönüştü.
İlk nükleer santral Sinop''a kurulacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, nükleer santralın kurulacağı yerlerden birinin Sinop olduğunu doğruladı.
Kirlilik istasyonları bakanlığa bağlanıyorÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediyenin hava kalitesi izleme istasyonlarının bakanlığın sistemine entegre edilmesini öngören protokolü imzaladı.
İstanbul neyin başkenti?İstanbul Belediye Başkanı Topbaş diyor ki: "Bu şehirdeki çarpık yapılaşmanın yüzde 90''ında mimarların, mühendislerin imzası var."
İstanbul’dan 950 aile daha göçecek...Fonda, Commendante Che Guevara parçası çalıyor. Her ne kadar Natalie Cardonne söylemese de; Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ev sahibi olunca Che Guevara şarkısı bir başka oluyor.
Israrlıyız, Galataport Kesinlikle YapılacakBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Perşembe Pazarı’nın çevresindeki tarihi zenginliklerin bilinmemesini eleştirerek, "Israrla üzerinde duruyorum Galataport’u kesinlikle bitirip hazırlamamız gerekiyor" dedi.
Avrasya başkenti İstanbul!İstanbul 2010 yılı için Avrupa Kültür Başkenti seçildi. Bu büyük başarıda imzaları bulunan Nuri Çolakoğlu, Egemen Bağış, Cengiz Aktar ve Nilgün Mirze ile emeği geçen herkesi kutluyorum.
Nükleer santral Türkiye’nin en kuzey ucuna kurulacakTürkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Okay Çakıroğlu, “nükleer santral konusunda 8 yer önerdiklerini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yerler içinde bulunan Sinop’u ilan ettiğini” söyledi.
Vakıfbank: Konutta payımız yüzde 7 olduBankacılık sektöründeki toplam taksitli ihtiyaç kredilerinin yüzde 12,8’inin Vakıfbank tarafından karşılandığını belirten Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, “Konut kredisindeki pazar payımız yüzde 6,9’a ulaştı.
Erdoğan: Acıklı haberler yapmayın gecekonduları temizleyelimHükümet, büyük şehirlerin en önemli problemlerinin başında gelen kaçak yapılaşmayı çözmekte kararlı. Geçen hafta “Ülkemde gecekondulaşma istemiyorum.” diyerek yerel yönetimlere çağrı yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, dün de konuyla ilgili açıklamalarını sürdürdü.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.